Waaiwijkse en Langstraatse Couranti Gr ond wets-w/j z\ging Wijde Wereld 1 Gemeenteraad Heusden UIT DE De verkiezingen in Amerika. KORTING OP VERVOERS- TARIEVEN AAN OUDERS VAN GROTE GEZINNEN IN BELGIë. AUTOVERHUURDER VOORT VLUCHTIG MET HONDERD DUIZEND GULDEN. Bespreekt de Herptse schoolkwestie Het dagelijks leven èn het dagelijks brood van een musicus door HEIN JORDANS Dirigent van „Hef Brabants Orkest' t.L J'ÜLi 75e JAARGANG No. 25 MAANDAG 24 MAART 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaus GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De Grondwet, die in 1848 haar defi nitieve vorm kreeg, al werd de grond slag ervoor al in 1815 gelegd, heeft in de loop van de ruim honderd jaar dat ze bestaat, al heel wat wijzigingen onder gaan. Dat is geen wonder, want de tij den veranderen en wij veranderen daar mee, heeft Horatius al gezegd. En aan gezien de wetten er zijn voor de men sen, de burgers niet tegen hen, zo als soms lijkt moeten die nu en dan ook gewijzigd worden. Als de grondwet van 1815 nu nog van kracht was, zou den de kiezers van vandaag met veel te brengen hebben dan de bur- dictatoriale staat, al werd meer in lezing door de Tweede Kamer aangeno men. Voor aanvaarding in tweede lezing een meerderheid van twee-derden vereist, wat betekent dat het voor een aantal punten lang niet zeker is, dat ze er ook dan doorkomen. Dan moet er de eerste Kamer nog haar oordeel over uitspreken, wat alles samen het vooruit zicht biedt dat van de gedeeltelijke her ziening nog wel het een en ander afge knabbeld zal worden. Wat blijft er dan nog over? Een belangrijk hoofdstuk dat het hele proces wel met goed gevolg zal doorlo pen, is dat der buitenlandse betrekkin gen. Uiteraard moeten er in de Grond- 'n n de wet erkend. wet grotere mogelijkheden geschapen Sn er If ae tijd blijkbaar niet worden met betrekking tot de verhou- 'n behoefte aan de mensen een rad voor de ogen te draaien en zijn ware bedoelingen onder schoon klinkende woorden te camoufleren. Overigens was die dictatoriale tendens, ook in een de mocratische staat, een teken des tij ds en een reactie op de anarchie van de voor afgaande periode van de Franse Revo lutie. Maar, hoezeer die ook een op stand was tegen de corrupte bovenlaag, telkens waren het er weer enkelen die de touwtjes in handen namen en uit naam van het volk vrijheid, gelijk heid, broederschap! hun eigen lusten botvierden. Ondertussen zouden wij onder de Grondwet zoals die in 1848 haar beslag kreeg evenmin tevreden zijn en een hee eind achterliggen bij de ontwikkeling op nationaal en internationaal gebied. Van daar al die wijzigingen, die even zovele aanpassingen waren. We kunnen ze hier niet allemaal opnoemen en bespreken; dat zou trouwens weinig zin hebben. We herinneren slechts aan de (voor) laatste, waarbij de verhouding met Indonesië opnieuw werd geregeld. Nu is er de laatste tiental jaren in de wereld zoveel radicaal veranderd, dat de grondwet weer niet bleek te voldoen, zo zelfs dat de regering plannen maakte om een diepgaande herziening te doen ontwerpen. Zij stelde daartoe een com missie in, die de kwestie zou bestuderen en voorstellen indienen. Deze commissie kon echter niet klaarkomen met haar omvangrijke taak practisch een nieuwe grondwet te ontwerpen. Nu wilde de regering toch voor de verkiezingen van 1952 een tenminste partiële herziening erdoor krijgen, om de rompslomp van tussentijdse verkiezingen die bij een grondwetsherziening nodig zijn, te voor' komen. Zij bracht dus een aantal voor stellen van de commissie al vast ter ta fel, terwijl ze andere terzijde leqde. Daarover had de Tweede Kamer haar oordeel uit te spreken. Afgezien van het Indonesisch debat is er de laatste jaren geen moeizamer de bat gevoerd dan de laatste maanden over deze grondwetsherziening. Hoe belangrijk ook, deze besprekingen genieten niet de algemene interesse van het Nederlandse volk. Voor een groot deel zijn het technische kwesties, die weinig aanspreken. 'Een voorbeeld daar van is de wijziging der buitenlandse be trekkingen. Heel wat spectaculairder was het voorstel tot uitbreiding van het aan tal kamerleden met 50 van de Twee de Kamer tot 150, van de Eerste Kamer tot 75. Maar dat muisje heeft nog een staartje. De populariteit van „De Speel tuin" zal de Grondwetsherziening wel nooit beschoren zijn. Over het geheel krijgt men niet de in druk dat de regering erg gelukkig is geweest met haar voorstellen. Of zijn de volksvertegenwoordigers deze keer voor al met hun persoonlijke opvattingen voor de dag gekomen? Want niet alleen waren de stemmingen tussen de partijen nogal verdeeld, maar ook waren de par tijen het in zichzelf niet altijd eens. Ver der kwam uit de Kamer, bij monde van prof. Romme, het verlangen tot uiting dat de mogelijkheid zou worden geopend tegen revolutionaire volksvertegenwoor digers maatregelen te treffen. Dit voor stel was eerder door de regering terzijde gelegd. De Kamer van haar kant wens te geen Kamer van Grondwetsherziening en zo waren er meer controversen, waar bij minister Beel het lang niet gemakke lijk had. Voeg daarbij de grote stroom amendementen die werden ingediend, dan blijkt er weinig enthousiasme te bestaan. Het meest verbazingwekkend lijkt wel dat de uitbreiding van beide Kamers in gevaar schijnt. Men heeft nu al jarenlang gehoord dat de volksvertegenwoordigers overladen zijn met werk, dat ze het niet aankunnen. Toen is de regering met haar voorstel tot uitbreiding van het aantal leden gekomen en nu schijnt de Eerste Kamer met snode plannen te zitten om het plan te torpederen. Zij vindt het blijkbaar niet alleen voor zichzelf niet nodig, maar evenmin voor haar colle ga's aan de overzijde van het Binnen hof. Waarom? De politieke partijen plukken de wrange vruchten van deze wending. Zij hadden zich al ingesteld op een evenredig groter aantal zetels en hadden daarop uiteraard de verdeling van hun candidaten gebaseerd. Neder land staat niet alleen bekend dat het het saaiste parlement van Europa heeft, het heeft ook het kleinste. België b.v. dat minder inwoners heeft, stuurt heel wat meer afgevaardigden naar Brussel. Als men nu ook hier te lande de Kamers die kleine uitbreiding deed ondergaan, dan zouden de klaarblijkelijk te zware lasten van de leden verlicht worden en de sa menstelling van de volksvertegenwoor diging zou gedifferentieerder kunnen zijn. Wat heeft onze Senaat toch voor bezwaren tegen het regeringsvoorstel? Een aantal wijzigingen is nu in eerste dingen tot het buitenland. Daartegen be stond in de Kamer in principe weinig bezwaar en hoewel er weer een aantal amendementen aan te pas kwamen, werd het hoofdstuk aangenomen met alleen de Staatkundig Gereformeerden, natuurlijk de communisten en de heer Weiter, te gen. Deze bevond zich merkwaardiger wijs meer in dit vreemde gezelschap ge durende het debat. Herhaaldelijk is gebleken dat het niet meevalt van het oude over te stappen op iets nieuws en wat de een te ver gaat, gaat de ander niet ver genoeg. Toch is het vooral in de tegenwoordige tijd zaak zover mogelijk vooruit te kij ken, maar misschien is dat ook nooit zo moeilijk geweest. Nu heeft men hier in Nederland wel eens de neiging om te gauw duizelig te worden van hoog' vlie gen en die indruk krijgt men soms ook als men de Kamerdebatten over de Grondwetsherziening leest. 'Radicalisme b.v. kan funest zijn, maar wanneer ge bleken is dat iets gevaarlijk is voor de democratie, kan het toch geen kwaad om uit de eerste keer een les te trekken en dan wettelijk de mogelijkheid te ope nen bijtijds maatregelen te treffen. Om dat hij daar niet aan wilde, bevond b.v. de heer Weiter zich bij de bespreking der bevoegdheden voor het burgerlijk gezag tijdens een noodtoestand, in het communistische kamp, tegen wier verra derlijke praktijken die bevoegdheden moeten kunnen worden verleend. Gaat men zo te werk, dan blijft men altijd achter de ontwikkeling aanhinken en kan het gebeuren dat een maatregel die getroffen moet worden, wordt tegen gehouden omdat men heeft verzuimd met de Ontwikkeling mee te gaan. Het is te hopen dat de volksvertegenwoordiging dit in het oog houdt. EISENHOWER BEDENKT ZICH. „Het stijgende aantal medebur gers, die op mij bun stem uitbren gen om mij candidaat der Republi keinse partij te maken, dwingen mij, mijn positie en mijn genomen besluit opnieuw in overweging te nemen". Deze verklaring werd af gelegd door generaal Eisenhower, die er aan toevoegde verrast te zijn door het resultaat van de voorver kiezingen in Minnesota, waar, zo zei de generaal, „velen nogal moei te hadden met mijn naam." Na de verklaring van Eisenhower zijn zijn aanhangers er van over tuigd, dat de generaal in Mei of Ju ni triomfantelijk naar de Verenigde Staten zal terugkeren. In zijn vacantie-verblijf in Key West (Florida) heeft president Tru man verklaard, dat het Eisenhower vrij staat naar Amerika terug te keren, wanneer hij dit verantwoord acht. Truman voegde er aan toe, dat de generaal knap werk deed en dat hij zelf het best kan beoordelen wanneer het veilig is zijn post te verlaten. ZUID-AFRIKA RASSENWET VAN MALAN VERWORPEN. Het Zuid-Afrikaanse Hof van Ap pèl heeft beslist dat één van de meest ingrijpende rassenwetten van premier Malan in strijd is met de grondwet van de Unie. Met alge mene stemmen werd door de jury, bestaande uit vijf rechters, ver klaard, dat de wet op de beperking van het stemrecht van kleurlingen van nul en gener waarde is. Het hof heeft de regering veroordeeld tot betaling van de kosten van het appèl dat door vier kleurlingen aan hangig was gemaakt. Naar het K.N.P. te Brussel ver neemt, heeft Koning Boudewijn van België op voorstel van de Belgische minister voor het Verkeer, Dr. P. W. Segers, een besluit uitgevaar digd. waarbij aan ouders, die op een bepaald ogenblik tenminste vier kinderen beneden de leeftijd van 21 jaar in leven hadden, een levens lange vermindering van 50% op de gewone tarieven van de openbare autobusdiensten wordt toegekend Minister Segers heeft dit besluit be kend gemaakt in een schrijven aan de Bond van Kroostrijke Gezinnen te Brussel, welke Bond reeds lang actie voerde om deze korting op de vervoerstarieven te verkrijgen. UNO-COMMISSIE KRIJGT GEEN TOEGANG TOT SOVJET-ZONE. De minister-president der Ooste lijke zone, Grotewohl, verklaarde dat de commissie der Verenigde Volkeren, die de mogelijkheid van vrije verkiezingen in Duitsland on- -derzoekt, niet in de Oostelijke zone zal worden toegelaten. Grotewohl verklaarde op een vergadering van 5000 leden van de communistische jeugdorganisatie, dat Oost-Duits- land een ingrijpen van de commis sie der UNO in Duitse aangelegen heden verwerpt. Wie de democratie in Oost-Duitsland wil onderzoeken, aldus de minister-president, hij kan de Russische grondwet en de voor stellen van de Oostelijke zone voor een verkiezingswet voor geheel Duitsland bestuderen. „Wij heb ben", zo besloot Grotewohl, „geen behoefte aan een commissie die be staat uit een Nederlander, een IJs lander, een Braziliaan en een Pa kistaner, omdat niet zij, maar de Duitsers kiezen moeten". DE BINNENLANDSE RUST EN VEILIGHEID. Vorige week begon de Kamer met de behandeling van het wetsontwerp tot 't verlenen van buitengewone bevoegdhe den voor het burgerlijk gezag. De wet schept de mogelijkheid de toe stand van verhoogde waakzaamheid in te stellen. Dit geschiedt door de Kroon, op voordracht van de minister-president. Gedurende deze toestand handelen de commissarissen der Koningin en de bur gemeesters in overeenstemming met de aanwijzingen van de minister van bin nenlandse zaken. De minister kan althans films verbieden. De commissaris der Ko ningin en de burgemeesters zijn bevoegd het vertoeven in de open lucht te ver bieden aan personen, ten aanzien van wie vermoeden bestaat, dat zij de open bare orde, rust en veiligheid in gevaar zullen brengen. Bepaalde verblijfplaatsen of terreinen kunnen worden verboden. De minister is bevoegd beperkingen te bepalen voor het uitgeven van drukwer ken. De burgemeesters krijgen de be voegdheid voor het verbod van vergade ringen. Er worden bevoegdheden gege ven voor fouillering en huiszoeking. De minister van binnenlandse zaken is bevoegd de handhaving van de open bare orde, rust en veiligheid geheel of gedeeltelijk tot zich te trekken of daar mede geheel of gedeeltelijk een ander orgaan van burgerlijk gezag te belasten. De minister krijgt bovendien bevoegd heid stukken, toevertrouwd aan post of andere instellingen van vervoer in beslag te nemen, te openen of te vernietigen. Internering. De minister van binnenlandse zaken en, indien onverwijld ingrijpen noodza kelijk is, de commissaris der Koningin zijn bevoegd iedere persoon, tegen wie ern stig vermoeden bestaat, dat hij de open bare rust, orde en [veiligheid in gevaar zal brengen, te doen interneren. De communisten en de heer Weiter verklaarden zich tegen het voorstel. De andere vertegenwoordigers verklaarden zich al of niet met voorbehoud voor het ontwerp. 55.000 WONINGEN IN 1953. Bij de behandeling van de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting, die door de Eerste Kamer z.h.s. is aan genomen, is nog eens met eensgezind heid van alle sprekers gewezen op het feit, dat er iets niet in orde is met de huur- en kostprijs. Minister In 't Veld deelde mede, dat het aantal van 55.000 woningen in 1953 hopelijk bereikt zou zijn. Tegen de motie- Andriessen op 50000 woningen in 1952 behoefde de regering geen bezwaar te maken, omdat zij reeds een plan in uit werking had, dit aantal te bereiken. Dit jaar zullen 40.000 a 50.0000 woningen gereed komen. De huur van oude woningen dient vol gens de minister met 50 procent boven de vooroorlogse prijs verhoogd te wor den, de huur van nieuwe woningen met 60 ia 70 procent. De moeilijkheid zit ech ter in de compensatie voor deze huur verhoging. DE MOORD OP HET ZEEUWSE BOERTJE. De weduwe Johanna Goense uit Zierikzee, die er van verdacht wordt in 1946 het „Zeeuwse boertje" Kees je Schreurs in haar vroegere wo ning te Bergen op Zoom te hebben vermoord op zijn tachtigstè verjaar dag, heeft vorige week voor de Bre dase rechtbank volledig ontkend iets met het neerslaan van de oude man te maken te hebben gehad. „U bent even leugenachtig en be drieglijk als het reclasseringsrap- port dat van u zegt", voegde de pre sident, mr. Bisschop Boele, haar toe. De morgenzitting had nog eens de feiten horen opsommen waarop de dagvaarding tegen de vrouw steunde. De oude Schreurs, door toevallige omstandigheden met de familie Goense in aanraking geko men, gaf de vrouw honderd gulden om wat kleren voor hem te kopen en leende haar de zilveren gespen van zijn Zeeuwse costuum, die zij hem vroeg met carnaval te mogen dragen. Schreurs zag zijn bezit nooit terug en dat was geen wonder, want de vrouw maakte schulden en stal. Haar slechte gedrag was een voort durende bron van ergernis voor haar man, een zeer gezien wacht meester der rijkspolitie te Halste ren. Toen Schreurs op zijn tachtig ste verjaardag, 26 Augustus 1946, de vrouw zijn geld terug vroeg en haar dreigde haar man in het geval te zullen betrekken, sloeg verdachte hem neer met de gummiknuppel van haar man en wist de wacht meester later te bewegen haar te helpen haar daad te verbergen. Sa men borgen zij 't ontzielde lichaam enige dagen op in een kast en wier pen het vervolgens in een beerput achter het huis. Eerst in 1951 ont dekte de gemeentepolitie van Ber gen op Zoom stoffelijke resten. Voor de rechtbank ontkende zij bij de moord aanweizg te zijn ge weest, aldus alle schuld werpend op haar echtgenoot, die enige maanden na de gewelddadige dood van het „Zeeuwse boertje" plotseling over leed. Niettemin eiste de rechtbank 10 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de re gering. MOTORRIJDER TE TILBURG GEDOOD. Op de Ringbaan-West te Tilburg is vorige week de 27-jarige motor rijder A. v. d. Linden bij een bot sing met een vrachtauto om het leven gekomen. Zijn duo-passagier liep een hersenschudding op. Op de Ringbaan-Zuid werd een wielrijdster door een auto aangere den. Met een beenbreuk moest zij in het ziekenhuis worden opgeno men. GRATIEVERZOEK AFGEWEZEN. Albrecht en Pieters terechtgesteld. De minister van Justitie deelt mede, dat aan de Duitser W. A. Al brecht, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden, en aan de Nederlander A. J. Pieters, tot de doodstraf veroordeeld bij arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie, geen gratie is verleend. De twee vonnissen zijn inmiddels voltrok ken. De doodstraffen, opgelegd aan de Duitsers F. Frankenstein, B. G. Haase en F. Bellmer, zijn bij wijze van gratie veranderd in levenslange gevangenisstraf. De Amsterdamse centrale recher che onderzoekt op het ogenblik een. van de grootste zwendel-affaires met auto's. De 39-jarige eigenaar van een autoverhuurbedrijf en rij school in de Den Texstraat te Am sterdam, Hendrik Grift, is er, in gezelschap van zijn vrouw, met ver moedelijk honderdduizend gulden vandoor. Dit geld is de opbrengst van tenminste achttien auto's en dertig bromfietsen, die niet zijn ei gendom waren, maar voor 't groot ste deel toebehoorden aan andere autoverhuur-inrichtingen. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heusden op Donderdag 20 Maart 1952 des avonds om half acht. Aanwezig alle leden. Bij de ingekomen stukken is o.m. een schrijven van Ged. Staten, betreffende het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit tot het aanschaffen van een toga voor de ambtenaar van de bur gerlijke stand. 'Ged. Staten menen dat in deze tijd van uiterste soberheid het aan schaffen van een toga onverantwoord is. Maar daar aan huwelijksplechtigheden zoveel meer cachet gegeven wordt, wan neer de ambtenaar van de burgerlijke stand in toga verschijnt, wordt op voor stel van B. en W. dit raadsbesluit ge- handhaaft. In het verslag van de schoolartsen- dienst komt voor, dat 'het verdwijnen van de school te Herpt als een winst be schouwd kan worden. De heer V. Herpt zag dit gaarne meer omschreven. De voorzitter verwijst hem hiervoor naar de betreffende instantie. Op een verzoek van de K.A.B. om ontheffing en restituëring van de ver makelijkheidsbelasting van de door de K.A.B. op 13 Januari j.L gegeven uit voering, welke door een zeer geringe opkomst van betalend publiek, tot na deel van de K.A.B. is geworden, vinden B. en W. het gevaarlijk in te gaan, daar er dan in de toekomst ook door andere verenigingen wel eens misbruik van gemaakt kan worden. Zij stellen daarom voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Met veel bewoordingen ondersteunt de heer Dekkers dit verzoek. Ook de heer van Herpt laat zich niet onbetuigd en stelt voor om de verordening op de vermakelijkheidsbelasting zodanig te wij zigen, dat de standsorganisaties, wan neer die iets doen ter versterking van hun kasmiddelen, vrijgesteld worden van vermakelijkheidsbelastingen. 'Wanneer de verordening in die zin zou worden gewijzigd, zou men zich, volgens de voorzitter, in ieder geval toch niet tot de standsorganisaties kunnen beperken. Ook de heer te Vruchte pleit voor de K.A.B. De heer Verschuur daarentegen is het met de voorzitter eens. Het voor stel van B. en W. wordt tenslotte in stemming gebracht, waarop met 4 tegen 3 stemmen dit voorstel wordt verwor pen. Punt 4 van de agenda, wijziging van het reglement op het bestuur en beheer der Godshuizen van Heusden en van 't reglembent voor het Burgerlijk Armbe stuur van Herpt c.a. wordt Aangenomen. Punt 5. Wijziging van de Algemene Politieverordening, wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Hierin kwamen een paar punten voor waarte gen enkele leden van de raad bezwaar hadden, o.a. was er de heer v. Herpt niet mee ingenomen dat hij, wanneer hij zich in de schuur of sal bevond niet meer zou mogen roken; dan moet vol gens hem het op straat roken van siga retten ook verboden worden, daar dit ook brandgevaar oplevert. De heer Dek kers verzette zich tegen de bepaling dat het strafbaar is, wanneer een hond door zijn geblaf of gejank hinderlijk is voor zijn omgeving, temeer omdat het tevens verboden is tussen 23 uur en 5 uur een hond los te laten. Volgens hem zal het weinigen lukken een jankende hond wan neer die aan de band moet blijven, voor al in deze tijd van 't jaar, stil te krijgen. Punt 6. Aanvulling van het Algemeen ambtenarenreglement, wordt aangeno men. Punt 7- Gezien de exploitatiebegroting voor de Verbouwing van de voormalige bijzondere school te Herpt, vraagt dé heer Dekkers of het niet beter is een of andere industrie in dit gebouw onderge bracht te krijgen. De heer Verschuur vindt het mooi dat B. en W. er naar streven de leemte in de woningnood wat aan te vullen, maar vindt dit ook een kostbaar geval. Spr. zag ook liever industrie of iets dergelijks in dat gebouw ondergebracht. De heer van Herpt vraagt of de voor zitter meent dat er in de toekomst geen mogelijkheden meer zullen komen, om de school weer in gebruik te nemen; vol gens spr. was dit zeker wel het geval. Door een persoonlijk onderzoek door hemzelf ingesteld, was gebleken dat in in Herpt-Hedikhuizen op het ogenblik 117 leerplichtige kinderen zijn, waarvan het merendeel der ouders er voor is dat de school in Herpt weer wordt opge richt. Hij vraagt zich af of het niet ge vaarlijk is dit gebouw aan zijn oor spronkelijke bestemming te onttrekken. De voorzitter vindt het meer gewenst om één grote school te hebben, dan 2 scholen waarvan de leerkrachten steeds wisselen. Ook is het volgens de voorzit ter algemeen 'bekend dat het tussen Herpt en Hedikhuizen niet goed botert, zodat de kinderen uit Hedikhuizen toch weer naar een andere school zouden gaan, hetgeen weer een tekort aan leerlingen zou opleveren. Ook vindt de voorzitter het niet mogelijk dat 7 klassen door 2 leerkrachten onderwezen, voldoende on derricht zouden krijgen. De heer v. Herpt heeft, zo zegt hij, met een onderwijsspecialist gesproken, die verklaarde dat het heel goed moge lijk is een school met 7 klassen door 2 leerkrachten een goede opleiding te ge- 1 ven. De voorzitter zegt nogmaals dat dit niet mogelijk is, waarop de heer v. Herpt vraagt of de voorzitter soms ook specialist is op onderwijsgebied. De heer Dekkers kan Zich met het standpunt van de. heer ,v. Herpt wel enigszins verenigen, maar dan moet er in ieder geval zekerheid verkregen wor den van de betreffende geestelijken uit Herpt en Hedikhuizen en moet er rijp overleg worden gepleegd met de bevol king. Om nu een school af te breken om daarna 'n andere school te bouwen, daar ziet spreker ook geen voordeel in. De voorzitter stelt voor het voorstel van B. en W. 'aan te houden en te pro beren een koper te vinden voor dit ge bouw, hetgeen door de raad wordt 'aan genomen. Punt 8. Aangenomen wordt de wijzi ging begroting Godshuizen 1951. Punt 9. Reclames schoolgeld; deze worden in besloten vergadering behan deld. 1 I De voorzitter sluit hierna de verga dering met het gebruikelijke gebed. Wat doen Uw musici overdag? Kunt U zorgen voor een passend dinerrauziek- je? 'Dit zijn slechts twee der talloze vra gen, die op onze non-stop tour door Brabant dikwijls aan mij gesteld worden. En het zijn heus niet de onontwikkelden, die deze vragen stellen, maar wel op 't gebied van ^ymphonische orkestmuziek blijkbaar onwetenden. In ieder geval zijn het 'belangstellen den. Voor deze nu wil ik gaarne enkele regels schrijven over de samenstelling van een orkest, de werkwijze daarvan en over de leefwijze van een orkest musicus. Ik begin gemakshalve bij het laatste onderwerp. Meestal op zeer jeugdige leeftijd voelt een kind zich aangetrokken tot muziek. Het milieu geeft dan dikwijls de doorslag aan de beroepskeuze. Instrumentalisten kiezen al zeer jong hun bepaalde richting en na enkele jaren Gymnasium of H.B.S. volgt de oplei ding voor het toelatingsexamen Conser vatorium. Na gemiddeld vijf jaar wordt dit diploma behaald en dan volgt de specialisering. De een wordt solist, de ander dirigent en weer anderen paeda- goog of orkestmusicus. De combinatie der beide laatsten is vrij algemeen. Na een proefspel, dat wordt afgeno men door de dirigent, geadviseerd door de eerste krachten van het orkest, kan de jonge beroepsmusicus in een orkest worden geplaatst. Maar dikwijls zijn er tienmaal zoveel sollicitanten als plaat sen. Toch is het in Nederland zo, dat geen enkele werkelijk goede instrumen talist werkloos behoeft te zijn. Maar naast technisch en artistiek kunnen is voor mij het karakter, de per soonlijkheid, een zeer belangrijke factor. De beste kunstenaar behoeft niet altijd het beste karakter te zijn. En in een orkest is een rotte appel funest. Nu heeft het bestaan voor de meeste musici vaste vorm aangenomen. Iedere ochtend orkestrepetitie en meestal vier concerten in de week. Natuurlijk is het werkschema oneindig variabel. Vaak zijn er 's middags jeugdconcerten. Des Zon dags is er bijna altijd concert, zodat een andere dag in de week de zgn. vrije dag wordt. In Het Brabants Orkest is de dienst nog zwaarder dan in andere orkesten, omdat wij tenminste 90 van onze concerten buiten onze standplaats geven en ier dus altijd langere of kor tere busreizen aan verbonden zijn. Bo vendien geeft een grote kern van ons orkest nog talrijke kamermuziekconcer ten, die buiten de ochtendrepetities moe ten worden voorbereid. Op de vrije mid dagen heeft de kunstenaar zijn tijd hard nodig om zijn technisch kunnen op peil te hóuden. En, omdat de van over heidswege vastgestelde norm voor ho norering van 'een orkestmusicus onaan vaardbaar laag is, moet hij met het ge ven van lessen of het dirigeren van har monie- en fanfarecorpsen .geld bijverdie nen om in het levensonderhoud van zich zelf en zijn gezin te voorzien. Ook de zgn. periodieke verhogingen zijn zo laag, dat ik me zou schamen bedragen te noe men. Maar ja, Kunst is nu eenmaal nooit rendabel en als men dit beroep kiest, weten de meesten, dat ze meer ide alist dan materialist moeten zijn. Toch blijf ik hopen dat de naaste toe komst een drastische verbetering brengt, want de eisen aan kunnen èn uithou dingsvermogen zijn hoog. Teneinde een idee te geven van de eisen, die aan het orkest gesteld wor den, volgen hier enkele cijfers over 'het eerste seizoen (19501951). Het Brabants Orkest gaf in 26 Bra bantse Gemeenten 52 gewone avondcon certen, 17 volksconcerten, 22 jeugdcon- certen en kwam 32 maal op het podium voor begeleidingen. In totaal dus 123 maal. Daarnaast gaf de Kamermuziékgroep 16 avondconcerten in 10 Verschillende gemeenten en 16 schoolconcerten in 5 verschillende gemeenten, In totaal trad Het Brabants OrkeSc dus reeds in dit eerste seizoen 155 maal op. In 48 concerten traden 19 solisten op, waaronder 8 l'eden van het orkest en 5 andere solisten uit Brabant. Buiten de kamermuziek werden in dit seizoen 76 werken uitgevoerd, waarvan 11 werken van Nederlandse componisten. Ieder publiek wil iedere avond (155 maal per jaar) het beste en wij kunnen niet anders als steeds weer het beste, wat in ons is, geven. De zakelijke lei der regelt de concerten en alles wat daarmee samenhangt en dat is enorm veel. Ik noem slechts het feit, dat Het Brabants Orkest in het thans lopende seizoen in meer dan 30 gemeenten één of meermalen concerteert. De dirigent stelt de programma's sa men, leidt de repetities, zoekt de solisten uit en het Bestuur beheert het geheel in de grote lijn. Met deze regels hoop ik LI iets nader gebracht te hebben tot en U meer in zicht verschaft te hebben in de werk zaamheid van Uw Brabants Orkest.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5