CAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER RAAMSDONK LÜON-OP-ZAND ST.JOAGHIMSMOER rkx* u VOETBAL. SCHAATSEN 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 FEBRUARI 1952. 3 BROERTJES OVERLEDEN NA GASVERSTIKKING. VOLKSBROOD 5 CENT DUURDER, MARGARINE 6 CENT GOEDKOPER. behandeld betreffende het processiever. bod. Op dit principieel betoog ontspon zich een breedvoerige en leerzame ge dachten wisseling. Met een opwekking tot het uitdragen der A.R. beginselen sloot de voorzitter deze goed bezochte en geanimeerde ver gadering. PRO PATRIA. Door het bestuur van de Chr. Gym nastiekvereniging Pro Patria te Sprang- Capelle werd j.l. Zaterdagmiddag in de zaal van de Chr. Volksbond een feeste lijke bijeenkomst belegd voor de aspi rantleden, die bijzonder goed geslaagd mag heeten. De bijeenkomst werd door de aspiranten zelf verzorgd en werd af gewisseld met zang, muziek en voor dracht, terwijl de jeugdige gymnastjes ruimschoots werden onthaald op ver schillende tractaties. Natuurlijk werden de jongens en meisjes aangespoord om de wekelijkse oefeningen trouw te be zoeken en daarbij goed hun best te doen. Het was een aangename middag en allen keerden zeer voldaan huistoe. MENSEN IN BOTSING. Door de onderaideling van de Harmo nie ivianjice zal met medewerKing van enJteie dames, a.s. Zaterdagavond uur en iviaanaagavoiid d.a.v. ualr acüt, in ue zaai van de Uhr. doiksdonci, ten bate van net instrumentenronds van Ma. rijke, worden opgevoerd het spel in drie bedrijven van oen v. d. Hulst: Mensen in ootsmg". De korte inhoud van dit spannende spel is als volgt: Mevr. Palmans en haar kinderen wor den door hun tweede man en vader, Verhagen, slecht behandeld; het blijkt dat Verhagen de weduwe Palmans ge trouwd heert uit wraak tegen haar eerste man, die werkzaam op dezelfde fabriek als Verhagen, na een belangrijke uitvin ding door hem gedaan, op raadselachtige wijze om het leven is gekomen. Wan neer het in een twistgesprek voor mevr. Palmans duidelijk wordt dat Verhagen schuld heeft aan de dood van haar eer ste man, bezorgd dit haar een ernstige zenuwschok, gedurende welke ziekte Verhagen probeert ook haar uit de weg te ruimen, om zijn schuld te verbergen en tevens ook om finantieel voordeel te be reiken van de genoemde uitvinding. De zoon van mevr. Palmans raakt door een verkeerde vriend op het slechte pad en pleegt een inbraak in de fabriek waar Verhagen chef is. Hij wordt op heterdaad betrapt en Verhagen, die met de directeur in de fabriek is, wordt neergeschoten, waarvan zijn zoon ver dacht wordt. Verhagen bekent echter voor zijn dood dat zulks niet het geval was en tevens bekent hij dat door zijn toedoen Palmans om het leven kwam. Dit baant de weg tot een gelukkig leven van de dochter van Mevr. Palmans met de jonge directeur der fabriek. Wij verwachten voor de opvoering veel belangstelling. SLIPPENDE" AUTO KWAM IN DE VAART. Zondagavond had aan de Wendelnes- seweg een ongeval plaats, dat, gezien de omstandigheden waaronder het plaats had, goed is afgelopen. Ongeveer half 8 kwam een uit de richting Nieuwevaart komende luxe auto na het passeren van de bocht even voorbij Quirijns, tenge. volge van de gladheid van het wegdek te slippen met het gevolg, dat de be stuurster van de wagen, mej. Nieuwen- huizen uit de Heistraat, de macht over het stuur verloor en de wagen in de naast de weg lopende Vaart terecht kwam. Ijlings toegeschoten hulp kon de portieren openen en de inzittenden, mej. N„ haar moeder en haar broer, alsmede haar verloofde, uit hun netelige positie bevrijden. Hoewel zij begrijpelijkerwijze danig geschrokken en zeer onder de in druk van het gebeurde waren, liep dit ongeval vrij goed voor hen af. NIEUWE TOEKOMST TEGEMOET. Per K.L.M. vertrok van Schiphol voor emigratie naar Nieuw Zeeland de heer H. J. van Achterberg Gzn. uit Vrijhoe ve Capelle. We wensen Henk een goede reis en behouden overkomst en hopen dat het hem in Nieuw Zeeland in alle opzichten goed moge gaan. SPREEKBEURT. Voor de vereniging van ouderlingen hoopt Woensdag 6 Febr. a.s. des avonds half acht in de Ned. Herv. Kerk alhier als spreker op te treden Ds. van den Bosch uit Bruchem (Gld.). WIELERRONDE. De datum van de Wielerronde van Waspik voor amateurs en nieuwelingen is vastgesteld op Zondag 27 April a.s. SPAARKAS. De kermispot, gevestigd in hotel van letsel, hield Donderdag j.l. 'n teeravond. Op deze zeer gezellige avond werd de heer J. Kamp tot voorzitter gekozen. UITVOERING. De gemengde zangvereniging O.K.K. heeft Zaterdag 2 Febr. j.l. een goedge slaagde uitvoering gegeven. De voorzitter de heer van den Broek dankte na afloop de spelers voor de moeite die zij zich hebben getroost om deze avond te doen slagen. In het bij zonder dankte hij mej. Antoinette Blom, die sinds enige maanden de leiding heeft en hij sprak de hoop uit dat O.K.K. nog lange tijd onder haar leiding mag staan om zo de vereniging tot de hoogst mo gelijke bloei te brengen. Hij bood haar namens de vereniging bloemen aan. Hierna had nog 'n kleine verloting plaats. TONEELVER. HENRI BELLETABLE. De toneelvereniging Henri Belletable heeft weer een nieuw stuk in studie ge nomen, dat met de a.s. vastenavonden zal worden opgevoerd. Het is 'n tragie- komisch toneelspel in 3 bedrijven van H. de Wilde, getiteld: Muggen om de i.J i WINKELIERSVERENIGING. De winkeliersvereniging houdt Don derdag a.s. een feestavond voor de leden met hunne dames. SOCIËTEIT. De feestavond voor de Sociëteit in hotel van Iersel is vastgesteld op Za terdag 9 Februari a.s. TONEELVERENIGING OEFENING BAART KUNST. De toneelvereniging Oefening Baart Kunst van de K.A.B. zal op Zaterdag 9 Februari en Zondag 10 Febr. a.s. haar tweede winteruitvoering geven. Opge voerd zal worden: En toen kwam het licht, een toneelspel in 4 bedrijven dóór André Degraeve. De regie is in handen van P. Verharen uit Dongen. Grime: Ch. v. d. Heuvel uit Dongen, Decor fa. W. A. de Glas en W. v. Velthoven, verlichting fa. Fr. Verschuren. Deze uitvoering is voor leden en do nateurs vrij toegankelijk. Het belooft weer een prachtige avond te worden. JAARVERGADERING POLYMNIA. De gemengde zangver. Polymnia hield Zaterdag 2 Febr. haar eerste jaarverga dering in het Stationskoffiehuis. Deze jonge vereniging die nu onge veer 1^2 jaar bestaat, heeft in deze korte tijd goede vorderingen gemaakt. In de zomer van 1951 behaalde zij de le prijs in de 4e afdeling op het concours te s Gravemoer en thans heeft zij inge schreven voor het concours te Loonop- zand dat tijdens de a.s. Pinksterdagen zal worden gehouden en waar zij in de 3e afdeling hoopt uit te komen. Na de opening door de voorzitter de heer P. van Dongen, werd door de wnd. secretaris-penningmeester het financieel verslag uitgebracht, waarop geen aan merkingen werden gemaakt. Er is ook 'n reglement samengesteld Het aftredende bestuur werd in zijn ge heel herkozen. Het bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter dhr. P. v. Don gen; secr—penn. dhr. A. Berkelmans; com missarissen dhr. R. v. Iersel en mej. B. Kamp. De directeur de heer C. v. Iersel, maakt tevens deel uit van het bestuur. Flet aanwerven van nieuwe leden is ook voor deze vereniging 'n probleem. Men heeft besloten om zo mogelijk aspirantleden aan te werven, waarvoor vanaf heden de gelegenheid tot aanmel ding bij het bestuur is opengesteld. ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag 30 Jan. herdacht de heer J. Kieboom het feit dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Tankfabriek te Geertruidenberg. Deze gebeurtenis is niet zonder meer gepasseerd. De jubilaris die bij de Tankfabriek de functie be kleedt van onderbaas der bankwerkers, werd op deze dag op passende wijze ge huldigd. In de voormiddag werd de jubilaris op de fabriek door de directie proficiat ge wenst, waarna receptie volgde. BENOEMD. In de vacature van adj. commies 2e klas ter secretarie, ontstaan door de be noeming van de heer Klijn tot adj. com. mies le klas te Wassenaar, is benoemd de heer L. G. A. Merkx, thans 2e amb. der gemeente Engelen. EXCELSIOR. De Gem. Zangver. Excelsior zal op 6 Febr. een uitvoering geven in zaal Rehoboth. Er Zullen enige bekende werk jes worden ten gehore gebracht, o.a. Ave Verum van Mozart; Panis Angelicus van Gesar Franck, Nonnenkoor van Casano va. Na de pauze wordt een blijspel voor het voetlicht gebracht: Een schoonmoe der uit duizend, van Henri van Daele. LANDBOUWSCHOOL. De leerlingen der le en 2e klas der R.K. Lagere Landbouwschool zullen van Woensdag tot Vrijdag een schoolretraite houden onder leiding van pater Chrysos. tomus. De H. Mis wordt gecelebreerd in de St. Bavokerk, de oefeningen in de Landbouwschool; een en ander wordt besloten met een plechtige H. Mis met gezamenlijk ontbijt. R. K. J. B. Deze vereniging hield haar jaarver gadering, waarbij bleek dat zij 27 leden telt; er werd deelgenomen aan een vee- beoordelingscursus en gewassenwedstrijd. Er is een nieuwe vlag aangeschaft. Men hoopt wederom aan verschillen de cursussen, o.a. een melkcursus, deel te nemen. De Eerw. adviseur gaf z'n voortzetting van de sociale cursus. Na afloop bleef men gezellig bijeen. mrsHEuvzL '«Hl BEL CANTO VIERT VERDI. Een erkend musicus, die de première van Bel Canto s Verdi-Herdenking bij woonde, gaf als volgt zijn indruk weer In 1951 heeft de muziekwereld het sterven herdacht, 50 jaar geleden, van de beroemde en populaire opera-compo. nist Giuseppe Verdi. In dit verband maakte ook de Gem. Zangvereniging Bel Canto zich op, eens een uitzonderlijk concert te geven, aan de werken van Verdi gewijd. Zaterdag 2 Febr. ging de première van dit concert. Kosten noch moeite waren gespaard om tot een stijlvolle, alleszins verant. woordde uitvoering te komen. Maanden lang is onder de nooit aflatende stuwing van directeur J. Tuerlings gezwoegd met een bewonderenswaardige ijver en toe wijding. En het resultaat? Zaterdagavond te acht uur stonden in de zaal van J. v. Dun een honderdtal zangers en zangeressen in carré opge steld; in dit carré het Tilburgs orkest G. K. T. Op zich al een uniek gezicht voor Kaatsheuvel, dat toch wel iets gewend is, maar zóveel toch niet. Dit prachtige koor van toegewijde krachten, waaron der prima stemmenmateriaal, moest tot veel in staat zijn. De avond werd ingezet met vier frag menten uit de Requiem; ingetogen, de voot, smekend, soms uitbrekend in ly rische vervoering van lof, angst en vrees. Van deze vier fragmenten sprak tot ons het meest het Libera. De solisten van het Agnus Dei toonden zich niet van hun sterkste zijde. Daarover later. Achtereenvolgens werden nu koren en soli ten beste gegeven uit de opera's van Verdi: Macbeth, Troubadour, Nabucho, Traviata, I Lombardi, Un Ballo in Ma. schera. In al deze koren hebben we samen, zang gehoord van de beste kwaliteit. Er werd zuiver en goed genuanceerd ge zongen. Dit koor weet van beheersing en spontane reactie op tekst en muziek. Wel hadden wij de tempi wat sneller gewenst; een zekere eenvormigheid van de verschillende fragmenten op dit ter rein was op te merken. Dat doet echter aan onze waardering niets af. Was. het door de plaats, die zij op het podium innamen, dat de dames duidelijker zang- taal spraken dan de mannen? Toch wa ren deze laatsten in niet gering aantal vertegenwoordigd. Of reageren mannen minder spontaan dan vrouwen? Wat er van zij, van deze koren niets dan goeds. Wil het voorgaande zeggen, dat we een voorbehoud willen maken voor de solisten? In genen dele! Deze treden echter door hun taak scherper op de voorgrond en men legt hun een hogere maatstaf aan. Schertsend zou ik willen zeggen: „Dan moeten ze maar geen solo zingen!" Boven merkte ik reeds op, dat de so listen in het Agnus Dei zich niet van hun sterkste zijde lieten horen. Dit geldt vooral voor de alt, die wellicht bij ern stige toeleg in de toekomst een goede zangeres kan worden, maar nu, in deze uitvoering van standing, beneden de maat bleef. Een vif meisje met een aar dig stemmetje is daardoor nog geen so liste. Haar durf is echter prijzenswaar dig. De sopraan toonde in het verdere programma, dat zij meer in haar mars heeft. In het Agnus Dei was ook zij be slist mat en weinig geïnspireerd. In haar andere soli zij had wel het leeuwen aandeel van deze avond schitterde Mevr. Bakker echter op bijzondere wij ze. Vooral in de duetten met de heer Hesselberth was ze op dreef. Vergelij king met beroepszangers mag hier niet gemaakt worden; als dilettante.soliste heeft Mevr. Bakker prachtig gezongen. Mocht zij er in de toekomst toe kunnen komen om haar stem beter te vormen, dan is het beste voor haar niet te veel en kan Bel Canto aan haar veel vreugde beleven. Dat bewijst zich in haar partner, de heer Hesselberth, die toonde een stren ger school te hebben gehad, al hindert de sterke vibratie in zijn stem enigszins. Hij durft zich te geven bij deze hart. stochtelijke zang en muziek. Zo iemand, dan heeft hij aan deze avond een aparte luister gegeven. Ook de heer G. Wooning weet wat zingen is, stembeheersing en .stembehan- deling. Toch misten wij in hem, wat we bewonderden in de heer Hesselberth: het spontane zingen. Mij dunkt: hij is niet losgekomen. Of werd hij vastgehouden? Mevrouw Roelofs zong haar solo be schaafd en verzorgd. De heer H. Vrinten zal kunnen zingen, als hij geleerd heeft zijn register uit te breiden en de klank meer te doen staan. Nu hinderde het ongemotiveerde varië. ren van hele en halve stem. Ook de heer Kamp heeft een benij denswaardig stemgeluid, maar de aan wensels van romantische aard die hem eigen zijn, verhinderen een gaaf en aan genaam zingen. Rest ons nog een laatste woord te zeggen van het orkest. Het spijt ons dat wij er niet alle goeds van kunnen ver. tellen. Het concert zou van zeer goede kwaliteit zijn geweest, had het orkest zich even minutieus voorbereid op een correcte uitvoering en stemming als koor en solisten. Het orkest heeft vaak gehinderd, al leen soms gesteund, was dikwijls slor dig in de afwerking en onzeker bij de inzetten, rommelig van stemming, hinder lijk dominerend bij de begeleiding van de solisten, onmachtig om moeilijke pas sages te beheersen. Voeg daar nog bij dat de strijkers herhaaldelijk onzuiver speelden. Al mag het iets hebben gescheeld, dat het orkest niet de eigen directeur voor zich had, zeer zeker is, dat het T.G.K. óf onmachtig is de begeleiding bij Ver di s werk te spelen, óf gemeend heeft het zonder ernstige voorbereiding wel te kunnen. Het spijt me dit te moeten opmerken, maar „met huchelarij schieten we niets op Bijna nergens is een harmonische eenheid tussen zang en spel bereikt. Soms verdronken de solisten in 't ruwe spel van het orkest. Toen ze zuiver instrumentaal enkele nummers ten beste gaven, was hun spel veel beter; maar daar is natuurlijk op gestudeerd. Voor hen is deze uitvoering een voorbeeld van hoe het NIET moet. Dan last not least een woord van oprechte hulde aan de taaie vol. harding, de nooit verslappende toewij ding van directeur J. Tuerlings, die wel de spits heeft afgebeten in de worsteling om een dergelijk muzikaal resultaat. Hij heeft dit concert op voortreffelijke wijze geleid, al zal hij het ons niet kwalijk nemen, als wij zeggen, dat het orkest hem om allerlei redenen zwaar op de maag heeft gelegen. Hulde aan zijn ini tiatief, durf, energie en kundige leiding. We hebben door dit concert het ver trouwen gekregen, dat Bel Canto met zijn directeur tot nog grotere dingen in staat is. Ons wachten is nu op een smetteloos concert van Bach, Mozart of Haydn. Bel Canto, proficiat en... ad majora11 X. Noot van de correspondent s We presenteren met graagte de visie van X over het concert door Bel Canto geboden. We hopen echter, dat hieruit niet de conclusie getrokken zou worden, dat het orkest van het T.G.K. in zijn medewerking totaal gefaald heeft. We hebben groot respect voor wat T.G.K. hier presenteerde, 't Was heus een zeer zware opgave, die naar onze mening, niet tot zijn volle recht kwam, omdat de tijd ontbrak om de minitieuse verzorging die het koor in zijn vele repetitie's en met zijn volle toewijding heeft gebracht, ook in deze korte spanne tijds, bij te brengen aan het Tilburgse ensemble. Wij zijn er ten volle van overtuigd, dat de capaciteiten van het corps meer dan voldoende zijn, om Bel Canto in zijn prestatie's volledig te volgen. In ons volgend nummer komen we met graagte op het werk van Bel Canto terug. K.V.P.-JONGEREN. Dinsdagavond om half acht houdt de K.V.P.-jongerenclub een vergadering in de R.K. Gildenbond, toegankelijk ook voor belangstellende niet-leden. Het pro gramma van de avond is: de Jeugd-ge- meenteraad. EEN STIJLVOL GESCHENK. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand in toga Binnenkort zal ook in de gemeente Loon op Zand—Kaatsheuvel de Ambte naar van de Burgerlijke Stand een toga dragen bij de voltrekking van de Huwe lijksplechtigheid ten gemeentehuize. Zo wordt dan ook hier nieuwe luister bijgezet aan een ceremonie, die juist om haar juridische gevolgen eerder meer re- lief verdient dan te vervlakken tot een formaliteit. Dit is mogelijk geworden door een zeer te waarderen geste van de bekende Fa. Schraauwers 6 Zn. te Kaatsheuvel. Zij zag in het feit, dat juist zij deze ainbtskleding vervaardigt, alle aanleiding om aan de gemeente zulk een toga als geschenk aan te bieden. Hiermede voegt Kaatsheuvel zich in de stilaan grote reeks van gemeenten, die het initiatief van Hilversum's Burge meester overnamen. Wat binnenkamers reeds lang werd nagestreefd en wat, eenmaal gelanceerd, eerst schuchter werd nagevolgd, blijkt nu allerwege steeds ruimere weerklank te vinden. Juist omdat deze toga ten Gemeente huize voorziet in een reeds lang gevoel de moeilijkheid en tegelijk aan het Bur gerlijk Huwelijk een cachet en stijl ver leent, die geen Bruidspaar gaarne zal missen, zal de „Ambtenaar in Toga" spoedig nergens een nieuwe figuur meer zijn. PROPAGANDA VERGADERING LUCHTWACHTDIENST. Donderdagavond had in de Gildenbond te Kaatsheuvel een propagandavergade- ring plaats voor de Luchtwachtdienst, als onderdeel van de luchtverdediging. Er was een niet onbevredigende belang stelling. Het is nu eenmaal moeilijk de 'mensen voor een vergadering te inte resseren. De wnd. voorzitter van de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" ver welkomde de adspirantvrijwilligers en de militaire autoriteiten w.o. overste Sis. singh van de Luchtmacht en enige staf officieren. Hij wees op de noodzakelijk heid om plaatselijk te komen tot oprich. ting van een luchtwachtpost, die als be langrijke schakel in de luchtverdediging en daarmede in de verdediging van W.- Europa is te zien. 1ste Luitenant de Leeuw van de Lucht wachtdienst Groep Eindhoven, gaf een enthousiaste technische uiteenzetting van de luchtwachtdienst als zodanig, waarbij hij zelfs kans zag nog een cu linaire snaar te beroeren. Gewezen werd bovendien op de zeer aantrekkelijke om standigheden, dat buitengewoon dienst plichtigen, die tot de dienst toetreden, hierin een oorlogsbestemming krijgen, zo dat zij niet bij het leger te velde kunnen worden betrokken. Uit de vergadering kwamen diverse vragen naar voren, die door Overste Sissingh en luitenant de Leeuw op bevredigende wijze werden beantwoord. Ue wnd. voorzitter dankte de sprekers en spoorde de aanwezigen aan zich op te geven voor deze bij uitstek prettige en leerzame dienst, die bovendien een minimum aan risico met zich brengt. Maande de vergadering werden enige aanmeldingen geregistreerd, die de voor. lopige kern zullen vormen, die uiteraard voor uitbreiding vatbaar is. STATIEDAG LIEDERTAFEL ECHO DER DUINEN. Zaterdag vierde „Echo der Duinen" alhier haar jaarlijkse statiedag. Te 5 u. n.m. kwamen bestuur en leden bijeen in de zaal van dhr. Aartsen, waar hun na de jaarlijkse vergadering, worstebrood en koffie werd aangeboden. De avond werd verder gesleten in gezellig samenzijn, on der zang en voordracht. Zondagavond 10 Febr. wordt aan le den en begunstigers een gratis uitvoe ring aangeboden, waarbij wordt opge voerd „De Olmenhoeve", toneelspel in 3 bedrijven door Jan Tromp. Op 1 en 2 Juni (Pinksteren) zal de Liedertafel Echo der Duinen alhier haar 80 jarig bestaan vieren, welke viering gepaard gaat met een groot internationaal muziek en zangconcours. Enige tijd ge leden werd reeds een comité gevormd, dat zich belast met de organisatie van deze festiviteiten en ze dan ook zal doen slagen. Reeds vele verenigingen hebben voor dit concours ingeschreven en het ligt daarom in de bedoeling eventueel ook 24 en 25 Mei in te lassen om alle verenigingen te kunnen ontvangen. 't Programma wordt in overleg met 't concours comité vastgesteld, zodat de verenigingen zelf de dag en uur van op treden kunnen beslissen. Inschrijvingen staan nog open tot 1 Maart bij de secr. Op het feest zelf komen wij nog nader terug. LICHTBEELDENAVOND. Ons dorp werd Donderdagavond ver gast op 'n lichtbeeldenavond, verzorgd door de Zeereerw. heer Pastoor Coenen, over de Missie van Nw. Guinea, alwaar hij zes jaren lang onder de Kanakken is werkzaam geweest. De belangstelling was groot en ieder een genoot zeker van de interessante bij. zonderheden, welke hierbij werden ver teld. Hierin werd nog eens te meer bewe zen op welke ontzaggelijke moeilijkheden de missionering stuit, en dat talrijke hin dernissen moeten genomen worden, ten einde het beoogde doel te bereiken. Een droevig ongeval in Weert heeft Vrijdagavond het leven ge kost aan twee kinderen. Twee broertjes van 12 en 6 jaar namen die avond een bad. Op een onbe waakt ogenblik zijn zij vermoede lijk tengevolge van ontsnappend gas uit de geyser bedwelmd ge raakt. Toen hun moeder even later in de badkamer kwam, vond ze bei den bewusteloos in de met water gevulde badkuip. Kunstmatige a- demhaling met behulp van zuur stof-apparaten had geen resultaat. Een onderzoek wordt ingesteld naar de juiste oorzaak van het gebeurde. DRIE DODEN BIJ TWEE ONGELUKKEN. Zaterdagavond omstreeks half 8 zijn in Utrecht twee verkeersonge vallen gebeurd, waarbij drie perso de ongelukken, waarbij twee per- nen om het leven kwamen. Een van sonen een 57-jarige autobestuur der uit Baarn en een 27-jarige dame uit Amersfoort zijn gedood, is te wijten aan gladheid op de weg. UITSLAGEN. Eerste Klasse A. AGOVVVelocitas FrisiaEnschedese 'Boys GVAV't Gooi Go AheadElinkwijk TheoleDe Volewijckers Eerste Klasse B. AchillesDOS VitesseZwolse Boys Be QuickLeeuwarden Eerste Klasse C. BW —Eindhoven JulianaADO SittardiaWillem II MVVFeyenoord Eerste Klasse D. SpartaNO AD LimburgiaBrabantia LONGAChèvremont ZUID I. Tweede Klasse A. HelmondiaW ilhelmina VelocWoensel SET—RKTVV Derde Klasse A. Geldrop—WVVZ Derde Klasse B. Reusel SportGudok ODCConcordia SVD HeusdenOSS '20 OJCDongen Derde Klasse C. RKC—BSC Vierde Klasse D. Vlijmense BoysRight Oh RWB—Wit Zwart Vierde Klasse E. Uno AnimoOns Vios WSJBroekhoven WAALWIJK. afg. afg. afg. 7—2 afg. afg. afg. afg. 1—2 afg. 2—6 2—3 4—2 2—1 1—3 4—0 4—4 2—1 0—1 2—1 0—1 3—2 2—6 15 gest. 22 gest. 31 gest. 50 gest. 3—1 R.K.C.—B.S.C. 1—5. Wet weten niet wie het 't slecht ste had op het R.K.C.-veld Zondag middag, maar een pretje was het zeer zeker niet, om de voortdurende regen- en sneeuwbuien te trotseren voor zo een matte en tempoloze wedstijd als die middag werd ge speeld. B.S.C. heeft 2 maal drie kwartier de toon aangegeven en ze wisten dit reeds voor de rust met 3 goals te bevestigen. R.K.C. kon hier niets tegenover zetten, de achterhoede faalde volkomen, terwijl de voor hoede, waarvan wij practisch geen enkele goede combinatie zagen, bo vendien de kansen die zij kreeg, doorlopend verprutste. Slechts een maal kwam er een kleine opleving in de ploeg van de Waal wij kers, maar B.S.C. kon dit gauw de kop indrukken en ze ook verder steeds voorkomen. Ook na de rust werd het beeld niet anders. Na enkele minuten ver hoogde B.S.C. de stand tot 04 en pas na ongeveer 20 minuten kon Verdonk met een overigens uiterst beheerst schot, de eer voor R.K.C. redden. Dit laat B.S.C. er niet bij zitten en nogmaals laten zij de stand op het scorebord veranderen, 15. Dan is er alle troef uit en iedereen slaakt een zucht van verlichting, als de scheidsrechter 15 minuten voor het einde wegens te slechte weers omstandigheden de wedstrijd staakt. R.W.B.—WIT ZWART 3—1. 4 minuten na de rust gestaakt. Ondanks dat de thuisclub voor deze wedstrijd moest aantreden zon der hun midhalf Springer en rechts binnen van Gooi, die wegens ziekte waren verhinderd, waren zij toch verreweg over alle linies de meer dere. P. Schalken en Didden, die nu resp. als spil en rechtsbinnen fun geerden, voelden zich vanaf het be gin uitstekend thuis, pasten buiten gewoon in het geheel en kunnen met voldoening op hun spel van gisteren terugzien. De bezoekers boden op een felle en verbeten manier tegenstand, maar konden niet verhinderen dat R.W.B. reeds na een half uur met 20 de leiding had, resp. door doel punten van Didden en van Beek. Weliswaar wist linksbuiten Priëst door een zuivere buitenspelgoal de achterstand tot 21 te verkleinen, doch toen even later Jos van Beek nr. 3 in het doel der bezoekers schoot, speelde Wit Zwart een ver loren partij. Met de stand 31 ging de rust in. Na de hervatting schenen de Ca- pellenaren maar heel weinig zin meer te hebben, zij verschenen dan ook maar met 10 spelers in 't veld. Nadat enkele minuten in de 2e helft was gespeeld, verlieten twee Wit Zwart spelers het speelveld, waarna de overgebleven gasten de scheids rechter verzochten de strijd i.v.m. het weer en het terrein te staken, waaraan de arbiter bereidwillig ge volg gaf, ondanks het protest van de aanvoerder van R.W.B. tegen deze onverwachte en eigenaardige be slissing. Er was toen 4 min. na de rust gespeeld en de stand was 31 voor Besoijen. DE EUROPESE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN. De strijd om 't Europese schaats kampioenschap is voor de Neder landse rijders ongetwijfeld zeer suc cesvol geweest. Ze zijn inderdaad niet in staat geweest de hoogste ti tel te bemachtigen. Niemand had dit ook verwacht. Nog steeds troont de Noor Hjalmar Andersen op een eenzame hoogte, maar na hem was toch onze landgenoot Kees Broek man de snelste rijder en Wim van der Voort toonde zich de snelste op de 1500 meter, terwijl Anton Huis- kes in het algemeen klassement de 12e plaats bezette. Voor de derde maal in successie heeft Andersen zich dus de sterkste Europese renner getoond, onbe dreigd door wie ook. De Zweedse Hongaar Pajor, ook een van de favorieten, moest ech ter met een derde plaats genoegen nemen, omdat Kees Broekman met prachtige tweede plaatsen op de 5000 en 10.000 meter de uitstekende tweede werd, met tijden van resp. 8.37.3 en 17.46.4. Op deze afstanden werd Andersen onbedreigd de eer ste, terwijl Kornel Pajor op beide afstanden derde werd. Op de 500 meter werd Broekman 16e en op de 1500 8e. Een seconde slechts was het ver schil in tijd tussen Wim van der Voort en Andersen op de 1500, maar tenslotte bleek de mooie tijd van 2.23.3 toch voldoende om onze land genoot als eerste te doen eindigen. Van der Voort werd 7e op de 500, 4e op de 5000 en 11e op de 10.000 meter. Huiskes, onze derde geklas seerde man (Maarse onze vierde vertegenwoordiger kwam niet voor klassering in aanmerking) werd 23e op de 500, 20e op de 1500, 10e op de 5000 en 9e op de 10.000. Met het volste vertrouwen kun nen de Nederlandse schaatsenrij ders de komende Olympische Spe len tegemoet zien. Het eindklassement 1. en Europees kampioen Andersen (Noorw.) 196.347 pt. 2. Broekman (Nederl.) 200.440 pt. 3. Pajor (Zweden) 200.625 pt. 4. Parkkinen (Finland) 201.067 pt. 5. v. d. Voort (Nederl.) 201.197 pt. 6. Asplund (Zweden) 201.343 pt. 7. Martinsen (Noorw.) 202.187 pt. 8. Karlsen (Noorw.) 202.545 pt. 12. Huiskes (Nederl.) 207.780 pt. De prijs van het volkswit- en volksbruinbrood is met ingang van vandaag 5 cent per 800 gram hoger geworden. (De prijs van zuiver wit tebrood wordt niet veranderd). De bloem en het meel, bestemd voor deze broodsoorten is 8% gulden per 100 kilogram duurder geworden. Een tegemoetkoming in deze aan zienlijke prijsstijging wordt verkre gen door een verlaging van de mar- garineprijzen met 6 cent per half- ponds pakje. Ook bak- en braadvet alsmede spijsolie zijn 24 cent per kilogram goedkoper geworden. Geïmporteerde voedergranen wor den met ingang van vandaag 7 gul den per 100 kilogram duurder en zemelen 4.75 per 100 kilo. De hef fing op eieren van één cent per stuk bij export verdwijnt. Een met de verhoogde veevoederprijzen in over eenstemming zijnde verhoging van de garantieprijs voor bacon-varkens zal binnenkort worden bepaald.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3