Na besloten vergadering viel het besluit: Een gemeente die groeide met slechts 9 inwoners per jaar Gemeenteraad Heusdcn. 14 Woningen voor Waspik. HET HUIS ZONDER SLEUTELS, 8 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 FEBRUARI 1952, 6 Waspik Waspik vroeger en nu In de herdenking1 van het 100-jarig bestaan van de ge meentewet, die het vorige jaar in alle gemeenten min of meer officieel werd gevierd, vond de Burgemeester van Waspik aanleiding in zijn Nieuwjaarsrede, die hij in de vergadering van de raad op Donderdag j.l. hield, een ver gelijking te trekken tussen verschillende aspecten van het Waspik van honderd jaar geleden en het Waspik van nu. Interessante bijzonderheden kwamen hierbij aan het lichtmaar meer frappant dan interessant was hei te vednemen, dat de gemeente in die honderd jaren vermeer derd is met 941 inwoners, dat betekent ruim 9 inwoners per jaar, waaruit men ons inziens de conclusie moet trek ken, dat de gemeente niet gegroeid is, tenzij alleen door een gering geboorte-overschot. DE FINANCIËN GROEIDEN WEL. De eerste burgemeester van Was pik was de heer J. van Zeeland, die gesteund werd door de raads leden C. Th. de Bont, J. C. Heiliger, H. L. van Son, J. P. Lips, B. P. Langerwerf en J. de Klijn. De eer ste wethouders waren C. Th. de Bont en J. C. de Klijn. Het ambt van gemeentesecretaris werd waar genomen door J. F. van Eekert, die tevens ontvanger was. Groeide, zoals we reeds opmerk ten, de gemeente wat het inwoner aantal betreft, slechts zeer matig, geheel anders was dit gesteld met de gemeentefinanciën. De gemeen tebegroting van 1852 werd vastge steld voor wat de Gewone dienst betreft in Ontvangsten op f 5053.03 en Uitgaven 5037.40. Voor 1952 zijn deze cijfers f 282.445.42 en voor de Kapitaaldienst 340.000. De gemeenterekening van 1850 werd vastgesteld op bedragen van Ontvangsten 8126.06 en Uitgaven 7058.38, terwijl deze cijfers voor 1950 op de Gewone Dienst 212.114.90 en 243.566.55 bedroe gen en op de Kapitaaldienst 797.971.18 en 934.321.90. Iets wat in 1851 hetzelfde was als in 1951 was het aantal huwelijken in beide jaren werden er 18 geslo ten. Het Onderwijs werd in 1851 gege ven op een Openbare Lagere School waar de heer Maas en zijn zoon les gaven aan 129 meisjes en jon gens in Januari en aan 98 in Juli. De rest zal wel op de boerderij ge werkt hebben. De orde in de gemeente werd ge handhaafd door de enige veld wachter die er was en die Jan de Jong heette, in 1851 werd hij op gevolgd door zijn zoon. Dit weinig omvangrijke familieregiem wist zich echter gesteund door een schutterij, die 41 actieve schutters telde en 35 reservisten, en allen nog wel van de le ban. Ook in dié tijd betaalde men be lastingen. Waarom zou men niet zolang er mensen zijn schijnen er ook belastingen te zijn geweest. In Waspik dan werd 100 jaar geleden aan directe belastingen, opcenten op 's Rijks Directe Belastingen en hoofdelijke omslagen de somma ge- ind van 2614.865, aan opcenten op het Geslacht 167.295 en aan op brengst van bruggelden, haven rechten en landgoederen 640.75. Er waren in die tijd ook nogal wat armlastigen in de gemeente. Er werd door de Algemene Armen 5193.03 uitgegeven gedurende .heel het jaar werden er 260 armen bedeeld en tijdelijk 535. In 1951 werd aan de armen in geld, kleding enz. uitgekeerd een totaal bedrag van 6689.87, terwijl voor kosten verpleging in ziekenhuizen en sa natoria een bedrag van 7654.29 moest worden uitgetrokken. LANDBOUW EN VEETEELT. Ook over de landbouw en de vee teelt wist de burgemeester interes sante cijfers te geven. Zo bedroeg in 1851 de koopprijs van een bun der hooiland pl.m. 800.van middelmatig weiland 1000.tot 1200 en van bouwland 1200. tot 1800.En ook toen werd reeds geklaagd over hoge huurprij- j zen, vooral bij publieke verpach tingen. De pacht bedroeg 50. soms 60.terwijl de normale huurprijs 40.a 45.was. De burgemeester wist ook precies te vertellen hoe grote hoeveelheden landbouwproducten de Waspikse akkers voortbrachten en hoe hoog of liever hoe laag de hooiprijs was. Hij had zelfs een hele inventari satie van de toenmalige veestapel in het dorp waren toentertijd aan wezig 1 hengst, 92 ruinen, 78 mer ries, 4 veulens, 1 stier, 37 ossen, 421 koeien, 187 kalveren en hokke- lingen, 5 schapen, 188 varkens, 3 bokken, 93 geiten, 5 ganzen, 3 een den, 513 kippen en 8 kalkoenen. En wanneer we de resultaten van deze veetelling dan beschouwen, dan vragen we ons af waren er in die tijd geen honden en geen katten en geen kanariepietjes en geen. ja, noem maar op. Wanneer we verder luisterend naar deze wel zeer originele en in teressante geschiedenisles, dan ver- nemen we dat de industrie in die tijd blijkbaar van geen betekenis was in Waspik. Er schijnt in 1849 een steenbakkerij te zijn stopgelegd en voor de rest schijnt er niets te zijn geweest dat het vermelden waard was, uitgezonderd dan de 3 scheepswerven. En dan hebben we, dunkt ons, ook de oorzaak van de geringe groei van de gemeente het ontbreken van iedere werkgelegenheid die de arbeiders aan zou kunnen trekken, terwijl bovendien dit gemeentelijk gebrek nog vele arbeiders uitstootte, zodat het geboortecijfer amper op gewassen bleek tegen het cijfer van sterfte en vertrek. Nu telt de gemeente twee schoen fabrieken, een leerlooierij en een scheepswerf, waar 250 arbeiders werk vinden maar nog is deze werkgelegenheid lang niet ruim ge noeg om de groei van de gemeente Waspik krachtig te bevorderen. Hier hebben wij en heeft men al vaker over geschreven. Hoewel dus de genoemde cijfers en gegevens wijzen op veranderin gen in bepaalde toestanden, tonen zij toch geen verandering aan in het karakter en in de structuur van de gemeente. Deze is de laatste honderd jaren nagenoeg hetzelfde gebleven. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heusden op Donderdag 31 Januari 1952 des avonds acht uur. Voorzitter de Edelachtbare Heer A. 1 v. Delft, Burgemeester, tevens secretaris. Met kennisgeving afwezig wethouder Th. Buijs. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Daar dit de eerste vergadering is Van het nieuwe jaar begint de Voorzitter zoals gebruikelijk met een korte toe spraak. De burgemeester wenste een Zalig Nieuwjaar en dankte voor de medewer king in het afgelopen jaar, zowel de raad als het gemeentepersoneel. Op 31 December telde de gemeente 3.114 inwoners. Dit aantal werd uitge breid door geboorten met 91 en door vestiging met 131. 35 inwoners overle den en 161 vertrokken er, zodat de ge meente op 31 December 1951 3140 in woners telde. Over de financiën deelde de burge meester mee dat de gemeenterekening sloot met een nadelig saldo van 11069.96 en een netto-batig slot van 2498.77. De gemeentebegroting lever de een tekort op van 40866.29. Van de openbare werken vermeldde de voorzitter de aansluiting van Herpt, Hedikhuizen en Oudheusden op het drinkwaterleidingnet. Hij vertrouwde dat in 1952 de Demer gedempt zou kunnen worden en het rioleringsplan uitgevoerd. In het jaar 1951 waren 11 woningwet woningen op het Burchtplein klaargeko men en dank zij de steun van de firma De Haan 6 Oerlemans kon een bouw volume van nog 16 woningwetwoningen gerealiseerd worden. De burgemeester merkte echter op dat het grote woning tekort voorlopig nog niet zou zijn op gelost. De industrieën konden in 1951 regel matig blijven doordraaien, al merkte de burgemeester op dat het er voor bepaal de industrieën niet rooskleurig uitzag. Aan overbruggingsuitkering was een be drag van 9935.41 uitgegeven en voor de sociale bijstandsregeling en hulp aan kleine zelfstandigen 1337.75 aan vijf personen. Voor 1952 bestaat het plan voor een massaal röntgenologisch borstonderzoek van de gehele bevolking. Voorts memoreerde de voorzitter de geslaagde veilig.verkeersactie en ten slotte deelde hij mee dat de vermakelijk heidsbelasting in 1951 1976 had op gebracht. Het publiek had voor verma kelijkheden een bedrag uitgegeven van ongeveer 10.799. De heer van Herpt dankt, ook mede namens de raadsleden, de voorzitter voor de gelukwensen hun aangeboden en wenst ook de voorzitter een voorspoedig 1952 toe. De notulen van de vergadering van 6 December 1951 worden onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken is o.a. een verzoek van de firma de Haan en Oer lemans om verbetering en verharding van de toegangswegen naar de scheepswerf. Tevens brengt deze firma dank uit voor het plaatsen van een straatlantaarn op de viersprong van deze wegen. De Voorzitter zegt dat deze wegen reeds begrint zijn en dat men al het mo gelijke zal doen om deze wegen in goede conditie te houden. Van asphaltbestra- ting-van deze wegen moet men vanwege de hoge kosten afzien. De heer Dekkers pleit voor de firma de Haan en Oerlemans, o.m. zegt hij dat wel grote bedragen uitgetrokken worden voor kerken en scholen maar voor een afdoende verbetering van deze wegen is het gauw te veel. Dit was volgens spre ker niet juist, temeer nog daar boven genoemde firma mee een van de grootste industrieën is van de gemeente. Verder zegt spreker dat de voorzitter zo juist nog in zijn rede dank heeft gebracht aan bedoelde firma voor het beschikbaar stellen van gelden voor de woningbouw, hiervoor mocht de gemeente, zo meende hij, toch wel 'n tegenprestatie leveren. Na nog enkele opmerkingen hierover door de heren van Herpt en Verschuur, zegt de voorzitter dat het niet verant woord is tot bestrating van deze wegen over te gaan. Wat het beschikbaar stel len van gelden door bedoelde firma be treft, zegt de voorzitter, dat deze niet zijn besteed in het belang van de ge meente, maar voor het algemeen belang, in 't bijzonder voor de firma zelf. Op dit verzoek wordt door de raad afwij zend beschikt. Besloten werd n rekening courant overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en wel voor het eerste kwartaal tot een l"lrag van 110.000.en de resterende maanden tot een bedrag van 50.000. Een kleine wijziging in de bouwver ordening werd goedgekeurd. Een verordening werd vastgesteld re gelende de tegemoetkoming in de ver voerskosten van schoolgaande kinderen. Tot vaststelling van een gemeenschap pelijke regeling ter behartiging van het belang van de verzorging van welstands toezicht en van hulpverlening voor bouw_ en woningtoezicht en gemeente- de seizoentijd weinig heeft medege werkt, zodat de vraag naar deze producten uiterst beperkt bleef. Over het algemeen werden de or ders vrij laat (vlak voor en reeds in het seizoen) gegeven, aangezien de afnemers een afwachtende hou ding aannamen als gevolg van de onzekere politieke toestand. De ge volgen hiervan waren, dat bij de fabrikanten grote voorraden wer den gevormd van grondstoffen en dat er in plaats van grote, vele kleinere orders werden gegeven, waardoor het productie-proces min der voordelig werd. Ondanks dit al les was de verkoop van handschoe nen aan het einde van 1951 vrij 'goed en deze zou wellicht nog be langrijk beter zijn geweest, indien het weer had medegewerkt. Concluderend zou men kunnen zeggen, dat 1951 voor deze bedrijfs takken een heel rustig jaar is ge weest met aan het begin en aan het einde enige opleving. Wanneer in 1952 geen grote ge beurtenissen op politiek en econo misch terrein plaats grijpen, ver- \yaeht men in dit jaar over het al gemeen eenzelfde gang van zaken als het afgelopen jaar. Fourniturenindustrie. Gedurende de eerste negen maan den van 1951 bestond steeds een dermate bezetting met orders, dat regelmatig van opdrachten moest worden afgezien in verband met te lange levertijden. In die tijd had men ook vrijwel geen klachten in zake de personeélsbezetting, terwijl de voorziening van grond- en hulp stoffen voldoende was, met uitzon dering van enkele uit het buiten land te importeren staalsoorten. De oorzaak van de schaarste aan dit Rekent men de Nieuwjaarsrede van burgemeester Couwenberg niet mee, dan heeft de vergadering die de gemeenteraad van Waspik Don derdag j.l. hield, amper tien minu ten geduurd, de tijd die nodig was voor het toelichten van de besluiten en voor het doen van enkele mede delingen. Alleen de voorzitter is in deze vergadering aan het woord geweest. Na de speech van de voorzitter, waaraan elders in dit blad de no dige aandacht is bésteed, werden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Bij de Ingekomen stukken bevond zich o.m. een verzoek van de R.K. Voet balvereniging Waspik, die de raad verzocht, medewerking te willen Verlenen bij de aanwijzing van een nieuw® voetbalveld. B. en W. had den nog geen gelegenheid gehad dienaangaande mét een besluit te komen, maar de voorzitter zei wel zeêr 'sympathiek te staan tegenover het Verzoek van de vereniging. De raad bésloot het verzoek 'weer te renvoyéren naar B. en W., om te dóen onderzoeken wat in deze ge daan kön worden. Hiermede toonde de raad, aldus de voorzitter, ook zeer sympathiek te staan tegenover het request van de vereniging. Vervolgens besloot men tot vast- stëllén van een kindertoeslagver- ordening, tot wijziging van de verordening 'op de heffing van een riool-afvoerrecht, tot vaststelling van een nieuw ambte narenreglement; men besloot een kasgeldlening aan te gaan met de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van 100.000.tegen een rente van 2 ondanks het feit, dat het be sluit van de raad, waarin het col- dëge werd gemachtigd kasgeld en rekening courant-overeenkomsten aan te gaan tot een bedrag van f 340.000.—nog niet de goedkeu ring van G. S. had. Het volgende punt betrof dit besluit, waaraan G. S. enkele clausules wilden toevoe gen die het risico voor de gemeente tot een minimum beperkten, waar tegen ook niemand bezwaar had. Vervolgens werd er een politie verordening-commissie ingesteld, FEUILLETON „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", van Door EARL DERR BIGGERS. VERTALING VAN P. OREILLE 48) Ik heb het geraden. Ik ben niet van gisteren, Jim. Carlota zou met mij teruggaan om in Engeland haar opvoeding te voltooien. Je zei, dat je er geld voor had, maar dat had je niet. Dat was weer je trots, Jim. Die heeft je het leven moeilijk ge maakt. Je peinsde erover, hoe je aan het geld komen moest en toen heb je aan Winterslip gedacht. Het wordt me nu alles duidelijk. Je had iets met Winterslip en die avond ging je naar zijn huis om Om hem het geld af te persen, opperde Greene. Het was niet mooi, Jim, ging Cope voort. Maar je deed het niet voor je zelf. Carlota en ik weten, dat je nog liever gestorven zou zijn. Je hebt het gedaan voor je kind en wij beiden vergeven het Je. Hij wendde zich tot Carlota. Nietwaar, lieve De ogen van het meisje waren vochtig. Zij ging naér Egan toe en kuste hem. Lief vadertje, zei ze. Vooruit Jim, drong kapitein Cope aan. Vergeet je trots nu eens. materiaal is voor een groot deel te vinden in het enorme verbruik van de oorlogsindustrieën. Dat hierin spoedig verbetering te constateren zal vallen, ligt niet in de lijn van de verwachtingen. De maanden Oc tober tot en met December waren enigszins rustiger met een iets te ruglopende productie. Van de productie werd een be langrijk deel geëxporteerd in hoofd zaak naar België, Zwitserland, De nemarken en Noorwegen. Van groot belang zou het zijn, wanneer door de Nederlandse afgevaardigden, die de besprekingen voeren in verband met de samenstelling van handels verdragen, regelmatig en met vast houdendheid zou worden aange drongen op het opnemen van con tingenten voor fournituren. Al te vaak komt het voor, dat in het bui tenland grote belangstelling voor deze producten bestaat, maar dat invoer onmogelijk is vanwege het ontbreken van een contingent in het handelsverdrag, waaronder deze ar tikelen zouden kunnen worden ge rangschikt. Voorts werd hinder ondervonden van de buitenlandse concurrentie, speciaal de Duitse, op de buiten landse markten. In het binnenland wordt hiervan weinig bemerkt. De moeilijkheid met de Duitse concur rentie is, dat de Duitse fabrieken in het binnenland hoge prijzen bere kenen en met de overwinst, die uit leveringen in het binnenland wordt behaald, de export financieren. Het is practisch uitgesloten hier iets aan te doen daar Duitsland door enorm hoge invoerheffingen de grenzen gesloten houdt voor concurrerende buitenlandse artikelen. (Wordt vervolgd). bestaande uit de heren de Glas, v. Kuijk, Tummers en v. d. Broek, die ook irx de vroegere commissie had den gezeten, maar toen was het ontwerp-reglement uitgegroeid tot een dermate lijvig boekdeel, dat men besloten had een nieuw te ma ken. Het „ja" van deze heren, op de vraag van de voorzitter of zij zitting wilden nemen, was het enige geluid dat de heren raadsleden deden ho ren, want ook voor de rondvraag die aan de orde werd gesteld, nadat de raadsleden een brochure hadden ontvangen betreffende de burger lijke verdediging, bestond geen be langstelling. Op deze openbare vergadering volgde een besloten vergadering, warrin echter het belangrijkste punt van de avond behandeld werd. Wat ér besproken is, kunnen we u niet vertellen, maar wel weten wij dat de raadsleden, na het openen der openbare vergadering het be langrijke besluit namen tot het bou wen van 14 woningen, waarvan er 8 gebouwd zullen worden in het uit breidingsplan nabij het station en 6 in Waspik-Boven. Deze bouw zal ge financierd worden uit een vijfjarige rekening-courant-overeenkomst. Het begin met de bouw van 45 woningen, die de gemeente nog mocht bouwen, is gemaakt. Veertien woningen zullen de woningnood ten dele lenigen laten we hopen dat de andere 31 woningen zo spoedig mogelijk zullen volgen. BELONING VOOR BEMANNING VAN „TURMOIL". Op een noenmaal ter ere van de be manning van de Britse sleepboot „Tur moil", die onlangs vergeefs getracht heeft het schip van kapitein Carlsen, de „Flying Enterprise" te bergen, heeft de Amerikaanse ambassadeur in Londen chèques ter waarde van 25.000 gulden aan de bemanning van de „Turmoil" uitgereikt. Kapitein Parker kreeg 7500.stuur man Dancy, die vijf dagen met Carlsen aan boord van de „Flying Enterprise" is gebleven kreeg 500. Spreek op, dan ga je met ons mee naar huis. Ik ben er zeker van, dat de rechter het niet in de kranten laat komen. Dat hebben we hem al duizend maal beloofd, zei Greene. Egan lichtte het hoofd op. De kranten kunnen me niets schelen, verklaarde hij. Jou, Arthur jou en Cary wilde ik het niet laten we ten. Maar nu je hét toch geraden hebt en Cary het ook weet, kan ik net zo goed alles vertellen. John Quincy stond op. Meneer Egan, zei hij, ik zal heengaan als u het wenst. Ga zitten, mijn jongen, ant woordde Egan. Cary heeft me ver teld van je vriendelijkheid voor haar. Bovendien, je hebt de chèque ook gezien Wat voor chèque was dat? riep Hallet. Hij sprong op en ging voor John Quincy staan. Ik had mijn erewoord gegeven, dat ik er niets van zou zeggen, zei de jongen zacht. Wel ja bulderde Hallet, een mooi paar, u en die tante Een ogenblik, Hallet, viel Greene in. Nu, Egan, of Cope, hoe uw naam dan ook is ik wacht om alles te horen. Egan knikte. In de tachtiger jaren was ik klerk op een bank in Mel bourne, Australië, zei hij. Op een dag kwam er een jongeman voor mijn loket Williams of zo iets noemde hij zich. Hij had een groen leren zakje vol goudstukken Mexicaanse, Spaanse en Engelse munten, sommige met een korst vuil er op en die wilde hij in wisselen voor bankpapier. Ik deed het voor hem. Hij kwam verschei- dene keren met dergelijke zakjes en dan werd de transactie herhaald. Ik dacht er toen niet verder over, j ofschoon het feit, dat hij probeerde mij een grote fooi te geven, mijn j verdenking opwekte. Een jaar later, toen ik niet meer j aan die bank was en naar Sydney was gegaan, hoorde ik geruchten j van wat Dan Winterslip gedaan had j op de Maagd van Shiloh. Het kwam" bij me op, dat Winterslip en Wil liams één en dezelfde persoon wa ren. Maar het scheen, dat niemand werk maakte van het gevalhet al gemene gevoelen was, dat het in elk geval bloedgeld was. Dus ik zei niets. Twaalf jaar later kwam ik in j Hawaii gn Dan Winterslip werd mij j aangewezen. Hij was Williams, geen j twijfel aan. En hij kende mij ook. Maar ik ben geen afperser ik heb I dikwijls in het nauw gezeten, Ar- j thur, maar ik heb altijd eerlijk spel gespeeld dus ik liet de zaak rus- j ten. Meer dan twintig jaar lang is er niets gebeurd. Toen, een paar maanden gele den, heeft mijn familie eindelijk ontdekt waar ik was en Arthur schreef me, dat hij naar Honolulu kwam en mij zou opzoeken. Ik had altijd gevoeld, dat ik tegenover mijn dochtertje te kort geschoten was dat zij in de wereld niet de plaats innam, waartoe zij gerechtigd was. Ik wilde, dat zij mijn oude moeder in Engeland zou gaan opzoeken en daar haar opvoeding voltooien. Ik schreef aan Arthur en het werd ge regeld. Maar, ik kon haar niet op kosten van anderen laten gaan ik kon niet erkennen, dat ik een mislukte was en niet in staat om iets voor haar te doen. Ik zei, dat ik voor haar betalen zou. En toch had ik geen cent. Toen kwam Brade. Het leek een bestiering. Ik had hem mijn in lichtingen kunnen verkopen, maar toen ik met hem sprak, merkte ik, dat hij heel weinig geld had en ik voelde dat Winterslip hem tenslotte de baas zou zijn. Neen, Winterslip was mijn man Winterslip met zijn verrotte rijkdom. Ik weet niet precies hoe :t gxng ik was Krank zinnig, geloof ik ik berekende, dat de wereid mij dat schuldig was voor mijn dochtertje, niet voor mij. Ik belde Winterslip op en sprak met hem af, dat ik Maandagavond ko men zou. Maar, als het er op aankomt, is het moeilijk om het richtsnoer van een heel leven te veranderen. Toen ik hem opgebeld had, had ik er spijt van. Ik trachtte mij er af te maken maakte mezelf wijs dat er nog een andere weg zijn moest misschien kon ik het Rif en Palmhotel wel verkopen hoe dan ook, ik belde hem weer op en zei, dat ik niet kwam. Maar hij hield aan en ik ging er heen. Ik hoefde hem niet te zeggen wat ik wilde. Hij wist het. Hij had een chèque voor mij klaar een chèque van vijfduizend dollar. Het was Cary's geluk, haar kans. Ik nam de chèque aan en ging heen maar ik schaamde me. Ik tracht niet mijn daad te verontschuldi gen ik geloof echter niet, dat ik de chèque ooit zou hebben verzil verd. Toen Cary het papiertje op mijn schrijftafel vond en er mee .1 hier kwam, heb ik het stuk ge- scheurd. Dat is alles. Zijn moede j ogen keken Cary aan. Voor jou heb ik het gedaan, maar ik wou niet, dat je het weten zou. Zij ging naar hem toe, sloeg haar armen om zijn schouders en keek door haar tranen heen glimlachend op hem neer. Als u ons dat nu in de eerste plaats verteld had, zei Greene, had u iedereen en u zelf meegerekend, heel wat moeilijkheden bespaard. Cope stond op. Nu, meneer de rechter, wilt u hem nu nog hou den Greene stond vlug op. Neen, ik zal dadelijk voor zijn invrijheidstel ling zorgen. Hij en Egan gingen sa men heen, dan Hallet met Cope. John Quincy stak Carlota Egan want dat bleef ze voor hemde hand toe. Ik ben allemachtig blij voor je, zei hij. Je komt me toch eens gauw opzoeken vroeg ze. Dan zul je een heel ander meisje vinden, één zo als je ontmoet hebt op de veerboot in Oakland. Zij was heel lief, antwoordde John Quincy. Maar hoe kon het an ders ze had jouw ogen. Plotse ling dacht hij aan Agatha Parker., Maar je hebt nu je vader, voegde hij er bij. Je zult mij niet nodig heb ben. Zij keek naar hem op en glim lachte. Dat weet ik niet zeker, zei ze en ging heen. John Quincy wendde zich tot werken, wordt na door de voorzitter aan de heer Verschuur uitvoerige inlichtingen hierover zijn verstrekt, besloten. Besloten 'werd om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling betref fende behandeling van gemeentelijke pér. soneelsaangelegenheden. De bijdrage hiervoor bedraagt 1.50 per duizend in woners met een minimum van 5. zodat de bijdrage voor deze gemeente beloopt een bedrag van 5. Door de raad wordt vastgesteld het Algemeen Ambtenaren reglement en Ar- beidsovereenkomstenbesluit, doch niet alvorens door de heer Verschuur over enige punten -uit dit reglement en uit het arbeidsovereenkomstenhesluit enkele be zwaren naar voren zijn gebracht. Spre ker heeft o.a. bezwaar dat aan een amb tenaar, wanneer die eens wat overwerk zou moeten maken, overuren uitbetaald zouden moeten worden, waarop de voor zitter antwoordt dat dit toch heel rede lijk is, daar in de particuliere bedrijven toch ook de overuren uitbetaald worden, waarom dan niet in gemeentebedrijven en aan ambtenaren. Op voorstel van B. en W. wordt vast gesteld een „Kindertoeslagverordening" voor het gemeentepersoneel. Aangenomen wordt een kleine wijzi ging van de gemeentebegroting 1951. De voorzitter merkt hierbij nog op dat het in de bedoeling ligt, als het wordt goed. gekeurd, voor de ambtenaar van de Bur gerlijke Stand ambtskleding (toga) aan te schaffen. Besloten wordt tot wijziging van de erfpgchtakte van C. J. Weck. Tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de weg, lopende ten noor. den van en langs de conservenfabriek van de firma van Wagenberg, werd door de raad besloten. Besloten werd om aan het verzoek te voldoen van het R.K. Kerkbestuur om aan haar te verkopen een gedeelte van perceel Sectie A 1611, (dit is het per ceel gelegen aan het Burchtplein ten Noorden van de nieuw gebouwde R.K. Kerk) ter grootte van ongeveer 900 m2. De rapporteur van de commissie van onderzoek, de heer van Herpt, is vol lof over het werk dat is gepresteerd met het vaststellen van de gemeente_ en be- drijfsrekening over 1950. Na een kort verslag hierover door de rapporteurs, dankt de voorzitter de commissie voor haar onderzoek. Met algemene stemmen werd herko zen het periodiek aftredend lid van het Burgerlijk Armbestuur Herpt, de heer P. J. de Wilt (in de agenda stond abusie velijk vermeld G. J. Weck). Het verzoek van de firma de Haan en Oerlemans om ontheffing van rioleerbe- lasting wordt ingewilligd. Ingelast werd een voorstel van B. en W. om wijziging van de Algemene Po litieverordening inzake de nieuwe huis nummering in heel de gemeente. Deze nieuwe nummering is voorgelegd aan de Inspecteur van de bevolkingsregisters, welke ook hier ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld en het plan heeft goed gekeurd. De heer v. Herpt brengt enkele tegen werpingen naar voren, voor de plaats Heusden zelf vindt hij 't prachtig, maar voor de andere plaatsen zag hij liever de oude nummering gehandhaafd. Nu kan ieder vreemdeling in Herpt al gauw het juiste adres vinden, hetwelk hij be. twijfelt wanneer er een nieuwe numme ring zou plaats vinden. Ook het Polder, schap, de Zuivelfabriek, de P.B.H. en nog vele anderen zouden jaren werk hebben om in de nieuwe nummering weg wijs te worden, vooral met de vele ge lijkluidende familienamen welke in Herpt voorkomen. A. Buijs komt n.l. in Herpt veelvuldig voor, waardoor men volgens spreker dikwijls abuis zou kunnen ma? ken. I i Besloten werd de nieuwe nummering voorlopig althans alleen in de plaats Heusden zelf doorgang te doen vinden en voor de overige plaatsen de wijziging voorlopig uit te stellen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten ten behoeve van de inrichting van de gebouwde lokalen voor het voortge zet lager onderwijs f 14.266.78 aan het bestuur van de R.K. Meisjesschool be schikbaar te stellen. Besloten werd over te gaan tot ver koop van 251 populieren staande bij de dijk te Elshout. Van de betreffende in stanties is goedkeuring hiervoor ontvan gen, mits men tot herbeplanting over. gaat. De voorzitter sluit hierna de vergade ring met het gebruikelijke gebed. Chan. Ziezo, merkte hij op. Waar zijn we nu. Persoonlijk voor mijzelf spre kend, grijnsde Chan ,ik sta vast op dezelfde plaats als gewoonlijk. Nooit heb ik veel gehouden van Egan-Theorie. Maar Hallet wel, antwoordde John Quincy. Een zwarte morgen voor hem. In de kleine zijkamer kwamen zij tegenover de speurder-kapitein. Hij zag er uit of hij zich bedrogen voelde. Wij merkten juist op, zei John Quincy opgewekt, dat het rnet uw Egan-theorietje uit is. Wat blijft er nu nog over O, nog heel wat, bromde Hal let. Zo. Een voor een zijn alle be wijzen in rook opgegaan. Het blaad je uit het gastenboek je, de broche, de gescheurde courant, de ohiahou- ten kist en nu Egan en de Corsican sigaret. O, met Egan hebben we nog niet afgedaan. Misschien kunnen we hem niet houden, maar ik vergeet Egan niet. Onzin, zei John Quincy lachend. Ik vroeg u wat er over bleef. Een handschoenknoopje nutteloos. De handschoen is al lang weggedaan. Een armbandhorloge met een verlichte wijzerplaat en een beschadigd cijfer twee Chan's amberkleurige ogen wer den nauwe spleten. Voornaamste punt, mompelde hij. Herinner u, hoe ik dat heb gezegd. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6