£Asen&o.uwzK fc.uxo.pa. SE LSNGSimi Waalwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld j DRÜNEN VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG CAPELLE WASPIK RAAMSOONKSVEER UIT DE Sanapirin qqq Gebundelde krachten v^Mk?iiNo°rF;Brabant van de Bond VRIJDAG 21 MAART 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO W HEI ZUIDEN Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 24 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prjjs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO' Generaal Eisenhower is 'n merk waardig man, niet omdat hij Ei senhower is, maar omdat hij zich zeer scherp bewust blijkt te zijn wat zijn voornaamste taak is. Ter wijl het een groot gedrang is voor de deur van het Witte Huis van al lerlei mensen die het als hun eer ste taak zien te trachten daar als president binnen te komen, ver klaart Eisenhower onomwonden, dat hij meent nog in Europa te moe ten blijven als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten. Dat mag wel als een bijzonderheid aangemerkt worden, zelfs als een zeldzaamheid. Men ziet het bijna in ieder verkiezingsstrijd gebeuren, dat candidaten hun dagelijks werk vergeten om hun kiezers te paaien met schone, al of niet vervulbare beloften, daarbij soms niet de fraaiste middelen gebruikend. Het tekent Eisenhower dat hij niet al leen zich bereid verklaarde presi dent te worden als het Amerikaan se volk hem zou roepen, maar dat hij zich vooralsnog verplicht voelt zijn taak in Europa te blijven ver vullen. Hoe velen zouden alles in de steek gelaten hebben om hun grote doel te bereiken Na de oor log is Eisenhower president gewor den van de Columbia-universiteit. Toen hij echter nodig bleek te zijn voor het Atlantisch opperbevel, was hij onmiddellijk bereid. Hij heeft het presidentschap van de Verenigde Staten niet nagestreefd. Vorige keer weigerde hij zelfs. Nu heeft hij zich niet bij voorbaat af zijdig gehouden, maar met hoeveel succes de campagne ook voor hem gevoerd wordt, de plicht die hij op het ogenblik heeft te vervullen, blijft het voornaamste, werkelijk een zeldzaam voorbeeld van plichts betrachting. En misschien is dat nog de beste reclame. De generaal maakte zijn opvat ting omtrent zijn taak bekend in een brief, geschreven voor de ver kiezingen in New Hampshire, aan negentien leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, die de candidatuur van Eisenhower voor het presidentschap steunen. Eisenhower zegt daarin dat het hem toeschijnt dat hij in de eerstkomen de maanden geen belangrijker taak kan vervullen dan de functie die hij nu bekleedt. Hij voegde er aan toe Natuurlijk ben ik voor de N.A.T.O. en het opperbevel der verbonden strijdkrachten in Europa niet onmisbaar. Het is juist mijn streven geweest een organisatie te doen ontstaan die, ongeacht ver lies van personeel, zal kunnen blij ven functioneren. Thans ben ik er van overtuigd dat, ook al zou ik morgen aan de dag mijn functie van opperbevelhebber der gealli eerde Europese strijdkrachten neer leggen, dit opperbevel door andere bekwame handen met succes zou worden uitgeoefend. Als een Eisenhower dergelijke uitlatingen doet, hoeft men niet te vrezen dat 't praatjes voor de vaak zijn. Men kan er zich van over tuigd houden dat hij in een jaar tijd een organisatie heeft opge bouwd die er zijn mag en die met ere zijn werk zal blijven heten. Eisenhower is geen man van groot spraak en hij ziet wel degelijk in dat het belang van een individu maar betrekkelijk is, evengoed als hij beseft dat ieder individu zijn taak en zijn waarde heeft. Anders had hij zijn functie nu gerust vaar wel kunnen zeggen. Voor de vrije wereld in het algemeen en voor Europa in het bizonder is het in ieder geval geruststellend dat de organisatie der gezamenlijke verde diging stevig op poten staat, ten minste voor wat het organisatorisch gedeelte betreft. Maar zelden krijgt men een beeld van de algemene opinie van de doorsneemens over de persoon en de functie van iemand als generaal Eisenhower. Daarom is het bizon der interessant dat de Gallup-insti- tuten in verschillende Westeuropese landen de vraag hebben gesteld Wat is naar uw mening beter voor ons land, dat Eisenhower in Euro pa werkzaam blijft of dat hij presi dent wordt van de V. S. Ondub belzinnig bleek uit de antwoorden op de eerste plaats dat men Eisen hower liever in Europa heeft in Nederland 40%, in Engeland 45%, in Denemarken 42 en in Noorwe- F/fm ons land acht maar 10 het beter dat hij president wordt, in Engeland 12 in Dene marken 9 en in Noorwegen 16 Men ziet, deze percentages lopen niet zo ver uiteen en ze spreken duidelijke taal. Hetzelfde kan men zeggen over de volgende antwoor den die Nederlanders gaven op de vraag voor 12 maakt het geen verschil of Eisenhower al dan niet president wordt en 38 heeft geen oordeel. Deze percentages stemmen tot nadenken. Voor de andere ge noemde landen zijn ze samen ook tussen de 40 en 50 percent. Nu kan het zijn dat ongeveer de helft van de ondervraagde personen zich niet competent acht om te beoordelen wat het beste is. Dat zou zo gek niet zijn, want wie kan het van te voren beoordelen Uit het feit echter dat de andere helft een positief oordeel heeft uitgesproken, zou men ook kunnen afleiden dat de helft voor wie het geen verschil maakt of die geen oordeel heeft, zich er weinig voor interesseert. En daar zijn wij een beetje bang voor. Het zou ons ook niet verwonderen als ongeveer de helft .van de Westeuropese bevol king nog weinig belang stelt in de kwesties die met het algemeen wel zijn samenhangen. Dit zou een fou tieve instelling van die velen zijn en we zouden ons dan ook graag ver gissen in deze. Wij geloven dat er nog veel te veel zijn die niet besef fen dat belangstelling te hebben voor de dagelijkse boterham aan de dag van vandaag niet voldoende is. Wij leven niet meer alleen in onze stad of in ons dorp, onze provincie of ons land, maar we staan midden in een wereld die ontzaggelijk veel problemen opwerpt, die weliswaar geen van ons kan oplossen, maar waarvan we althans iets dienen te weten. Als vast de meerderheid er van doordrongen is dat we offers moeten brengen voor ons eigen en het algemeen welzijn, zal het ge vaar afnemen dat we ze als zinne loos beschouwen, hoeveel er ook van ons gevraagd wordt. Van dat besef is generaal Eisenhower een navolgenswaard voorbeeld en we kunnen er van overtuigd zijn dat hij zijn hoge principes zal blijven toe passen hetzij hij nu in Europa ver blijft als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, dan wel m Washington als president van de Verenigde Staten. DUITSE JODENMOORDENAAR VEROORDEELD. Een Duitse rechtbank te Neuren berg heeft Franz Rademacher, een functionaris van het vroegere Duit se ministerie van buitenlandse za ken, veroordeeld tot drie jaar en vijf maanden wegens oorlogsmis daden. De openbare aanklager had levenslange gevangenisstraf geeist. Tijdens het proces heeft Radema cher herhaaldelijk ontkend, van massa-terechtstellingen van Joden geweten te hebben. Later evenwel gaf hij toe tenminste kennis gedra gen te hebben van de terechtstelling van 1.500 Joden in Belgrado in '41. Hij verklaarde evenwel uitdrukke lijk hiermee niets te maken te heb ben gehad. Rademacher werd verantwoorde lijk gesteld voor het overbrengen van tenminste 108.000 Joden uit Frankrijk, België en Nederland naar het concentratiekamp Ausch witz. Aan Rademacher werd een plan toegeschreven om alle Europese Jo den naar Madagascar te verbannen, nadat Hitier de oorlog zou hebben gewonnen. JAARVERGADERING NATUURMONUMENTEN. Mr. dr. P. van Tienhoven is afge treden als voorzitter van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten. Hij is sinds de oprich ting van de vereniging (in 1905) penningmeester en vanaf 1927 voor zitter geweest. Mr. v. Tienhoven werd Zaterdag j.l. tijdens de jaar vergadering van de vereniging tot erelid benoemd; hij blijft tevens penningmeester. Voorzitter is nu dr. J. v. Steijn. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental 19858 bedraagt. Voor aan koop van terreinen is in het afge lopen jaar 92.670 besteed. Geme moreerd werd o.a., dat het zandver- stuivingsgebied de Loonse en Dru- nense duinen ten dele en onder be perkende voorwaarden in gebruik is als militair oefenterrein. De samen werking met de militaire autoritei ten is hier zeer bevredigend. Zelfs werden door de militairen de ont sierende resten van 140 Duitse mu nitiebunkers verwijderd. NIEUWE VESTIGINGSWET. Bij de weede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Regeling' ter bevordering van een goede bedrijfsuitvoering". In de memorie van toelichting wordt gezegd dat de ministers, van oordeel dat uit sluitend een aanvulling van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 zou meebren gen dat deze wet niet meer een wet en kel voor de detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid zou zijn, en dat deze wet ook herzien diende te worden, er de voorkeur aan hebben gegeven een geheel nieuwe wet te ontwerpen. De wet is van toepassing op alle be drijven, met uitzondering van de land bouw, de visserij, het bankbedrijf, het verzekeringsbedrijf en het vervoersbe drijf. Bij algemene maatregel van be stuur (vestigingsbesluit) kan de uitoefe ning van een bedrijf worden gebonden aan een vergunning. TEKORT AAN VEEVOEDER DREIGT. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en de Stichting van de Landbouw hebben zich in verband met het dreigende tekort aan veevoeder in een gemeenschappelijke publicatie tot de boeren gewend. Zij dringen er daarin op aan maatregelen te treffen opdat de Nederlandse landbouw in meerdere mate producten gaat verbouwen die import producten kunnen vervangen. De minis ter en de Stichting waarschuwen voor een mogelijke ernstige ontwrichting van de bestaansbasis in de landbouw bij laks heid of falen ten aanzien van de voor de voedervoorziening noodzakelijke om schakeling. Op initiatief van de Stichting van de Landbouw heeft de minister een com missie benoemd die zal nagaan of bij zondere maatregelen moeten worden ge troffen. JAARVERGADERING N.C.B. De N.C.B. afd. Drunen-Elshout houdt s. Zondagmiddag in het parochiehuis te Elshout haar algemene jaarvergade ring. Leo de Bekker, de bekende voor man voor de boeren, zal op deze ver gadering het woord voeren. Aanvang 1.30 uur precies. Rectificatie. In ons bericht betreffende het on geluk vorige week Zaterdag, waar bij mej. v. B. uit Waalwijk dodelijk werd gewond, ston dvermeld dat de autorijder, de heer v. M., deelnemer was aan de Brabant Grensrit. Men verzocht ons te willen meedelen dat de heer v. M. niet aan deze rit deel nam. ZILVEREN PRIESTERFEEST TE NIEUWKUIJK. Op 1 Mei a.s. hoopt de Hoogeerw. Pater Alphonsus Lieven, Prior van het Cisterciënserklooster Mariënkroon te Nieuwkuijk zijn zilveren Priesterfeest te vieren. Ten einde dit feest op passende wijze te herdenken heeft zich een comité ge vormd (hetzelfde dat al meerdere malen feestelijkheden op Mariënkroon organi seerde) bestaande uit de heren Gregoor en de Wit uit Vlijmen, Mol en de Bont uit Nieuwkuijk en van Beurden-van der Heijden uit Haarsteeg. De Zeereerw. heren Pastoors van de drie kerkdorpen van Groot Vlijmen met de Edelachtbare heer Burgemeester heb ben zich inmiddels bereid verklaart zit ting te nemen in het erecomité. Het comité rekent op de medewerking van alle ingezetenen van Groot Vlijmen om door het verstrekken van finantiele steun de feestviering en het aanbieden van een cadeau zo groot mogelijk te maken. RIK-CONCOURS. Zaterdag 15 en Zondag 16 Maart werd in café Toonkunst bij Joh. Peijnen- borg een Rik-concours gehouden, dat Zaterdag werd geopend door Burgemees ter van Hout. Het ging er beide avon den spannend naar toe. De uitslag is: 1 Nic. Fitters 98 pt.; 2 L. Oremans 106 pnt.; 3 B. Verbunt '115 pt.; 4 A. v. Kuijk 118 pt.; 5 Mich. v. d. Wiel 122 pt.; 6 H. Trinekus 130 pt.; 7 Flip v. Heivoort 133 pt.; 8 M. Luijben 135 pt.; 9 P. de Laat 138 pt.; 10 B. v. Dommelen 144 pt. Dagprijs Zaterdag Adr. v. Wijk 279 pt.; Zondag J. Luijben 155, grootste aantal verliespunten. Zaterdag 22 en Zondag 23 Maart wor den de wedstrijden voortgezet en tevens de prijzen uitgereikt. NEDERLAAG-TOURNOOI. In café B. Oremans werd de wedstrijd gespeeld voor het grote nederlaag tour- nooi van Poedelvrees: Nooit Volleerd, café P. v. Eggelen tegen Poedelvrees. Uitslag: Poedelvrees 442 car., Nooit Volleerd 385 car. Hoogste serie Fr. v. d. Wiel Nooit Volleerd 34 car. EiH.B.O. In café v. d. Hout (den Braai) werd een vergadering gehouden. Een groeps foto in verband met het 15-jarig jubileum is reeds gemaakt. Binnenkort zullen de feestelijkheden beginnen. KRUISBOOGSPORT. Öeze week had de 8e en laatste kop pelwedstrijd plaats die door het kruis- booggezelschap Onderlinge Vriendschap deze winter op haar binnenbanen bij café v. d. Loo is gehouden. De uitslag is als volgt Sjef v. Bijnen 21 21 21 63 N. v. Bijnen 17 17 17 51 114 W. v. Engelen 22 20 19 61 W. v. Bijnen 17 19 21 57 118 A. v.d. Dungen 23 19 21 63 Fr. v. Liempt 18 17 19 54 117 M. v. Ravenstein 18 20 19 57 H. Coensen 18 18 19 55 112 Th. v. Gestel 21 21 21 63 Th. Timmermans 15 15 16 46 109 W. Koks 17 20 17 54 Fr. v. d. Dungen 19 21 20 60 114 W. v. d. Loo 20 20 18 58 J. Kuis 20 23 19 62 120 De totale uitslag is: 1 W. v. EngelenW. v. Bijnen 968 p. 2 A. v. d. DungenFr. v. Liempt 943 p. 3 W. v. d. LooJ. Kuis 921 p, 4 W. KoksFr. v. d. Dungen 905 p. 5 Sjef v. BijnenN. v. Bijnen 881 p. 6. M. v. Ravenstein—H. Coensen 864 p. 7 Th. v. Gestel-Th. Timmermans 859 p. De persoonlijke rangschikking is als volgt: 1 A. v. d. Dungen 520 pt.; 2 Th. v. Gestel 511 pt.; 3 W. v. Engelen 500 pt; 4 Sjef v Bijnen 498 pt.; 5 W. v. Bij nen 468 pt.; 6 W. v. d. Loo 462 p.; 7 W. Koks 459 p.; 8 J. Kuis 455 p.; 9 Fr. v. d. Dungen 446 p.; 10 M. v. Raven stein 441 p.; 11 H. Coensen 424 p.; 12 Fr. v. Liempt 423 p. De gezinsverzorging kon niet worden hervat, omdat er geen jongedames be reid waren hiervoor leen cursus te vol gen. Betreffende het uitlenen van verple- gingsartikelen uit het magazijn wordt verzocht deze na gebruik terug te be zorgen, zodat de wijkverpleegster hiertoe geen bezoeken behoeft af te leggen en deze gebruikt kunnen worden waar ze nodig zijn. Er werden 73 zittingen van het Zuige lingenbureau gehouden, waar 725 zuige lingen verschenen. Voor de gehouden Moedercursus komt Zr. Gantvoort en Zuster Dekkers alle lof toe. Er worden momenteel 2 t.b.c.-patiënten uit de gemeente in Sanatoria verpleegd, terwijl nog voor 3 patiënten opname is gevraagd. Een bureau voor Rheumabestrijding werd geopend. Met de opwekking: voor allen, door allen, besluit de secretaris zijn keurig jaarverslag, want wie het kruis als sym bool kiest, kiest de weg van zelfopoffe ring en dienen, zegt hij. De voorzitter dankte de secretaris Voor het geleverde werk en zegt dat de keuze van de heer Waverijn tot secretaris een goede keuze geweest is, want hij ver vult het vele werk voor de vereniging Samengesteld uit een keur van geneesmiddelen, welke elkanders krachten versterken is een dubbel vlugge genezer en ver- drijver van griep, kou, koorts en pijnen Koker 50 tabl. 77 ct. 25 tabl. 41 ct. BEDRIJFSGROEPENCENTRALE. CHRISTELIJKE De Afdeling Sprang van de Chr. Be drijfsgroepen-Centrale houdt a.s. Dins dag 25 Maart, des avonds half 8, in het gebouw van de Chr. Volksbond haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. Jaarversla gen van secretaris en penningmeester, Bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van de heren M. van Beek en A. van Thielen, terwijl de voorzitter de heer C. Braspenning, zal spreken over: De algemene toestand in de schoen- en lederindustrie. JAARVERGADERING GROENE KRUIS SPRANG-CAPELLE Onder leiding van haar voorzitter, de edelachtbare heer burgemeester A. Smit, kwam de Vereniging Jrtet Groene Kruis voor de gemeente Sprang-Capelle, j.l. Dinsdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier in algemene jaar vergadering bijeen. in zijn openingswoord heette de voor zitter de aanwezige dames en heren wel kom en legde daarbij de nadruk op de dames, die in grote getale waren opge komen, waarin spr. een compliment zag aan Zr. Gantvoort, die in het afgelopen jaar een tweetal Moedercursussen had georganiseerd en deze op voortreffelijke wijze had geleid, waarvoor spr. Zr. Gantvoort hartelijk dankte. Voorts bracht de voorzitter dank aan de plaatselijke artsen voor hun leiding van de Consultatiebureaux. Deze con- sultatiebureaux zullen binnenkort op houden, daar de aangestelde Kinderarts, Mej. Heerema binnenkort haar taak zal gaan vervullen. De moeilijkheid voor het bestuur in deze is nog waar zulks zal moeten gebeuren; vermoedelijk zal dat in Sprang en in Heistraat zijn. Het be stuur zal dit zo goed mogelijk oplossen. De voorzitter dankt dan de wijkver pleegster, Zr. Dekkers, voor al hetgeen zij voor het Groene Kruis gedaan heeft, maar haar taak wordt te zwaar en te veelomvattend, zodat er een tweede wijk verpleegster bij zal moeten komen, zo dat er één voor Sprang en Vrijhoeve en één voor Rechtvaart, Capelle enz. zal zijn. Dat zal offers kosten. Het valt echter op, zegt de voorzitter, dat de contributie hier zeer laag is; normaal is die 5.en hier slechts 3.per jaar. Dit kan niet zo blijven en de voor zitter hoopt dat de vergadering dit be grijpt en er straks medewerking zal ge vonden worden als het bestuur met een voorstel tot contributieverhoging moet komen en zulks geen aanleiding zal ge ven tot bedankjes. De secretaris de heer Waverijn, leest hierna de zeer breedvoerige'notulen der vorige algemene jaarvergadering, die on der dank worden goedgekeurd, waarna de secretaris een uitstekend verzorgd verslag uitbrengt over de werkzaamhe den over 1951. In dit verslag gewaagd de secretaris met dankbaarheid van de activiteit van het bestuur van de Prov. Ver. Het Groe ne Kruis, door het instellen van nieuwe diensten en bureaux. Verder geeft hij een duidelijke op somming van alles wat de plaatselijke afdeling betreft, waarbij hij moet op merken dat het ledental in het afgelopen verenigingsjaar met 27 daalde en op 1 Jan. '52: 1142 bedroeg. Nog steeds zijn niet alle gezinnen in de gemeente aan gesloten. De wijkverpleegster Zr. Dekkers leg de niet minder dan 1172 bezoeken af voor ziekenverpleging en 285 bezoeken voor de t.b.c.-bestrijding. In de gemeente waren op 31 Dec. '51 24 t.b.c.-patiënten. met liefde. Van de commissie tot het nazien van de boeken van de penningmeester, be staande uit de dames Colet en v. d. Ho ven, was een schriftelijk rapport binnen gekomen, waaruit bleek dat alles in orde was bevonden. De vergadering dechar- cheerde de penningmeester onder dank voor zijn accuraat beheer. De voorzitter zegt dat de penning meester de heer J. W. v. Nieuwenhuij- zen, geruime tijd wegens ziekte de ver gaderingen niet kon bijwonen; het ver heugt spr. dat hij thans weer in 't mid den is hij wenst hem een goede gezond heid toe. De penningmeester brengt dan het fi- nanciëel verslag uit, waaruit blijkt dat de inkomsten in 1951 hebben bedragen 8753.34, de uitgaven beliepen over '51 9546.83, zodat er over 1951 een na delig saldo was van 792.99, wat een gevolg is van de kosten van de restau ratie van het wijkgebouw en de rijks- salarisregeling voor wijkverpleegsters. Het nadelig saldo kon uit de baten van vorige jaren worden gedekt. De penningmeester doet een beroep op alle ingezetenen om de vereniging hun finantiele steun te blijven geven. Tot controlecommissie worden be noemd de heren Kamminga en de Vuist. De begroting voor 1952 wordt vast gesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 8308.56. Hierin is ech ter nog geen post verwerkt voor het te openen bureau voor de Kinderarts; dan zal er een tekort van van 4 a 500 gld. De voorzitter doet dan nog enkele mededelingen betreffende de nieuw ont worpen statuten en huishoudelijk regle ment, ter behandeling waarvan op 26 Mei a.s. in de Chr. School aan de Hei straat een speciale algemene vergadering zal worden gehouden. Het ligt daarbij in de bedoeling te komen tot instelling van de functie van wijkhoofden voor elke 40 a 50 gezinnen in de gemeente, welke dan tot taak hebben in hun wijk leden te werven en de verbindingsschakel te vor men tussen de leden en het bestuur, enz. De nieuwe statuten en het huish. regle ment liggen voor de leden ten kantore van Notaris Waverijn ten ten gemeente huize ter inzage van 120 Mei a.s. Bij de bestuursverkieing die volgde, werden de periodiek aftredenden, Mej. P. J. Rijken en de heren C. D. Rempt en A. Smit, herkozen. Intussen werd thee met koek rondgediend. Van de rondvraag werd slechts weinig gebruik gemaakt; de aandacht van het bestuur werd gevraagd voor de tuin enz. van het wijkgebouw, waarvoor een op lossing zal worden gezocht. Bedoeld als eindles van de gehouden Moedercursussen werden tot slot een tweetal films op het gebied van baby verzorging vertoond, die door Zr. Gant voort vooraf werden toegelicht en die voor de dames (waarvoor ze dan ook bedoeld waren) zeker het zien waard zullen zijn geweest. SPREEKBEURT. Heden, Vrijdag 21 Maart, des avonds half acht, hoopt op uitnodiging van de A. R. Kiesvereniging te Capelle, in het gebouw voor Chr. Belangen (Christelijke School) Heistraat, als spreker op te treden de heer A. Stapelkamp, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „De betekenis van de komende stembusstrijd". Daar de heer Stapelkamp hier geen onbekende is, verwachten wij dat velen belangstelling voor deze spreekbeurt zullen tonen. NUTS-AVOND. In het Stationskoffiehuis Pruijssers werd Dinsdagavond het winterprogram- ma van het departement Langstraat van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen besloten met een filmavond over Australië. De belangstelling was niet zo groot als bij andere Nutsavonden alhier het geval was, ondanks de aanwezig heid van verschillende Waalwijkse le den. Het was jammer dat de zaal niet voller was, want vooral de door het In stituut voor de Culturele Film vertoonde film over land en volk van Australië was het zien ten volle waard en had groter belangstelling verdiend. Door deze film en de toelichting erbij hebben de aanwe zigen een voortreffelijk beeld van dit land der toekomst, waarmede wij ons door emigratie van verschillende land genoten nauwer verbonden voelen, ge kregen en hebben zij via het witte doek kennis kunnen maken niet alleen met de grote steden en de industrie, doch ook met de moderne uitoefening van de landbouw en de massale veeteelt, als mede met het schitterende natuurschoon en de gevarieerde flora en fauna van dit werelddeel Ook de aardige bij-filmpjes vielen bij het pubhek zeer in de smaak. 1 9ul applaus onderstreepte het dank woord, dat de heer Poldervaart, die bij de opening de aanwezigen welkom had geheten, tot de vertegenwoordiger van 't Instituut voor de Culturele Film richtte. Het Nutsbestuur, dat in het voorbije seizoen voor de leden een vijftal ont spanningsavonden organiseerde, kan met genoegen op deze avonden, waar voor bijna steeds meer dan gewone be langstelling bestond en die aantrekkelijk en leerzaam waren, terugzien. DEELNAME CONCOURS GAAT NIET DOOR, Het Fanfare-corps Kunst na Arbeid Kan aan zijn voornemen met Pinksteren deel te nemen aan het te Loon op Zand te houden concours geen gevolg geven omdat de Ned. Federatie van Harmon^ Fanfaregezelschappen, waarbij de vereniging is aangesloten, geen dispen- SaÜecV!rleent,VOOr het ""komen op een met-Federatief concours. STREEKVERGADERING. van Ned. Herv. Mannenverenigingen op Geref. grondslag houdt Donderdag 27 Rlfw u. svonds 8 uur in het gebouw Hlthato alhier een ledenvergadering De voorganger van de Herv. Evangelisatie vereniging te Tilburg, de heer Begeer, zal spreken over: „Het Heilig Avond- maat A. BROKX BEGRAVEN. Onder buitengewoon grote belangstel ling en deelneming zowel van binnen als buiten de plaats is Dinsdagmorgen om 10 uur het soffelijk overschot van de Weled. heer A. Brokx ten grave gedra gen. De harmonie Volksvlijt en Volksver maak heeft haar overleden voorzitter met treurmuziek naar zijn laatste rust plaats geleid. HARMONIE VOLKSVLIJT EN VOLKSVERMAAK Zondag 23 Maart a.s. zal de harmo nie Volksvlijt en Volksvermaak haar 2e grote winteruitvoering aanbieden aan de dames en herenleden van de vereniging. Ditmaal wordt de uitvoering verzorgt door de hier welbekende toneelvereniging Geestbeschaving uit Oosterhout, die een toneelspel in 3 bedrijven zal opvoeren van Joh. Fabricius, getiteld: Onder één dak. De regie is in handen van Jan de Jongh. Grime: Steven Blanken. Het belooft een prachtige avond te worden. PERSONALIA. Mej. D. Coesmans is door het college van B. en W. dezer gemeente aangeno men als typiste ter secretarie alhier, ter vervanging Van mej. C. Jansen. EMIGRATIE. Onze plaatsgenoot de heer J. Berkel- mans is Dinsdag 18 Maart j.l. met de Oranjefontein vanuit Amsterdam naar Zuid-Afrika (Johannesburg) vertrokken. JUBILEUM. Dezer dagen herdenkt de heer P. J. v. Strien, Julianalaan, het feit dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot voorzit ter van de Onderlinge Vee verzekering de Eendracht alhier. Bestuur en leden besloten deze dag niet onopgemerkt te laten passeren. In een feestvergadering te houden op 19 Maart a.s. zal de jubilaris worden ge huldigd. K. J. M. V. De Jonge Middenstand hield dezer da gen een bijeenkomst. Het voorstel werd ter tafel gebracht om de actie van Wim Jansen 40 x 1000 te steunen. Een bedrag van 15.— werd door de aanwezige leden bijeengebracht, waarvoor een plaatje bij de K.R.O. zal worden aan gevraagd. PLANTSOEN. De verfraaiing van onze gemeente vindt gestadig voortgang. Op een stuk grond gelegen aan de Keizersdijk, eigen dom van de gemeente, heeft men dezer dagen een aanvang gemaakt met 't aan leggen van een plantsoen. Reeds nu zijn er enkele banken geplaatst. Laten we hopen dat vooral de oude ren hiervan het meest zullen kunnen pro fiteren.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5