DOKIE DURF in Boris Baal duikt op l m&LWYK *1 LHE BMOGENC BIOSCOOP-PROGRAMMA. HET HUIS ZONDER SLEUTELS. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 11 JANUARI 1952 2 2WAN£H8£RG'S ROOKWORST 4 Didden, trokken er op uit en ze kregen ze wakker. Op 30 Augustus werd de oprichtingsvergadering ge houden, de leden kregen hun in strumenten en hun bestuur, dat was samengesteld uit de heren: J. Bijl hout, voorzitter, die spoedig opge volgd werd door N. v. Gorcum, C. P. Didden, secretaris (die 't nu nog steeds is, en die de enige nog leven de oprichter is; van ganser harte proficiat met dit mooie jubilé!). J. Bergmans, bibliothecaris, J. Maaywee en P. Smolders commis sarissen. Maar dan begonnen de kinder ziekten; leden vertrokken, en de nieuwe leden lieten op zich wach ten, leerlingen werden te zeer in beslag genomen door de steeds meer om zich heengrijpendo sport; dan heeft men zich aan deze tegensla gen enigszins ontworsteld, wanneer de mobilisatie de leden weer onder wapenen roept. Zijn de gevolgen vande mobilisatie weer te boven, dan doet zich de ouderdom der in strumenten gevoelen; het is niet mogelijk met een dergelijke slechte stemming op concours te gaan. De ijver van de leden lijdt er erg onder, de moed zinkt het bestuur in de schoenen en weer klopt men aan bij het bestuur van de R.K. Werk liedenvereniging, dat na veel wik ken en wegen besluit nieuwe instru menten te kopen en de oude in te ruilen en op 19 Maart 1921 is het zo ver. SEMPRE CRESCENDO. Dan gaat zich een goede toekomst openen voor de harmonie; 't leden tal neemt toe, het publiek krijgt be langstelling voor de verrichtingen, men gaat deelnemen aan concour sen via de vierde en de derde af deling die vlot doorlopen worden, komt men in de tweede afdeling waar de grootste successen worden gevoerd. Nadat het 12%-jarig bestaan op 22 en 29 Juni 1924 was gevierd met een groot Festival, komt op 23 Mei 1926 de gloriedag voor de harmonie St. Crispijn; dan tijgt men naar het Federatief Concours te Grave, waar men uitkomt in de 2e afdeling con cert-wedstrijd en de 2e afdeling marswedstrijd. De bekroningen die de harmonie toen ten deel vielen vormen een hele lijst: Mars wedstrijd: le prijs met 33 punten. Concertwedstrijd: le prijs met 57 punten. Grote bronzen medaille van H.M. de Koningin voor het grootste aan tal punten over het gehele concours. Zilveren medaille van H.M. Ko ningin Emma voor het hoogste aan tal punten Harmonie. Gouden medaille, aangeboden door de Directeur der Harmonie vereniging Grave voor het hoogste aantal punten muzikale opvatting Dir ecteurs-pr ij s Zilveren medaille, aangeboden door Dr. Deckers, lid der 2e Kamer voor het hoogste aantal punten marswedstrijd, voor muzikale op vatting. Met deze lauweren kwam de har monie toen naar Waalwijk en de ontvangst die haar werd bereid was spontaan en enthousiast. Meer en meer wordt St. Crispijn onmisbaar voor de Waalwijkse ge meenschap; zeer groot is het aantal concerten en muzikale opluisterin gen dat door haar werd verzorgd, bij alle kerkelijke en wereldlijke plechtigheden was St. Crispijn aan wezig en ondertussen neemt men deel aan concoursen en vooral op merkelijk zijn de prestaties van enige kwartetten en van een aantal solisten van de vereniging. Men klom op naar de le afdeling en in Oosterbeek werd op 20 Mei 1929 een eerste en een tweede prijs behaald, terwijl men ook beslag wist te leggen op de ere-prijs voor het grootst aantal punten in de ru briek uitvoering, marswedstrijd. Dan naderde men het 25-jarig be staan dat op 14, 15, 16 en 17 Augus tus 1936 gevierd werd met een schitterend geslaagd Muziekcon cours; bij deze gelegenheid werden ook twee jubilarissen gehuldigd: n.l. de heer C. P. Didden, de secre taris en de heer W. v. d. Lee de trommer, die alle twee 25 jaren hun krachten gaven aan de vereniging. Nu worden de aantekeningen in de kroniek van de vereniging schaarser; het kan niet altijd goed gaan en het is moeilijk om vier ja ren van stilzwijgen te boven te ko men. Maar er zijn meer moeilijkheden geweest in het 40-jarig bestaan van de Harmonie St. Crispijn en die kwam men ook grandioos te boven; en al is het dan een grote tegenval ler dat het 40-jarig bestaan niet ge vierd kon worden met een groots muziekfeest, St. Crispijn zal onge twijfeld weer de kracht vinden en de mogelijkheid om de oude glorie te herstellen, wanneer men bezield is met de grote liefde voor de mu ziek. In dit vertrouwen wensen wij bestuur en leden van St. Crispijn van harte proficiat met hun jubi leum en wij danken hen voor alles wat St. Crispijn in de voorbije jaren voor Waalwijk betekende. Wij wen sen haar ook dat zij spoedig in staat zal zijn nieuwe instrumenten aan te schaffen, dit is voor de toekomst van de harmonie, maar ook voor Waalwijk zelf van het grootste be lang. 55) Toen Dokie's hals door de ijzeren handen van Boris Baal was om kneld, dacht de detective juist op tijd aan zijn geliefde Japanse vecht methode; alleen de maag worp zou hem nog kunnen redden. Dokie i plantte zijn voet krachtig in de maag van de gangsterkoning en strekte zijn been. Om zijn polsen niet te breken moest Baal Dokie's hals loslaten. Hij had echter de te genwoordigheid van geest de detec tive aan zijn jasje te houden. Hier door gebeurde iets heel vreemds Baal werd met zo'n kracht tegen 't dek gekwakt dat hij weer terug veerde en wederom op de detective terecht kwam. De bendeleider was echter' door de harde planken van het dek een wéinig versufd. Dokie herhaalde daarom hetzelfde spel nog eens. Ditmaal had hij succes. Als een lomp projectiel schoot Bo ris Baal over de verschansing van de trawler heen. ZONDAGSDIENST 13 Januari 1952. Arts: Dr. Kolster. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 13 Januari 1952. 10 uur: Ds. W. L. Jens. - Collecte „Geestelijke Belangen". 6.30 uur: Ds. W. L. Jens. - Heidelb. Cat. Zo. 48 „Uw Koninkrijk korhe". BENOEMD. Door 't hoofdbestuur van O.M.O. te Tilburg is benoemd tot onder directeur der R.K. H.B.S.M.M.S. alhier de heer Drs. A. Beunis, leraar aan deze scholen en zulks ter ver vanging van de heer H. van Well, die als zodanig reeds in het vorige cursusjaar zijn ontslag had geno men. BEVORDERD. De 2e Luitenant vliegenier R. van Mil is bevorderd tot le Luitenant bij de luchtmacht. Thans vertoeft hij in Amerika voor z'n verdere op leiding. JUBILEA IN DE ST. ANTONIUSPAROCHIE. Zoals wij reeds hebben gemeld, zal in April a.s. de St. Antonius- parochie 50 jaar bestaan. Dan zal tevens de heer Henri Trimbach het feit herdenken dat hij vanaf de oprichting der parochie lid is van het zangkoor, en dus al de gebeurtenissen, vreugdevol en droevig heeft meegemaakt. Hij is dan ook de enig overgebleven op richter. Tegelijk zal hij herdenken dat hij 25 jaar agent is van het Algemeen Ziekenfonds, terwijl hij reeds is ge- pensionneerd van de R.V.S., die hij 30 jaar heeft vertegenwoordigd in onze gemeente. EMIGRATIE-VOORLICHTING. In verband met de overgrote be langstelling voor emigratie is be sloten een voorlichtingsavond te or ganiseren op het Arbeidsbureau te Waalwijk op Maandag 21 Januari a.s. 's avonds om 7 uur. Belangstel lenden uit de gemeenten Drunen, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik, kunnen zich voor een uitnodiging wenden tot genoemd bureau. PROF. WINANDO. Naar wij vernemen zal de alom en meest gevierde Fascinateur Wi- nando. a.s. Zondag 13 Januari om 8 uur in de R.K. Gildenbond, op al gemeen verzoek met een gloed nieuw programrpa een verbazing wekkende avond geven. Gezien het enorme succes van zijn laatste op treden, toen men honderden men sen terug moest zenden, raden wij onze lezers aan zich tijdig van plaatskaarten te voorzien, waartoe gelegenheid bestaat van 11 tot 1 uur aan de zaal op de dag der voor stelling, wil men 's avonds niet wor den teleurgesteld. Zie verder de advertentie in dit blad. OPRICHTING WAALWIJKSE MOTORCLUB. Sinds enige tijd bestaan er in Waalwijk ernstige plannen om te komen tot oprichting van een mo torclub. Gezien de successen in di verse plaatsen met het organiseren van sterritten, behendigheidswed strijden e.d., waaraan diverse at tracties verbonden zijn, meent men ook in Waalwijk niet meer achter te mogen blijven. Ook hier moet het mogelijk zijn om te komen tot een motorclub. Daarom kan men zowel met als zonder motor of bromfiets lid'worden, daar er zowel motor rijders als controleurs nodig zijn. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot Putstraat 117 a. VERGADERING R.K. MIDDEN STANDSVERENIGING. Winkelsluiting op Maandag of Dinsdag? Dinsdagavond hield de R.K. Mid denstandsvereniging een gezellige avond in zaal „Thalia", voorafge gaan door een „korte" vergadering, zoals de agenda (zonder aanhalings tekens) vermeldde. Er waren een aantal dames meegekomen, maar overigens was de opkomst niet over weldigend, ondanks het vooruitzicht van koffie en worstebrood. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer A. Meys, met waarderende en piëteitvolle woor den de overleden oud-voorzitter, de heer J. C. v. Eykelenburg. Een aantal mededelingen namen nog al wat tijd in beslag. Op 11 Fe bruari wordt in Den Bosch het 50- jarig bestaan van de Bond gevierd. Te dier gelegenheid is er een reis naar Den Bosch geprojecteerd om de feestelijkheden bij te wonen. Voor ieder deelnemend lid wordt er ƒ2.50 vergoed en de voorzitter spoorde de leden aan zich op te geven. Wat verschillenden in de loop van de avond deden. Naar aanleiding van de spertijd waarschuwde de voorzitter, tijdens de piekuren geen etalageverlichting te laten branden, daar men anders moeilijkheden krijgt. De contributie zal voortaan half jaarlijks via de bank geïnd worden. De stands- en vakcontributie wor den in het vervolg geheel afzonder lijk behandeld. Voor hen die niet ineens kunnen betalen, kan een af zonderlijke regeling worden getrof fen. Bijzondere aandacht vroeg de voorzitter voor Santos, dat teveel vergeten wordt. Te weinigen geven Sfen jaarlijkse bijdrage. Ook vestig de hij de aandacht op het Dr. van Beurdenfonds voor opleiding van priesterstudenten, en het Christ Jansenfonds voor hulpbehoevende middenstanders. Vervolgens kwam de midden- standsmarkt ter sprake. Volgens in lichtingen die de voorzitter had in gewonnen werd die in diverse plaatsen met succes gehouden. Het was de bedoeling er dit jaar ook een in Waalwijk te houden en wel als „Waalwijks Belang" ter gelegen heid van zijn 45-jarig bestaan en kele feestelijkheden organiseert. De betreffende commissie zal hierover binnenkort rapport uitbrengen aan het bestuur. Over de middenstandsacties merk te de voorzitter op dat daar de vo rige keren ook niet-leden aan had den kunnen deelnemen omdat men wilde aantonen wat er te bereiken is. In het vervolg echter zouden al leen weer georganiseerden kunnen meedoen. De vergadering stemde hiermee in. Na de eerste geslaagde cursus van de Gewestelijke Sociale Avond school was men er niet in geslaagd belangstelling te verwekken voor een tweede cursus. Nu waren er plannen gemaakt om een vijftal avonden te geven, waarop de soci aal-economische adviseur, de heer H. van Well, diverse sociaal-econo mische problemen met de leden zou bespreken. De te behandelen stof zou dan van te voren thuisgestuurd worden, zodat men die eerst zou kunnen bestuderen. Deze lessen zijn gratis en in Waspik werkt deze me thode met goed succes. Verschillen de leden schenen er wel iets voor te voelen. Het punt dat de gemoederen het meeste bezig hield was kennelijk 't probleem van de winkelsluiting. Te MA 2Wt£RtG, 2WEVEMD OS GEMOT. MM.AUEMAAL ZWAMEMBERG'S ROOKWORST..KOlOSSAAlT «sHsSsS /MDEPOT. zijner tijd zal de gemeenteraad weer moeten beslissen op welke tijd de winkels gesloten moeten zijn. Nu wilde de voorzitter de ge voelens van de leden te dien aan zien wel eens weten. Velen vinden de verplichte sluiting op Dinsdag middag zoals die nu is, zei hij, niet in de haak én achten de Maandag morgen zakelijk bezien geschikter. De H.K.W. had al een enquête ge houden voor Dinsdagmiddag. De vorige keer hadden de meeste mid denstanders ook getekend voor Dinsdagmiddag, maar de voorzitter gaf persoonlijk de voorkeur aan Maandagmorgen. Ook anderen wa ren daar voor en ze staafden hun mening met argumenten, maar weer anderen hadden argumenten voor de Dinsdagmiddag. Tenslotte opper de de voorzitter de mogelijkheid dat er groepsgewijze gesloten zou wor den. In ieder geval zou hij voeling houden met de leden en daarnaar zou het bestuur zijn standpunt be palen. Toen was de tijd rijp voor koffie met worstebrood en ondertussen werden er geanimeerde onderlinge discussies gehouden. De voorzitter deelde nog mee dat er gelegenheid is om op 4 Mei aan de Rome-reis van de Middenstand deel te nemen. Er zijn al 275 deelnemers uit het diocees. Voor de rondvraag was niet veel animo meer, wel voor worste broodjes van ƒ4.76 en ƒ3.11 die de heer Van Hooff bij Amerikaans op bod verkocht. Daarna ging men te vreden huiswaarts. ZEILERSBAL. Op Zaterdag 19 Januari a.s. zal in Hotel Ver wiel het traditionele zeilersbal gehouden worden. ST. AMBROSIUS. Dinsdag j.l. hield het Gilde „St Ambrosius" te v.m. Baardwijk zijn jaarlijkse statie-dag. Begonnen werd met een H. Mis om half 8 in de parochiekerk. Dat er die dag nog menig gezellig uur tje was laat zich begrijpen. 50-JARIG BESTAAN „HALLELUJAH". Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Chr. Gem. Zangver eniging „Hallelujah" te v.m. Be soyen, zal er op Zaterdag 19 Januari a.s. van half 4 tot half 6 een recep tie gehouden worden in het gebouw Christelijke Belangen, Besoyense- straat. RECTIFICATIE. In ons nummer van Maandag j.l. heeft in ons bericht „Vechtpartij' een jammerlijke vergissing plaats gehad. Men dient voor de naam A. V. te lezen A. D., ten huize van wie een ruit werd ingeslagen en die •in een vechtpartij gewikkeld werd met H. L. MUSIS SACRUM. „DE ZWARTE PANTER": De ge schiedenis van een vrouw, die, toen zij op haar huwelijksreis een zwar VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers Mijnheer de Redacteur, We kunnen het er mee eens zijn of niet, een feit is dat men van bo ven de Moerdijk op verbinding mét. de Langstraat als regel op bussen- verkeer aangewezen is. Het doet vreemd aan als men bij het gaan instappen van het begin- station naar de Langstraat, het be dienend personeel van de bus als hoogste wijsheid elkander hoort ad viseren: „Laten we gauw wegrijden want er loopt weer een trein bin nen". Men is toch wel ver van het paadje met te menen, dat men door het volgen van een dergelijke fatale isolementendrang de belangen van de Langstraat bevordert. Hier bij de ondergrond van de ver vloekte Kaïnsvraag: „Ben ik mijn broeders hoeder" nog maar buiten beschouwing gelaten. Met een ver der doorbreken van een dergelijke geestesgesteldheid in ons volks leven zijn we, naar mijn gevoelen, tenslotte allemaal gesjochten. Vandaar dan ook mijn verzoek om opname van bovenstaand relaas in Uw blad. Ik voel me daardoor gedechargeerd en hiermee dan ook basta. Een abonné. Ik heb mij geërgerd, en misschien anderen met mij, aan de houding van opgeschoten jongens op Zon dagavond en van een paar school jongens van 78 jaar, ten opzichte van de Kerststal die de KJMV jaar lijks op of bij 't Raadhuisplein op richt. Ik zal er hier niet veel meer van zeggen, maar 't was een ware profanatie die ik niet van onze jeugd had verwacht; meer eerbied ten 'deze leek mij vanzelfsprekend. Ik zou de K.J.M.V. aanraden van hun goede bedoelingen in de toe komst af te zien of voortdurend een paar bewakers er bij te plaatsen, wat toch niet de bedoeling kan zijn. X. Mijnheer de redacteur, ik zou U willen vragen of de trottoirs in de Mr. v. Coothstraat, Burg. Moonen- laan en Brederodelaan ook werke lijk bedoeld zijn als voet- of wan delpaden, of dat ze tevens en vooral bestemd zijn als fietspad. Het laat ste zou men zeggen, want men fietst en wedstrijdt er over dat het een lust is en de wandelaar moet op passen niet van de vlakte te worden gereden. Een lezer. We willen alleen maar zeggen dat wij 't hier volkomen mee eens zijn. Red. te panter doodde die haar man aan viel, zo'n zware zenuwschok had te doorstaan, dat haar uiterlijk niet meer veranderde en zij op vijftig jarige leeftijd nog hetzelfde voor komen had als toen zij de panter doodde. Dit wordt een jongeman noodlot tig die haar in de jungle ontmoet; deze jeugd wordt ook de vrouw zelf noodlottig, omdat een toekomstig schoonzoon verliefd werd op de moeder, en haar dochter haar ver weet hem haar ontnomen te heb ben. Zij verlaat haar man; het weer zien van een kennis uit haar vroe gere tijd heft de ban waarin zij leeft op, en zij vindt het geluk weer bij haar man, het geluk dat zij zo lang moest ontberen. Leeftijd 18 jaar. Maandag en Woensdag wordt het eerste gedeelte vertoond van de 2-delige serie-film „DE GEHEIM ZINNIGE Dr. SATAN". Dr. Satan is een mysterieuze misdadiger die een robot heeft uitgevonden en het plan heeft opgevat de gehele natie hiermee te terroriseren. Om zijn ro bot echter geheel volledig te maken heeft hij de uitvinding nodig van KOU GëVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogênede weldadige warmte verjaagt ver- koudheid. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door EARL DERR BIGGER S. VERTALING VAN P. OREILLE. 40) Slechts één ogenblik, riep Chan. Nieuw, belangwekkend feit komt tot het licht. Heren, mijn neef Willie Chan, baseball-kampioen van Stille Zuidzee. Aangenaam, zei Willie Chan. Ook Okamoto, die zijn auto stalt niet ver van de huize Winter- slip. Ik ken Okamoto, zei Hallet. Hij verkoopt okolehau aan de wa terkant. Neen, waarlijk, protesteerde de Jap. Auto is het, Willie doet kleine onderzoekin gen om mij uit overvolle uren te helpen, ging Chan voort. Hij heb ben vreemde gebeurtenis opgegra ven uit deze Okamoto hier. In vroe ge morgen van Dinsdag eerste Juli Okamoto wordt uit sluimering ge wekt door heftig kloppen op kamer deur. Hij gaat naar deur Laat hij het zelf vertellen, zei Hallet. Hoe laat gebeurde dat? Twee uur 's morgens, zei de Jap. Kloppen was als beschreven. Ik sta op, kijk op horloge, loop naar deur. Daar wacht meneer Dick Kaohla. Vraagt of ik hem naar huis wil rijden. Ik het gedaan. In orde, zei Hallet. Nog iets? Charlie, laat hen uit en bedank hen, dat is je specialiteit. Hij wachtte tot de Oosterlingen de kamer had den verlaten en wendde zich toen boos tot Kaohla. Nu, hier sta je weer in het volle licht, riep hij. Vooruit, wat had je te doen bij Win- terslip's huis in de nacht van de moord? Niets, zei de Hawaiiaan. Een beetje laat om daar niets te doen? Kijk eens, jongen, ik begin je te snappen. Jaren lang heeft Dan Winterslip je geld gegeven, je on dersteund, tot hij er achter was dat je niet deugde. Toen hield het geld op en jullie hadden grote ruzie. Is het niet zo? Ja, gaf Kaohla toe. Op Zondagavond had Brade je vijfduizend dollar voor de kist ge boden. Jij vond dat niet genoeg. Het kwam bij je op, dat Dan Win terslip misschien meer zou geven. Je was bang van hem, maar je raapte al je moed bij elkaar en ging naar zijn huis. Neen, neen, riep de jongen, ik ben er niet geweest. Dat ben je wel. Je had besloten Brade meer geld af te zetten. Jij en Dan Winterslip hadden weer ruzie, je trok je mes. Leugens, alles leugens, schreeuwde de jongen, dodelijk verschrikt. Vertel me eens, dat ik lieg! Jij hebt Winterslip vermoord en je zult het be kennen. Het andère heb ik uit je gekre gen, dat zal ik er ook uitkrijgen. Hallet stond dreigend op. Chan kwam plotseling weer binnen en overhandigde Hallet een briefje. Dit ogenblik gebracht door bijzon dere boodschapper, legde hij uit. Hallet scheurde de enveloppe open en las. De uitdrukking van zijn gtezicht ver anderde. Hij wendde zich woedend tot Kaohlo. Ruk uit! snauwde hij. De jongen vluchtte dankbaar weg. John Quincy en Chan keken de kapi tein vragend aan. Hallet ging aan zijn schrijftafel zitten. Het draait alles weer op Egan uit, zei hij. Ik heb het van het begin af aan wel geweten. Wacht even, riep John Quincy. En die jongen dan? Hallet verfrommelde de brief in zijn hand. Kaohla? O, die staat er verder buiten. Waarom? Dat is al wat ik u zeggen kan. Hij staat er buiten. Dat is niet genoeg, zei John Quin cy. Ik eis te weten... Hallet keek woedend. U weet al wat U te weten hebt, antwoordde hij boos. Ik zeg, dat Kaohla er buiten staat, en dan is het uit. Egan heeft Winterslip vermoord, en voor ik met hem klaar ben.,. Sta mij toe te zeggen, dat u de meest vertrouwde aard hebt, die ik ooit heb ontmoet. U gelooft iedereen. Dat Comptonmens en die rat Leatherbee ko men hier een verhaal opdissen en u laat hen uit met een buiging. En Brade dan! In bed op Dinsdagmorgen om tien voor half twee, nietwaar? Wie zegt het? Hij zelf. Wie kan het bewijzen? Zijn vrouw. Wat verhinderde hém om de veranda van het Rif en Palmhotel op te stappen en over het strand naar het huis van mijn neef te lopen? Zeg mij dat eens! Hallet schudde het hoofd. Egan is het. Die sigaret... -Ja die sigaret. Is het nooit bij u opgekomen, dat Brade hem die mis schien met een doel gegeven heeft... Egan heeft het gedaan, viel Hallet koppig in. Al wat ik nog te w'eten nodig heb, is dat hij zijn bekentenis doet; en die krijg ik eruit. Ik heb wel middelen... Ik feliciteer u met uw kapitale stommiteit, riep John Quincy. Goe denavond. Hij ging de straat op, met Chan naast zich. U wordt gedeeltelijk verteerd door woede, zei de Chinees. Stel u nederig voor, dat u afkoelt. Kalme hoofden no dig. -Maar wat stond er dan in het brief je? Waarom wou hij ons dat niet ver tellen? Als de tijd gekomen is, weten wij dat. Kapitein eerlijk man. Wees gedul dig. Maar wij raken helemaal in de war, sprak John Quincy tegen. Wie heeft neef Dan vermoord? We schieten niets op. Zo heel waar, gaf Chan toe. Meer dere gegevens leiden ons tot de tegen woordigheid van onbeweeglijke stenen muur. Wij zwenken af, zoeken weer- een ander pad. Dat doen we zeker, antwoordde John Quincy. Daar komt mijn tram. Goedennacht. Pas toen de tram halverwege Waikiki was, dacht hij aan Saladine. Saladine, neerhurkend onder het raam van het Rif en Palmhotel. Wat beduidde dat? Maar Saladine was een komische figuur, een lispelende gebitzoeker in de beweeglijke wateren van Waikiki. Maar zelfs deze nederige werkzaamheden verdienden misschien nader onderzocht te worden. XVI. DE TERUGKEER VAN KAPITEIN COPE.. Na het ontbijt 's Zondagsmorgens volgde John Quincy Juffrouw Minerva naar de lanai. Het zag er buiten keurig uit, want de tuinjongen was de vorige avond nog laat bezig gewfeest om het grasveld te verzorgen met dezelfde dege lijke liefde, die een huisvrouw aan de dag zou leggen voor een kostbaar Oos ters tapijt. Barbara was niet aan het ontbijt ge komen en Jöhn Quincy had deze gele genheid aangegrepen om zijn tante de terugkeer van Brade mee te delen, en zijn verhaal van Dan's diefstal aan boord van de Maagd van Shiloh te vertellen. Nu stak hij een sigaret op en staarde peinzend over het water in de verte. - Kom, kom, jé kijkt zo ernstig, zei juffrouw Minerva. Je zit zeker aan die arme Dan te denken. Ja- Vergeef en vergeet. Geen van ons heeft Dan ooit voor heiligt aangezien. Een heilige! Verre van dat! Hij was een heel gewoon... Doet er niet toe, viel zijn tante scherp in. Bedenk, John Quinccy, de mens is een product van zijn omgeving. En de verzoeking moet groot gewfeest zijn. Stel je Dan eens voor aan boord in dat enerverende klimaat, rijkdom aan zijn voeten en geen ziel in het gezicht, die er rechten op liet gelden. Kwalijk verkrtgen goed, dat is waar. Zelfs jij... Zelfs ik, zei John Quincy streng, zou bedacht hebben, dat ik ten Winter slip was. Ik heb er nooit van gedroomd, dat ik het zou beleven om u veront schuldiging te horen aanbieden voor zulk gedrag. Zij lachte. Je wfeet, wat er gezegd wordt van blanke vrouwen, die naar de tropen gaan. Eerst verliezen zij haar teint, dan haar tanden, en ten slotte haar zedelijk gevoel. Zij aarzelde. Ik ben de laatste tijd veel bij de tandarts ge weest, voegde zij er bij. John Quincy was geërgerd. Ik raad u aan zo gauw mogelijk naar huis te gaan, zei hij. Wanneer ga jij? O, heel gauw. Dat zeggen we allemaal. Ik bedoel, terug naar Boston. Natuurlijk. En San Francisco? O, dat is van de baan. Ik heb het Agatha voorgesteld, maar ik weet zeker, dat zfe er niet van horen wil. En ik be gin te denken, dat ze volkomen gelijk heeft. Zijn tante stond op. Gaat u nu maar naar de kerk, zei John Quincy streng. Ja, ik ga al, zei ze glimlachend. Ik wou jte nog zeggen, dat Amos Van avond hier komt eten, en het beste is, dat hij de Brade-geschiedenis van ons hoort, liever dan in verminkte vorm. Barbara moet het ook horen. Als het waar blijkt, behoort de fa milie iets voor Brade te doen. Zeker, de familie zal iets voor hem doen, merkte John Quincy op, willens of onwillens. Nu, ik laat het jou aan Barbara vertellen, beloofde juffrouw Minerva. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2