miWYR HET HUIS ZOND ER SLEUTELS, 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 MAART 1952 6 VERGADERING FOKVERENIGING. EARL DERR BIGGERS. VERTALING VAN P. OREILLE. „dat U ze bestudeert naast Gods dierbaar woord dat onfeilbaar is". „ER BESTOND EEN BAND TUSSEN DE BURGERIJ EN MIJ De scheidende secretaris, die hier na het woord kreeg, dankte allen voor de hartelijke woorden en voor het mooie cadeau. Hij vond 't pret tig te vernemen dat zijn werkzaam heden waardering hadden gevon den. Terugziend op de periode van 5y?. jaar dat hij als gemeente-secre taris fungeerde, zei hij dat de om standigheden niet altijd gemakke lijk waren geweest en hij wees in dit verband op de wederopbouw, op de woningbouw en het woning probleem, op de verder gaande overheidsbemoeiingen die een grote uitbouw van het administratieve apparaat met zich brachten, hij re leveerde in het kort belangrijke be sluiten die er genomen waren en die vooral hun gunstige werking hadden op administratief gebied; en verder sprekend, zei hij: „Ik heb getracht onder de verschillende om standigheden en verhoudingen dat gene te doen wat mij voor de goe de gang van zaken gewenst en voor het gemeentebelang noodzakelijk leek. Dat ik dat gedaan heb met vele tekortkomingen, niemand weet dat beter dan ik. Het vertrouwen dat ik bij voortduring mocht onder vinden heeft mij echter telkens weer getroffen" en daarvoor dank te hij dan ook. Hij richtte ook een woord van dank tot zijn medewerkers op de secretarie, die hem allen tot een grote steun waren geweest; speciaal betrok hij hierin de eerste ambte naar, de heer Smith, die hij een spoedig herstel toewenste; hij her dacht ook de door de dood ontval len ambtenaar, de heer B. Verhoe ven; een bijzonder woord van dank richtte hij tot de burgemeester en tot de collegae van de buurtge- meenten. Nu stond hij dus op het punt zijn functie van secretaris der gemeente neer te leggen. Van veel wat voor mij van grote betekenis is gewor den, ga ik scheiden, zei hij. In deze laatste tijd is mij wel op overtui gende wijze gebleken dat er een band bestond tussen de burgerij van Sprang-Capelle en.mij. En hij eindigde zijn dankwoord met de beste wensen voor de ge meente en de ingezetenen. ANDERE SPREKERS. Nadat de officiële vergadering gesloten was, werd het woord ver leend aan de heer Kuiper, die sprak namens het secretarie-personeel en die o.m. zei: Dat-het gemis groot zal zijn, beseffen wij pas als wij nagaan dat wij in U een humaan chef zullen missen. Niemand heeft ooit tevergeefs een beroep op U gedaan. Het personeel van de secretarie wilde dit gevoel van dankbaarheid en waardering een stoffelijk gestal te geven en dit geschiedde in de vorm van een fraaie tas, die de se cretaris werd aangeboden. Namens de collegae-secretarissen uit de kring Den Bosch, die verte genwoordigd waren door de ge meente-secretarissen van Vlijmen en Loon op Zand, voerde de heer v. Nieuwstad, de gemeente-secreta ris van Loon op Zand, het woord. Men had reeds afscheid genomen in de kringvergadering, op de eigen bescheiden-wijze. Nu had hij ech ter met genoegen weer de lof ge hoord die de secretaris was toege zwaaid; hieraan kon hij nog toe voegen dat de secretarissen van de kring een collega verloren, waar mee zij steeds zeer prettig hadden samengewerkt en naar wiens ad viezen men steeds zeer graag ge luisterd had. De secretaris dankte de beide sprekers en hierna kreeg het af scheid van de gerespecteerde en gewaardeerde gemeente-secretaris een meer intiem karakter, maar het was er niet minder hartelijk om. Graag wensen wij de nieuwe bur gemeester van Arnemuiden en zijn gezin het allerbeste toe. INSTALLATIE BURGEMEESTER TEYSSEN. Dat was nu eens een vergadering Vrijdagavond, zoals we die zelden meemaken. Meer dan 60 verenigin gen hadden gevolg gegeven aan de oproep van Waalwijks Belang om afgevaardigden te zenden-naar deze bespreking in „De Twee Kolom men" over de installatie van de nieuwe burgemeester op Zaterdag 22 Maart a.s. De voorzitter, de heer J. Timmer mans, heette allen hartelijk wel kom, zette 't doel dezer vergade ring uiteen en deelde mee dat met B. en W. een voorlopig programma was opgemaakt dat, gezien het tijd stip en 't seizoen, vanzelf sober is gehouden, waar geen buiten-con certen e.d. kunnen worden gegeven. De burgemeester en familie zal om 3 uur aan de grens der gemeen te aan 't Westeinde arriveren, nadat hij is begroet door de jongste wet houder, de edelachtb. heer J. van Heeswijk met 't jongste raadslid de heer L. Mombers Aan de kruising GrotèstraatBesoyensestraat zal de voorzitter van W. B., de heer J. Timmermans, de burgemeester ont vangen en begroeten namens de Waalwij kse burgerij en zullen mevr. Teyssen bloemen worden aangeboden door Joanneke Timmer mans en zal „St. Crispijn" het Wil helmus spelen. Daarna zal de burgemeester door een stoet van verenigingen, die in de Grotestraat staat opgesteld, naar het gemeentehuis worden geleid, waar na ontvangst op het bordes door de loco-burgemeester, direct het défilé der deelnemende vereni gingen plaats heeft en opnieuw bloemen worden aangeboden door Ria van Mierlo. Dan volgt de gemeenteraadsver gadering met officiële installatie, die voor 't publiek wordt uitgezon den. Na afloop zal de burgemeester de zanghulde der kinderen, onder leiding van de heer Tim van der Heijden, in ontvangst nemen en de burgerij toespreken. Daarna begint de receptie. 's Avonds om 8 uur zal een taptoe door een deel der gemeente worden gehouden, begeleid door de harmo nieën St. Crispijn en St. Jan en de Drumband; vertrek vanaf het Raad huisplein. In de café's zal gelegenheid zijn voor muziek en dans tot 1 uur. Het gemeentehuis zal feestelijk worden verlicht. Dit is het voorlopige programma, door de voorzitter toegelicht en waaromtrent verschillende aanwe zigen inlichtingen, aanvullingen e.d. vroegen, met 't resultaat dat allen een en ander in hun vereniging zullen bespreken en vóór Dinsdag avond aan de secretaris van W.B. kennisgeven van deelname, met aantal personen, met vaandel, uni form of embleem en voorts het adres van de secretaris of voorzit ter der vereniging. De voorzitter bracht allen dank voor de aangename besprekingen en vertrouwde dat alle verenigingen zouden deelnemen en deze feest viering tot een goed geheel zouden maken. Hij nam de gelegenheid te baat de verenigingen aan te sporen lid te worden van W.B., opdat zij een weerspiegeling zij van alle ge ledingen onzer samenleving en om gezamenlijk het doel dat W.B. voor staat, te kunnen bereiken. De heer de Brouwer pleitte nog voor de oprichting van een comité om W.B. te huldigen met een gran dioos sportfeest of i.d. bij het 45- jarig bestaan. R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Ook van deze school ontvingen wij het jaarverslag, waaruit wij graag enkele gegevens een grotere bekendheid geven. Na in een kort woord het over lijden van Mej. Michels, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, her dacht te hebben en na gesproken te hebben over het bestuur en de leraressenstaf, wijdt het verslag zijn aandacht aan de leerlingen. Op 31 December 1951 telde de school 395 leerlingen, waarvan er 226 aan de opleidingen deelnamen en 169 een cursus volgden. De meeste leerlingen waren af komstig uit Waalwijk, 189 waren woonachtig in de randgemeenten: 40 in Drunen; 12 in Elshout; 13 in Loon op Zand; 36 in Kaatsheuvel; 34 in Sprang-Capelle; 5 in Eethen; 7 in Gender en; 2 in Drongelen; 3 in Heesbeen; 5 in Nieuwkuijk; 7 in Haarsteeg; 15 in Waspik; 2 in Heus- den; 4 in Raamsdonk; 2 in Dussen; 1 in Meeuwen en 1 in Wijk. De behaalde getuigschriften of diploma's kunnen als volgt worden gespecificeerd: 25 Getuigschriften primaire op leiding; diploma's hulp in de huis houding; 9 diploma's huisnaaister; 5 diploma's costuumnaaister en 11 diploma's A eenvoudig schoenstik- ken. De opleiding tot schoenstikster, zegt het verslag voorts, is nog aan het begin. Van de 36 leerlingen, die de opleiding volgden, waren 16 meisjes zo ver gevorderd, dat zij 't examen voor diploma A mochten doen. Hiervan zijn er 11 geslaagd, waarvan 1 met lof. Gebleken is dat zeer hard gewerkt moet worden om in een jaar diploma A te halen. De Commissie van Toezicht op deze cursus zal op meerdere fabri kanten een beroep doen om de no dige materialen beschikbaar te stel- lenè Verschillenden zijn steeds be reid geweest te helpen, maar niet altijd is in deze bedrijven het werk aanwezig, dat voor de lessen nodig is. ONDERWIJS TENTOONSTELLING „DE EMAILLEINDUSTRIE" HAALT DE HEKKEN ROND DE FABRIEK WEG Zo moeten we de onderwijsten toonstelling ,,De Emailleindustrie1' zien, als een leermiddel, dal de hekken rond de industrie weg neemt, dat de kinderen in kennis brengt met de fabrieksproducttn en de fabricagesystemen en dat hen respect geeft voor de arbeid. Dat is het doel van de Stichting „Onder wijs-tentoonstellingen" in Den Ilaag. 12 diverse tentoonstel iingen reizen door het land, van de e'ne school naar de andere en mochten wij, 111 Waalwijk, in 1951 de primeur van de tentoonstelling „De Schoenindustrie" beleven, thans worden de leerlingen van Lagere en Middelbare Scholen in slaat gesteld kennis te maken met de emailleindustrie Donderdag werd" de schooilcn- toonstelling' ..De Emailleindustrie' die wederom ondergebracht is in een der lokalen van de Nijverheids school op het Vredesplein, officieel door loco burgemeester F. Smol ders geopend. In tegenwoordigheid o.m. van enkele heren bestuursle den vari de Nijverheidsschool zette de heer Poolman doel en streven van de Stichting uiteen. Men wilde docr middel van deze tentoonsle-i iing, die als een leermiddel gezien moest worden, de kinderen ver trouwd maken met verschillende producten en hun maakwijze en tevens de kinderen respect en eer bied geven voor de arbeid. Hij plaatste de tentoonstelling nog in een ander licht, toen hij wees op „de jacht naar de wille boord" Ons land is te veel over voerd inet mensen in de admini stratieve branche dit leermiddel wijst de jeugd op de belangrijkheid van de arbeid en de levensvreugde er van. Loco-burgemeester Smolders zei dat het gemeentebestuur, gezien t groot succes van de vorige onder- wijs-tentoonstelling, graag de gele genheid te baat nam om deze ten toonstelling te ontvangen. En nij wees op de belangrijkheid van het aanschouwelijk onderwijs. Ten slotte dankte hij de Stich ting, de Inspecteur van het Onder, wijs, de gemeenten en de school besturen voor de medewerking en het bestuur van de Nijverheids school voor het beschikbaar stel len van het lokaal. Dan verklaarde hij de tentoon stelling voor geopend. De heer Ammerlaan leidde ons rond en verduidelijkte ons veel van de interessante tentoonstel ling, die ingericht was door de D.R.U.-fabrieken en die een over zicht bood van het fabricage-pro- ces van de gegoten en de getrok ken pan, van de badkuip en de verschillende vormen van email lering De 'tentoonstelling is zeer over zichtelijk en ongetwijfeld zeer leerzaam. Wij vernemen dat veel scholen de gelegenheid zullen benutten een bezoek te brengen aan de tentoon stelling, die óp Zaterdagmiddag van 2 tot half 5 ook geopend is voor de ouders van de leerlingen. PROT. CHR. STREEK-H.B.S. voor WAALWIJK EN OMGEVING. Aan het jaarverslag van de Prot. Chr. Streek-H.B.S. voor Waalwijk en Omgeving over het jaar 1951, ontlenen wij o.m. dat de school op 31 December 1951 93 leerlingen tel de, als volgt over de diverse plaat sen verdeeld: Waalwijk 23; Sprang-Capelle 30; Raamsdonk 2; Raamsdonksveer 9; 's Gravenmoer 4; Heusden 4; Ee then 3; Meeuwen 2; Wijk 1; Neder- hemert 1; Drunen 2; 's-Hertogen- bosch 6; Vlijmen 1; Tilburg 1; Waspik 1 en Dongen 4. Voor het eerst is thans een vijfde klas gevormd. Uit vorenstaande blijkt, zo zegt 't verslag, dat de Christelijke H.B.S. zich steeds meer ontwikkelt, maar een grotere uitgroei van de school in de toekomst zal zeer belemmerd worden wanneer niet voorzien kan worden in een nieuw gebouw. Het verslag zegt: Afgezien van de gym- nastieklokaliteit kan de huidige huisvesting als tijdelijke oplossing wel behoorlijk worden genoemd. Het bestuur doet alle moeite om tot nieuwbouw van een school te ge raken. Als bouw-architect treedt op ir. de Wilde uit Breda. De stich- tingskosten van een naar de eisen des tijds ingerichte school, zullen uiteraard een groot bedrag vergen. In verband hiermee werd een apar te bouwcommissie en financierings commissie, welke dus elk een spe ciale taak te vervullen hebben, in het leven geroepen'. Tot zover het verslag, dat nog opmerkt dat het ledental van de vereniging 165 personen bedraagt, welk getal veel te gering wordt ge noemd. Voorts zijn er woorden van lof voor directeur en leraren. LAATSTE ONTWIKKELINGSAVOND OVER COMMUNISME. Vrijdagavond trad de diocesane bondsvoorzitter van de K.A.B., de heer Piet Vriens, als laatste op in de serie ontwikkelingsavonden over het communisme. Hij sprak over „Afweer en Aanval". Na nog eens communisme en christendom als wereldbeschou wing scherp tegenover elkaar ge steld te hebben, besprak de hen Vriens enkele punten van de com munistische taktiek. Het kernpunt daarvan noemde hij het zeer be weeglijke instrument voor de com munistische revolutie dat de com munistische partij is en hij wees daarbij vooral op de partijdwang. Voorts betoogde de spreker dat het communisme nooit de hele waarheid verkondigt, maar alleen die waarheid die goed is voor de communistische partij en legde er de nadruk op dat deze handelwij ze onverenigbaar is zowel met het Christendom als met de natuur wet. Vervolgens tracht het com munisme de sleutelposities te ver- overen, vooral in de arbeidersbe weging, terwijl het de ontevreden heid onder de intellectuelen te genover de massa tracht uit te bui ten Volgens de uitspraken van zijn' leiders zelf tracht het gebruik te maken van de verwarring en de verzwakking van de tegenstanders. Tegenover deze taktiek stelde tie heer Vriens vooral een positieve bestrijding. Voorop stelde hij de eis de geesten helder te houden en de eigen principen te kennen, om daarmee de tegenstander met sue ces te bestrijden. Voorts drong hij sterk aan op ontwikkeling en daadwerkelijke medewerking aan de organisatie om gezamenlijk iets te bereiken. Hij hield zijn hoorders voor, zonder, de particuliere be langen voorbij te zien, het grote doel voor ogen te hebben. Hierbij betrok hij ook het belang van de katholieke politieke organisatie als middel om de sociale wensen ver, vuld te krijgen, en de talrijke an dere belangrijke en onmisbare ka tholieke organisaties en instellin gen. Hij stelde daar tegenover de vele openlijk of bedekt communis tische organisaties en wees er op dat de tegenstanders dikwijls beter het belang daarvan inzien dan de katholieken van de hunne. Het waren behartenswaardige woorden. Deze ontwikkelingsavond, gege ven in de bovenzaal van de Gil denbond, was behoorlijk bezocht en gelukkig niet alleen door man nen met grijze of kale hoofden De voorzitter deelde mee dat er op 6 April nog een extra ontwik- keiingsavond zal worden gegeven door Pater Peters. De Roodbonte Controle, en fok- vereniging hield haar jaarlijkse ledenvergadering in de zaal van de heer Fr. v. Helvoirt, Putstraat, alhier. Op gebruikelijke wijze opende dt voorzitter de vergadering en heelu- allen welkom. Op zeer passende wijze werd het overleden lid, de neer v. Spaendonk herdacht, die steeds het verenigingsleven op agra risch terrein voorstond. Moge hij listen in vrede. Vervolgens ging de voorzitter over tot een uiteenzetting en ver slag uitbrengende van de K. 1., welke vereniging zich aangesloten had bij Elshout. Volgens de rap porten lagen de cijfers zeer gun stig en kon men met goede moe.i de toekomst tegemoet zien. De controle-vereniging gaat steeds in goede richting. Sinds de oprichting in 1947 heeft deze ver eniging een vooruitgang geboekt van het dubbele van 1947. Voorts werd de financiële gang van de vereniging onder de loupe genomen. Deze kon de volledige goedkeuring van de leden in ont vangst nemen. Niets meer aan de orde zijnde, werd deze vruchtbare vergadering gesloten KYNOLOGEN. De Kynologenvereniging „Waal wijk en Omstreken" zal een alge mene ledenvergadering houden op Dinsdag lft Maart a.s. in de zaal van Hotel De Twee Kolommen te Waalwijk. Aan de orde zal o.m, worden ge steld Bespreking installatie van de nieuwe Burgemeester. Winner Amsterdam. Wat verder ter tafel komt. AGENDA. Woensdag 19 Maart 8 uur: repetitie Dameskoor „Oefening en Vermaak" in Hotel Verwiel. Zondag 23 Maart Mannenkoor „Oefening en Ver maak" geen repetitie. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en Leder Kantenschrooier Bijtuigers Zoolleerstanzer Overleersnijder Machinezwikkers Prima Ophalers Randenkrammer Stikmeester Jeugdige schoenfabr.arbeiders Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Bouwnijverheid Straatmaker Papiernijverheid L.l_ Boekbinder Huish. Diensten: Dienstbode Dagmeisje Werkster Aflapper (Mackay en Flexible) BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Timmerlieden Metselaars Stucadoors Schilders Grondwerkers Opperlieden Bouwvak-sjouwers L.l Timmerlieden (met AmbachtSschool-opl.) Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Meubelstoffeerders L.l. meubelmaker Kleding, Reiniging Kleermakers Schoen- en Leder Werkmeester Onderwerkafdeling Hulpstikmeester Hand-Perf oreerder Handzwikkers Hand-overhalers Doorzetters Aankloppers Opzolers Glatter Hakkenbouwers Hakbekleder Zolenschuurders Zolenbimser Leestensorteerder Uitpoetser Inpakker Schavers Schuurder Uitzetter (hand en mach.) Hulp-Splitter Glansstoter Huidenspanners Strijkers Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid Machine-bankwerkers Metaaldraaiers Constructie-bankwerker Stoker Rijwiel-reparateur Auto-monteurs L.l. Auto-monteur Electro-monteur L.l. Machine-bankwerker Vrije Beroepen Vrouwel. Kantoorbedienden Mannel. Kantoorbedienden Voeding en Genot Slagersknechten Verkeer Div. Chauffeurs Bezorgers Handel Verkoopster Landbouw: Tuindersknechtje Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tele foon 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 22 Maart 1952. Aan het bureau kunnen inlich tingen ingewonnen worden over te werkstelling in Engeland. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door 59) „Wikiwiki", schreeuwde John Quincy. „Zeg de chauffeur dat hij de auto naar buiten brengt en op gang maakt. Word wakker! Voor uit! Waar is juffrouw Barbara?" - „Het laatste gezien op 't strand", begon de verschrikte Haku. Op de bank in de tuin vond hij Barbara alleen. Hijgend stond hij voor haar. „Lieve", zei hij, „nu weet ik ein delijk wie je vader heeft vermoord" Zij sprong op. „Weet je het?" „Ja zal ik het je zeggen?" „Neen", zei ze. „Neen, ik kan 't niet aanhoren. Het is te vreselijk". „Heb je dan ook vermoedens?" „Ja alleen vermoedens een gevoel intuïtie. Ik kon het niet geloven ik wil het niet geloven. Ik ben heengegaan om er overheen te komen. Het is te afschuwelijk". Hij legde de hand op haar schou der. „Arme Barbara. Wees niet on gerust. Jij blijft er buiten, daar zal ik voor zorgen." „Wat wat is er gebeurd?" „Kan nu niet blijven. Zeg het je later". Hij holde weg. Juffrouw Minerva kwam de tuin in. „Geen tijd om te praten", riep hij en sprong in de auto. „Maar John Quincy er is iets vreemds gebeurd die advocaat, die hier was om het huis te zien, zei, dat Dan, net een week voor hij stierf, met hem had gesproken over een nieuw testament". „Goed! Dat is een bewijs?" riep John Quincy. „Maar waarom een nieuw testa ment? Barbara was toch al wat hij had „Luister", viel John Quincy in. „U hebt me al opgehouden. Neem de grote auto en rijd naar het bureau zeg het aan Hallet. Zeg hem ook dat ik op de President Tyler ben en dat hij Chan er dadelijk heen stuurt". Hij gaf gas. Volgens het klokje in de auto had hij nog juist zeventien minuten om de haven te bereiken voor de President Tyler vertrok. Als een dolleman reed hij door de stralende Hawaiiaanse nacht. De gladde verlaten straten begunstig den zijn spoed. In acht minuten leg de hij de drie mijlen naar de haven af. Het verkeer en een boze politie agent in het centrum van de stad veroorzaakten oponthoud. Enige mensen wachtten in de flauw ver lichte havenloods op de afvaart van de boot. John Quincy holde langs hen heen de loopplank op. De twee de officier, Hepworth, stond aan 't boveneind. „Hallo, meneer Winterslip", zei hij. „Gaat u mee?" „Neen, maar laat me aan boord gaan." „Het spijt me. De plank wordt dadelijk ingetrokken." „Neen, neen, nog niet. Het gaat hier op leven en dood. Vijf minuten uitstel. Er is hier een steward Bow- ker die ik zoek. Op leven en dood, zeg ik u". Hepworth ging opzij. „O, in dat geval maar haast u wat, me neer." „Ja". John Quincy liep hem voor bij. Op weg naar de hutten, waar voor Bowker de zorg had, zag hij een slanke gestalte. Een man in een lange, groene ulster met 'n gedeuk te groene hoed 'n hoed die John Quincy gezien had op het golfveld. De slanke gestalte ging de trap op naar het bovendek. John Quincy volgde. Hij zag de ulster verdwij nen in een luxe hut. Hij volgde en duwde de deur open. De man in de ulster stond met de rug naar hem toe, maar keerde zich plotseling om. „Ah, meneer Jennison", riep John Quincy, „dacht u met deze boot te vertrekken?" Even staarde Jennison hem aan. „Ja", zei hij rustig. „Vergeet het", antwoordde John Quincy. „U gaat met mij mee aan wal". „Werkelijk? Op wiens gezag?" „Helemaal geen gezag", zei de jongen grimmig. „Ik neem u mee, dat is alles." Jennison glimlachte, maar er was haat in zijn lachje. En in John Quin cy's hart, gewoonlijk zo zacht en beschaafd, was ook haat, toen hij deze man aankeek. Hij dacht aan Jennison, die met hen mee de loop plank afliep op die morgen,toen zij aan land gingen; Jennison, die zijn arm om Barbara heensloeg, toen zij wankelde onder de slag. Hij dacht aan de schoten; aan de roodharige, die er op los beukte in die rode kamer. Nu, hij moest weer vechten. Geen ontkomen aan. De sirene van de President Tyler gilde een scherpe waarschuwing. „Er uit", zei Jennison tussen zijn tanden. „Ik ga mee tot de loop plank Hij hield op; het drong tot hem door dat dit plan grote bezwaren opleverde. Zijn rechterhand ging vlug naar zijn zak. Door een inge ving greep John Quincy de water karaf en gooide hem die naar het hoofd. Jennison bukte; de karaf ging door een van de ruiten. Het gerinkel van glasscherven klonk door de nacht, maar niemand ver scheen. John Quincy zag Jennison op hem toespringen met iets blin kends in de hand. Hij ging terzijde, wierp zich op de rug van de man en dwong hem op de knieën te val len. Hij greep de pols van Jenni- son's rechterhand, die de automa tische revolver vasthield, stevig vast. Een ogenblik bleven zij in de houding, en toen begon Jennison langzaam op te staan. De hand met de revolver probeerde zich los te werken. Met opeengeklemde tanden trachtte John Quincy hem vast te houden, maar hij had nu te doen met een krachtiger tegenstander dan de roodharige; hij was de zwakste. Dat besef maakte hem el lendig. Jennison was nu op de been, zijn rechterhand bijna vrij. Nog een ogenblik en dan, vroeg John Quincy zich af? Deze man had geen plan om hem aan wal te laten gaan; hij was van plan veranderd op het ogenblik, dat hij het onder woorden bracht. Een dof schot, en later in de nacht, als het schip eenmaal in volle zee was John Quincy dacht aan Boston, aan zijn moeder. Hij verzamelde al zijn kracht voor een laatste, wanhopige poging om zijn greep te hernieuwen. Een kalm, ivoorachtig gezicht verscheen plotseling aan het gebro ken venster. Een arm met een wa pen werd door de verbrijzelde ruit gestoken. „Geef uw vuurwapen over, meneer Jennison", beval Charlie Chan, „of ik zal gedwongen zijn een noodlottige opening te ma ken in een edel orgaan, dat u toe behoort." Jennison's revolver viel op de grond en John Quincy wankelde achteruit tegen de kooi. Op dat ogenblik ging de deur open en Hal- let, gevolgd door de speurder Spen cer, kwam binnen. „Hallo, Winterslip, wat doe je hier?" zei de kapitein. Hij duwde een papier in een zak van de ulster. „Kom mee, Jennison", zei hij. „We hebben je nodig." Slap volgde John Quincy hen. Buiten de hut kwam Chan bij hen. Bij de loopplank stond Hallet stil. „Even wachten op Hepworth", zei hij. John Quincy legde de hand op Chan's schouder. „Charlie, hoe kan ik je ooit genoeg bedanken? Je hebt mijn leven gered." Chan boog. „Mijn eigen genoegen is niet onder woorden te brengen. Ik heb wel eens hier en daar een leven gered, maar nooit tevoren een dat zijn begin had in de beschaafde stad Boston. Altijd een gelukkige bijzonderheid op de gouden rol der herinnering." Daar kwam Hepworth. „Het is in orde", zei hij. „De kapitein heeft toegestemd om de afvaart een uur uit te stellen. Ik ga mee naar het bureau". Op de loopplank wendde Chan zich tot John Quincy. „Hartelijk sprekend voor mezelf, wens ik uw dapperheid geluk. Het is duidelijk dat u deze Jennison besprongen hebt in krachtige en triomferende stemming des harten. Maar hij zou u ondergeduwd hebben. Hij zou overwonnen hebben. En waarom? Het antwoord is: zulke machtige polsgewrichten." „Het is een goed zwemmer, niet waar?" zei John Quincy. Chan keek hem scherp aan. „Nie mand zal u voor een dwaas aanzien. Tien jaar geleden was deze Jenni son kampioenzwemmer van Hawaii. Ik onttrek dit aan oude sportbe richten uit de bladen van Honolulu. Maar hij is hier niet veel in 't wa ter geweest, de laatste tijd. Om de waarheid verder te volgen, niet se dert de nacht waarin hij Dan Win terslip heeft vermoord." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6