Waalwijkse en Langstraaise Courant Waalwijk bereidde Burgemeester Teyssen eeo grandioze ontvangst. 1 Ik. zjoJL U. htyn paMaan qam*". De installatieplechtigheid groeide uit tot een erkenning van de grote verdiensten en de uiting van het volle vertrouwen in de eigenschappen van de nieuwe magistraat. WOORDEN VAN WAARDERING EN VAN GOEDE VERWACHTING. mm MAANDAG 24 MAART 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO UI HEI ZDIDEH 75e JAARGANG No. 25 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De lentezon mocht dan verstek laten gaan op de feestdag voor Waalwijk, die de installatie va|a de nieuwe burgemeester^ de edelachtbare heer J. L. P. M. Teyssen, betekende, over heel de grandioze plechtigheid straalde de zon van de spontaniteit, de zon van het goede vertrouwen in de bekwaamheden en de per soon van de nieuwe burgemeester, de zon ook van de blijde verressing, omdat de eerste kennismaking van Waalwijks bur gerij met haar nieuwe burgervader zo onverdeeld gunstig uit viel in1 zijn voordeel. En toen de schoolkinderen en velen van Waalwijks burgers waren samengestroomd naar het hart van de gemeente, toen sprak burgemeester Teyssen hen toe: Ik zal U mijn persoon geven in alle opzichten, geeft gij mij Uw mede werking. God zegene U, God zegene deze schone stad; Leve Waalwijk EEN FEESTELIJKE STOET LEIDDE BURGEMEESTER TEYSSEN NAAR 'T RAAD HUIS. Precies om drie uur gleed de blauwe Cadillac, welwillend aange boden door de Ford-garage alhier, met de nieuwe burgemeester en zijn familie Waalwijk binnen; bij de Be- soyensestraat stonden reeds pl.m. 50 verenigingen gereed hem naar het stadhuis te begeleiden, en stond het e bestuur van Waalwijks Belang al klaar de nieuwe burgemeester na mens Waalwijks bevolking te ver welkomen. De burgemeester, die vergezeld was van de jongste wet houder, de edelachtb. heer J. van Heeswijk en het jongste raadslid, de edelachtb. heer A. v. Well, werd allereerst verwelkomd door wethou der v. Heeswijk, waarna namens de bevolking de voorzitter van Waal wijks Belang de burgemeester een hartelijk welkom toeriep, dat maar kort zou zijn, omdat er nog grote plechtigheden wachtten. De heer Timmermans noemde het een hoog tijdag voor de gemeente, omdat men een nieuwe burgemeester had, en, zei hij, ik zou haast zeggen om dat we U hebben gekregen. Want we weten dat U Uw sporen reeds hebt verdiend en dat gij ook reeds de grote problemen van onze ge meente kent. Tenslotte sprak de heer Timmer mans de hoop uit dat de nieuwe burgemeester met zijn gezin vele jaren in ons midden zou vertoeven en dat het voor hem en zijn gezin oprecht gelukkige jaren zouden zijn; mocht zijn ambtsperiode een tijd zijn van zegen en geluk voor Waal wijk. Karien Hoffmans bood hierna mevrouw Teyssen bloemen aan. In enkele woorden bedankte de burgemeester beide sprekers voor de vriendelijke wijze waarop hij was verwelkomd. „Wij zullen dit nooit vergeten", zo zei hij. En nadat de Harmonie „St. Cris- pijn" het Wilhelmus had gespeeld, ging de kap van de wagen om laag en in de open auto reed het burgemeesterlijk gezin, vooraf gegaan door de'fleurige stoet van de vele verenigingen, door de Gro testraat naar het Raadhuisplein. Langs de weg stonden zeer veel belangstellenden te kijken en de burgemeester wuifde voor het eerst in alle gemoedelijkheid en met de stralende glimlach van een geluk kig mens zijn burgers toe. Voor in de wagen, naast chauffeur Roesten- berg, zat het oudste dochtertje, dat haar zusje moederlijk op haar schoot hield. Tij deins de tocht bood het Waal wijks Rode Kruis, in de persoon van de jongste helpster, de burgemees ter bloemen aan, alsook de dochter tjes van de heer André van Dongen. Op het Raadhuisplein aangeko men, besteeg de burgemeester het bordes, nadat mevrouw Teyssen wederom bloemen in ontvangst had genomen, ditmaal van Ria v. Mier- lo; en toen hield de burgemeester wapenschouw, toen zag hij het rijk geschakeerde Waalwijkse vereni gingsleven aan zich voorbijtrekken; voorop de ronkende motoren van de jnotorclub, dan de keurige groep van het Rode Kruis, en vervolgens alle vertegenwoordigde verenigin gen, de lange file's van de turnver enigingen, de kleine deputaties van alle mogelijke andere clubs, en on derwijl speelden de aan beide zijden van het bordes opgestelde harmo nieën „St. Jan" en „St. Crispijn" hun pittige marsen, waarvan het tempo wel niet altijd klopte met de marsen van de trommelslagers der verenigingen, maar die toch 't hele défilé meer klank en kleur gaven. Onderwijl ook stonden honderden belangstellenden op Markt en Raad huisplein te zien naar dit kleurige schouwspel. En toen alle deelnemende vereni gingen, de brandweer sloot de stoet, voorbij waren, toen de harmonieën zwegen en het tromgeroffel steeds doffer en steeds verder klonk, 'maakte de nieuwe burgemeester zich gereed voor de plechtige in stallatie-vergadering. INDRUKWEKKENDE INSTAL LATIE-PLECHTIGHEID. In de prachtig met rode tulpen en palmen versierde raadszaal had den zich bij onze binnenkomst reeds talrijke genodigden verzameld. On der hen zagen wij: de Zeereerw. Heren Pastoors van Waalwijk, de de Weleerw. Heren dominé's, Oud burgemeester Lambooy en Me vrouw, de vader van de nieuwe bur gemeester en verdere familieleden, vele burgemeesters uit de Lang straat e.o., de raad van Waalwijk en Oudenbosch, de hoofden van Dienst van Waalwijk, het bestuur van Waalwijks Belang, de hoofden van Dienst uit Oudenbosch, veel nota belen uit Waalwijk en Oudenbosch, de directeur en de vice-president van de Raad van Commissarissen van de Waterleidingmij. Noord- West Brabant, een veeltallige depu tatie van het hoofdbestuur van de algemene R.K. Ambtenarenvereni- ging, terwijl op de tribune het se cretarie-personeel en het personeel van de gemeentelijke bedrijven uit Waalwijk en Oudenbosch hadden plaats genomen. Spontaan rees oud-burgemeester Lambooy op, toen zijn opvolger binnentrad en hij applaudiseerde en in dit gebaar, dat enthousiast door alle aanwezigen werd nagevolgd, zagen wij een veelzeggend symbool. DE INSTALLATIE. De eerste wethouder en loco-bur gemeester, de Edelachtb. Heer Fr. Smolders, opende de vergadering met het zinvolle gebed en verzocht dan de secretaris voorlezing te doen van het Koninklijk Besluit waarbij de Edelachtb. Heer J. L. P. M. Teys sen, burgemeester van Oudenbosch, werd benoemd door H.M. de Ko ningin tot burgemeester van Waal wijk, en van het schrijven van de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, waarin deze meedeelde dat de nieuwe burgemeester in zijn han den de eed had afgelegd. Dan sprak de voorzitter als volgt zijn installatie-rede Met een variant zou ik bij de aanvang van deze vergadering kun nen aanhalen de woorden, waarmee ik de afscheidsrede begon aan bur gemeester Lambooy, in de speciale raadsvergadering van 28 Septem ber 1951. Bij die gelegenheid zei ik: „Toen in de speciale vergadering van de tijdelijke raad der gemeente Waal wijk op 9 Juli 1946 de installatie plaats had van Mr. Lambooy tot burgemeester onzer gemeente, heeft zeker niemand onzer durven ver moeden dat nog geen zes jaar later Waalwijk wederom een raadsver gadering zou moeten beleggen voor het installeren van burgemeester Teyssen als nieuwe burgervader on zer plaats". Voor dat toen niet verwachte feit staan wij thans. Deze dag worde daarom voor onze gemeente een feestdag en het is voor mij als eer ste wethouder een verheugende en tevens vererende taak U hier in dit gemeentehuis in deze speciale raads vergadering officiëel het welkom in onze gemeente toe te roepen. Uwe echtgenote en Uwe kinderen zijn vanzelfsprekend ten volle in dit welkom betrokken. Na een woord van gelukwens en de uiting van vreugde dat juist bur gemeester Teyssen werd benoemd, vervolgde hij: Mijn heer de Burgemeester, Met voldoening mogen we zeg gen, dat na de algemene bevrijding van Nederland tot heden in onze plaats die zeker niet tot de zwaar door oorlogsgeweld getroffen ge meenten behoorde, maar waar het V-l -wapen toch sporen achterliet, die thans nog niet geheel zijn uit gewist, onder Uw ambtsvoorganger Mr. Lambooy op verschillend ter rein flink is aangepakt, en hij noem de de practische uitvoering van een nieuw uitbreidingsplan. Tijdens de burgemeesters-vacature werd nog besloten tot de bouw van 30 wo ningen. Thans is weer bij ons col lege in voorbereiding een nog gro ter project inzake woningbouw. Stratenaanleg, stratenvernieuwing en -verfraaiing; aantrekken van nieuwe industrie en uitbreiding van bestaande scholenbouw; voor twee zeer belangrijke objecten, n.l. voor een nieuwe R.K. H.B.S. en M.M.S. en voor een Prot. Christelijke HBS, konden gunstig gelegen gronden worden gereserveerd. Voor de bouw van eerstbedoelde scholencomplex is dezer dagen de eerste spade reeds in de grond gestoken. En de wethouder vervolgde: Na deze korte opsomming, burge meester, zou door U de vraag te stellen zijn: „Wacht mij dan hier geen arbeidsveld meer?" Ik kan U de verzekering geven, dat dit nog groot en veelzijdig zal zijn. De enorme woningnood die in Waalwijk heerst, zal nog in geen jaren opgelost zijn, hoe hard men er ook aan werkt. Herziening van het rioleringsstelsel, annex de af voer van het verontreinigd water, vormen een probleem op zich. Eveneens kan men spreken van een verkeersprobleem voor Waal wijk en de gehele Langstraat, waar van de spoorwegverbinding een kardinaal onderdeel vormt. Alles wat verdere industrialisatie "van Waalwijk kan bevorderen, zal benut moeten worden. Een allergewichtigst vraagstuk vormt het reeds in 1946 ingediende en daarna herziene havenplan. Ik weet, dat de raad met onge duld wacht op voorstellen van B. en W., minstens op de zienswijze van het college. Alleen reeds bij de oplossing van deze grote vraagstukken, om ons daartoe slechts te bepalen, zal veel van Uw kennis, inzicht, tact en werkkracht worden gevraagd en zal Uw langdurige burgemeester lij ke ervaring, die gij in Uw vorige standplaats ongetwijfeld hebt op gedaan, ons grote diensten kunnen bewijzen. In algemene zin zou ik dit willen zeggen: Wil ons in allerlei opzicht vooruitstrevend Waalwijk bij kun nen blijven in de wedloop der his torische en economische ontwikke ling, dan zal er veel werk verzet en veel van Uw arbeidskracht gevraagd moeten worden. Alleen door 't aan de dag leggen van de grootst moge lijke energie door ons allen, zullen wij datgene kunnen bereiken wat wij ons voorstellen. Wij rekenen in deze op U, burge meester Teyssen, Wederkerig kunt U op onze volle medewerking bou wen. Moge Gods onmisbare zegen bij de aanvang van Uw zware taak Uw deel worden en steeds op Uw ar beid blijven rusten. En hiermee verklaar ik U geïn stalleerd als burgemeester der ge meente Waalwijk. Dan omhing hij de burgemeester met de ambtsketen: Laat ik U thans het teken Uwer waardigheid omhangen. Door het overhandigen van deze voorzittershamer, zij tevens de lei ding dezer vergadering aan U over gedragen. Enthousiast applaudiseerden de aanwezigen en met flinke stem kon digde hierna de burgemeester de volgende spreker aan, de heer A. Meys, die namens de raad 't woord zou voeren, als voorzitter van de grootste fractie: „DE RAAD ZAL ACHTER U STAAN". De heer Meys zei o.m. Het scheen zo zachtjesaan in Waalwijk de gewoonte worden dat de voor zitter van de grootste fractie ging spreken namens de raad en daarom meenden wij ook eens de eer te moeten laten aan een minderheids partij en hebben toen gevraagd aan de heer Verdoorn of de heer v. d. Hoven om hier namens de raad te spreken; deze geste werd door de heren zeer op prijs gesteld, doch zij waren de mening toegedaan dat het normaler was wanneer de grootste partij zou spreken. Hiermee wordt gedemonstreerd de eensgezindheid welke er onderling bij d? raadsle den bestaat. Gaarne begroet ik U dan ook na mens ons allen als de nieuwe voor zitter van ons college; en de heer Meys zeide voorts dat de raad, ge hoord de lof over het werk van de nieuwe burgemeester in Ouden bosch, er van overtuigd was dat zij door het college van B. en W. nog voor zeer belangrijke beslissingen zou worden geplaatst. Het mocht dan naar buiten vaak schijnen dat de Waalwijkse raad zonder veel op- of aanmerkingen de voorstellen van het college maar aanvaardde, men vergat dan de veelvuldige vertrouwelijke samen- sprekingen die hieraan voorafgin gen. En de raad hield, al was de rond vraag dan niet openbaar, haar cri- tiek niet voor zich. Wees er echter van overtuigd, vervolgde de heer Meys, dat de raad steeds achter U zal staan, wanneer het betreft de belangen van Waal wijk. rede had hij een rijkdom aan ge dachten ontwikkeld, een beeld ge schapen van het burgemeesterschap dat alle aanwezigen in de grootste* oplettendheid en de meest gespan nen aandacht hiernaar luisterden en dat een enthousiast applaus los brak toen burgemeester Teyssen was uitgesproken. De burgemeester sprak als volgt: Nu ik op zó feestelijke en zó stijl volle wijze officiëel voor het eerst als burgemeester van Waalwijk de bodem dezer gemeente heb kunnen en mogen betreden, is in mij nog sterker dan in de afgelopen dagen het blijde besef levendig geworden dat Waal wij k's bevolking mij spon taan ontvangt, terwijl op dit ogen blik van samenzijn in 's raads ver gaderzaal mijn hart en gemoed zeer in het bijzonder getroffen zijn door de edele klank van de woorden van U, mijnheer de loco-burgemeester, van U, mijnheer Meys, die namens de raad de gevoelens vertolkte, en van U mijnheer de secretaris, die uiting gaf wat bij het personeel der gemeente leeft, stuur voor de bestuurder en ui teraard en in de eerste plaats in sterke mate voor de burgemeester tot een levensgenoegen1 worden, indien bestuur en beleid gericht zijn op verhoging van het levens geluk der mensen, dat dikwijls zo broos en teer is, maar ook zo zeer aan kracht en sterkte wint, indien anderen dat geluk weten te koeste ren en te beschermen. Als mens met begrip voor 's mensen noden wil ik gaarne onder de mensen van Waal wijk leven, in de hoop als burge meester in staat te zijn in deze tijd van kolkende verwarring der gees ten en devaluering van de mense lijke waardigheid de mens volledig en fier mens te doen zijn en blijven. Ik noemde zo even naast de mens het gezin en naast het gezin de ge meenschap. Het geluk en het evenwicht van individu en gemeenschap vinden Burgemeester 1. L. P. M. TEYSSEN op het ogenblik dat hij zich na het ont vangen van de ambts keten tot de Gemeen teraad wendt, in een keurige rede. En nadat hij de verschillende pro blemen, waaronder het verkeers probleem primair was, onder de aandacht van de nieuwe magistraat had gebracht, besloot hij: Mogen al deze werken onder Uwe leiding tot een spoedige oplossing worden ge bracht en moge ik dan eindigen met namens de gemeenteraad U en Me vrouw van harte geluk te wensen met Uwe benoeming en daarbij de hoop uitspreken dat Goa U de kracht zal geven nog vele jaren in het belang van onze gemeente te mogen arbeiden. „DE KLANK VAN UW NAAM GEEFT ONS ZEKERHEID". Hierna kreeg de gemeente-secre taris, de heer J. v. Mierlo, 't woord, die op de eerste plaats namens het gehele gemeentepersoneel de bur gemeester van harte gelukwenste met zijn benoeming. „De oudste wethouder, aldus de secretaris, die gedurende 5% maand op zo'n voortreffelijke wijze 't ambt van burgemeester heeft waargeno men, heeft reeds uitvoerig uiteen gezet welke belangrijke taak U hier wacht; ik heb daaraan niets toe te voegen. Maar hoe omvangrijk en veelom vattend die taak dan ook moge zijn, Uw vooropleiding en de ervaring, doen ons met vertrouwen de toe komst tegemoet gaan. De klank welke Uw naam heeft op bestuurs- en administratiefrechtelijk gebied geeft ons als het ware de zekerheid dat U in staat zult zijn de proble men welke een industriële gemeen te :fls de onze hu eenmaal stelt, te beheersen en mede tot een zoda nige oplossing te brengen, dat die zullen bijdragen tot de groei, de verfraaiing en de verdere uitbouw van onze gemeente. Onze plaats geeft U alle gelegenheid om Uw werklust te haren nutte te besteden. En vervolgens verzekerde de secretaris de nieuwe magistraat, dat het gehele ambtenarencorps, waar in een waarlijk voortreffelijke, ge zonde.en dienende geest heerst, hem in alles behulpzaam zal zijn en hij hoopte ook dat zijn omgang met de nieuwe burgemeester even prettig en vriendschappelijk zou zijn als die, welke hij met burgemeester Lambooy had mogen hebben. Met de beste wensen voor de bur gemeester en zijn gezin besloot de secretaris zijn speech. MAGISTRALE REDE VAN DE BURGEMEESTER. Wij wisten dat burgemeester Teys sen een uitstekend redenaar was en waren er reeds van overtuigd dat zijn rede ongetwijfeld het hoogte punt zou vormen van deze plech tigheid, maar toen wij hem met enigszins zachte, maar klare en dui delijke stem zijn eerste officiële toespraak als burgemeester van Waalwijk hoorden zeggen, werden onze verwachtingen verre overtrof fen. In een, wat stijl en woorden keus betreft, uitstekend verzorgde woorden, zo getuigend van goede wil en hartelijkheid, woorden, zo oprecht van toon, woorden, die de weg, die voert naar een harmonieus gemeentelijk leven, geplaveid hebben, neen, méér dan dat, hem zelfs met rozen bestrooid hebben. God is wonderbaar in Zijn wegen. Hij heeft mij gesteld op deze plaats. Zonder Zijn hulp en zegen gevoel ik mij onmach tig. Daarom maak ik in eenvoud en bescheidenheid, doch in volle innerlijke overtuiging het gebed van Salomon bij de aanvang van zijn regering tot 't mijne: „Ver leen, Heer, mij wijsheid en ken nis, opdat ik dit volk zal kun nen leiden". Mijn ambts-eed indachtig, zal ik trouw blijven aan H.M. de Konin gin, in wie het gezag in ons Rijk zijn bekroning vindt, aan.de Vrou we, die bij Gods genade ons regeert en mij benoemde in het ambt van burgemeester dezer stad, een benoe ming ten eerste bevorderd door Zij ne Excellentie de Minister van Bin nenlandse Zaken en de heer Com missaris der Koningin in deze pro vincie, welke beide hoge autoritei ten ik diep erkentelijk blijf voor 't grote blijk van vertrouwen, dat zij mij schonken. Het burgemeestersambt levert door en in zijne facetten en karak ter het beeld van een mozaïek van werkzaamheid: sterk gevariëerd, veelzijdig georiënteerd, alzijdig ge ïnteresseerd, een werkzaamheid, voortdurend in evolutie, doch ook voortdurend en onder alle omstan digheden tot in alle onderdelen ver bonden en verweven tot één groot geheel, vormend het vlak van 's burgemeesters werkdadigheid. Zorg voor het geluk van mens en gezin. Wil deze mozaïek geestelijke en materiële waarde hebben, dan be hoort naar mijn gevoel de nimmer aflatende zorg voor mens, gezin en gemeenschap daaraan de meest ka rakteristieke kleur te geven. De mens, zoals hij in deze door techniek en bureaucratie overwoe kerde samenleving tot een lidmaat der massa geworden is, hunkert naar zon in het leven en vraagt daarom terecht hij toch is koning der schepping zijn persoonlijkheid te erkennen, zijn sociale noden te begrijpen en te verstaan, zijn eigen stem niet te verstom men, zijn persoonlijke levenskansen met de charme der nobele hulp vaardigheid te omgeven, zijn geest en gemoed te verrijken en te beschaven door bronnen van welvaart te doen ontspringen en huiselijke haard te verschaffen. Zó gezien, kan het openbaar be- hun oorsprong in het geestelijk en maatschappelijk gezonde en gave gezin. Ik zal het mij tot voorname plicht rekenen dit gezin als parel der gemeenschap in de bestuurs daden te schatten en te prijzen. Aan de gemeenschap, waarin ie der 'n verantwoordelijkheid draagt, een verantwoordelijkheid, die ge nuanceerd wordt door functie, plaats en mogelijkheden in de maatschap pij, zal mede richting gegeven kun nen worden door wijze besluiten in de gemeentelijke sector, waarbij naar mijn levensopvatting als ide aal type geldt een gemeenschap, waar de Christelijke deugden heer sen en waar de zedelijke deugden in ere staan. Komend tot de kring der gemeen telijke bemoeiing, mag ik U, leden van de gemeenteraad, zeggen, dat bij de koers door een tijdsgewricht van toepassing van alle overgelever de waarden en van gewortelde op vattingen ook en niet in 't minst in het gemeentelijk bestel nu nieuwe taken wachten, nu andere inzichten baan breken, nu de gemeentelijke werkzaam heid een grote dynamiek kent en uitvloeit naar geheel nieuwe terrei nen, enerzijds route en tempo be leidvol dienen gekozen te worden en deze bestand behoren te zijn tegen een critische peiling door het be wuste denken, terwijl anderzijds de intuïtie voor nieuwe mogelijkheden en de ijver om deze ook volledig te gebruiken moeten voeren tot een stuwende energie, die, zoals in de lente, alle vezels en zenuwen der gemeentelijke samenleving prikkelt. In dit licht en tegen deze achter grond zie ik 's raads aandeel in de vaart van Waalwijk's bevolking van het heden naar de toekomst. Deze activiteiten te mogen leiden en stimuleren en tot scheppende ar beid te brengen is mij een voor recht, doch ik zal daarin slechts dan kunnen slagen, indien naast goede courage, die ik hoop te bezitten, aan Uw kant veerkracht en eensgezind heid blijken. Ik ben er mij van bewust, dat de drift tot groei, die zich in deze ge meente zo bijzonder sterk manifes teert, de gemeentelijke bestuurs organen voor vele vraagstukken plaatst en een grote mate van door tastendheid vraagt, waarbij begrip voor de historie en ontwikkeling der locale bestaansbronnen, kennis van het industriëel vermogen, in zicht in de culturele levenssfeer en zoveel andere factoren een grote en brede visie zullen dienen te ver schaffen op de komende tijd, waar in Waalwijk nóg meer talent en ca paciteit zal kunnen tonen. De eerste regel van mijn program. Gij zult niet van mij verwachten, dat ik vandaag op deze plaats bij mijn intrede in Uw vergadering, die ik steeds in grote objectiviteit hoop voor te zitten oen program ontvouw. Mijn gedachten zoals ik die

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1