Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld txit In Geertruidenb@rg UIT DE Binnenland. worden de grachten schoon gemaakt en het Bolwerk hersteld. leent 120.000 gulden voor Woningbouw. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. GEMEENTERAAD DRUNEN Naar een nieuw Dorpscentrum. 6225 420 5805 Toename 190 MAANDAG 3 MAART 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON HELEN Hoofdredacteur JAN HELEN Dit blad verschijnt 2 x per week OPGERICHT 1878 mm 75e JAARGANG No. 19 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" 1 In de nacht van Donderdag op Vrij dag is het zeventiende na-oorlogse Fran se kabinet gevallen. Premier Faure had aan een twintigtal punten van zijn be groting de vertrouwenskwestie verbon den, zodat hij evenzoveel kansen had om te vallen. Toen hij voorstelde de strijdkrachten uit te breiden, kreeg hij nog de steun van de Gaullisten, niet uit waardering voor de regering, zeiden ze, maar voor de Franse strijdkrachten. Die steun moest Faure echter ontberen bij zijn voorstel om de belastingen te ver hogen en het vertrouwen werd hem dan ook onthouden met 309 tegen 283 stem men. Van tevoren had de premier ver klaard dat hij bij een nederlaag zou af treden, hoe de stemmenverhouding ook zou zijn. Na de uitslag vergaderde hij met zijn kabinet en trok daarna onmid dellijk met zijn 39 kabinetsleden naar het paleis van president Auriol om zijn ontslag aan te bieden. Dit werd door de president aanvaard. Faure is zes weken aan de regering geweest. Waarnemers verwachten dat de cri sis moeilijk zal zijn op te lossen en lang zal duren, als er tenminste langs de nor male weg een nieuw kabinet gevormd kan worden. De mogelijkheid wordt ge opperd dat Auriol een beroep zal doen op een van de partijleiders om, zonder de overige leiders te raadplegen, een ka binet te vormen. In de constitutie is de mogelijkheid opengelaten dat de presi dent een beroep doet op het parlement, maar tot nog toe heeft hij het niet ge daan. Als het zover komt, zou dit dus wel de ernst van de situatie tekenen. Misschien wordt de toestand nog scherper weergegeven door onhoudbaar dan door ernstig. Er was al weinig op timisme toen Faure zes weken geleden aan het bewind kwam en het is er sinds dien niet beter op geworden. Het is niet alleen dat de samenwerking tussen de partijen alles te wensen overlaat; wat dat betreft is er weinig nieuws onder de zon en het is wel een van de oorza ken dat Frankrijk nu al zijn zeventiende kabinet heeft gehad. Daarnaast is het land op een economisch dieptepunt ge komen, waardoor het aan de rand van een catastrofe staat. De schatkist is on geveer leeg, de kosten voor levensonder houd stijgen onrustbarend, de handelsba lans is helemaal uit evenwicht en de franc daalt snel in aanzien. Daartegen over staat dat de regering geen kans krijgt doeltreffende bezuinigingsmaatre gelen door te voeren en geen verlof om de belastingen te verhogen. En toch blijkt uit de voorstellen alleen al dat het land steeds verder in de put raakt. Viel Pléven op voorstellen tot belastingver hoging met 10 Faure moest al 15 voorstellen en ook hij viel. Wat nu? Om het beeld van het arme Frankrijk nog wat bij te tekenen kunnen we her inneren aan de oorlog in Indo-China die schatten geld kost zonder dat er uit zicht is op een definitieve overwinning en aan het feit dat het zijn invoer uit West-Europa drastisch heeft moeten be perken, wat natuurlijk verband houdt met het voorgaande en waardoor het buitenland mede de lasten te dragen krijgt van de zieke Franse economie. Dit alles heeft ,de meerderheid van de Nationale Vergadering er niet van kun nen weerhouden de regering haar steun te onthouden en het land op te schepen met de zeventiende regeringscrisis. Zelfs de dreiging van een devaluatie enerzijds en een hopeloze impasse anderzijds heeft niet zoveel eensgezindheid in de volks vertegenwoordiging kunnen brengen dat het de rege.ring-Faure mogelijk werd ge maakt haar plannen om de economie van het land tenminste wat op te lappen, uit te voeren. Op dezelfde smalle basis gevormd als dat van zijn voorganger Pléven, bleek ook het kabinet van Fau re te wankel te staan om het lang uit te houden en drastische maatregelen door te voeren. Het begint langzamerhand duidelijk te worden dat geen enkele Franse regering op de basis waarop de laatste zijn ge vormd ook maar een -schijn van kans heeft een stabiele en krachtige binnen landse politiek te voeren. Een kabinet dat de reële steun heeft van nog niet de helft van het parlement en voor de rest afhangt van de genade of ongenade van andere partijen is geen lang leven be schoren. En in deze verhouding hebben verschillende Franse regeringen achter elkaar toch moeten werken. Daar kwam nog bij dat 's lands economische toe stand voortdurend verslechterde, zodat er iedere keer onaangenamere maatrege len genomen moesten worden. En het is ongetwijfeld gemakkelijker die zonder re geringsverantwoordelijkheid af te stem men dan ze met regeringsverantwoorde lijkheid door te voeren. De Franse socialisten verkeren in de positie dat zij, geen regeringsverant woordelijkheid dragend, de regering kun nen maken en breken. Zij houden zich, wanneer niet aan al hun wensen wordt voldaan, bij de formatie afzijdig, maar zeggen hun steun toe, natuurlijk met de nodige al of niet uitgesproken reserve. Ondertussen .blijken de partijbelangen telkens weer beslissend, zowel voor de deelname aan de regering als voor steun aan de regering. En is men nog niet uit eigen overtuiging tot de conclusie geko men dat dit niet het laatste criterium is dat gewicht in de weegschaal moet leg gen bij het vaststellen van wetten, dan zijn er nog de gebeurtenissen die bewij zen dat landsbelang en partijbelang niet identiek zijn. Opnieuw zit Frankrijk met het pro bleem dat volgens de gewone methode onoplosbaar lijkt. Zelfs de verkiezingen van het vorig jaar hebben daarin geen verandering kunnen brengen. Op de eerste plaats al niet omdat er niet zo n grote verschuivingen plaats hadden, ver volgens niet omdat altijd twee groepen van de regering bleven uitgesloten, n.l. Gaullisten en communisten, en tenslotte niet omdat de socialisten onveranderlijk op hun eigen doctrinaire standpunt ble ven staan. Wat dan? Een nationaal ka binet. Dat zou misschien de eerlijkste weg zijn om de nationale moeilijkheden evenredig op te lossen. Het is echter wel twijfelachtig of de partijen de offervaar digheid kunnen opbrengen die deze op lossing onvermijdelijk zou vragen. Er zou zeker weinig van de verkiezingsbe loften overblijven, maar hoe vaak wor den die wel verwezenlijkt? President Auriol zit waarschijnlijk weer met de handen in zijn haar en het de moeite waard er nieuwsgierig naar te zijn hoe hij er met de zijnen in zal slagen Frankrijk uit de impasse te helpen waarin het voor de zoveelste keer geraakt is. Als hij er niet in slaagt het parlement te overtuigen van de noodzakelijkheid van een ommekeer van partijpolitiek naar nationale politiek, zal ook de volgende oplossing een lapmid del zijn, met alle gevolgen van dien, dat wil zeggen de oude misère. DE PARTIJRAAD DER K.V.P. „Het gaat thans niet meer om vleu gels, hetzij rechter of linker. Het con cept-program, morgen hét program, is het program van de partij. Van de par tij als een eenheid en die zich ook als een eenheid zal inzetten om het zo goed mogelijk te verwezenlijken Aldus de heer W. J. Andriessen in de rede, waar mede hij Vrijdagmorgen in Utrecht de vergadering van de Partijraad van de K.V.P. opende. Het nieuwe algemeen staatkundig program komt andermaal in discussie en ook zal het verkiezingspro gram, waarop tal van amendementen zijn ingediend, moeten worden vastgesteld. Ten aanzien van het overleg met de groep-Steenberghe constateerde de par tijvoorzitter, dat dit in een goede sfeer was gevoerd. Met nadruk was namens de groep verklaard, dat men haar niet moest zien als een conservatieve groepe ring. Een dergelijke koers werd niet ver langd en zou door het partijbestuur ook niet zijn geaccepteerd. Wel kan erkend worden, dat tal van zaken feitelijk an ders zouden moeten zijn. DE SIGAREN-INDUSTRIE. Voor de oorlog werkten in de Ned. sigaren-industrie 32000 arbeiders; in 1950 nog 15829 personen en thans 11500. Men hoopt door de verlaging van de tabaks-accijns, waardoor de goedkope sigaren 3 cent lager worden in prijs, dat de bedrijvigheid aanzienlijk zal toene men. BELGEN ETEN ROOM BOTER, WIJ MARGARINE... Naar uit de statistieken van de Ver. Naties blijkt, verorberen de Belgen per jaar 8,7 kg. boter per hoofd der bevol king tegenover slechts 2,7 kg. in Neder land. Hiertegenover verbruiken de Ne derlanders per persoon 17 kg. margarine, de Belgen slechts 8 kg. De Belg eet 235 eieren per jaar, de Nederlander niet meer dan 68. Waar in België per hoofd der bevolking per jaar 40,8 kg. vlees wordt genuttigd, bedraagt dit voor Nederland 34,4 kg. Iedere Belgische inwoner drinkt per jaar 125 liter bier tegenover slechts 10,9 liter voor de Nederlanders. Aan koffie gebruikt men in België 5 kg. per jaar, in Nederland 1,6 kg. Iedere Belg eet gemiddeld per jaar 149 kg. aardap pelen, de Nederlander 130 kg. Wat de kaas, melk, vis en suiker betreft worden de Belgen door de Nederlanders gesla gen. Aan kaas gebruiken de Belgen na melijk 4,8 kg., de Nederlanders 5 kg., aan melk 98,8 liter en 191 liter, aan vis 5 kg. en 9,3 kg., aan suiker 30,8 kg. en 35,4 kg. CONFERENTIE MET DE WEST. Ter voorbereiding van een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der 'Ne derlanden wordt begin April te 'sXïra- venhage een conferentie bijeen geroepen van vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, aldus een Koninklijk Besluit van 26 Fe bruari. De conferentie wordt uitgenodigd een ontwerp voor een statuut voor het Ko ninkrijk samen te stellen, waarbij als ba sis voor de besprekingen wordt uitge gaan van het door de gemachtigden van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in overleg opgestelde werkstuk. Als voorzitter van de Nederlandse de legatie is benoemd de minister v. Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters. Als voorzitter van de conferentie zal optreden de minister-president, als plaats vervangend voorzitter de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en als onder-voorzitters de voorzitters van de Surinaamse en die van de Antilliaan se delegatie. Suriname en de Nederlandse Antillen worden thans uitgenodigd vertegenwoor digers voor de conferentie te benoemen. MAJOOR VAN WEEZEL HOOFDCOMMISSARIS IN DEN HAAG. Met ingang van 1 Maart is bij K.B. van 27 Februari benoemd tot hoofdcom missaris der gemeentepolitie in Den Haag, majoor J. H. A. K. Gualtherie van Weezel. De nieuw benoemde hoofdcom missaris is thans commandant van het Corps Commandotroepen te Roosendaal. KONINGIN VOOR CONGRES. Koningin Juliana zal tijdens haar be zoek aan de Verenigde Staten op 3 April het Amerikaanse Congres toe spreken. Dit is Vrijdag door het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken bekend gemaakt. DRIEJARIG KIND GEDOOD, MOEDER ZWAAR GEWOND. Op de weg tussen Drachten en-Drach- ter Compagnie is een driejarig meisje bij een aanrijding om het leven gekomen en haar moeder, mevrouw P., echtgeno te van een fruitkweker bij Drachten, ernstig gewond. Het ongeluk ontstond, toen bij een wegkruising een personenauto in botsing kwam met een vrachtauto. De personen auto greep daardoor het rijwiel, waar op mevr. P. met haar dochtertje was ge zeten. DODE EN ZWAAR GEWON DE OP SPOOROVERWEG. Een dode en een zwaargewone vielen Dinsdagavond te betreuren op de be waakte spoorwegovergang bij Rilland i Bath, waar een auto met 10 carnavals- vierders uit Bergen op Zoom door de neergelaten bomen was gereden. Het 22- jarige meisje J. G. uit Hoedekenskerke leefde nog toen zij uit de wrakstukken i van de auto, die tegen een boom tot j stilstand kwam, bevrijd werd, maar in de loop van de nacht overleed zij in het ziekenhuis te Goes. j Door de tegenwoordigheid van geest van de overwegwachter is waarschijn- 1 lijk een treinontsporing, die ernstige ge- volgen had kunnen hebben, voorkomen, i Op 400 meter naderde een trein en de ze liep hij, zwaaiend met een lamp, te gemoet. Vlak voor de overweg kwam de trein tot stilstand. De bestuurder van de auto verklaarde dat de remmen in de wagen plotseling niet goed meer werkten. De man was Irt de vergadering die de raad van Geertruidenberg j.l. Don derdagavond hield, werd door de voorzitter meegedeeld dat het plan bestond om het schoonmaken van de grachten en het herstel van het Bolwerk als een object uit te voe ren. Men wilde toestemming vragen dit werk aan te besteden aan een aannemer, maar het uit te laten voeren in DUW-verband. Hopenlijk verkrijgt men gauw deze toe stemming, zodat men ten spoedigste met dit werk kan be ginnen; de Bergenaren en allen die dit schone stadje een warm hart toedragen, zullen dit toejuichen. BEPERKINGEN VOOR HONDEN. Nadat de notulen van de twee vo rige vergaderingen ongewijzigd wa ren gearresteerd, keurden de raads leden de rekening van de Stedelijke Godshuizen goed; hierbij werd ech ter de afgevaardigde van de Sted. Godshuizen in de gemeenteraad, de heer v. Alphen, verzocht het ver langen van de raad aan het college van regenten kenbaar te maken, de volgende maal een duidelijkere toe lichting te geven bij de Kapitaal- dienst; deze opmerking was ook door het verificatiebureau gemaakt. Nadat de gemeentebegroting 1951 een kleine wijziging had ondergaan, besloot men het voorstel van burge meester en wethouders tot het aan gaan van een geldlening ad 50.000, tegen 4% met een looptijd van 30 jaar met de Nutsspaarbank te Bre da, aan te nemen. De voorz. dankte de Bank voor haar medewerking. De rekening-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd verhoogd en ook in Geertruidenberg zullen in 't ver volg de ambtenaren geen lid meer mogen zijn van een communistische vereniging. De Politie-verordening werd ge wijzigd in die zin, dat men op ter reinen waar markt of kermis-of i.d. werd gehouden, niet meer mocht fietsen, noch met een fiets aan de hand mocht lopen, om de nylons van de dames niet te beschadigen, aldus de voorzitter. Er was ook een verstrenging van het artikel dat het loslopen van honden beperkte; dit is nodig, zei de voorzitter, want er lopen hier tegenwoordig honden als kalveren. Ze zouden nu niet meer op ander mans grond los mogen lopen. Naar aanleiding van dit artikel besprak de heer Hartong de wense lijkheid om de spertijd voor los lopende honden, van 11 u. 's avonds tot 5 uur 's morgens, te wijzigen in verband met het wisselen van de ploegen op de diverse fabrieken. Na ampele besprekingen zou men de tijden veranderen, zodat de sper tijd voortaan werd van 22 tot 7 uur. De Vleeskeuringsverordening werd ook gewijzigd en tegen de vaststelling van het voorschot voor de R.K. Jongens- en Meisjesschool en de Nutsschool had ook geen der leden bezwaar. Evenmin als tegen het bedrag van 3077.dat het be stuur der R.K. Jongensschool had gevraagd tot aanschaffing van leer middelen en schoolmeubelen. Maar wel merkte de voorzitter hierbij op, dat hij de schoolbesturen gaarne vanaf deze plaats wilde verzoeken rekening te houden met de finan- ciëel moeilijke tijdsomstandigheden, ook voor de gemeente. Een perceel grond dat nu bij de N.V. Thor in gebruik is, besloot men, zoals trouwens contractueel was vastgelegd, te verkopen aan de N.V. Spijer Brothers; 1 Maart a.s. zou de Thor het terrein ontruimd moeten hebben. Bovendien vroeg Spijer Brothers, om 't terrein recht af te kunnen sluiten, een kleinere strook, die eveneens voor 1.— per M2 zou worden verkocht. De raad besloot voorts van M. Kooperberg in het Bierstraatje een perceel grond te kopen tegen 3.50 per M2. INGEKOMEN STUKKEN. Bij de ingekomen stukken bevond zich dus ook het plan van de Heide- mijtot het schoonmaken van de grachten en het herstellen van het Bolwerk. Enkele heren spraken over de lonen die de DUW betaalt, en de meningen hierover waren lichtelijk verdeeld; maar per slot van reke ning zei de burgemeester dat dit geen kwestie was voor de raad. An deren vroegen of de aannemer, wan neer het eenmaal gegund was, het wel in DUW-verband zou laten uit voeren. Hier bestond echter geen enkel bezwaar tegen, meende de voorz.; bovendien betrof het hier nog alleen nog maar de vraag of men toestem ming zou geven het werk in der gelijk verband uit te voeren. Tegen een voorstel van Ged. Sta ten om de wethouderssalarissen te verhogen tot 520.had geen der leden bezwaar. Van de Ged. Staten was ook de mededeling ontvangen, dat zij hun besluit om de gemeente toe te staan de kroondomeinen te kopen, heb ben verdaagd. G. S. deelden voorts mede dat zij gunstig zouden adviseren om de sa- larisen van de ambtenaren te ver hogen. Bij wijze van verrasing had de voorzitter voor elk der leden nog een brochure over de burgerlijke ver dediging. „Het is geen prikkellec- niet onder invloed van sterke drank. Acht inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. TWEE OUDEN VAN DAGEN OMGEKOMEN BIJ BRAND IN ALKMAAR. De brand die in de nacht van Woens dag op Donderdag in een tehuis voor Ouden van Dagen te Alkmaar heeft ge woed, heeft twee slachtoffers geëist; een 73-jarige vrouw en een 84-jarige man werden na het blussingswerk dood aan getroffen. Ongeveer 250 personen wer den dakloos, terwijl ongeveer de helft van de bewoners hun bezittingen ver loren. Men vermoedt dat de brand is ont staan doordat bij een der bewoners, de omgekomen man, een petroleumstel is omgevallen. Toen het vuur eenmaal om zich heen greep, breidde het zich zeer snel uit. Een groot aantal brandweer corpsen uit Alkmaar en omgeving bestre den de vlammen, maar men kon niet verhinderen dat de Westelijke vleugel en een gedeelte van het hoofdgebouw uitbrandde. De schade wordt op ongeveer een millioen geschat. Hoewel men aanvankelijk meende dat alle bewoners van het tehuis gered wa ren, moest men later tot de droeve ont dekking komen dat twee personen wa ren omgekomen. tuur, heren", zei de voorzitter. RONDVRAAG. Bij de rondvraag bracht de heer Hartong het plan voor de sportter reinen ter sprake, misschien kon dit ook in DUW-verband worden uit gevoerd. Voorlopig, meende de voorzitter, had men z'n handen vol aan het plan voor de grachten en het bol werk. Hij zou echter wel eens na kijken hoe 't precies met dat sport terrein-plan gesteld was. De heer Zijlmans vroeg of de lo nen van het andere gemeente-per soneel ook niet verhoogd konden worden, nu de ambtenaren in een hogere klasse zouden vallen. Het personeel van de gemeente, zoals stratenleggers, enz. heeft niets met de grootte van de ge meente te maken. De lonen van de ze mensen zijn indertijd goedge keurd en het zou moeilijk zijn om voor een verhoging toestemming te krijgen maar niettemin zou men onderzoeken of de verhoudingen ten deze nog juist waren, aldus de voor zitter. De heer Maas had een opmerking over grond die maar renteloos bleef liggen en waarvoor toch een gegadigde was, die het stuk voor 40.wilde pachten, terwijl men er dan toch nog zand kon halen. Op zeer korte termijn zou dit beke ken worden, zegde de voorzitter toe. De heer van Boxtel wees er op dat men bij het bouwen van de nieuwe huizen aan de haven een hek gezet had volgens eigen plan en niet volgens het plan zoals dat door het gemeentebestuur was vastgesteld. De heer Hartong onder streepte dit ook. 't Is vreemd, zei hij, we maken een plan' met een rooilijn en ongestraft wijkt men hiervan af. Waar blijft men dan Is 't toezicht dan goed Hier is toch een besluit van B. en W. over treden, ik zou er proces-verbaal van op laten maken. Ook de heer van Alphen was deze mening toe gedaan. Hier paste een onderzoek naar de schuldvraag. „We moeten het niet voor gaan stellen, alsof Den Berg hiermee verknoeid is", zei de voorzitter. Maar men zou in elk geval toch ter zake diligent zijn. Nadat op een vraag van de heer van Alphen de voorzitter nog ge antwoord had, dat er dit jaar op Goede Vrijdag markt zou worden gehouden, maar dat men middels de sirene 's middags om drie uur en kele minuten stilte zou laten hou den, ging de raad over tot geheime vergadering. De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in algemene openbare vergadering bijeen ten ge meentehuize, onder voorzitterschap van burgemeester E. A. Snels. Op deze eerste vergadering in '52 richtte de voorzitter zich in een nieuwjaarsrede tot de raad, welker leden hij bij de aanvang van 1952 veel geluk en voorspoed in dat jaar toewenste. Sprekende over 1951, noemde burgemeester Snels dit in vele opzichten geen onverdeeld gun stig jaar. In 1951 bereikte men in de conjunctuur een hoogtepunt, ge volgd door een crisis, waarvan de terugslag ook in onze gemeente voelbaar dreigde te worden. Wat het bedrijfsleven betrof, al dus spreker, is er thans weer een opleving te bespeuren die, naar wij mogen hopen, zal mogen blijven voortduren. De woningbouw in 1951 is zeer ongunstig geweest en wat in voor gelopen jaar gold de bouw van een grote fabriekshal van de Fa. Lips, de vestiging van een machinefabriek van de Fa. Schaars, en een schoen fabriek van dhr. Ravenstein „Ravo" uit Nijmegen. Na er nogmaals op gewezen te hebben hoezeer dit alles verweven is met de plannen en daden van het gemeentebestuur, besloot spr. zijn openingsrede met een woord van dank aan alle medewerkers voor de diensten in 1951 en sprak de hoop uit dat allen in 1952 met dezelfde ijver en toewijding de gemeente en de gemeentebelangen zouden die nen. Een algemeen overzicht over de loop der bevolking etc. is als volgt: Inwoners per 31 Dec. '50 5615 Geboren 158 Gevestigd 452 610 gaande jaren werd ingelopen, is in 1951 weer ruim verloren gegaan. Spr. hoopte dat 1952 voor de wo ningbouw beter zou mogen zijn, wat gezien dat in de gemeente voor direct nog 200 woningen te kort zijn ook wel dringend nodig is. De middenstand, die zeer zeker, aldus de voorzitter, te kampen heeft met haar liquiditeit, maakte in '51 desondanks in onze gemeente een opgang en allerwege ziet men hier verbeteringen en verfraaiingen in de goede richting. Van de agrarische sector kon spr. weinig vertellen. De tuinbouw maakte, aldus spr., in 1951 geen slecht jaar; in onze ge meente neemt de tuinbouw steeds toe en thans staan wij reeds voor de belangrijke uitbreiding van de Vei ling, die als een afspiegeling gezien mag worden van de opwaartse rich ting in de tuinbouw. De industrie-uitbreiding in het af- Overleden 43 Vertrokken 377 Aantal huwelijken 43 (record). Statistiek bouwnijverheid. Aantal in 1950 gereedgekomen woningen 36 Aantal herbouw 15 Aantal herstel 1 Woningsplitsing 1 Vrijwillige beschikbaarstelling 5 Woningnood. Totaal aanvrage Samenwoningen Totaal nodig, direct 58 102 78 180 VLOTTE AFWERKING. De eerste 12 agenda-punten wer den door de raad zeer vlot afge werkt. De raad gaf aan de meeste voorstellen zonder verdere op- of aanmerkingen haar goedkeuring. De notulen werden goedgekeurd en de ingekomen stukken ter ken nisgeving aangenomen. Aan de orde was verder het voor stel van B. en W. tot. vaststelling van het voorschot ex art. 101 der L.O.-wet voor 1952, zulks t.b.v. de bijzondere lagere scholen. Prae-advies No. 1) Op grond van de verstrekte gege vens betreffende het aantal leerlin gen aan genoemde scholen, is het te verlenen voorschot als volgt te be palen: Bijz. g.l.o. Aantal leerl. R.K. Jongensschool, Drunen 237 R.K. Meisjesschool, Drunen 226 R.K. Jongensschool, Elshout 137 R.K. Meisjesschool, Elshout 127 Totaal 17901.—. Aantal leerl. 16 41 97s Bijz. v.g.l.o. R.K. Jongensschool, Drunen R.K. Meisjesschool, Drunen R.K. Jongensschool, Elshout R.K. Meisjesschool, Elshout Totaal 1639.67. Hieraan verleende de raad haar goedkeuring. Het voorstel tot wijziging van de bouwverordening keurde de raad eveneens goed. Het gold hier alleen een administratieve wijziging. Het voorstel tot wijziging van 't reglement voor het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur, zulks i.v.m. de verzekering van gelden en gelds waarden bij het Burgerlijk Armbe stuur kreeg eveneens de goedkeu ring. De wijziging Vleeskeuringsveror dening, die is gewijzigd zoals in andere plaatsen, keurde de raad ook goed. Over het voorstel tot verkoop van een bouwterrein langs de Stations straat, zegt het prae-advies: Door v. D., timmerman te Drunen, is een verzoek ingediend om hem een bouwterrein te verkopen langs de Stationsstraat. Bedoeld is het in dertijd aan M. Klerks verkochte ter rein, dus juist voorbij de laatste ge meentelijke woningwetwoning. Van D. is voornemens ter plaatse een nieuwe woning te bouwen. De beredte van het betreffende perceel is 12 meter. Met het oog op de toe komstige bouw van een werkplaats heeft hij echter een grotere breedte gevraagd. Tussen de laatste gemeen telijke woningwetwoning en het be doelde bouwterrein is een weg ge legen. Deze weg (Veldweg) heeft momenteel een breedte van pl.m. 10 meter. Waar een dergelijke breedte voor bedoelde weg feitelijk overbodig is te achten, zou, in ver band met het karakter van de toe komstige bouw, zonder bezwaar de breedte van de Veldweg terugge bracht kunnen worden tot 4 a 5 m. Hierdoor wordt het v. D. in de toe komst mogelijk gemaakt zijn plan nen te verwezenlijken. De heer R. v. Drunen zag de in- rij graag op minstens 5 meter. De voorzitter zeide hiermee rekening te zullen houden. Het voorstel werd goedgekeurd. Het voorstel tot het geven van ver goeding voor kosten van spraaklessen aan kind G. v. V. werd goedgekeurd, evenzo het voorstel tot herziening van de schoolgeldtarieven voor Nijverheids onderwijs. Deze herziening houd een verlaging is.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5