De Atlantische raad Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld Nog steeds stijgt de werkeloosheid in Noord-Brabant Kwestie met Waalwijkse aannemers opgelost. UIT DE j ^OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS BEDRAAGT 850.000. Raadsvergadering Waalwijk MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANXOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week OPGERICHT 1878 DE ECHO1Wl HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 17 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De Atlantische Raad is in Lissa bon bijeen. Aanvankelijk bestaande uit 12 ministers van buitenlandse zaken, is hij tot 14 uitgegroeid door de toetreding van Griekenland en Turkije. De ministers van deze lan den spraken op de openingsbijeen komst hun waardering uit over hun toelating. Zowel de Canadese mi nister van buitenlandse zaken, Pearson, die als voorzitter optreedt, als de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, noemden deze vergadering van be slissende betekenis, hoewel er geen opzienbarende resultaten verwacht moeten worden. De Portugese minister van buiten landse zaken pleitte onomwonden voor de toelating van Spanje tot het Atlantisch Pact. Hij verklaarde: Het is belachelijk dat Spanje niet is uitgenodigd om toe te treden tot de NATO. De verdediging van het Ibe rische schiereiland is immers zon der Spanje niet te verwezenlijken. Het is betreurenswaardig, dat het tot nog toe niet mogelijk is gebleken Spanje in de organisatie van de Westerse defensie op te nemen. Dit is weer een van die dingen, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken even goed weet als die van Portugal of de eerste de beste die belang stelt in de politiek. Het frappante is alleen dat hier iets dat onomstotelijk een algemeen belang is, moet wijken voor een bepaalde richting in de politiek. Terwijl de landen van West- Europa worden opgejaagd tot steeds hogere inspanning voor hun defen sie, laat men een land dat onmis baar is in het verdedigingssysteem, zoveel mogelijk links liggen, omdat het regiem niet sympathiek is. Om van de diepere achtergronden nog maar te zwijgen. Enfin, minister Cunha zal zijn zin niet krijgen, dat staat wel vast. Overigens zitten de ministers toch met genoeg problemen. Al gaat de conferentie niet direct over het Eu ropese leger, dit hangt er zo nauw mee samen, dat het moeilijk buiten beschouwing kan blijven En dan komt onvermijdelijk de controverse tussen Frankrijk en Duitsland ter sprake. De Duitsers zijn niet aan wezig, maar hun standpunt is be kend en de Fransen zitten er met strenge orders van het parlement, die voorwaarden zijn geweest voor de krappe meerderheid die premier Faure vorige week in de Nationale Vergadering heeft gekregen. De an dere ministers zullen hier niets mee in hun sas zijn. Het is trouwens niet te verwachten dat Lissabon voor dit probleem een oplossing brengt en de overeenstemming van kanselier Adenauer met de Weste lijke grote drie in Londen bereikt, is geen garantie dat nu alles in or de komt. Het eerste optimisme van de bondskanselier schijnt trouwens al geluwd te zijn. (Een bericht over de conferentie elders in dit blad wijst aan, dat dit artikel is achter haald door de feiten en dat onze verwachtingen de stoutste waren). Ook aan de NATO zelf wordt ge durende deze conferentie weer ge werkt. Het zoveelste nieuwe plan is op de proppen gekomen, dat een strijdmacht omvat van 50 divisies in 1954, 6 minder dan oorspronke- lijk. Behalve aan de parate troe pen wordt er nu meer aandacht be- 1 steed aan de reserves die binnen een maand gevechtsklaar moeten zijn. Ondertussen zijn verschillende landen aan het randje van hun fi- j nanciële draagkracht gekomen en j dat schijnt met name met Frankrijk i het geval te zijn. Minister Schuman j heeft tenminste verklaard dat zijn land niet verder kan gaan dan het j nu is. Averell Harriman heeft na- mens de drie „wijzen" een rapport ingediend waarin wordt gezegd dat getracht moet worden de sterkte j van de landmacht in Europa dit jaar j op vijf-en-twintig divisies te bren gen en dat de kolen- en staalpro- ductie moet worden verhoogd. Ge neraal Eisenhower liet weer klagen over het langzame tempo van de aanleg van vliegvelden. Zo blijft er een voortdurende spanning tussen het ekonomisch mogelijke en het militair noodza kelijke. Daarom betrekken de mi nisters meer dan vroeger de eko- nomische aspecten van de NATO in hun besprekingen, niet meer dan overeenkomstig de doelstellingen van deze organisatie. Het gaat er tenslotte over veilig te zijn voor elke bedreiging, zonder dat dit een of ander land zijn welvaart kost, want dan zou men met recht kun nen zeggen van de regen in de drup te zijn geraakt. Met wapens alleen is de welvaart van geen enkel land ooit verzekerd geweest. MAXIMUM STRAF VOOR ZWEEDSE SPION De Zweed Enbom, die onlangs werd gearresteerd, zal terecht moe ten staan wegens „ernstige spion- nage", waarop een maximumstraf van levenslange dwangarbeid staat. Enboma zal tot 5 Maart, de aan vangsdatum van zijn proces, in voorarrest blijven. Dit is Zweden's derde spionnage- proces in vier maanden. In Novem ber j.l. werd een Zweeds onder officier wegens spionnage voor Rusland veroordeeld tot levenslange gevangenistrafin Januari j.l. wer den drie niet met name genoemde personen wegens spionnage voor een niet genoemde vreemde mo gendheid tot gevangenisstraffen veroordeeld. Twee handlangers van Enbom zijn Woensdag door de Zweedse politie gearresteerd, een in Stockholm en een in Boraas. Hun namen zijn nog niet gepubliceerd. Zij worden even als Enbom van spionnage beschul digd. „FRANZ RICHTER" HEEFT BEKEND. De gearresteerde Bondsdagafge vaardigde „dr Franz Richter" (de ex-gouwleider Fritz Rosier) heeft tegenover de officier van justitie te Bonn een volledige bekentenis afge legd. Hij heeft een valse naam aan genomen en zijn eigen vrouw her trouwd om zijn nazi-verleden te verbergen. Hij verblijft thans in de gevangenis, verdacht van fraude en het gebruik maken van een valse identiteit, waarop een gevangenis straf van maximaal 15 jaar staat. Naar schatting heeft „Richter" meer dan 1400 documenten met zijn valse naam ondertekend. Onder luid ge lach werd in de Bondsdag bekend gemaakt, dat „de heer Fritz Rosier zijn zetel heeft opgegeven". BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. De kamerleden Stapelkamp (A.R.) en Nederhorst (P.v.d.A.) hebben vorige week de regering geïnter pelleerd over de zorgwekkende ontwikkeling der werkloosheid. Zij suggereerden een wijziging in het regeringsbeleid nu de positie van de betalingsbalans is verbeterd. Naar aanleiding van deze inter pellatie gaf minister Van den Brink een overzicht van de situatie en de maatregelen die de regering denkt te nemen om de werkloos heid tot normale proporties terug te brengen Op 31 Januari waren er 166.000 werklozen, dat is on geveer 70.000 meer dan nor- maal. De regering streeft er naar de werkloosheid tegen Mei weer tot dat normale peil terug gebracht te hebben. Daartoe wil ze een bedrag van 36.000.000 uit trekken om plannen te financieren die de werkgelegenheid vergroten. Ook vergrote defensie-orders zul len er toe bijdragen om meer werk gelegenheid te verschaffen daar voor zal een half milliard meer uitgegeven worden dan vorig jaar. In de bouwvakken zal in de loop van de komende maanden een gro, tere activiteit ontwikkeld worden en voor de sigarenindustrie zal verlichting gezocht worden in een wijziging van de tabaksaccijns. De werkloosheid in de bedrijfstakken als textielindustrie èn lederindu strie achtte de minister niet gro ter dan normaal De minister betoogde dat de oor, zaak van de huidige grote werk loosheid niet het gevolg is van een achteruitgang in de internationale conjunctuur, wat hij aantoonde uit de gunstige ontwikkeling van de export. Hij bestreed de opvatting dat de regering haar beleid zou moeten veranderen, alleen op en kele ondergeschikte punten kun nen wijzigingen aangebracht wor den om een zo doeltreffend moge lijk werkgelegenheidsbeleid te voe, ren. MOEIZAME GRONDWETSHERZIENING. De nog maar gedeeltelijke grondwetsherziening waarover de Tweede Kamer zich de afgelopen weken het hoofd heeft gebroken en het in de toekomst nog vaker zal moeten doen, is geen succes geworden. Op de eerste plaats al niet omdat het eerst de bedoeling was de grondwet grondig te wijzi gen, maar omdat de staatscommis sie die met het ontwerpen is be last, niet klaar kwam, heeft men voor de verkiezingen 1952 in ieder geval een gedeeltelijke wijziging willen aanbrengen. Het begon al minder vlot toen de regering om te beginnen enkele voorstellen van de commissie niet overnam. Maar bij de behandeling vroeg de Kamer toch om maatre gelen tegen revolutionaire volks vertegenwoordigers door middel van de motie-Romme, die werd aangenomen. Het voorstel van de regering daarentegen om een Ka mer van Grondwetsherziening in te stellen, kon de goedkeuring van de Tweede Kamer niet wegdragen en het werd dus verworpen. Wel was de Kamer het in meerderheid eens met de uitbreiding van de Tweede Kamer van 100 tot 150 le den en van de Eerste Kamer van 50 tot 75. De leeftijdsverlaging voor leden van de Tweede Kamer ■tot 23 jaar werd goedgekeurd. De leeftijdsgrens voor de Eerste Ka mer werd gehandhaafd op 30 jaar. Voorts werden er nog enkele amendementen aangenomen van de heren Andriessen (K.V.P.) en Donker (P.v.d.A.) De motie van de heer "Donker hield het verzoek in aan de regering om met een ont werp te komen, waardoor het mo. gelijk gemaakt zou worden dat de leden van de volksvertegenwoor diging ook na afloop van de zit tingstermijn kunnen blijven zitten tot een nieuwe volksvertegenwoor diger is gekozen, dit om een her haling van de situatie van 1945 te voorkomen. Minister Beel had er bezwaar tegen, maar de motie werd toch aangenomen. Dat verschillende voorstellen in eerste lezing zijn aangenomen houdt niet in dat ze er ook defini tief doorkomen, want bij de behan, deling in tweede lezing is een twee derde meerderheid nodig Het ont, werp b.v. dat handelde over de overgang naar de nieuwe rechts orde, kreeg maar een gewone meer derheid en ook voor de rest waren de stemmen nogal verdeeld, zodat er nog van alles mogelijk blijft. De in December van het vorig jaar gehouden kinderpostzegel-ac tie, ten behoeve van de verschil lende Nederlandse instellingen voor kinderbescherming, heeft netto 850.000 opgebracht. Dit is 75.000 meer dan het jaar tevoren. Aan deze actie, die weer werd gevoerd onder he/t motto „Voor het kind, door het kind", hebben 250.000 schoolkinderen, vertegen woordigend 10.000 klassen, mede gewerkt. WEER VRIJWILLIGERS NAAR KOREA. Er blijkt voortdurend grote be langstelling te bestaan voor dienst neming bij het Ned. Detachement Verenigde Naties. Precies zeven weken na het vertrek van het vo rige aflossingsdetachement van 160 man, zal morgen opnieuw een de tachement te Rotterdam worden ingescheept. Ditmaal zijn het 143 militairen, onder wie 5 officieren, 12 onderofficieren, 120 korporaals of soldaten en 6 militairen van het Wapen der Kon. Maréchaussée. MINISTER SOEBARDJO NEEMT ONTSLAG. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr Achmad Soe- bardjo is afgetreden. Zijn aftreden volgde op een uitspraak van het kabinet, waarin Soebardjo's eigen machtig optreden in de kwestie van de Amerikaanse hulpverlening werd afgekeurd. Mr Soebardjo heeft zonder mede weten van kabinet en parlement zijn handtekening geplaatst onder de zogenaamde overeenkomst krach tens de Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid (M.S.A.) Hierdoor verplichtte Indonesië zich bepaalde voorwaarden te ver vullen, die Amerika aan zijn hulp verlening verbindt. Toename van het aantal werkeozlen in de schoenindustrie wordt waar schijnlijk geacht. De tendenzen van een stijgende werkeloosheid in 't gehele rijk ge durende het laatste kwartaal van 1951, weerspiegelen zich in ver hevigde mate in de werkeloosheidsontwikkeling van Noord-Brabant. Het gemiddelde aantal werkelozen in het vierde kwartaal van 1950 bedroeg 10.583, in hetzelfde kwartaal van 1951 steeg dit aantal tot 17.231, dus absoluut met 6648 en procentueel met pl.m. 63 Voor het rijk bedroeg dit stijgingspercentage pl.m. 50 zodat Noord- Brabant een onevenredig groot deel van de stijgende werkeloosheid in het rijk voor zijn rekening kreeg. Dit verschijnsel constateert het Economisch Technologisch In stituut voor Noord-Brabant in zijn verslag over het laatste kwar taal van 1951 en bijgevolg wordt dit verslag allerminst geken merkt door een optimistische toon. SLECHTE TOESTAND IN DE BOUWVAKKEN. Vooral in de sector van de bouw vakken is de werkeloosheid ook dit kwartaal weer sterk in omvang toe genomen. Gemiddeld waren in het vierde kwartaal van 1951 in Noord- Brabant 4.454 mannen in de bouw vakken werkeloos; het aantal wer keloze bouwvakarbeiders in het ge hele rijkbedroeg 23.814; dit bete kent dat, waar Noord-Brabant 9% van het aantal nederlandse bouw vakarbeiders herbergt, het 14% van het aantal werkelozen in deze be drijfstak voor zijn rekening neemt. De oorzaak van deze divergentie zou men allereerst willen zoeken in een laag aandeel van Noord-Brabant in de Nederlandse bouw-activiteit; bezien wij echter de gegevens die het rapport verstrekt aangaande de investeringen in fabrieken, gebou wen en werkplaatsen, en de inves teringen in verbouwing, uitbreiding en herstel, dan komen wij met het rapport tot de conclusie dat 't Bra bantse aandeel in de Nederlandse bouw-activiteit op dit gebied een normaal beeld vertoont. Enigszins anders is de toestand op het gebied van de woningbouw; het Brabantse aandeel in de in uit voering zijnde woningen bedroeg 10% van het rijk, terwijl ruim 12% van de totale bevolking in Brabant woonachtig is. Een voldoende ver klaring voor het relatief groot aan tal bouwvakwerkelozen wordt hier door echter ook niet gegeven. Is het aantal bouwvakarbeiders in Noord-Brabant dan te groot? vraagt het rapport zich af. Hoewel het niet mogelijk is zonder meer deze vraag te beantwoorden, doen de cij fers toch vermoeden, dat het aantal bouwvakarbeiders in Noord-Brabant na 1947 te sterk is gestegen, DE TOESTAND IN DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. De gevolgen van de omslag in de Schoen- en Lederindustrie na de ongezonde productie-uitzetting in 't voorjaar van 1951 tot een niveau van tweemaal boven het peil van 1938 weerspiegelen zich nu, in te genstelling tot het vorige kwartaal ook in de officiële cijfers van het aantal werkelozen. Bedroeg het aantal werkelozen in deze bedrijfstak in het laatste kwartaal van 1950 500 voor Neder land en 165 voor Brabant, thans zijn deze cijfers resp. 1181 en 548, zodat bovendien het aandeel van Brabant in de totale werkeloosheid ken, dan zien we dat in het rayon Waalwijk op 31 December 1951 533 mannelijke werkelozen waren, of tewel 4.5% van de beroepsbevol king; deze cijfers bedroegen op 31 Januari 1951 resp. 154 en 1.3%; een beduidende stijging dus. Het rapport vervolgt dan: „In het rayon Waalwijk is de hoofdoorzaak van de verslechtering van de werkgelegenheidsverhoudin- gen vanzelfsprekend gelegen in de ontreddering van de schoenindus trie, welke zich in de loop van 1951 openbaarde en welke naar onze me ning bestaat uit een niet te over bruggen verschil tussen de produc tie-capaciteit en de afzetmogelijk heden. Dé sanering zal hier o.i. gevonden moeten worden door blijvende in krimping van de schoenproductie. De repercussies hiervan op de werk gelegenheid in deze streek zullen opgevangen moeten worden door omschakeling op andere industri ële bedrijfstakken, hetgeen dus wil zeggen, dat zich het structurele^ arbeidsoverschot van de Langstraat in de na-oorlogse jaren verborgen heeft achter een tijdelijk te achten zeer grote productie-opvoering der schoenindustrie, met het tanen waarvan thans de vraag in deze streek aan de orde komt, welke maatregelen genomen moeten wor den, om genoemde omschakeling op andere industriële bedrijfstakken in toereikende mate mogelijk te maken. Het is onze overtuiging dat een van de voornaamste maatrege len, welke in dit verband ge- riomen moeten worden, ge vormd wordt door de verkeers- geografische ontsluiting door een goed-geoutilleerd Noord- Zuid-verband; bij de huidige bepaald geïsoleerd te noemen situering van de Langstraat, achten wij de kansen op be houd van welvaart en werkge legenheid iin deze streek, bij de achteruitgang der schoenin dustrie, sledhts uiterst minil-i maal, TERUGGANG VAN INDUSTRIËLE WERKGELEGENHEID. Het rapport wijdt ook zijn aan dacht aan het verloop van de in- van het rijk in deze branche is ge stegen van 33% tot 46.4%, terwijl 40% van de Nederlandse schoen en Lederindustrie zich in Noord- Brabant heeft geconcentreerd, dus ook in deze branche ligt het aan deel van Brabant in de totale wer keloosheid boven het normale. Waar de export in het bijzonder in de schoenindustrie, zo vervolgt 't rapport, van geringe omvang is, is men geneigd inderdaad aan te nemen, dat de huidige crisis aan toont, dat deze branche als verzor gend apparaat voor Nederland te hoog is opgevoerd. Ter completering verschaft het rapport dan gegevens omtrent de gesubsidiëerde wachtgeldregeling in de schoen- en lederindustrie. Het totale aantal wachtgelders in Ne derland was op 30 Aug. 1951 3.348, op 31 Dec. 1951 4.180. De stijging van het aantal wacht gelders in het district van het Ge westelijk Arbeidsbureau Tilburg, van 5.236 tot 5.827, is de resultante van een stijging met 2.197 personen in de schoen- en lederindustrie en daling met 1.540 personen in de textielnijverheid. Gezien de ontwikkeling in deze laatste branche, waar dezelfde moeilijkheden reeds eerder ontston den, kan een toename van het aan tal werkelozen in de schoenin dustrie waarschijnlijk geacht wor den. Zou men het productie-index cijfer van pl.m. 131, zoals dat voor 1951 was, als normaal moeten be schouwen, dan geeft een becijfering van 't aantal minder gewerkte uren in Dec. 1951, dat 448.780 bedroeg, aan, dat dezelfde productie met on geveer 2300 man minder had kunnen worden geëffectueerd. OMSCHAKELING OP ANDERE INDUSTRIËLE BEDRIJFSTAKKEN. Wanneer we de tabel van de man nelijke werkeloosheid in de rayons van de diverse bijkantoren der Ge westelijke Arbeidsbureaux bekij- dustriële werkgelegenheid in Noord Brabant; helaas moet dit door om standigheden nog steeds met enige vertraging geschieden, zodat thans eerst het tweede kwartaal 1951 be sproken kan worden. Van 1190 representatieve bedrijven heeft men de personeelsbezetting op de voet gevolgd en deze bedrijven la ten over het tweede kwartaal een afname zien van 1418 personen. Dit betekent, dat in de industriële sec tor van Noord Brabant gedurende het tweede kwartaal pl.m. 2500 per saldo werden uitgeschakeld. Wanneer de overige kwartalen van. 1951 zich gedragen overeen komstig het thans onderzochte tweede kwartaal en gezien het verloop van de werkloosheid wordt dit tamelijk waarschijnlijk geacht dan betekent dit, dat het werke loosheidsverschijnsel in deze Pro vincie, behalve tengevolge van de bevolkingsgroei, eveneens ernstige vormen aanneemt tengevolge van een niet gering te achten blijvende uitschakeling van arbeidskrachten uit bepaalde typisch Brabantse be drijfstakken. De personeelsbezetting in de Schoen- en Lederbedrijven, die be horen tot de 1190 onderzochte, be droeg op 31 Maart 1951 18.025 en op 30 Jufni 1951 17.060; hetgeen een afname betekent van 965. Het rapport tekent hierbij ten slotte aan „Wij kunnen deze ontwikkeling niet anders zien, dan als het ein delijk aan de dag treden van een latent arbeidsoverschot in deze Pro vincie, dat door bijzondere omstan digheden in de na-oorlogse jaren, in de textiel- en schoenindustrie werd vastgehouden en dat thans, bij normalisering van de verhoudin gen in de schoen- en textielbranche, om een blijvende andere bestem ming in de industriële sector gaat vragen. Reeds in vroegere kwar taalverslagen hebben wij herhaal delijk als onze mening te kennen gegeven, dat het wel zeer onwaar schijnlijk zou zijn, dat de Bra bantse schoen- en textielindustrie haar sterk opgevoerde arbeidsbe- zetting onder handhaving van de in deze branche gevoerde prijzen der eindproducten, zou kunnen blij ven bestendigen." In de vergadering die de raad van Waalwijk j.l. Donderdag hield, werd een schrijven be" handeld van de R.K. en Chris telijke Organisaties van Bouw vakpatroons, betreffende de plaats gehad hebbende onder handse aanbesteding van wo ningen door de gemeente, wel ke woningen gegund waren aan de heer Lips, zonder dat de aannemers uit Waalwijk gelegenheid werd gegeven in te schrijven. Blijkbaar en vol komen begrijpelijk vonden de aannemers dat niet erg prettig, maar gelukkig kon de voor zitter, wethouder J. v. Hees- wijk, die de loco burgemeester, die door ziekte verhinderd was, verving, de raad meedelen dat alles in het reine was ge bracht. Reeds bij de notulen van de vo rige vergadering had de heer Meijs een aanmerking dienaangaande. Hij merkte op dat hij in tegenstel ling met de notulen had verklaard, dat hij accoord kon gaan met het voorstel tot het bouwen van huizen door de aannemer Lips, na onder handse aanbesteding, wanneer de voorzitter hem 100% zekerheid kon geven, dat geen der Waalwijk- j se aannemers de woningen voor dit bedrag zou kunnen bouwen. Wethouder van Heeswijk, die zich dit niet meer zo goed kon herinneren, vertrouwde op de woorden van de heer Meijs en al dus werden de notulen met deze wijziging gearresteerd Toen het binnengekomen schrij ven der aannemersorganisaties ter tafel kwam, deelde de voorzitter mee, dat na het binnenkomen van dit schrijven op uitdrukkelijk ver langen van de twee bonden een vergadering is belegd met B. en W. en vertegenwoordigers van de organisaties. Tijdens de besprekin, gen, aldus de voorzitter, is duide lijk gebleken dat de houding van het college de enig juiste is ge weest. De hoofdbestuursleden heb, ,ben, gezien de openhartige uiteen zetting, meer inzicht en begrip ge kregen voor de houding van B en W. Beide bonden hebben dan ook schriftelijk bevestigd af te zien van verdere stappen. Het deed de heer Meijs veel ge noegen dat men tot overeenstem ming was gekomen. En hij geloofde niet dat de woorden van de voor zitter inhielden dat het college bij de volgende gelegenheid dezelfde houding weer zou aannemen. De heer Verdoorn sloot zich aan bij de woorden van de heer Meijs. De houding van het college was in dit geval juist geweest, maar hij hoopte toch dat men bij een voR gende gelegenheid de plaatselijke aannemers alle mogelijke kans zou geven. Ook de heer Duyvelaar sprak in deze geest hij stelde bovendien de vraag, of er bij de besprekingen nog enige toezegging was gedaan. De heer Brouwer, op zijn beurt, sloot zich volkomen aan bij de vo- rie sprekers in besprekingen die hij dienaangaande met verschillen de personen had gehad, was hem wel enigszins duidelijk geworden, dat de instanties toch niet voor de volle 100% achter de Waalwijkse onderhandse aanbesteding ston den. „Het college", aldus de voorzit ter, ,,is er van overtuigd, dat de gemeentebelangen gediend zijn. En gaarne zal het met de belangen van de middenstand rekening hou den, hoewel dan met de midden stand in zeer beperkte zin, n.l. al leen de aannemers want wanneer dezen 't werk zou worden gegund, dan zou er de middenstand eigen lijk maar nadeel van ondervinden. Wij staan ongetwijfeld' sympathiek tegenover de argumenten van de aannemers en het interim-college heeft bij de besprekingen in zo verre iets toegezegd, dat het ver zekerd heeft, dat bij de volgende gelegenheid de Waalwijkse aanne mers de kans wordt gegeven hun diensten aan de gemeente aan te bieden, echter met deze restrictie, dat het mogelijk is. HAMERSTUKKEN. De volgende agendapunten, waarvan men de bedoeling en de importantie kan lezen in ons num, mer van vorige Maandag, waren niets meer dan hamerstukken. O.a. het beschikbaarstellen van gelden voor de Nuts U.L.O. school, het verpachten van gemeentelan- derjjen aan de Roestelberg en het nader vaststellen van het maximum bedrag in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van pl.m. 250.000. Geen van de leden had iets om trent deze punten op te merken of te vragen en om 8 uur kon de voor zitter deze openbare vergadering op de gebruikelijke wijze sluiten.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5