Waaiwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld MOEILIJKE JAREN 2J.e iCMMAste. papin Ontmoeting met grote persoonlijkheden. UIT DE ALS de schoonmaak VAN KRUGER TOT MALAN Mr. JAN DERKS. SPROETEN VRIJDAG 14 MAART 1953 Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 22 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Maandag heeft de Sovjet-Russi sche plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Gromyko, de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou een nota overhandigd, die betrekking heeft op de kwestie van het Duitse vredesverdrag. In deze nota stelt de Sovjet-Unie voor zon der dralen besprekingen te voeren over de beginselen van een vredes verdrag. Dit zou moeten gebeuren op een internationale conferentie, waaraan alle betrokken landen zou den deelnemen en ook Duitsland, vertegenwoordigd door een rege ring van 't hele land. Hieruit volgt, aldus de nota, dat de Sovjet-Unie en de andere grote mogendheden tevens de mogelijkheden dienen te onderzoeken tot instelling van een regering voor heel Duitsland, die de wil van het Duitse volk tot uit drukking brengt. Aan de nota voeg de de Sovjet-Unie een ontwerp verdrag toe, maar ze is ook bereid andere voorstellen te bespreken. In beginsel ziet de Sovjet-nota er niet onredelijk uit, zoals zoveel van hun voorstellen er niet onredelijk uitzien. Toch is ze in Londen, Pa rijs en Washington met de grootste reserve ontvangen, niet om de re delijkheid die er uit spreekt, maar omdat men gegronde vrees koestert dat die redelijkheid alleen bij het uitzicht blijft. Men hoeft niet zo ver te zoeken om Russische voor stellen te vinden die een schijn van oprechtheid droegen en die achter af slechts voorwendsels bleken te zijn om de Russische invloedssfeer uit te breiden. Niet de papieren doen het hem, maar het gaat er over wat er achter die papieren zit. En wat dat betreft is er nog niet veel te voorschijn gekomen dat aan leiding geeft tot optimisme. Het lijdt weinig twijfel, of de Russen hebben hun voorstel juist nu ter tafel gebracht omdat 't hun het geschikste moment lijkt om voordeel te trekken uit de omstan digheden. Ze hebben in het verle den al te veel pogingen om Duits land een vredesverdrag te geven, getorpedeerd dan dat men nu kan veronderstellen dat het hun juist om dit vredesverdrag gaat. Het meest voor de hand ligt aan te ne men dat ze zich bezorgd maken over de opneming van Duitsland in het Europese leger en over de aan wezigheid van strijdkrachten van het Atlantisch Pact in Duitsland. Deze bezorgdheid spreekt ook dui delijk genoeg uit enkele punten die zij in hun ontwerp aan de orde stellen. Zo moeten volgens het ont werp alle bezettingsstrijdkrachten binnen één jaar na het van kracht worden van een vredesverdrag te ruggetrokken worden. Een ander punt is dat Duitsland zich verplicht in geen enkele coalitie of militair verbond te treden, gericht tegen 'n mogendheid die met haar strijd krachten deelgenomen heeft aan de oorlog tegen Duitsland. Als men zich dan even herinnert dat de Rus sen, zolang het Atlantisch Pact be staat, geroepen hebben dat dit tegen de vredelievende Sovjet-Unie is ge richt, blijft er niet veel mogelijk heid over tot twijfel aan de bedoe ling van deze bepaling. Evenmin als het twijfelachtig is dat het eer ste punt tegen de aanwezigheid van Amerikaanse en Canadese strijd krachten in Europa gericht is. Het eerste punt dat besproken moet worden volgens het Sovjet- ontwerp is: De eenheid van Duits land zal herstel worden, „zodat het zich kan ontwikkelen in een onaf hankelijk, democratisch en vrede lievend land". Voorts moeten de democratische rechten, zoals vrij heid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijheid van veran dering en politieke vrijheid, verze kerd worden. Organisaties „die schadelijk zijn voor de democratie en het behoud van de vrede" mogen niet op het Duitse grondgebied wor den toegelaten enz. enz. Wanneer we dergelijke voorstel len beschouwen, mogen we ons, om ze goed te begrijpen, niet op ons ei gen standpunt plaatsen. En als we dan bedenken dat de Russen pre tenderen dat er in de Sovjet-Unie en de landen achter het IJzeren Gordijn ook democratische vrijheid is, met inbegrip van vrijheid van meningsuiting en vrijheid van gods dienst, en dat er de katholieke kerk beschouwd wordt als gevaarlijk voor de democratie en het behoud van de vrede, dan kunnen we ons voorstellen dat het hun niet zoveel zelfoverwinning heeft gekost om deze voorwaarden op papier te zet ten. Toen het Romeinse rijk zijn hoogtepunt bereikt had, was er een Pax Romana en dat was een heel bepaalde vrede. Nu houden er de Russen ook een eigen vrede op na, een Pax Russica, die niet minder bepaald is, zo zelfs dat de inrich ting er van voor het grootste deel van de wereld onaanvaardbaar is. Zo kan het gebeuren dat men, de zelfde woorden onderschrijvend van 'n heel verschillend standpunt uit gaat en dat een redelijk lijkend ontwerpvredesverdrag, door de ene partij ingediend, door de andere partij, ofschoon mede-overwinnaar, met de grootste reserve wordt ont vangen. Natuurlijk zit er aan het Russi sche voorstel meer vast dan wat er precies op papier staat. Daar is het effect dat het in Duitsland maakt. Het spreekt vanzelf dat zowel in 't Westen als in het Oosten hevig ver langd wordt naar een vredesver drag, even goed als naar eenheid. Wanneer dus de Westelijke gealli eerden het Russische ontwerp zon der meer verwerpen, laden zij het odium op zich beide tegen te hou den en dan zouden de Russen zoal geen vrede gesticht, dan toch groot propagandistisch voordeel behaald hebben. Even duidelijk is het dat de Westelijken het voorstel niet zonder meer kunnen aanvaarden. Er dienen minstens op een of an dere manier garanties gevonden te worden dat het ene Duitsland be last wordt met een Pax Russica- En omdat de zaken zo staan, kan het noodzakelijk zijn dat het Westen instemt met onderhandelingen, waarvan het bij voorbaat weet dat ze nutteloos zullen zijn. Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 41 - 77 ct. Nog een ander aantrekkelijk as pect heeft het Russische voorstel, niet alleen voor Duitsland. Het is het denkbeeld van Duitsland als neutrale bufferstaat tussen Oost en West, maar dan zou uiteraard de allereerste voorwaarde zijn een strikte neutraliteit. En afgezien van de vraag of het op de dag van van daag wel mogelijk is werkelijk neu traal te zijn, mag men het betwijfe len of een neutraal Duitsland wel met rust zou worden gelaten, aan gezien het zou liggen tussen twee zo sterk tegengestelde invloedssfe ren. En dan zou het bestaan van een bufferstaat wel eens een ave rechtse uitwerking kunnen hebben. Over het algemeen geeft dus de nota die de Sovjet-Unie aan de Ver enigde Staten, Engeland en Frank rijk heeft gestuurd en waarop zij spoedig antwoord vraagt, weinig aanleiding tot optimistische be schouwingen. Mocht het tot een ge sprek komen, dan zal er nog wel een lange weg afgelegd moeten worden eer er een verdrag is, als het er komt. Zou een vredesverdrag van Oost en West gezamenlijk met één Duitsland een illusie blijven, dan zou dat waarschijnlijk maar zeer weinig verwonderen. Het om gekeerde zou eerder een verrassing zijn. ARBEIDERS VAN D.U.W. ONTSLAGEN. Aan 160 arbeiders van de D.U.W., afkomstig uit Friesland, Groningen en Drenthe, die werkzaam waren bij de ontginning Horst America in De Peel, is ontslag aangezegd. De werktijd van deze arbeiders loopt op Vrijdag tot 's middags kwart voor drie. Vorige week weigerden zij echter tot dat tijdstip door te werken en verlieten om kwart voor één het werkterrein om naar huis terug te keren. OPSCHUDDING TE HILLEGOM. Maandagmorgen j.l. is de direc teur van de kalkzandsteenfabrieken te Hillegom, plotseling door de rijkspolitie gearresteerd. Deze ar restatie veroorzaakte een complete opschudding in 't bollendorp, want de fabrieken die te Hillegom en ook die te Katwijk zijn geheel door de politie omsingeld, alsof er gevaar bestond dat de grootste •staatsgeheimen zouden uitlekken. Later bleek dat de overval was ge schied op last van de substituut officier van justitie te Haarlem, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman. De di recteur van de fabriek;'de 62-jarige J. A. v. H. wordt verdacht van ver duistering. Ook de beide zoons zijn in hechtenis genomen; de jongste is later weer op vrije voeten ge steld. Een aantal boeken en andere bescheiden zijn in beslag genomen; de justitie had alle maatregelen ge troffen om te voorkomen, dat be zwarend materiaal uit de fabrieken of kantoren zou kunnen verhuizen. Woensdag zijn allen weer in vrij heid gesteld. EEN NIEUWE SERIE RADIO- GRAMOFOONS VOOR DE TROPEN Thans kan Philips ook radio-gramo- foons leveren, die geschikt zijn voor ge bruik in de tropen. De serie bestaat uit drie verschillende combinaties. De FX 819 A is uitgerust met een platenwisselaar met drie draaisnelheden. Het apparaat bezit de volgende golfge- bieden: middengolf 185580 m. en kor tegolf 3091,5 m., alsmede gespreide kortegolf banden van 30, 25, 20, 16, 13 en 11 m. De elf buizen verrichten veer tien functies. De concertluidspreker heeft een conusdiameter van 320 mm en is uitgerust met een permanente „Ticonal" magneet en een klankverstrooier. De FX 819 A kan door middel van een draaibare spanningskiezer worden aangepast aan netspanningen van 90, 110, 125, 145, 200 en 220 volt. Het ver bruik bedraagt inclusief platenspeler on geveer 85 watt. De radio-gramofoon heeft de volgende afmetingen: 80 x 110 x 43 cm en het bruto-gewicht bedraagt 108 kg. De FX 708 A vertoont uit constructief oogpunt gelijkenis met de hierboven be sproken radio-gramofoon. De technische gegevens zijn in hoofdzaak hetzelfde, maar de uitvoering van de FX 819 A is luxueuzer dan die van de FX 708 A. Het kwaliteitsverschil komt voorts tot uiting in enkele technische verfijningen van de FX 819 A. De FX 708 A heeft de volgende af metingen: 79 x 94 x 42 cm en het bru to-gewicht bedraagt 73 kg. De FX 618 A is eveneens uitgerust met een platenwisselaar met drie draai snelheden. De volgende drie golfgebie- den kunnen worden bestreken: midden golf 185585 m„ kortegolf 30.594.5 m„ gespreide kortegolfbhnden op de 25 en 30 m. en kortegolf 11.4519.95 m. De zes buizen verrichten acht functies. De FX 618 A is uitgerust met een ge voelige luidspreker met buitencentrering en klankverstrooier, terwijl de aanpas sing aan de aanwezige netspanning op dezelfde wijze kan geschieden als bij de twee andere typen. Het verbruik be draagt 57 watt. De afmetingen zijn 68 x 80 x 38 cm en het bruto gewicht is 45 kg. Om volledig te zijn, zij er op gewezen, dat voor gebruik in Nederland en an dere Europese landen ontwikkelde appa raten in tropische en sub-tropische ge bieden geen lang leven is beschoren. Daarom worden voor deze gebieden speciale radio-ontvangapparaten en ra- dio-gramofoons vervaardigd. Het ver schil schuilt met uitzondering van de golfbereiken niet in de electrische op bouw, noch in de vormgeving van on derdelen en apparaten, maar in de sa menstelling daarvan. De samenstelling van de gebruikte onderdelen is zodanig, dat deze bestand zijn tegen de klimato- rische omstandigheden, welke zich in een tropisch klimaat doen gelden, zodat die op de levensduur en de goede werking geen nadelige invloed uitoefenen. f 10.000 GESTOLEN UIT WOONWAGEN. Gedurende het afgelopen week end is te Assen ingebroken in een woonwagen van de kermisexploi tant A. H. te Peeloo. Er werd een bedrag van 10.000, juwelen en geldswaardige papieren ontvreemd. De ongewenste bezoekers hebben tijdens de afwezigheid van de be woners een ruit van een der deuren vernield, waardoor zij zich toegang tot de woonwagen konden ver schaffen. Een geldkistje met een bedrag van 10.000 wordt vermist, voorts enkele polissen en een spaar bankboekje met een tegoed van S 3000. Uit een andere kast van de woonwagen werd een doosje ont vreemd, waarin zich twee gouden oorbellen, een gouden ketting met hanger en een gouden polshorloge bevonden. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. GELDZENDING VAN BANK VERDWENEN. 25.000 gulden uit enveloppe ontvreemd. Het filiaal Amsterdam van de Rotterdamsche Bank heeft Vrijdag j.l. per aangetekende brief een zen ding ter waarde van 25.000 naar Veendam gestuurd. Toen de brief Zaterdag in Veendam werd geo pend, kwamen er waardeloze stuk ken papier uit inplaats van bank biljetten Op het eerste gezicht had men te Veendam niets aan de enve loppe gemerkt. MEISJE EIGENT ZICH 2300 TOE. Bij een zuivelbedrijf te Den Haag werd een kastekort van 2300 ont dekt. In verhand hiermee is een zestienjarig winkelmeisje aange houden, dat de vorige week bij dit bedrijf om een andere reden was ontslagen. Zij bekende in de loop van vijf maanden genoemd bedrag bij gedeelten uit de kas te hebben ontvreemd. Het geld had zij met vriendjes uitgegeven in bioscopen, dancings en besteed aan kleren, tasjes, snoeperij, enz. In die merg van ons gebeente in ons bloed en siel en gees In die roem op ons verlede in ons hoop op wat sal wees In ons wil en werk en wandel van ons wieg tot aan ons graf Deel geen ander land ons liefde trek geen ander trou ons af Vaderland! Ons sal die luister van jou naam met ere dra Waar en trou als Afrikaners, kinders van Suid Afrika! (Die stem van Suid Afrika). In 1902, het jaar van de Vrede van Vereniging, ligt Zuid-Afrika in het stof. j In 1910 wordt de Unie van Zuid- Afrika geboren, met de vroegere opperbevelhebber der Boerenstrijd- macht, Louis Botha, als minister- president. En in 1914 breekt de Wereldoor log uit. Wat heeft Zuid-Afrika daarmee te maken? denken vele Boeren, j Laat Engeland zijn eigen boontjes j doppen! Maar aan de grenzen der Unie ligt het Duitse koloniale gebied: Duits Zuidwest Afrika. Daar, van- uit Windhuk, licht een krachtig ra- dio-station de Duitse oorlogsschepen j in over de bewegingen der Britse schapen. De Engels regering maakt Botha duidelijk dat het nu de tijd is om de beloften van loyaliteit in daden om te zetten. Blijft Zuid-Afrika werkeloos, dan zal Engeland zelf moeten handelen: dat betekent dat het land onder Engels militair ge zag zal worden geplaatst. Botha, reeds lang overtuigd van de noodzakelijkheid van samenwer king met Engeland ook in de toe komst, neemt zijn besluit. De re gering roept vrijwilligers op voor de veldtocht tegen Duits Zuidwest Afrika. DE DOOD VAN DE LA REY. De eenheid onder de Afrikaners is dan reeds zoek. Vooral in de Vrij staat is een beweging gegroeid met duidelijk nationalistische, zelfs min of meer republikeinse tendenzen. Ook in de Transvaal zijn velen de smaad van 1902 nog niet vergeten. Vrome Boeren zeggen: God is recht vaardig; nu wordt Engelands bloed schuld gewroken! Veler ogen zijn in deze dagen ge richt op generaal De la Rey, een onverschrokken aanvoerder, een wijs en bezadigd man van bijna mystieke vroomheid. Velen ver wachten van hem het beslissende woord. Maar vóór hij dit kan spre ken, wordt hem de mond gesnoerd door de onverbiddelijke dood. Als ge een erg goede redevoering ihebt gehoord en ge moet een ver slag maken, dan hebt ge de verlei ding om naar beelden te zoeken om je bewondering voor het ge sprokene uit te drukken, zoiets als tintelend als paprika en bruisend als champagne en zo, maar dat is niet te doen voor de voordracht die de Hoofdredacteur van De Tijd hield voor de getuige de bui tengewoon grote belangstelling jneest bloeiende Waaiwijkse vere niging het R.K. Vrouwengilde. Misschien kunnen we een andere vergelijking' maken. Wij hebben grote bewondering voor de dich ter Werumeus. Buning. Die heeft tijdens zijn reizen door Spanje een aantal prachtige gedichten geschre ven, de Copla's enMaria Lecina. Als we de voordracht van Mr. Derks hiermee vergelijken, dan weet u dat die vergelijking mank gaat, maar ook wat wij bedoelen. De rede van Mr. Derks was ook schoon en ontzaggelijk geestig, ge ïllustreerd met talrijke anecdotes, maar met een diepe levensles ons aardse bestaan is betrekkelijk. Spr begon zijn lezing met de be spreking van het begrip grote per soonlijkheid. Wat is een grote per soonlijkheid Vader cn Moeder Jansen die per week 38.bin nen krijgen en zorgen dat hun 8 kinderen elke morgen keurig ge kleed naar school gaan, zijn onge twijfeld grote persoonlijkheden, maar U verwacht van mij niet dat ik U vanavond spreek over deze vader en moeder Jansen. komen vroeg in t voorj aar Koop tijdig SPRUTOL Met generaal Beyers, opperbevel hebber en fel tegenstander van de expeditie naar Duits Zuidwest, op weg naar een legerkamp bij Johan nesburg, wordt zijn auto aangeroe pen door gewapende politiemannen die een bankrover achtervolgen Beyers stopt niet. De politieman schiet. De kogel ricochetteert op d' weg en dringt van achteren de wa gen binnen en raakt De la Rey pre cies in het hart. Onder algemene rouw wordt de vereerde leider ten grave gedragen. Zijn dood heeft de spanning niet verminderd. Kwade tongen fluiste ren dat hij is vermoord De spanning stijgt. Generaal Bey ers neemt ontslag. Kolonel Marit gaat openlijk naar de Duitsers over en geeft een proclamatie uit, waar in hij de Boeren oproept tot samen gaan met de Duitse bondgenoot, tégen Engeland. JACHT OP DE HELDEN. Botha ziet het gevaar met 't uur groeien. Hij neemt zelf het opper bevel in handen en roept de rege ringsgetrouwe burgers op. Hij wil de Britten hier buiten houden, dit is een kwestie van Afrikaners on der elkaar. In de Transvaal ageert Beyers, in de Vrijstaat organiseert De Wet het verzet. Hun bedoeling is géén op stand, maar een „gewapend pro test", een reliek uit de voortrek kerstijd; het is een wonderlijke ge- dachtengang die niet past in het thans geldende politieke bestel. Want ze betekent inderdaad niet anders dan openlijke rebellie tegen de regering. Het komt tot een regelrechte bur geroorlog. Tegenover de comman do's van De Wet en Beyers komen regeringsgetrouwe troepen in het veld. .Commandanten ujt de Vrij heidsoorlog trekken op tegen hun strijdmakkers van voorheen. Aan beide zijden hoort men illustere na men uit de jaren 19001902. Maar het verzet is niet gecoördi neerd. Duidelijk omlijnde politieke doelstellingen worden gemist, even zeer als een nauwe tactische samen werking. Een leider van formaat ontbreekt. Generaal Herzog houdt zich afzijdig, president Steyn keurt de opstand niet goed, maar is even min voorstander van de regerings- politiek. Het einde komt snel. Beyers, die bij een achtervolging probeert zich over de Vaal te redden, raakt ver ward in de stijgbeugels en verdrinkt jammerlijk. Christiaan de Wet, de onvindbare, is in zijn element en houdt het langer vol, maar ook hij moet met een kleine groep getrou wen de wijk nemen, door de woes- Dat deed hij ook niet. Hij sprak over ontmoetingen met Hitier en Mussolini, met ministers en kar dinalen, met Pius XI en Pius XII en hij deed die ontmoetingen ver gezeld gaan van kostelijke verha len van de landen waar hij ver bleef en z'n contact met heel ge wone mensen, met Jansens. In 1938 bracht Hitier een bezoek aan Italië. Mr. Derks heeft dat be zoek voor z'n krant meegemaakt. Rome en alle palatsen waar Hitier kwam, waren op grootse wijze ver sierd, de oude ruïnes baadden in een zee van neonlicht en de nieu- .we ruïnes hadden prachtige mar meren gevels gekregen, van hout en triplex, een fagade, uiterlijk vertoon. Het mooiste en beste is voor buiten, prachtige gebouwen, gevels, parken, zelfs de mooiste gleding is voor buiten fagade. De Italiaan leeft buiten Wij zorgen voor huiselijkheid, gezelligheid in de huiskamer. Zij leven buiten. En dan beschrijft spr. het leven in Italië tijdens het bezoek van Hitier, op een wijze die niet te verslaan is. Ge moet hem horen en, zoals het met muziek en schil derkunst het geval is, ondergaan. Zo'n voordracht is niet op schrift te stellen, zelfs Jan Derks zou het niet kunnen en hij is toch een van de beste journalisten die wij in Nederland hebben. Hij spreekt over z'n ontmoetin gen met Hitler in de haven van Napels, waar 200 duikboten tege lijkertijd opduiken en weer onder water verdwijnen. Hitier vertrekt z'n gezicht geen fractie van een seconde, het afschieten van 50.000 geweren laat hem volkomen on beroerd. Hitler was een geremde man. Maar hij imponeerde de Duitsers bovenmate 't Is een raad sel, maar 't is zo. Hij spreekt over Mussolini, zeer rancuneus. Z'n enige overeenkomst met Hitler was z'n hoogmoed, die ■bij Hitier tot starheid leidde, bij •Mussolini tot rancune. Hij spreekt over graaf Ciano, van de ene kant een voorbeeldig chris ten, een goede huisvader, ander zijds een gewetenloze schurk, een Machiavellist, die met satanische sluwheid op Goede Vrijdag Albanië zou overmeesteren. Over de reis met generaal Balbo naar Noord-Afrika, die hij zonder dat ie 't weet de Nederlandse Ko loniën belooft. In Italië ontmoet ge in de mens de schrilste tegenstellingen. Burck- hardt schrijft in z'n boek over de renaissance van de man die 's mor gens z'n schoonmoeder vermoordt en 's middags met een non over zeer mystieke onderwerpen zit te praten. Dat is Italië. In 1942 bracht Mr. Derks een be. zoek aan Duitsland, z'n laatste, want kort daarop kon hij de jour nalistiek (voorlopig) vaarwel zeg gen. De pers wordt rondgeleid over een tentoonstelling „Deut- scher Kunst" De gids vertelt bij zowat elke schilderij, dat het was „das gröszte und höchste in Euro pa, -vielleicht am der ganzen welt". Dat had zo'n tijdje geduurd en men ergerde zich hier kennelijk aan. In een of andere zaal stond een heel klein beeldje en Mr. Derks vertelde ervan in de stijl van de gids: das gröszte and höchste in Europa, vielleicht auf deF ganzen Welt. Het hele gezelschap lachte. „Bestimmf' zei de duitser. Mr. Derks neemt ons dan mee naar de Kardinaal in Utrecht, die bij een bezoek aan de Koningin Prinses Beatrix een reep chocola de geeft, omdat „je toch wel zult denken dat ik Sinterklaas ben". We gaan met hem naar Mgr. Be- ran in 1947 die vertelt van de ont zaggelijke moeilijkheden in z'n land. We gaan weer terug naar „de steengeworden Katholiciteit van de kerk, de St Pieter". Hij vertelt van Pius Xll, de wilsmens, een hard man. Maar ook een ontroe rend man. Van de kroning van Pius XII in de St. Pieter. Van een audiëntie bij de Paus met een mar kiezin „als een eerste klas re- o.uiem-mis". Van de tegenwoordi ge paus. De paus van liefde, die zichzelf geheel en al wil geven, de servus servorum Dei in de werke lijke zin van het woord. Het lijkt een hele sprong van de akelig praequante oervormige Duitse Übermensch naar de asceti sche heilige gestalte van Pius XII. Jan Derks vertelt daarvan in grote liefde voor de kerk, voor het paus schap en ongetwijfeld ook voor zijn beroep, dat hem deze schat van ervaringen schonk. Hij stelt Hitler tegen de achter grond van de St. Pieter en hij is klein Hij spreekt over Ciano en de Paus en Ciano is klein. Het was een grootse voordracht. Wij mogen het R.K. Vrouwengil. de feliciteren met hun keus voor deze avond, die de voorzitster, mevr. van Loon-de Jong opende en sloot. Het gilde heeft met deze prachtige avond een belofte gedaan die ongetwijfeld moeilijk te ver vullen is. Deze avond was in ieder geval het bewijs dat het wel kan. Veel succes j tijn naar de Duitse grens. Vóór hij daar aankomt, wordt hij door ge motoriseerde legereenheden omsin geld. De held van de Vrijheidsoor log is een gevangene. BLIJVENDE TWEESPALT. De Regering is meester var. de situatie gebleven. De veldtocht naar Duits Zuidwest gaat door en ver loopt voorspoedig. Moeilijker is het de „rebellen" te straffen. Slechts enkelen, waaron der kapitein Jopie Fourie, die in uniform de strijd tegen de regering aanbond, worden gefusilleerd. An deren krijgen gevangenisstraf en geldboeten. Onder hen is ook Chris tiaan de Wet, thans een gekooide leeuw De regering zit tussen twee vu ren: enerzijds de argwaan der En gelsen, die de „loyaliteit" der Boe ren honen, anderzijds de sympathie van vele Boeren met de „rebellen" die zich uit in de groei der natio nalistische beweging onder leiding van Herzog. En al blijkt dat Botha wéér op het winnende paard heeft gewed, dat niet Duitsland maar Engeland de oorlog wint, het zaad der twee dracht heeft wortel geschoten. De Nationalisten (Natten) en de Suid Afrikaanse Party van Botha en Smuts (Sappen) komen steeds scherper tegenover elkaar te staan. Heftige verkiezingsveldtochten doen de hartstochten hoog oplaaien, want de Afrikaner doet graag aan poli tiek en de strijd wordt daar nog veel persoonlijker, dus ook veel scherper, gevoerd. Maar Botha is de strijd moe. Tijdens de Boerenoorlog heeft hij het gewapend verzet meesterlijk geleid. Daarna heeft hij het Boerenvolk uit het stof omhoog helpen stijgen naar een machtige, vrijwel onaf hankelijke Statenbond. Door moeilijke jaren heen heeft hij zijn volk geleid. Zijn hart, dat zo warm klopte voor dit schone land, houdt voor al tijd op te slaan. En Jan Smuts „Slim Jannie" neemt de leiding der regeringspar tij op. Tegenover hem staat Herzog, de Vrijstater, en achter de nationalis tenleider rijst reeds de kloeke fi guur van de predikant en staats man Malan, die eens minister-pre sident van de Zuid-Afrikaanse Unie zal worden. Lk. DEVIEZENVOORRAAD WEER VERGROOT. De Nederlandse deviezenreserve is volgens de weekstaat van de Ne derlandse Bank thans aangegroeid tot 950 millioen, waarmee het be drag aan goud en deviezen thans 2.150.500 groot is geworden.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5