m-ALWYR J{fOJlt ÖERHOCÉNFj HET HUIS ZONDER SLEUTELS. BIOSCOOP-PROGRAMMA. VOETBAL. BILJARTEN. 2 2 in Thaiia MORTIERORGEL en ORKEST het blauwe pakj rollers eisen! Eis steeds 't beste dus bij Uw shag ZONDAGSDIENST 30 December 1951. Arts: Dr. Langemeijer. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 30 December 1951. 10 uur: Ds. W. L. Jens. Collecte „Noodlijdende kerken en perso nen". 6.30 uur: Bediening H. Avondmaal. Maandag 31 December 1951. 6.30 uur: Oudejaarsavonddienst Ds. W. L. Jens. Oudejaars-collecte. Nieuwjaarsmorgen 1 Januari 1952. 10.30—11.30 uur: Korte Wijdings- dienst Ds. W. L. Jens. KERSTVIERING IN DE PAROCHIE ST. JAN De Kerstnacht is zoals steeds in de parochie St. Jan niet grote luis ter gevierd in de nachtmis van uur die werd opgedragen door de Zoereerw. heer Pastoor Ras, met assistentie van de heren kape laans Het zangkoor zong onder leiding van «te heer G. Duyvelaar de driestemmige mis voor ge mengd koor van Refice en onder do stille H. Missen een Kerstcan- tj.te van Dobbelsteen. Voor de Mis en gedurende de tijd die overbleef werden door de gelovigen geza menlijk de bekende kerstliederen gezongen. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. KERSTVIERING IN DE NED. HERV. KERK. Op Eerste Kerstdag was er 's middags om 5 uur een Bizondere Kerstwijding in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven. Na de dienst, waarin voorging de Weleerw. heer ds W. Jens, werd een kerstspel opgevoerd o.l.v. Mevr. M. Jens- Mullcr. Het was een aanschouwe lijke voorstelling van het kerstver, haal, waarin optraden Maria en Joseph, herders en de drie konin gen. Het spel werd muzikaal geïl lustreerd door 't Waalwijks Herv. Kerkkoor o.l.v. Mevr L. Verhoe ven-van Gent. KERSTMATINEE „OEFENING EN VERMAAK". Het zal wel de regen zijn geweest die velen er van heeft weerhouden op Eerste Kerstdag 's morgens naar Musis Sacrum te gaan om het jaar lijks Kerstmatinée van de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" te be luisteren. De zaal was tenminste niet zo vol als we de laatste jaren gewend zijn. Nu, het was dan ook allesbehalve kerstweer. Degenen echter dit 't noodweer wel hadtien getrotseerd, hebben minstens in één opzicht genoten; dat was het wer kelijk uitstekend zingende gemengd koor. Het is niet gemakkelijk vergelij kingen te maken met vroegere uit voeringen, maar feit is dat het koor met Kerstmis nog al eens gehandi capt wil zijn door de tijd en de dag van 't jaar, die haast onvermijdelijk hun tegenwerkende invloed doen gelden op de stemmen. Deze keer was daar evenwel al heel weinig van te merken. De klank was opvallend helder en vol. Bovendien werd er zeer gedisciplineerd gezongen en werd er een goede verhouding tus sen de partijen onderling bewaard. Dan kwamen er uit het koor nog een aantal solisten naar voren, vrouwelijke zowel als mannelijke, die ten overvloede bewezen over hoe goed stemmenmateriaal de Lie dertafel beschikt. De uitvoering stond onder leiding van de heer Louis Sars en de Waal wij kse Kamerorkestvereniging ver zorgde de begeleiding. Het pro gramma werd geopend met het Ave Verum van Mozart en het Largo van Handel, waarin zowel 't koor als de strijkers van het orkest al direct een beste indruk maakten. Het grootste deel van het matinée was gewijd aan het kerst-oratorium van H. Müller, waarin de voor- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR RIGGERS VERTALING VAN P. OREILLE. 37) Greene schudde hem hartelijk de hand. Ik heb gewenst u te ontmoe ten, meneer, zei hij. Ik ken uw va derstad tamelijk goed, ik heb er drie jaar gestudeerd. Zo, zei John Quincy opgewekt. Greene leek een aardige kerel. Chan had de-kist voor Hallet op de tafel gezet en legde uit hoe ze er aan gekomen waren. Het magere gezicht van de kapitein klaarde merkbaar op. Hij onderzocht de schat. Gesloten, zei hij. Heb jij de sleutel, Kaohla? De Hawaiiaan schudde het hoofd. Neen. Weet je wat je doet, jongen, waarschuwde Hallet. Fouilleer hem, Charlie. Chan (feed het vlug en degelijk. Hij vond een sleutel, maar geen dei- sleutels paste op het slot van de kist. Hij haalde ook een dikke rol bankbiljetten te voorschijn. Hoe kom je aan al dat geld, Dick? vroeg Hallet. Gekregen, zei de jongen woe dend. Maar Hallet schonk al zijn be langstelling aan de kist. Liefkozend naamste solistische partijen werden gezongen door Mej. Nel Dupont en de heer M. Hesselberth. Het werk zelf vermag misschien niet onze ge hele bewondering weg te dragen, 't is nogal cliché-achtig en wat ouder wets (evenals een kerstcantate van Dobbelsteen). De beste stukken er uit zijn wel de gewone kerstliede ren als „Stille Nacht" en „Es ist ein Roos entsprungen". De uitvoe ring was in vele opzichten grote lijks te loven. We denken dan op de eerste plaats aan de solisten, die zongen zoals men dat van hen lang zamerhand durft te verwachten, de solisten uit het koor, die soms een verrassing waren, en het koor zelf, waarvoor geldt wat we in het be gin al in het algemeen gezegd heb ben. De strijkers begeleidden door gaans de recitatieven zeer bevredi gend, al klonk dan ook niet alles even zuiver. Dit neemt niet weg dat de Pastorale voor blazers in het vierde deel heel mooi klonk. Vooral de hoboïst blies een voortreffelijke partij. We geloven dat het nog zo jonge orkest nu voorlopig wel ge noeg uitgebuit is en hopen dat het de tijd zal krijgen tot gedegen stu die, zodat het zich na verloop van tijd opnieuw kan voorstellen. Er zit in ieder geval muziek, ambitie en toekomst in. Genoeg over dit alles. De direc teur kan, vooral wat zijn koor en solisten betreft, terugzien op een buitengewoon geslaagd matinée. a.s ZONDAG BAL Aanvang 6 uur. Fntrée 50 cent. JUBILEUM-CONCERT „HALLELUJAH". Op Eerste Kerstdag 's avonds gaf de Chr. Gem. Zangvereniging „Hal lelujah" een jubileumuitvoering in de Ned. Herv. Kerk te v.m. Be- soyen. Deze uitvoering stond onder leiding van Mej. Antoinette Blom en Mej. Jeanne Schoondermark be speelde het orgel. Het programma stond uiteraard in het teken van 't Kerstfeest en bestond dan ook voor namelijk uit kerstliederen. Men kreeg de gelegenheid zowel het ge mengd koor, het dameskoor als het mannenkoor te bewonderen, terwijl ook enkele kwartetten werden ge zongen. De ere-voorzitter, ds. Ver- weij, sprak een openingswoord en het slotgebed. De kerk was goed ge vuld met belangstellenden. „Hallelujah" kan terugzien op 'n geslaagde -jubileum-uitvoering. UITVOERING. De Toneeluitvoering te geven door"de Toneelvereniging „Cres cendo'' uit Kaatsheuvel, met het Toneelstuk „De Bosschen zingen hun lied", op Zondag 30 Decem ber a.s., gaat wegens bijzondere omstandigheden niet door. Deze zal nu gegeven worden op Zater dag 12 Januari. Wij komen hierop nog nader terug. VOGELVERENIGING „VOGELLUST". Enorm was de stroom bezoekers die een dezer dagen een bezoek brachten aan v. «t. Pluijni aan de Haven, Het was dan ook de moeite waard eens een kijkje te gaan ne men. De nog jonge vereniging, wel ke pas 2 jaren bestaat, dwingt be wondering af voor hetgeen daar is tot stand gebracht. De dagenlange voorbereidingen zijn 'n waar succes geworden. De heer J. Kouwenberg, Akker 6, Vlijmen, was de 3000ste bezoeker. Hem werd een bastaard- sijsje niet kooi overhandigd. Wij kunnen met een gerust hart ver klaren dat deze tentoonstelling in alle opzichten is geslaagd. Ge. Zorgt dat uw copie ZONDAG AVOND in onze bus zit. Red. slaagd wat betreft het naar buiten dragen van hun liefhebberij. Ge slaagd wat betreft het aantal be zoekers, pl.m. 3500. Geslaagd wat betreft de aanwinst van nieuwe liefhebbers. Wij kunnen dergelijke werkzaamheden dezer vereniging in de komende jaren terdege aan bevelen en hopen dat „Vogellu/st" gegeven zij een lang en vruchtbaar leven. TON VOOR PENSIOENFONDS. Naar wordt vernomen heeft dhr. Ivo v. Haren, directeur der Schoen fabrieken N.V. Ivo van Haren te Waalwijk, wederom 100.000 in het pensioenfonds gestort van bovenge noemde N.V. K.A.V. AFDELING WAALWIJK. De K.A.V., afd. Waalwijk, zal haar Kerstavond met muzikale om lijsting houden op Zondag 30 Dec. 1951. Om 6.30 uur is het Lof in de kapel van het St. Teresia-gesticht met toe spraak van de Eerw. Adviseur en voorts is de viering in het Café van de K.A.B. met toespraken, kerst liederen, kerstverhaal, koffietafel en vaandel-collecte. SCHOORSTEENBRAND. Woensdagavond om pl.m. half 11 is de brandweer uit moeten rukken naar het woonhuis van de heer Terberg in de Grotestraat, waar men een schoorsteenbrand constateerde. Het bleek dat een balk in de schoor steen tussen het platte dak en het plafond aan het branden was. Bij gelicht door enkele schijnwerpers, is men er in geslaagd, na een gat in het plattedak te hebben gemaakt, het vuur met een emmer water te blussen. Gelukkig voor de bewo ners dat zij bijtijds het gevaar wis ten te signaleren. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Theodorus F. J„ zv. T. C. Brekelmans-v. Woensel; Cornelia M. W.,-dv. P. J. M. de Veer-Prinsen; Henricus J. M., zv. J. H. A. v. Eijk- Dominicus; Catharina A. G. M., dv. J. Lubbers-v. Meeuwen; Francyna E. P., dv. C. A. Elshout-Adriaanse; Wilhelmus G., zv. L. Mosselveld-v. Ooyen; Lolleke, zv. L. Hof-Meijer te Zwolle; Johannes B. P., zv. P. J. van Beijnen-de Roos. Overleden: Johannes C. v. Eijke- lenburg 69 j., echtg. van A. A. Fran sen; Hendrikus M P. Verwiel, 75 j.; Maria Henkelman 79 j„ wed. van C. F. Verhulst. Huw.--aangiften: Geen. Gehuwd: L. H. Fleskens 28 j. te Eindhoven en W. W. Smolders 32 j. te Waalwijk. ZILVEREN JUBILARIS BIJ TIMTUR. Donderdag vierde bij de N.V. Timtur de heer G. v. d. Wifel, werkzaam in de afdeling Snijderij, zijn zilveren jubileum. Om kwart over 11 werd hij gehuldigd door de directie. Hierbij werd hem een bedrag onder couvert en de zilveren medaille overhandigd, terwijl zijn vrouw een boeket bloemen ontving. Daarna werd de jubilaris gehuldigd door zijn medearbeiders, van wie hij diverse nut tige cadeaux kreeg. Na het officiële ge deelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen in de cantine. KINDERVOORSTELLING. Zondag 30 December komt er weer een pracht kindervoorstelling in het K.A.B.-gebouw te Waalwijk, met het bekende poppentheater van Barno Jacovi, die een geheel bijzon der spel brengt. Met de grote en mooie poppen heeft hij overal veel waardering gevonden en de ge luidsinstallatie is daar niet vreemd aan. Verder nog een leuk goochel- programma, waarbij de kinderen mee mogen goochelen en zelfs to neel spelen. Een voorstelling voor groot en klein. Zie de advertentie elders in dit blad voor nadere gegevens. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene verdrijft de sner pende pijn. gom wt-ssï NIET NAAR BRUSSEL. Piet van de Pol en Tegelaar worden afgevaardigd naar het Eu ropees kampioenschap biljarten cadre 17/2 in Brussel van 1720 Januari. Kees de Ruijter, die na v. d. Pol zeker de beste cadre-spe- ler is, mag dus niet Vrijdag l.m. Zondag «Ie film Pabiola, die ons verplaatst naai de christenvervolging in Rome in de vierde eeuw na Christus. Een Galliër Rhual komt naar Rome en maakt daar het begin mee van de grote vervolgingen hij komt in contact met de rijke en schone pa triciërsdochter Fabiola. Zij vatten liefde voor elkander op, maar <ie een is Christen en staat aan de zij de van de vervolgden en het meis je moet nog kiezen uit liefdé voor elkander en voor de Waar heid, kiezen zij beiden tenslotte de marteldood, waaraan zij slechts door een wonderlijke bestiering van de Voorzienigheid ontsnap pen. Deze Italiaanse film is zeer zeker het aanzien waard. De film die Dinsdag (Nieuw jaar) en Woensdag draait, heeft de rassentegenstelling en rassenhaat mui sommigen in Amerika tot on derwerp. li ij heet „Geen Uitweg''. Een jonge negerdokter moet twee broers behandelen die bij een ge vecht gewond zijn. Een van hen sterft en de ander, die negers haat, beschuldigt dé dokter van moord. Hij organiseert een rel te gen de negerwyk, maar de blanken délven hierin het onderspit. Als later de onschuld van de dokter wordt bewezen, doet de man nog een poging tot moord, die lukt en het laatste wat de dokter in deze bewogen geschiedenis doet, is zijn tegenstander verbinden, zoals zijn beroep van hem eist. LUXOR-THEATER. Dit theater biedt van Vrijdag tot Zondag een spannende film van Anatole Litvak, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Barbara Stanwyck' en Hurt Lan caster. De film heet Verkeerd VerbondenEen vrouw, die met een zenuwaandoening op bed ligt, helt haar man op. Het nummer is echter in gesprek, maar uit een verkeerde verbinding hoort de vrouw dat een misdadiger van plan is 's avonds om kwart over elf een vrouw te vermoorden. Hieruit ontwikkelt zich een hele reeks telefoongesprekken, waar door het vermoeden van de vrouw, dat zij het slachtoffer zal zijn, groeit. Het laatste telefoongesprek voert ze met haar man. aan wie ze een misstap vergeeft en dan wordt haar vermoeden werkelijkheid. Deze film is toegankelijk voor 18-jarigen en ouderen. Dinsdag (Nieuwjaar) en Woens dag draait er weer een film van Cecil B. de Mille, n.l. „North West Mounted Policemet o. a. Gary Cooper en Paillette Goddard. Het is de strijd van de beroemde Canadese bereden politie tegen 'n opstand van halfbloeden in het jaar 1885. Tussen deze strijd door loopt een dubbele liefdeshistorie, een van een politieman met een halfbloed meisje en een van een boer met het zusje van de politie man. dat verloofd is met een ser geant. Deze dubbele geschiedenis is tot een boeiende film gecompo neerd. die gezien kan worden door hen die minstens 14 jaar zijn. BAARDWIJK—TAXANDRIA. Voor a.s. Zondag, 30 December '51, zijn slechts enige inhaalwedstrijden vastgesteld en Waalwijk zou weer van voetbal verstoken moeten blij ven, doch voor a.s. Zondag zal de voetballiefhebber een meevaller hebben daVde wedstrijd Baardwijk- Taxandria onderling vastgesteld is. Een wedstrijd, welke 100% sport en spanning zal geven. Een wedstrijd die waard zal zijn een gang te ma ken naar het Sportpark, vooral ge zien het feit dat Taxandria nog steeds één van de kampioenscandi- daten uit de andere afdeling is, waar een verwoede strijd aan de gang is tussen Taxandria en en Schijndel. Vooral voor Taxan dria is dit een buitengewone pres tatie, daar zij vorig jaar pas gepro- rhoveerd is uit de 4e klas naar de 3e klas en thans met Schijndel, één van de ernstigste candidaten, om de eretitel strijdt. Daarom zullen de Geel-Zwarten zeker hun beste been tje voorzetten om ook deze wed strijd te winnen, waarvoor zij ech ter tot het uiterste zullen moeten strijden en niets aan het toeval zul len moeten overlaten. Vooral in het begin moet er harder aangepakt worden en niet eerst de kat uit de boom kijken, dan zou het bij deze technische ploeg wel eens te laat kunnen zijn. De achterhoede van Taxandria zal niet gemakkelijk te passeren zijn, daar zij slechts enke le goals tegen zich heeft. Wij zijn benieuwd of de Baard wijk-voorhoe de haar juiste spel hiertegenover zal kunnen zetten. Dus de voetbalsupporters van Waalwijk zullen a.s. Zondag om half drie op het Sportpark getuigen kunnen zijn van 100% spanning en sport, vooral daar Baardwijk zal trachten haar record van tien maal ongeslagen te zijn in de laatste wedstrijden, te handhaven en tege lijk de punten binnij te halen. Dan zal het oude jaar goed beëindigd worden en kunnen zij met een ge rust hart 1952 tegemoet treden. Dus jongelui, denk er om: er zal ■van de eerste tot de laatste minuut hard om de goaltjes gestreden moe ten worden. En toon je plaats bo- ïvenaan de ranglijst waardig. Succes Geel-Zwarten. HAARSTEEG. Haarsteeg 2Boxtel 2, 21. In een spannende strijd is het de re serves. van Haarsteeg gelukt de punten thuis te houden. HeC waren de sterke reserves van Boxtel, dit momenteel bo ven aan de ranglijst staan, die te gast waren. Haarsteeg, dat eveneens een der bovenste plaatsen bezet, was er erg op gebrand revanche te nemen op de on langs geleden nederlaag. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een snel op en neergaand spel, met Haarsteeg iets meer in de aanval. Doch de gasten bleken eveneens over een goede homogene ploeg te beschikken en toonden zich dikwijls zeer gevaarlijk, doch de achter hoede, met in laatste instantie doelman Achten, die in prima vorm verkeerde, wist telkens het gevaar te keren. De thuisclub had meer succes, toen na een prachtig opgezette aanval Wim Koks de bal in het net wist te plaatsen; met deze stand brak de rust aan. Na de hervatting trachtte Boxtel door fel op de bal te zitten, het verloren ter rein te herwinnen en meermalen werden er gevaarlijke schoten afgevuurd, doch resultaat leverde dit niet op. Na enkele wederzijdse aanvallen was het wfeer de thuisclub die succes had, toen na een fraaie voorzet Koks voor de tweede maal de doelwachter van Boxtel het na kijken gaf. Onder grote spanning verliep de resterende tijd en toen de scheids rechter het einde floot had Haarsteeg twee kostbare punten binnen. Het 3e elftal speelde een voorwed strijd tegen de Herptse Boys 2 en wist eveneens na een spannende strijd, met 31 de overwinning te bëhalen. VLIJMEN. Vlijinense Boys 2Baardwijk 2. Zondag speelt Vlijmense Boys 2 thuis tegen het sterke Baardwijk 2. In Baardwijk werd in een door beide par tijen goed gespeelde wedstrijd gelijk ge speeld. Daar Vlijmen 2 de laatste Zon dagen uit vorm is, kan geen overwin ning wordt voorspeld. Boys, probeert U Zondag te herstellen en houdt de pun tjes thuis. Supporters, daar het eerste elftal vrij is, Zondag allen present voor deze wedstrijd. Aanvang half drie. Vlijmen 4Dcuteren 2. Het 4e elftal speelt thuis tegen Deu- teren 2 en zal zich niet later verrassen, want Zondag 6 Jan. zal de beslissing vallen in Empel. Beiden hebben even veel winstpunten. Dus Boys, Zondag op gepast en houdt de puntjes thuis. HENNY DE RUYTER KAMPIOEN le klas libre van het District „De Langstraat" van de K.N.B.B. Zondag j.l. werden, na een vijf daags tournooi, de wedstrijden be ëindigd om liet persoonlijk kam pioenschap fe klas libre van hel district „De Langstraat". Een tournooi dat spanning heeft gekend tot de allerlaatste caram bole, waarbij van krachtsverschil baast geen sprake was, hoewel iienny de Ruijter en H Snoeren de leidende figuren waren van 'i begin tot het einde. Henny de Ruijter is het tenslotte gelukt het zo begeerde kampioen schap in de wacht te slepen, mei één matchpunt meer dan H. Snoe ren. Deze bandvirtuoos, waarbij wc ook II. Soeterboek kunnen noe men, is het gelukt na een enerve rende strijd om de laatste partij van Snoeren te winnen, een uiterst spannende partij, waarbij de zenuwen heide spelers danig pacten speelde. Twee matchpun- ten die beslist nodig waren om zich kampioen te kunnen noemen, omdat H. Snoeren één punt meer nad en een hoger gemiddelde. Dal er in dit tournooi sterk is gespeeld bewijzen de slotgemid- dcldcn wel van alle finalisten. Er waren liefst 8 partijen die met meer dan 10 gem. werden ge speeld, waarvan H. Snoeren de beste prestatie leverde door in één partij een gem van 13.63 te laten noteren. Een prestal ie van do hoogste plank die er toe mede gewerkt heeft dat hij uit de finale is gepromoveerd naar de Hoofd- klas Libre. Verder viel ook en vooral het kleine spel te bewonderen van de beer A. Hamers. De districtsvoor- zittcr, die in het afgelopen jaar veel sterker is geworden en die alleen Zaterdag zijn vorm niet kon vinden. Toch presteerde hij bet nog om 2 partijen te spelen met resp. 1 en 10.71 gem., wat hem de 4e plaats in dit tournooi opleverde. Mandemakers, G. Snoeren en F. Slants kunnen in één adem ge noemd worden, daar deze lieren in krachtsverschil niet te rang schikken zijn, hoewel F Slants toch wel iets sterker speelde en liet presteerde om H. Snoeren op de knieën te dwingen en deze zo doende het kampioenschap ont nam. M. v. d. Heijden was de eerste dagen geheel uit vorm, doch Za terdag en Zondag was hij weer do oude Ties, die opmerkelijk goed spel leverde. Tegen Mandemakers was hij in topvorm. Vooral in het begin van deze partij leverde hij pracht spel, maar Mandemakers belette hem toch nog om een re cord gem. te behalen. tikte hij er op. Dit is belangrijk, meneer Greene. Misschien vinden we de oplossing van het raadsel hierin! Hij nam een beiteltje van zijn schrijftafel en na enige moeite stak hij het deksel open. John Quincy, Chan en dc rechter drongen er om heen met gretige ogen toen de kapitein het deksel op lichtte. De kist was leeg. Gevuld met niets, mompelde Chan. Weer is een droom verplet terd tegen de stenen muur. De teleurstelling maakte Hallet boos. Hij wendde zich tot Kaohla. Nu, jongen, zei hij, nu jij. Je bent in aanraking geweest met Brade, de vorige week Zondag heb je hem gesproken, je weet dat hij vanavond terugkomt. Je hebt wat met hem verhandeld. Kom er mee voor de draad, en vlug wat. Niets te vertellen, zei de jon gen koppig. Hallet sprong op. Ja, dat heb je wel. En bij de hemel, je zult het zeggen. Ik ben vanavond niet al te geduldig en ik waarschuw je, als je niet praat en gauw ook, dan word ik kwaad. Hij hield plotseling op en wendde zich tot Chan. Charlie, de Eilandenboot uit Mani kan gauw aankomen. Ga naar de haven en kijk uit naar Brade. Je hebt zijn signalement? "Zeker, antwoordde Chan. Ma ger, bleek gezicht, één schouder ge daald onder de andere, grijze snor, die in droeve stemming neerhangt. In orde. Kijk goe«l uit en laat deze jongen aan ons over. Als wij met hem klaar zijn, heeft hij geen geheimen meer, wel, meneer Gree ne? Meneer Winterslip, zei Chan. De nacht is heerlijk. Een wande lingetje bij maanlicht naar de ha ven.'. Ik ga mee, antwoordde John Quincy. Óver zijn schouder keek hij nog eens naar Kaohla en overlegde bij zichzelf dat hij niet graag in diens schoenen staan wou. De havenloods was flauw verlicht en 'n kleine, ongelijksoortige groep wachtte de aankomst van de boot af. Chan en John Quincy liepen naar het andere einde en daar zat op een pakkist de havenverslagge ver van het avondblad. Hallo Charlie, riep Mayberry. Wat voer je hier uit? Mogelijk komt er een vriend met deze boot, grijnsde Charlie. Werkelijk? antwoordde May berry. Jullie daar op het bureau zijn opeens tamelijk -geheimzinnig ge worden. Wat is er aan de hand, Qharlie? Alle uitspraken komen van de kapitein, zei Chan. Ja, we hebben zijn uitspraken gehoord, hoonde Mayberry. De po litie heeft gegevens en werkt voort. Heden geen nieuws. Het maakt ie mand misselijk. Ga zitten, Charlie. O, meneer Winterslip, goede avond. Ik herkende u niet dadelijk. Hoe gaat het u? vroeg John Quincy. Hij en Chan zetten zich ook op pakkisten. Er was een sterke suikergeur in de lucht. Door een wijde opening in de loods keken zij langs de kade en de haven in het maanlicht. Een exotisch, romantisch toneel, vond John Quincy en hij zei het ook. Vindt u? zei Mayberry. Voor mij is het dat niet meer. Maar ziet u, vroeger Ja, dat hebt u verteld, zei John Quincy glimlachend. Ik vertel het telkens, voor zo ver het mij betreft heeft de haven van Honolulu alle romantiek ver loren. Eenmaal was het hier het schilderachtigste plekje van de we reld, mijn jongen. En zie nu die verwenste boel eens! De verslagge ver stak zijn pijp opnieuw aan. Charlie kan u er van vertellen hij weet het. Oude, bouwvallige, laagliggende werven, zeilschepen. Houten stoomschepen met een paar masten niet te trots om nu en dan van Gods goede wind te profi teren. Kleurige roeibootjes, hè Chi na? Alles uitgestorven, gaf Chan toe. Mayberry ging voort. Toen zag je Hawaiiaanse stuwadoors met ser pentines om hun hoed en ukuleles in de hand. Vissers met hun netten enHij pufte even stil aan zijn pijp. Dat waren dagen, meneer Win terslip, toen was Hawaii geïsoleerd en bekoorlijk. Geen telegraaf of ra dio verbonden ons met de zoge naamde beschaving van het Vaste land. Als er een boot binnenkwam, klauterden wij er op, zochten er naar een krant met het laatste nieuws van de buitenwereld. Denk toch eens aan die dagen, Charlie. En de nachten, opperde Chan. Ja, daar wou ik juist over be ginnen. Zoele nachten, als er met roeibootjes serenades gebracht wer den, en de lantaarns een lichtpad op het water maakten. Hij huilde bijna. John Quincy's gedachten gingen terug naar de boeken die hij in zijn jeugd had ge lezen. En nu en dan ging er zeker wel eens iemand tegen zijn wil aan boord? zei hij. Dat zou ik denken, antwoordde Mayberry opgevrolijkt. Eens, in de negentiger jaren, zat ik op 'n avond op een werf daarginds, en ik zag enkele lui in handgemeen en één van mijn beste vrienden schreeuw de mij toe: Het ga je goed, Peter! Ik er dadelijk heen en ik trok hem weg ik was heel wat jonger in die dagen. Het was een beste kerel, een zeeman, en hij had geen plan om de reis te doen die die troep voor hem in elkaar had gezet. Ze hadden hem in een kroeg gelokt en bedwelmd, maar hij ontsnapte net bijtijds; ach, die dagen, ze zijn voor altijd voorbij. Ja, meneer, er is geen romantiek meer in de haven van Honolulu! Ze zagen de boot het havenhoofd naderen. Zodra de loopplank werd uitgelegd, stond Chan op. Wie verwacht je, Charlie? vroeg Mayberry. Wij tasten rond, zei Chan. Mo gelijk meneer Brade op deze boot. Brade! Mayberry sprong op. Niet heel zeker, waarschuwde Chan. Slechts iets dat wij veron derstellen. Indien juist, stel u nede rig voor te volgen naar bureau. Mo gelijk zou u nieuws kunnen vangen. John Quincy en Chan gingen naar de loopplank toen de passagiers er afkwamen. Er waren er niet veel. Een paar zakenlui van het Eiland, enkele toeristen, enige Japanners in Westerse kleding, met veel plicht plegingen ontvangen door hun vrienden aan wal een vreemde groep, diep buigend voor elkaar. John Quincy keek er belangstellend naar, toen Chan zijn arm aanraakte. Een lange, gebogen Engelsman kwam de loopplank af. Men kon Thomas Macan Brade gemakkelijk herkennen in de menigte. Hij'droeg een witte helm. Onder de hemel van Hawaii zijn helmen niet nodig; dit was klaarblijkelijk een overblijfsel uit Indische dagen. Chan kwam naar voren. Meneer Brade? De man had een vermoeide blik. Hij schrikte zenuwachtig op. J-ja, aarzelde hij. Ik ben speurder Chan van de politie in Honolulu. U zult mij grote eer aandoen door mij naar het bu reau te vergezellen, alstublieft. Brade staarde hem aan en schud de het hoofd. Dat is beslist onmo gelijk, zei hij. Pardon, het zijn onvermijde lijk, zei Chan. Ik, ik keer juist terug van een reis, bracht hij er tegen in. Mijn vrouw zal zich ongerust maken. Ik moet haar spreken en dan Spijt verschroeit mij, kweelde Chan. Maar plicht blijft plicht. Des chefs woorden zijn wet. Metk u ne- chefs woorden zijn wet. Merk u ne- verspillen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 2