Waaiwijkse en Langstraatse Courant Wat Cs da NatCanaiat Binnen en buiten onze grenzen De activiteit van het Wit-Gele Kruis te Vlijmen Beroep op Waaiwijkse mannen. DINSDAG 15 APRIL 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 75» JAARGANG No. 31 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" JE MOET MAAR DURVEN. De Duitse ambassadeur heeft namens zijn regering bij de Nederlandse regering een nota ingediend, waarin schadeloos stelling wordt gevraagd voor Duitse burgers, die na de oorlog gevangen hebben gezeten, o.a. voor Schreieder, die meer dan 70 parachutisten naar gevan genissen en concentratiekampen heeft laten droppen, waarvan de meesten niet zijn teruggekeerd. Voor Schreieder wordt de som van 6.400 gevraagd. Men wrijft zich de ogen uit als men dit fraaie bericht leest. En wij kunnen ons de verontwaardiging van de Ned. Vereniging van Ex-politieke Gevange nen (uit de bezettingstijd), over deze handelwijze volkomen indenken. Naar verluidt, zijn nog zeer veel oud nazi's -uit de dagen van Ribbentrop op het West-Duitse ministerie voor Buiten landse Zaken werkzaam. Het bewuste bericht lijkt een trieste bevestiging van deze werkzaamheid. Ook uit andere feiten moet men helaas concluderen tot een toenemende activi teit van neo-nazi's. Men denke aan de recente bomaanslagen met de antisemie- tische verdachtmakingen, waarmee zij gepaard gingen. Een gewaarschuwd man... Mso. 2e TECHNISCHE HOGESCHOOL TE EINDHOVEN. De regering meent, dat Eindhoven moet worden aangewezen als plaats van vesiging voor een eventueel te stichten tweede instituut van Tech nisch Hoger onderwijs. In het bij zonder zijn het de argumenten met betrekking tot de industriële sfeer en de omstandighed, dat het poten- tiëel van de bevolking van de Zui delijke provincies onvoldoende tot uitdrukking komt in het aantal stu denten aan Universiteiten en Hoge scholen, welke bij die keuze van overwegende betekenis zijn geweest. Aldus deelt minister Rutten mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wets ontwerp omtrent de kosten van voorbereiding voor een tweede Technische Hogeschool. GONGRES GODSDIENSTIGE VERENIGINGEN. In 's-Hertogenbosch wordt 18 Mei een Nationaal Congres van leden uit alle godsdienstige verenigingen ge houden. De deelneming moet be- perKt worden tot de besturen, pre- lecten enz. Van deze leidende groe pen hangt de toekomst der gods dienstige verenigingen grotendeels af. In de Veemarkthailen zullen prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) en rector W. M. Bek kers, directeur van de Katholieke Actie in het bisdom Den Bosch, res pectievelijk spreken over: Bezin ning op de onvervangbare waarde van de godsdienstige verenigingen in deze tijd, en: Belichting van de apostolische en organisatorische taak der leidende functionarissen. O.a. zullen aanwezig zijn: Mgr. Paola Giobbe, Pauselijke internun tius te Den Haag; Z.H. Exc. mgr. W. Mutsaers, bisschop van 's-Her togenbosch; de vice-minister-presi dent mr. F. Teulings, en prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. VERVROEGDE AFLOSSING OP EXIMBANKCREDIET Per einde 1952 moet Nederland de laatste aflossing van 30.7 millioen ver richten op 't crediet, oorspronkelijk groot 200 miliioen en verleend in 1946 door de Export-Import Bank in Washington. De .regering heeft besloten hiervan 15 millioen per 15 April 1952 ver vroegd af te lossen. Deze vervroegde aflossing, die een belangrijke rentebe sparing meebrengt, is mogelijk gemaakt door de momenteel gunstige liquiditeits positie van het Rijk en de bevredigende ontwikkeling van de stand van de reke ning van Nederland bij de Europese Be- talings Unie. GEDISTILLEERD-OMZET GEDAALD MET 25 De toestand van de gedistilleerd-in dustrie en handel heeft zich in het bij zonder in ongunstige zin ontwikkeld sinds de accijnsverhoging op 2 Juli 1951. De omzet in gedistilleerde dranken is met meer dan 25 teruggelopen en nog duurt de dalende tendens voort. Ver scheidene distilleerderijen moeten reeds personeel ontslaan. AUTOWEG EINDHOVEN- LEENDE IN GEBRUIK. De nieuwe verbinding Eindhoven- Leende, in de belangrijke route naar Limburg, is voor het verkeer geopend. Deze openstelling betekent een belangrijke verbetering voor 't ver keer Noord-Zuid, daar dit nu geen gebruik meer behoeft te maken van de nauwe en bochtige traversen door Geldrop, Heeze en Leende. Bo vendien is deze rechtstreekse ver binding tussen Eindhoven en Leen de ruim vier kilometer korter dan de oude route van de rijksweg. DOOR INSTORTING GEDOOD. Donderdagmorgen is een graan- opslagplaats te Wylre, tegenover 't station, plotseling ingestort. De 71- jarige schilder Habets uit Vaals, die bezig was met het verven van café meubelen op de bovenverdieping van het gebouw, werd onder 't puin bedolven en kwam om het leven. Zijn collega, de 22-jarige Sluijsmans uit Wylre, kon zich nog op 't nip pertje redden door uit een raam te springen. VERSCHRIKKELIJKE BRAND TE KAMPEN EIST ACHT DODEN. In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich te Kampen een verschrikkelijk drama afgespeeld, Omstreeks 2 üur brak brand uit in een perceel in de Klokkensteeg. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners, het gezin A. Breu- ker, in de slaap werden verrast. Acht van de negen gezinsleden kwamen in de vlammen om. Alleen een 12-jarige jongen slaagde er in zich te redden door enkele dakpan nen weg te schuiven en overhaast via het dak weg te vluchten. Om het leven kwamen de vader, de moeder, vier jongens van resp. 19, 16, 9 jaar en 8 maanden oud en twee meisjes van 10 en 7 jaar. De brand is vermoedelijk ont staan in de benedenkamer waar een kachel stond, die 's avonds gevuld was. Daarna moet het vuur gewel dig snel om zich heen hebben ge grepen. De brandweer was in zeer korte tijd het vuur meester, doch 't bleek reeds te laat te zijn voor de bewoners. Pas na veel moeite ge lukte het daarna aan de brandweer lieden de verkoolde lijken te ber gen. Nog drie kinderen uit dit gezin worden verpleegd in het sanatorium te Zwolle. LANDGENOTE GEDOOD. De journalist Max Nord, tot voor kort waarnemend hoofdredacteur en thans Parijs correspondent van „Het Parool", is Vrijdagmiddag bij een auto-ongeval buiten Parijs zwaar gewónd. Zijn toe stand wordt hopeloos genoemd. De echt genote van Nord werd bij het ongeluk op slag gedood. DODELIJKE ONGELUKKEN. Donderdag werd op het Willemsplein te 's-Hertogenbosch de 79-jarige B. uit Haarsteeg (gemeente Vlijmen) door een truck met aanhangwagen uit Tiel aan gereden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis bezweek de man aan zijn verwondingen. Donderdagavond verleende de 36-ja- rige motorrijder J. A. v. d. B. uit Den Haag op het Jonckbloetplein geen voor rang aan een zeswielige vrachtauto. Hij werd overreden en overleed ter plaatse, DE BENELUX. De Belgische regering heeft be sloten het Nederlandse voorstel, dat de volledige Benelux Unie moet worden gebaseerd op een samen voeging van de monetaire reserves, een gemeenschappelijk credietquo- tum in de Europese betalingsunie, een gemeenschappelijke buitenland se handelspolitiek en een gemeen schappelijke monetaire politiek, te verwerpen, zo meldt dé correspon dent van de „Financial Times" te Brussel. JAPANS VLIEGTUIG MET 37 INZITTENDEN VERONGELUKT. Een groep Amerikaanse parachu tisten heeft op de hellingen van de berg Mihara op het eiland Osjima (buiten de baai van Tokio) 't wrak van het Japanse verkeersvliegtuig gevonden, dat met 37 personen aan boord werd vermist. Het blijkt dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Het toestel had eéh bemanning van Vier per sonen en 33 passagiers aan boord. ONTSLAG GENERAAL EISENHOWER. Generaal Eisenhower heeft ontslag gevraagd uit zijn functie van opperbe velhebber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa. President Truman heeft zijn verzoek ingewilligd. Het Öntslag gaat 1 Juni in. In de Algemene Vergadering van het Vlijmense Wit-Gele Kruis, die gisteren gehouden werd, ontlenen wij tte vol gende bijzonderheden, waaruit de voorspoedige groei van deze sociale instelling blijkt. tot stand komen dank zij de samen werking' tussen de drie afdelingen van het Wit-Gele Kruis terwijl het College van Burgemeester en Wet houders en de Raad der Gemeente getuigden een goed inzicht të heb ben van de belangrijkheid van dé ze dienst door een juiste subsidi ering, als Overheid aan vullend het particulier initiatief. En het ver slag dankt het College van Burge meester en Wethouders en de Raad voor deze daad in het belang van de Kraamverpleging. Naast de samenwerking van de Kraamverpleging kwam tevens tot stand een meer doelmatige werk verdeling betreffende al het Wit- Gele Kruiswerk. Overgaande ot het uitvoerende werk komen wij op de eerste plaats Nu allerwege de vrijwilligers zich melden voor de Nationale Reserve en dit onderdeel van de Kon. Land macht steeds meer gaat betekenen, nu de omliggende plaatsen zoals Drunen, Waspik en Loon op Zand reeds een prachtig voorbeeld heb ben gegeven, mag ook Waalwijk niet langer achterblijven. Wij vroe gen reeds de aandacht voor de pro- paganda-bij eenkomst van de Natio nale Reserve. Wij vragen nu even de aandacht voor de Nationale Re serve zelf. Mogelijk heeft U nog niet gehoord van de Nationale Reserve. Misschien wel eens de naam, maar wat het eigenlijk inhoudt dat zal tl onbe kend of althans nagenoeg onbekend zijn. De Regering heeft met het oog op de internationale politieke toestand het nodig geoordeeld om er toe over te gaan een onderdeel van de Kon. Landmacht te vormen, een „thuis- leger" om in Nederland, als dit no dig mocht zijn, rust en orde te hand haven, het wettige gezag te hand haven. Wat is de Nationale Reserve. Het is een militair gezagsapparaat. Door vorming van oefenverbfinden over al in het land, is er een sterke be hoefte aan betrouwbare, wilskrach tige mannen van Nederlandse Na tionaliteit, mannert die van volhou den en doorzetten weten. Op onbe sproken gedrag, wilskracht en een goede gezondheid komt het aan. De oefenverbanden bestaan uit vrijwilligers die aan vorenbedoelde kwaliteiten voldoen. De adspirant-vrij williger moet zich onderwerpen aan eenzelfde li chamelijke keuring zoals die ge schiedt bij dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht. De Nationale Reserve heeft een volwaardig militair karakter. Zij is een onderdeel van de Landmacht en geen politie-apparaat. Wij hebben hier niet te maken met een soort van „hulptroepen" die als „aanvulling" worden ge bruikt. Iedere adspirant-vrijwilliger moet alvorens hij als vrijwilliger bij de Nationale Reserve wordt toegelaten, nadat hij lichamelijk is goedge keurd, een verbandacte van 2 jaar tekenen. Deze acte gaat in op de dag van indeling bij een oefenverband. Hij verplicht zich door de instruc tie-oefeningen éénmaal per week dienst te doen in de avonduren. De lessen in militaire instructie, welke pl.m. 3 uur per week duren, bestaan o.a. in: 1. Wapenkennis van 't wapen der infanterie. 2. Volledige exercitie van het wa pen der infanterie. 3. Het bedienen van de wapens der infanterie. 4. Kennis van de velddienst. 5. Kennis van rangen en graden, alsook onderscheidingstekenen van de Kon. Marine en Lucht macht. 6. Kennis van de krijgstucht. 7. Organisatie van het leger. 8. Dienst in een kazerne. i 9. Avond- c.q. nachtoefeningen. 16, Schietoefeningen. De vrijwilliger, zodra hij is inge deeld, staat onder volledige mili taire krijgstucht. Na eerste training, welke 300 oe fenuren vergt, legt de vrijwilliger een examen «af, waaruit blijkt of hij geoefend soldaat is. Een diploma „geoefend soldaat" wordt hem bij slagen uitgereikt. Vrijwilligers met speciale be kwaamheid of aanleg kunnen bij behoefte in bepaalde functies wor den geplaatst. Aan de vrijwilligers wordt per oefenavond 1.toegekend als te gemoetkoming in kosten. Mogelijk heid tot deelneming aan een mili tair kamp in groot verband met oe feningen van een week of veertien dagen, staat voor iedere vrijwilliger open. Voor loonderving wordt de vrijwilligers een bedrag ad 7.70 per dag uitgekeerd. Treinreis heen en terug alsmede legering en medi sche verpleging zijn gratis. De vrijwilliger kan aanspraak maken op sociale voorzieningen Mocht hem tijdens de oefeningen letsel overkomen, dan kan genees kundige behandeling op 's Rijks kosten geschieden. Indien hem echter zodanig blij vend letsel overkomt dat hij in dé termen Valt van de sociale verzeke ring, maakt hij aanspraak op pen sioen dat ten hoogste f 4500.be draagt. De vrijwilliger is verplicht aan een hem gerichte oproep voor mi litaire dienst onverwijld gevolg te geven. In tijden van mobilisatie of staat van oorlog of buitengewone opkomst doet hij dienst binnen de grenzen van Nederland, kV het bij zonder regionaal. Tot de Nationale Reserve kunnen toetreden: 1. Alle buitengewoon dienstplicht tigen. 2. Alle gewezen militairen van de lichting 1944, 1943, 1942 en ver der terughellende, die geen rang van sergeant of hoger bekleedt hebbert. (Lichting is het jaar waarin de vrijwilliger 20/19 jaar oud was). 3. Al diegenen die nooit militair geweest zijn. 4. Al diegenen die voor militaire dienst zijn afgekeurd. Bovenstaande categorieën tot de 50 jaar. Door het toetreden van adspirant- vrijwilligers in deze tijden is het mogelijk de mannen, die thans een klein gedeelte van hun vrije tijd gaan opofferen, een goede voorbe reiding te geven ml. op de taak: als het nodig mocht zijn verdediging van eigen land en die waarden die wij als hoogste goed kennen en die wij zo zeer hebben gewaardeerd toen vreemde overheersing ons deel was. NU is het nodig, ja NU, niet straks als het te laat is. Na een inleiding opent het ver slag onder meer met het memore ren van enkele belangrijke feiten Iii het jaarverslag van 1950 werd aangetekend, dat naast hetgeen be reikt was, nog een en ander te wensen overbleef. Twee van daarin genoemde wen. sen mocht men in 1951 in vervul ling zién gaafi, n.l. dé Kraahivèr- pleging, in samenwerking met de Zuster-afdelingen Haarsteeg en Nieuwkuijk, en de totstandko ming Van een samenwerking tussen de drie Wit-Gele Kruis-afdelingen in deze gemeente, voor wat de werkverdeling betreft van het ver, dere W.G. Kruis-werk, zonder hierbij ook maar in het minst te raken aan de autonomie van een der afdelingen. Vóór wat de T.B.C.'besfijding betreft, stonden 48 gezinnen on der toezicht hiervoor werden 515 bezoeken afgelëgd. Op 1 Juli 1951 nam de kraam verpleging een aanvang. Tot kraamverzorgsters werden be noemd: Mej. H. Klerks uit Vlijmen en Mej. A. Loeff uit Nieuwkuijk. Vefzorgd werden óver dit eerste half jaar 25 interne kraambedden en 60 wijkkraambedden Voor deze dienst werden door de kraamver zorgsters 1200 bezoeken afgelegd. De schoolartsendienst staat on der leiding van Dr, Roozen uit Vught. Gehouden werden 12 zit tingen. Onderzocht werden 244 kinderen. Voor de schoolartsen, dienst werden 73 bezoeken afge legd. Deze gegevens tonen duidelijk van hoeveel belang de schoolart sendienst is. Het belang van de kinderen eist dan ook zeker, dat de ouders in deze hun volledige medewerking geven. In 1951 kwam tevens tot stand 't Bureau voor de Praenatale zorg. Dit Bureau staat onder leiding van Juffr van Hees als vroedvrouw. Het Wit-Gele Kruis stelde haar voor dit doel het Wijkgebouw gaar ne ter beschikking. In 1951 werden door Mej. van Hees 40 zittingen gehouden en 130 consulten ver, leend. In dit verslagjaar werden uitge zonden 2 kinderen naar de Krab benbossen, 7 naar het koloniehuis te Eersel en 1 kind naar Hoek van Holland. Al deze kinderen keerden in de beste welstand terug. Door deze uitzending werd 't indertijd ingestelde Kinderuitzendings-fonds bijna geheel uitgeput. Dank zij echter het prachtige initiatief van de Duivensportver eniging „De Zwaluw", die een T.B.C. vlucht hield ten bate van het Wit Gele Kruis, kon een be drag van niet minder dan 635 op de post Kinderuitzending wor den geboekt. Het bestuur dankt dan ook recht hartelijk het be stuur van de vereniging, die zich voor dit schoïie doel uitsloofde, alsmede alle deelnemende leden die aan dit succes hebben, mede gewerkt. Oirtzerzyds hebben wij de taak om in de toekomst het loffelijk streven van deze vere niging zo krachtdadig mogelijk te steunen. In de Kliniek werd 65 maal hulp verleend. 20 maal werd gebruik gemaakt van hoogtezon en 307 maal werden verplegings-artikelen uit geleend. Uit het gegeven overzicht van het Wit-Gele Kruis in de Parochie Vlijmen over 1951 blijkt, dat men zeker tevreden mag Zijn over de bereikte resultaten, en wel in het bijzonder voor de tot standkoming van de Kraamverpleging, het Bu reau voor Praenatale zorg en sa menwerking tussen de afdelingen Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk. Een woord van dank aan de drie wijkverpleegsters in deze gemeen te, aan de Kraamverzorgsters en aan Mej. van Hees voor het vele, met zorg en kunde gedane werk, bij de oude dienst de wijkverple ging. J In 1951 werden door de Wijk zuster 3-67 zieken verpleegd. Hier, voor werden 3910 bezoeken afge legd. Deze cijfers geven voldoende weer wat op dit terrein aan werk moest worden verzet. Het Consultatiebureau voor zui gelingen werd geleid door Dr. van Hille, kinderarts, assistent van pr. Weijers le Den Bosch. In 1951 werden 23 zittingen ge houden door dit bureau. Het aan tal nieuw ingeschreven kinderen bedroeg 137. Hiervan kwamen er 83 uit Vlijmen, 25 uit Haarsteeg en 29 uit Nieuwkuijk Het aantal consulten bedroeg 1101. En wel voor Vlijmen 679, voor Haarsteeg 202 en voor Nieuw kuijk 220. Het is een verblijdend teken, dat het aantal consulten in 1951 met 30% steeg. Hieruit blijkt wat juiste samenwerking vermag. Uit het financieel overzicht bleek dat er een batig saldo was van 2.240.37 de dienst van de •kraamverpleging sloot eveneens met een batig saldo van ƒ408.84, evenals de kinderuitzënding met 320.36. aldus besluit het verslag. Vervolgens worden de diverse aspecten van het WG„ Kruis-werk onder ogen genomen Mocht men in het jaarverslag van 1950 vermelden, dat het ledental was gestegen van 676 tot 716, ook over 1951 boekte men een winst van een 29-tal leden zodat de af deling op 1 Januari 1952 745 leden telde. In het jaarverslag 1950 werd het vertrouwen uitgesproken, dat er in 1951 meer uitzicht zou komen op een niéuw Wijkgebouw. Hierin werd men teleurgesteld, daar de Afd. Vlijmen alsnog niet in aan merking kon komen voor de in uit zicht gestelde subsidie van 3/7 der bouwkosten door het Rijk. Het motief, dat Vlijmen althans nog een onderdak heeft, heeft men moeten billijken. Ten aanzien van de Kraamver pleging, die op 1 Juli 1951 startte, kan het bestuur echter meer dan voldaan zijn. Uit nader te geven cijfers zal blijken, dat deze dienst in dit half jaar prachtig werk le verde. Deze dienst werkt over de geheld gemeente Vlijmen en kon ZELDZAME PAASDAGEN. Zo'n zomers weer als we tijdens het afgelopen Paasweekend mee maakten, zal wel tot de uitzonde ringen behoren; dergelijke aange name temperaturen, die door een frisse wind nog aangenamer wer den, een dergelijke vriendelijke zon die af en toe al een beetje venijnig werd en de menselijke huid zacht jes roosterde, hebben deze dagen tot een echt Paasfeest gemaakt. En velen, zeer velen hebben aan dit feest deelgenomen door de schoonste delen van Nederland te overstromen als het ware. Onge kend was de drukte aan de Neder landse stranden, waar nog wel met zo Veel gezwommen werd, maar waar toch in elk geval ruim werd geprofiteerd van de mogelijkheid tot een zonnebad of tot een zitje op een terras. Keukenhof, de geweldige prach tige bloemententoonstelling, trok duizenden bezoekers. Amsterdam beleefde een invasie van Belgen, Fransen, Denen, Duit sers en Amerikanen; de grensposten wisten geen raad met het passeren de verkeer en in de avond van de 2e Paasdag was het een file van auto's en bussen op de grenswegen van Brabant en Vlaanderen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben bergen werk moeten verzetten; tientallen extra-treinen naar de bol lenstreken en naar Keukenhof, van en naar Amsterdam eli Den Haag moesten worden ingezet, en nog was het allerminst genoeglijk rei zen, gisteravond. Ook in onze omgéving, in de bos sen en de duinen, was 't zeer druk met mensen, die van het schone voorjaarslandschap kwanten genie ten. Al met al waren het prachtige dagen en we hebben er geen spijt van één van de honderdduizénden te zijn geweest die de Spoorwegen en de hotelhouders in het Westen van het land voor onoplosbare pro blemen hebben geplaatst. We heb ben echter niet in een auto of op een politiebureau behoeven te over nachten REISLUST GEGROEID. Toeristische organisaties verwachten, dat het aantal Nederlanders met neigin gen voor een buitenlandse vacantierëis ongeveer 10 procent groter zal zijn, dan in 1951. De grote belangstelling gaat ook dit jaar weer uit naar Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland. Tachtig procent van de Nederlandse toeristen naar 't buitenland zal zich naar deze landen begeven. Ze ven procent, een groeiend aantal dus, wil naar Duitsland. Voor Engeland, de Scandinavische landen, Italië en Spanje is de belangstelling naar evenredigheid van de reiskosten bevredigend. Ook Joe goslavië is thans met verrassend resul taat aan de toeristische markt. De vacantiespreiding blijkt, ondanks propaganda, nog niet geslaagd te zijn. Tot dusver binnengekomen boekingen betreffen voornamelijk de maanden Juli en Augustus. De spoorwegmaatschappijen gaan in concurrentie met de bussen, aanzienlijke reducties geven. Voor Zwitserland is bijv. een arrangement mogelijk met aan zienlijke treinreducties via België-Luxem- burg, mits men tenminste zes dagen ho tel vooruit bespreekt. Verwacht wordt, dat de Mij. Zeeland dezer dagen drastische tariefsverlagingen voor bepaalde categorieën toeristen zal aankondigen, zulks in concurrentie met de bootdiensten op Engeland via Oos tende, MET PAASDAGEN KONINKLIJK PAAR OP SEA-ISLAND. Het Koninklijk Paar is Vrijdag met het speciale vliegtuig van president Tru man, de „Independence", op „Sea Is land" aangekomen, waar de Paasdagen werden doorgebracht. Het is een van de „Gouden Eilanden", die voor de kust van Georgia zijn gelegen. In tegenstelling tot de meeste eiland den Voor de kust van Georgia is „Sea- Island" vrij dicht begroeid. De palmen op het eiland geven aan „Sea-Islaad" een tropisch cachet. Het klimaat is er verrukkelijk, waardoor het een van de meest geliefde ontspanningsoorden van de V. S. is geworden. De „Gouden eilanden" zijn vroeger lange tijd in het bezit van de Spanjaar den geweest. De toenmalige bewoners van het eiland, de „Creek-Indianen kre gen echter op een gegeven ogenblik ge noeg van de overheersing. Later kwamen de Engelsen op het eiland om er ont spanning te zoeken. Het ontspannings oord is gebleven, maar de Indianen zijn inmiddels reeds lang naar elders vertrok ken. H.M. DE KONINGIN EN DE PRINS OP REIS. H.M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben een rustig week-end doorgebracht op het prachtige Sea- Island en zijn Maandag per vliegtuig naar Detroit in Michigan vertrok ken en 's avonds daar gearriveerd. Zij zullen o.m. de Ford-fabrieken bezoeken. Verder gaan ze naar Grand Rapids, één der eerste Neder landse nederzettingen. DE A.S. GROSLIJST-STEMMING Vijf kiescomité's in kring Tilburg. Op Zondag 20 April vindt de z.g. groslijststemming plaats. De ingeschreven léden der K.V.P. kunnen door middel van deze stemming invloed uitoefenen op de definitieve samenstelling van de candidatenlijst. In het gehele land zijn kiesco mité's opgericht, die ijveren Voor bepaalde eandidaten, als regel voor candidaten die naar haar mening een te weinig gunstige plaats heb ben verkregen op de door Verkie. zingsraad en Kring-adviescom missies samengestelde lijst. In de Rijkskieskring Tilburg, zo vernemen wij, zijn een vijftal van dergelijke kiescomité's gevormd, t.w. een voor de heren A. de Wolf, Breda en F. Hoogers, Tilburg een voor ir. C. van Meel, Tilburg en R. W. Janssen, Roosendaal een voor mr. C. v. d. Mortel, Tilburg een voor dhr. C. v. d. Broek, Roo sendaal en een voor dr. W. de Kort, Goirle. In de kieskring Den Bosch een /voor mr. v. d. Heuvel. WERK AAN DE AMEROEVER. Geen gevaar voor Dordt. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Burgre (P.v.d.A.) betreffende de afsluiting van het Vloedspui en het Gat van den Ham heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, schriftelijk geantwoord, dat het juist is dat aan de Zuidelijke Anner- oever werkzaamheden in uitvoe ring zijn, strekkende tot de afslui ting van het Vloedspui en het Gat van den Ham Bij de behandeling van het vraagstuk der Watervrijmaking van de gebieden van Donge en Oude Maasje en vari de Biesbosch is toe, gezegd, dat geen werken zouden worden ondernomen, dié vergro ting van het waterbezwaar bij Dordrecht tengevolge zouden heb ben, voordat tevens maatregelen zouden worden ondernomen om dat waterbezwaar weer te beper ken, terwijl bovendien werd toe gezegd, dat de Staten-Generaal Tijdig in kennis zouden worden ge steld van de bovenbedoelde bevei. ligingsmaatregelen, opdat men zich daarover een oordeel zou kunnen vormen. Dë afsluiting van het Gat van den Ham en het Vloedspui zal geen waarneembare invloed heb ben op de stormvloedstanden bij Dordrecht, zodat er geen enkel bezwaar bestaat deze werken uit te voeren. THERESE NEUMANN. Reuter meldde uit Konnersreuth dat Therese Neumann weer bloed de op drie plaatsen van haar li chaam, waar Christus door de kruisiging en de doornenkroning werd gewond. Deze bloedingen, waarover de Katholieke Kerk zich nimmer of ficieel heeft uitgelaten, doen zich by Therese Neumann sedert 1926 jaarlijks op Goede Vrijdag voor, met uitzondering van vorig jaar.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1