I Wijde Wereld IVO DE LSNGSTHMT Waalwijkse en Langsiraatsa Courant\ <j£eu.0.enptapag.ah.da. Het raadslid A. Brokx herdacht DRUNEN VLIJMEN UIT DE DE TAAK DER KATHOLIEKEN TEN AANZIEN VAN DE WONINGBOUW. door de Gemeenteraad van Waspik. VRIJDAG 28 MAART 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN HELEN Dit blad verschijnt 2 x per week K HET ZUIDEN Bureaux G KOTESTRAAT 205, WAAL WOK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 26 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" 1 Sinds enkele weken beschuldigt de communistische Chinese radio de Ver enigde Naties, en wel speciaal de Ame rikanen, ervan dat ze op Korea een bacteriologische oorlog voeren. Er is namelijk in Noord-Korea een ernstige besmettelijke ziektenepidemie uitgebro ken en wie een hond wil slaan... Onder tussen hebben Amerikaanse autoriteiten de beschuldiging al wijd en breed offi cieel afgewezen. Bovendien hebben ze de Chinezen voorgesteld het internationale Rode Kruis een onderzoek te laten in stellen. Op dit voorstel zijn de Chine zen niet ingegaan, zonder aanleiding te vinden hun beschuldigingen in te trek ken of te matigen. Ze hebben ze alleen met dezelfde felheid herhaald. Dit biedt de gelegenheid eens te wij zen op de macht en het gevaar van leu genpropaganda. Als men per se de mo gelijkheid wil openhouden dat de Chine se radio waarheid spreekt, kan men des noods de gegrondheid van bedoelde be schuldigingen tegen de Amerikanen inge bracht, buiten beschouwing laten. Dit wordt wel erg moeilijk als men daarte genover plaatst de officiële ontkenning van Washington enerzijds en anderzijds de weigering van de Chinezen om ook maar te antwoorden op het voorstel om de meest bevoegde instantie, het Rode Kruis, de gegrondheid van de beschuldi ging te laten onderzoeken. Daar klopt iets niet en als men op grond van deze feiten moest uitmaken wie het gelijk aan zijn kant heeft, zou men toch wel de Amerikanen de meeste kans moeten geven, want wat hun be treft, blijft het tenminste niet bij woorden. Overigens kan men gevoegelijk aan nemen dat er in Noord-Korea door een of andere oorzaak een epidemie is uit gebroken die zelfs naar Mandsjoerije schijnt te zijn overgeslagen en dat dit treurige feit voor de communistische propagandaleiding niet veel meer is ge weest dan een aanleiding om er politieke munt uit te slaan. Dit krijgt men als het systeem of de staat of welke abstractie of collectiviteit dan ook op de eerste plaats komt en de mens slechts waarde heeft in zoverre hij daarvoor nuttig is. Zieken zijn gemeen lijk niet de meest „rendabele" wezens. De communisten kennen verduiveld goed de waarde van propaganda en het kan hun minder schelen wat ze er voor gebruiken, dan welk effect ze sorteert. Voor hen heiligt het doel inderdaad de middelen. Bovendien weten ze dat de eerste klap een daalder waard is en dat de aanval de beste verdediging is. Wie beschuldigd wordt, vals of niet, ligt al tijd een slag achter. Vraagt het recht de aanklager nog een bewijs van zijn be schuldiging, in de communis opinio is een aangeklaagde al gauw een geteken de en men is gemakkelijker geneigd van hem een bewijs van onschuld te eisen dan omgekeerd. En hoe langer men op hetzelfde aambeeld hamert, des te meer kans is er op succes. Een valse beschul diging die honderd keer wordt uitge schreeuwd vindt meer geloof dan een ware beschuldiging die één keer wordt uitgesproken. Dit geldt natuurlijk voor allerlei soorten waarheden en onwaar heden. Er is niet zo bar veel verbeel dingskracht nodig, om zich het weer standsvermogen voor te stellen van men sen die al maar leugens voor waarheid verkocht krijgen, die nooit eens de an dere partij te horen krijgen, tenzij van alle kanten verdacht gemaakt in het gunstigste geval en gewoonlijk voor leu genaar uitgemaakt. Het hoeft ons niet te verwonderen als in Oost-Europa Ame rika met al zijn bondgenoten als moor denaar wordt beschouwd en West-Eu ropa als een hel die men zelfs niet wenst te ruilen voor het Sovjetparadijs, dat men ongetwijfeld ook niet als ideaal er vaart. Het is doodeenvoudig het gevolg van de propaganda, van het altijd een der klinkende lied, omdat er niemand is die een tegenstem kan zingen, ook al zou hij het willen. En dat duurt niet een maand, een jaar of tien jaar, maar voor sommige streken achter het IJzeren Gor dijn is dat een proces dat al tientallen jaren aan de gang is. De ontevredenheid zal dan ook het grootst zijn waar het regiem nog het kortst heerst. Maar ook daar zal de herinnering aan een geluk kiger tijd vervlakken en verdwijnen, als er tenminste geen hulp komt. Er is nog nooit politieke propaganda geweest die volkomen eerlijk was. Het minste wat er van gezegd kon worden was wel dat ze overdreef en daarin is ze niet zeer onderscheiden van andere propaganda. Dat is echter heel iets an ders dan de methodes die tegenwoordig in zwang zijn gekomen: een stelselmati ge leugencampagne over de hele linie van het politiek bedrijf, bewuste mislei ding van binnen- en buitenland, over heersing van de pers die in het gareel van de propagandadienst moet lopen kortom een systeem waarbij alle moge lijke middelen worden toegepast om de waarheid te verbergen en de staat als zodanig tot middelpunt te maken. Het spreekt vanzelf dat dit systeem alleen kan toegepast worden in totalitaire sta ten, waar alle draden op één punt sa menkomen. In de democratie bestaat nog altijd vrijheid van meninqsuiting en die vrijheid sluit verscheidenheid in en zo al de waarheid niet haar onvervreemd baar recht is, zij biedt toch genoeg ge legenheid tot correctie van verkeerde meningen. De leugenpropaganda vormt echter niet alleen een macht in het binnenland, ze is ook een gevaar voor het buiten land. Het is er mee als met de druppel die de steen uitholt door gestadig te vallen. Zo blijft er licht iets hangen van een onwaarheid als die maar dikwijls genoeg wordt herhaald. En daar zijn de communisten niet bang voor. Natuurlijk kleden ze hun propaganda voor het bui tenland anders in dan voor het binnen land; ze is er alleen maar geraffineerder óm. Daar komt bij dat ze in vele landen vazallen hebben die dapper meedoen, de grote leugens verder verspreiden en vol gens hetzelfde systeem de waarheid ver minken om anderen een rad voor de ogen te draaien. Hoe doeltreffend en verderfelijk deze manier van handelen is heeft het propaganda-apparaat van Goebbels indertijd bewezen; dit heeft kunnen doen, Vele belangstellenden waren Zater dagmiddag in het Bossche Casino bij eengekomen als gasten van de R.K. Bond van Woningbouwverenigingen in het Bossche Bisdom, om te luisteren naar een voordracht van oud-minister mr. E. Sas sen uit Vught, die een goed doorwerkte voordracht hield over de taak van de katholieken ten aanzien van de woning bouw. Hij betoogde dat een passende woning een eerste levensbehoefte en een sociaal probleem van de eerste orde is, voor het gezin, klein, groeiend of volgroeid. Dat betekent dat de woningbouw aan die behoefte moet worden aangepast, zowel zedelijk als hygiënisch. Zulke huizen dienen in voldoende mate aanwezig te zijn of snel te worden gebouwd en tegen een redelijke prijs te koop of te huur te zijn. Spreker bleek een voorstander te zijn van het particulier initiatief, waarbij de overheid een subsidiaire taak heeft en waarbij de Staat aan de gemeenten dient over te laten wat laatstgenoemde beter ten einde te trachten nog mannen van de gezonken oorlogsbodems op te pikken. Daarbij is men er o.m. in geslaagd op een klein eilandje op een onbereikbaar stukje strand twee mannen, die de hon gerdood nabij waren van een wisse dood te redden. Twee anderen waren helaas reeds aan uitputting gestorven. BOUW VAN 14 MIJNENVEGERS Uit tegenwaardefonds. In een nota aan de Tweede Kamer deelt de minister van Financiën mede, dat uit de tegenwaarderekening van de Amerikaanse hulpverlening 750 millioen gulden voor schuldaflossing bij de Ne derlandse Bank, 30 millioen gulden voor de productiviteitsbevordering en voor de bouw van 14 mijnenvegers 76.300.000 zal worden besteed. Deze 14 mijnenvegers worden voor onze Marine in Nederland gebouwd. Over de in ons land te bouwen ove rige 18 mijnenvegers zijn nog onderhan delingen gaande. VLIEGRAMP EISTE 45ste DODE. Dr. Paul Schaumberg, een van de drie overlevenden van de ramp met de ,,Ko- Een volgend voorstel behelsde het heffingspercentage van de straat belasting voor 1952; B. en W. stel den voor om evenals vorige jaren de percentages niet hoger te stellen dan voor de zgn. noodlijdende ge meenten; als maximale eis wordt n.l. gesteld 6% en 3%. De heer v. Kuyk vond deze belas ting onbillijk, omdat zij enkel druk te op de eigenaren en niet doorbe rekend kon worden in de huren. Maar de voorzitter zei dat deze belasting nu eenmaal geheven moest worden; iedere belasting is zwaar, zei hij. ningin Juliana", is Woensdagmorgen overleden, zonder bij bewustzijn te zijn geweest. De echtgenote van dr. Schaum berg en zijn zuster waren in het kospi- taal aanwezig. Het aantal slachtoffers is hierdoor tot 45 gestegen. Het vermiste goud ter waarde van 11.000 dollar werd vandaag tussen de wrakstukken van het vliegtuig terugge vonden. De gehele lading goud, ter waarde van 500.000 dollar is per vlieg tuig naar Amsterdam overgebracht. ELECTRISCHE STORING OORZAAK VLIEGRAMP IN FRANKFORT? Naar de Volkskrant verneemt zijn de deskundigen, die het ongeluk met de „Koningin Juliana" ter plaatse hebben onderzocht, van mening dat de oorzaak LI "li L van de vliegramp moet worden gezocht rl*ODeren DlIJtt DÊgeren in een technische storing binnen het vliegtuig zelf. Men heeft namelijk ont dekt dat de noodschakelaar van de elec- trische apparatuur in het wrak aan stond. De deskundigen hebben ook kun nen vaststellen, dat een serie kabels reeds gesmolten was voordat het toestel in vlammen opging. niet alleen heel Duitsland verpest, doch evenzeer vele geesten in en buiten Eu ropa verward, zozeer zelfs dat die ver warring nu nog nawerkt. De Sovjets doen het beslist niet minder en daarom is het best de moeite waard voor hun propaganda te waarschuwen. Het zijn niet alleen de kwaadwilligen die er ge loof aan hechten. Als men zich niet wa pent tegen hun invloed, loopt men ge vaar hun slachtoffer te worden en een geestelijke verovering is dikwijls meer waard dan een lijfelijke onderwerping. Onze waakzaamheid mag dan ook niet ophouden als het Atlantisch of Europese leger klaar is, evenmin verslappen als een autoriteit verklaart dat Rusland ons niet zal aanvallen. De veroveringszucht der communisten is nooit voldaan en na onderwerping naar de geest kan een veldtocht overbodig zijn. Dit moeten we bij al onze zorg voor kanonnen, straal jagers en tanks niet vergeten. BELANGRIJKE BOODSCHAP VAN H. VADER. De H. Vader heeft via de Vaticaanse zender een radioboodschap gericht tot de Italiaanse gezinnen, waarin hij sprak over het christelijk geweten als voor werp van de opvoeding. Het doel van de christelijke opvoeding, zo zeide de H. Vader, is kinderen op te voeden tot vol maakte christenen. Hierbij is de vorming van het geweten een bijzonder probleem, omdat sorpmige moderne stromingen ver anderingen willen aanbrengen in het be grip en de werking van het geweten en de waarde van het geweten betwisten. Hierbij staat voor ons vast, zeide de H. Vader, dat het christelijk geweten in wezen bestaat in de overeenkomst van het innerlijk en uiterlijk handelen met de wil en de geboden van God. Het vor men van het christelijk geweten houdt daarom in het doen kennen van de wil de voorschriften van God en het voortdurend in overeenstemming daar mede te leren handelen. Een eerste dwaling zou zijn, dat men het christelijk geweten zou verwijderen n het nauwlettend toezicht van het kerkelijk gezag. Maar deze individuele autonomie van het geweten druist in tegen de beschik king van de Goddelijke Voorzienigheid, welke het christelijk zedelijk erfgoed heeft toevertrouwd aan de onfeilbare Kerk. De Kerk heeft daarom de plicht de gelovigen op hun morele verplichtin gen te wijzen. Met de volle autoriteit van zijn pau selijk gezag wijst de H. Vader de ouders op het feit, dat ook voor de hedendaag se jeugd onverminderd het goddelijk ge bod van zuiverheid naar ziel en lichaam geldt. Een andere dwaling van deze tijd is, dat de zedenwet niet zou gelden voor het openbare economische en politieke leven, noch voor de handelingen van 't openbare gezag, wanneer het gaat over vrede en oorlog, en dat de wetenschap, de politiek en de kunst niet aan morele wetten gebonden zouden zijn. Tenslotte geeft de Paus de raad in 't geweten van de jeugd het oorspronke lijke begrip in te prenten van de ware vrijheid, welke het schepsel naar Gods beeld gemaakt, waardig en eigen is. I«tl -nil* - - vi - "f PRINS BERNHARD NAAR MEXICO. Prins Bernhard heeft van de Mexi caanse president Miguel Aleman, een uitnodiging ontvangen om dit najaar een grote Nederlandse tentoonstelling van industriële en agrarische producten te Mexico Cit te openen. De Prins heeft, mede in verband met de grote betekenis, die de Nederlandse regering aan deze tentoonstelling hecht, aan president Ale man geantwoord, dat hij diens uitnodi ging gaarne aanvaardt. De tentoonstelling zal in September of October worden gehouden. Het initiatief tot deze veertiendaagse expositie is ge nomen door het Nederlandse bedrijfsle ven, dat heeft ervaren, dat de reis van Prins Bernhard naar Mexico in 1950 de belangstelling voor het Nederlandse pro duct, zowel als de afzetmogelijkheden daarvan in dit land, aanzienlijk heeft vergroot. Wat wij thans zien de grote af hankelijkheid van de overheid, vooral van de Staat is een ongezonde toe stand. Daarin dient ten spoedigste ver andering gebracht te worden. Ten aanzien van de volkswoningbouw dienen de woningbouwverenigingen een belangrijker taak dan tot heden te ver vullen. Het is ernstig te betreuren, aldus mr. Sassen, dat de overheid nog geen oplos sing heeft gevonden voor het vraagstuk der huren; het opheffen der daardoor ontstane onrechtvaardige en sociaal on gewenste gevolgen is dringend noodza kelijk. Van deze regering is geen rege ling te verwachten. K. V. P. KWALITEITSZETELS AANGEWEZEN. Door de verkiezingsraad van de Ka tholieke Volkspartij zijn de volgende kwaliteitszetels voor de komende ver kiezingen aangewezen Dr. L. G. Kortenhorst voor algemene zaken. Mej. dr. A. de Waal voor buiten landse zaken. Dr. A. M. Lucas voor belastingzaken. Drs. M. M. J. Janssen voor economi sche zaken. Ir. Fr. C. M. Wijffels voor het Schu- manplan. Vice admiraal H. Moorman voor ma rinezaken. J. J. Fens voor defensie. Mr. K. van Rijckevorsel voor juridi sche zaken. Mr. Th. de Graaf voor Indonesische zaken. Mr. P. A. Blaisse voor economische zaken. Als plaatsvervangers voor de kwali teitszetels zijn aangewezen: Mej. mr. dr. J. C. H. de Vink voor buitenlandse zaken. Dr. mr. J. A. M. van Staay voor eco nomische zaken. Kol. C. Visch voor luchtmacht. Luit.-kol. Schoonenberg voor defensie. Mr. H. de Groot voor juridische za ken. Mr. F. Bot voor Indonesische zaken. Drs. W. K. N. Schmelzer voor eco nomische zaken. Uit deze bezetting van de kwaliteits zetels valt af te leiden, dat, ingeval de kamer tijdens de komende zitting uit 100 afgevaardigden zal bestaan, er in de K. V. P.-fractie minstens vijf veranderingen zullen plaats vinden. De heren Wijffels, Moorman, v. Rijckevorsel en Blaisse, als mede mej. De Waal zijn namelijk nieu we figuren. j SINDS DE OORLOG» ZEVEN VLIEGRAMPEN. De ramp met de „Koningin Juliana" is de zevende die de K.LJV1. sinds het einde van de oorlog heeft getroffen. De droeve lijst ziet er als volgt uit: I 14 November 1946. Dakota op Schip hol, gezagvoerder Moreton, 26 doden. 26 Januari 1947. Douglas DC 3 op Kastrup (Kopenhagen), gezagvoerder Geyssendorffer, 22 doden. 20 October 1948. Constellation „Nij megen" op Prestwick, gezagvoerder Parmentier, 40 doden. 21 Juni 1949. Constellation „Roer mond" in zee bij Bari, gezagvoerder Plesman, 23 doden. 12 Juli 1949. Constellation „Franeker" bij Bombay, gezagvoerder Van der Vaart, 45 doden. 2 Februari 1950. Dakota postvliegtuig in Noordzee, 7 doen. Gezagvoerder Van der Heide. Slachtoffer ir, N. Smit, overleefde slag op Javazee. Een der slachtoffers van het tragisch ongeluk met het K.L.M.-toestel „Konin gin Juliana" is de gepensionneerd kapi tein ter zee van de technische dienst der Kon. Marine, ir. N. J. C. Smit. Hij be reikte de leeftijd van 50 jaar. Toen de oorlog in 1940 uitbrak, be vond hij zich op het Nederlands marine eskader in de Oost. Hij vervulde er de functie van chef der machinekamers op de „Piet Hein". Ir. Smit was een der zeer weinigen, die de slag op de Java zee heeft overleefd. Lange tijd dreef hij na de ondergang van zijn schip op een vlot op zee rond en na wonderbaarlijke redding kwam hij op Lombok aan land. Onmiddellijk nam hij hier de leiding op zich om reddingspogingen te ondernemen In de vergadering die de raad van de gemeente Waspik Woens dagavond j.l. hield, heeft de voorzitter, burgem. Couwenberg, 't onlangs overleden raadslid A. Brokx op pieuze wijze herdacht. „Hij was eerlijk en blijmoedig van aard, zei de bnrgemeester, en hij had een gevoelig hart voor armen en zwakken". Nadat de voorzitter de vergade ring geopend had, sprak hij als volgt: Mijne Heren, Het leven van de mens is in Gods Hand. In het jachtende tempo van alledag vergeten wij dit helaas té vaak en tè gemakkelijk. Tot soms een gebeurtenis er ons aan herinnert. Wie had kunnen denken, dat ons ge acht medelid de heer A. Brokx in de maand October zijn laatste vergadering Zou bijwonen. God de Schepper van alle dingen en tot Wie alles terugkeert, heeft anders beschikt. De heer Brokx maakte 29 jaren deel uit van ons Raadscollege en was bijna 20 jaar lid van het Burgerlijk Armbe stuur. Op zijn bidprentje zijn de karakter eigenschappen van de heer Brokx zo juist geschetst. Eerlijk en blijmoedig van aard en een gevoelig hart voor armen en zwakken. Zó hebben wij hem gekend en zó zul len en willen wij hem ons blijven her inneren. De beproevingen zijn hem niet gespaard gebleven, maar in groot Gods vertrouwen heeft hij deze aanvaard. De laatste dagen voelde hij zich ernstig ziek en zijn enige steun was, de tegen woordigheid van zijn Vrouw en dat hij zijn blik kon slaan op het Kruisbeeld, dat boven zijn bed hing, want de heer Brokx was in zich een godsdienstig en diep gelovig Christen. Wij kunnen niet anders dan achting voor deze spontane mens voelen, die karakter en sfeer aan onze vergaderingen en samenkomsten wist te geven. Voor iedereen stond hij klaar en tot helpen bereid en deed, wat hij meende dat juist was. Hij heeft zijn persoon gegeven voor de belangen van Waspik, dat hem toch zo dierbaar was, en voor de economisch zwakkeren. Met grote trouw en onwankelbare lief de gaf hij zich aan de taak, die hij op zich genomen had en wij hadden eer bied voor zijn grote belangstelling en op gewekte deelneming aan de gemeente zaken. Hij is thans heengegaan en wij allen zullen hem missen. Ook voor mij persoonlijk betekent het een verlies, want hij was een goed en trouw vriend. Zijn nagedachtenis zal bij ons in eer biedige herinnering worden gehouden Laten wij hem in onze gebeden eens her denken. Van deze plaats danken wij hem voor wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. I Wij betuigen zijn Vrouw, die hem tijdens zijn ziekte zo onbeschrijfelijk lief devol heeft verzorgd, alsmede zijn kin deren, onze oprechte deelneming. Zij, verhezen in hern een trouw echt genoot en Vader. God schenke hem zijn Eeuwige Vrede en de zwaarbeproefde familie kracht naar kruis. Hij ruste in Vrede. Bij de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van Mevr. Brokx-Smits voor de deelneming, betuigd bij het overlijden van haar echtgenoot. Vervolgens ging men over tot be handeling van de op de agenda voorkomende punten, zoals daar was het goedkeuren van een veror dening op het veeartsenij kundig toezicht, welke verordening geen j van de leden aanleiding gaf tot het geven van op- of aanmerkingen. Het ambtenarenreglement onder ging een kleine redactionele wijzi ging. En aan de heer A. P. v. Don gen werd een achter zijn woning gelegen perceeltje gemeentegrond, ter grootte van 0.39.80 H.A. verkocht voor 875.De heer v. Dongen had ƒ950.geboden, maar 't Prij- zenbureau voor Onroerende Goede ren schatte de verkoopwaarde op 875.-—; en dit gaf de heer v. d. Broek aanleiding tot het maken van de opmerking, dat het Prijzenbu- reau geen rekening hield met het feit wat de grond voor de persoon in kwestie waard was. Daar hield het bureau inderdaad geen rekening mee, antwoordde de voorzitter, dit schatte de grond op zijn eigenlijke waarde, los van al les. Bovendien merkte de heer v. Don gen nog op, dat het betreffende per ceel geen uitweg had, hetgeen een van de redenen was geweest dat de gemeente tot verkoop zou overgaan. Naar aanleiding van een brief die was ontvangen van Ged. Staten, kwam er een voorstel van B. en W. ter tafel om het presentiegeld van de leden van de Gemeentelijke In- telling van Maatschappelijke Zorg te stellen op 3.per vergadering. G.S. hadden ook nog bezwaar ge maakt tegen het toekennen van een vergoeding van 250.- aan de voor zitter, maar een meerderheid van 't college van B. en W. wilde deson danks dit bedrag toch handhaven. De heer v. Kuyk verklaarde zich tegen dit voorstel, evenals bij de vorige behandeling, omdat hij de verhoging te groot vond; terwijl de heer v. d. Broek verklaarde dat hij er zich wel bij neer wilde leggen, want men moest eenmaal een einde aan deze zaak zien te krijgen. De heer de Glas sprak er zijn ver wondering over uit dat G.S. be zwaar maakten tegen een bestendi ging van de oude toestand voor wat betreft de leden van de Instelling. Geen der heren leden verlangde echter stemming, en bijgevolg werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Nadat de raad een verordening op het gebruik van havens en kaden had aangenomen en accoord was gegaan met enkele administratieve begrotingswijzigingen, kwam men aan de rondvraag. Rondvraag. De heer Zijlmans informeerde of er geen schrijven was binnengeko men van enkele ingezetenen, die zitten te wachten op de landwacht vergoeding; hier was reeds herhaal de malen op aangedrongen en men zei zelfs dat het geld al op het ge meentehuis zou zijn, maar men had er nog steeds niets van gehoord. Dat het geld op het gemeentehuis was, was zeker niet waar, ant woordde de voorzitter; er was in derdaad een schrijven binnengeko men dat gericht was aan B. en W. en dat om advies naar het secrta- rie was gezonden. De voorz. merkte nog op dat er ook een circulaire was geweest waarin meegedeeld werd dat het rijk niets zou ver goeden van de door de bezetter ge maakte kosten. Te zijner tijd ech ter zou de raad ingelicht worden. De heer v. d. Broek had de vorige vergadering gesproken over het ge bruik van draglines voor de werk zaamheden i.v.m. de ruilverkave ling; hij had er op aangedrongen om mankracht voor deze werk zaamheden te gebruiken, ter bestrij ding van de werkloosheid. Hij in formeerde nu in hoeverre met de verlangens rekening was gehouden. De gemeente, aldus de voorzitter, was het inderdaad gelukt enkele mensen daar geplaatst te krijgen, maar de aannemer was tot de be vinding gekomen dat het werk met draglines het beste en het goed koopste was. Maar het was een vrij werk en hierop kon het gemeente bestuur generlei invloed uitoefenen. Men zou in elk geval echter ter zake diligent blijven. De heer v. Kuyk informeerde of er voldoende veiligheidsmaatregelen getroffen waren voor de komende wielerronde. De vorige keer name lijk was het gaan regenen en toen had een groot gedeelte van de toe schouwers onderkomen gezocht in zijn schuur, maar daar zou hij voor taan voor passen. De politie, antwoordde de voorz., zal wel zorgen dat de eigendommen beschermd worden, en voor veilig heidsmaatregelen wordt zeker weer gezorgd. Niets was er hierna nog aan de orde en bijgevolg kon de vergade ring gesloten worden. OPRUIMING KERKPLEIN. De gemeente alhier zal binnenkort aanbesteden het opruimen van de fun deringen van de voormalige kerk, kloos ter en pastorie. Tevens wordt dan ge sloopt de werkplaats van P. v. Dom melen en de restanten van de bewaar school. Deze werkzaamheden houden verband met het gereedmaken van het kerkplein voor de nieuwe bebouwing met o.m. de kerk. POSTZEGEL-AUTOMATEN. Aan het postkantoor alhier zijn dezer dagen drie postzegel-automaten aange bracht: 1 voor postzegels van ƒ0.10, 1 voor postzegels van 0.02, 1 voor vier briefkaarten van 0.06 0.25 instop pen met 1 cent terug). BRANDWEER. Door de E.A. heer Burgemeester is met ingang van 1 April aan de heer C. A. van "Wezel op zijn verzoek ontslag verleend als commandant van de Bos- brandweer. In diens plaats is benoemd de heer J. A. Klerks, boswachter. PRIESTERWIJDING. Maandagavond had in het Patronaats gebouw alhier een vergadering plaats, die tot doel had besprekingen te voeren in verband met de a.s. Priesterwijding van onze dorpsgenoot Jan van KesseL Er werd een feestcomité gevormd, be staande uit J. Wijkmans, voorz.; W. Kuijs, Penn.; Mej. J. v. Heijst, Secr.se; L. Berkelmans, Hendr. v. Esdonk en Mej. Rica Wijkmans, de Zeereerw. heer Pastoor en Kapelaans en de E.A. heer Burgemeester zullen verzocht worden zitting te willen nemen in het ere-comité. Er zal in heel de parochie worden ge collecteerd en deze opbrengst zal ten geschenke worden aangeboden aan de neomist, die daar naar eigen goeddunken over kan beschikken. AANBESTEDING. Maandag werd ten gemeentehuize door de technisch ambtenaar A. H. van Stok- kum, namens het gemeentebestuur van Vlijmen aanbesteed het schilderwerk van 54 woningwetwoningen zonder aflak ken waarvoor de volgende biljetten waren binnengekomen F. Hombergen en A. Lommers, Drunen 4960 G. W. Cox, Oss 4787 A. Koppers, 's Bosch 4300 L. Engelen Zoon, Vlijmen 3950 A. J. van Erp, St. M.-Gestel 3300 Fa. Burg Heeren, 's-Bosch 2970 Gebr. Meesters, Vlijmen 2733 G. Kooien, Haarsteeg 2722 J. Dankers, 's Bosch 2619 J. Peperkamp, 's-Bosch 2600 Soffers, Breda 2340 D. Rijken Zn„ Sprang-Capelle 2340 W. v. d. Heijden Zn., Waalwijk 1887 Gunning volgens bestek.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1