Waalwijkse en Langsir 'HEMES ""■ZtitouMeüC? Raadsvergadering Loonopzand. KRI0FIAV01 VRIJDAG 25 APRIL 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Lof voor 't werk van B. en W. enerzijds, kritiek van de heer Mailens anderzijds. w"d. l: ;j, LLLl lL» begrotingsbehandeling. voorkomt en geneest CIA VAN BOORT SPEELDE FLORIS ENDE BLANCEFLOER. 75e JAARGANG No. 34 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" De heer Mailens, die bij de begro tingsbehandeling ook de voornaamste opposant zou zijn, had in het begin van de vergadering reeds een vijftal bezwa ren tegen de vast te stellen notulen, die hem dingen lieten zeggen, die hij niet ge zegd had. De voorzitter zag niet in, dat de lezing die de heer Mailens nu voor stelde enige verandering bracht in de redactie van de notulen; de heer Mai lens hield echter voet bij stuk en ver klaarde dat de notulen zoals ze aange boden werden een vals beeld gaven. Hij wenste stemming en met 10 tegen vijf stemmen werden de notulen gearresteerd; tegen stemden de heren van Kuyk, Mai lens, Elshout, Grootswagers en van Laarhoven. i Bij de ingekomen stukken was ook een reclame van de heer H. v. d. Heuvel, uit Loonopzand, die restitutie vroeg van de hondenbelasting over )1951. B. en !W. stelden echter voor de gevraagde resti tutie niet te verlenen daar de tijd voor reclames verstreken was. Ook hiertegen maakte de heer Mai lens zeer ernstige bezwaren. Deze man, zei hij, had steeds trouw zijn hond aan gegeven; dit jaar was dit door omstan digheden enigszins verlaat. De verorde ning zegt dat de aanslag, wanneer men zijn hond niet aangeeft, 4 x 2.50 kan worden, waar haalde de burgemeester dan de aanslag van f 20.vandaan? De voorzitter antwoordde, dat er in de verordening stond „Ran worden ver hoogd", de uiteindelijke beslissing be rustte bij B. en W. De heer Mailens betoogde daarente gen dat er stond „Wordt verhoogd"; en toen hem de voorzitter hierin geen gelijk gaf wenste hij stemming. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 10 tegen 5 stemmen, nl. die van de heren van Kuyk, Mailens, Els- hout, Grootswagers en van Laarhoven. Het voorstel tot wijziging van de ge meentelijke bouwverordening gaf de heer Mailens ook aanleiding tot net maken van enkele opmerkingen. Hij moest zich echter onbevoegd verklaren om de wij zigingen te beoordelen, omdat hij geen bouwverordening in huis had. Maar toch moest hij tot de conclusie komen dat er wel enig bezwaar bestond tegen de be paling O at men verplicht was, zich aan te sluiten bij de waterleiding, wanneer deze gelegd wordt op plaatsen waar vroeger geen waterleiding was. Terwijl hij ook bezwaren maakte tegen het voor schrift dat er in W.C.'s waterspoeling moest zijn. De mensen, dacht hij, wer den hier onnodig op kosten gejaagd. In de vroegere verordening berustte bij B. en W. de bevoegdheid woningen te doen aansluiten, aldus de voorz., ter wijl dit voor nieuwbouw altijd verplicht was geweest. Nu echter waren er nog verordeningen die ruimte lieten voor ont heffing van deze verplichting. De heer Beerens merkte nog op, dat men toch on mogelijk bezwaren kon zien, wanneer 'n betere huisvesting hierdoor bevorderd Ue raad verklaarde zich hierna ac- coord met deze wijziging, terwijl ook de verlaging van de tarieven voor honden de algemene instemming had. Algemene beschouwingen. Alvorens men overging tot de behan deling van de begroting en detail, gaf de voorzitter de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen, van welke gelegenheid de heer Mailens, zoals we reeds zeiden, gebruik maakte, om een aantal op- en aanmerkingen te maken. j - i Hij begon zijn uitvoerige beschouwing met er op te wijzen dat bij zijn vrien den en hem de overtuiging bestond dat er te weinig raadsvergaderingen werden gehouden. In een gemeente als de onze, aldus de heer Mailens, moet er minstens eenmaal per maand een raadsvergade ring zijn, en zoveel meer als nodig is. De raad heeft in zijn huidige samenstel ling tot April 1952 18 maal vergaderd, dat betekent 1 maal in de twee maanden. Desnoods zullen wij maatregelen tref fen om hierin verandering te brengen. Vervolgens laakte de heer Mailens het ontbreken van diverse commissies uit de raad, zodat men vaak kwam te staan voor punten die de nodige voorbereiding hadden gemist. B. en W. traden soms eigenmachtig op in aangelegenheden die tot de com petentie van de raad behoorden en hij somde een aantal gevallen op. Er was aan de raad een crediet ge vraagd voor de verbouwing van de ambtswoning, maar de verhoging van dit crediet was niet gevraagd. Voor de verbouwing van het raad huis was er evenmin een raadsbesluit geweest. i j j De nieuwe trottoirs in de Tramlaan die een bedrag beliepen van 8000.-— had ook een zaak van de raad moeten zijn. Men voerde deze werken ook uit en achteraf kwam men de raad dikwijls nog om toestemming vragen. De raad zou hier niet meer op terugkomen, wanneer het werk eenmaal was gebeurd, maar deze gang van zaken was in strijd met de gemeentewet. In de Gasthuisstraat had men keien naar België verkocht, zonder medeweten van de raad en hier haalde de heer Mailens een aantal voorbeelden van de gemeente Tilburg aan, waaruit moest blijken dat dergelijke dingen aangelegen heden waren waarin de raad gekend moest worden. Wij vertrouwen, aldus de heer Mai lens, dat B. en W. hierin verandering zullen brengen, zo niet, dan zullen wij niet aarzelen te bevoegder plaatse ons beklag te doen. En nadat hij de houding van B. en W. in de kwestie van de aan slagen voor de hondenbelasting ernstig had gelaakt, vroeg hij; Waar blijven de vele verordeningen en instructies, waar om reeds geruime tijd geleden werd verzocht. Hij noemde het niet inwilli gen van dit verzoek een gebrek aan vol doende correctheid tegenover de raad. Hij wees er voorts op dat de vragen die de leden in de raad stelden niet goed beantwoord werden; hij vond het on juist dat het personeel van de gemeente diensten voor derden verrichtten; in 1951 werkten 2 vrachtauto's met chauffeurs, plus 4 arbeiders ;aan de omgeving van de St. Jozefkerk; men kon dit en dergelijk Werk beter laten doen door mensen die hiermee de kost moesten winnen voor hun gezin. I Hij maakte voorts bezwaar tegen het feit dat de raad bij diverse gelegenheden door B. en W. niet uitgenodigd was. MET DE BRANDWEER OP DE GOEDE WEG? Nadat hij de vraag gesteld had waar de kiosk in Kaatsheuvel gebleven was en sinds wanneer de muziekverenigingen geen publieke concerten meer gaven, kwam hij te spreken over de brandweer. Rukte deze, vroeg hij, niet vaak te vlug en met te groot materiaal uit? Werd al dus de gemeente niet nodeloos op grote kosten gejaagd, en kon men die niet op rekening brengen van degene die onno dig en onjuist alarm gaf, of kon men zich van tevoren niet goed inlichten? Zijn we wel op de goede weg met de brandweer, vroeg spreker zich af; is het leidinggevend personeel hiertoe eigenlijk wef bekwaam. We hebben een mooie kazerne, maar op de wedstrijden te Baarle Nassau bezette de Kaatsheuvelse brandweer de laagste plaats. Een diepgaand onderzoek naar de oor zaken hiervan vond hij dringend nood zakelijk en hij zou willen voorstellen een commissie uit de raad te benoemen. Vervolgens wees de heer Mailens er op, dat hij reeds vroeger een centrale boekhouding dringend aanbevolen had, kan dat nu eindelijk eens vlug worden tegemoet gezien. Nooit had de raad ook een verslag van controle op welke ambtenaar ook, gehad. Waaraan ontleenden B. en W. de bevoegdheid om aan het sportparkbe- stuur de bevoegdheid te verlenen par- keergeld te heffen van op de openbare weg geparkeerd staande auto's? Hoe zit het met de commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. Voorts was er een algemene klacht dat de spreekuren van de burgemeester zo onregelmatig gehouden werden. BEGROTING AANGEBODEN TOEN ER NOG NIETS WAS. De heer Mailens vond het zeer onjuist dat de begroting nu pas behandeld werd. In de December-vergadering was de be groting reeds aangeboden, maar hij wist dat er toen nog niets was. Dit was een farce. We weten, aldus spr., een goede grap te waarderen, maar het volgend jaar zullen wij hier niet aan mee doen. Het lijkt er op dat B. en W. de raad bagatelliseren willen; de raad is er zich echter van bewust, althans wat ons be treft, het hoogste college in de gemeente te zijn. Het was hem voorts bekend, dat B. 6 W. brieven, waarin de mening van de raad werd gevraagd, achterhielden. De raad is niet slaafs, zei hij. Er bestond een geweldige ontevreden heid in de gemeente over de toewijzing van woningen. Pleegden B. en W. wel voldoende overleg met de woningcom missie. En hadden B. en W. wel de be voegdheid om woningen van de ge meente te verhuren. Het euvel van de put op de markt was hersteld, maar nu openbaarde er zich andere euvels; de klachten van de bewoners daar werden schijnbaar niet behandeld. Men had toch niet voor niets Zo'n uit gebreide dienst van openbare werken. De heer Mailens bepleitte voorts dat de wegencommissie de gevallen moest behandelen die nu in de rondvraag aan de orde worden gesteld. Ons wacht, vervolgde de heer Mailens een grote activiteit van de plaatselijke Middenstand, en mijn vrienden en ik wensen hen nu reeds alle succes toe; maar volgens hem was de raad de enig aangewezen autoriteit om een verlating van het winkelsluitingsuur toe te staan. Dan pleitte hij voor de opheffing van het Burgerlijk Armbestuur en de invoer van een sociale dienst, hetgeen een gro te bezuiniging zou betekenen; en een be zuiniging was zeer nodig; bij het begin van dit jaar bedroeg de vlottende schuld van de gemeente 1.892.763.terwijl leningen en rijksvoorschotten een bedrag beliepen van 2.143.839.De ge meente moest de uitgaven beperken tot het hoogst noodzakelijke. EEN ANDER GELUID. Toen de heer Mailens uitgesproken was kreeg de heer de Cock de gelegen heid tot het houden van een algemene beschouwing. Hij maakte het kort en noemde de gang van zaken in de ge meente goed. Iedereen kon hier de pols slag van de vooruitgang waarnemen. Er werden frisse initiatieven ontplooid. Al leen was men ten achter waar het de woningbouw betrof; hij vroeg de speci ale aandacht van B. en W. voor dit probleem, evenals voor de bouw (van het Tehuis voor Ouden van Dagen en de wegencommissie. „Ik heb begrepen", aldus beantwoord de de voorzitter de algemene beschou wingen, uit hetgeen de heer Mailens zei, dat er niets deugt van Burgemeester en Wethouders, en daarom doet het me genoegen, wat de heer de Cock gezegd heeft"; en hij verzekerde de heer de Cock van de ijver van B. en W. wat betreft de door hem genoemde punten. Hierna ging men over tot een 'behan deling van de begroting aan de hand van de door de commissie gemaakte op merkingen en het antwoord van B. en W. hierop. Het zal ons niet altijd mo gelijk zijn precies alles weer te geven, omdat ons de memorie van toelichting, het rapport van de commissie en het antwoord van B. en W. ontbreken. In elk geval op een gegeven moment stelde de heer van Cuyk voor een be paalde post te laten vervallen, die des tijds met een kleine meerderheid was aangenomen. De voorzitter antwoordde hierop dat het voorstel van' B. en W. indertijd inhield de enige mogelijkheid om de uitbreiding van het electriciteits- net tot stand te brengen. Het was niet mogelijk de heffing van 33 die eigen lijk 75 had moeten zijn te laten ver vallen. De heer van Kuik wenste stemming die tot resultaat had dat de post gehand haafd bleef met de vijf stemmen van de heren van Kuyk, Mailens, Elshout, Grootswagers en Van Laarhoven tegen. PERSONELE BELASTING. De personele belasting gaf de heer Mailens aanleiding er op te wijzen dat men thans de figuur kreeg dat mensen die eerst buiten de personele belasting Vielen, nu, wanneer ze een groter huis van B. en W. kregen toegewezen, wel belasting moesten betalen. Hij zou graag zien dat besloten werd de klasseindeling van de personele belasting zodanig te veranderen dat dit niet meer voor kon komen. De voorzitter kon de beer Mai lens niet goed volgen en wijziging in de belastingtarieven zou bovendien be zwaarlijk zijn, de begroting liet dit niet toe en het evenwicht van de begroting zou in gevaar worden gebracht. De heer Mailens vond deze wijziging absoluut geen overbodige weelde; de hu ren waren de laatste tijd allemaal zo verhoogd, dat veel mensen nu in de per sonele belasting vielen, die er vroeger niet in vielen. De vdorzitter bleef volhouden dat het niet mogelijk was tot wijziging over te gaan. Waarom niet? vroeg de heer Mailens. Omdat de middelen hiertoe niet aan wezig zijn, antwoordde de voorzitter. En de heer Mailens wees op diverse hogere inkomsten voor de gemeente. Het kwam tenslotte tot een stemming die uitwees dat de heren van Kuyk, Mailens, Elshout, Grootswagers, van Laarhoven en Beerens in de minderheid waren. Een ander punt gaf de heer Mailens aanleiding te wijzen op de onjuiste han delwijze van B. en W. inzake een advies dat door prov. staten aan de raad ge vraagd werd; het schrijven was niet be handeld, omdat aldus het antwoord van B. en W. de tijd hiervoor ontbrak; de heer Mailens zag 'hier weer het nadeel van weinig vergaderingen. Hij drong er op aan, dan desnoods in het vervolg door middel van een briefje de mening van de raad te vragen. MEER RAADSVERGADE RINGEN? Bij de behandeling van de post pre sentiegeld voor de raad stelde de heer Mailens voor deze post te verhogen met 150, om de mogelijkheid voor meer raadsvergaderingen te openen. Ook de heer Beerens was van mening dat er te weinig vergaderingen gehouden werden. De voorzitter verklaarde dat het col lege, dat de vergaderingen bijeenriep, van mening was dat dit gebeurde zo dik wijls als het nodig was; dit hing af van het aantal punten en het karakter hier van. 1 j i Bovendien had 'het voorstel tot Ver hoging van deze post weinig zin, daar mee immers werden er nog niet meer vergaderingen gehouden. De heer Mailens stelde echter toch de verhoging met 150.voor, maar de leden die voor stemden, te weten de he ren van Kuyk, Mailens, Elshout, Groot swagers, van Laarhoven en Beerens, waren te weinig in getal en het voorstel werd dus verworpen. De heer 'Mailens maakte bezwaar te gen de rijwielvergoeding voor de ge meentebodes, die hij te gering vond; de voorzitter wees er echter op dat de bo des ook vergoeding kregen uit 'hoofde van andere functies; de heer Mailens verlangde dit keer geen stemming, maar wenste niettemin aantekening dat hij te gen deze post bezwaar maakte. Bij een ander hoofdstuk zegde de voorzitter toe nogmaals pogingen in het werk te stellen de vergoeding voor le den van de stembureaux van 7.50, te brengen op 10. De heer Mailens wil vervolgens de post voor welstandstoezicht geschrapt zien, de eigen dienst moet in staat zijn het welstandstoezicht uit te oefenen. De voorzitter wilde buiten beschou wing laten of het personeel van open bare werken hiertoe in staat was, het zou in elk geval echter te zwaar 'belast Worden. Niettemin stelde de heer Mailens Voor de post te schrappen; zijn voorstel echter werd slechts gesteund door de heren Grootswagers en van Kuyk en kon dus niet in stemming gebracht worden. De post onderhoud van wegen was voor de heer Beerens aanleiding aan te dringen op een tijdige opgave van de plannen die B. en W. ten dien aanzien hebben en van de gelden die hiermee gemoeid zijn. De voorzitter betoogde dat wanneer de werkzaamheden binnen het raam van de begroting kunnen geschie den, het geen vernieuwing is maar on derhoud, waarvan geen opgave ver strekt behoeft te worden. De heer Mai lens was van mening dat het bedrag van de begroting niet bepaalde of iets onderhoud of vernieuwing was. De heer Broeders constateerde met genoegen dat er in het afgelopen jaar veel voor de wegen was gedaan; en hij hoopte dat ook hetgeen nog resteerde de aandacht zou hebben van B. en W. De voor zitter deelde in dit verband mee, dat men een plan dienaangaande had voor gelegd aan de commissie voor werkver ruiming en hij sprak de hoop uit dat men hiermee succes zou hebben. Dan ontwikkelde zich een debat tus sen de voorzitter en de heer Mailens of de verwarming en 'het licht dat ge bruikt werd voor avondcursussen in de lagere scholen ten laste kon komen van art. 101 van de L.O. wet; de heer Mai lens meende van wel, B. en W. stelden een afzonderlijke subsidie voor en de heer Mailens stelde voor deze subsidie te laten vervallen; ook nu echter kreeg zijn voorstel te weinig steun zodat het niet in stemming kon worden gebracht. Besproken werden vervolgens nog de subsidie aan St. Jan te Berkdijk, die de heer Mailens met 100 wilde verlagen, terwijl door de voorzitter werd opge merkt dat men beter kon wachten tot het 'betreffende besluit door 'G.S. was goedgekeurd; ook de verplaatsbare kiosk maakte punt van besprekingen uit, in welk verband de heer Grootswagers, ge assisteerd door de heer Mailens, infor meerde naar de openbare concerten, die gegeven zouden worden door de plaat selijke verenigingen. Sinds Augustus '51, antwoordde de voorzitter, was hier te weinig tijd voor geweest. De voorzitter stelde voorts de heer Mailens gerust betreffende de controle op de vermakelijkheidsbelasting in het sportpark en tenslotte toen niemand meer een op- of aanmerking had, werd de begroting vastgesteld. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Na de gemeentebegroting kwam de goedkeuring van de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1952 aan de orde, die de heer Mailens aanleiding gaf tot het maken van enkele opmerkingen. Hij had een bedrag van 14.550.uit getrokken gezien, waarvan 6500 uit gekeerd moest worden in de vorm van geld, 5700 in de vorm van levens middelen en 400 voor brandstoffen. De heer Mailens vond het raadzaam de bedeling zo veel mogelijk in natura te verschaffen. Hij vond ook de uitgave van 6500 voor de uitzending van 15 kinderen zeer hoog. Nadat de heer Beerens aan het woord was geweest ging men ook met deze begroting accoord. 21.500.- uit nationale woningbouw. Ook de gemeente Loonopzand gaat de vruchten plukken van de grote natio nale woningbouwlening. In de vergade ring deelde de voorzitter mee dat voor een totaal van 21.500.aan obliga ties de voorkeur was uitgesproken voor Kaatsheuvel-Loon-op-Zand; de op brengst van de rente-spaarbrieven voor de gemeente was nog niet bekend. Geen van de aanwezigen had natuurlijk be zwaar tegen het aangaan van een geld lening met de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten ten bedrage van de ter be schikking van de gemeente komende gelden. 1 Evenmin had de raad bezwaar tegen het verlenen van een crediet van 5000 voor de inrichting van het gebouw ge meentewerken. B. en W. stelden tenslotte voor twee rekening-courant overeenkomsten aan te gaan met twee Haagse instellingen tot een gezamenlijk bedrag Van '1.200.000 tegen een rente van 3 RONDVRAAG, Toen de rondvraag aan de orde kwam vroeg de heer van Kuyk of het niet mogelijk was bij de nieuwe weg waar die uit loopt op de Dongense straat een waarschuwingsbord te plaatsen. De voorzitter verklaarde dit zeer wel mo gelijk. De heer Mailens maakte aanmerkin gen op het feit dat men vorige week bi) zomers weer aan het bomen planten was. Hij vond het niet de geschiktste tijd. De voorzitter zei dat het nu de geëigende tijd was, eind Maart of begin April; hel zomerse weer had hen echter wel wal verrast, men was niettemin doorgegaan om niet helemaal achterop te komen. Er ontwikkelde zich een klein debat welke tijd nou het meest geschikt was om bo men te planten, waarbij de voorzitter zei te steunen op de adviezen van de Heide- mij. en Architect de Gruyter uit Tilburg. De heer van Noye vroeg de aan dacht van het gemeentebestuur voor de" riolering van de woningwetwoningen aan de Hoge Steenweg te Loonopzand. Het vuile water drong soms de kelder van de woningen binnen. De voorzitter moest toegeven dat de riolering daar zeer ongelukkig was; bij abnormale regenval had men het niet in de hand, omdat de riolering van die woningen lager lag dan de overige Loonse riolering. Voor een afdoende oplossing zou men moeten wachten tot het nieuwe rioleringsplan voor Loon werd uitgevoerd. Misschien was het in tussen mogelijk een tijdelijke oplossing te vinden. De heer Grootswagers tenslotte vroeg of er in de gemeente nog niet geprobeerd was industriewoningen te bouwen. De voorzitter was van mening dat er enkele grote „maren" aan deze wonin gen verbonden waren: waar moest het geld vandaan komen; en voorts zouden deze woningen door de rente en de af lossing op 8.a 8.50 komen, hier kwam dan het onderhoud nog bij en de belasting en dat alles ten laste van be trokkenen. Het gemeentebestuur was hieromtrent in overleg getreden, maar, zei de voorzitter, we moeten er zeer voorzichtig mee zijn, elders heeft men reeds teleurstellende ervaringen opge daan; we zijn niettemin van plan het 'ns te proberen met 10 a 15 woningen. En hierna dankte de voorzitter de le den voor hun aanwezigheid, waarna hij de vergadering sloot. 1.30 tot 3 uur Receptie ten hui ze van de heer H. Trimbach. 5 uur Plechtig Lof. Dinsdag 29 en Woensdag 30 April Om 8 uur in de Gildenbond op voering van het spel „Estaminet de Witte Katte", door actrices en acteurs uit de Parochie. VIER ZILVEREN JUBILARISSEN A.Z. - Ap 2 Mei a.s. zullen-^ie heren H. Trimbach, Waalwijk, P. de Hoog, Oosterhout, J. Kraak, Ca- pelle, J. in 't Groen Dongen de dag •herdenken, dat zij 25 jaar geleden werden aangesteld als agent van het Algemeen Ziekenfonds te Tli- 'burg. Zij zullen in de vergaderzaal Van het Ziekenfonds te Tilburg, in tegenwoordigheid van directie, fa milie en personeel officieel worden gehuldigd. VERGADERING BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN BAARDWIJK. De stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap de Binnen, en Buitenpolder van Baardwijk hiel den op Dinsdag 22 April j.l. hun jaarvergadering in café ,,'t Vosje" te v.m. Baardwijk. De voorzitter, de heer A, v. Tuyl, opende deze vergadering en ver welkomde de aanwezigen, waarna 'de notulen onveranderd werden goedgekeurd. De rekening 1950-51 werd voor. lopig! vastgesteld met aan inkom sten een bedrag van 7702.88 en aan uitgaven 6452.66, met een batig saldo dus van 1250.22. De begroting 1952-53 werd voor. lopig vastgesteld op 8988.97. Diverse wijzigingen van de be groting 1951-52 veroorzaakten een totale verhoging van 347.en k een totale vermindering tot het zelfde bedrag. Vervolgens werden tot hoofdin geland en plaatsvervanger voor het Waterschap Zuiderafwateringska- naal benoemd de heer A. G. van Tuyi en Jac. van Woensel. mssms. DODENHERDENKING. De Dodenherdenking zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 3 Mei. Bijeenkomst op 't Raadhuisplein te 7.30 uur. Na een kort bezoek aan de exe cutieplaats door 't college van B. en W„ Bestuur van Waalwijks Be lang en genodigden, wordt in stil le stoet getrokken naar 't monu ment aan de Burgemeester Moo- nenlaan, ditmaal door de Stations straat, Julianastraat, Mr. v. Cooth- straat en Burgemeester Moonen- laan. Bij het monument voor de geval, lenen zal het doden-appèl worden gehouden, waarna krans- en bloemlegging. De liedertafel „Oefening en Vermaak" zal de muzikale omlijs ting op zich nemen, terwijl van 7.458 uur de kerkklokken zullen luiden. Het bestuur van Waalwijks Be lang vertrouwt dat zeer vele inge zetenen de stille tocht vanaf het Raadhuisplein zullen meemaken, 't Vorig jaar was de deelname zeer groot, maar 't kan nog beter, nog algemener. BEVRIJDINGSDAG. Ter herdenking van de bevrij dingsdag op Maandag 5 Mei a.s. zullen des avonds de liedertafel „Oefening en Vermaak" en de har monie „St. Crispijn'' concerteren op de kiosk op 't Raadhuisplein, op uitnodiging van Waalwijks Be lang. EMMABLOEM-COLLECTE. De opbrengst der Emmabloem- collecte ten bate van de T.B.C. be draagt 167.80. Onze hartelijke dank voor de actieve verkoopsters. FEESTELIJKHEDEN IN DE ST. ANTONIUSPAROCHIE. Ten gerieve van onze lezers ge ven we hier nogmaals een beknopt overzicht van de feestelijkheden bij gelegenheid van het gouden feest van de St. Antoniusparochie Donderdag 24 April Begin van het parochie-triduum. Zondag 27 April Algemene H. Communie. 10.30 uur Plechtige LI. Mis. 12.30 uur Receptie van het Kerkbestuur in het parochiehuis en huldiging van de gouden koorzan ger H Trimbach. wm t0 uWttt" De vergadering machtigde het bestuur tot het uitvoeren van on derhoudswerken in eigen beheer. De omslag voor onbebouwde eigendommen volgens kadastrale huurwaarde werd vastgesteld op 12% voor onbebouwd Bij de mededelingen werd ken nis gegeven van enkele processen 'verbaal van kasopname. Toen de rondvraag aan de orde was werd door de heer A. Verhoe- Wen uit Udenhout gevraagd of het mogelijk was in de polder bevrijd te blijven van het vuile .water uit de polder van Waalwijk, door het plaatsen van een schoeiïng in het uiteinde van de „tweede brugsloot" zou alles verholpen zijn. Hier zou voor gezorgd worden, 'Van zeer vele ingelanden was er een klacht binnengekomen over 't storten van vuil langs de Winter dijk. Het bestuur zegde toe dat er strenge maatregelen zetroffen zou den worden, om hierin spoedig verbetering te brengen. Tenslotte sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor het goede verloop hier van. Het Comité Ouden van Dagen mag niet ontevreden zijn over hex resultaat van zijn inzamelingsactie, waarvoor men ditmaal een sym pathieker middel te baat nam dan de straatcollecte. Voor velen bleek de naam Cia van Boort voldoende attractief te zjjn, zowel de middag, als de avondvoorstelling werd door een groot aantal gasten bij gewoond. Voor een enthousiaste jeugd ver toonde zij in de middaguren de sprookjes van Repelsteeltje en Hans en Grietje, 's Avonds zagen wij een omwerking van de roman „Floris ende Blancefloer", een nogal bewerkte omwerking, het geen niet wil zeggen dat ze niet volkomen aanvaardbaar was maar het poppenspel is nu eenmaal aan een aantal beperkingen onderhe vig wanneer deze beperkingen echter zodanig begrepen worden als Mej. van Boort dat doet, dan krijgen we niettemin veel schoons te zien, vooral ook omdat zij niet aarzelde door eigen opvattingen en eigen vondsten het spel te doen leven. De levendigheid was inder daad wel een der meest opvallende eigenschappen van dit poppen spel en die levendigheid werd nog geaccentueerd door het volkomen iigen karakter der poppen. Zeer schoon waren ook de de cors, zowel als de costumering van de poppen, aldus werd ieder to neeltje een schilderij dat opviel door een warm coloriet.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1