WSAIWÏK Groot BAL HAATjHEÏJ 1/EL BIOSCOOP-PROGRAMMA. Spoedeisende Raadsvergadering. ff* V f Hff* f VIT mhkê&èèMëMy w MM - DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 „NEDERLAND EN ORANJE". A.S. ZATERDAG Café „De Lindeboom." AAA V V Metaalwar«nfabriek te Kaatsheuvel VERDI in de Bel Canto-zaal. harer afdeling te worden en daar mede tevens de le kampioen van de Waalwijkse Biljartbond. Wat reeds een paar vorige jaren op 't laatste nippertje K.N.A. niet mocht lukken om de zo begeerde titel in de wacht te slepen, is het hun gegeven dit jaar door goed spel en met een voorbeeldige on derlinge samenwerking vanaf het begin der competitie aan de dag gelegd, met meer succes uit de strijd te treden en hebben ze met nog 1 wedstrijd te spelen het kam pioenschap hunner afdeling bin nen. Voorwaar een mooi succes, waarmede wij hen van harte pro ficiat wensen. K.O.T 1 moest in T.O.P. 2 haar meerdere erkennen met 53, ter wijl vorige week nog gespeeld werd T.O.P. 2—K.N.A. 1, welke in een gelijk spel eindigde en waar door T.O.P. 2 nu nog maar 1 punt op H.B.S. 1 achter staat en het zal tussen deze twee nog een verbit terde strijd worden wie als no. 2 op de ranglijst zal eindigen. In de hoofdklasse speelde H.B.S. 1 tegen Eendracht 1 gelijk, terwijl T.O.P. 1 van Amusement 1 met 62 won en daardoor stevig aan kop gaat. De wedstrijd K.O.T. 2Amuse ment 2 werd in de 2e klas gespeeld en zowaar door eerst genoemde met 62 gewonnen. Proficiat, K.O.T. In de 3e klas speelde Keesje 2 legen K.N.A. 4 gelijk evenals het ook K.O.T. 3 en Juliana 2 deden. Volgende week brengen wij weer de standenlijstjes. K.N.B.B. District: „De Langstraat". Afd. „Kaatsheuvel". De uitslagen van de laatst ge speelde wedstrijden luiden als volgt In de Libre klasse C. PoedelvreesT.O.K. 2-6 N.A.S.H.K.S. 4—4 Ons GenoegenH.G.L. 26 D.E.S.—H.K.S. 2—6 T.O.KOns Genoegen 80 H.G.L—K.O.T (B.) 2—6 K.O.T. (A)N.A.S. 6—2 In de Libre klasse D. H.G.L. -Altijd Raak 1 8—0 T.O.K.—N.A.S 2 5—3 N.A.S. 3—Altijd Raak 2 2—6 H.K.S.—H.G.L. 4—4 O.N.A.'t Centrum 44 Altijd Raak 1N.A.S. 2 44 Ons GenoegenT.O.K. 62 Ons Genoegen—H.K.S. 44 In de klasse E Libre. O.N.A. 3— O.N.A. 2 2—6 H.K.S. 4—H.K.S 3 6—2 H.G.L. 4—H.G.L. 3 6—2 Wim Soeterboek scoort een serie van 172. Zoals verwacht, zou de jeugdige Soeterboek in deze competitie nog eens uit zijn slof schieten. Welnu, in de wedstrijd tegen H.G.L. was hij goed op dreef en in de 3e brt. scoorde hij een smetteloze 172, die afbrak op een „ketspiquetje". In 6 brt. beëindigde hij de 300, wat hem een gem. opleverde van 33.33. Direct hierna volgt weer een K.O.T.-er en wel Piet Vloemans, door met een gem. van 11.50 te spelen tegen J. de Nijs. Vervolgens speelde C. Netten van T.O.K. een formidabele partij met liefst een gem. van 10.58. Echter de partij van Giel v. Boxtel mag er zeer zeker ook zijn. In 15 brt. maakte hij de 145 vol, wat een gem. van 9.66 opbracht. R. v Dinteren liet A. Snoeren ook even in 't zand bijten en liet hem op 129 staan (7.59) nadat hij zelf 9.41 liet noteren. Bij D.E.S.H.K.S. nielen ook goede gemiddelden, n.l. H. Soeter boek (8.88), F. Snoeren (7.55), die echter de punten moest afstaan aan zijn tegenstander. W. Mande- makers speelde Zondag met 6.66 gem. en B Oerlemans tenslotte met 5.90. H Snoeren liet 7.80 no teren, terwijl J. v. d. Kaa 8.80 voor zich liet aantekenen. In klasse D werd weer geen en kele daverende partij gespeeld en slechts 5 partijen eindigden met een gem. boven de 4, n.l. Piet Balvers met tweemaal 4.68 gem. en B. Jansen eveneens met 4.68 gem. G. v. Wanrooy speelde met 4.06 gelijk tegen P. Balvers en J. Hendriks kwam eenmaal tot 4.44. Tenslotte noteerde M Laros van N.A.S. een 3.96, wat voor hem een goede partij betekende. In klasse E is Tli. v. Riel van H.G.L. de kampioen met 2.20 gem. Geen daverende partij, doch in de wedstrijd tegen clubgenoten zeer verdienstelijk. Th. v. Wanrooy liet I.96 aantekenen, wat eveneens voor hem goed te noemen is. Vanaf a.s. Zaterdag spelen de volgende heren het volgend aantal car. J. Damen (H.G.L.) 145. K. v. Dongen (T.O.K.) 105, Fr. Her mans (Poedelvrees) 100, M. v. Boxtel (Poedelvrees) 100. Stuur verder voortaan binnen ■24 uur de uitslagformulieren in. ZONDAGSDIENST 10 Februari 1952 Arts: Dr. Langemeijer. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 10 Februari 1952 10 uur: Ds. W. L. Jens. 6.30 uur: Ds. W. L. Jens. Heidelb. Cat. Zondag 50 „Geef ons heden ons dagelijks brood. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWENORGANISATIE AFDELING WAALWIJK. J aarvergadering. De K.A.V., afd. Waalwijk, hield Dinsdag j.l. 's avonds om 7 uur in het K.A.B.-gebouw haar algemene jaarvergadering. De opkomst was maar matig te noemen. De presidente, Mej. Hamers-Leijs- ten, opende de bijeenkomst met ge bed en heette de Eerw. Adviseur, Kapelaan Wassenberg, welkom, evenals de Diocesane leidster Mej. Stokwielder en de afgevaardigden van het bestuur van dé K.A.B., de heren v. Well en Verhoeven. Zij dankte de trouwe leden voor hun opkomst. Spreekster nam meteen de gelegenheid te baat om het be stuur van de K.A.B. dank te zeggen voor het royaal besluit dat zij op de laatste bestuursvergadering geno men heeft. Ondanks hun eigen nij pende geldzorgen meende 't K.A.B.- bestuur toch ridderlijk te moeten blijven tegenover het zwakke ge slacht door gratis het gebouw be schikbaar te stellen voor de K.A.V. In haar inleiding sprak de voor zitster over Huwelijk en Gezinsle ven. Zij besloot haar betoog met 'n aanhaling van Paus Pius XI in de Encycliek Casti Connubii. Hierna bracht de secretaresse, Mej. Claassen, een goed verzorgd jaarverslag uit, waarin al de werk zaamheden en acties van het afge lopen jaar belicht werden. Het le dental is stabiel gebleven. Er wa ren een aantal baby-pakketten uit gereikt en zieke leden bezocht. Uit het finantiëel verslag der pen- ningmeesteresse moest men een na delig saldo concluderen. Door haar uiterste zuinigheid en correctheid heeft ze het nadelig saldo van het vorig jaar flink ingelopen. Was dit het vorig jaar ƒ45.thans bedroeg het nadelig saldo 18. Nadat de voorzitster voor beide verslagen haar dank had uitgespro ken, bracht de controle-commissie bij monde van Mej. Dumoulin-Pos- semis een gunstig verslag uit. De aftredende bestuursleden, de dames Bakker-Verhoeven, Berg- mans-v. Moergestel en C. Claassen werden herkozen. Nadat het zakelijke gedeelte van de vergadering beëindigd was, werd de penningmeesteresse, Mej. van Veldhoven-Bergmans, door de voor zitster gehuldigd met haar koperen bestuurslidmaatschap. Spreekster schetste de grote ijver en plichtsbe trachting en actief aandeel in alle warkzaamhedan an sprak ar haar voldoening over uit dat zij steeds van het begin af getuige is geweest van de onverdroten ijver en werk lust der jubilaresse, en dat zij haar hiervoor de dank van bestuur en leden mocht overbrengen. Als be wijs van dankbaarheid en waarde ring bood zij haar een electrisch theelichtje en 'n haardketeltje aan. Hierna werd Mej. v. Veldhoven gecomplimenteerd door de Diocesa ne leidster Mej. Stokwielder, die haar namens het Diocesaan Bestuur een prachtig schilderstuk aanbood. Ontroerd dankte Mej. v. Veldho ven voor de hulde en cadeaux waar mee ze zo aangenaam verrast werd. Mej. Stokwielder spoorde de le den aan dit jaar eens met een groot aantal leden deel te nemen aan de 3-daagse retraite die voor de K.A.V. gegeven wordt in Uden en Tilburg. Verder maakte spreekster nog be kend dat er Diocesaan een spaar fonds wordt opgericht voor deelne ming aan de Lourdes-bedevaart in 1954. Verder deelde zij mede dat men eerst het vaandel zou afwer ken, wat dit jaar zeker z'n beslag moet krijgen. De totale opbrengst hiervoor is 366.Binnenkort zul len stappen gedaan worden om tot de aanschaffing over te gaan. Na een welkomswoord aan de hu morist J. v. d. Griendt met z'n twee accordeonisten, die inmiddels waren gearriveerd, wisten deze heren met zang en muziek direct de vrolijke stemming er in te brengen. De ko mische, evenals de ernstige stukken van de humorist werden zeer ge waardeerd. Na afloop dankte de voorzitster de heer v. d. Griendt met medewer kers en sprak de hoop uit hen nog vaak met een nog uitgebreider re pertoire bij de K.A.V. te zien op treden. REISBUREAU. Blijkens de advertentie op de voorpagina heeft de heer Lambert v. Oudheusden aan 'n zeer lang ge voelde behoefte voldaan, door in zijn zaak op te nemen een bijkan toor van het Reisbureau Lissone- Lindeman N.V. Hierdoor is 't mo gelijk geworden voor de mensen uit Waalwijk en Omgeving met dhr. v. Oudheusden reizen te regelen naar alle plaatsen ter wereld en met alle vervoersmiddelen. Tevens heeft de heer v. Oudheus den het agentschap van de Holland- Amerika-lijn op zich genomen; dit is vooral van belang voor de indus trie en niet minder voor de emi granten uit deze streek. Voorts is het mogelijk bij 't nieu we Reisbureau spoorkaartjes te ko pen, hetgeen een heel groot gemak betekent voor alle reizigers, vooral in het drukke seizoen. Met genoegen begroeten wij deze nieuwe vestiging in Waalwijk. „EEN UUR MUZIEK". Nog in de loop van deze maand zal ook in Waalwijk een begin ge maakt worden me de paedagogische schoolconcerten, welke door de stichting „Een Uur Muziek" overal in den lande voor leerlingen van Middelbare-, U.L.O.-, Vak- en Huis houdscholen worden gegeven. Veel reeds wordt er op cultureel gebied voor de jeugd gedaan en het is ook nodig dat dit gebeurt. Vooral in tijden van vervlakking en ver wildering is het een gebiedende eis om door middel van het positief goede de alom heersende hang naar het minderwaardige te beteugelen. Er bestaat geen verschil van me ning over de hoge karaktervormen- de waarde der muziek. Afgezien echter van de grote geestelijke winst als gevolg van een intensieve ken nismaking met de muziek tijdens de jeugdjaren, betekent deze kunstzin nige ontwikkeling in de vorm van mondeling toegelichte concerten bo vendien een geschenk aan de jeugd voor heel het leven. De maatschap pelijke omstandigheden zijn waar lijk ernstig genoeg, om met beide handen de gelegenheid aan te grij pen, zich door een degelijke muzi kale ontwikkeling als hier wordt geboden, het leven beter en levens waardiger te maken. Alleen de allereerste kunstenaars concerteren in het kader der pae dagogische „uren muziek". Het is vooral het persoonlijk contact van de jeugd met deze grote figuren, dat uitermate ontvankelijk maakt. Bovendien beseffe men wel de bij zondere aantrekkelijkheid, welke is gelegen in de omstandigheid dat deze kunstenaars juist door hun ge sproken toelichtingen de vermeen de afstand tussen het jeugdig audi torium en zichzelf op verrassend gemoedelijke wijze weten te over bruggen en door deze verhouding van mens tot mens zal zij eerder en gemakkelijker dan in de concert zaal of door middel van de onper soonlijke radio, bereid zijn in de ge heimen van deze wondere klanken wereld binnen te dringen. Uiteraard zullen deze concerten door de ouders bekostigd moeten worden, doch waar het grote aantal deelnemers het mogelijk maakt om de geldelijke bijdrage lager te hou den dan de normale prijs voor een filmvoorstelling of een voetbalwed strijd, lijdt het geen twijfel, of het initiatief van de Waalwijkske scho len zal met succes bekroond wor den. Naar alle waarschijnlijkheid zal het eerste concert plaats vinden in Musis Sacrum op Donderdagmiddag 21 Februari a.s. Tijdens dit „uur muziek" zal de vermaarde Hongaar se violist Thomas Magyar werken uitvoeren van Rimsky Korsakof, Handel, Voormolen, de Sarasate, Hüllmandel, Ravel, Vivaldi en Tschaikowsky, waarbij de pianist Willem Hielkema het nodige over het instrument en de composities zal zeggen. CHR. HIST. KIESVERENIGING Maandagavond a.s. komt boven genoemde Kiesvereniging in leden vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. Bespre king van de groslijst en afvaardi ging naar de groepsvergadering op 1 Maart a.s. te Breda. CONCERT „OEFENING EN VERMAAK". Het concert, dat door „Oefening en Vermaak" op 21 Februari a.s. in Musis Sacrum wordt gegeven met medewerking van de bekende so praan Louise de Vries, een der eer ste sterren van de Nederlandse Opera en bekend door haar veel vuldig optreden voor de radio, be looft iets aparts te worden. Het met zorg samengestelde programma be vat voor de pauze uitsluitend klas sieke werken van componisten als: Orlando di Lasso, Josquin der Prés, Mozart, Mendelssohn, Bruckner en Diepenbrock, terwijl voor de opera liefhebbers na de pauze een zeer aantrekkelijk programma is samen gesteld. Er worden dan werken uit gevoerd uit: Paljas, Tannhauser, La Forza del Destino, Rigoletto, Me- phistopheles en Traviata. FEEST BIJ DE BILJARTVEREN. „AMUSEMENT". Op Dinsdag 5 Februari hielden de leden van de biljartvereniging „Amusement" met hun Dames een bijeenkomst in 't café van de heer C. Smolders, dit ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. Reus 25 jaar onafgebroken lid is geweest van „Amusement". Aan de heer J. Reus en zijn echt genote werden hierbij door de voor zitter een kistje sigaren en een fles advocaat aangeboden. Tevens werd er onder de dames een bestuur gekozen met de volgen de uitslag: Mevr. G. C. v. d. Ven-v. Loon, voorz. Mevr. M. v. Raak-v. Bentum, Secr. Mevr. A. Blom-v. d. Velden, Penningm. Dit bestuur heeft ten doel gelden bijeen te brengen om bij een uit stapje van de vereniging in de kos ten tegemoet te komen. 7 UUR in JIU-JITSU EN JUDO IN WAALWIJK. In ons vorig nummer zijn door 't wegvallen van een „kop", twee be richten als één bericht geplaatst. Het betreft hier enige mede delingen over de Jiu-Jitsu en Ju do-sport in Waalwijk. We kennen hier namelijk twee verenigingen op dit gebied, te weten De Waalwijkse Jiu-Jitsu- en Judo-vereniging en de Judo-club Waalwijk. Het verslag van de vergadering in ons vorige nummer betrof de eerstgenoemde vereniging, terwijl door de tweede, de Judo-club Waalwijk, a.s. Zater dag een demonstratie- en wedstrijd avond georganiseerd zal worden in zaal Fran* van Halvoirt. ZILVEREN JUBILEUM WETHOUDER SMOLDERS De leden van de raad der gemeen te Waalwijk worden opgeroepen tot bijwoning ener openbare vergade ring op Dinsdag 12 Februari 1952, te 19% uur, ten gemeentehuize. Punt van behandeling Huldiging van de Edelachtb. heer F. C. Smolders bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum als Wethou der dezer gemeente. Na afloop der vergadering (circa 8 uur) zal er voor belangstellenden gelegenheid zijn de Edelachtb. heer Smolders en zijn familie te felicite ren in de trouwzaal. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Petronella C. M., dv. C. J. C. v. d. Leeuw-Schilders; Her- ma J., dv. H. J. v. d. Aa-Eshuis; Stephan A., zv. G. J. Emmers-Ser- bina te Sprang-Capelle; Louise J., dv. L. van den Bossche-Lommers; Johanna H. M., dv. J. F. Collard- Kipping; Theodorus J. M., zv. H. N. v. Bladel-Pullens; Johannes H., zv. J. Donders-Kuijpers te Loonopzand; Antoinetta J. M., dv. J. de Man- Schouten. Overleden: Hendrikus G. B. Mul- Mulders, 68 j., echtg. v. P. T. Smits; Catharina C. de Folter, 72 j„ wed. van M. J. Schilders; Wilhelmus M. v. Helvoirt 69 j., echtg. van A. M. Jansen. Huw.-aangiften: Geen. Gehuwd: J. Heeffer 28 j. te Loon op Zand en J. P. Veltmeijer 28 j. te Waalwijk; H. A. M. Baars 24 j. te Waalwijk en M. J. Zijlmans 22 j. te 's-Bosch. Ingekomen: M. A. C. v. Dongen van Oosterhout; A. H. F. Mannaerts en echtg. van Tilburg; M. J. Duister van Rotterdam; E. v. d. Linden van Den Haag; M. M. Otto van Duits land; R. M. C. Sala van Italië; S. -v. Adelberg van Loonopzand; W. Pontvuijst van Haaksbergen. Vertrokken: M. E. P. Kos naar Roermond; M. v. d. Horst, bijge naamd Linders, naar Oisterwijk; J. Mos en gezin naar Breda. MUSIS SACRUM. De film „Gejaagd in de dood" (Vrijdag, Zaterdag en Zondag) is een product van de heren Powell en Pressburger en de namen van dit film-duo garanderen reeds, dat we hier te doen hebben met een film, die boven de middelmaat uit steekt. Dit duo heeft reeds uitste kende films op zijn naam staan en zo weet 't ook in deze film tot een zeer aanvaardbare verfilming te komen van de bekende roman van Mary Webb „Gone to Earth", die de geschiedenis vertelt van een zi geunermeisje, dat opgegroeid is in en met de natuur, in aanraking komt met de beschaafde wereld, waar twee mannen strijden om haar te bezitten, een onstuimige jager en een stille nobele Dominee. Jennifer Jones is het meisje, ter wijl de rollen van de twee mannen worden gespeeld door David Farrar en Cyril Cusack. Toegang 18 jaar. In de film „Geen groter zonde" (Maandag en Woensdag) zien we enkele gewetensvolle mensen de strijd aanbinden tegen de toestan den zoals die heersen in de bars aan de rand van de stad, voornamelijk gaat de strijd tegen de kwaadaardi ge ziekten, waarmee men daar wordt besmet. Deze realistische tendenzfilm is om het onderwerp en de behande ling daarvan uitsluitend aan te be velen voor volwassenen. LUXOR. Het filmpubliek, dat gevraagd heeft om een vervolg op de boeien de en succesvolle film „Mrs. Mini- ver" heeft zijn zin gekregen. Er is een vervolg verschenen onder de naam „De Minivers", welke film Vrijdag, Zaterdag en Zondag in Luxor wordt vertoond. Deze film overtreft de eerste in geen geval, maar ook hier treft ons de warme menselijkheid van het ge geven, dat niet wordt gezocht in extra-ordinaire gebeurtenissen en exceptionele toestanden, maar in de vreugden en bekommernissen van het alledaagse leven. Greer Garson en Walter Pidgeon zijn weer het echtpaar, dat deze liefde en deze menselijkheid in aan vaardbare vorm gestalte geeft. „De vallei van de haat" (Maan dag en Woensdag) laat ons zien hoe een slappeling zich keert tegen zijn vriend en beschermer, wanneer hij, de slappeling, een meisje na een kortstondige verhouding in de steek laat. Als zij een kind krijgt begin nen de moeilijkheden pas voorgoed. Uiteindelijk zegeviert het goede en de ware liefde. Deze film vereist enig voorbehoud en is slechts toegankelijk voor per sonen boven 18 jaar. ATTENTIE. We herinneren er nogmaals aan dat Uitslagen van Verlotingen en mededelingen daaromtrent alleen kunnen worden opgenomen onder de rubriek Advertenties en niet als bericht. Administratie. Ja .-a Spoedeisende openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand te houden op Vrijdag 8 Februari 1952, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van de heer J. Th. van Woensel alhier, om hem met ingang van 16 Januari 1952 eervol onslag te willen verlenen als ambtenaar van de burger lijke stand dezer gemeente in verband met zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Hoogeloon. 4. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000.bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten tegen een rentevergoeding van V/% per jaar, zulks voor het tijdvak van 1 December 1951 tot 5 Januari 1952, waarna deze kasgeldlening per 5 Jan. 1952 kan worden verlengd bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds voor het tijdvak van 5 Januari 1952 tot 11 Fe bruari 1952 tegen dezelfde rentevergoe ding. 5. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst door be middeling van Bankierskantoor Staal Co., N.V. te 's-Gravenhage tot een be drag van 500.000. 6. Verkoop perceeltjes grond aan F. A. van Tilborg en W. W. Huijbregts te Loonopzand. Prae.advies De percelen sectie E nrs. 3092 en 3093, respectievelijk eigendom van F. A. van Tilborg en W. W. Huijbregts, zijn voor een gedeelte van 10 en 25 ca. op eigendom van de gemeente gebouwd. Wijl dit voor de betrokken eigenaars in enkele opzichten moeilijkheden kan opleveren, bestaat er onzerzijds geen bezwaar om deze gedeelten voor de symbolische prijs van 2.50 per per ceelsgedeelte te verkopen, onder voor waarde dat bij eventuele afbraak van de panden deze perceelsgedeelten weer voor dezelfde prijs aan de gemeente worden overgedragen. 7. Voorstel tot verbouwing en ver huur van een gedeelte van de gasfabriek en tot verbouwing tot woning en ver, huur van het noodslachthuis. Prae-advies B. en W. hebben een metaalwarenfa- briek bereid gevonden zich in deze ge meente te vestigen. De gebouwen van de voormalige gasfabriek zijn hiervoor ter beschikking te stellen. Echter is de staat waarin zich dit gebouw thans bevindt dermate slecht, dat deze geen basis vormt voor onderhandelingen. B. en W. heb ben daarom nagegaan welke maatregelen genomen dienen te worden om het ge bouw in bruikbare staat te brengen. De kosten hiervan zijn geraamd op 26.000, waarvan 4/5 deel geacht kan worden de gebruikswaarde te verhogen. Ten einde te komen tot een huurprijs per jaar Is een berekening opgezet, waarbij de ver. koopswaarde en de kosten van herstel tot richtsnoer hebben gediend. B. en W. zijn daarbij gekomen tot een huur van 1375.per jaar. Echter dienen hierop nog enkele correcties te worden toege past, enerzijds wijl de belanghebbende nog enkele verbeteringen op zijn ver langen wil doen aanbrengen waarvan de kosten in 20 jaren worden terugbe taald anderzijds wijl een gedeelte van het gebouw bij het gasbedrijf in gebruik dient te blijven. Op deze wijze komen B. en W. tot een jaarhuur van 1700. Voorlopig kan slechts verhuur van 't pand in overweging worden genomen, waarbij de huur voor tenminste 10 jaar dient te worden aangegaan. Met het oog op eventuele uitbreiding van het bedrijf is het echter wenselijk dat betrokkene het recht van koop ver krijgt tegen een vooraf vastgestelde en in het huurcontract op te nemen prijs. Rekening houdend met hetgeen dit ge bouw aan de gemeente werkelijk gekost heeft, zou de koopprijs dienen te worden bepaald op 42,500.waarin tevens verdisconteerd zijn de vermoedelijke kosten van verplaatsen en opnieuw on derbrengen van compressoren en de ke tel van de centrale verwarming, welke thans zijn opgesteld in het gedeelte dat buiten de verhuur blijft. Bij het te verhuren complex is geen woonruimte beschikbaar. Ten einde hier in te voorzien is gedacht aan het nood- slachthuis. Dit gebouw is geheel afge schreven. De waarde van het gebouw na verbouwing tot woning is te stellen op 4000.Rekening houdend met ligging en afwezigheid van erf, komt een huur van 4.50 per week B. en W. billijk voor. Resumerend stellen B. en W. voor a. een crediet beschikbaar te stellen voor het herstellen en verbeteren van de oude gasfabriek, waarvan de kosten worden geraamd op 34.500. b. bedoeld complex na verbouwing en verbetering te verhuren voor de prijs van 1700 per jaar, voor de tijd van 10 jaren met recht van koop voor de huur der voor de prijs van 42.500; c. een crediet beschikbaar te stellen voor het verbouwen van het noodslacht huis tot woning, waarvan de kosten worden geraamd op 2300. d. het verbouwde noodslachthuis te verhuren voor een weekhuur van 4.50. 8. Voorstel tot verkoop van grond en het toekennen van schadevergoeding voor gekochte grond aan A. C. Stok- kermans, alhier. Prae-advies In de vorige raadsvergadering werd o.a. besloten tot aankoop van een ge deelte van het perceel sectie B nr. 6108, eigendom van A. C. Stokkermans alhier. Stokkermans is echter slechts bereid tot deze verkoop over te gaan, indien hij als vergoeding van schade in verband met het komen te ontbreken van uitbrei dingsmogelijkheid voor zijn schoenfa briek, een bedrag van 1.147.39 ont vangt, zodat de totale kosten van deze aankoop 1.500.zullen bedragen. Deee schadeloosstelling kan gedeelte lijk worden voldaan door het ter be schikking stellen van compensatiegrond. Van het aangekochte gedeelte van de percelen sectie B nrs. 6108, 6107, 6106 en 5150 kunnen stroken tot een geza menlijke grootte van pl.m. 568 m2 aan Stokkermans worden verkocht. Hierdoor krijgt deze weer een mogelijkheid om eventueel zijn schoenfabriek enigszins uit te breiden. De prijs van deze grond is berekend naar de reeds vroeger door het prijzenbureau toegelaten bedragen per m2 en bedraagt 420. B. en W. zijn voorts voornemens om te bevorderen dat de tuinen van de eer ste zes woningen ten westen van het perceel van Stokkermans rechthoekig op de Tramlaan worden afgebakend. Als dit een feit wordt zal aan Stokkermans nog pl.m. 222 m2 grond kunnen worden verkocht, waarvoor deze in principe be, reid is 330.te betalen (deze prijs is eveneens berekend naar de reeds vroe ger toegelaten bedragen per m2). Het ligt dus in de bedoeling aan Stok kermans in totaal, met inbegrip van de schadevergoeding 1.500.te betalen voor de van hem gekochte grond, en aan hem te verkopen pl.m. 790 m2 grond voor de prijs van 750.Omdat de gemeente nog niet beschikt over een deel van de te verkopen grond, stellen B. en W. voor om alvast 't gedeelte dat wel gemeente eigendom is, te verkopen. Aan deze transactie wenst Stokkermans nog de voorwaarde te verbinden, dat de gemeente zorgt voor de terreinafschei ding, waartegen naar onze mening geen bezwaar bestaat. Resumerend stellen B. en W. voor om aan Stokkermans: I. de boven aangegeven schadever goeding ad 1.147.39 toe te kennen; II. de op de ter inzage liggende kaart rood omlijnde, hierboven omschreven grond ter grootte van pl.m. 568 m2 te verkopen voor de prijs van f 420. 9. Rondvraag. Een concert van paedagogische waarde. Als een steeds stijgend applaus, uit groeiend tot een ovatie, de weergave is van het oordeel van een auditorium; als de spontane uitingen van diverse musici ter beoordeling naar Kaatsheuvel geko men, enige waarde mag worden toege- schr-even; als de woorden van een Bur gemeester, Mr. v. d. Heijden aan het slot van de tweede concert-avond ge sproken, zowel ten opzichte van het koor als zijn dirigent, 'n uiting waren van zijn grote bewondering voor de geleverde prestaties bij deze Verdi-Herdenking, dan zullen niet alleen de luisteraars van beide avonden, doch ook zij die niet in de gelegenheid waren de concerten bij te wonen, moeten erkennen, dat Bel Canto in zijn Verdi-avonden iets gebo den heeft, dat boven alle verwachting is uitgegroeid en de toets ener scherpe, eerlijke critiek kan doorstaan. We vinden het daarom jammer, dat X in zijn oordeel van het nummer van j.l. Maandag bij allen de indruk gewekt heeft, dat hij niet deelt in de waarde ring, die het gevoelen der massa is, ook tot oordelen bevoegde musici incluis. Michel Angelo, mogelijk bij X bekend en gewaardeerd, schreef eens: Ik beoor deel al scheppende, niet door fouten te zoeken. En o.i. is dit de fout geweest, door criticus gemaakt. Critiek is een schatting, die men aan de openbaarheid betaalt, om eminent te mogen zijn, zegt Swift. Douwes Dekker schreef in zijn „Idee- en": „Critiek heeft de strekking de lezer of toehoorder de weg te wijzen tot be grijpen, waarderen en genieten van het kunstvoortbrengsel", en dat juist heeft X door zijn recensie gemist. X prijst de koren om samenzang, zui verheid en nuancering, doch voor de so listen is hij te scherp. „Dan moeten ze maar geen solo zingen", is geen motief om een zo scherpe maatstaf aan te leg gen, dat alleen de durf gewaardeerd moet worden. Weet X, dat de meeste dirigen ten in het Agnus Dei een lyrische tenor de Mezzo-sopraan-partij laten zingen, omdat de octaaf-afstand tussen twee sopranen steeds het gevoel brengt, dat deze stemmen niet bij elkaar passen. De enige weg om dit nog enigszins te be reiken, is de mezzo-sopraan een streng pp op te leggen, waardoor de uitbeel ding ex expressie moeten lijden. De mezzo-sopraan hield zich zeer waarde rend aan deze opgave, ook al werd de vertolking daardoor enigszins mat. De heer Wooning zong o.i. zijn partij in Confutatis schitterend. Hij gaf zich waar Verdi dat vraagt, doch hij was in getogen biddend in zijn „Oro supplex' etc. Het Requiem is nu eenmaal geen Opera en mag als zodanig niet vertolkt worden. De heer Kamp mocht zich in zijn Aria uit Un Ballo in Maschera wel laten gaan. Hij mocht in de tegenstellingen, die de Aria biedt, juist romantisch zijn. Als X de nieuwste Verdi-platen eens be luistert, dan zal hij moeten getuigen, dat juist die romantische kleur, trouwens een der eigenschappen van de gehele Verdi-muziek, - deze Aria typeert. Het was in 't geheel niet ongemotiveerd, dat de heer Vrinten vaak varieerde met hele en halve stem. De veel voorkomende pp's naast de „con forza's" kunnen an ders moeilijk tot hun recht komen. Dat zijn register nog voor uitbreiding vat baar is, zijn we roerend met X eens. Mevrouw Roelofs zong haar solo, niet alleen beschaafd en verzorgd, doch vooral met die typische uitbeelding, die een Azucena in haar wraakgierige schil dering bloot legt. Over het T.G.K. Orkest lazen we reeds een noot in het nummer van Dins, dag 'j.l. We zouden er nog bij kunnen voegen, dat Zondag de prestaties van dit corps reeds zeer veel beter waren en dat de dirigent een volgend samen treffen met dit ensemble heus niet zwaar op de maag ligt. Tot slot missen we in X's Verslag een woord van waardering voor wat de heer H. Vrinten in zijn explicaties bood. Wie ooit de piano-concerten van W. Andriessen bijwoonde, was steeds ge troffen door de paedagogische wijze, waarop hij door zijn vooraf gegeven ver. klaringen zijn auditorium wist te interes seren voor wat hij te beluisteren zou geven. Henk Vrinten deed dit hier op een wijze, die de grote bewondering af dwong van de gehele zaal. In een paar minuten wist hij in zijn schets verband te brengen tussen de fragmenten, die in de opera verschillen-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 7