KMfSHEUVEL L00N-0P-ZAND Spoedeisende Gemeenferaads vergadering VLIJMEN HEEFT EEN TE KORT VAN 250 WONINGEN g DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 6 'v V O De Heer Van der Ven Er moeten 90 woningen per jaar gebouwd worden willen we over 5 jaar de achterstand hebben ingelopen. van Loon op Zand I I I I—I. 1 1 ■■■■iM""» I i voor de financiering een rekening-cou rant overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van 250.000 tegen 4)4 en het Rijk te vragen en te aanvaarden, overeenkomstig de bepalingen van de Beschikking Bijdrage woningwetbouw 1950 een zo hoog mogelijke bijdrage in het exploitatietekort en de begroting '52 dienovereenkomstig te wijzigen. Van het lid Kraak is een schriftelijk voorstel ingekomen om het presentiegeld van deze vergadering beschikbaar te stellen voor de Carillon-actie. De voorzitter licht toe wat de Caril lon-actie inhoudt, n.l. het aanbieden van een Carillon door H.M. de Koningin na mens het Nederlandse volk aan het Amerikaanse volk, als bewijs van dank baarheid voor de ontvangen hulp. De raad betuigt zijn instemming met het voorstel. De heer Maijers krijgt dan gelegenheid in te gaan op de nieuwjaarsrede van de voorzitter en zegt dat het gezegde als zou de Zuivelfabriek een winst van 280.000.aan de boeren uitkeren niet juist is, omdat een coöperatie geen winst maakt; dit zou een extra uitkering zijn. De voorzitter antwoordt hierop dat de Zuivelfabriek inderdaad niet van winst spreekt, "maar van extra-uitkering; voor spr. bestaat hierin geen verschil. De fa briek, die één van de beste van Noord- Brabant is, wat wel eens gezegd mag worden, kan dit bedrag uitkeren; bij an dere fabrieken is dit geen 10.000. En dit bedrag kan worden uitgekeerd, datdat de boeren hun gewone uitkering voor de melk reeds hebben ontvangen. Daarboven wordt nu f 280.000 uitge- keert; hoe men dat noemt is gelijk, als ze het maar hebben. De mening van de heer Maijers als zou dit bedrag ingehou den zijn op de 14-daagse uitkeringen, wijst de voorzitter af. Hierna sluiting. bouwd zouden moeten worden, dan moeten we 90 woningen per jaar bouwen, willen we over 5 jaren de achterstand hebben in gelopen. Toen de rondvraag aan de orde werd gesteld, vroeg de heer Wijk- nians of het voetpad naar de Zus- tersschool in Nieuwkuijk niet ver hard kon worden. Gruis was ei genlijk niet voldoende, bestraten was te duur, maar voorlopig zou men het dan nog maar 'ns met gruis proberen, was het antwoord van de voorzitter. De heer Wijkmans bracht ook het vraagstuk van de ophaaldienst ter sprake. De voorzitter had in dertijd gezegd, dat te zijner tijd hierin voorzien zou worden, maar dat ,,te zijner tijd'' duurde hier altijd zo lang. De voorzitter antwoordde dat men een particulier gevonden had, die bereid was dit te doen. De voorbereidingen waren reeds in een ver stadium, toen de man elders werk kreeg,. De heren v d. Meerendonk en Wijkmans wezen op het nut van en de behoefte aan een ophaaldienst en de voorzitter zegde tenslotte toe een advertentie te zullen plaatsen, waarna even tuele gegadigden zich zouden kun nen melden. baar o.m. voor de financiering van ka pitaalsobjecten, waartoe werd besloten doch die noodzakelijkerwijze moesten wachten op de voor uitvoering nodige geldmiddelen, zoals een gedeelte van de reorganisatie van de brandweer; voor het resterend gedeelte kunnen de gelden voorlopig worden gestort bij de Bank voor Ned. Gemeenten, ter vermindering van de daar verschuldigde renten. De raad gaat zonder stemming met het voorstel accoord. Zonder hoofdelijke stemming wordt 't voorstel om perceeltjes grond van 10 en 25 ca. aan F. A. v. Tilborg en W. W. Huijbregts in Loonopzand te verkopen, om daardoor moeilijkheden te voorko men, voor de symbolische prijs van 2.50 goedgekeurd op conditie, dat bij eventuele afbraak van de panden, die op deze perceeltjes zijn gebouwd, die grond weer voor dezelfde prijs aan de gemeente wordt overgedragen, goedge keurd. In een geheime zitting, die drie kwar tier duurde, werd het voorstel tot ver bouw en verhuur van een gedeelte van de gasfabriek en tot verbouw tot woning en verhuur van het noodslachthuis, uit voerig besproken. Na heropening der openbare zitting werd zonder verdere discussie besloten tot: het beschikbaar stellen van een cre- diet voor het herstellen en verbeteren van de oude gasfabriek, waarvan de kosten worden geraamd op 34.500. Bedoeld complex na verbouwing en verbetering te verhuren aan een metaal- warenfabriek voor de prijs van 1700 per jaar, voor de tijd van 10 jaren met recht van koop voor de huurder voor de prijs van 42.500. Een crediet beschikbaar te stellen voor het verbouwen van het noodslachthuis tot woning, waarvan de kosten worden geraamd op 2300.en het verbouwde slachthuis te verhuren voor een week- huur van 4.50. Ook het voorstel tot verkoop van grond en het toekennen van schadever goeding voor gekochte grond aan A. C. Stokkermans te Kaatsheuvel, kreeg zon- JEUGDGEMEENTERAAD. Dinsdagavond 5 Febr. heeft de Jon gerenafdeling van de K.V.P. een Jeugd- gemeenteraadsvergadering gehouden. Na aanvankelijke aarzeling is men over de bezwaren heengestapt, en het resultaat is prachtig geweest. Een der leden, dhr. Jan Reynen, had de agenda samengesteld; hij had ook het voorzitterschap aanvaard. Alle overige aanwezige leden, elf in getal, speelden voor raadslid, maar het moet gezegd worden, dat zij hun spel ernstig opnamen. Er waren zeven voorstellen, waarvan er één werd afgewezen; twee in gewij zigde vorm, en vier ongewijzigd werden aangenomen. Om te beginnen werd de politieveror dening aan gevuld met drie artikelen, het vierde artikel haalde geen meerder heid; er werd lang en hevig, soms amu sant, over gediscussiëerd. Tegen verhoging van de vermakelijk heidsbelasting had de Jongerenraad veel bezwaren, niet zozeer omdat hij zijn ver maak bedreigd zag, als wel uit overwe gingen van culturele aard. De voorzit ter hield voet bij stuk, en het voorstel werd verworpen. Dat de bestaande riolering in de Hoofdstraat onvoldoende is, en dringend verbetering behoeft, wilde de Raad wel aannemen, maar, geleerd door de onder vinding, wilde hij toch geen crediet daarvoor beschikbaar stellen zonder ga ranties^ o.a. voor een juiste voorlichting, door de diensten van meer dan één In genieursbureau te gebruiken, en voor een vlotte afwerking, door een boete vast te stellen voor elke dag, waarmee de overeengekomen tijdslimiet zou worden overschreden. Een verzoek van de Streek-VVV Brabants Centrum om subsidie werd in gewilligd, nadat verscheidene leden uit voerige informaties hadden gevraagd en gekregen over de aard, de werk zaamheden en de samenstelling van de ze Stichting, en over de houding van andere gemeenten uit de omtrek. Het voorstel om crediet te verlenen voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen werd in deze vorm verwor pen. De Raad achtte nl. de plannen van de Stichting Bejaardenzorg", die het tehuis zou moeten exploiteren, nog te vaag en te weinig concreet, dan dat het verantwoord zou zijn om financiële verplichtingen te dezer zake aan te gaan, maar hij zei toch in principe zijn mede werking toe. Vervolgens werden de gastarieven met één cent per m3 verhoogd, teneinde de begroting van het Gemeentelijk Gasbe drijf sluitend te krijgen, maar de Voor zitter moest toch eerst verschillende bezwaren tegen détails uit de weg rui men. Over een aanvullend crediet voor de Brandweerkazerne liepen de meningen vrij sterk uiteen, maar tenslotte werd ook dit voorstel aangenomen. Van de Rondvraag werd druk gebruik gemaakt; allerlei kwesties kwamen naar voren en de Voorzitter zegde van alles toe. Om goed half elf werd de vergadering gesloten. Op de publieke tribune trfofen wij nog Kap. Strijbos, dhr. Jan Beerens, bestuurs lid van de K.V.P.-afdeling en de ge meentebode dhr, Kolsteren. De voorzitter van de Jongerenkring Tilburg, die actief had deelgenomen aan de vergadering, en die ook in de (per manente) Jeugdgemeenteraad van Breda zitting heeft, vond de poging zeer ge slaagd, óók in vergelijking met wat hij uit Breda kende. Inderdaad verliep de hele vergadering op een vlotte manier en in een prettige stemming, wat voor een groot deel te danken is aan Jan Reynen, die de voor der hoofdelijke stemming de goedkeuring van de raad, met als eindresultaat, dat de aangegeven schade wordt bepaald op 1.147.39 en de omschreven grond ter grootte van pl.m. 568 m2 wordt aange kocht voor de prijs van 420. Bij de rondvraag verzoekt de heer Broeders de bemiddeling van de voor zitter voor het schoonhouden van de waterloop in de Moer. De voorzitter antwoordt, dat, waar hier de waterloop een openbare water loop is, daar meerdere ingelanden hier op lozen, dit een kwestie is van het waterschap. Hij wil, voor zover moge lijk, hierin gaarne zijn bemiddeling aan bieden. De kwestie of de herstemming voor de benoeming van de straatnamencommissie mogelijk aangevochten zou kunnen wor den, door de heer Mallens aangeroerd, laat hij liever buiten beschouwing, daar het hier een zaak geldt, die van minder belang is en de benoemde commissie wel in staat geacht wordt, het in haar ge stelde vertrouwen niet te beschamen. De heer van Laarhoven brengt de er barmelijke toestand van de weg in de Molenstraat ter sprake en ook die van het Hoekje en vanaf het Wilhelminaplein naar de Vaart. De heer v. Kuijk vraagt of het niet mogelijk is de geheel onder nomen Berkdijksestraat te beklinkeren. De voorzitter heeft zijn aandacht aan al deze wegen geschonken. Laten het de financiën toe, dan krijgen deze wegen een beurt. De sintelwegen vragen een voortdurende behandeling, die geen goed resultaat heeft. Beklinkering is de enige afdoende verbetering. Begrotingen liggen reeds klaar en de behandeling zal niet op zich laten wachten, zo de financie ring dit toelaat. Ook de Gasthuisstraat moet een goede beurt krijgen, als dit ook maar enigszins mogelijk is. Op een vraag van de heer v. Kuijk betreffende de electrificatie van de Mo lenstraat antwoordt hij, dat deze ge schiedt op het net van Udenhout. Met de Chr. groet wordt de vergade ring gesloten. zittershamer heel aardig weet te hante ren. Alle leden hebben op deze avond veel kunnen leren over de moeilijkheden en de mogelijkheden betreffende de ge meentepolitiek, en het is dan ook zeer te hopen, dat in de toekomst dit leer zame spel zal worden herhaald, liefst in uitgebreide vorm. R. K. J. B. Uit het jaarverslag van de R.K.J.B. blijkt, dat er in deze Jonge Boerenorga- nisatie heel wat activiteit ontplooid wordt. De vereniging telde per 31 December 41 leden; er werden 10 bestuurs- en 5 ledenvergaderingen gehouden. Door 8 leden werd deelgenomen aan de wed strijden in Kringverband met voederbie ten en zomergerst, met als resultaat: 1 A. in 't Groen 155 pt.; 2 A. van Amelsvoort 154)4 pt.; 3 A. Verschure 151 pt. en 4 A. Sprangers 147 pt. Op 't proefveld werden Lupinen verbouwd. De Afd. Kaatsheuvel werd in Kring- verband als 4de geklassificeerd. Er werden bedevaarten georganiseerd naar Elshout, Loonopzand en 's Bosch en een excursie gehouden naar de Werk tuigendag te Liempt. Er werd deelge nomen aan de sportdagen te Haaren, Oisterwijk en Hilvarenbeek. Op 8 Juli werd in Kringverband medewerking ver leend aan het Openluchtspel te Goirle en aan de Sterrit te Kaatsheuvel van de K.A.J. Op 30 Augustus werd een excursie gemaakt naar de tentoonstel ling van de L.L.T.B. te Roermond. Op 26 September werd een afscheidsavond gehouden van de geest. adv. Kap. van Hulsen en werd meteen het winterpro- gramma geopend. De Jonge boeren ga ven hun volle medewerking aan de werkzaamheden rond kerk en pastorie te Berkdijk. De volgende cursussen zijn nog lopende: 2-jarige landbouwcursus; motorcursus, pluimveeteeltcursus, kippen verzorgings wedstrijd, declamatiewedstrijd. De oudersavond is vastgesteld op Maandag 18 Februari. Tafeltennis N.V.R. Het was Zondag j.l. een enerve rende wedstrijd voor 't eerste team van N.V.R.., dat in een ontmoeting in eigen huis tegen Never Down uit Zaltbommel de gelegenheid gebo den werd om naar de 2e klasse te promoveren. Hiervoor was nodig dat Kaatsheuvel deze wedstrijd te gen de leiders van de afdeling wis ten te winnen. Ofschoon reeds in den beginne met 20 voor, wist Zaltbommel de leiding te nemen met 54. De laatste partij moest de beslissing brengen, doch die kwam jammerlijk niet, want de eindstand werd 55. Nu is het nog afwachten wat nummer drie van de ranglijst doet, die ook nog een kleine kans maakt. Het tweede team moest in R.K.C. met 'n 64 overwinning zijn meer dere erkennen. Er zal door deze jongens geworsteld moeten worden om aan het degradatie-spook te ont komen. Ook het 3e team wist het tegen Silvia uit Den Bosch niet tot een overwinning te brengen. Het werd 82 voor de Bossche club. KLOKKEN VOOR AMERIKA. Iedereen heeft de laatste tijd wel eens gehoord van de bedoeling der regering om het Amerikaanse volk als een klein bewijs van onze erkentelijkheid voor de grote offers door Amerika voor onze bevrijding gebracht, een typisch natio naal geschenk aan te bieden. Dit ge schenk zal een Carillon of klokkenspel zijn, bekostigd uit de giften bij een geld inzameling op 16 Febr. a.s. te houden, bijeengebracht. Toen we de laatste dagen van de maand October 1944 in doodsangsten zaten, bij de laatste bombardementen die we te doorstaan hadden, hadden we VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers Mijnheer de Redacteur, In Uw blad „de Echo" las ik het ver heugend bericht dat een nieuwe Motor club in Waalwijk is opgericht. Deze club feliciteer ik van harte bij de oprichting en wens ik een voorspoedig bestaan toe. De naam van deze vereniging echter heeft voor mij iets onaanvaardbaars. Zij voert n.l. de titel: „Eersï'e Waalwijkse Motorclub". Dit eerste nu, moet een-vol slagen vergissing zijn. Het is U toch ook bekend dat tot in de oorlog in Waalwijk een Motorclub bestond, die erkend was door de grote verkeersbonden. In de oor log is deze vereniging ingeslapen, en o ndanks verschillende pogingen na de bevrijding nog niet weer ontwaakt. Maar dit mag voor een nieuw op te richten vereniging toch geen reden zijn om dan het predicaat „Eerste" voor zich op te eisen. Verschillende oud-medeleden van de Eerste Waalwijkse Motorclub „M. C. W. O. verzochten mij U hiervan in kennis te stellen. Zij hopen met mij, dat de nieuwe motorclub een succes zal worden, en re kenen er op dat deze vereniging, wat de naam-kwestie betreft sportief zal blijven tegenover haar, door de oorlog uitge schakelde voorgangster. Met dank voor de plaatsing. P. DE ROOIJ. gaarne heel ons hebben en houen gege ven, om een uitkomst te vinden. Die bevrijding hebben de geallieerden ons bezorgd en Amerika heeft daarin het leeuwenaandeel gehad. Als we dat even bedenken, als de collectanten of collec- trices om een kleine bijdrage vragen, moet het ook nu nog een aangename plicht zijn iets te kunnen bijdragen voor dit nationaal geschenk. Het ligt in de bedoeling onze muziek corpsen in te schakelen, om zodoende de inzameling een enigszins feestelijk karakter te geven. JEUGDWERK PAR. ST. JOSEPH. Reeds meer dan 15 jaar geleden werd de parochie St. Joseph gevormd en in gestage groei is zij uitgewassen, tot een grote gemeenschap in onze gemeente. Twee scholen en een kleuterhuis zorgen er voor het onderwijs en de vorming van de jeugd tot t 14e jaar. Voor de school vrije jeugd kon echter tot heden nog slechts weinig in eigen parochieel ver band gedaan worden. Hoe langer hoe meer wordt echter de behoefte gevoeld om te komen tot een parochiële verzorging van de schoolvrije jongens en meisjes. De noodzakelijkheid dit in eigen han den te hebben is zo dringend, dat be sloten is met de meeste spoed te komen tot het bouwen van gelegenheden, waar in dit kan worden ondergebracht. Men heeft de handen aan de ploeg geslagen en is bezig met het vormen van de nodige comité s, die in verdeeld heid van taak, samen zullen werken om het doel te bereiken. Naar we vernemen heeft de Weled. heer M. Swagenmakers het voorzitterschap van het hoofdcomité aanvaard, dat tot eerste doel heeft een groot fancy-fair te organiseren, om de eerste bijdragen te krijgen voor de vor ming van een grondkapitaal. Natuurlijk wordt er in deze ook gerekend op de steun van de parochianen van de moe derkerk. Het enthousiasme waarmede de zaak wordt aangepakt, zal ongetwijfeld tot succes leiden. BURGERLIJKE STAND 15 t.m. 31 Jan. 1952. Geboren Johanna M G dv J Da- men-Bool Petrus H M zv M P v d Velden-Denissen Martinus W zv W M van Dongen-van Ark Antonius P M zv S G M de Kok-Hoffmann Ge- vardus L C M zv C A G de BonwOtten Petrus C A M zv P 'L M Paijmans- Meijer Johanna C C dv M C van Laarhoven-v d Sanden Gerardus W M zv A H Jansen-Emmers Antonius M zv J van Boxtel-van Boxtel Ma ria H dv A v GooI-Damen Johannes L G M zv Ch J Ligtvoet-van Riel Louise E A M dv V TimmermansJSwa- gemakers Anna M G dv H M Moo- nen-de Laat Leonardus C W L zv H 'H van Boxtel-Smans. HuwelijksaangiftenMarinus J van Deursen te Heusden en Cornelia van der Meijden alhier Petrus C v d Velden en Jacoba N M Kleijsen beiden alhier. Huwelijken Henricus J Coenraad 44 j en Petronella Koks 29 j beiden alhier Marinus v Wanrooij 28 j en Gerdina M v Wanrooij 26 j beiden alhier Petrus A Broeken 18 j te Geertruidenberg en Johanna J v Wanrooij 21 j alhier. Overleden Clazina J Hendriks echtg van M Hendriks 49 j 'Simon J Pep ping echtg van C Montee 60 j Mi- chiel Coomans echtg van C W Vera 74 jaar. Ingekomen G P A van Weesenbeek van Breda P van der Elzen en echtg van Tilburg H W van den Hout van Tilburg D den Hoet van Wijk ca. C A Kluijtmans van Noordwijkerhout. Vertrokken W A Hulsen naar Til burg D Spierings naar Sprang-Ca- pelle W J A van der Wee en gezin naar Dongen J C Sprangers naar Haarlemmermeer C P M Spapens naar Tilburg S van Adelberg naar Waalwijk M Boutier naar Tilburg C H J M van den Hoven naar Oirschot H J Goossens naar Chèvremont. MOTORRIJDER REED IN OP DRIE DAMES. Een motorrijder uit Stolwijk bij Gouda is Vrijdagavond laat op een vrij donkere, smalle weg bij Stol wijk op drie dames gereden, die daar liepen. De aan de buitenkant lopende dame en de motorrijder kwamen te vallen. Na overbrenging naar het ziekenhuis te Gouda zijn beiden Zaterdagnacht overleden. De heer van de Meerendonk had in de vergadering van de raad van Vlijmen op Vrijdag j.l. wel een nieuwjaarsrede van de bur gemeester verwacht, waarin deze de grote problemen van de gemeente aan de orde gesteld zou hebben toen dit niet gebeur de, bracht hij maar het probleem van de woningnood ter sprake en met de heer v. d. Ven wees hij op de omvang van dit pro bleem en vroeg hij of er geen mogelijkheden waren tot oplos sing. Hij bracht ook de 800 woningen ter sprake die de gemeente Den Bosch ging bouwen en de voorzitter gaf volmondig toe dat de verhoudingen totaal verkeerd waren. KERNPLAN GOEDGEKEURD. De Voorzitter begon deze verga dering met een korte herdenking van de overleden Engelse koning George VI en sprak de bede uit dat God de jeugdige koningin Elisabeth steeds nabij mocht zijn. Dan betuigde hij de raad en over de hoofden van de raad de gehele bevolking zijn dank voor de wijze waarop en de stijl waarin de viering van zijn ambtsjubileum had plaats gehad. De notulen werden vastgesteld en veel goedgekeurde raadsbesluiten voor kennisgeving aangenomen. Onder de ingekomen stukken be vond zich het besluit van de Minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting, dat het kernplan van de gemeente Vlijmen goedkeurde. We zijn bij de eersten, zei de voor zitter, en de heer v. d. Meerendonk betuigde zijn waardering hiervoor. Van de heer A. v. Stokkum was er een verzoek binnengekomen om bouwterrein aan de Akkerstraat; tegen het voorstel van de voorzitter om dit verzoek naar B. en W. te renvoyeren voor nadere inlichtin gen, zodat men volgende vergade ring een voorstel dienaangaande kon doen, hadden niemand enig be zwaar. De bedoeling van het voorstel tot aanvragen van Rijksvoorschotten voor de bouw van twee bungalows, was het omzetten van voorlopige voorschotten in definitieve. Aan de R.K. Meisjesschool werd een crediet beschikbaar gesteld voor het verbouwen, inrichten en huren van een lokaal in het St. Francis- cus Xaveriusgesticht. Vervolgens besloot de raad toe te treden tot het Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht Noord-Brabant ,,Oost"; op een vraag van de heer v. d. Meerendonk deelde de voorz. mee, dat deze regeling over 2 a 3 maanden in werking zou treden. De ruiling van grond met de heer v. Sprang stelde het bestuur van de gemeente in staat de grens bij Oos terwaal recht te trekken; dit kon zo met gesloten beurzen geschieden. Aan W. A. H. Dekkers werd een stuk grond verkocht aan het plein naast café van den Boom en de heer v. d. Meerendonk juichte het toe dat dat terrein nu zou worden vol gebouwd. Ook de heren Schonen zou men daar een stuk grond ver kopen. De heer H. A. Verhaeren kon een stuk grond kopen in de Kerkstraat te Nieuwkuijk, om zodoende aan zijn herbouwplicht te kunnen vol doen. Op 20 December van 't vorig jaar had men het besluit genomen tot voorlopige onteigening van een 7-tal percelen voor de uitvoering van het kernplan; de nodige publi caties waren geschied, bezwaren waren niet naar voren gebracht en thans ging men over tot definitieve onteigening. Bij het voorstel tot wijziging van de begroting merkte de heer v. d. Meerendonk op dat er weer een post van 354.was uitgetrokken voor het schoonmaken van 't raad huis, terwijl bij de vorige wijziging voor hetzelfde doel ook al een post was uitgetrokken. Dit betrof, aldus de voorzitter, 't buitenverfwerk, dat men enkele kleinere postjes zou bekostigen, om geen kapitaalsuitgaven te hoeven doen. B. en W. vroegen vervolgens de gemeenteraad hen te machtigen tot het aangaan van een kasgeldlening tot een bedrag van 275.000.om dat, zoals bekend was, de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en de Boerenleenbank resp. op 1 Jan. en 1 April hun crediet zouden verla gen. DE WONINGNOOD TER SPRAKE. De heer v. d. Meerendonk had vernomen van het voornemen van het Rijk de gemeenten te hulp te komen. Kon, zo vroeg hij, de con solidering van de vlottende schuld die in het uitzicht was gesteld, ook voor de gemeente Vlijmen niet aangewend worden voor de wo ningbouw. We mogen nog twee maal 27 woningen bouwen. Al hadden we maar vast zoveel nood woningen, die vooral geschikt zijn voor jonge paren en dan konden ze vervolgens regelmatig in de wo, ningwetwoningen opschuiven. Als we niet kunnen bereiken dat wc ineens 50 woningwetwoningen of misschien noodwoningen kun nen bouwen, dan raken we nooit uit dit probleem Ik had 'n speech verwacht, waarin u de grote pro blemen van de gemeente aan sneed, maar bet is misschien al te ver in het nieuwe jaar. Maar nu wil ik dit probleem toch even ter sprake brengen. Met telkens 4 of 5 woninkjes komen we er nooit. En de heer v. d. Meerendonk wees nog op Den Bosch, waar nu weer 800 woningen gebouwd kon. den worden. We zijn in dit opzicht zeer ac tief, zei de voorzitter we zullen trachten er uit te halen wat er in zit. Wc hopen nu op de nieuwe maatregelen van de regering. Als Den Bosch er 800 krijgt, dan zouden wij er 100 moeten hebben, zei de heer v. d. Ven. Waarom krijgen wij die niet Als randge meente vissen we steeds achter 't net. De minister heeft gezegd, dat over 4 jaar de woningnood weg zou zijn (we geloven niet dat de minister zo optimistisch is ge weest. Red.) maar dan moet ie hier maar 'ns komen kijken, 't Is verschrikkelijk, de mensen kre- peren bier De voorzitter vroeg zich ook af Waarom moeten wij misdeeld wor den. Hier klopt niets van. We zul len deze opvattingen aan de re gering meedelen. 250 WONINGEN TE KORT. Later bij de rondvraag kwam de heer v. <1 Ven er nog 'ns op terug. Hij berekende dat er pl.m. 250 woningen nodig waren om de di recte nood uit de wereld te hel pen, voeg hierbij de 40 a 50 wo ningen die normaal jaarlijks ge- DE REGIONALE BRANDWEER De heer v. d. Ven had de be groting van de regionale brand weer 'ns bekeken, maar hij kon zich absoluut niet met deze instel ling' verenigen. Het was veel te groots opgezet en de resultaten zouden miniem zijn. Een bedrag van 2000.per jaar ten laste van de gemeente was veel te hoog. De heer Dekkers dacht van niet en de voorzitter merkte op dat men het moest zien in het kader van de burgerlijke verdediging. De heer v. Son vond het beter als de gelden werden besteed aan de uitbreiding van de.eigen brand weer Bij grote branden kwam er toch wel hulp van de buurtge- meenten. Maar de voorzitter wees op de ramp van enkele jaren geleden. Er was brand in Drunen, vertelde hij. Men vroeg om onze assistentie. Na rijp beraad heb ik toen ,,neen" gezegd. Ik dacht er moest hier 'ns iets gebeuren. Men lachte mij uit. Maar ik was amper thuis of de sirene ging. Brand op de Wol- pu,t. Dit voorval heeft ons heel veel geleerd Het is niet verant woord wanneer wij ons materiaal naar elders sturen. Dit kan nu Den Bosch doen, met het algemene materiaal dat uniform is en overal past. DE HAARSTEEGSE KINDERHAND. De heer van Oven vroeg de aan dacht voor de actie van de Haar- steegse jeugd voor een nieuw jeugdhuis. Het vroeg aan het ge meentebestuur en de raad, om alle medewerking te verlenen wanneer men zou verzoeken om oude ma terialen van de school. De voorzitter is er van overtuigd dat de raad het hiermee volkomen eens za! zijn en de heer v. d. Mee rendonk onderstreept dit. Ze heb. ben in Haarsteeg toch al niet te \eel op dit gebied. Wejthouder Be r kei mans is het hier volkomen mee eens, maar hij is niet te spreken over de wijze, waarop ze in Haarsteeg van hun jeugdhuis zijn afgekomen. Dat zijn we zelf ook niet, zegt de heer v. Oven en hij betuigt zijn dank voor de toegezegde mede werking. ,,U voelt zich als Haarstegenaar vraagt de heer v. d. Ven. toch nooit ten achter gesteld", En de heer van Oyen „Och, ik denk maar zo, een kinderhand is gauw gevuld En dan sluit men de openbare vergadering. Een voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst door be middeling van het Bankierskantoor Staal 6 Co. N.V. te Den Haag, tot een bedrag van 500.000.dat bespoediging in besluit eiste, was de rede, dat de raad tot een spoedeisende vergadering was bijeengeroepen. Alleen de heer S. de Cock was met kennisgeving absent. Na opening kregen detoegezonden notulen de goedkeuring van de raad en werden een 5-tal punten behelzende be sluiten van goedkeuring door Gedept. Staten van genomen raadsbesluiten voor kennisgeving aangenomen. Ook een schrijven van de Stichting Raad van Be stuur Bouwbedrijf van 14 Januari j.l. be treffende uitvoering van D.U.W. ob jecten, waarin er op wordt gewezen, dat in vele gevallen de uitvoering van D. U. W.-objecten door. aannemers dient te geschieden, werd voor kennisgeving aan genomen met de bemerking van de voor zitter, dat hiermee door B. en W. voor zoveel zij hierin invloed hebben kunnen uitoefenen, ook reeds in het verleden rekening gehouden is. Aan de heer J. Th. v. Woensel werd op eigen verzoek met ingang van 16 Jan. eervol ontslag verleend als ambtenaar van de Burgerlijke Stand dezer gemeente in verband met zijn benoeming tot bur gemeester der gemeente Hoogeloon. Waar het een en ander voor de ge meente een aanmerkelijke rentebesparing betekent, deden B. en W. het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000.bij de N.V. Bank v. Ned. Gemeenten, tegen een rentever goeding van 1)4 per jaar, zulks voor het tijdvak van 1 Dec. 1951 tot 5 Jan. 1952, waarna deze kasgeldlening per 5 Jan. 1952 kan worden verlengd bij het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds voor het tijdvak van 5 Jan. 1952 tot 11 Febr. '52 tegen dezelfde rentevergoeding. De bedragen van beide kasgeldlenin gen zullen slechts kunnen worden aan gewend voor vermindering van het cre- dietsaldo op het met de Bank overeen gekomen rekening-courant crediet. Zon der stemming ging de raad met het voor stel accoord. Het voorstel, waarom de vergadering spoedeisend gesteld was, werd door de voorzitter nader toegelicht, zoals dit ook in het praeadvies van B. en W. naar voren was gebracht. In de vergadering van 27 Dec. werd besloten tot het aan gaan van een rekening-courant overeen komst met de O.O.M. te Den Haag groot 400.000 voor de duur van twee jaar. Deze transactie werd gesloten met de bedoeling om de bouw van 44 wo ningen te financieren. De overeenkomst werd door Ged. Staten goedgekeurd, doch de looptijd voor financiering van woningwetwoningen werd tekort geoor deeld. Als eis wordt een looptijd van 5 jaren gesteld. Dientengevolge zijn pogin gen aangewend om alsnog gelden te be machtigen met een looptijd van minstens 5 jaren. Het gemeentebestuur is daarin geslaagd. De rentevergoeding, welke wordt bedongen bedraagt 4)4 terwijl over credit-saldo J4 per jaar wordt vergoed. De uit deze rekening-courant- overeenkomst op te nemen gelden zijn bestemd om daarmede de woningbouw te financieren. De reeds gesloten en door Ged. Staten goedgekeurde rekening-courant overeen komst van 400.000 komt dan beschik-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6