I Waalwijkse en Langstraatse Courani ■I Zijn eerste bezoek aan Waalwijk, Burgemeester Teyssen en Oudenbosch. Burgemeester Teyssen en de Industrialisatie. Personalia. Onze nieuwe Burgemeester „ik hoop hier veel Ie kunnen doen". Twds begrippen, die elkander aanzienlijk en betekenisvol hebben gemaakt. MEN KAN PRATEN MET WIE* MEN WIL Oudenbosch trok in enkele jaren tijd EEN GEVARIEERDE INDUSTRIE AAN. MAANDAG 10 MAART 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \MI HEI ZUIDEN l 75e JAARGANG No. 21 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.6C franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Omstreeks 10 uur in de ochtend van Vrijdag was burgemeester J. Teyssen van Oudenbosch door de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant in kennis gesteld van het feit dat hij door H M. de Koningin was benoemd tot burgemeester van Waalwijk. Omstreek 3 uur in de namiddag kwam hij, vergezeld van zijn echtgenote, in zijn wagen naar zijn nieuwe gemeente. Hij moest wachten voor een bruidsstoet; welwillend deed hij dat en wel willend poseerde hij voor de fotografen die dit belangrijke mo ment wilden vereeuwigen. ning over de Waalwijkse industrie, wel wetend dat hij een voorstander van de industrie bij uitstek is. „In de industrie van Waalwijk", aldus burgemeester Teyssen, „moet variatie komen; op de eerste plaats om de variatie zelf; op de tweede plaats om voldoende werkgelegen heid te scheppen voor het arbeids- overschot". Gevraagd naar zijn kijk op het havenprobleem, zag burgemeester Teyssen een haven aan de Bergse Maas als het ideaal. „Maar", zei hij, „dit is inderdaad een stoute onder neming; we moeten echter beden ken dat de cost voor de baet uit gaat. Ik ben nog niet zo goed op de hoogte van de plannen, maar dit werk kan misschien uitgevoerd worden als een DUW-object, in het kader van de werkeloosheidsbestrij- ding in Brabant". „Ik hoop hier veel te kunnen doen", was de slotopmerking van onze nieuwe burgemeester, die niet zoveel tijd tot zijn beschikking had, want hij wilde met mevrouw na tuurlijk nog even naar zijn nieuwe woning gaan zien en bovendien wachtte hem 's avonds weer een raadsvergadering in Oudenbosch. Dit korte onderhoud gaf ons de overtuiging kennis gemaakt te heb ben met een uiterst beminnelijk man, die een scherpzinnige kijk heeft op de grote problemen die aan zijn bekwame zorg nu zijn toever trouwd; een man die zich onge dwongen beweegt, die vriendelijk is, die iemand gaarne te woord stclclt» Na zijn bezoek aan het gemeente huis, waar hij ook aanstonds de di verse afdelingen bezocht, ging de burgemeester een kijkje nemen in zijn nieuwe woning en reed hij o.m. vergezeld door de directeur van ge meentewerken, de heer Kobben door een gedeelte van Waalwijk. Wij hadden het genoegen hem in de avonduren wederom te ontmoe ten in Oudenbosch, waar wij hem zijn gevoelens vroegen over zijn eerste bezoek aan Waalwijk. Hij toonde zich zeer enthousiast; hij vond Waalwijk een prachtige ge meente en ook Mevrouw Teyssen toonde zich zeer ingenomen met deze promotie van haar man. Maar ook zei burgemeester Teys sen ons toen voor het eerst, dat hij het zeer, zeer jammer vond Ouden bosch te moeten verlaten. Och, hoe kan het ook anders, wanneer men zoveel voor een ge meente heeft gedaan, wanneer men er zoveel tot stand heeft weten te brengen. Maar dat is een hoofdstuk op zich; en daarover kunt U in een ander artikel lezen. J. L. P. M. TEYSSEN Burgemeester van Waalwijk. Op het gemeentehuis werd de nieuwe magistraat welkom geheten door loco-burgemeester Fr. Smol ders en de gemeente-secretaris J. v. Mierlo. Het gezelschap trok zich hierna voor een kort onderhoud te rug in de burgemeesterskamer. Nadat de burgemeester zijn nieu we raadhuis had bezichtigd, ver gunde hij ons de eer van een kort onderhoud, waarin wij hem wilden vragen naar zijn eerste impressies. Hartelijk en joviaal ontving hij ons in zijn nieuwe ambtsvertrek en zeer bereidwillig stond hij ons te woord. Wij vroegen hem naar zijn me ning over Waalwijk. „Waalwijk", zei hij, „is een ontzaglijk aantrek kelijke gemeente met prachtige perspectieven". En vervolgens kwamen wij te spreken over de problemen die on ze gemeente kent en het verbaasde ons, hoe goed burgemeester Teyssen op de hoogte was van het wel en wee van Waalwijk. „Ik ken de problemen zeer goed", lichtte hij ons in, „en vooral ben ik bekend met het verkeersprobleem; dat moet punt één van het pro gramma zijn, voor zover tenminste een burgemeester van een program ma kan spreken. De accomodatie op verkeersgebied is beneden peil" (wij zullen de laatste zijn hem dit te bestrijden); „dit probleem moe ten we zien in het grote verband van het hele gewest". En de nieuwe magistraat wees op de belangrijk heid van de verkeersweg Noord Zuid; en een vaste oeververbinding bij Sleeuwijk. Wij vroegen hem naar zijn me- 300 WONINGEN. Direct na de bevrijding, vertelde de gemeente-secretaris, begon de burgemeester met geweldige stuw kracht het initiatief te nemen voor de opbloei van de gemeente. Vooral op het gebied van de woningbouw heeft hij veel werk verricht en prachtige resultaten bereikt ook. Vanaf 1920 was er in Oudenbosch door de gemeente geen enkel huis meer gebouwd, veel huizen waren in verval geraakt, en U zult dus wel begrijpen dat na de bevrijding de woningnood een zeer groot pro bleem werd, zoals in iedere andere gemeente. Met voortvarendheid echter heeft burgemeester Teyssen aangepakt; het begon met 4 wonin gen, toen 18, 20, 42 enz., totdat er op de dag van vandaag bijna 300 woningen gereed zijn, en dat voor een gemeente met rond de 7000 in woners; wanneer wij, in Waalwijk, denken al een zeer goede figuur te slaan met onze woningbouw, de laatste jaren dan niet meegerekend, dan moeten we toch toegeven dat dit aantal relatief veel groter is. Maar nog zijn er volop woningen te kort; en dat is geen wonder wan neer men bedenkt dat Oudenbosch van een plaats met rond de 5000 inwoners wat het bij de bevrijding nog was, is uitgegroeid tot een plaats met ruim 7000 inwoners; dat betekent een groei van pl.m. 40%; dit wil heel veel zeggen. Nu moet men wel bedenken dat in dit inwoneraantal de beide be kende Oudenbossche pensionaten, St. Louis (met ongeveer 1000 man) en St. Anna zijn begrepen. Maar de stijging van het inwonertal blijft er uiteindelijk hetzelfde door. SCHOLENBOUW. Dat burgemeester Teyssen het nut en de belangrijkheid van goed on derwijs met name van goed vak onderwijs inziet, wordt overtui gend aangetoond door de nieuwe scholen die na de oorlog onder zijn bewind en met zijn volle steun zijn gebouwd. De broeders van St. Louis bouw den een nieuwe nijverheidsschool, ook voor internen; het is een prach tig gebouw, dat in alle opzichten aan de te stellen eisen voldoet. Een lagere tuinbouwschool is nagenoeg gereed, ook deze wordt een sieraad voor Oudenbosch, terwijl zij ook in een bestaande behoefte voorziet, want zoals bekend, wordt in Ou denbosch de tuinbouw en met name de boomkwekerij in grote omvang beoefend. Dan is er nog een Land- bouw-Huishoudschool tot stand ge komen; deze is ondergebracht in een bestaand gebouw. In dit verband noehien we ook de belangrijke veiling van Ouden bosch, waar de burgemeester com missaris van is, en die vooral een grote omzet heeft in peulvruchten en zacht fruit. ALLES HAD ZIJN AANDACHT Wanneer Oudenbosch na de oorlog is uitgegroeid van een plaats, gering in aanzien en betekenis, tot een gemeente, bekend om zijn enorme groei op elk gebied, dan dankt zij dit aan de bui tengewone stuwkracht en activiteit, de vooruitziende blik van Burgemeester J. L. P. M. Teyssen. Wanneer burgemeester Teyssen hoog in aanzien staat bij allen die hem kennen en allen die op de hoogte zijn van het besturen van een gemeente, dan is dit omdat de gemeente Oudenbosch het meest welsprekende bewijs is van de zeer grote bekwaam heden van deze magistraat die nu zijn talenten in dienst zal gaan stellen van de gemeente Waalwijk. Burgemeester Teyssen en mevrouw voor het gemeentehuis Men kan praten met wie men wil in Oudenbosch; ze zullen U alle maal zeggen hoe jammer het is dat burgemeester Teyssen hen gaat ver laten en hoe enorm veel hij voor de gemeente heeft gedaan. Wij brachten een bezoek aan Ou denbosch en wij spraken met ver schillende mensen, zowel met no tabelen als met de gewone man op de publieke tribune in de raadszaal; zij waren unaniem in hun oordeel. Om 'ns enigszins een idee te heb ben van al hetgeen de burgemees ter in zijn tienjarige ambtsperiode voor zijn gemeente heeft gedaan, zijn wij gaan praten met de ge meente-secretaris, de heer J. v. d. Hoek, die ons zeer welwillend te woord stond, dat wil zeggen op en thousiaste manier een loflitanie heeft aangeheven op de grote ver diensten en de buitengewone hoe danigheden van de nieuwe Waal wijkse burgemeester. Herhaaldelijk zei de secretaris: „Ze vinden het allemaal jammer dat ie weggaat; en vooral ik zelf". En hij zei ook: „Misschien denkt U dat ik vreselijk zit te overdrijven, maar later zullen we elkaar nog wel 'ns zien en dan zult U zeggen dat ik volkomen gelijk heb gehad". En we hebben zitten praten; de secretaris kon geen einde vinden voor zijn lange rij van loftuitingen voor de prachtige prestaties van zijn scheidende burgemeester en wij wisten dat hij niet overdreef; wij wisten ook dat burgemeester Teys sen de aangewezen man is voor een plaats als Waalwijk. „Al datgene, wat voor de ge meente en de ingezetenen van be lang is heeft zijn interesse", vertel de de secretaris verder. En inderdaad, de opsomming van diverse activiteiten en vergevorder de plannen is al een bonte staal kaart van de veelzijdige belangstel ling van de nieuwe Waalwijkse ma gistraat. Zo vernamen wij in de gemeente raadsvergadering die Vrijdags avonds gehouden werd, dat nage noeg alles gereed is voor een spoe dig begin aan de riante sportpark plannen. Er is een plan voor een zwembad, ontworpen door architect Wesseloo uit Bussum, dat in samenwerking met het pensionaat St. Louis zal worden verwezenlijkt. De plannen voor een nieuwe rioolzuiveringsinstallatie zijn nage noeg gereed. De gemeente heeft een goedge keurd uitbreidingsplan waaraan re gelmatig wordt gewerkt en dat van tijd tot tijd wordt herzien en aan gepast. De Prov. Planologische Dienst is een groot plan aan 't uit dokteren voor nieuwe industrieter reinen, hetgeen nog al met moei lijkheden gepaard gaat, omdat alle gronden rond Oudenbosch kostbare tuinbouwgronden zijn en omdat men spoedig op Oud-Gasteis grond gebied zit. Ook op het gebied van de wegen aanleg toonde de burgemeester zijn activiteit; de wegenaanleg is prach tig, „maar dat vinden we heel ge woon", zei de secretaris, „daar pra ten we niet eens over. De straatverlichting is na de oor log ook geheel nieuw aangelegd en voldoet nu in alle opzichten. Na de bevrijding is ook het eigen gas-productiebedrijf van de ge meente omgezet in een distributie bedrijf van mijngas, omdat de ap paratuur niet capabel was voor de voorziening aan de industrie. Om dezelfde reden is ook de eigen elec- triciteits-distributie weer in handen gelegd van de P.N.E.M. Ook de gemeente-verfraaiing had zijn aandacht en de aanleg van de i^ieuwe woonwijken is waard gezien te worden. Tenslotte besluiten wij deze lange opsomming, daar wij anders te een tonig zouden worden, met te ver melden, dat de burgemeester met zijn medebestuurders ook reeds plannen hadden gemaakt voor een badhuis. OOK OP POLITIEK, SOCIAAL EN ORGANISATORISCH GEBIED. Ook op deze gebieden is de burge meester thuis. Zo is hij o.m. voorzitter van de plaatselijke afdeling van de K. V. P., terwijl hij in 17 afdelingen candi- daat is gesteld voor de Tweede Kamer en zijn naam prijkt op de lijst van de 167 voorlopige candidaten, zoals die dezer dagen door het partijbestuur van de K. V. P. werd bekend gemaakt. De secretaris deelde ons o.m. ook mee, dat de burgemeester een zeer sociaal voelend man is; in dit verband wijzen wij op zijn functie van voorzitter van het burgerlijk Armbestuur. Maar vooral is hij bekend om zijn werk op stand-organisatorisch gebied, met name de Algemene R.K. Ambtena- renvereniging. Wij vermeldden reeds in ons bulletin van Vrijdagmiddag, dat hij hoofdredacteur is van het ARKA-week- blad, dat hij lid is van het landelijk da gelijks bestuur van de ARKA, terwijl hij bovendien nog voorzitter was van de afdeling Noord-West Brabant van ge noemde vereniging; in welke kwaliteit hij deze vereniging zeer heeft doen bloei en en heeft doen uitgroeien tot een soort culturele kring, waarmee dus ook in deze behoefte voor de gemeente was voorzien. Zijn kundigheid op het gebied der gemeente-administratie wordt naast zijn posities in de ARKA, wel voornamelijk bewezen door zijn docentschap aan de R.K. Leergangen, in de Bredase cursus voor gemeenteadministratie, terwijl hij ook deel uit maakt van de examencom missie. BEMINNELIJKE EN TACT VOLLE PERSONLIJKHEID. Met wie we ook spraken, ook over de persoon van de nieuwe Waalwijkse bur gemeester hebben we niets dan goeds gehoord. Hij is beminnelijk, werkzaam, kundig en vooral zeer tactvol en zeer evenwichtig van humeur. Burgemeester Teyssen zal zich niet opwinden wanneer iets ns niet zo goed gaat, maar hij kan rustig wachten tot een gunstiger ogen blik. De secretaris de heer v. d. Hoek ver telde: „Ik heb tien jaar met 'm samen gewerkt, en op een dusdanige manier, dat 'het me ontzettend spijt dat hij weg gaat en dat zal practisch iedereen zeg gen; vooral ook het gemeentepersoneel, waar hij zeer vriendelijk mee omging en waarvoor hij zeer goed was Wij bezochten 's avonds nog even de raadsvergadering (wat gemeentehuis be treft is zijn Waalwijkse benoeming al een zeer mooie promotiel); de raadsleden met wie wij spraken, waren, allen blij met de prachtige promotie van hun bur gemeester, maar van de andere kant vonden ze het zeer, zeer jammer dat hij de gemeente ging verlaten. „Wacht maar 'ns, zei er een, over een tijdje krij gen ze er hier wel erg in, wat ze mis sen!" En burgemeester Teyssen vindt het anderzijds ook erg dat hij een dierbare gemeente moet verlaten en zijn liefde voor Oudenbosch wordt zeer getypeerd door de grote ontroering, die hem het zeggen van het openingsgebed in zijn laatste normale raadsvergadering bijna onmogelijk maakte. Spoedig echter had hij zich hersteld, er werden sigaren en sigaretten rond gedeeld ook op de publieke tribune en hij leidde de vergadering zeer, zeer cor rect, toonde zich een uitstekend spreker en bleek een goed stylist en wist ook de opmerkingen van de leden direct op hun juiste portee te begrijpen. Dit is inderdaad een hoogge stemd artikel geworden; maar werkelijk, wij kunnen niet an ders; wij moeten toch een in druk geven van de algemene opinie in Oudenbosch. Wij spra ken met de secretaris, de dokter, de notaris-, met een juffrouw van een café, met een col lega, met de man op de publieke tribune, wij hoorden de mening van een boomkweker en de me ning van de raadsleden; zij kun nen allemaal samengevat wor den in de woorden van de secre taris: „Ik vind het zeer, zeer jammer dat burgemeester Teys sen weggaat; ik kan niet anders doen dan Waalwijk proficiat wensen!" Inderdaad, alweer een artikel ge wijd aan de nieuwe Waalwijkse burgemeester. We hebben ons na melijk voorgenomen de inwoners van Waalwijk volledig in te lich ten omtrent de persoon van de nieuwe burgemeester, als 't ware om de harten van de ingezetenen te openen voor de persoon van de nieuwe burgervader, en om in hun hoofden begrip te kweken voor de vooruitstrevendheid van de nieuwe bewindvoerder. En wie, als wij, het prachtige in dustrie-park in de kleine gemeen te Oudenbosch heeft gezien, weet, dat dit een dankbare taak is en dat de uitvoering hiervan volko men verantwoord is. OUDENBOSCH IS OMHOOG- GESTUWD. Voor een plaats als Waalwijk is een verstandige vooruitstrevende industrialisatie van het grootste be lang; bij alle mogelijke gelegenhe den mochten wij hierop reeds wij zen; en ook burgemeester Teyssen blijkt dit zo te zien. In de weergave van een vraaggesprek elders op deze pagina kunt U lezen hoe zijn stre ven er op gericht zal zijn de indus triële eenzijdigheid van Waalwijk te doorbreken. En als ge gezien hebt hoe hij dit in Oudenbosch heeft gedaan, dan twijfelt ge er niet meer aan of bur gemeester Teyssen is de juiste man op de juiste plaats. Gaat ge 'ns na wat Oudenbosch in het verleden was en wat het nu is, dan ontkomt ge niet aan de in druk dat deze gemeente omhoog is gestuwd, dat hier is gevochten en gesjouwd. Geruime tijd voor de eerste we reldoorlog was Oudenbosch een vrij welvarende gemeente; men kende er vijf grote suikerfabrieken die aan de arbeiders voldoende werk gelegenheid boden. Eén voor één echter zijn deze fa brieken verdwenen, de laatste werd in 1915 geliquideerd. Oudenbosch was zonder industrie. Na tuurlijk, men kende er nog de boom kwekerijen, die in groten getale aanwezig waren; maar deze tak van de tuinbouw bleek ook al zeer conjunctuurgevoelig en bovendien bleek zij niet in staat het arbeidsoverschot geheel op te vangen. Oudenbosch was tussen de twee grote oorlogen een dode gemeente; die zich op geen enkele manier uitbreidde en waar iedere mogelijkheid tot opbloei en herle ving uitgesloten scheen. Het arbeidsover schot vloeide weg en veroorzaakte zo als bijvoorbeeld in de dertiger jaren een gemiddelde werkeloosheid van 300 tot 400 man per jaar. Zo was de toestand toen burgemees ter Teyssen aan het bewind kwam; tij dens de bezetting, die hij met veel tact en met het streven zijn inwoners te be schermen, doorbracht, moest men nood gedwongen vrede nemen met de bestaan de toestand. Maar de bevrijding was nauwelijks een feit, of met voortvarendheid ging burgemeester Teyssen aan het werk. Er werden plannen gemaakt voor aanleg van industrieterreinen, reclame werd er gemaakt om industrie aan te trekken, men bouwde woningen voor de indus trie. En in 1951 toen de commissaris van de Koningin officieel het industriepark kwam openen, was het de gloriedag voor het Oudenbossche gemeentebestuur, was het de triomf van burgemeester Teyssen, wiens vooruitstrevendheid, wiens vast houdendheid een dergelijke grandioze be loning kreeg. Als ge nu op dat terrein, dat industrie park langs de spoorlijn gaat kijken dan ziet ge er 5 industriehallen van de ge meente staan, geëxploiteerd door een machinefabriek, een chroom buizenfa- briek, een papierfabriek, een cartonnage- bedrijf en een radio- en televisie-appa- ratenfabriek; en als ge Vrijdagavond in de gemeenteraad waart geweest, had ge kunnen beluisteren hoe men het besluit nam tot bouw van de 6e hal. Op dat terrein ziet ge voorts nog een betonfabriek, een assenfabriek, een ma chinefabriek en een textielfabriek dat in aanbouw is. Kijk, dit is burgemeester Teyssen, dit is het voornaamste aspect van het visi tekaartje dat hij mee naar Waalwijk brengt. De nieuwe Waalwijkse burgemeester is getraind in de industrialisatie; Waal wijk zal van deze geoefendheid profijt hebben. Hier mogen wij enkele gegevens laten volgen betreffende de persoon van de nieuwe burgemeester. Burgemeester J. L. P. M. Teyssen werd op 25 Mei 1910 te Druten (Gld.) geboren, echter uit Brabantse ouders. Na de Middelbare school doorlopen te hebben bekwaamde hij zich in de ge meenteadministratie en was o.m. werk zaam op de gemeentesecretarieën van Berghem, Bakel en Milheeze. In 1934 werd hij benoemd tot le amb tenaar ter secretarie van Oudenbosch, waar hij vervolgens in 1939 secretaris werd en in 1941 burgemeester. Burgemeester Teyssen is gehuwd en heeft twee dochtertjes van 3 en 8 jaar. Hij is lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant; hoofdbestuurslid van de Algemene R.K. Ambtenaren ver., Hoofd redacteur van het ARKA-weekblad; di recteur-president van de Waterleiding mij. Noord-West Brabant; Penningmees ter van de Noord-Brabantse federatie van Verenigingen voor Vreemdelingen verkeer; commissaris van de Veiling te Oudenbosch; voorzitter van de plaatse lijke afdeling van de K.V.P.; voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur; voorzit ter van de afdeling Noord-West Bra bant van de ARKA; en docent aan de R.K. Leergangen te Tilburg in de ge meente-administratie. De eerste kennismaking van het burgemeesterlijk echtpaar met loco burgemeester, wethouder Smolders en de gemeente-secretaris, de heer J. v. Mierlo.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5