Waaiwijkse en Langstraatse Couranti Wijde Wereld KKES Si UIT DE Jte.t &o.e. ett van het Uitbreidingsplan van Vlijmen. [ZWITSALI Gemeenteraad Drunen. i genéést VAN RIEBEECKFEESTEN AFGELOPEN, Tussen het industrieterrein van Zaalberg en de Heistraat is een nieuwe uitbreiding geprojec teerd, die de mogelijkheid biedt voor een gezonde industriële ontwikke ling en voor een bevolkingsgroei. wondjes en schrammen H» VRIJDAG 11 APRIL 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON XIELEN Hoofdredacteur JAN XIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET 75e JAARGANG No. 30 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" 1 HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMERIKA. Het bezoek van H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Bernhard is rijk aan hoogtepunten, al verschil len die aanmerkelijk in karakter. Verliep het bezoek aan de hoofd stad Washington, ondanks de we derzijdse hartelijkheid, streng pro tocolair, New-York ontving het ko ninklijk paar j.l. Maandag op zijn manier, n.l. met de beroemde Broadway ticker-parade 350.000 Mensen hebben onze Koningin, die in een open auto zat, begeleid door detectives en door eenheden van leger, vloot, luchtmacht, brandweer en politie, toegejuicht, terwijl zij vriendelijk wuivend onder een re gen van confetti over Broadway naar het stadhuis reed. Daar sprak de burgemeester koningin Juliana toe, getuigend van „de gevoelens van genegenheid van een volk voor de toegewijde ouders van Beatrix, Irene, Margriet en Maria Christina" en overhandigde haar en prins Bernhard de gouden ere-medaille van de stad. In haar antwoord her innerde H. M. aan het aandeel van de Nederlanders in de stichting van New-York. Zij zei o.m. „Wij, Nederlanders, zijn blij meegewerkt te hebben aan de grootheid van de ze stad. In zekere zin hebben wij hier de eerste werkelijke internatio nale gemeenschap in de wereld ge sticht. Waer elders ter wereld vin den wij zovele rassen en nationali teiten tesamen in vrede en harmonie leven?" In het stadhuis sprak de koningin een redevoering uit, waar in zij pleitte voor groter bedacht zaamheid en bezinning„Terwijl aan de ene kant de techniek het le ven gemakkelijker maakt, neigt zij er aan de andere kant toe over men sen terug te brengen tot de staat van louter nummer en robots". Zij wenste een programma, dat zou in houden „dat iedereen een plaats zou trachten te vinden waar hij al leen kan zijn, om een goede gele genheid te hebben zich te bezinnen en te denken over alles waar een volwassen en verantwoordelijk mens over behoort te denken. De resultaten zouden misschien verba zingwekkend zijn". Aan het diner van de Stichting Nederland-Ame- rika 's avonds in het Waldorf Asto ria Hotel sprak de koningin over de tijd als bondgenoot om de proble men op te lossen. „Wie de tijd neemt, zal wijsheid ontvangen, daar hij tijd gehad heeft om na te denken en zich te bezinnen en de gelegen heid om ervaring op te doen". Dinsdag heeft H. M. de Koningin 's morgens het nieuwe gebouw van de Verenigde Naties bezichtigd en 's avonds bood zij een diner aan aan de leden van de Veiligheidsraad, 's Middags ontving zij het eredocto raat in de rechten van de Columbia Universiteit. In haar dankwoord hield de Koningin een pleidooi om bij de beoefening van de weten schap de ziel van de studerende mens en zijn genoten in de samen leving niet te vergeten. In haar rede tot de leden van de Veiligheidsraad zei koningin Juliana over de ver houding van Nederland tot dit li chaam „Wij waren het niet steeds ten volle eens over de wegen en middelen, maar wij waren het niet oneens met u, waar het gold ons gemeenschappelijk doel een toe stand van vrede, gerechtigheid en vrijheid te vestigen. Ten opzichte van de Verenigde Naties als geheel merkte zij op „Waar het op aan komt, is dat de Verenigde Naties resoluter worden in hun houding tegenover agressie. Dit versterkt het vertrouwen in de Verenigde Naties. De Volkenbond is aan zwak heid bezweken", i: PINAY HOUDT ZICH STAANDE. Als derde premier heeft Pinay in de Franse Nationale Vergadering deze week de begroting voor 't ko mende jaar verdedigd, maar hij was de eerste die het met succes deed. Zijn twee voorgangers waren over de begroting gevallen. Hij is dan ook de eerste premier sinds 1945, die tracht rond te komen zonder be lastingverhoging. De uitgaven wor den geschat op 3868 milliard. Tienmaal heeft Pinay de kwestie van vertrouwen gesteld bij de be handeling en even zoveel keren heeft hij het vertrouwen van de meerderheid der Nationale Verga dering gekregen. De twee belang rijkste artikelen waren de bezuini gingen en de amnestie voor belas tingontduikers deze kreeg hij er dan ook met de geringste meerder heid door resp. met 270 tegen 209 en 259 tegen 210 stemmen. Commu nisten en socialisten stemden te gen, een gedeelte van Gaullisten en katholieken. De rest van deze laat ste partijen stemde voor, alsook de gematigd conservatieven en de ra dicalen. V.S. VERSCHERPEN CON TROLE OP DE UITVOER. Het Amerikaanse ministerie van Handel is bezig met het samenstel len van een nieuwe zwarte lijst van buitenlandse firma's, die bij haar handel met de Sovjet-Unie in strijd zouden hebben gehandëld met de Amerikaanse controle-maatregelen op de uitvoer. De nieuwe zwarte lijst betekent een verscherping van de campagne tot het voorkomen van de verzending van strategische of half strategische producten naar de Sovjet-Unie en de landen van het communistische blok. Volgens de Amerikaanse ambtenaren kre gen de pogingen om te voorkomen dat de communisten producten en uitrusting verkrijgen, waarmede zij hun herbewapening kunnen op bouwen, een nieuwe stimulans door het aanbod, dat Zaterdag door Mos kou op de conferentie aldaar werd gedaan voor een handelsverkeer tot een bedrag van tien milliard dollar. IN 1956 AMERIKAANSE STRIJDMACHT MODERN. De V.S. zullen medio 1956 over een bijna geheel moderne weer macht beschikken. Na die datum zullen de uitgaven in vredestijd voor militaire doeleinden sterk kunnen worden verminderd, aldus heeft Maandag de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, Carl Vinson, in een vergadering van het Huis verklaard. Vinson sprak ter verdediging van de begroting voor de Amerikaanse weermacht voor het nieuwe belas tingjaar. De Amerikaanse regering had het Congres verzocht in het ko mende belastingjaar een bedrag van 50.921.022.770 dollar voor alle mili taire uitgaven (de hulp aan het buitenland inbegrepen) toe te staan. De commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden heeft de aangevraagde som met 4.200.000.000 dollar verminderd. Vinson zeide, dat het de V.S. mo gelijk zou zijn per 1 Juli 1953 over de volgende weermacht te beschik ken een leger ter sterkte van 1.550.000 man en twintig gevechts- klare divisieseen vloot van 2434 oorlogsbodems met een personeel- sterkte van ongeveer 870.000 man en een uit 95 groepen bestaande luchtmacht. De Amerikaanse lucht macht zou medio 1956 uit 143 groe pen bestaan. De Van Riebeeckfeesten zijn in Kaapstad besloten met diensten in alle Engelse en Afrikaanse kerken van Kaapstad en met een bijeen komst aan de voet van het stand beeld van Van Riebeeck voor de jaarlijkse kranslegging, waarmee op initiatief van de afdeling Kaapstad van het Algemeen Nederlands Ver bond in 1921 werd begonnen. De minister van binnenlandse za ken, dr. Dönges, sloot officieel het Van Riebeeckf eest. Bij de nationale dankdienst in het stadion heeft dr. K. H. E. Grave- meijer aan elk der drie kerken, de Nederduits-hervormde kerk, de Ne- derduits-Gereformeerde kerk en de Gereformeerde kerk, een bijbel aan geboden in de nieuwe vertaling, die onlangs is gereedgekomen. Wanneer 9e in de werkkamer van Vlijmens burgemeester zit, dan 'kijkt ge uit op de nieuwe jongensschool die steeds meer haar voltooiing na dert en vanzelf komt ge dan hierover te spreken, komt ge ook te spreken over d!e meisjesschool, en dan verneemt ge dat men jaren heeft zitten worstelen met het gebrek aan ruimte, dat men nagenoeg geen mogelijk heid zag om de bestaande schol en uit te breiden, omdat er met deze mogelijkheid geen rekening is gehouden toen deze gebouwen werden gesticht. En zo gaat het met zo veel din gen in een gemeente, waarmee men geen raad weet, omdat men in vroeger tijden al te klakkeloos te werk is ge gaan, omdat men toen geen i'ek ening hield met een eventuele uitbrei ding. In de toekomst van Vlijmen zal dit euvel voor een groot gedeelte uit de weg zijn geruimd, want Vlijmen heeft een uitbreidingsplan. In de laatste raadsvergadering' is dit plan in ontwerp aan de raad aangebo den, eerdaags zal het door de commissie bekeken worden en dan zal de raad het vast te stellen krijgen; en veel bezwaren zullen er niet tegen in gebracht worden, want op de eerste plaats zijn alle raads leden, geleerd door de ervaring, natuur lijk overtuigd van de noodzaak Van dit plan; en op de tweede plaats heeft de Prov. Planologische Dienst voor Noord- Brabant met dit plan een degelijk stuk werk geleverd, dat misschien op enkele punten critiek zal uitlokken, maar in zijn geheel toch alleszins aanvaardbaar blijkt. Het juiste ogenblik is nog niet aan gebroken voor ons, om te schrijven over dit plan in zijn details, maar wel willen ■wij toch onze lezers enigszins vertrouwd maken met de overwegingen die geleid hebben tot dit plan, met de gedachten en de berekeningen die er aan ten grondslag liggen, terwijl wij ook in grote trekken iets over het plan zelf zullen kunnen vertellen. PROGNOSES. Gaat men over een uitbreidingsplan nadenken, dan tracht men zich 'n voor stelling te maken van de toekomstige be volkingsgroei, men moet toch immers zo ten naasten bij weten voor hoeveel men sen de uitbreiding zal dienen. In het uitgebreide Survey bij het Uit breidingsplan wordt hieraan ook aan dacht besteed. Wanneer men te werk gaat volgens de vaste methoden van bevolkingspro gnose, dan komt men voor de gemeen te Vlijmen in 1957 tot een bevolkinq van 9122 en in 1967 van 11371 zielen, dit wil zeggen alleen tengevolge van de natuurlijke groei of door geboorte-over schot, zou het inwonertal oplopen tot maximaal 9122 in 1957 en 11371 in 1967, hetgeen in 1970 maximaal pl.m. 12000 kan zijn. Deze aanwas zal waarschijnlijk niet geheel ter plaatse blijven, door migra tie zal een deel 'hiervan afvloeien; deze migratie is echter afhankelijk van het aantal beschikbare woningen elders. De vraag is nu of, wanneer Waal wijk, Drunen, maar vooral 's-Hertogen- bosch voldoende woningen hebben, er dan niet Velen zullen zijn, die zich even als vroeger, zij het dan niet ineens, maar geleidelijk, zullen losmaken van Vlijmen als woonplaats en zich elders zullen Ves tigen. Voorlopig echter zal dit niieï goed mo gelijk zijn. En wanneer dan het Survey tracht zo nauwkeurig mogelijk het minimum en 't maximum aantal inwoners in 1970 te bepalen, dan gaat men er van uit dat de gemeente in staat zal zijn een klein resp. groot percentage van de aanwas vast te houden. De berekeningen leiden dan tot een minimale toeneming van 1763 en een maximale van 2625. Het is uiteraard ook noodzakelijk dat men weet uit wat Voor soort bevolking de aanwas van de gemeente zal bestaan en dan gaat men een prognose, een ra ming maken van de toekomstige be roepsbevolking. Wanneer het rapport zich dan dfc vraag stelt of er voor de toekomst kan worden gerekend op een uitbreiding van de bestaansmogelijkheden voor de be roepsbevolking in de agrarische sector, dan moet deze vraag ontkennend beant woord worden. Uitbreiding is immers slechts mogelijk door uitbreiding van de landbouwgronden of door intensivering van het bodemgebruik. Van ontginning kan echter geen sprake zijn, daar de oppervlakte woeste gronden in de ge meente gering is; en bovendien zal de uitbreiding van de woningbouw, 't aan leggen van wegen enz. nog een aanzien lijke oppervlakte cultuurland opeisen; zodat er mogelijk eerder sprake zal zijn van afname, dan van toename van de beschikbare landbouwgronden. IV TOENAME VAN INDUSTRIËLE BEROEPSBEVOLKING. Voor de industriële beroepsbevolking biedt de toekomst betere perspectieven; en de bevolkingstoename zal dan ook voor het grootste gedeelte door de in dustrie moeten worden opgenomen, met het gevolg dat het percentage industriële beroepsbevolking in de toekomst aan zienlijk zal toenemen. De groep „handel, verkeer, crediet en bankwezen" omvatte in 1947 in Vlijmen 14.4% van de totale beroepsbevolking en deze groep zal zich evenredig aan de bevolkingsgroei ontwikkelen en zelfs nog iets sterker; de landbouw eiste 33.8 procent en de industrie 40.6% van de beroepsbevolking op; de „overige beroe pen" 11.1%. Bezien we dan de prognose zoals die door de Planologische Dienst is ge maakt, dan constateren we dat bij de minimum-prognose voor 1970 de indus trie een aandeel heeft van 47.9% in de totale beroepsbevolking, bij de maxi mum-prognose een aandeel van 50.1%; en dat het aandeel van de landbouw met 7% terugloopt. Redelijkerwijs mag men dus een be duidende ontwikkeling verwachten van de industrie. Het aantal woningen dat nodig zal zijn om de bevolkingsaanwas te huis vesten, berekent men o.m. door middel van het gemiddeld aantal inwoners per woning; dit gemiddeld aantal inwoners bedroeg in 1930 4.9 en in 1947 6.2, en men neemt aan dat het hoge cijfer in 1947, door de oorlogsomstandigheden veroorzaakt, in 1967 weer tot de norma le proporties zal zijn teruggebracht, zo dat men in 1970 een gemiddelde raamt van 4.8. De woningvoorraad van de gemeente bedroeg op; 31 December 1947 1344 woningen 31 December 1948 1402 woningen 31 December 1949 1410 woningen 31 December 1950 1439 woningen Volgens de minimum-prognose wordt het aantal benodigde woningen voor 1970 geschat op 2060, dus een toename van pl.m. 260 woningen; en volgens de maximum-prognose wordt dit aantal ge schat op 2250, dus een toename van pl.m. 800 woningen. Redelijkerwijs kan worden aangenomen dat 9/10 van deze te bouwen woningen gereserveerd zal moeten worden voor de arbeiders en de kleine middenstanders. EEN NIEUWE PAROCHIE. Momenteel zijn er in Vlijmen 3 pa rochies: Vlijmen met pl.m. 4300 paro chianen, Haarsteeg met pl.m. 1900 en Nieuwkuijk met pl.m. 2000, waarvan ongeveer 200 uit Drunen. 'De parochie Vlijmen zal niet in staat zijn de volle dige groei op te vangen, ze zal niet veel boven de 5000 parochianen kunnen uit groeien. 'Gezien de structuur van het dorp Haarsteeg, de goede kwaliteit van de grond daar, de grootte der bestaande kerk, die al een keer is uitgebreid, lijkt het niet wenselijk, aldus het Survey, dit dorp belangrijk uit te breiden, al zal de bouw van een beperkt aantal woningen daar een grote uitkomst zijn bij 't heer sende woningtekort. In de omgeving van de kom van Nieuwkuijk daarentegen zijn, met name in de omgeving van de watertoren, en ten Oosten daarvan minder goede gron den gelegen. De parochiekerk in Nieuw kuijk is door de oorlog verdwenen en er wordt gewerkt aan de bouw van een nieuwe. Bij de wederopbouw hiervan zou het gewenst zijn dat er rekening mee gehouden wordt dat de bewoners van het geprojecteerde nieuwe gedeelte in Nieuwkuijk ter kerke kunnen gaan. Als het uitbreidingsplan zich dan verder ont wikkelt, zou er, indien de omstandighe den het toelieten, veel voor te zeg gen zijn, zo vervolgt het rapport, dat daar een nieuwe, zijl 'het kleine, paro chiekerk kon ontstaan. INDUSTRIE- EN RECREATIE TERREIN. Het Survey besteedt voorts vanzelf sprekend ook de nodige aandacht aan de aanleg en de reservering van indus- trieterreinnen en komt tenslotte na di verse berekeningen tot de conclusie: Aangezien de N.V. Zaalberg en Zoon, als haar fabriek tot volle ontplooiing komt, in de toekomst werk zal verschaf fen aan pl.m. 300 personen en zij vol doende industrieterrein voor haar bedrijf heeft gereserveerd, zal er dus industrie terrein moeten zijn voor maximaal 525 en minimaal 155 arbeiders; stelt men een ruime terrein-coëfficient, dan zou dit voor de industrie een te reserveren ruim te betekenen van maximaal 4.5 H.A. en minimaal van pLm. 1.5 H.A. Ook aan recreatieterreinen is de no dige aandacht besteed. „DE VLIEDBERG" oftewel DE KONIJNENBERG. Bovengenoemde cijfers, die uiteraard met grote voorzichtigheid behandeld moeten worden, voeren dus tot de con clusie dat een uitbreidingsplan voor de gemeente Vlijmen alleszins te rechtvaar digen is niet alleen, maar zelfs zeer no dig is. En terloops hebben we reeds even aangestipt waar de toekomstige groei van de gemeente de ruimte zal worden gegeven, een gebied namelijk dat ten opzichte van de kernen Nieuwkuijk en Vlijmen gunstig gelegen is, het gebied ten Oosten van de Wiel van Nieuw kuijk en ten Zuiden van de spoorlijn. De gronden die daar liggen zijn, zoals we reeds zeiden, vanuit agrarisch oog punt, van weinig belang. De nieuwe wijk, die een eigen paro chie kan gaan vormen wanneer er 500 woningen ongeveer gebouwd zullen zijn, dat is over 15 jaar naar schatting, heeft doelbewust een zodanige structuur ge kregen dat een ontwikkeling in etappes mogelijk is, op dusdanige wijze, dat de daardoor ontstane tussenvormen uit ste debouwkundig oogpunt zeer wel aan vaardbaar zijn. Hierdoor is een zeer elastisch plan ontstaan, dat ook bij ge deeltelijke realisering een bevredigende stedebouwkundige vorm zal vertonen. Vanaf de spoorwegovergang tussen Vlijmen en Nieuwkuijk voert een straat in Zuidelijke richting onmiddellijk naar het hart van de nieuwe wijk. Van daar uit voert een weg in .Westelijke richting naar de bestaande kom van Nieuwkuijk. In Oostelijke richting voert een weg, ten Zuiden van de spoorbaan, in de rich ting van het centrum Vlijmen. Tussen deze weg en de spoorlijn is een com plex industrieterreinen geprojecteerd ter grootte van plan. 8 H.A. En dan zijn er de nodige plaatsen, bestemd voor kerk, scholen en voor sportterreinen, er is veel aandacht besteed aan het uiter lijk van de nieuwe wijk en men zal een vriendelijk, landelijk karakter trachten te handhaven. De bekende wiel is met heel zijn prachtige omgeving eveneens in t plan betrokken enz. enz.; we kunnen niet in details treden, maar we kunnen U wel meedelen dat het plan zeer goed zal vol doen. De uitbreidingsplan wordt „Vliedberg" genoemd door de ontwerpers, en menig een in Vlijmen zal vreemd opkijken bij het horen van deze naam, omdat die in Vlijmen nog nooit gehoord is. Hij heeft zijn oorsprong gevonden in het histori sche gebeuren van 1880, toen bij de gro te overstroming velen hun toevlucht zochten op de Konijnenberg; met Vlied berg is dus de Konijnenberg bedoeld. Maar deze naam heeft iets kunstmatigs en schijnt niet zo goed te voldoen; mo gelijk echter kan de Heemkundevereni- ging hier een betere benaming voor vin den. Maar per slot van rekening; What is in a name? Het plan is veel voornamer, en dat is er nu en het zal hopenlijk heel goed voldoen, en hopenlijk gauw al om uitbreiding vragen, want burgemeester v. Hout en zijn medebestuurderen willen vooruit. De raad der gemeente Drunen kwam Maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester Snels in spoedeisende vergadering bijeen. De ingekomen stukken ondergingen geen op- of aanmerkingen van de 'zijde der leden. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer P. v. d. Wiel als 3e ambtenaar van de Burgerlijke 'Stand, zulks in verband met zijn benoeming per 16 April a.s. tot commies le klas in de gemeente Eist. Het voorstel van B. en W. tot toe kenning van een premie aan H. de Gouw, Kasteeldreef 32, zulks in verband met verbetering' van het perceel Kasteel- dreef 26, was voor enige leden aanlei ding de voorzitter, in het algemeen, om trent de mogelijkheden van premie-ver strekking nadere inlichtingen te vragen. De voorzitter deelde de verschillende sprekers mee dat een premie voor wo ningverbetering thans vanwege1 het Mi nisterie kan worden toegekend uit het z.g. Terlingenfonds. De aanvragen wor den door genoemd Ministerie geval voor geval bekeken, zodat geen enkele ga rantie bestaat dat iedere aanvrager ook werkelijk een premie zal worden toege kend. Zeer zeker zal de premie niet wor den verstrekt wanneer de verbeteringen slechts uitgesteld onderhoud betreffen. Aan de Wed. P. v. Sambeek, Grote straat 240 Drunen, werd een premie van 400.toegekend voor het vrijwillig aan derden beschikbaarstellen van woon ruimte. In verband met de van overheidswege toegestane renteverhoging van 4 op 4)4 procent, is het noodzakelijk dat ook de gemeentelijke bouwcredietregeling, wel ke destijds werd vastgesteld, "hiermee in overeenstemming wordt gebracht. Daar het niet uitgesloten moet worden geacht dat in de toekomst nog meerdere wijzi gingen in dit percentage zullen worden aangebracht, wordt voortaan geen vast rente-percentage meer in deze bouwcre dietregeling opgenomen, doch zal in de betreffende bepaling worden verwezen naar de terzake door de regering gege ven of nog te geven voorschriften. Het bestuur van de Heemkunde Ver eniging „Onsenoort" te Nieuwkuijk had een verzoek om subsidie ingediend. De voorzitter lichtte zeer uitvoerig 't werk van genoemde vereniging toe. De ver eniging dient een groot streekbelang. Door het verlenen van subsidie zal het werk, hetwelk van grote geestelijke en culturele waarde moet worden geacht, zeer zeker nog worden gestimuleerd. Ook zal hierdoor mede de instandhouding van het maandblad „Met gansen trou" ge waarborgd kunnen worden. De raad be sloot dan ook conform het voorstel van B. en W. een subsidie van 50.toe te kennen. Een besluit, waarbij destijds een per ceeltje grond van M. C. van Iersel te Helvoirt, aan het openbaar verkeer werd onttrokken, werd thans wederominge trokken, daar v. Iersel niet aan de ge stelde voorwaarden heeft voldaan. De voorz. deelde vervolgens mee dat de gemeente in de gelegenheid wordt ge steld de panden Kerkhofstraat 24 en 26 van de Erven v. d. Sande aan te kopen tegen de prijs van 1502.50. Hierover werd niet gediscussiëerd, zodat op voor stel van B. en W. zonder meer werd besloten tot aankoop van genoemde panden. Bij behandeling van het volgende punt van de agenda, n.l. het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van geldlening met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te Den Haag, deel de de voorzitter mee dat dit punt de feitelijke reden van voor de spoedeisen de vergadering is geweest. Het gemeen tebestuur heeft n.l. Vrijdag van de ge noemde Bank een schrijven ontvangen waarin wordt meegedeeld, dat op korte termijn aan de gemeenten de gelden zul len worden beschikbaar gesteld, welke uit de Woningbouwleningen ten gunste van de diverse gemeenten zijn gekomen. Met het oog op het feit dat de Bank voor 17 April a.s. moet kunnen beschik ken over een goedgekeurd raadsbesluit inzake het aangaan van een overeen komst van geldlening, was het noodza kelijk met spoed een besluit dienaan gaande aan de raad voor te leggen. In het te nemen besluit kunnen echter nog geen bedragen worden genoemd, daar momenteel nog niet bekend is hoe groot het bedrag van de voorkeursleningen voor onze gemeente zal zijn. In ieder geval zal er naar gestreefd worden, zodra de bedragen bekend zijn, het nog beschikbare bouwvolume 1952 zo spoe dig mogelijk te realiseren. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een overeenkomst van geldlening met ge noemde Bankinstelling. Tenslotte werd een nota van aanmer kingen, gevallen bij Ged. Staten op de gemeente-begroting 1952 in behandeling genomen. De opmerkingen waren be scheiden in aantal en betroffen in hoofd zaak administratieve wijzigingen. De voorzitter legde echter op een aan merking bijzondere nadruk en wel op t feit, dat Ged. Staten het geraamde be drag van 0.25 per inwoner voor de bescherming Burgerbevolking terugge bracht willen zien op ƒ0.15 per inwo ner. In het prae-advies gaven B. en W. duidelijk te kennen dat de overheid niet kan vérwachten dat de aan de gemeen te in deze opgelegde taak, met ƒ0.15 per inwoner behoorlijk kan worden ver richt. In dit verband merkt het lid N. v. Drunen nog op, dat de gemeente Dru nen blijkbaar in Den Bosch in geen goed blaadje staat, immers op verschillend ge bied ondervinden wij in Den Bosch steeds tegenstand, aldus spr„ en wijst hier spe ciaal nog op de Duinweg. In andere ge meenten legt men maar wegen aan en hier kan niets gebeuren. En thans wil men nog gaan beknibbelen op een uit gaaf, die geheel door de regering aan ons wordt opgelegd. Ook verschillende andere leden me nen dat de raad in deze zijn eenmaal ingenomen standpunt dient te handha ven. In die geest besloot de raad dan ook. Niets meer aan 'de orde zijnde, sloot de voorzitter deze korte vergadering met gebed. (Door bijzondere omstandigheden dit maal beknopt verslag). NA PASEN STAKING BIJ BAKKERS? De Bedrijfsunie voor het Bakersbedrijf, waarin de bonden van de bakkersgezel len zijn verenigd, heeft de Algemene Ne derlandse Bakkerspatroonsbond gewaar schuwd, dat zij haar actie voor sociale verbeteringen na de Paasdagen zal in zetten. Het begin van de actie, welke gericht is tegen de patroonsbond, is tot na de feestdagen verschoven om het pu bliek terwille te zijn. Omtrent de staking, die onvermijdelijk is wanneer de neutra le patroonsbond niet zwicht voor de ei sen, welke algemeen rook door ge noemde patroonsorganisatie als bil lijk worden erkend, zullen de bakersge zellen het publiek te zijner tijd nader in lichten. WETSONTWERP KINDERBIJSLAG VOOR ZELFSTANDIGEN. Dezer dagen hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Staatssecretaris van Sociale Zaken een voorontwerp van wet voor kinder bijslagverzekering voor zelfstandigen aanhangig gemaakt bij de Sociaal-Eco nomische Raad met verzoek om advies. DRONKEN CHAUFFEUR REED VIER MIJNWERKERS AAN. Een dronken bestuurder van een per sonenauto, S. uit Chèvremont, is Maan dagochtend op vier mijnwerkers ingere den, die van hun nachtdienst per fiets huiswaarts keerden. Eén der mijnwer kers H. 'Swerd levensgevaarlijk ge wond. De drie anderen liepen minder ernstige verwondingen op. Het zwaar gewonde slachtoffer is naar het zieken huis in Kerkrade gebracht. v,SWISS AIRLINES" OEFENT PILO TEN VOOR „LUFTHANSA". De Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swiss Airlines" zal binnenkort 20 Duit sers als tweede piloten en 12 radio-tele grafisten in dienst nemen. Men verwacht dat deze piloten later zullen overgaan naar de Duitse luchtvaartmaatschappij „Lufthansa", die volgend jaar zal wor den gevormd.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3