DE LENGSimi Waalwijkse en Langstraaise DRUNEN HAARSTEEG HEUSDEN GENDEREN VLIJMEN SPRANG SPRANG-CAPELLE WASPIK DONGEN OAPELLE RAAMSDONK GEERTRUIDENBERG De Eerw. Broeders gaan Drunen verlaten 75e JAARGANG No. 34 VRIJDAG 25 APRIL 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 lil 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. P- Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Na een 100-jarig verblijf gaan de Eerw. Broeders ver trekken. Een religieuse ge meenschap, eertijds uit de Drunense bevolking zelt voortgekomen. Veel goed en heilzaam werk. In verband met de aankoop van het St. Franciscus-gesticht door het R.K. Kerkbestuur, zullen de Eerw. Broeders Penitenten in Juni a.s. Drunen gaan verlaten. Het zal een vreemde gewaarwording zijn, Dru nen zonder de Broeders. Wie was er in het verleden geen lid van de Congregatie die stond onder leiding van de Broeders, en hoevelen hebben in dat huis niet een familie-lid opgenomen gezien, om op de oude dag te worden verpleegd. Het lijkt ons goed om bij dit ver trek een korte terugblik te werpen op dit 100-jarig verblijf in Drunen, en deze korte historie zal ons leren hoezeer deze religieuse gemeen schap, voortgekomen uit de bevol king zelf, één was met Drunens ge meenschap en welk een heilzaam werk deze religieuse congregatie tijdens haar 100-jarig verblijf in Drunen speciaal voor de jeugd heeft verricht. In 1840 werd door de toenmalige Deken en Pastoor Coppens een con gregatie opgericht voor jongeman nen. Het doel van deze congregatie was: het tanende geestelijk leven van die dagen van het door rampen, oorlog en overstroming geteisterde Drunen nieuw leven in te blazen. Dit trachtte men te bereiken door godsdienstige oefeningen en 't bie den van gepaste ontspanning. Het succes was algemeen en velen wer den lid van de door pastoor Cop pens gestichte congregatie. Een vier tal leden van deze congregatie, met aan het hoofd C. Pijnenburg, gaven in die dagen het verlangen te ken nen om gezamenlijk als Broeders een religieus leven te gaan leiden. Dit werd toegestaan en pastoor Cop pens ontwierp de algemene regels waaronder men zou gaan leven. Deze eerste poging echter mislukte en na 5 a 6 jaren werd onderling besloten deze religieuse gemeen schap op te heffen. Twee jaren later, in 1851, onder namen C. Pijnenburg, M. Robben, A. de Gouw en P. v. Drunen een nieuwe poging die beter lukte, en deze vier jongelingen mogen dan ook als grondleggers worden geken merkt. Deze stichting gebeurde met goedvinden van de toenmalige Bis schop van 's-Hertogenbosch, Mgr. Emmaus. De Hoogeerw. heer Deken Coppens ontwierp de eerste regels. Deze korte geschiedenis leert ons hoe deze gemeenschap van Broeders eigenlijk is voortgekomen uit de jongenscongregatie, dus uit de Dru nense bevolking zelf. In Mei 1852 vond de eigenlijke stichting plaats, toen met toestem ming van de Overheid het ordekleed der Fraters van Tilburg werd aan genomen, terwijl de leden zich te vens een kloosternaam mochten ge ven. In 1860 werd de eigen constitutie goedgekeurd door de Bisschop van 's-Hertogenbosch, die het klooster tevens onder zijn hoge bescherming nam. De directeur van het klooster was de pastoor der parochie. Vanaf het begin had men ook een eigen kloostergebouw, dat zich in de loop der jaren gestadig uitbreidde en in 1858 bouwde men reeds een grote zaal, die bestemd was om kinderen katechismusles te geven en 's Zon dags hierin, onder leiding van de Broeders, gepaste ontspanning te bieden. De eerste taak van de Broe ders was jeugdzorg. Dit, 100 jaren geleden, aanvanke lijk klein en bescheiden begonnen jeugdwerk, groeide onder leiding van de Broeders en de diverse De ken Pastoors die Drunen in die ja ren heeft gekend, uit tot een model inrichting, die nergens in het bis dom zijn weerga heeft gekend. Practisch de gehele mannelijke bevolking was lid van deze congre gatie en 's Zondags en door de week trok men naar het „klooster" waar men op talrijke manieren zijn ont spanning kon vinden, terwijl ook de godsdienstige oefeningen niet ver geten werden. Dit gold zowel voor de eigenlijke jeugd als voor de rij pere jeugd en de ouderen, die allen in aparte zalen waren onderge bracht. Uit deze jongens-congrega tie groeiden, onder leiding van de Broeders, talrijke ontspanningsclubs en verenigingen, zoals Harmonie, Toneel, Gymnastiek, Voetbal, Hand boog, Biljart, Schaak, Dam- en Kaartclubs, terwijl Jonge Wacht, Altaarwacht enz. voor de jeugd niet ontbraken. Nog heden ten dage leggen de tal rijke grote gebouwen rond het St. Franciscusgesticht zichtbaar getui genis af van de groei- en de bloei tijd van wat vóór 100 jaren klein, schuchter en bescheiden werd be gonnen. In 1940 brak een nieuwe tijd aan voor de Broeders, toen deze kloos tergemeenschap n.l. overging naar de Broeder Penitenten van Boekef Deze Orde, die zich speciaal belast met het verzorgen van zwakzinni gen had zich aanvankelijk tot doel gesteld van het gesticht in Drunen een nazorgs-oord te maken, maar de oorlog kwam en het is zo ver nooit gekomen. De oorlog ging voorbij en hieruit kwam Drunen zwaar geha vend te voorschijn. De grote patro naatszaal werd noodkerk, de kleine patronaatszaal bewaarschool, de gymnastiekzaal vergaderzaal en de gang naar het „klooster" verdween. De talrijke clubs en verenigingen, uit de congregatie voortgekomen, werden langzaamaan gereorgani seerd en kwamen hiervan los te staan; een nieuwe tijd met andere en nieuwe verhoudingen en eisen brak aan. Maar de geschiedenis leert óns dat 100 jaar Broeders in Drunen betekent: 100 jaar jeugdwerk met een bloeitijd, die wij onder de nieu we verhoudingen hopenlijk nog eens weer mogen beleven. Ook de verzorging van Ouden van Dagen was één van de werkzaam heden die de Broeders zich tot taak hadden gesteld, een taak die zij heden nog met onverminderde ijver vervullen. Nog een korte tijd, en dan zijn de Broeders vertrokken. Door hun veel en heilzaam werk hebben zij velen aan zich weten te verplichten. De religieuse gemeen schap, eertijds uit Drunen zelf voortgekomen, is zozeer met Drunen vergroeid, dat dit vertrek een leeg te zal geven, maarde her innering aan de Broeders zal wel 'niet gemakkelijk vervagen. DODENHERDENKING. Maandagavond werd een algemene vergadering gehouden voor genodigden ter bespreking van de organisatie van de dodenherdenking op Zaterdag 3 Mei a.s. Op deze vergadering waren tegen woordig afgevaardigden van diverse verenigingen, onderwijzend personeel, etc. De vergadering werd gehouden on der voorzitterschap van de Edelachtbare heer Burgemeester iSnels. De dodenherdenking op 3 Mei des avonds, zal kunnen geschieden op het terrein tegenover het gemeentehuis, doch bij eventuele werkzaamheden aldaar op het terrein achter de noodkerk. Aan de herdenking zullen deelnemen o.a. alle verenigingen en de drie hoogste klassen der lagere school. Een en ander zal nog nader worden geregeld. Aan de vergadering werd ook voor gesteld om over te gaan tot de oprich ting van een vereniging Drunen Voor uit of ,D,rupen en Elshout Vooruit. Het ligt in de bedoeling deze vereniging te belasten met werkzaamheden welke het algemeen gemeentebelang betreffen. Het is de bedoeling dat deze vereniging be staat uit verschillende vertegenwoordi gers van de in de gemeente gevestigde verenigingen. Uit deze vertegenwoordi gers kan dan het dagelijks bestuur wor den gekozen, het zgn. werkcomité. Over deze zaak werd zeer uitvoerig en geruime tijd van gedachten gewisseld. In principe werd besloten tot oprichting van een dergelijke vereniging over te gaan, doch hiervoor een algemene ver gadering bijeen te roepen, waarin ook vooral de middenstand vertegenwoor digd zal zijn. Overgegaan werd echter tot het in stellen van een commissie van voorbe reiding, welke deze materie nader zal bestuderen en binnen niet al te lange tijd met een voorstel omtrent doelstel ling, middelen, samenstelling en naams- aanduiding ter tafel zal komen. In. deze commissie werden gekozen de heren D. v. d. Brink, L. Th. v. Drunen, No taris Schreurs, J. v. Kessel, M. Elshout, A. Wagenmakers en J. Verdiessen. FILM. Ten bate van de sociale kas Ned. Kath. Invalidenbond St. Liduina te Rot terdam, zal op 4 Mei a.s. een filmavond worden gehouden in de gymnastiekzaal. Gedraaid zullen worden: Uit 't dagboek van een oorlogsgewonde; het Kon. be zoek aan Noord-Brabant en een grappig filmpje: Hoe langer hoe gekker. R.K. WERKMEESTERSBOND. De R.K. V^erk'meestersbond hield een algemene ledenvergadering. Besloten werd op 17 Mei a.s. in verband met 't vijfjarig bestaan van de afdeling een feestavond te houden. Besproken werd nog de propaganda-actie, welke hoofd zakelijk zal bestaan in huisbezoek. ST. JOZEFFEEST BIJ DE K.A.B. De K.A.B. afd. Drunen hield Zondag haar jaarlijks St. Jozeffeest. De dag be gon met een H. Mis met algemene H. Communie. Des avonds werd in de gymnastiekzaal een feestavond gehouden welke zeer druk bezocht was. Aanwezig waren ook de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers en de geestelijk adviseur kapelaan Vogels. De heer Handgraaf, hoofdbestuurder, woonde eveneens deze avond bij. Na opening door de voorzitter sprak de geestelijk adviseur een algemeen op wekkend woord over de betekenis van het St. Jozeffeest. Ook de Hoog eerwaarde Heer Deken Rooyackers voer de het woord. Door een toneelgroep van de K.A.B. afd. Drunen, werd voor het voetlicht ge bracht „Veilige Haven", een toneelstuk met een grote propagandistische inslag, en een blijspel in twee bedrijven „Hoe Peerke Kuistermans in de Hemel kwam". Er werd verdienstelijk gespeeld en men oogstte een dankbaar applaus. De „Vrolijke Kornuiten" zorgden voor het muzikale gedeelte van de avond. Vooral het liedje „Naar de Speeltuin" had veel succes. De tractatie verhoogde de stemming en de feestelijkheid. Het was een geslaagde feestavond. Uit het jaarverslag over 1951, welk verslag getuigt van de activiteit van de afdeling op velerlei terrein, nemen wij nog het volgende: Het ledental bedroeg op 31 Dec. 231. Deze zijn vervolgens ondergebracht bij de R.K. Fabrieksarbeidersbond, Bouw vakarbeidersbond, Landbouwarbeiders bond, Werkmeestersbond, H.K.W., Me- taalbewerkersbond en de Bond van Overheidspersoneel St. Rafaël. Het financieel verslag van „Herwon nen Levenskracht" sloot met een batig saldo. „Herwonnen Levenskracht" voer de kort geleden nog een donateurs-actie die goed geslaagd is. Op haar terrein verrichtte deze onderafdeling van de K.A.B. haar zegenrijk werk. De Centrale Volksbank telde op 31 December 232 spaarders en het kapitaal groeide aan tot pl.m. 14.000.Het aantal spaarders nam toe met 32. De Verzekering „Concordia" ging ook voor uit. De Stichting Gezinszorgfonds telt 110 leden, waarvan 80 bij de K.A.B. en 30 gezinnen bij de N.C.B. zijn aangesloten. In 16 gevallen werd hulp verleend. De „Credo Pugno-club" bestaat uit 6 leden en 3 aspirantleden. De K.A.V. is 130 leden sterk. Bij de grote manifestatie te Rotterdam was Drunen ook present, maar ook in Rome was Drunen vertegenwoordigd door de afdelings-penningmeester. In het afgelopen jaar kreeg de afde ling ook een nieuwe adviseur. Er wer den in dat jaar 5 vormingsavonden ge geven. St. Nicolaas deelde vorig jaar aan on geveer 176 kinderen van de K.A.B. ge schenken uit. De Kolenbond trad in 1951 gereorga niseerd en verjongd ,te voorschijn. De K.A.B. afd. Drunen, toonde op velerlei terrein haar activiteit. PRIESTERFEEST. In verband met het komende Priester feest van de Weleerw. heer W. van Kessel, die op 15 Juni alhier zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen, hield het buurtcomité dezer dagen een vergade ring. Besloten werd het comité uit te breiden. De collecten, men wil er twee houden, zullen door de dames-comité leden worden georganiseerd. Men wil in ieder geval dit feest met grote luister vieren. GOUDEN FEEST BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank afd. Drunen-Els- hout gaat 15 Mei a.s. haar 50-jarig be- staansfeest vieren. Tevens zullen die dag de twee nog in leven zijnde oprichters en gouden jubilarissen worden gehuldigd, nl. de heren M. v. Halder en A. v. Delft. Drunen was 50 jaar geleden een van de eerste plaatsen in Noord-Brabant waar een afdeling van de Boerenleen bank werd opgericht. Thans 'heeft-de bank hier ter plaatse een omzet van pl.m. 15.000.000 -per jaar. Een speciaal feestcomité is al gerui me tijd bezig met de organisatie van dit feest. Het voorlopige programma voor deze dag is als volgt: 7 uur H. Mis in beide parochiekerken voor de overleden leden. 9 uur Plechtige H. Mis in de Veiling hal. j 1 10 uur Feestvergadering. 2 uur Feestelijke bijeenkomst. 7 uur Feestelijke bijeenkomst. AANKOOP HUIZE HARTEKAMP. Door de Orde van de Broeders Peni tenten te Boekei, in welke orde ook de Broeders in Drunen in 1940 werden op genomen, is naar wij vernemen aange kocht het grote en prachtige buitengoed Hartekamp te Heemstede. Dit buiten goed is 27 bunder groot. De Broeders zullen hier een zwakzinnigengesticht openen. OUD-STRIJDERS. De Bond van Oud-strijders afd. Dru nen hield Woensdagavond een algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de goed geslaagde ontspanningsavond die met Vastenavond werd gehouden en deed verslag van de schietwedstrijden welke onlangs te Boxtel werden gehouden, waaraan ook enkele leden uit Drunen deelnamen. Alle aanwezige leden abonneerden zich op het Bondsorgaan. Er. bestaan plan nen om in Juni een wandeltocht te or ganiseren: voor Junioren 15 km, voor Senioren 25 km. Deze plannen werden uitvoerig besproken. E werd in de bloemetjes gezet en een aan denken aangeboden. Dr. Martens dankte mede namens zijn vrouw voor deze attentie. Verder werd de -avond gezellig door gebracht met zang en voordracht. De E.H.B.O. kan op een geslaagd ju bileum terugzien. WIELRENNEN. De Amateur Tinie Wolfs neemt Zon dag 27 April deel aan de Ronde van Waspik. Daar er een zeer sterk veld renners bijeen komt, kan Wolfs zijn krachten meten. We zijn benieuwd naar zijn prestatie. ROZENJACHT. Het kruisbooggezelschap Rozenjacht, gevestigd in café A. v. Vugt, Melie, hield haar jaarlijks Koningschieten. Het was een spannende strijd en na 20 scho ten was de stand als volgt: Thijs de 'Laat 128 pt. Koning: A. van Vugt 125: L. v. d. Griendt 124; L. Ore mans 122; Jos Kivits 122; -H. v d. Wiel 121; Frans Herman 120; Frie v. d. Wiel 119; C. de Gouw 114. De voorzitter sprak de Koning 11952 hartelijk toe en daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. TRAGISCH ONGEVAL. Dinsdagnamiddag heeft zich alhier een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan t bijna 2-jarig kind van de fam. M. van Spijk-v. Bijnen het leven heeft gekost. Toen de moeder van het kind een teil had gevuld met kokend water en zij zich een ogenblik verwijderde om het wasgoed te halen, is de kleine op on verklaarbare wijze in de teil gevallen. Met zware brandwonden is het kind, nadat de ijlings ontboden geneesheer de eerste hulp had verleend, overgebracht naar het ziekenhuis in Den Bosch, waar het Woensdagmorgen aan de gevolgen is overleden. TONEEL. De Toneelvereniging Ernst en Luim hield Dinsdag een vergadering. De secre taris gaf een verslag over het afgelopen jaar; het financieel verslag sloot met een batig saldo. De aftredende bestuurs leden de heren W. v. Bijnen en B. v. d. Berk werden herkozen. Het plan werd geopperd een open luchtspel op te voeren, maar op advies van de regisseur dhr. P. v. Oijen wordt besloten hiermede nog een jaar te wach ten. E.H.B.O. Door onze plaatselijke afdeling van E.H.B.O. werd j.l. 'Zondag deelgenomen aan de jubileumwedstrijden die ter gele genheid van het 15-jarig bestaan van de E.H.B.O.-vereniging Vlijmen aldaar wer den gehouden. Er werd met 2 dames- en één herenploeg in de afd. junioren deelgenomen en deze wisten zeer goede resultaten te bereiken. Zij behaalden een 2e, een 4e en leen 6e prijs, terwijl Mej. Annie v. d. Heijden de 2e leidstersprija in de wacht wist te slepen. Voorwaar een mooi resultaat voor de vereniging. BEROEP AANGENOMEN. Candidaat B. K. W. Dijkstra heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. BENOEMING. Mej. Venmans uit Tilburg, die nog pas enkele maanden geleden benoemd werd tot wijkverpleegster van de afd. Heusden van het Wit-Gele Kruis, heeft thans een benoeming naar Hilvarenbeek aangenomen. E. H. B. O. Zondagmiddag werden E.H.B.O.-wed- strijden gehouden, waaraan deelnamen 22 ploegen. De uitslag was als volgt: Senioren: I Berkel Enschot 275J^ pt; 2 Oisterwijk 268J-2 pt.; 3 Oss 265 pt.; 4 Heivoort 261 pt.; 5 Udenhout 242 pt.; 6 Haarlem II 204 pt.; 7 Heusden 167J4 pt-t 8 Lith 161 pt.; 9 Haarlem I 97'/2 pt. Junioren: 1 Oisterwijk 96J/2 pt„ 2 Udenhout 88 pt.: 3 Haarsteeg III 81 Yi pt; 4 Haarlem 76 pt.; 5 Halfweg 75 pt; 6 Vlijmen 74 pt; 7 Heivoort 70 pt.; 8 Haarsteeg II 68 pt.; 9 Haarsteeg I 62 pt.; 10 Berkel Enschot 57Y% pt.; 11 Halfweg 11 56J/2 pt; 12 Lith 46 pt.; 113 Halfweg III 37H pt lste Leidersprijs Junioren de heer v. d. Sluis, Vlijmen; 2e Mej. v. d. Heijden Haarsteeg. Senioren le leidersprijs dhr. W. Robben, Berkel Enschot, 2e mej. Peijnenburg Heivoort. Na afloop werden 'door Dr. Schro der uit Oisterwijk de opgaven van de ongevallen nader toegelicht, waarna door de voorzitter de heer Wolfs de prijzen aan de winnaars werden uitgereikt. Maandag had het sluitingsfeest plaats in café van den Hout (den Braai). Na 'n welkomstwoord werd door de voorzit ter de docent, Dr. Martens, gehuldigd, voor de vele diensten aan de E.HJB.O. bewezen en hem werd een prachtig cadeau aangeboden. Ook Mevr. Martens C L'O'tC plannen voor het groot Nationaal Muziek- en Zangconcours te Genderen. Op Hemelvaartsdag, Zaterdag 31 Mei en 2e Pinksterdag, organiseert de Fan fare „Excelsior" een groot Nationaal Muziek- en Zangconcours, met daaraan verbonden op 2e Pinksterdag een grote Luchtvaart-show met ballon-opstijging, met als bestuurder Mevr. Nini Boesman, in 's werelds grootste waterstof-ballon. Voor de concert-wedstrijd schreven reeds 34 verenigingen in. Voor de mars wedstrijd gaven zich 8 verenigingen op. Iedere avond wordt een concert ge geven door Verschillende hoogstaande muziek-corpsen uit Eindhoven, Gelder- malsen en Limburg. Ten aanzien van de Luchtvaar-show is men 'heel wat van plan, zoals vragen- en'foto-wedstrijd be treffende de ballonsport. Verdere bijzon derheden zullen binnenkort door het uit voerend comité bekend worden gemaakt. CHR. WERKMEESTERS. De Afdeling 'Sprang-Capelle en Om streken van de Ned. Chr. Werkmees tersbond houdt heden, Vrijdag 25 Maart des avonds 8 uur een ledenvergadering in het gebouw van de Ghr. Volksbond. De bondsadministrateur, de heer A. C. Bensen uit Utrecht komt enige 'belang rijke vraagstukken betreffende het orga nisatieleven toelichten. JAARVERGADERING EXCELSIOR, De 'Christelijk Gemengde Zangvereni ging Excelsior alhier kwam j.l. Maan dagavond in haar repetitielokaal in feestelijke jaarvergadering bijeen. De voorzitter de heer W. Timmer mans heette de dames en heren in een kort openingswoord hartelijk welkom op deze 67ste jaarvergadering en kon met dankbaarheid gewagen van de successen der vereniging gedurende het afgelopen jaar en van de goede geest die er in de vereniging heerst. Hij spoorde de leden aan de repetities trouw te blijven bij wonen, opdat het steeds „excelsior" mo ge blijven gaan. Door de secretaris der vereniging de heer W. Braspenning werd vervolgens een verslag uitgebracht over de werk zaamheden gedurende het afgelopen jaar, waarin hij enkele belangrijke ge beurtenissen, als deelname concours, ple zierreis, bazar enz., de revue liet pas seren. 'Het verslag getuigde van een op gewekt en gezond verenigingsleven en werd onder dank goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de penning meester de heer G. Versteeg; uit dit verslag bleek dat de vereniging, mede tengevolge van de gehouden bazar, ook financieel op een volkomen gezonde ba sis staat. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heren W. Timmermans, voorzitter, G. Versteeg, penningmeester en Ant. de Bie, commis saris, herkozen. Besloten werd o.m. in de a.s. zomer deel te nemen aan een concours te Slik kerveer; verder werd besloten op 15 Au gustus de jaarlijkse pleziertocht per au tobus te maken naar Zuid-Limburg. Nadat nog enkele interne verenigings aangelegenheden waren besproken werd het huishoudelijke deel der samenkomst beëindigd en ging men in feestelijk sa- zijn over, waarbi] het al spoedig gezellig toeging en waarbij het o.m. aan gebak en worstenbrood niet ontbrak. Afwisselend met zang, muziek en voordracht werd nog menig uur aange naam doorgebracht. De voorzitter de heer W. Timmermans, die 25 jaar lid der vereniging was, werd in verband hiermede op hartelijke wijze gehuldigd, terwijl hem nog een blijvend aandenken in het vooruitzicht werd gesteld. PAASKAMP VERKENNERS JAN DE ROOIJ. De twee oudste patrouilles van de Jan de Rooij-groep hielden gedurende de Paasweek een Paaskamp op het prach tig gelegen terrein De Heigeul van het landgoed De Utrecht te Esbeek. Niet alleen de prachtige omgeving, doch ook het buitengewoon mooie weer werkte mede om dit kamp tot een on vergetelijk evenement te maken. Het kamp was hoofdzakelijk bedoeld om de technische kampeervaardigheid van de jongens te bevorderen en dank zij het prachtige weer kon dit doel wor den bereikt. Er werd dan ook duchtig gepionierd en door de Verkenners wer den twee machtige bruggen over de Reusel geslagen. Al het eten werd op houtvuur bereid, len hoewel de pannen zwart zagen (en de koks dikwijls niet minder) smaakte alles steeds Voortref felijk. Daar er nog weinig bezoekers op het landgoed waren en de rust dus nog niet al te zeer gestoord werd, konden de Verkenners verschillende dieren van na bij in de natuur gadeslaan, o.a. reeën. Natuurlijk ontbrak ook een nachtspel niet en werden weer spannende momen ten beleefd. Ongetwijfeld hebben de jongens volop genoten -en zien ze met verlangen uit naar het komende' zomerkamp. KAMPVUUR ST. JORIS-DAG. Ter gelegenheid van St. Jorisdag werd nabij Roesteiberg door de WelpenVer kenners en Voortrekkers van de Jan de Rooijgroep een kampvuur gehouden. Het kampvuur werd geopend om ca. 8 uur met de vuuryell, waarna de Hop man een inleidend woord sprak, waarin hij naar voren liet komen dat dit niet een gewoon kampvuur was, maar een aarbij de belofte wordt vernieuwd, die elk jaar op St. Jórisdag wordt herhaald. Bij deze gelegenheid werden tevens een 4-tal welpen als Verkenners geïn stalleerd, die, nadat zij door hun Akela, mej. v. Wiliigenburg tot voor de vlag gebracht waren, in handen van de Hop man de belofte als Verkenner aflegden. Door de Akela werden vervolgens de insignes opgespeld. Hierna werd overge gaan tot de installatie van een nieuwe Voortrekker, die geschiedde door Ou- baas 'Stein, die vooraf een korte toe spraak hield en de a.s. Voortrekker op de plichten als Voortrekker wees om de belofte na te komen als „man" en hem wees op het voortrekkersmotto „dient", welk motto met de daad behoort te wor den nagekomen. De installatie vindt dan met de ge bruikelijke plechtigheden plaats. Door een aantal jongens werd verder op keurige wijze de legende van Sint Joris opgevoerd. Ook de [Welpen bleven niet achter en gaven een aardig stukje ten 'beste onder de titel: Een heitje voor een karweitje, dat zeer in de smaak viel van het talrijke publiek dat getuige was van dit kampvuur. Tot slot werd door alle Verkenners en Voortrekkers de belofte vernieuwd en werd het „Hoort, zegt het voort" uit volle borst gezongen, waarna het kamp vuur werd gedoofd en de groep weer op een geslaagd kampvuur kon terugzien. Koninginnedag. De Oranjevereniging „Wilhelmi- na" organiseert ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana a.s. Woensdagmiddag kin derspelen voor de leerlingen van de beide lagere scholen, 's Avonds zal 'in de muziektent over de Binnen haven geconcerteerd worden. De Luchtvaart- De Postduivenvereniging „De Luchtvaart" opende 1.1. Zondag haar vliegprogramma met een vlucht van Duffel (B.) uit, waarbij de prijzen werden behaald door: Adr. Kloot wijk 1 9 16 37 44 55; G. Rosenbrand 2 4 8; Groeneveld 3 15 38 57; J. v. Doornik 5 13 14 35 46; G. Treffers 6; M. Mesch 7 24 50 58 60; B. Pols 10 19 22; Adr. Versteeg 11; W. Ver steeg 12, 54; W. Haverhals 17 30 39 43; J. de Meter 18 42; C. de Cloe 20; Adr. v. Beek 21 28; J. v. Helden 23 36; H. v. Campen 25 27 49; Adr. de Jong 26 48; St. v. Peer 29 53; C. v. d. Schans 31 40; J. Nieuwenhui- zen 32 61; M. de Jong 33; C. Smits 34 51; M. v. Campen 41 52 64; M. Heijkant 45; P. Nieuwenhuizen 47; C. de Boer 56; Adr. Spierings 59; J. Emmers 62 en Adr. Stam 63. Puur geneeskracht voot Uw huid Voor de a.s. Zondag te organise ren vlucht van Vilvoorde (B.) af, moeten de duiven hedenavond tus sen zeven uur en half negen in het clublokaal, café Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart, worden inge- mand. HARMONIE. Naar wij vernemen zal de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak met de on langs opgerichte drumband, tijdens de Tweede Ronde van Waspik, in dé pau ze tussen de wedstrijden van de Nieu welingen en Amateurs, over het par cours een muzikale wandeling maken. VERKEERSONGEVAL. Woensdagmiddag kwam tengevolge Van het natte wegdek, in de gevaarlijke S-bocht in de Benedenkerkstraat, weer eens een motorrijder te vallen. Gelukkig bracht hij het er zonder enig letsel af en kon hij zijn tocht voortzetten. 25 Jaar in dienst van het Ziekenfonds. Vorige week was het 25 jaar ge leden dat de heer J. Kraak alhier, werkzaam was in dienst van het Ziekenfonds. Op 18 Maart 1927 trad hij te dezer plaatse als bode van 't Ziekenfonds Geertruidenberg e.o. in betrekking, en in deze functie is hij werkzaam geweest tot October 1942, toen hij werd aangesteld als controleur bij dit Ziekenfonds. Na de reorganisatie der Ziekenfondsen werd hij overgeplaatst naar 't Al gemeen Ziekenfonds A.A.Z. voor Tilburg en omstreken. De zilveren jubilaris zal met nog enige jubile- renden Vrijdag 2 Mei a.s. ten kan tore van het Ziekenfonds te Tilburg worden gehuldigd. Geslaagd. Onze oud-dorpsgenoot, de heer M. de Rooij Jzn„ hoofd der Chr. school te Rijswijk N.Br., slaagde bij het te Amsterdam gehouden examen, uit gaande van de Vereniging voor Handenarbeid, voor het diploma „Leerbewerking". Opdracht. De onderhoudswerkzaamheden aan t Afwateringskanaal 's-BoschDrongelen zijn opgedragen aan de fa. Chr. Suoss, aannemer te Waalwijk. PROPAGANDA-AVOND STEUN WETTIG GEZAG. De plaatselijke commissie Steun Wet tig Gezag, afdeling Raamsdonk belegt Vrijdag 25 April a.s. te 8 uur een pro- paganda-avond voor de Nationale Re serve, waarbij o.a. ook enige films wor den vertoond. Het zou Raamsdonk ze ker tot eer strekken :als er zoveel vrij willigers kwamen, dat we met een eigen afdeling konden beginnen. PAASEI-ACTIE. De Paasei-actie bracht in onze ge meente 50.45 op. Vijftig 'Woningen tie Geertruidenberg, Het gemeentebestuur van Geertruiden berg mocht van het Ministerie van [We deropbouw en Volkshuisvesting de ver heugende toezegging ontvangen, dat voor de militairen in de gemeente 50 wonin gen gebouwd kunnen worden. 11.500 WOONWAGENBEWONERS IN ONS LAND. Sinds 1918 is het aantal woonwa gens gestegen van 700 tot 2600. Wanneer men bedenkt, dat de meeste woonwagengezinnen kinder rijk zijn met, nar schatting, zes kin deren per gezin, dan betekent dit, dat over circa 20 jar het aantal met 30 zal zijn gestegen. Dit wordt gezegd in 't rapport van een staats commissie inzake het woonwagen- vraagstuk, welk rapport vergezeld is van een ontwerp wet op de woon wagens. De commissie acht het een ver eiste, dat aan het vrijelijk rond trekken van woonwagenbewoners met hun wagens een einde wordt gemaakt. Een uitzondering wordt in dit verband gemaakt, wanneer het rondtrekken met een woonwagen nodig is voor het uitoefenen van een beroep, zoals b.v. door wegenbou wers en kermisexploitanten.. De overige bewoners van woon wagens dus zij die niet voor een trekvergunning in aanmerking ko men, zullen, volgens het oordeel der commissie een overgangsphase moeten doormaken, waarin zij on der toezicht en leiding langzamer hand gewend moeten worden aan een normaal maatschappelijk leven. Onder de groep woonwagenbe woners, die ruim 11.500 jeugdige woners, die ruim 11.500 zielen telt, bevinden zich minstens 5000 jeug dige personen. Volgens het oordeel der commissie dienen er juist voor het zedelijk welzijn van deze kin deren speciale maatregelen geno men te worden. Uit een onderzoek is gebleken, dat van de 2600 leer plichtige kinderen, waarvan er 400 in kampscholen en in andere klassen hun onderwijs genieten, tweederde gedeelte der kinderen noch schrij ven noch lezen kan.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5