Waalwijkse en LangsCourant GEMEENTERAAD LOONOPZAND. 1951 in cultureel opzicht. Belangrijke gebeurtenissen op Onderwijsgebied. Gemeente waarborgt gelden voor renten en •flossingen voor Stichting Rosegaerde. Grondaankoop voor Rosegaerde en uitbreidings plan. 44 Woningwetwoningen aan bestaande straten in Berkdijk, Kaatsheuvel en Loonopzand. De stemming straatnamen commissie was een rustige pauze van 20 min. Het 80-jarig bestaan der Moerdijkbrug. I DINSDAG 1 JANUARI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 1 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.GO franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878 Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Ilet is niet doenlijk alle gebeurtenissen op cultureel gebied, die het afgelopen jaar in Waalwijk hebben plaats gehad aan een, zij het ook uiterst korte, beschouwing te onderwerpen. We kennen onze plaatselijke verenigingen die op dit gebied hun arbeidster rein vinden en die iedere Langstraatse gemeente in grote mate en in rijke verscheidenheid kent. Zij hebben, wij twijfelen er niet aan, meer dan welke vereniging ook de grootste invloed op het geestesleven in onze dierbare streek, wij mogen hen dan ook speciaal onze waardering zeggen voor het goede werk dat zij alle ongetwijfeld verrichten, soms met meer, soms met minder succes. CULTURELE STAALKAART. Al deze verenigingen, deze zang en toneelclubs, deze harmonieën, dragen op hun vanzelfsprekende plaats het hunne bij tot de ontwik keling van het geestesleven in onze streek. Wij kunnen ze niet allemaal noemen, geen aandacht besteden aan hetgeen zij brachten; en bloc noemen wij hen en en bloc betui gen wij hen onze waardering. Daarnaast kennen we de cultu rele verenigingen, zoals Waalwijk die in z'n Kunstkring een heeft en Vlijmen in z'n culturele kring On- senoort. Deze verenigingen hebben in het afgelopen jaar zeer zeker prachtig werk verricht en hun pro- ij?- gramma's getuigen van een streven dat er op gericht i's slechts het al lerbeste te brengen, in het belang van hun leden. Wij mogen memoreren het grote succes dat Het Brabants Orkest in Waalwijk ten deel viel. Op 1 Februari kwam voor 't eerst het volledig orkest naar Waalwijk, en al speelde men toen voor een zaal die nog lang niet geheel bezet was, de grote belangstelling die er bestond voor het eerste volkscon cert op 22 Mei vergoedde zeer veel. En toen het orkest op 11 December 1.1. een jeugdconcert gaf en een avondconcert, bleek die goede in druk bestendigd. Wij spreken hier graag' onze hoop uit dat Het Bra bants Orkest in Waalwijk en in de gehele Langstraat (want ook op an dere plaatsen liet men genieten van z'n voortreffelijke kwaliteiten) een gast mag zijn, die wij vaker met vreugde kunnen begroeten. Wij mogen nog enkele meer dan alledaagse feiten in dit verband noemen: En dan beginnen wij met te herinneren aan het feest dat in Loon op Zand gegeven werd op 21, 22 en 23 Juli ter herdenking van 't unieke feit dat „Sophia's Vereni ging", de uitmuntende harmonie, 't vorige jaar het Internationale Vaan del had weten te veroveren op een sterk bezet internationaal concours. Dan gaan we naar Drunen, waar in Augustus met zo groot succes 't openluchtspel „Koren met aren van goud" werd opgevoerd. Dan weer terug naar Loon op Zand waar op 29 September een prachtige nieuwe muzieknis in ge bruik werd genomen, zoals in Kaatsheuvel reeds op 12 Juni was gebeurd. Wij mogen ook niet vergeten te noemen het 70-jarig bestaan van de Waspikse Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak". In Waalwijk zien we dan in Oc tober en November „Der Frei- schütz", een grote culturele presta tie die grotelijks gewaardeerd werd en die goede mogelijkheden opent voor de toekomst. Bij deze gelegen heid zagen wij ook het eerste op treden van de Waalwijkse Kamer orkestvereniging; een jong en ener giek gezelschap dat ongetwijfeld nog van zich zal laten horen. Tenslotte vermelden wij nog de succesvolle opvoering van 't Kerst spel „En waar de ster bleef stille staan.door de Waalwijkse ama teurtoneelvereniging O.O.G.; de be langstelling hiervoor was groot, en vooral ten volle verdiend. Dat in Waalwijk het 90-jarig be staan der Liedertafel „Oefening en Vermaak" en het 40-jarig bestaan der harmonie „St. Crispijn" niet werd herdacht, heeft ons wel ver baasd. HET ONDERWIJS WERD UITGEBREID. Op het gebied van onderwijs heeft het jaar 1951 nog al enkele belang rijke gebeurtenissen gekend. Om met het begin te beginnen: Op 1 Februari de opening van de Sociale School van de K.A.B., welke belangrijke school wij gaarne een groot succes toewensen. Op 1 Maart vierde de R.K. Meis jes-Mulo in Waalwijk haar koperen bestaansfeest met diverse plechtig heden, o.a. een reünie. In Juli werden de eerste eind examens afgenomen aan de Middel bare School voor Schoen en Leder, een belangrijk feit in de geschiede nis van de school. Op 11 September werd een be langrijk initiatief werkelijkheid toen de Mater Amabilisschool te Waal wijk werd geopend. Deze school, die ondergebracht is in de R.K. Huis houdschool, voorziet in onze indus triële omgeving in een zeer grote behoefte. Voor het Kaatsheuvelse Onder wijs was het 4 September een be langrijke dag, toen daar de nieuwe Maria-sHlool pleoht'g werd ge opend. De H.B.S. en M.M.S. in Waalwijk moest op 1 November afscheid ne men van de directeur drs. De Vries, maar de weemoed om dit afscheid van 'n bemind, gezien en bekwaam directeur werd niet alleen getem perd door de wetenschap dat hij zijn lessen nog zou blijven geven, maar ook door het feit dat hij zijn opvolger vond in Dr. Ir. v. Laar hoven, die in alle opzichten een goed directeur is. Op 28 September bestond de Nij verheidsschool 10 jaar; wanneer men ziet hoe deze school in die 10 jaren is gegroeid, dan kan men niet meer twijfelen aan haar bestaans recht. In Drunen werd op 2 October 'n cursus in het machinale schoenma ken geopend en de Fraters in Vlij men hebben de zekerheid gekregen dat zij een nieuwe lagere jongens school kunnen bouwen. Ook een belangrijke gebeurtenis was de in gebruik name van de nieuwe R.K. Jongens-U.L.O. St. Mi chael; in een prachtig gebpuw te genover de St. Antoniuskerk te Waalwijk hebben de Eerw. Broe ders met hun jongens een voortref felijke behuizing gevonden. Vermelden wij tenslotte nog de belangrijke mededeling die wij en kele weken geleden konden publi ceren betreffende goedkeuring van de plannen voor de nieuwe R.K. H.B.S. en M.M.S.1.1. Donderdag is hiervoor reeds de aanbesteding ge houden. Moge ook op dit gebied het jaar 1952 nieuwe vooruitgang brengen. De voltallige raad van de gemeente Loonopzand was Donderdagavond om uur ten raadzale bijeen ter afwerking van een agenda, waarop een paar pun ten voorkwamen van vtr strekkende be tekenis. De heer v. Noye verzocht in de toe gezonden notulen het woordje „Uitbeta ling" te laten vervallen. Een achttal besluiten van Gedeputeer de Staten van Nrd. Brabant betreffende genomen raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen; eveneens een ongezegeld adres van de bewoners van de buurtschap Finantiën betreffende electriciteitsvoorziening, daar hiertoe reeds destijds in de raad besloten werd en het werk op uitvoering wacht; een adres van de bewoners van de woning wetwoningen aan de Hogesteenweg te Loonopzand, wordt eveneens voor ken nisgeving aangenomen, daar reeds in het college van B. en W. besloten was de aangevraagde verbeteringen alsnog te doen aanbrengen. Op de vraag van de heer de Cock, wanneer hier met de verbetering der woningwetwoningen wordt begonnen, antwoordt de voorzitter, dat nog steeds op de beslissingen van den 'Haag ge wacht wordt. Hetzelfde antwoordt krijgt de heer v. Kuijk, die informeert naar de afwerking met de woning van v. Val- deren in de Berkdijk. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten tot verlenging van de regeling geneeskundige verzorging van het ge- meentepersoneel tot de datum dat een algemene voorziening betreffende deze aangelegenheden zal zijn getroffen. De heer Mallens verzocht aantekening te maken, dat hij geacht wordt tegen gestemd te hebben tegen het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de O.O.M. te 's Hage tot een bedrag van 400.000 gulden voor de duur van 2 jaren, tegen een'rentever goeding van 3Yi en een provisie van Y vgn het nominaal bedrag, ter fi nanciering van de 44 woningwetwonin gen, waarvan de bouw in deze verga dering wordt voorgesteld. De heer Mal lens wordt geacht tegen te stemmen, om dat hij zich niet met de voorwaarden betreffende de overeenkomst kan ver enigen. Betreffende het voorstel om aan het bestuur van de R.K. Jongensschool te Berkdijk een bedrag van 4.330 te ver lenen voor de aanleg van een centrale verwarming in de school, wil de heer Mallens een deskundige verklaring, dat de kachels die thans gestookt worden totaal versleten zijn. De voorzitter wijst op het onderzoek, dat in deze heeft plaats gehad en op de verklaringen van de inspectie van het L.U. en de Bouwkundig Hoofdinspec teur, daarbij opmerkend, dat geen voor stel tot aanleg van een centrale verwar ming wordt gedaan, als dit niet aller noodzakelijkst is. De heer Mallens is daarmede niet te vreden. Hij vraagt stemming over het voorstel, dat wordt aangenomen met de stemmen "Van de heren ürootswagers, Mallens, Lishout en v. Kuijk tegen. riij schrittelijke stemming werd her benoemd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur de heer F. Borsten met 14 van de li stemmen. Betreffende het voorstel tot het be zwaren met erfdienstbaarheid van weg van het perceel sectie B nummer Ó04i, moet de voorzitter enige ophelderingen geven, daar meerdere leden het voorstel niet voldoende begrepen hebben. Het gaat er hier om, om het voetpad met erfdienstbaarheid te belasten, zowel voo; het perceel ten Noorden als dat ten Zui den van het voetpad lopende van de Leostraat naar het plein voor de St. Jo- sephkerk te Kaatsheuvel, welke percelen eigendom zijn van de heer A. Wagen makers. Na deze uiteenzetting besluit de raad zonder stemming deze erfdienst baarheid in de acte van verkoop te doen opnemen. Aan het verzoek van het bestuur van de R.K. Stichting voor L.O. Si. Joseph parochie, Tramlaan te Kaatsheuvel, om ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van vitrage en vloerbekleding ten behoeve van de nieuwe school, wordt goedkeuring verleend tot het voor gestelde bedrag der begroting 1.155.95. Besloten wordt tot voorlopige vast stelling van de bedragen, bedoeld in art. 55ter, lid 1 en 2 der L.O. wet 1920. De werkelijk uitgegeven kosten be lopen over 1950 1.874.72, de begrote kosten beliepen 1.801.67, zodat de begrote kosten zijn overschreden met een bedrag van 73.05. De heer Mallens komt op tegen het voorstel tot het waarborgen van renten en aflossingen van een door de Stich ting „Rosegaerde" te sluiten geldlening ter financiering van de bouw van een tehuis voor bejaarden, daar in de ge meenteraadsvergadering van Februari n bedrag genoemd werd van 550.000 en nu een lening wordt voorgesteld van 750.000 en ook tegen de thans voor gestelde aflossing in 40 jaren, terwijl des tijds de annuit'eit werd voorgesteld op 75 jaren voor de grondkosten en 50 ja ren voor de bouwkosten. De voorzitter zet uiteen, dat destijds duidelijk genoemd is een bedrag van 550.000.voor bouwkosten en een bedrag van 188.000.voor'inrichting, centrale verwarming, sanitaire enz., zo dat slechts in totaal een verschil van 7.000.valt te constateren. De geldschieters hebben als conditie gesteld, dat de gemeente garant blijft voor de betalingen van renten en aflos singen, dat 4 rente zal worden bere kend, de lening wordt aangegaan tegen de koers van 100 de rente per half jaar zal worden betaald te beginnen op 31 Dec. 1952 en zo vervolgens over het totaal van de op die datum ontvangen bedragen; vanaf 1 Januari 1954 geduren de 30 jaren de rente en de aflossing zal worden betaald in halfjaarlijkse annuï teiten berekend naar een looptijd van de lening van 40 jaren, terwijl tegelijk met de laatste annuïteit het restant van de lening in zijn geheel wordt afgelost. De Stichting heeft voorts het recht om op of na 30 Juni 1968 de lening geheel of gedeeltelijk vervroegd af te lossen. De geldschieters n.l. het Centraal Pen sioenfonds voor de Nederlandse Textiel industrie te Tilburg en het Algemeen Pensioenfonds van de Tilburgse Wol industrie te Tilburg zijn tot het ver strekken der lening bereid, als de ge meente de betalingen van renten en af lossingen garandeert. Waar deze condi ties gesteld worden en geen andere mo gelijkheden in zicht zijn om tot een le ning te geraken, meent het college van B. en W„ dat deze gelegenheid met bei de handen moet worden aangegrepen om het mooie plan tot uitvoering te kunnen brengen. Alleen moet er een oplossing gevonden worden voor het Yï rente, dat mteer gevraagd wordt. De vroegere annuïteits-aflossing wordt alleen maar een kwestie van administratie. De heer Grootswagers blijft bezwaar houden tegen Rosegaerde, waar hij over tuigd is, dat de mindere man hier geen gelegenheid zal vinden, daar de kosten te hoog zullen lopen. Ook de heer de Cock komt op voor de z.g. Drees-mens- jes. De voorzitter verklaart, dat het in de bedoeling ligt voor een groot gedeelte de prijs op 8.te handhaven, waar voor men dan woning, verwarming, licht en water heeft. Voor wie de pensionprijs te hoog mocht worden, staat de vrijh'eid open zelf volledig voor voeding te zor gen. Aangezien de eerste betaling van de te verstrekken gelden pas op 1 Sept. '52 zal geschieden, wordt de financiering van de bouw voorlopig verricht met de voor twee jaren aangegane rekening courant overeenkomst met de Hagel- verz. Mij. tot een bedrag van 200.000 gld. Het voorstel wordt aangenomen, ter wijl de heren Mallens en Grootswagers aantekening verzoeken tegen het voor stel te zijn. De Gemeenterekening met de daarbij behorende bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1950 worden na onderzoek door de daartoe benoemde commissie en de daarover uitgegeven rapporten, voor lopig vastgesteld. De heer Mallens ver zoekt in de toe te zenden notulen op name van de cijfers. De heer Mallens staat verwonderd dat ook het Burgerlijk Armbestuur bij de bedrijfsrekeningen is ondergedeeld. Hij zag dit liever in een afzonderlijk agenda punt ondergebracht. De voorzitter zegt in het vervolg met dit verlangen zal rekening gehouden worden. De gemeentebegroting voor het dienst jaar 1952 met de daarbij behorende be- drijfsbegrotingen wordt de raad aange boden. De voorzitter doet het voorstel de raad in twee commissies voor onder zoek te verdelen, n.l. de ene commissie hebben zitting de heren Elshout, Broe ders, van Rooij, Kemmeren, de Cock en Sins: in de andere commissie de heren v. d. Lee, v. Noye, Mallens, v. Laarho ven, Grootswagers, Beerens en v. Kuijk. Een voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor de dienst 1951 heeft niet de goedkeuring van alle leden. De heer Mallens komt op tegen de uit gaven van gelden niet door de raad ge voteerd, n.l. aan de scholen aan de Loonse Dijk en in de Moer; het aan leggen van een trottoir in de Tramlaan; het aanschaffen van een kantoormachine i voor het gasbedrijf. De voorzitter antwoordt, dat het hier i normaal onderhoud of verbetering be- I treft ofwel noodzakelijke verbeteringen, die behoren tot de goede exploitatie. waarvoor de competentie bij B. en W. berust. Bij stemming stemmen de heren Grootswagers, Mallens Elshout van Kuijk, Beerens en v. Laarhoven tegen 4pze begrotingswijziging; 9 stemmen voor. De heer Mallens valt over het voor stel tot het aangaan van een tijdelijke kasaëTcllening van f 110.000.bij de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten, daar hierin dé raad eerder gehoord had behoren te worden. De voorzitter merkt op, dat als de heer Mallens de bijbeho rende stukken goed had ingezien, hij an ders zou spreken. Er is hier niets afge werkt en de raad kan beslissen zoals hij meent, dat het zakelijk is. Met 4 stem men, die van de heren Grootswagers, Mallens, v. Kuijk en Elshout, tegen, wordt het voorstel aangenomen. Het voorstel tot verhoging van de be staande rekening-courant overeenkomst met 300.000.— bij de N.V. Bank-voor Nederl. Gemeenten wordt goedgekeurd, om zodoende de mogelijkheid te krijgen de rekening-courant-schuld bij de N.V. Incasso-Bank, die niet bereid is op voor de gemeente acceptabele condities de thans nog lopende rekening courant thans nog lopende rekening - courant Voor de bouw van het Tehuis voor Ouden van Dagen, alsmede om verdere uitvoering te geven aan het uitbreidings plan stelt het college van B. en W. voor over te gaan tot aankoop van gronden gelegen ten Westen van de Parklaan. waar nog een straat zal geprojecteerd worden geheel ten Westen van het Te huis van Ouden van Dagen. Ten einde aan dit plan uitvoering te kunnen geven is nodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over de gronden, zoals in 't prae-advies in een vorig num mer is opgenomen. Voor de percelen van A. J. Broeders en J. Broeders is voorts 58.bedrijfs schade en voor het perceel van H. A. de Kort 1.998 bedrijfsschade getaxeerd. Alleen met de heer Stokkermans is tot heden geen accoord kunnen krijgen, waarop de heer de Cock het voorstel doet een beroep op de medewerking van de eigenaren te doen om ook hier tot oplossing te komen. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Bij het voorstel tot benoeming van een commissie voor herziening der straatnamen krijgt de raad gelegenheid voor een kleine pauze, daar de twee vrije stemmingen en de derde stemming te samen ongeveer 20 minuten tijd in beslag nemen. Bij de eerste vrije stem ming kreeg alleen de heer Beerens de volstrekte meerderheid en eerst bij de derde stemming werden de heren F. Els hout en Fr. van Tilburg gekozen, zodat deze drie heren de taak krijgen passende straatnamen voor te dragen. Het voorstel tot het bouwen van wo ningwetwoningen heeft niet in alle op zichten de goedkeuring van de raadsle den. De heer Beerens vindt het aantal du- plexwoningen voor Kaatsheuvel en Loon opzand al meer dan voldoende, heeft tegen het type Hilse straat ernstige be zwaren en meent dat de plaatsing van 22 woningen in de nieuwe Berkdijkse straat niet de goedkeuring zal wegdra gen van het grootste gedeelte der Kaats heuvelse burgerij. Wij moeten niet trach ten Kaatsheuvel naar Berkdijk te ver plaatsen. Hij vond beter ook daar wat duplex-woningen te bouwen. De heer Grootswagers heeft dezelfde bezwaren. We hebben hier al sigaren kistjes genoeg, zegt hij. We hebben hier grote woningen nodig. Ook de heer van Noye onderschrijft voor Loonopzand deze bezwaren. De heer Broeders vraagt waarom ook de Moer niet in het bouw plan ingeschakeld is. De heer de Cock vraagt of er bedoe ling achter zit de grote woningen alleen voor de Berkdijkse straat aan te wijzen. De voorzitter wijst op de verbinding door de nieuwe Berkdijksestraat tot stand gebracht. De gemeente beschikt hier over de nodige gronden, terwijl getracht moet worden de straten in Kaatsheuvel een beter aanzien te geven en dit is te krij gen met het bouwen van duplexwonin- gen. Over 10 jaren zijn dit eengezins woningen, die ruimte bieden voor de grootste gezinnen, 't Is niet de bedoeling het type Hilsestraat verder te bouwen; het was daar een noodoplossing. Daar bij worden op het ogenblik met het bou wen van duplexwoningen dubbel zoveel gezinnen geholpen, wat voor zoveel men sen meer een oplossing brengt. In Loonopzand beschikt de gemeente niet over voldoende grond. In de Moer verrijst een woning bij het Brandweerg'ebouw, verder beschikt de gemeente over geen gronden. De heer Grootswagers blijft tegen het groot aantal woningen in de Berkdijkse straat. De voorzitter kan niet veronderstellen dat de mensen daar bezwaar tegen heb ben, als ze maar beschikken over een goede woning. Dat zal nog jaren de hoofdzaak blijven. Bij informatie of er ook gegadigden zijn komen opdagen, die een bedrag van 800.wilden storten om hierdoor voorkeur te krijgen, antwoordde de voor zitter, dat dit zo goed als een fiasco is geworden. Het voorstel wordt zoals door B. en W. in het praeadvies voorgesteld aange nomen. Er komen dus 7 duplex wonin gen aan de Gasthuisstraat te Loon-op- Zand; 7 duplex woningen aan de Mgr. Völkerstraat te Kaatsheuvel; 9 duplex woningen in de Parklaan of, zo geen ac coord gekregen wordt met de heer Stok kermans, dan aan de meest westelijke straat van af het plein tegenover de St. Josephkerk naar de Tramlaan en 22 wo ningen aan de nieuwe Berkdijkse straat. Hierna volgt de Rondvraag, waaraan niet minder dan 8 sprekers deelnemen. De heer Sins komt op voor verbete ring van Berkdijksestraat en Dreefsfeweg. De voorzitter zegt toe, doch alles kan niet ineens. De heer Broeders informeert naar de uitbreiding van het electrische net. De voorzitter geeft hem goede hoop, want de P.N.E.M. heeft toegezegd dit in plan 1952 op te nemen. De bijkomende be lasting moet gelden voor die percelen, waarvan dit door de P.N.E.M. geëist wordt. De heer Elshout klaagt over te late toezending van de agenda. Er was maar een dag gelegenheid de stukken te ko men inzien. De heer v. Noye verzoekt aanvulling van het Burgerlijk Armbestuur in de va cature v. Veldhoven. De voorzitter ont ving nog geen voordracht. De heer Mallens informeert of er ook iets is ingekomen op de destijds door de gemeente uitgezonden circulaires om een bijdrage van 800 in de woningbouw leningen met enige voorkeur bij toewij zing. Hoeveel aanbiedingen ingekomen zijn op de circulairë gericht aan de werkge. vers. De voorzitter antwoordt, dat de in schrijvingen op de eerste circulaire een fiasco zijn geweest, doch dat de circu laire gericht tot de werkgevers uiteinde lijk het gevolg heeft gehad, dat de ge meente in staat gesteld is, zij het dan indirect, de leningen tot financiering van de woningwetwoningen af te sluiten. De heer v. Laarhoven zag gaarne een lichtmast geplaatst op het punt Markt straatHilse Straat, waarvoor volgens de voorzitter nog geen mogelijkheid be staat, omdat daar de leiding ontbreekt, die bij de uitbreiding van het electrici- teitsnet tot stand gebracht zal kunnen worden. De heer Beerens komt met bezwaren tegen verbetering van het wegdek in de Gasthuisstraat zonder dat hierover een raadsbesluit is genomen. Hij vraagt waar dit vrijkomend materiaal blijft, of de keien niet practischer te gebruiken zijn dan de klinkers en of het niet be ter verantwoord zou zijn geweest de her bestrating aan te besteden. De voorzitter antwoordt, dat het on derhoud der wegen competeert tot de bevoegdheid van B. en W„ waarvoor geen raadsbesluit nodig is; dat de her bestrating zit opgesloten bij het werk der riolering; dat de keien zeer voorde lig konden worden verkocht en in ruil daarvoor klinkers van de allerbeste soort konden worden gelegd, die minstens even duurzaam zijn, als keien, waar ze aan vier kanten kunnen worden gebruikt, ter wijl van keien geen behoorlijk wegdek kan worden gemaakt. De heer Beerens maakt aanmerking over getransporteerde en nog niet uit betaalde kosten van gronden, wat de voorzitter zelf ook onprettig vindt, waar bij hij opmerkt, niet alles in de hand te hebben, doch er alles voor in 't werk stellen, om deze afwerking te bespoedi gen. De kwestie afwatering Marktstraat, door de heer v. Kuijk naar voren ge bracht, is inmiddels naar genoegen op gelost. Aan de beklinkering van de Vaart straat zal de voorzitter zijn aandacht schenken. Hierna sluiting met de Chr. groet. ALGEMENE VERHOGING VAN ABONNEMENTSPRIJZEN. De organisatie van de hier te lan de verschijnende nieuwsbladen, „De Nederlandsche Nieuwsbladpers", heeft zich in verband met de zeer belangrijke stijging van de aan het uitgeven van éen nieuwsblad ver bonden kosten, genoodzaakt gezien haar leden dringend te adviseren per 1 Januari 1952 een algemene abonnementsprijsverhoging toe te passen. De directe aanleiding tot dit op de abonnementsprijsverhoging dei- dagbladen afgestemde advies was een nieuwe zeer ingrijpende ver hoging van de prijs van het cou rantenpapier, die hierdoor meer meer dan elf maal zo hoog komt te liggen als de vooroorlogse. Deze pa pierprijsverhoging en de stijging van diverse andere aan het uitge ven van een nieuwsblad verbonden bedrijfsonkosten zijn oorzaak, dat het vasthouden aan de huidige abonnementsprijzen niet langer mogelijk is. Overeenkomstig het advies van de vereniging „De Nederlandsche Nieuwsbladpers" is de verhoging van de abonnementsprijs van ,,De Echo van het Zuiden" tot het ui terste minimum beperkt. De abon nementsprijs wordt per 1 Januari met slechts 0.20 per kwartaal ver hoogd. De nieuwe abonnements prijs bedraagt derhalve 2.35 per kwartaal. Franco per post 2.60. Week-abonné's betalen 18 cent. Wij vertrouwen dat onze lezers volledig begrip zullen hebben voor de onvermijdelijkheid van deze maatregel. De milimeter-prijs voor adver tenties is bepaald op 10 inplaats van 9 cent. Administratie. Het zal I Januari a.s. tachtig jaar geleden zijn, dat de Moerdijk- brug over het Hollands Diep in gebruik werd genomen. Wat een bezwaren -Velen, die soms achteloos de wonderbaarlijke producten van technisch kunnen voorbijgaan, weten niet hoeveel bezwaren vaak eerst moesten worden overwon nen, aleer de technische plannen konden worden verwerkelijkt. Toen in het midden der vorige eeuw het railverkeer steeds sterker evolueerde, was het noodzakelijk dat de grote rivieren werden over brugd. In 1859 hadden de heren Rre- dius en Van Sypesteyn te 's-Hage concessie verkregen voor de Zui- derlijnen. Nu moest uiterste zorg worden besteed aan de keuze van de punten van overgang. Ernstige bezwaren rezen van verschillende kanten, bezwaren uit waterstaatkundig oogpunt. Ten deze waren er twee stro mingen. De ene wilde één cen traal verbindingspunt kiezen De deskundigen evenwel oordeelden, dat de toestand van de Noorder- Lekdijk niet toeliet over deze ri vier een brug te bouwen. Daar door kwam het denkbeeld om een spoorlijn van Utrecht over Kuilen burg naar Den Bosch aan te leg gen, te vervallen. Daarom zocht men een centraal verbindings punt meer Oostelijk en stelde men zich een lijn voor, die van Maars- bergen uitgaande over Tiel en Litli naar Den Bosch zou lopen. Ook van de grondbezitters in de Betuwe kwam scherpe reactie. Bruggen kwalificeerden zij als „dijkbreukwerktuigen". Zij vonden het beter, dat onder de Waal een tunnel werd gegraven. De Gorkumse gemeenteraad vreesde, dat de gehele Tieler- waard, dc Vijfheerenlanden. de Alblasseiwaard en het Land van Arkel zouden worden uitgewist van de kaart van Nederland en een tweede St. Elisabethsvloed het graf van duizenden en tienduizen den zou delven. Ook het Kamerlid Tacts van Amerong zag het grote gevaar van rivierovergangen. Hij zei Eenie der. die de rampen van ijsgang cn daardoor ontstane doorbraken heeft gezien en bijgewoond, kan, dunkt mij, zich voorstellen, hoeveel groter nadeel zij zullen teweeg brengen, wanneer die op genoemde punten mochten plaats grijpen, dan wanneer die op lager gelegen punten mochten voorvallen. In plaats van een brug wilde men zelfs voor de spoorlijn Den Bosch—Utrecht een stoompont in leggen te Tiel We hebben deze kleine histori sche aantekeningen in de herin nering teruggeroepen om te laten zien, hoeveel bezwaren men in de vorige eeuw had tegen de bouw van bruggen. Ook lef/en de Moerdijkbrug. Teneinde zich te laten voorlich ten inzake de brug over het Hol lands Diep te Moerdijk,, liet men

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1