Gemeenteraad Loon op Zand. HET HU!S ZONDER SLEUTELS. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 DECEMBER 1951 699.73 180.82 180.40 Zo, jongens, zei de kapitein. Meneer Winterslip, dit is meneer Greene, onze districtsrechter. ler, zei hij, en hij haalde een voorbeeld aan, dat geheel andere taal sprak. Wij zijn bereidwillig genoeg geweest, herhaalde de voorzitter; we moeten nu doorstoten; niettemin blijft er nog ge legenheid een schikking te treffen, zoals we die hebben aangeboden. De mensen moeten echter begrijpen dat er een offer gebracht moet worden, wanneer dat bil lijk en in het belang van de gemeen schap is. Is het niet mogelijk, vroeg de heer v. d. Ven, de prijs van 0.35 te verhogen? Tot nog' toe, luidde hetantwoord, houdt het prijzenbureau aan deze prijs vast. Bovendien de anderen hebben dit ook voor hun grond gekregen en bij ruiling speelt deze prijs helemaal geen rol. HOUD UW BEEN STRAK, HEREN. Wethouder van Bokhoven vond toch wel dat het geval Kievits enigszins an ders lag, dan de anderen; deze werd wel zter hard gedupeerd. „Ik zal 't maar zeggen", zei de voor zitter, „zijn pleitbezorger deed ons het voorstel 9000— voor waardevermin dering uit te keren." Daar gingen we niet op in; aanstonds verminderde hij met de helft: 4500.—, toen 3000.—. in één minuut tijd; wij mochten hier niet op in gaan en toen gooide hij de haak op de telefoon. Houd Uw been strak, heren, zei de voorzitter. En de leden hielden hun been strak en besloten tot voorlopige onteigening van een zeven-tal percëlen. Nadat de bouwverordening een kleine wijziging had ondergaan, stelden B. en W. voor het bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken tijdelijk op te dra gen aan de technische dienst van Bouw-, Woning, en Welstandstoezicht, in af wachting van de tot standkoming van een gemeenschappelijke regeling met Drunen en andere omliggende gemeen ten. De voornaamste gemeenten Drunen en Vlijmen waren het in principe reeds eens. De technische ambtenaar v. Stok- kum werkt voorlopig als ambténaar on der genoemde directie. De heer v. d. Ven wees er op dat het bureau van de gemeenschappelijke dienst in Vlijmen gevestigd zou moeten worden, omdat deze gemeentë het groot ste inwoner-tal had. Dit had de aan dacht van het gemeentebestuur. Op een andere vraag van de heer v. d. Ven, antwoordde de voorzitter, dat over 2 a 3 maanden het bureau in wer king zou treden. De héér v. Son wees op de binnen kort vrijkomende nood-pastorie in Nieuwkuik; zou hierin geen onderkomen zijn te vinden voor het bureau? U zou een goede kerkmeester zijn, zei de voor zitter hem. In elk géval zeer bedankt '/oor de tip. Een vraag van de heer v. d. Meeren- donk betreffende de technisch ambtenaar beantwoordde de voorzitter, met er op te wijzen, dat het de bedoéling was, dat alle functionarissen een proeftijd zouden maken van 1 jaar. De heer van de Ven stelde nog de vraag: hoe hoofd en leden van het bu reau zouden worden benoemd; door de samenwerkende gemeentebesturen, ant woordde de voorzitter. Hierna besloot men conform het voor stel. VOORUITGANG IN DE GEMEENTE. te De begroting van de gemeente, dié hierna ter vaststelling aan de orde kwam en die reeds in een voorvergadering aan een uitvoerige bespreking was onder worpen, gaf de heer v. d. Meerendonk aanleiding tot volgend overzicht. Woningbouw: Er wordt wel eens ge mopperd, dat er zo weinig gebouwd wordt in Vlijmen; nu vormen de finan ciële omstandigheden ontegenzeggelijk n hinderlijke sta-in-de-weg;maar we kunnen niet zeggen, dat er niets gedaan is. We hebben ons dorpsplein gekregen met zijn „winkelallee", de bomen zijn geplant, aan de andere kant van het plein is ook mooi gebouwd. Er is nog een sta-in-de- weg en ik hoop dat eens de droom, die ik in de revue had, werkelijkheid zal worden: een groot cricketstadion, met daarvoor een prachtig hotel! Ook op diverse andere plaatsen was gebouwd en we hebben onzë school kun nen krijgen. Alles bijeen genomen, is een woord van dank aan het gemeentebe stuur zeer zeker gerechtvaardigd. Het onderwijs was op een behoorlijk peil gekomen, en het zou nog beter worden. Ook het Kleuteronderwijs was reeds bedacht. Stille reserve. We hebben een kleine inkomste gehad; de ondernemingsbelas ting is ongeveer 97.000.terwijl ze was geraamd op 60.000. Er is een stille reserve, waarvan een klein beetje is losgekomen, zodat we een beetje ro yaler kunnen zijn. Cultuur: "We hebben in Brabant Het Brabants Orkest, een prachtig cultuur bezit, en graag steunt de gemeente Vlij men dit orkest. Maar daarnaast moeten we ook onze eigen culturele Kring On- senoort, die zeer veel prachtig werk doet steunen. Zij zit ieder jaar nog steeds met een nadeliq saldo, dat aangevuld wordt door leden van het bestuur. We hebben onze bloeiende Heemkundevëreniging. die een eigen maandblad uitgeeft, haar eigen museum aan het oprichten is, opgravio- qen verricht. Deze moeten we subsidie- ren en wij zijn hiertoe in staat. Er is een begrotingspost van 400 voor het vreemdelingenverkeer. Dit hele bedrag hebben wij hief niet voor nodig; Vlij men biedt zeer weinig, dat vreemdelin gen kan aantrekken. Ik stel daarom voor dezë subsidie als volgt te splitsen: 100 voor de V.V.V.; en 150.— aan elk der culturele verenigingen. Gelukkig zie ik ook een subsidie van f 75 voor de sportverenigingen en ook aan de Harmonieën moeten we onze aandacht besteden. Dit is de laatste vergadering van het jaar: namens de gehele raad bied ik de voorzitter, de wethouders en de s^cre- taris de beste wensen aan, met dank voor het vele werk dat zij hebben ver richt, en ik hoop dat zij in het komende jaar weer eendrachtig en in goede ge zondheid hun werk mogen voort zetten. VRAGEN. De heer v. d. Ven had een vragen- ^Woningbouw hoeveel crepeergeval- len zijn er nog? Speciale aandacht vraag ik voor de ambtswoning van de burge meester; een nieuwe ambtswoning zou voordeliger zijn, omdat deze Veel kost aan onderhoud. Gymnastiekonderwijs: er wordt geen lokaal gebouwd bij de nieuwe school Kunnen de leerlingen v. d. lagere school niet in 't patronaat gymnastiekonderwijs ontvangen, volgens de normen van de onderwijswet? Het is misschien voorde liger dan een nieuwe zaal. Openbare veiligheid; Waarom geen nieuwe brug op de weg naar den Bosch? De toestand is gevaarlijk en als we op een nieuwe weg moeten wachten, dan kunnen we nog wel tien jaar wachten. Ven: de exploitatie van het ven klopt nog niet. Kunnen er geen maatregelen genomen worden om de exploitatie ren dabeler te maken? W.G. Kruis: de subsidie van het Wit- Gele Kruis a 1.— per lid is laag, mag dit niet 1.50 zijn? Beroepskeuze: Voor voorlichting be roepskeuze is 650.uitgetrokken. Vier jaar geleden ging in Vlijmen 92 van de jongens die de lagere school ver lieten direct aan het werk. Momenteel studeert 94 verder. Hiéruit blijkt de zeer goede invloed van de beroepskeu ze-voorlichting, die zeer nodig is, want Vlijmen heeft al 60 werkelozen. Bad- en Zweminrichting: de subsidié van 250.— betekent niets, hier kan niets mee gedaan worden. Burgerlijk Armbestuur: Hier moet ge val voor geval waarin geld wordt ge- géven van te voren degelijk nagezien worden. Want men vraagt heel gemak kelijk'om geld. BEVESTIGING EN BEANTWOORDING. grote steun die zij ons hebben verleend. Ik persoonlijk heb nooit prettiger uren, dan wanneer ik na een raadsvergade ring 's morgens weer kan beginnen, dub bel sterk door de wetenschap van Uw steun. De heer v. d. Ven antwoordde de voorzitter het volgende; In begin van 1951 waren er nog 40 crepeergevallen. Voor Uw idee van de ambtswoning is inderdaad iets te zeg gen. De algemene toestand op het ge bied van de woningbouw is echter nog zor gwekkend. Wij willen dit pro- bleem nog niet aansnijden, er zijn nog te veel mensen die nog veel slechter zit ten. Uw Idees betreffende het gymnastiek onderwijs kunnen worden volvoerd; in het patronaatsgebouw wordt voor alle drie de scholen gymnastiekonderwijs ge geven. De subsidie van het Wit Gele Kruis is zo bepaald door een circulaire van Ged. Staten. Betreffende de exploitatie van het Ven; inderdaad dit prachtige bezit mag meer zorg verdienen. De Heide Mij. heeft enige tijd geleden reeds plannen gemaakt voor afwatering en verbetering van de wegen etc. Ik stel mij voor de volgende vergadering een commissie uit Uwe raad te vormen, om met ons, dit prachtige bezit op te voeren. De bad en zwem-inrichting is inder daad ons zorgenkind. Het Burgerlijk Armbestuur wordt over het algemeen goed beheerd, maar het is een moeilijke en ondankbare taak. Tot slot dank ik de héren voor de samenwerking bij de behandeling van deze begroting. Hierna werd de begroting 1952 met de wijziging door de heer v. d. Meerendonk voorgesteld, vastgesteld. CONFLICT MET HUISEIGENAREN. Bij de rondvraag wéés de heer Wijk- mans op de toestand in de woning van de heer Mulders, die erbarmelijk slecht was. Men had de commissie van wo ningtoezicht gevraagd eens te komen kij ken; het was gebeurd en er zouden de nodige herstellingen aangebracht worden. Alleen het raam echtér werd hersteld en de slechte vloer niet. Men heeft het doen voorkomen alsof vrouw Mulders de timmerman verboden zou hebben de werkzaamheden te ver richten, zij heeft echter alleen gézegd even te wachten, tot ook de vloer her steld zou kunnen worden. Het is verschrikkelijk dat de eigenaar van dit huis, die toch wethouder van Drunen is, gedwongen moet worden de ze werkzaamheden te doen verrichten. De voorzitter ging over tot bevestiging van hetgeen de heer v. d. Meerendonk gezégd had en tot beantwoording van hetgeen de heer v. d. Ven gevraagd had. De woningbouw blijft een pijnlijke ge schiedenis. Gelukkig hebben we aan de subsidies de nodige zorg kunnen bësteden. Wij waarderen ten zeerste wat de heer v. d. Meerendonk heeft verteld over de cul turele opgang van onze gemeente. Wij brengen dank aan de genoemde organi saties. Zij zijn zeer actief en verrichten werk van hoog allure. Men heeft ge tracht ze onder een groot net te vangen, zij blijven echter op hun qui vive. Wat zij doen moet de erkenning hébben van de raad; wij zijn het eens met het voor stel van de heer v. d. Meerendonk. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor de woorden die hij tot ons richtte; wij zijn de raad niet minder erkentelijk voor de 't Gaat niet best tussen eigenaar en huurder; het is voor de gemeente moei lijk hier tussen te springen, antwoordde de voorzitter. Men zou er echter z'n aandacht aan schenken. De heer Wijkmans: als men toch der gelijke dingen constateert, dan mag men toch zo n toestand niet dulden. Van zo iemand moest men toch iets dergelijks niet behoeven te verwachten. Nogmaals noemde de voorzitter dit een meer persoonlijke kwestie; men zou het in elk geval eens bezien. De heer v. d. Hout bracht de schaats sport ter sprake en deed de suggestie dat de gemeente, wanneer in 1952 de landerijen verpacht werden, hieraan de conditie moest verbinden, dat zij s win ters het recht behield de betreffende landerijen als ijsbaan te gebruiken. De heer Samuels informeerde nog naar de reparatie in de Kloosterstraat; de voorzitter achtte het nog geen weer om het pad te herstellen; maar na enig aan dringen van verschillende leden, zégde hij toe de gaten in het pad in elk geval te dichten. De heer v. Heivoort, die kennelijk vond, dat de vergadering al lang ge noeg geduurd had, vroég of dergelijke kwesties niet beter aan B. en W. kon den worden doorgegeven, zo gauw als ze zich voordeden; nu maakte men er de vergadering al maar langer mee. Het kreeg wel bijval van de meeste raadsleden. En nadat de heer v. d. Meerendonk nog even de speciale aandacht had ge vraagd voor het gymnastiekonderwijs in Haarsteeg, en nadat de voorzitter allen een prettig en Zalig Kerstfeest had ge wenst en de hoop had uitgesproken dat 1952 voor allen gélukkig en voorspoedig zou mogen zijn, sloot hij de vergadering die nog al enige tijd in beslag had ge nomen, maar in de beste stemming was verlopen. Openbare vergadering van de raad der gemeenté Loon op Zand, te houden op Donderdag 27 December 1951, des avonds om 7 uur ten geineentehuizc. Agenda: 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. O.m. een adres van bewoners van het buurtschap Finantiën, waarin verzocht wordt om aansluiting aan het electrici- teitsnet. een adres van de bewoners van de woningwetwoningen aan de Hogesteen- weg te Loon op Zand, waarin aan ce raad dank wordt gebracht voor het tref fen van voorzieningen aan die wonin gen en waarin tevens wordt verzocht om nog enige verbeteringen aan de wo ningen te doen aanbrengen. 3. Verlenging regëling geneeskundige verzorging gemeentepersoneel. 4. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Onderlinge Oorlogsschadeverzekering Maatschappij te s-Gravenhage tot een bedrag van 400.000. Prae-adviés De onderlinge Oorlogsschadeverzeke ring Maatschappij te 's Gravenhage heb ben wij bereid gevonden, zulks door tus senkomst van het Bankierskantoor Staal Co. N.V. te 's-Gravenhage, aan deze gemeente een rekening-courant crediet te verstrekken van maximum 400.000. voor de duur van ten hoogste 2 jaar. De rentevergoeding welke wordt be dongen bedraagt V/i doch ingeval na een jaar het gehele bëdrag wordt terug betaald, verplicht de geldgeefster zich het rentepercentage terug te brengen tot 3)4 Per )aar- Wegens provisie zal van het nominaal bedrag der lening te vergoe den zijn. De uit deze rekening-courant-over eenkomst op te nemen gelden zijn be stemd om daarmede de bouw van het Tehuis voor Ouden van Dagen te fi nancieren, totdat de hiervoor aan te gane vaste lening geheel zal zijn ver kregen. Voorzover deze gelden niet no dig zijn voor bedoelde bouw, worden ze gebruikt tot financiering van andere door Uwé raad goedgekeurde kapitaals uitgaven. 5. Verzoek van het bestuur der K.K. Jongensschool Berkdijk te Kaatsheuvel om ingevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 gelden beschikbaar te stéllen tot het aanleggen ener centrale verwarming in het schoolgebouw tot een bedrag van 4330. 6. Benoeming lid van het Algemeen, of Burgerlijk Armbestuur dezer gemeen te, wegens periodieke aftreding. Prae-advies Aan de béurt van aftreden is de heer P. Borsten, die door het Armbestuur voor herbenoeming wordt aanbevolen. Als tweede candidaat moge op de daarvoor nodige aanbeveling de heer A. J. P. Dekkers. Hoofdstraat 127 te Kaats heuvel worden vérmeld. 7. Voorstel tot het bezwaren met de erfdienstbaarheid van weg van het per ceel sectie B nummer 6045. Prae-advies 3ij raadsbesluit van 20 Februari 1950 is o.a. aangekocht het voetpad dat de verbinding vormt tussen de Leostraat en het plein voor de St. Josephkerk (per- ceel B nummer 6045). De eigenaar, de heer A. Wagemakers, is niet bereid de eigendom te doen transportéren als het verkochte niet wordt bezwaard met de i erfdienstbaarheid van weg ten behoeve van de naastliggende gedeelten van het perceel sectie B nummer 5992. Ten aanzien van het noordelijk ge deelte achten wij dit nodig, omdat dit door de verkoop geen zelfstandige uit weg meer naar de openbare weg zal hebben. Het zuidelijk gelegen deel grenst echtér aan de westelijke verbindingsweg tussen het plein voor de St. Josephkerk en de Tramlaan; de noodzaak van de erfdienstbaarheid is o.i. voor dit ge deelte niet aanwezig. Betrokkene wenst voor beide percéelgedeelten een uitweg aan de westzijde van het voetpad naar de Leostraat, daar hij anders niet aan het transport van het gekochte wenst mede te werken. Deze erfdienstbaarheid moet in de akte van verkoop worden Tramlaan te Kaatsheuvel, om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van vitrage en vloerbedekking ten behoeve van de nieuwe school, tot een bedrag van 1155.95. 9. Voorstel tot voorlopige vaststel ling van de bedragen, bedoeld in artikel 55ter, lid 1 en 2 der Lager Onderwijs wet 1920. 10. Voorstel tot het waarborgen van de renten en aflossingen van een door de stichting „Rosagaerde te sluiten geldlening, ter financiering van de bouw van een tehuis voor bejaarden. Prae-advies ln zijn vergadering van 12 Februari 1951 besloot Uw raad tot de bouw van een tehuis van bejaarden. Na tal van moeilijkheden is het thans zover, dat het bouwplan bestedingsklaar is. De grootste moeite hebben wij gehad de financiering zeker te stellen. opgenomen. B. en W. stellen voor het perceel B 6045 te bezwaren met de erfdienstbaar heid van weg als bedoeld in artikel 735 van het Burgerlijk Wetboék en daartoe het ter inzage liggend ontwerp-raadsbe- sluit vast te stellen. 8. Verzoek van het Bestuur der R.K. Stichting voor L.O., St. Jozefparochie, doch het is ons uiteindelijk gelukt om, in samenwerking met het bestuur van de stichting „Rosagaerde tot een bevredi gende oplossing te komen. Wij hebben ii.l. het Centraal Pensioenfonds voor de Nederlandse Textielindustrie te Tilburg, alsmede het Algemeen Pensioenfonds voor de Tilburgse Wolindustrie aldaar bereid gevonden om aan de stichting „Rosagaerde" een lening te verstrekken groot 750.000. Teneinde de gemeente in staat te stel len de stichtingskosten met inbegrip van de grondkosten en de kosten welke een behoorlijke afwérking van het tehuis vraagt, te financieren, zal deze, tot het bedrag van deze kosten, over de opbrengst van deze lening kunnen be schikken. De lening wordt aangegaan tegen de koers van 100 en een renté van 4 per jaar. De geldschieters zijn slechts bereid deze lening te verstrekken als de ge meente de betalingen van de renten en aflossingen waarborgt. Wij zijn van me ning dat hiertegen geen bezwaar bestaat, omdat de opbrengst der lening bijna ge heel voor de financiering van de stich tingskosten zal worden gebruikt en slechts over een betrekkelijk klein ge deelte rechtstreeks door de stichting zal worden beschikt voor aanvullende in richting en eenvoudige meubilering van gemeenschappelijke lokalen. Voor wat dit laatste gedeelte betreft hebben wij toezicht op de besteding van deze gel den. 11. Voorstel tot voorlopige vaststel, ling van de gemeenterekening met de daarbij behorende bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1950. 12. Aanbieding gemeentebegroting voor het dienstjaar 1952 met de daarbij behorende bedrijfsbégrotingen, en be noeming van de commissie van onder zoek dier begrotingen als bedoeld in ar tikel 37 van het reglement van orde. 13. Voorstel tot wijziging van de ge meente-begroting voor de dienst 1951. 14. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 110.000.bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten, tegen een rentevergoeding van 1 per jaar, zulks voor het tijdvak van 1 December 1951 tot 5 Januari 1952, waarna deze kasgeldlening per 5 Janu ari 1952 kan worden verlengd bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor het tijdvak van 5 Jan. 1952 tot 15 Mei 1952 tegen dezelfde rentevergoeding. 15. Voorstel tot verhoging van de bestaande rekening-courantovereenkomst met 300.000.bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Graven hage. Prae-advies Nu nog steeds geen mogelijkheid aan wezig is gelden op lange of korte loop tijd te verkrijgen en verder op korte termijn steeds diverse betalingen zijn te doen voor in uitvoering zijnde goedge keurde werken, hebben wij ons tot de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten gewend met het verzoek het bestaan de rekening-courant crediet te willen verruimen, dit voornamelijk naar aan leiding van het feit, dat de N.V. Am sterdamse Bank Incassobank niet be reid is, op voor ons acceptabele condi ties, de thans nog lopende rekening courant overeenkomst te verlengen. Na verstrekking van de daarvoor no dige gegevens heeft de Bank voor Ne derlandse Gemeenten zich beréid ver klaard het crediet der bestaande reke- Ing courant overeenkomst met 300.000 te verhogen, uit welk bedrag de reke ning-courantschuld bij de N.V. Incasso- bank, indien nodig, zal kunnen worden afgelost. Rente 4)4 16. Voorstel tot aankoop van gron den ten wésten van de verbindingsweg Tramlaan—Natuurpark „De Efteling Prae-advies Nu het plan voor het tehuis voor ou den van dagen bestedingsklaar is, dient over de daarvoor nodige grond te kun nen worden beschikt. Bovendien lijkt het ons gewenst, ter plaatse verder uitvoe ring te geven aan het uitbreidingsplan. Hét plan bestaat dan ook om ten wes ten van de reeds bestaande dubbele weg van de Tramlaan naar het natuurpark De Efteling een nieuwe straat aan te leggen welke onmiddellijk aan het wes telijk gedeéltc van het tehuis voor be- jaarden grenst. De westzijde van die nieuwe straat kan dan weer worden be stemd voor woningbouw. Teneinde aan dit plan uitvoering te kunnen geven is het nodig dat in die bedoelde omgeving gronden worden aangekocht. Het betreft hier de navolgende per. celen of perceelsgedeelten welke op de ter inzage gélegde tekening zijn aange geven. Kerkbestuur St. Jan, 0.32.38 ha, FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGERS VERTALING VAN P. OREILLE 36) Haar grote ogen staarden de toe komst in en John Quincy had me delijden met haar. Hij had anderen gekend zoals zij, anderen, die hiel den van hun vader, die hoge ver wachtingen op hem bouwden en hem dan op zijn oude dag in verval zagen komen. Eén der smalle, ge bruinde handjes van het meisje lag op de lessenaar en John Quincy legde er de zijne op. Niet bedroefd zijn, drong hij aan. Het is zo'n prachtige avond. Ik wed, dat u nooit tevoren een maan gezien hebt, die er zó uitzag. Net een goudstuk van duizend dollar, bleek, maar gangbaar. Zullen we naar buiten gaan? Zacht trok zij haar hand weg. Er zijn zeven flessen spuitwater naar de kamer gebracht. Vijf en dertig i cent per stuk. Wat? O, die rekening van de Brades. Ja, dat is dan twee vijf en veertig meer. Ik wou ook graag wat over de sterren zeggen. Is het niet vreemd hoe dicht de sterren bij el kaar staan in de tropen? Zij glimlachte. We moeten de koffers en tassen niet vergeten. Drie dollar om ze van de haven naar hier te brengen. Zeg, dat is nog ai gepeperd. Nu, het komt op de rekening. Heb ik u nooit verteld dat al deze na tuurschoonheid zich op uw gezicht afspiegelt? Te midden van zoveel liefelijkheid moet men wel. Mevrouw Brade heeft drie bla den op haar kamer gehad. Dat is nog vijf en zeventig cent. Verkwistende dame! Het zal Brade spijten dat hij terugkomt, om meer dan één reden. Nu, dat staat er. Nog meer? Alleen de was. Zeven en ne gentig cent. Heel eerlijk. Alles bij elkaar geteld, krijg ik twee en dertig dol lar negen en zestig cent. Laten we afronden op drie en dertig. Zij lachte. Neen, dat gaat niet. Mevrouw Brade kwam langzaam binnen. Zij bleef bij de lessenaar staan. Is er een boodschap gekomen? vroeg zij. Neen, mevrouw, antwoordde het meisje. Zij overhandigde haar het papier. Uw rekening. O, ja. Meneer Brade zal er voor zorgen zodra hij terugkomt. Verwacht u hem spoedig? Ik kan het werkelijk niet zeg gen. De Engelse ging de gang in naar kamer negentien. Vol inlichtingen als gewoon lijk, glimlachte John Quincy. Ha, daar hebben we Charlie! Chan kwam vlug naar hem toe, gevolgd door een andere politie man, ook in burgerkleren. Automobiel handelt edel, ver klaarde hij, heeft een grote liefde voor nachtvlucht. Hij maakte een beweging in de richting van zijn metgezel. Stel u voor meneer Spen cer. Nu, hoe zijn de toestand? Ne derig een wenk gevend, dat u snel spreekt. John Quincy vertelde hem dat Kaohla wachtte op de veranda en maakte melding van het lompe pak dat de jongen droeg. Chan knikte. De gebeurtenissen draaien snel, zei hij. Hij wendde zich tot 't meis je. Wees zo vriendelijk aan Kaohla te verhalen dat Brade aangekomen is en hem hier wenst tegemoet te treden. Zij aarzelde. Neen, neen, voegde Chan er haastig bij. Het is niet mooi dat ik een dame vraag om valse leugens te strooien van robijnen lippen. Ik smeek nederig om vergiffenis. Stel u tevreden met een omhuld voor wendsel om hem hier te brengen. Het meisje ging glimlachend heen. Meneer Spencer, zei Chan, ik ver stout mij u voor te stellen om deze Hawaiiaan te ondervragen. Mijn roemloze zwerftochten tussen de woorden der onbegrensde taal falen dikwijls om door te dringen in een soort van schedels, die hier over vloedig zijn. Spencer knikte en ging bij de zijdeur staan, zodat hij niet gezien werd door iemand, die van die kant binnenkwam. Dadelijk verscheen Kaohla, ge volgd door het meisje. De jongen kwam Vlug naar binnen, maar bleef staan, toen hij Chan zag en hij keek verschrikt. Spencer liet hem nog meer schrikken door hem bij zijn arm te grijpen. Kom hier, zei de speurder. Hij nam hem mee naar een hoek van de kamer; Chan en John Quincy volgden. Ga hier zitten en ik neem dit. Hij trok het zware pak onder de arm van de jongen uit. Even scheen de Hawaiiaan op het punt zich te verweren; toen dacht hij er blijk baar anders over. Spencer zette het pak op tafel en boog zich over Kaohla heen. Je wilt Brade spreken, he? be gon hij dreigend. Ja. Waarvoor? Zaak is vertrouwelijk. Nu, dan zeg ik je dat je er mee Voor de dag komt. Je zit er lelijk in. Het is beter dat je plan maakt om het te vertellen. Neen. In orde. We zullen eens zien. Wat zit er in dat pak? De ogen van de jongen gingen naar de tafel, maar hij gaf geen ant woord. Chan haalde een zakmes voor de dag. Eenvoudig om dat te ontdekken, zei hij. Hij sneed het grove touw door en deed er ver scheidene lagen krantenpapier af. John Quincy Rwam heel dicht bij, hij voelde dat er iets belangrijks ontdekt zou worden. De eerste laag was er af. Chan slaakte een kreet maar John Quincy hoorde niets zijn ogen staarden naar het voorwerp op de tafel. Een ohiahouten kist met ko per beslagen en initialen T.M.B. Wij zullen haar ontsluiten, zei Chan. Hij deed onderzoek. Neen, stevig gesloten. Op 't politiebureau zullen wij openbreken. U en ik en deze zwijgende Hawaiiaan zullen daarheen snellen. Meneer Spencer, u blijft op deze plaats. Mocht Brade verschijnen, dan kent u uw plicht. Zeker, zei Spencer. Meneer Kaohla, doe mij de eer mij te vergezellen, ging Chan voort. Op het hoofdkwartier zal veel spreken aan u worden ont trokken. Zij gingen naar de deur. Carlota Egan kwam naar voren. Mag ik u even spreken, zei ze tegen John Quincy. Zeker. Hij ging met haar naar de lessenaar. Ik ging zo even naar de veran da, fluisterde zij ademloos. Er hurk te iemand neer buiten het raam waar u stond te praten. Ik ging wat dichter er bij en het wasmeneer Saladine. Aha, zei John Quincy. Dat moest meneer Saladine liever la ten, anders komt hij in moeilijkhe- den. i Zouden we het aan Chan zeg gen? Nog niet. U en ik zullen 't zelf eerst eens onderzoeken. Chan heeft nu aan andere dingen te denken. En wij wensen niet dat één van on- i ze gasten vertrekt, tenzij het abso luut noodzakelijk is. i Dat wensen wij zeker niet, glimlachte ze, ik ben blij dat de be- langen van ons huis u ter harte 1 gaan. Juist! begon John Quincy, Hoofdstraat 202 A. J. Broeders, Kraanven 1, 0.08.59 ha, T. Broeders, Kraanven 1, 0.08.57 ha. A. C. Stokkermans, Tramlaan 208. 0.14.96 ha, 352.61 Kerkbestuur St. Jan, Hoofd_ straat 202, 0,27.26 ha, 713.94 A. I. Petérs, Gasthuisstraat 34. 0.20.00 ha, 1.645.40 H. AT de Kort, Gasthuisstraat 77. 0.76.80 ha, 1-152. Voor de percelen B 6106, 6107 en /76 zal bovendien bedrijfsschade-vergoeding dienen te worden uitgekeerd. In overleg met de rijksconsulent voor grond en pachtzaken is deze voor perceel B 776 bépaald op 1.998.—. terwijl voor de percelen B 6106 en 6107 in onderling overleg de schadevergoeding is bepaald op 50.per perceel. 17. Voorstel tot benoeming van een commissie voor herziening van straat namen. Prae-advies De straatnamen in onze gemeente be hoeven dringend herziening. Niet alleen is het verwarrend dat in de gemeente dubbéle namen voorkomen (in Kaats heuvel en in Loon op Zand), maar bo vendien heeft de benaming geen gelijke tred gehouden met de uitbreiding van de gemeente. B. en W. stéllen daarom voor een commissie van 3 leden uit Uw raad in te stellen die tot taak heeft de benaming van de straten in deze gemeente te her zien en hierover te zijner tijd rapport en advies aan de raad uit te brengen, op dat dan een besluit kan worden geno men tot het géven van nieuwe namen aan de daarvoor in aanmerking komen de straten. Om administratieve redenen is het echter noodzakelijk reeds thans namen te geven aan de nieuwe straten waar aan reeds is gebouwd en waarvan de woningen reeds zijn bewoond. Dezë straten met de voorgestelde be naming zijn de volgende 1. verbindingsweg Tramlaan Na tuurpark: „Parklaan 2. Plein ten oosten van Julianastr.; „Julianaplein"; 3. 'verbindingsweg Dongensëweg Berkdijksestraat; „Berkdijksestraat". Dezë straatnamen dragen slechts een voorlopig karakter en kunnen door vo renbedoelde commissie eveneens op nieuw worden bezien. 18. Voorstel tot het bouwen van wo ningwetwoningen. Prae-advies Met het crediet, vermeld ondër punt 4 dezer agenda is de gemeente in staat gesteld nieuwe woningen te bouwen. Teneinde de stichtingskosten zoveel mogelijk te drukken zijn de woningen zoveel mogelijk geprojecteerd aan be staande straten en op terreinen welke de gemeente reeds in eigendom heeft. Ramen wij de bouwkosten dezer wo ningen op gemiddeld 9.000.dan kunnen inet het genoemde crediet ad 400.000.44 woningen worden gë- bouwd. Van deze 44 woningen hebben wij er 22 doen ontwerpen als duplex- woning, zodat in totaal 66 nieuwe woon- gelegenheden ontstaan. De verdeling dezer woningen stellen wij ons voor als volgt a. 7 duplex-woningen aan de Gast huisstraat te Loon op Zand; b. 7 duplex-woningen aan de Mgr. Völkerstraat te Kaatsheuvel (tërrein de Brouwer en Tak); c. 8 duplex-woningen aan de nieu we weg Tramlaan—Natuurpark (wes telijk van Parklaan aan te kopen grond); d. 22 woningen gan de Berkdijksestr. 19. Rondvraag. maar Chan viel in: Nederig vergif fenis vragend, zei hij: wij moeten spoed maken. Kapitein Hallct zal in hoge verrukking zijn deze Kaohla tegemoet te treden, om niets te zeg gen van Je ohiahouten kist. Bij de deur drukte Kaohla zich dicht tegen John Quincy aan, en deze schrok van de haat die hij zag in de wilde ogen van de iongen. Dat hebt u gedaan, mompelde de Ha waiiaan. Dat vergeet ik niet. XV. De man uit Indië. Zij rammelden voort in Chan's auto. John Quincy zal alleen achterin; op verzoek van de speurder had hij de ohiahouten kist op zijn knieën. Hij liet er zijn beide handen op rus ten. Eenmaal was ze hem ontsnapt, maar nuZijn gedachten gin gen terug naar die avond op de zol derkamer, tweeduizend mijlen ver weg, de schaduw tegen het door de maan verlichte raam, het schram men van een juweel over zijn wang. Roger's hartgrondige kreet: „Arme Dan!" Was hier nu eindelijk, in deze ohiahouten kist het antwoord op 't mysterie van Dan's dood? Hallet wachtte in zijn kamer. Bij j hem was een flinke man met helde- j re ogen, van blijkbaar achter in de dertig.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 3