Parlementair Jaaroverzicht Waaiwijkse en Langst Courant Het wel en wee van de Langstraat in het jaar 1951. 1951Een jaar vol problemen. Veel moest worden opgeofferd aan de extra-defensie inspanning. Internationale factoren be palen binnenlandse politiek. DINSDAG 1 JANUARI 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week IJS DE ECHO HET ZEIDEN 75e JAARGANG No. 1 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franca p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO'* 31 December is eigendijk niet de datum om een terugblik te werpen op de gebeurtenissen die zich heb ben afgespeeld in ons Parlement en die onze binnenlandse politiek hébben beïnvloed. En als U| dit oudejaarsnummer op een andere dag in de bus zoudt krijgen, is de ze ook niet geschikt om de revue der feiten te laten passeren, ook al bent u er misschien nog zo voor in de stemming. Wellicht klinkt dit vreemd, maar heus, het is zo vreemd nog niet. Al loopt 1951 dan op zijn laatste benen en al werpt iedereen een blik op het jongste verleden, onze Kamerleden doen dat niet. Zij zijn in vele op zichten „buitenbenen", maar ze ker als het gaat om de viering van Oud en Nieuw. Hun Nieuwjaar is Prinsjesdag, de derde Dinsdag in September en hun Oudjaar is de Zaterdag daaraan vooraf. Neen, hun Oudjaar is slechts een korte, sobere plechtigheid, waar geen oliebollen aan te pas komen, maar het Parlementaire Nieuwjaar is een nationaal feest. Dan rijdt H. M. de Koningin in de Gouden Koets door de Haagse straten. Waarom zullen wij ons aan de parlementaire gewoonten van het Oud- en Nieuwjaar storen Iedere dag' lezen we over de politiek en we willen nu wel eens de balans opmaken als we er voor in de stemming zijn. En dat is aan het einde van de December-maand Het jaar was zestien dagen oud toen de Heren van Honderd in de Ridderzaal op het historische Haagse Binnenhof weer voor het eerst bijeenkwamen. En direct was er reeds schokkend nieuws. Een voorspel op de vele grote gebeur tenissen die ons dit jaar ten deel zouden vallen, zij het dan dat de meeste van minder aangename aard waren. De Kamer kwam bij een na de vacantie als een stoute schoolklas, die haar werk nog niet af had. Tal van begrotingen moes ten nog worden afgehandeld. Voor Kerstmis was men niet klaar ge komen. Maar niemand vermoedde nog op die 16de Januari dat er een ernstige crisis zou uitbreken. Het begrip vacantie is voor een politicus maar betrekkelijk. De po litiek staat nooit stil en daarom was als men het zo beschouwt de mededeling van Voorzitter Kortenhorst nog niet zo eigenaar, dig. De socialistische fractievoor zitter Jhr. v. d. Goes van Naters is afgetreden, zo zeide hij, want hij is van mening, dat er om de persoon van een fractievoorzitter geen rumoer mag ontstaan. Nu, rumoer was er genoeg over hem geweest. Hij had een intervieuw gegeven, waarin werd gezegd, dat hij de souvereiniteit over Nieuw- Guinea wilde overdragen aan In donesië. Deze verklaring kwam in een spannende tijd en sloeg dan ook in als een bom. Temeer, daar de oud-minister Ir. H. Vos tegelijk bedankte als bestuurslid van de P. v. d. A., daar deze partij naar zijn mening te weinig socialistisch was. De heer v. d. Goes werd tij delijk opgevolgd door Mr. Burger. Toen echter twee dagen later het met veel spanning verbeide debat over Nieuw-Guinea aan de orde kwam, bleek, dat de heer v. d. Goes eenzelfde standpunt had in genomen als het merendeel van zijn fractie. Het was een debat, dat deed denken aan de Indonesi sche kwestie zo spannend en met zulk een politieke hartstocht ge voerd Het probleem was onop losbaar de P.v.d.A. wenste over, dracht aan Indonesië, de K.V.P. wenste opdracht aan de Unie en de andere constructieve fracties wilden de status van Nieuw-Gui- nea ongewijzigd laten. Nooit kon de Regering, die het K.V.P. stand punt deelde, dus de vereiste meer derheid van 67 stemmen halen. Dit Regeringsstandpunt werd fel be critiseerd. Wel het meest omdat men haar verweet dat zij van me ning was veranderd, zonder de Kamer daarin te kennen. Vooral de heer Oud (V.V.D.) nam dit als één der Regeringspartijen hoog op. Parlementair ervaren als hi is, diende hij een motie van afkeu ring in, die werd verworpen met 6626 stemmen. Voor stemden de V.V.D.de A.R., de S.G.P.. en de heren Welter (K.N.P.) en v. d. Feltz, v, d. Wetering en Schmal (allen C.H.) En voor deze verwor pen motie ging het Kabinet op de loop. Want Minister Stikker, die zich aangevallen voelde door zijn eigen partij, nam zijn ontslag en de rest van zijn ambtgenoten con cludeerde, dat de vier-partijen grondslag aan het Kabinet was ontvallen De andere ministers volgden het voorbeeld van de heer Stikker. Zo was de eerste na-oor- logse Kabinetscrisis een feit Crisis en formatie. De crisis was gauwer veroor zaakt dan opgelost. Achtereenvol gens hebben de heren Stikker, Drees en Van Schaik. Steenber- ghe en Romme zich als informa teur of formateur met de oplossing van dit vraagstuk bezig gehouden. De laatste slaagde. Hij kwam met een Kabinet voor de dag, dat niet veel verschilde met het oude. Niet minder dan 10 oude Ministers kwamen terug, waaronder de fel bestreden Van Maarseveen. De A.R. bleven in de oppositie. Op 15 Maart trad het Kabinet op, na een crisis van ongeveer zes weken. Intussen had het bezoek van Generaal Eisenhower aan ons land nagewerkt Daarbij was afgespro ken dat Nederland zijn militaire inspanning drastisch zou verho gen. De dienstplicht moest wor den verlengd en wij zouden vijf divisies gaan leveren aan de At lantische strijdkrachten. In die pe riode is men gekomen met de ver, hoogde belastingen en de con sumptie- en investeringsbeperking. En toen het Kabinet eindelijk ge reed was, vond men deze vraag stukken weer in de Regeringsver klaring terug. Het zijn problemen, die de binnenlandse politiek tot op vandaag beheersen en die we allemaal aan den lijve ondervin den. Het Kabinet is er. Het nieuwe Kabinet werd met vrij gemengde gevoelens ontvan gen en zoals dat gaatiedereen vond zelf, dat hij het gelijk aan zijn zijde had. De debatten over de Regerings-verklaringen leverden reeds een kleine ruzie op met de P.v.d.A. en de V.V.D. Hoe de si tuatie was bleek bij de interpella- tie Nederhorst (arb.) die in wezen een loon- en prjjsdebat was, en waarbij werd gevraagd om een tij delijke prijsstop en bij de ophef fing daarvan prijsbeheersende maatregelen. De Regering had geen lust in deze motie. Ook de socialistische Ministers in het Ka binet niet. Zij vreesde het spook der distributie en zwarthandel, dat daarvan het gevolg zou zijn, terwijl zij bovendien nog nadruk kelijk in de Regeringsverklaring had uiteengezet geen behoefte aan de invoering van de distributie te hebben. Het was een mening, die door de rest van de Kamer werd gedeeld. Dit debat bracht dus ver wijdering tussen de Regeringspar tijen Iets wat men echter dit jaar meer beleefde, b.v. bij de belas tingdebatten. Een deel van de ex tra militaire inspanning zou uit belastingen moeten komen, n.l. 25o millioen per jaar. Daarop kwam Minister Lieftinck met een verhoging van de inkomsten-, loon-, vermogens-, vennootschaps-, omzet- en motorrijtuigenbelasting, terwijl ook de successierechten nog op bepaalde wijze werden verhoogd. Hier distancieerde de heer Oud (V.V.D.) zich voor de tweede maal van het Kabinet. Deze debatten waren spannend van het begin tot het eind. Zij vormden ongetwijfeld het hoogte punt in het overleg tussen Rege ring en Staten-Generaal, geduren de dit zittingsjaar. Het was een gevecht tegen een taaie Lieftinck, die zich meesterlijk verweerde te gen de aanvallen uit de Kamer, maar die toch te horen kreeg, dat hij te veel keek naar de wensen van de K.V.P. Dat was de enige fractie die nog eens iets gedaan kreeg. Maar haar steun had hij nodig, wilde de Minister aan een meerderheid komen. De socialis ten stonden hem trouw terzijde. Het belangrijkste is, dat de Minis ter alle ontwerpen in zijn zak kon steken en dat de oppositie liever had gewild dat hij het geld op een ander manier had binnen gekre gen. Eensgezindheid bestond er echter over het feit, dat de 250 millioen beslist moesten worden opgebracht, zijnde de helft van de jaarlijkse extra-inspanning. De sociale politiek. Op 19 Maart kregen we onze vijfde loonronde. 5% moest wor den uitgekeerd tot een maximum bedrag van 200.—. Dat was niet veel, want de prijzen waren met 10% gestegen, met inachtneming van de vermindering van de sub sidies der Regering op verschil lende belangrijke levensmiddelen, zowel voor brood, margarine, bak en braadvet. Wij schoten er dus 5% bij in, maar dat was nu juist de bedoeling van de Regering, zo als uit haar plan bleek. Daarmee was iedereen het eens, met uit zondering van de communisten. Zowel de Regeringspartijen als de oppositie hadden zich met de za kelijke inhoud van de Regerings verklaring accoord verklaard. Veel weerstand ondervond deze gerin ge loonsverhoging dus niet. Maar toch kwam de heer Andriessen (K.V.P.) met een motie om vast te leggen, dat de consumptie-be perking vooral niet meer dan 5% mocht bedragen. Zij werd aange nomen met 781 stemmen. Deze laatste waren van de communis ten. Dit voorstel werd ingediend tijdens de debatten over de reeds vermelde interpellatie Nederhorst. Aan de aanvaarding van deze mo tie is eigenlijk te danken dat we aan het eind van dit jaar nog eens een „loonronde" kregen, van ma ximaal 8.50. Onze gepensionneerden en ren tetrekkers kregen niets. Nu de eerste groep een toeslag heeft ont vangen van 250, 300, 350 of 150, 200, 250 naar gelang de datum van pensionnering en grootte van pensioen grijpen de gepensionneerden voorlopig over al naast. Kinderb ijslagen. Het zal nu langzamerhand wel duidelijk worden dat het leeuwen deel van de parlementaire werk zaamheden het afgelopen jaar heeft gelegen op sociaal-econo misch en financieel terrein. Wij mogen niet vergeten de „noodwet kinderbijslag 'kleine zelfstandigen", waarover op 5 en 6 April werd ge debatteerd. Kleine zelfstandigen (met een zeer klein inkomen) kon den dus in aanmerking komen voor kinderbijslag. Op dit terrein bewoog zich vooral de K.V.P., die de uitkeringsbedragen wilde ver hogen Dit lukte echter niet, want de strijd over dit onwerp was van principiële aard. En dan is de Ka mer altijd op haar best. Het ver kreeg b.v. niet de steun van de A.R. en de V.V.D., die van mening waren dat het de rol van zelfstan dige is om zelfstandig te zijn. Bei de fracties wilden deze mensen wel helpen, maar niet langs deze weg- De Regering zou dan econo mische maatregelen moeten ne men. Tegen een verhoging van uit keringen waren ook dé socialisten. Half December van dit jaar deelde Minister Joekes mede, dat er van deze wet te weinig gebruik wordt gemaakt. In de nieuwe zaal. Zeven Juni verliet de Tweede Kamer haar tijdelijk toevluchts oord in de Ridderzaal en ging weer naar de oude balzaal van de Hollandse Graven, waar zij sinds 1815 vergadert. Minister Joekes mocht het eerst achter de Rege ringstafel in de gerestaureerde zaal zitting nemen. Direct kreeg hij het aan de stok met de K.V.P. over de progressiviteit in de kin derbijslag. De huurverhoging, die 1 Januari 1951 in werking was ge treden, zou alleen enigszins ge compenseerd worden voor de gro te gezinnen. Dat accepteerde de Kamer, maar van een verdere progressiviteit wilde zij niets we ten, behoudens uiteraard de KV. P. en R.K. socialist Willems. Dit hele probleem werd in studie ge geven aan de Sociaal Economische Raad. Op sociaal terrein vermel den we nog de aanneming van het belangrijke wetsontwerp op de Pensioen- en Spaarfondsen, waar door de oudedagsvoorziening voor vele mensen veiliger werd gesteld. En in November van dit jaar ont moetten we dan de roemruchte wet op de Credietbeperking. Een debat even spannend als de be raadslagingen over de belastingr ontwerpen. Door het optreden van de K.V.P., A.R., C.H., V.V.D., deed Minister Lieftinck hier grote con cessies, waarna de twee grote Re geringspartijen een zwaar geha vend wetsontwerp er door konden slepen, zij het dan dat het een tij delijk karakter had gekregen. Ook herinneren we nog aan de winkel sluitingswet, die echter evenals de Credietcontrole nog niet in de Eerste Kamer is behandeld. De andere departementen. De werkzaamheden op de ande re departementen waren dit jaar heel wat minder spectaculair. Dit is geen wonder, want zoals ieder een moesten ook zij bezuinigen. De communist Stokvis hield op 22 Mei zijn interpellatie over het gratiebelid, waar heel de Kamer aan deelnam. Hij had er bezwaar tegen, dat aan vele oorlogsmisd- digers de doodstraf niet werd vol trokken, ook al was deze in hoog ste instantie uitgesproken. De A.R. Terpstra was het daar wel mee eens, maar uitsluitend op princi piële gronden Minister Mulderije was evenals zijn voorgangers niet bereid om de richtlijnen voor de gratieverlening bekend te maken. In October werd het grote pro bleem de verhouding tussen Rijk en Gemeenten behandeld, waarbij er op werd gewezen, dat de ge meenten autonoom zijn en dat zij recht hebben op een eigen belas tinggebied. Unie Zaken kreeg het meer dan eens met de Kamer aan de stok toen het ging over de status van de voormalige KNIL- militairen in het algemeen en de positie van de Ambonnezen in het bijzonder. In het voorjaar kwamen de eerste Ambonnezen in ons land aan, hoe_ wel Minister 's Jacob had ver klaard dat dit de slechtst denk bare oplossing was. Geregeld heeft de Kamer voor deze mensen ge pleit. Ook Minister Staf van Oor log en Marine had hiermee te ma ken. Nu we eindelijk een behoor lijk defensieplan hebben, kreeg deze Minister het in de Kamer niet moeilijk. Vooral niet omdat hij er blijk van gaf behoorlijk in de za ken te zijn ingewerkt Het belang rijkste debat bij Buitenlandse Za ken werd ongetwijfeld gevoerd over het Schuman-plan, waardoor de eerstes tap naar de federalisatie van Europa werd gezet. Critiek op 't beleid van Minister In 't Veld werd eerst uitgeoefend medio de ze maand toen zijn begroting aan de orde kwam. Hij verdedigde zijn beleid echter met gloed en verve en vertelde dat er werkelijk nog geen reden tot klagen is. Aan al zijn verwachtingen is tot nu toe voldaan. De Eerste Kamer. Laten we nu ogenblikje de zaal van de Hollandse graven verlaten een even gaan naar de overzijde van het Binnenhof, naar de zaal van de Staten van Holland, waai de Eerste Kamer pleegt te verga deren. Onze Eerste Kamerleden kunnen een fiks debat voeren. Dat hebben zij weer meer dan eens bewezen. De sfeer is daar altijd rustig. Ook sinds het optreden van de nieuwe voorzitter, Mr. J. A. Jonkman, die sinds 1 Juni 1951 het voorzitters- gestoelte heeft verwisseld met Prof. Kranenburg, wiens benoe ming tot lid van de Raad van State aller instemming had. In de maanden Juni en Juli heb ben de Provinciale Staten een nieuwe Eerste Kamer gekozen. De K.V.P. raakte één zetel kwijt, even als de communisten. Deze kwamen terecht bij de C.H.U. en de V.V.D. Zo kwamen Prof. Gerritsön (C.H,), de grote man van Rijkseenheid en baron de Vos v. Steenwijk (V.V.D.) in het gestoelte der ere. WENS VOOR 1952 Goede samenwerking. Als we tenslotte onze eindcon clusie moeten geven over de bin nenlandse politiek gedurende het afgelopen jaar, dan is zij wel deze, dat practisch elk terrein van ons nationaal bestaan werd beïnvloed door omstandigheden, die buiten ons land plaats vinden. De drei ging tussen het Oosten en het Westen gaat in ons Parlement niet ongemerkt voorbij. En dan hekken wij nog gezwegen over vraagstuk ken zoals Marshall-Plan, de fede ralisatie van Europa en ons werk in de NATO De nationale zelf standigheid gaat voor een deel verloren. Maar is er momenteel een andere keus Het volgend jaar zal ons volk zich uitspreken bij de stembus. Het nieuwe Kabinet dat dan wordt geformeerd, zal het uiterst moeilijk krijgen. Het oude is vermoeid, er is behoefte aan jonge krachten die enthousiast de problemen willen aanpakken. Hoe dat Kabinet er uit zal zienf Men moet profeet zijn om dat te voor spellen. Dat werd zelfs niet duide lijk bij de Algemene Beschouwin gen over de Rijksbegroting. En tenslotte wijden we een woord ter nagedachtenis aan wij len Minister van Maarseveen, die Zondag 16 December plotseling kwam te overlijden. Hij was een man van grote gaven. Hij werd enthousiast bewonderd, maar bo vendien verguisd. Hij was een po liticus van formaat. Verguizing was zijn deel door zijn houding in de Indonesische kwestie. Die was zelfs voor zijn bewonderaars niet altijd te begrijpen. Maar dat neemt niet weg, dat - als men de poli tiek in de eerste plaats ziet als een strijd der geesten - hij een waar dig vertegenwoordiger was van een bepaalde volksgroep. En dan besluiten we met de wens dat de politiek in het jaar 1952 in de eerste plaats een strijd der geesten zal blijven. Maar dat de principieel grote verschillen tussen de ver schillende volksgroepen geen re den zullen zjjn om niet op zake lijke wijze met elkander samen te werken, opdat daardoor het be lang van ons land op de meest juiste wijze zal worden gediend. (Nadruk verboden). EEN JAAR, DAT NIET GUNSTIG WAS VOOR DE STREEK- INDUSTRIE EN WAARIN DE UITBREIDING VAN DE GE MEENTELIJKE WOONGELEGENHEID ZEER VEEL MOEI LIJKHEDEN ONDERVOND. Wanneer wij onze gedachten in vogelvlucht over het bijna vol tooide jaar laten gaan en we bezien de toestand zoals die was in Waalwijk, in Loonopzand en de geheele Langstraat, dan zien we enkele grote schaduwplekken; schaduwplekken die liggen op de in dustrie van dezfe streek, de schoen- en leder. en aanverwante in dustrieën, en de gemeentelijke bouwnijverheid. Voor deze facetten van het openbare leven is het jaar 1951 allerminst gunstig ge weest; de industrie kampte niet afzetmoeilijkheden, die er de oor zaak van waren, dat in verschillende maanden de werkloosheid en wachtgeldgevallen schrikbarend groot werden; en de woningbouw, vooral de gemeentelijke woningbouw zag zich gehandicapt door een gebrek aan financiële middelen, veroorzaakt door ministeriële bepalingen, welk gebrek het onmogelijk maakte voor de meeste gemeenten, hun woongelegenheid de zo noodzakelijke uitbreiding te geven. ding bleken er echter nog meer gegadig den te zijn, wie men nog gelegenheid heeft gegeven zich aan te melden, zo dat het resultaat van deze actie nog niet geheel bekend is. In de vergadering van 27 Februari besloot de gemeenteraad tot goedkeuring van het uitbreidingsplan; alleen een fragment hiervan, n.l. de doorbraak te genover de Mr. v. Coothstraat naar de Winterdijk kon de goedkeuring van de leden niet wegdragen. Op 5 Juni wferd de heer J. v. Hees. wijk als wethouder gekozen, toen de heer M. v. Loon ontslag had gevraagd. Op 10 November werd het fraaie bad huis in gebruik genomen en zoals we reeds eerder schreven is dit badhuis in Waalwijk zeer op zijn plaats, getuige het groot aantal baden dat er genomen wordt. Tenslotte kunnen we dan nog melding maken van het recente feit van de over dracht van de eerste nieuwe industrie hal, die op 27 December plaats vond.- Een prachtige aanwinst voor de Waai wijkse industrie en een mooie vooruit gang voor de Ned. Stalen Verenindustrie van Gent en Co. Gedurende het afgelo pen jaar werd ook een terrein van 3 H.A. ten Westen van de haven voor in dustrieterrein geschikt gemaakt. PARTICULIERE WONINGBOUW. Een verheugend verschijnsel in het voorbije jaar was de steeds toenemende particuliere woningbouw. Op alle pun ten van de gemeente hebben wij fraaie huizen zien verschijnen, en dit be tekende in vele gevallen een verruiming van de woongelegenheid; was de gemeen te door omstandigheden buiten haar schuld hiertoe niet in staat, veel Waai wijkse particulieren hebben de taak van het gemeentebestuur enigszins verlicht. WAALWIJK LEED EEN GEVOELIG VERLIES. Bepalen we ons eerst tot de centrum gemeente Waalwijk, dan valt ons aan stonds in het oog het gevoelige verlies dat deze gemeente leed door de benoe ming van Burgemeester Mr. R. J. J. Lambooy tot burgemeester van Hengelo per 1 October. Het heeft geen zin nogmaals te her halen, wat we eerder reeds schreven over deze bekwame magistraat, over zijn onschatbare verdiensten voor de gemeen te Waalwijk, die vooral door zijn acti viteit en door zijn beleidvol inzicht in zo vele opzichten is uitgegroeid tot een gemeente die qua aanzien en betekenis met het volste recht de centrum-gemeen te van de Langstraat genoemd kan wor den. Op Vrijdag 28 October heeft de gemeente officieel afscheid van hem ge nomen en toen is gebleken hoe groot de waardering was voor zijn omvangrijke arbeid in het belang van de gemeente. Waalwijk wacht nu op de nieuwe bur gemeester, zeer gespannen, want het zal een bekwame bestuurder moeten zijn, dife een waardig opvolger wil worden van burgemeester Lambooy. Bezien we de andere belangrijke ge beurtenissen op het gemeentelijk terrein. In zijn nieuwjaarsrede in de raadsver gadering van 5 Januari 1951 protesteer de burgemeester Lambooy krachtig te gen het feit dat de gemeente voor de eerste drie jaren slechts 45 woningen per jaar kreeg toegewezen; dit protest was volkomen op zijn plaats, maar later zou blijken dat men deze 45 woningen zelfs niet kon bouwen bij gebrek aan geld middelen. Men besloot toen een regeling te treffen met behulp van de industrie, waarvan het resultaat was dat 28 wo ningen zouden kunnen worden gebouwd; na sluiting van de termijn van aanmel- Wij wijzen op de prachtige woningen die zijn gebouwd in de Brfederode- en Burgemeester Moonenlaan, in de nabij heid van ons mooie park; op de wonin gen die zijn gebouwd aan de Noorder Parallelweg, in Wilhelminastraat, aan de Kloosterweg, enz. En nog steeds worden er aanbestedin gen gehouden en wordt een begin ge maakt met nieuwe huizen, die in de meeste gevallen zeer het aanzien van Waalwijk verfraaien. Wij wijzen ook nog op de diverse nieuwe bedrijfsgebou wen die in de loop van dit jaar werden opgericht; speciaal op de grote maga zijnen die de fa. Bannet in v.m. Baard wijk bouwde en die, naar wij vernemen, begin Januari officieel worden geopend. ANDERE GEBEURTENISSEN. In chronologische volgorde zullen we nu de belangrijkste gebeurtenissen even releveren Op 30 Maart waren de zusters van de Antoniusparochie, de zuster van O. L. Vrouw van het Heilig 'Hart, 40 jaren in Waalwijk; dit feest werd natuurlijk met gepaste luister gevierd. Op 29 April werd de wethouder Fr. Smolders benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, om zijn grote ver diensten voor de Waaiwijkse gemeen schap; dezelfde heer Smolders werd op 21 Mei bij een verkiezing van de K. A. B. niet mfeer herkozen; in zijn plaats werd de heer J. van Well voorzitter. Op 29 Mei vierden de parochianen van St. Jan het zilveren priesterfeest van hun herder Pastoor Ras en een an der Kerkelijk feest vierde men in Be- soijen waar de parochie op 24 Juni 100 jaar bestond. De parochie St. Jan had op 12 Au gustus een priesterzoon te eren, de Zeer Eerw. heer Julius Frans Trommels, O. Praem. van de abdij van Postel in Bel gië. De 11e Augustus sloeg Ali Baba zijn tenten op in Waalwijk en hij heeft ge probeerd gëld los te slaan voor de bouw van een tehuis voor de Andreas Zijl- mansgroep van de Verkenners; de or ganisatie en de stemming waren prima, maar het weer werkte niet erg goed mee. Op 25 September werd het R.K. Vrou wengilde in Waalwijk opgericht en het aantal leden bewees reeds aanstonds dat hier in een behoefte werd voorzien. De K.A.B. afdeling Waalwijk vierde op 21 October stijlvol haar vijftigjarig bestaan; er was een receptie, een feest avond, toneel en revue en dit alles werd voorafgegaan door een triduum. Bij deze gelegenheid ontving de K.A.B. een gas- verwarming van haar leden, voor het gebouw. DE GEMEENTE LOON OP ZAND. Ook de gemeente Loonopzand heeft aan den lijve de terugslag in de schoen en leerindustrie ondervonden; ook deze gemeente is bijzonder conjunctuurgevoe lig en de gevolgen hiervan bleven niet uit. En ook hier zat men met de woning bouw. In meer dan een opzicht was de raadsvergadering van 12 Februari be langrijk; niet alleen werd in dife verga dering bijna een millioen gulden aan credieten toegewezen, o.a. voor aanslui ting van diverse straten en wijken op het electriciteitsnet, en het waterleiding net, en voor het Tehuis voor Bejaarden; in deze vergadering werden ook hartige woorden gesproken over het bouwvolu me dat de gemeente Loonopzand had toegewezen gekregen; men vond, en te recht, 40 woningen veel te wfeinig en men besloot ernstig te protesteren bij de provinciale instanties. Ondertussen heeft men ook hier dit volume niet kunnen realiseren. Echter, andere belangrijke werken vragen wel onze aandacht. En dat is op de eerste plaats de fraaie brandweer kazerne, dife zijn laatste voltooiing na dert en een prachtige aanwinst is voor de gemeente. En dan is daar het grote object van het natuurpark „de Efteling", ten Westen van de weg naar Loonop zand, waar gemiddeld een kleine hon derd arbeiders in DUW-verband werk vonden. Het grondwerk dat voor een groot gedeelte al gereed is, verraadt reeds de grootsheid van dit project, dat getuigt van ondernemingsgeest en door zettingsvermogen. En men zal ook on. getwijfeld de moeilijkheden met de in vesteringen e.d. weten te overwinnen, wannefer men straks met gebouwen en beplanting e.d. begint. Het rioleringsstelsel is in het afgelo pen jaar verbeterd en uitgebreid, maar de Tramlaan en de Gasthuisstraat zijn de „naweeën" van deze operatie nog niet te boven. Van de overigfe gebeurtenissen in de gemeente, die in herinnering dienen te blijven, melden wij het feest dat op 23 September in Loonopzand werd gehou den, toen de eerw. fraters de dag hfer- dachten dat zij voor 25 jaar zich in de gemeente kwamen vestigen. De gfehele gemeenschap van het kerk dorp Loonopzand vierde dit stijlvolle feest mee. In Kaatsheuvel vierde de Eerw. Zus ter Hubertina op 29 September haar gouden kloosterffeest en ook hier wist men een passende huldiging van te ma ken. Een ander feest dat uitgroeide tot een grootse herdenking vond zijn oorzaak in het 40-jarig bestaan van de Coöperatieve Broederhulp u.a„ op 19 Augustus, terwijl we dan tenslotte nog memoreren de ge weldig geslaagde Kaatsheuvelse revue „De Showboat", waarmee de heer P. Borsten zo'n groot succes behaalde.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 9