Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld UIT DE Woorden tan grote waardering en diep leedwezen bij bet heengaan tan een uitstekend ambtenaar. Debat over grondverkoop in d» Gemeenteraad van Sprang-Capelle. VERKORT VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK. DE RUSSISCHE VREDES NOTA, Van Drongelen of de Melkfabriek j De gemeentesecretaris van Sprang-Capelle nam afscheid DANK VOOR HULP EN STEUN. MAANDAG 17 MAART 195% Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZUIDEN •i. - - -:ma Uk i m a m Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75» JAARGANG No. 28 Abonnement 18 cent per weak 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Verkiezingen zijn in goed demo cratische landen een periodiek te rugkerend festijn. Een festijn voor al voor de 99 procent gewone men sen die bij die gelegenheden de rechten kunnen uitoefenen hun krachtens hun volwaardig staats burgerschap verleend, want aan de verwerkelijking van het passieve kiesrecht komen de meesten toch niet toe. Overigens is het electorale festijn nog groter voor profeten en nabe- schouwers. Voor de kiezer immers wordt het plezier in vele opzichten vergald doordat zijn individualiteit niet naar waarde wordt geschat en hij gedegradeerd wordt tot lid van de kudde stemvee, zoals wel oneer biedig het kiezerscorps wordt be titeld. De profeet daarentegen kan naar hartelust uit allerlei belang rijke' en onbelangrijke gegevens prognoses opstellen en een verkie zingsuitslag construeren die hij graag heeft en niemand zal het hem kwalijk nemen als hij zich achteraf vergist blijkt te hebben. Vergissen is nu eenmaal menselijk en een volgende keer is men graag bereid de vergissing te vergeten om zich door de verkiezingsprofeet door 't land van het onbekende rond te la ten voeren. Nu ja, en de nabeschou- wer kan een heel politiek beleid uitstippelen dat helemaal niet hoeft te kloppen, want achteraf is toch iedereen vergeten van welke kant de wind voorspeld was. Waarmee we maar willen zeggen dat er aan verkiezingen, hoe onbe langrijk ze soms ook lijken, heel wat kan vastzitten. Zo bijvoorbeeld in de nieuwe Zuidwestelijke staat van Duitsland, waar onlangs ver kiezingen zijn gehouden voor een parlement. Er werd grote waarde gehecht aan deze verkiezingen om dat ze beschouwd werden als een maatstaf waarnaar men de politie ke stemming van West-Duitsland zou kunnen meten. De socialisten hebben enige weken geleden sterk aangedrongen op ontbinding van 't parlement voordat er beslist zou worden over de deelneming van Duitsland aan de Europese defen sie, blijkbaar van mening dat de politieke gezindheid zo zeer zou gedraaid zijn dat de regeringscoali tie een nederlaag zou lijden en zij aan de regering zouden komen, om er dan hun spel van alles voor Duitsland te spelen. Als dit inder daad de verwachting der socialis ten is geweest, zijn ze toch wel be drogen uitgekomen. In de proef staat kregen de regeringspartijen namelijk maar een paar procenten minder stemmen, maar toch altijd nog ruim de helft. Het stemmen- aantal van de socialisten steeg met ruim drie procent, alles in verge lijking met 1949. De communisten hebben 33% van hun aanhang ver loren en de andere partijen tellen practisch niet mee. De conclusie uit deze uitslagen kan veilig luiden dat de socialisten helemaal geen reden hebben om zo hoog van de toren te blazen en dat, als het verloop der verkiezingen in deze staat als graadmeter enige waarde hebben, bondskanselier Adenauer nog altijd meer aanhangers zal vinden voor zijn Europese politiek dan Schuma cher voor zijn isolationistische po litiek. Bovendien zijn de commu nisten met een duidelijkheid die weinig te wensen overlaat, afgewe zen. Deze uitspraak van een zij het klein gedeelte van de Duitse kiezers geeft weer een beetje meer aanleiding tot optimisme dan men de afgelopen maanden uit de uit spraken van de hardste roepers heeft kunnen afleiden en dat is wel iets waard. Iets dergelijks in meer dan een opzicht is vorige week in de Ver enigde Staten gebeurd. De voorver kiezingen voor de candidatuur voor het presidentschap in New Hamps hire werden ook gezien als de graadmeter van de publieke opinie; het ging ook hier o.a. tussen de isolationist senator Taft en de heel wat ruimer denkende Eisenhower; en de laatste won het met grote voorsprong. Men kan zich afvragen waaraan het grote succes dat Eisen hower, zonder dat hij er moeite voor heeft gedaan, kon boeken. Is het inderdaad de grote instemming van zijn kiezers met zijn politiek in zoverre de generaal dan politiek pleegt - of is het zijn enorme po pulariteit die hem het doet winnen van senator Taft, die toch officiëel werd gesteund door de partij? Mis schien komt later de bezinning, maar nu is het toch niet onwaar schijnlijk dat Eisenhower heel wat te danken heeft aan zijn persoon. In het andere kamp was in New Hampshire senator Kefauver favo riet. Hij sloeg president Truman. Deze schijnt inderdaad nog al wat nadeel te ondervinden van de cor ruptie die in de loop der laatste ja ren aan het licht is gekomen en waartegen hij niet krachtig genoeg is opgetreden. Overigens heeft de president zich tot nog toe toch op merkelijk rustig gehouden en zich niet op de voorgrond gedrongen als candidaat. Misschien herinnert hij zich het wonder dat vier jaar ge leden is gebeurd en dat hem het presidentschap bezorgde en durft hij nu niet meer op zo'n wonder te rekenen. Dan zou het enige wat er voor hem opzat zijn, zich terug te trekken en het dringen voor het Witte Huis aan anderen over te la ten. Truman heeft toch al heel wat meer gepresteerd dan iemand hem aan het begin van zijn loopbaan als president had toegedacht. Er volgen nog enkele voorverkie zingen aan de hand waarvan prog noses opgesteld kunnen worden. In Juli volgt dan de definitieve candi- daatstelling door de kiesmannen die bij deze voorverkiezingen wor den gekozen. Dan volgt de grote eindstrijd, waardoor beslist wordt wie in de komende vier jaar presi dent zal zijn van de Verenigde Sta ten. Door de nederlaag zowel van Taft als van Truman zal Eisenho wer uiteindelijk wel een zeer be langrijke rol spelen. Maar dat is pas in November. Van gezaghebbende zijde is te Londen vernomen dat de Britse, Franse en Amerikaanse ambassa deurs te Moskou op het Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken gelijkluidende nota's zullen over handigen. Daarin wordt voorgesteld de im passe in de besprekingen over een vredesverdrag met Oostenrijk te doorbreken door het opstellen van een kortere overeenkomst dan de oorspronkelijk beoogde. Het denkbeeld voor het opstellen van een korter vredesverdrag is af komstig van de Amerikaanse Rege ring. Naar U.P. meldt, hebben Britse kringen te Bonn te kennen gegeven dat een antwoord op de jongste Sovjet-nota, waarin gevraagd wordt om spoedig onderhandelingen te openen over een vredesverdrag met Duitsland, waarschijnlijk zal worden opgesteld tijdens gemeen schappelijke FransAmerikaans BritsWestduitse onderhandelin gen. Het gerucht liep, doch werd nog nergens bevestigd, dat deze on derhandelingen de vorm zouden dragen van een viermogendheden- conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken. De onder-secretaris van 't Brits ministerie van Defensie heeft ver klaard, dat de Sovjet-Unie de af gelopen paar maanden meer troe pen heeft gezonden naar Oost- Duitsland. Over de omvang van de versterkingen wilde hij niet uit weiden om ,,onze bronnen van in formatie niet te compromitteren". Vroeger is officiëel bekend gemaakt dat 20 divisies in Oost-Duitsland waren. PRINSES BEATRIX VOOR AMERIKAANSE RADIO. Hoewel Prinses Beatrix niet met haar ouders mee naar Amerika gaat, zal zij toch tot de Amerikaan se „boys and girls" het woord rich ten en kunnen zeggen dat het haar erg spijt. De Wereldomroep heeft namelijk een programma samenge steld „Four princessen from Tulip- land" (Vier prinsesjes uit Tulpen land). Het programma, dat reeds is opgenomen, is naar Amerika ver zonden in z.g.n. „ingeblikte" vorm, zoals feeds meerdere programma's werden samengesteld voor de Ame rikaanse zenders bij gelegenheid van het bezoek van H.M. de Konin gin en Prins Bernhard aan de Ver. Staten. Vier net-works en 625 on afhankelijke stations zullen deze programma's uitzenden. LOF VOOR MINISTER STAF. Minister Staf en zijn rechterhand, staatssecretaris mr. Kranenburg, zagen vorige week hun stroom van mededelingen met betrekking tot de milliarden verslindende begro tingen 1952 van Oorlog en Marine beloond met een goedkeuring van deze begrotingen door de Eerste Ka mer zonder hoofdelijke stemming. Alleen de communisten wensten hun gebruikelijke aantekening: te gen. De minister stelde de algemene waardering voor zijn beleid op ho ge prijs. Volgens de heer Algra was hij zelfs hard op weg het „enfant chéri" der Kamer te worden en jhr. Ruys had hem de beste minis ter van Oorlog sinds de bevrijding genoemd. Hij wenste geen „derde weg" te bewandelen, waarvan trouwens ook prof. Scbermerhorn (P.v.d.A.) duidelijk afstand had ge nomen. Het grootste deel van ons volk voelt daarvoor evenmin, ter wijl er geen sprake is van wrevel of verzet bij het officierencorps te gen samenwerking in internatio naal verband. HERHALINGS-OEFENINGEN 90 DAGEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende voorzie ningen ten aanzien van de duur der herhalings-oefeningen 1952, 1953 en 1954. Waren tot nu toe herhalingsoefe ningen, aldus de M. v. T., er op ge richt een reeds bereikte graad van geoefendheid te behouden, in, de nabije toekomst zullen deze oefe ningen een ander karakter dragen, daar zij voornamelijk beogen 't be slist noodzakelijke peil van geoe fendheid te verrijken, en zulks wel onder meer door het met grote een heden deelnemen aan intergealli- eerde manoeuvres. In dit verband zullen de herhalingsoefeningen in 1952, 1953 en 1954 over het alge meen van langere duur dienen te zijn dan tot dusver gebruikelijk. Gunstige resultaten kunnen wor den verwacht, indien het betrokken reserve-personeel gedurende de eerstkomende drie jaren ten hoog ste 90 dagen in totaal werkelijke dienst verrichten zal. De Minister is er zich volkomen van bewust, dat het gedurende zo veel langere tijd dan normaal onder de wapenen te verblijven zeer veel vergt van de betrokken militairen. Evenwel is hij de mening toegedaan dat deze offers zullen moeten wor den gebracht, wil de enorme in spanning, welke het Nederlandse volk als geheel zich getroost, voor de opbouw van zijn defensie niet tevergeefs zijn. DE K.V.P. „BIJ UITSTEK GEVAARLIJK". Het heeft enige leden der Eerste Kamer getroffen, dat bij de C.P.N. de neiging toeneemt om de K.V.P. als bij uitstek gevaarlijk te ken schetsen. Dit blijkt uit het voorlo pig verslag over de begroting 1952 van Binnenlandse Zaken. Deze le den achten dit een onderdeel van een zeer bewust, weloverwogen systeem: het richten van de commu nistische actie tegen machten, die als een sterke rem tegen het com munisme moeten worden be schouwd. Het heeft hun aandacht getrokken, dat de P.v.d.A. en de protestant-christelijke partijen wel iswaar minder gevaarlijk worden geoordeeld. Aanleiding voor deze opmerking vormt de passage in het voorlopig verslag, waarin enkele leden de C.P.N.-fractie de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. Beel, verantwoordelijk stellen voor „de verscherpte oorlogskoers en de ver snelling van het zogenaamde fasci- seringsproces". GEEN NIEUWE LOONRONDE TOT VERHOGING VAN DE KOOPKRACHT. Met nadruk heeft minister Joekes in de Eerste Kamer gewaarschuwd tegen een loonronde, die ten doel zou hebben de koopkracht te ver hogen. Het zou kunnen zijn, dat hierdoor de afzet op de binnenland se markt voor die bedrijfstakken, welke thans moeilijkheden onder vinden, in het begin enige verbete ring zou ondergaan. Het verband tussen het peil van lonen en prijzen en de invloed hiervan op de ex portmogelijkheden, zouden onder de huidige omstandigheden tenge volge hebben, dat het middel op den duur erger zou blijken te zijn dan de kwaal. Het kabinet staat op het stand punt, dat het Regeringsbeleid ge richt moet zijn op het handhaven en het verstevigen van een gezon de economische grondslag voor de volkshuishouding. De laatste tijd is het aantal collectieve arbeidsovereenkomsten weer belangrijk toegenomen. Ook worden de loonregelingen voor de overgrote meerderheid tot in de kleinste bijzonderheden door de be langhebbenden zelf voorbereid. Het loonbeleid mag dus niet als vol strekt centralistisch worden geken schetst, zoals in het Voorlopig Ver slag is gedaan, aldus mr. Joekes. KINDERBIJSLAG VOOR ALLE ZELFSTANDIGEN. Het is de uitgesproken bedoeling der Regering tot een kinderbijslag regeling te komen, waarin alle zelf standigen worden betrokken. Het ontwerp daarvoor is op 't ministe rie van Sociale Zaken in voorberei ding en het zal om advies naar de Sociaal-Economische Raad worden gezonden. Minister Joekes deelt dit mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de be groting 1952 van zijn departement. WEER EEN STRAALJAGER NEERGESTORT. Bij Dronrijp, tussen Leeuwarden en Franeker, is vorige week een Meteor-straaljager van de vliegba sis Leeuwarden neergestort. De pi loot, de 23-jarige reserve tweede luitenant H. Stikvoort uit Voor schoten, werd gedood. Sedert het begin van 1950 heb ben zich nu 23 ongevallen met Ne derlandse straaljagers voorgedaan. Daarbij waren 17 doden te betreu ren. Er waren 7 noodlandingen, waarbij een keer de piloot lichtge wond werd. GEEN UITBREIDING TWEEDE KAMER Het voorstel tot uitbreiding van het aantal Tweede-Kamerleden schijnt ten dode gedoemd door de houding van de Eerste Kamer. Het bericht, dat een meerderheid van de Senatoren tegen de uitbrei ding ernstig bezwaar zou hebben, wordt in Den Haag druk bespro ken. SP A ARCERTIFICATEN KOMEN IN TREK. Het grote succes van de tv.ee „grote" leningen ten behoeve van de woningbouw en de gunstige ontvangst dezer stukken op de Ef fectenbeurs, werken ook stimule rend op de verkoop van de Spaar, certificaten van 25 en 100 gulden. Verscheidene banken in Amster dam hebben van hun bijkantoren aanvragen ontvangen voor toezen ding van meer certificaten. Ook de verkoop aan de loketten dei- postkantoren is bevredigend. Vkr. AUTO IN BRAND, TWEE DODEN. Botsing met onverlichte stilstaande wagen. Twee personen zijn Vrijdagavond te Wieringerwerf gedood, nadat hun auto, die in volle snelheid op een onverlichte stilstaande vracht wagen was gebotst, in brand was gevlogen^ De namen der beide slachtoffers waren Vrijdagavond laat nog niet bekend, daar achter liet (lage) nummer, van de auto in het register niet de naam van de huidige bezitter bleek voor te ko men. KINDERBIJSLAG VOOR ALLE ZELFSTANDIGEN Min. Joekes deelt aan de Eerste Kamer mede dat het de uitgespro ken bedoeling van de regering is, te komen tot een kinderbijslagre geling, waarin alle zelfstandigen worden betrokken. Het ontwerp voor zo'n regeling is in voorberei ding en zal ter fine van advies aan de Sociaal-Economische Raad worden gezonden. In de vergadering van de raad van Sprang-Capelle van Vrij dagavond viel het tweede zwaartepunt, na het afscheid van de secretaris, op de kwestie van de verkoop van een perceel grond. Twee aanvragen waren hiervoor binnengekomen, één van dhr. v. Drongelen, en één van de Coöperatieve Melkfabriek; een minderheid van B. en W,, i.e. de.burgemeester stelde voor grond te verkopen aan de Melkfabriek, maar dit voorstel vond alleen genade in de ogen van de heer Timmermans; de overige leden van de raad incl. de wethouders spraken zich uit ten voordele van de heer v. Drongelen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van G.S., waar in deze zeiden hun goedkeuring niet te kunnen geven aan het raadsbe sluit 345.beschikbaar te stellen voor de aankoop van een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, waarin deze gekleed zou gaan bij huwelijkssluiting. Hoewel de burgemeester dit gemotiveerd had door er op te wijzen dat velen in de gemeente alleen zgn. voor de wet trouwden en dat het alleszins bil lijk was dat dus aan deze plechtig heid het nodige decorum werd ver leend, konden G.S. er niet mee ac- coord gaan. De raad besloot niette min voet bij stuk te houden en des noods in beroep te gaan bij de kroon. Voorts was ingekomen een goed keuring van het besluit in arrest te gaan bij de Hoge Raad inzake de beruchte kwestie van de bellewa gen. Toen het punt betreffende grond aankoop aan de orde kwam, werd het eerst het woord verleend aan de heer Timmermans, die wees op het belang voor de fabriek dat hiermee gemoeid was. Waarschijnlijk zou de fabriek zich ontwikkelen en dan was het alleszins nuttig dat men be schikte over bouwgrond of huizen bij de fabriek. De heer Kraak betwijfelde het of de fabriek die grond nodig had, ter wijl de heer v. Drongelen er om zat te springen. Wethouder Mayers betoogde dat de heer v. Drongelen de eerste aan vrager was; dat de fabriek al grond had gekocht; dat op de grond een bouwplicht rustte om binnen 1 jaar te bouwen, terwijl hij en vele boe ren het als een raadsel beschouw den waarom de fabriek zou moeten bouwen; en dat het tenslotte nog steeds mogelijk was voor de fabriek grond te kopen, al lag die dan ver der weg. De heer Oerlemans wees er op dat degene die het eerste kwam, ook de grootste rechten had. Wethouder dr. Winkelman zei dat de heer v. Drongelen beoogde te bouwen een huis plus een bedrijfs ruimte; zijn massage-inrichting was een algemeen belang. De heer Genuït was van oordeel dat men geen precedent moest scheppen en de grond moest verko pen aan degenen die het eerste er om had gevraagd; ook hij gaf de voorkeur aan v. Drongelen. De heer Dekkers noemde het be lang van de zuivelfabriek een boe- renbelang en dat van de heer v. Drongelen een algemeen. Ook de heer Ros zeide de voor keur te geven aan v. Drongelen. De voorzitter repliceerde hierna, dat zijn standpunt geen persoonlij ke voorkeur in hield; integendeel, hij ging uit van het principe: wie het eerste komt, het eerst maalt; en dat was de fabriek. Hij begreep de heer Mayers niet, hoe deze kon zeg gen dat de heer v. Drongelen de eerste was. De heer Mayers was er zelf bij aanwezig toen de melkfa briek opbelde over deze kwestie en de voorzitter het bestuur aanraadde een schriftelijk verzoek in te die nen. Hij onderschreef de woorden van de heer Timmermans en ook die van de heer Dekkers, dat het hier een boerenbelang betrof en daarom begreep hij de heer Mayers niet, die toch de boeren vertegen woordigde. De heer Timmermans wees hier na op de moeilijkheden die de fa briek reeds had ondervonden met de personeelsbezetting, omdat er geen huizen beschikbaar waren. Wethouder Mayers antwoordde de burgemeester, dat v. Drongelen officiëel, dus met zijn schriftelijke aanvraag een half uur eerder was geweest dan de fabriek. Op een vraag van de heer Dek kers of de fabriek direct zou bou wen, antwoordde de burgemeester, dat bij de verkoopacte de clausule gevoegd zou worden dat men bin nen 1% jaar de grond moest be bouwen. De heer Kraak wees nog op de noodzaak dat de heer v. Drongelen in het centrum van de gemeente gehuisvest moest zijn, en de heer Timmermans deelde nog mee dat het bestuur van de fabriek er vol ledig achter stond, en nadat de voorzitter nog een „rasechte Bra bander" had geciteerd, die eens te gen hem had gezegd: ,,'t woord van een niet-Brabander om iets te ko pen of te verkopen is evenveel waard als een schriftelijke acte van een Brabander", ging men over tot stemming. Hiervan was het re sultaat dat alleen de heer Timmer mans de grond aan de zuivelfabriek wilde toewijzen; de andere leden besloten de grond te verkopen aan de heer v. Drongelen. En nadat men een begrotingswij ziging zonder meer had goedge keurd, behoorde deze vergadering weer tot het verleden, althans het zuiver bestuurlijke gedeelte. Over het afscheid van de gemeen te-secretaris leze men hieronder. „Staande tegenover mijn oude gemeente, tegenover haar be- stuurderen en tegenover haar bevolking, voel ik mij gedrongen de wens te uiten, dat het Sprang-Capelle en haar ingezetenen in alle opzichten goed moge gaan". Met deze woorden nam in de raadsvergadering van Vrijdagavond de gemeente-secretaris van Sprang-Capelle, de heer J. v. d. Bos, afscheid van zijn ge meente, omdat hij benoemd is tot burgemeester van Arnemui- den; en deze woorden kenmerken de man, die zo veel voor Sprang-Capelle heeft gedaan en die daarom de waardering heeft mogen ervaren van gemeentebestuur en raad. Nadat in de raadsvergadering met algemene stemmen het besluit was genomen om de heer J. v. d. Bos eervol te ontslaan als secretaris van de gemeente, sprak de burgemees ter hem als volgt toe: Het is ruim 5V2 jaar geleden dat ik hier in deze zelfde raadzaal het woord tot U richtte om U te instal leren in Uw functie van secretaris van Sprang-Capelle. Bij die gelegenheid spraakt gij de hoop uit dat het in U gestelde ver trouwen niet beschaamd zou wor den, dat gij steeds in het belang der gemeente werkzaam zoudt mogen zijn en dat een goede sfeer van ver standhouding zou blijven bestaan, zulks in aangename samenwerking met mij. Aanstonds verzekerde de burge meester dat de secretaris woord had gehouden en dat hij naar beste krachten het belang der gemeente had gediend. Op voortreffelijke wijze had hij de achterstand, ver oorzaakt door de oorlog, ingehaald; de gemeente-secretarie had bijzon der geoutilleerd en de administra tie werd op uitstekende wijze ge voerd. Namens de raad betuigde hij de scheidende secretaris zijn welge meende dank. Hierbij aansluitend sprak de burgemeester ook een per soonlijk woord van dank. De hoop die hij uitsprak bij de installatie was eveneens in vervulling gegaan; de onderlinge verstandhouding was voortreffelijk en hij geloofde dat 't geen ogenblik tussen hem en de se cretaris gebotst had. Het was soms moeilijk om tussen burgemeester en wethouders bij een meningsverschil door te laveren; de secretaris echter was daar goed in geslaagd en steeds ook had de burgemeester weten te respecteren hoe de gemeente-secretaris zich op zijn eigen terrein hield. Uiteraard was het hem bekend dat de secretaris het ambt van bur gemeester ambiëerde; maar toch moest hij zich even realiseren dat deze benoeming tot een spoedig vertrek uit Sprang-Capelle aanlei ding zou geven. Niettemin wenste hij hem van harte proficiat met zijn benoeming tot burgemeester van Arnemuiden en hij sprak de hoop uit dat, als onder het bestuur van de nieuwe burgemeester de klok van Arnemuiden geluid werd, dit èn voor hem èn voor zijn toekom stige gemeente vreugdeklanken mochten zijn. „UW BEZADIGDHEID EN WIJSHEID ZULLEN U SIEREN Namens de wethouders sprak wethouder dr. Winkelman de schei dende secretaris toe. Zijn benoe ming tot burgemeester bracht geen onverdeelde vreugde, want de wet houders zouden zijn steun ontberen. In de 2% jaar dat wij met U moch ten samenwerken, hebben wij U leren kennen als een man die de omvangrijke stof volkomen be heerste. Voor iemand uit 't burger leven is het onmogelijk wegwijs te worden in het labyrint van wetten en verordeningen zonder de hulp van een man die daarin de weg wist. Weth. Winkelman wees vervol gens op de grote toename van de taak van de secretaris en de taak die de toekomstige burgemeester wachtte was wel enigszins anders, naar hij zei. Uw bezadigdheid en wijsheid ,die wij als Uw deugden hebben leren kennen, zullen U sie ren. En tot slot wenste hij de secreta ris en zijn gezin alle goeds toe. De heer Ros sprak hierna namens de raad, en zei: Ik spreek uit de grond van ieders hart, wanneer ik zeg dat Uw vertrek leedwezen ver oorzaakt; en ook hij prees de secre taris om al zijn goede hoedanig heden. Wijzend op zijn nieuwe functie, zei de heer Ros dat de heer v. d. Bos in Arnemuiden geplaatst was door de wil van Gods voorzienig heid en daar moest men zich bij neerleggen. Hij drukte hem op het hart niet te vertrouwen op eigen verstand en eigen wetenschap, maar te handelen en te leven overeen komstig de beginselen van de va deren. „Moge gij van God de wijs heid ontvangen om als burgemees ter van Arnemuiden te fungeren". Dan overhandigde hij de nieuw benoemde burgemeester het twee delig werk „De Godsdiensten der gehele wereld" met de woorden:

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5