KAATSHEUVEL DE LHJGSimT Waalwijkse en Langstraatse Courant W TIMMERMANS ZONEN IR U HE tl SPRANG NIEUWKUIJK Binnen en buiten onze grenzen Binnenland. Buitenland Assurantiën op elk gebied. AAA V V W A A L W IJ K I m MAANDAG 5 MEI 1952. Uitgever Waahvijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WN HEI ZUIDEN Bureaux GEOTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT II, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 37 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" DE HERHALINGSOEFENINGEN. De minister van Oorlog heeft vo rige week o.m. verklaard. Aan de gealliëerde herfstmanoeu- vres, welke midden September in Duitsland worden gehouden, nemen alleen Nederlandse troepen deel, welke volledig Amerikaans zijn uit gerust. Het gevolg daarvan is, dat minder Nederlanders naar Duits land gaan en dat minder dienst plichtigen dit jaar voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. Het totaal dat naar Duitsland gaat, is ongeveer 30.000 man. Zij behoren tot de volledige le Divisie, tot de staven van de 2de Divisie en tot de daarbij behorende legercorpstroe pen. Militairen, welke niet bij de le Divisie, bij een staf van de 2de Di visie of bij een der legercorpstroe pen zijn ingedeeld, worden derhal ve dit jaar niet meer opgeroepen. Op het ministerie van Oorlog wordt er naar gestreefd om alle oproepen vóór 15 Mei de deur uit te hebben, zodat iedereen over enkele dagen weet waar hij aan toe is. De ma noeuvres duren ongeveer tien da gen. Het zal niet nodig zijn om en kele honderden particuliere auto's te vorderen, gelijk de minister in dertijd heeft aangekondigd. MEER KINDERBIJSLAG VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. Aangezien voor de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen slechts 3 millioen gulden per jaar uitgetrok ken behoeft te worden, terwijl de kosten aanvankelijk op 15 millioen waren geraamd, zal deze bijslag worden verhoogd. Voor het vierde kind wordt de bijslag van 30 cent tot 34 cent per dag en per kind ver hoogd, voor het derde kind van 25 tot 28 cent. De kosten van de ver hoging worden geraamd op 350.000 gulden per jaar. Een wetsvoorstel is thans ingediend. DE R.K. MIDDENSTAND EN DE POLITIEK.. Het Bondsbestuur van de Neder landse Katholieke Middenstandbond heeft in een dezer dagen gehouden vergadering van deze organisatie zich op het standpunt gesteld, dat het aanvaarden van een candida- 'uur en 't actief propaganda voeren voor een politieke partij, die de een heid van de katholieken op staat kundig terrein afbreuk doet, on verenigbaar is met het bestuurs lidmaatschap in de katholieke mid denstandsbeweging. Ditzelfde geldt voor functionarissen. Het dagelijks bestuur van de Ne- derlanse Katholieke Middenstands bond stelde het hogelijk op prijs te kunnen mededelen, dat de heer C. de Jong, lid van het bondsbestuur van de Nederlandse Katholieke Midenstandsbond, het besluit van het bondsbestuur eerbiedigend, zich niet beschikbaar zal stellen als can- didaat op de lijst van de Katholieke Nationale Partij. Besloten is met het oog op de moeilijkheden waarin de middenstand verkeert, een ernstig en dringend beroep te doen op de K.V.P. om in overeenstemming met de christelijke maatschappelijke be ginselen bijzondere zorg te wijden aan de positie van het middengroot- en kleinbedrijf en daarom de mid denstandsparagraaf van 't verkie zingsprogram volwaardig in haar beleid te betrekken. MOEILIJKHEDEN IN DUITSLAND. Een hoge geallieerde ambtenaar heeft verklaard, dat de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer Don derdag met de drie Westerse Hoge Commissarissen in West-Duitsland heeft gesproken over de toenemen de ontevredenheid in de West-Duit se volksvertegenwoordiging over de stand van de onderhandelingen over het sluiten van contractuele over eenkomsten met de Westerse ver bondenen, welke in de plaats zou den komen van het bezettingssta tuut. De geallieerde plannen om West- Duitsland te verbinden, worden be dreigd door onenigheid in de boe zem van de West-Duitse regering. Twee van de drie partijen, welke de huidige regeringscoalitie vormen, hebben medegedeeld dat het con tract in zijn huidige vorm voor hen niet geheel aainvaardbaar is. In een scherpe aanval op dr. Ade nauer en de Westelijke geallieerden hebben de Vrije Democraten en de Duitse Partij betoogd, dat het con tract de Duitsers- geen werkelijke souvereiniteit zou geven, maar lou ter de huidige bezetting in een an dere vorm zou laten voortbestaan. I MEI IN TOKIO. Volgens niet-officiële berichten zijn bij de communistische relletjes in Tokio zeven personen gedood. Een en vijftig personen werden ernstig gewond, 558 liepen minder ernstige kwetsuren op. De politie telt 17 zeer ernstig gewonden, 56 ernstig gewonden en 678 licht ge wonden. Generaal Ridgway heeft een „klei ne, vanuit het buitenland geïnspi reerde bende vijanden" de schuld van de ongeregeldheden gegeven. „Deze bende zal er echter niet in slagen werkelijke verdeeldheid tus sen Amerika en Japan te zaaien", aldus de generaal. EISENHOWER EN TAFT GELIJK. Bij voorverkiezingen in de Ame rikaanse staat Missouri zijn vier re publikeinse kiesmannen aangewe zen, die op de in Juli a.s. te houden nationale partij-conventie generaal Eisenhower als candidaat voor het presidentschap zullen steunen. Tot nu toe hebben zich 274 republikein se afgevaardigden voor generaal Eisenhower en evenveel voor zijn rivaal Taft uitgesproken. Een aan tal afgevaardigden heeft nog geen voorkeur bepaald. Het minimum aantal stemmen dat de candidaat op zich moet verenigen, bedraagt 604. DODENHERDENKING. Een piëteitsvolle demonstratie. Nog geen enkel jaar zagen we een grotere belangstelling, nog geen enkel jaar een meer piëteitsvolle demonstratie dan Zaterdag 3 'Mei, toen ook Kaats heuvel zijn gevallenen herdacht. De grote St. Janskerk was nagenoeg geheel gevuld met gelovigen, die de her denking daar met gebed aanvingen. Het parochiaal zangkoor zong ter afwisse ling het ontroerend mooi Ecce quomodo van Handel en het Beati Mortui van Mendelssohn Bartholdy. Dan stelde zich voor de kerk een stoet op, waarin het dagelijks bestuur der gemeente en de geestelijkheid met alle jeugdverenigingen en de harmonie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia en de Zangvereniging Bel Canto meetrokken. Het bestuur van de Bond van Oudstrijders vertegenwoordig de allen, die eertijds het vaderland in het leger dienden. Op de Markt was een symbolisch ge denkteken, eenvoudig, doch zeer smaak vol in zijn soberheid opgericht, waar naast de driekleur aan een hoge mast halfstok wapperde. Onder klokkengelui was de stoet marktwaarts getrokken en als de zware klokken zwegen, volgde een korte stilte, waaronder de trommen der harmonie een sombere roffel lieten horen. Ondanks de massale belangstelling, waaronder ook honderden kinderen, bleef het stichtend stil tijdens de plechtigheid. Euphonia speelde in zeer goede stemming de treur mars „Couronne d'Immortelle van Ed. Waucanpl, een klein In Memoriam „Sur la Tombe" van Ch. Carnot en het oud vaderlands lied „Wilt heden nu treden". 'Het gemengd door van Bel Canto gaf als eerste nummer het met sotte voce gezongen „Wilhelmus", waarna burge meester Mr. v. d. Heijden, namens het gemeentebestuur, en een tweetal wezen namens de burgerij een krans voor het monument deponeerden. Het slotrequiem uit de Libera van Verdi's Requieijj, waarin Mevr. Roelofs-de Haas de so partij vervulde was een uitstekend ge slaagd en hoogst passend koorwerk, dat op de talrijke hoorders diepe indruk maakte. Een piëteitsvolle Dodenherdenking met aller medewerking uitstekend in stijl ge- Maar mag het hier bij blijven? Niet alleen het feit, dat hij door zijn veertig-jarige onderwijzersloopbaan in Kaatsheuvel een paar duizend kinderen pedagogisch en didactisch onder zijn handen heeft gehad, om die mee te vor- n tot waardige burgers van onze plaats, maar tevens ook bekleedt hij sinds jaar en dag één der vooraanstaan de plaatsen op sociaal en cultureel ge bied in Kaatsheuvel. Niets kon of kan er gebeuren of Jan Tuerlings levert zijn bijdrage of is ini tiatiefnemer. Door zijn steeds gewaardeerde publi citeit inzake „De Pers", heeft hij ten allen tijde, voor alle Verenigingen op de bres gestaan en hun steeds een bekend heid gegeven en in een voetlicht ge plaatst, op een wijze die ieders algehele waardering kan wegdragen. Geen wonder dan ook, dat reeds ver schillende verenigingen besprekingen hebben gevoerd, om dit veertig-jarig ju bileum van de heer Jan Tuerlings ib Kaatsheuvel aan te grijpen als motief, om hem bij die gelegenheid een hulde blijk aan te bieden. Aangezien een gemeenschappelijke ac tie meer effect zal sorteren, is inmiddels een huldigingscomité gevormd, dat alle renners werd deelgenomen. Begrijpelijk zendt elke vereniging zijn beste renners, daar het hier gaat om de eer van de club. De afstand was 120 km. en heus geen traject, waarmede te spotten viel. We hoorden het vergelijken met onze Gasthuisstraat, die na de herriolering nog steeds moet blijven wachten op een afdoende herbestrating. Het puik van Nederlands renners nam aan de course deel en Kaatsheuvel heeft daaronder een uitstekende figuur ge maakt. De kampioen van de club, ren ner A. v. Gennip, bezette de 18de plaats; onze kersverse amateur J. v. d. Ven de 23e, de vervanger voor M. v. d. Linden werd 25ste, zodat door dit resultaat de club de 4e plaats wist te bereiken on- de 28 verenigingen. De volgorde was: 1 Maastricht; 2 St. Willibrord; 3 Spor tief uit Breda en 4 Kaatsheuvel. Kaatsheuvel mag trots zijn op dit re sultaat, te meer als men weet, dat een Plankar, een Sonnemans en meer an deren de strijd op dit zware parcours moesten staken. Het marcheert momenteel goed in de Kaatsheuvelse Wielerclub. Wekelijks wordt aan wedstrijden deelgenomen en wekelijks komen vooral de nieuwelingen met een of twee prijzen huiswaarts. Daar GESLAAGD. Op Zaterdag 3 Mei slaagde te Den Bosch voor het diploma Typiste, mej, Truus de Rooij, die haar opleiding ont ving bij de Eerw. Zusters alhier. BEKROOND. Op het groot accordeon-concours te Den Bosch gehouden wist de heer 'Henk Spapens alhier in de afdeling Amateurs de 1ste prijs te behalen en zich nummer drie te plaatsen onder alle deelnemers. In de Beroepsafdeling behaalde mej. Trees van Loon uit Waalwijk de 2de pr. Beiden zijn leerlingen van de heer Coen van Orsouw te 's-Bosch. BEL CANTO OP REIS. Op de repetitie-avond van Donderdag j.l. besloot de Zangvereniging Bel Canto op 25 Mei wederom een verenigingsreis te gaan maken en wel naar Brussel, waar 's avonds opera De Barbier van Sevilla zal worden bijgewoond. De reis wordt gemaakt met Touringcars van v. Dijks Reisbureau uit Den Bosch. SPEELTUIN GEOPEND. Het weer werkte Zondag niet mee om de opening van de geheel gemoderniseer de speeltuin in het natuurpark „De Ef- teling" tot een groot kinderfeest te ma ken. De afspraken waren wel gemaakt, zelfs vanuit Tilburg en Den Bosch had men plannen gemaakt voor een trip met de kleintjes naar het idyllische oord De Efteling, dat hoe langer hoe meer naam krijgt in de verre omgeving. Jammer dat Pluvius meer macht scheen te bezitten dan Fortuna met hare gezellinnen. Er was geen grote drukte, doch de moeders hebben moeten beloven, dat uitstel geen afstel betekent. De eerste mooie dag gaat het er stormlopen. JAN TUERLINGS VEERTIG JAAR IN KAATSHEUVEL. Men schrijft ons Door een laconiek berichtje in diverse dag- en weekbladen is Kaatsheuvel en omgeving kennis gegeven, dat de heer Jan Tuerlings 15 Mei a.s. veertig jaar als onderwijzer in Kaatsheuvel werk zaam is. Dit feit en het aanstaand vaarwel zeg gen van zijn onderwijzersloopbaan, zal t.z.t. op school zeker niet ongemerkt voorbijgaan. verenigingen in Kaatsheuvel oproept, een bijdrage in contanten te storten op de Incasso-Bank, om zodoende in de ge legenheid te komen, de heer Tuerlings, als gezamenlijke dank van het gehele Verenigingsleven van Kaatsheuvel, op 15 Mei een waardig huldeblijk te kunnen offreren. Aangezien de tijd dringt, hebben wij de stortingstermijn uiterlijk tot Donder dag a.s. gesteld. Mochten er verenigingen zijn, die geen circulaire hébben ontvan gen, dan wordt een bijdrage toch onder dank tegemoet gezien. Ook particuliere giften voor dit hul deblijk zijn van harte welkom en zullen vermeld worden in de bijgevoegde oor konde. Op de wijze van huldiging, zullen wij t.z.t. uitvoerig terugkomen. EEN SPORTIEVE GESTE. Het Bestuur van de Kon. Erk. Wie lerclub „Kaatsheuvel" besloot tot steun aan de Stichting van een Parochiaal Jeugdhuis in de parochie St. Joseph een Wielerronde te organiseren, die, zo geen verandering plaats -vindt, op 2 Juni a.s. zal verreden worden. Maandagavond zal hieromtrent een bestuursvergadering en nadien een bespreking met het Jeugd huiscomité gehouden worden. Een sportieve geste van het actieve bestuur van onze Wielerclub. WIELERCLUB KAATSHEUVEL. In het afgelopen weekend heeft onze Kon. Erk. Wielerclub Kaatsheuvel weer goed werk verricht. Er werd deelgeno men aan de ronde van Feijenoord, waar aan door 28 verenigingen, ieder met 5 zitten jongens onder, die voor de toe komst wat beloven. Kereltjes met durf en moed en met taai uithoudingsvermo gen. De Amateurs moeten nog een tikje sneller worden, doch ook hierin kan Kaatsheuvel beslist op succes rekenen. Bij de komende grote ronde van Kaats heuvel zullen ze dat gaan bewijzen. Druk is het comité reeds met de voor bereidende arbeid 'bezig. De sluitingsdag voor inschrijving is reeds dicht nabij. Waar de course geheel anders wordt gelegd dan voorgaande jaren, is ook met het voorbereidende werk veel eerder be gonnen, daar het bestuur van de Wieler club er prijs op stelt haar goede naam van perfecte organisatie gaarne te be houden. i EEUWIGE GELOFTE. Op 7 Mei a.s. zal de Eerw. Zuster Alexandrine (Mej. M. Beerens) in het klooster der Eerw. Zusters te Ooirschot haar eeuwige gelofte afleggen. AGENDA. Maandag 8 u. n.m. Bevrijdingsbal in de zalen van Apollo en Euphonia. Maandag 8 u. n.m. Bestuursvergade ring en om 9 u. n.m. vergadering met het comité Jeugdwerk Par. St. Joseph van het Bestuur der Wielerclub Kaats heuvel. i - - Dinsdag 8 u. n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 7.30 u. n.m. repetitie Da meskoor Bel Canto. 8.30 u. repetitie Gem. koor Bel Canto. Groot kleppersucces. Op Paas-Maandag oogstte onze 13- jarige dorpsgenoot Terry v. Dom melen een groot succes op het na tionaal Amateurs-Concours te Go- rinchem. Hij kwam uit met 't num mer „Dansende Vingers" en „Alte Kameraden" voor twee-handig klep peren. Voor zijn prestatie werd hem de ere-medaille van het concours toe gekend door de jury. Terry deed nog meer, want op 'n muzikale avond van het Amuse- ments-Orkest „Mandogita", waar Terry op verzoek speelde, verover de, zo schrijft het Gorinchemse Nieuwsblad, het Brabants klepper- wonder de harten van het geest driftige publiek. Genoemd blad schrijft verder nog: De grote man was de kleine 13- jarige Terry v. Dommelen uit Dru- nen. Met het grootste gemak han teerde hij de kleppers; het is leuk het Brabants klepperwonder aan 't werk te zien. Toen hij tot besluit „Circus Renz" klepperde, bracht men de kleine man een ovatie, zo als maar weinige grote artisten in dit gebouw is ten deel gevallen. Bravo, Terry. Muziek-festival. De organisatie van het grote in ternationaal muziek-festival dat ter gelegenheid van 't 50-jarig bestaan der Kon. Erk. Harmonie „De Vol harding" op 28, 29 en 30 Juni a.s. zal worden gehouden, vlot goed. Een groot aantal verenigingen heeft haar medewerking reeds toe gezegd. De beide bekende harmo de innige verbondenheid van de drie kerkdorpen met het klooster, en sprak de wens uit dat deze band in de komende jaren steeds vaster moge worden. Dankbaar aanvaardde de jubilaris deze schenking en bracht hierbij ook dank aan alle gulle gevers van de gemeente, die hiervoor hun steentje hebben bijgedragen. Reeds in de vroege morgen van Donderdag 1 Mei wapperden de feestvlaggen binnen de klooster muren van Mariënkroon bij 't vie ren van het zilveren priesterfeest van hun Prior. Om 10 uur werd in de schitterend versierde klooster kapel door de zilveren jubilaris, te midden van de kloostergemeen schap en zijn familie, een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedra gen. De monniken voerden, onder bekwame leiding van pater Donatus Frijns, op keurige wijze de Grego riaanse gezangen uit. De feestpreek werd gehouden door de Zeereerw. Heer v. Elzen, pastoor te Oud-Gas tel. Tijdens de receptie, die in de na middag gehouden werd en waarvan door zeer velen gebruik werd ge maakt, merkten we o.m. op de pas toor en kapelaans van Groot-Vlij men en omliggende gemeenten, als mede vele notabelen, o.a. de heer N. L. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, de heer v. Delft, burge meester van Heusden, Notaris Huy- bregts, Frater-directeur en vele an deren kwamen hun opwachting maken. Het bestuur van de Heem- kunde-kring Onsenoort en de cul turele vereniging die haar zetel op Mariënkroon heeft, kwamen even eens gelukwensen aanbieden. On telbaar waren de felicitaties die in de loop van de dag in de vorm van bloemstukken en telegrammen bin nen kwamen. In de avonduren kwamen de har monieën van de drie kerkdorpen de zilveren jubilaris een serenade aan bieden. Moge het de jubilaris gegeven zijn nog vele jaren te mogen wer ken voor de groei en bloei van Ma riënkroon. nieën uit Loon op Zand „Sophia's Vereniging" en de Kon. Erk. Harm. „Concordia" zullen tweemaal con certen verzorgen. Thans is men bezig met het vor men van een ere-comité. Er zal ook een grote Kermesse d'eté komen. Men is druk bezig met tal van voor bereidende werkzaamheden. Viering van het Zilveren Priester feest vari de Hoogeerw. Pater Prior op Mariënkroon. Op Donderdag 1 Mei herdacht Pater Prior in het Cisterciënser- klooster Mariënkroon alhier zijn zilveren priesterfeest. Op de vooravond om 5 uur ont ving de communiteit van genoemd klooster aan de kloosterpoort de jubilerende Pater Prior Alphonsus Lieven. Nadat pater Johannes van Engelen, de sub-prior van 't kloos ter, namens de communiteit de ju bilaris van harte welkom had ge heten en hem feliciteerde met dit heuglijke feit, trok de kloosterge meente onder het zingen van het Te Deum, kerkwaarts. In de avonduren verscheen het „Wij Offeren-Comité", dat bij alle gebeurtenissen op „Mariënkroon" steeds acte de présence geeft, en bood namens de gemeente Groot- Vlijmen, te weten de drie kerkdor pen Haarsteeg, Vlijmen en Nieuw- kuijk, het cadeau aan, bestaande uit een prachtige kerkloper, dressoir, alsmede een groot servies, bestaan de uit 96 delen. De heer A. v. Beurden uit Haar steeg vertolkte op sublieme wijze dat honderden Nederlanders in Indone sië gevangen worden gehouden en dat wapens van Nederlandse schepen wor den gehaald. De economische en sociale politiek der regering wordt door de spreker dui delijk uiteengezet en het A. R. standpunt in deze toegelicht. Spr. wijst er ook op dat het bij de a.s. stembusstrijd tevens gaat om het behoud van de gelijkstelling voor het Chr. onderwijs, want van de P.v.d.A. is op dit gebied geen eerlijke uitvoering van de gelijkstelling te ver wachten. Het is de plicht van Gods wege bij dit erfgoed der vaderen zorg vuldig de wacht te betrekken. Met Groen's leuze: „Tegen de revolu tie het evangelie", besluit de heer Sta pelkamp zijn bezielende rede. Een aantal vragen door de aanwezi gen gesteld, worden door de spreker ver volgens nog naar genoegen beantwoord. Na een dankwoord van de voorzitter, gaat de heer Stapelkamp in dankgebed voor. DODENHERDENKING. GESLAAGD. Voor het examen Keurmeester voor Vee en Vlees, slaagde (met lof) te 'Den Haag onze dorpsgenoot de heer C. Nieu- wenhuijzen Jzn. JAN DE ROOIJ HERDACHT. Onder de titel: „Alarm uit een boe renschuur; Jan de Rooij redde met zijn kameraden twee provincies komt in het nummer van 3 Mei 1952 van het Christelijk Geïllustreerd Weekblad „De Spiegel" een uitgebreide en rijk geïlus- treerde reportage voor van wijlen onze dorpsgenoot Jan de Rooij, de held van de Langstraat, die als lid van de ver zetsgroep André, op 4 Januari 1945 door de Duitsers werd gefusilleerd. In het artikel wordt de laatste „cros sing" van Jan de Rooij met enkele an deren over de Maas beschreven en hoe Jan de Rooij vanuit een schuur van de landbouwer Koekoek te Dussen, berich ten omtrent de Duitse legertransporten omstreeks Kerstmis 1944 in het Land van Heusden en Altena naar deze zijde zond, die in het oude raadhuis te Capelle (in het artikel wordt hier meermalen ten on rechte het Sprangse raadhuis genoemd), werden opgevangen door Dick Flem- ming, lid van dezelfde verzetsgroep, op het moment dat dit gebouw door een V 1! totaal werd vernield, en hoe door dit laatste bericht de geaillieerden in staat waren de Duitse stellingen over de Maas in puin te schieten. De geheime zender werd door de Duitsers ontdekt en toen onschuldigen hiervoor werden gevangen genomen, meldde Jan de Rooij zich vrijwillig aan als de dader, met het gevolg dat hij zijn daad met de dood moest betalen. Het artikel besluit met een beschrij ving van de herbegrafenis van het stof felijk overschot van Jan de Rooij op de begraafplaats te Sprang op 7 Juli 1945, waar o.m. het woord werd gevoerd door burgemeester A. Smit van Sprang- Capelle, die eveneens lid van de ver zetsgroep André was. Van de prachtige serie foto's, die bij bedoeld artikel zijn opgenomen, zijn ook enkele opnamen van onze burgemeester. De herinnering aan deze geschiedenis op de dag van de dodenherdenking is zeker door de lezers van genoemd blad bijzonder op prijs gesteld. A.R. KIESVERENIGING. J.l. Donderdagavond trad op uitnodi ging van de Anti-Revolutionaire Kies vereniging alhier in het gebouw van de Chr. 'Volksbond als spreker op de heer A. Stapelkamp uit Utrecht, lid der Twee de Kamer. De voorzitter de heer C. H. van Caem opende de bijeenkomst en heette de aan wezigen welkom, in het bijzonder de spreker, die in verband met de a.s. ver kiezingen voor leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal de kiezers Van voorlichting wil dienen. De heer Stapelkam sprak hierna over: „Nederland in een zorgvolle tijd". In een duidelijk en breedvoerig betoog, dat door de aanwezigen met aandacht werd ge volgd, zette de spreker de betekenis van de komende Tweede Kamerverkiezing uiteen, daarbij wijzende op de nationale en internationale moeilijkheden, die naar spr.'s mening nog groter zullen worden. Sinds de bevrijding heeft de A.R. Partij in de oppositie gestaan, omdat zij daarin gedrongen werd, omdat zij in tegenstel ling met Schermerhorn's woorden dat pricipiële overtuiging op politiek terrein niet nodig is, wil dat ook op het staat kundig terrein God erkend en gediend wordt. Spr. wijst op de slappe houding van de kabinetten na de bevrijding en ook de tegenwoordige regering, die thans duldt In verband met de dodenherdenking werd j.l. Zaterdagavond in de Ned. Herv. Kerk, op initiatief van de Chr. Oranjevereniging Juliana een gecombi neerde herdenkingsdienst gehouden, waarin voorging de Weleerw. Heer Ds. C. Streefkerk. Z.E. had tot tekst voor zijn overden king gekozen Psalm 106 8a „Doch Hij verloste hen om Zijns Naams wil". Ds. Streefkerk schilderde daarbij de onderdrukking van Israël door de Egyp tische Farao en vergeleek daarmede de onderdrukking van ons land, dat wel het Israël van het Westen genoemd wordt, onder de bezetting der Duitsers, en hoe God op Zijn tijd ons land en volk ver loste, langs een weg van bloed en tra nen; want wie kan ze tellen, die geval len zijn voor Koningin en Vaderland. Ds. Streefkerk verzocht dan de aan wezigen staande te gedenken alle geval lenen in de oorlog, die hun leven gaven voor vrijheid en recht, zowel in de Mei dagen van 1940, van land-, zee- en lucht macht, als de martelaren in de concen tratiekampen, gefusilleerde gevangenen en gijzelaars in arbeidskampen in Duits land, alsmede de verzetsstrijders bij de bevrijding en speciaal ook de slachtof fers uit onze gemeente; wij gedenken ze allen met eerbied en dankbaarheid, al dus Z.E. Door de aanwezigen werd hier na staande gezongen Ps. 89 19: „Ge denk, o Heer, hoe zwak ik ben, hoe kort van duur", enz. Ds. Streefkerk wees vervolgens op 't wonder dat de Heere ons land en volk verloste, want dit gebeurde niet om de ootmoedigheid van het Ned. volk, maar „om Zijns Naams wilhet ging om de eer van Zijn Naam. 'Bij alle oordelen is er bij ons volk geen zoeken van of we derkeren tot God gekomen, maar is er een voorthollen op eigen gekozen paden. Om daarom de verlossing te begrijpen, moeten wij dieper afdalen in de geeste lijke achtergrond, en Z.E. wijst dan op het visioen van Johannes op Pathmos uit Openbaringen 12; het gaat hier ook om de grote strijd tussen Christus en satan. Als het nat. socialisme de oorlog gewonnen had, zou het menselijkerwijze met het Christendom in Duitsland en Europa gedaan geweest zijn. Maar God kwam op 'Zijn tijd. De zegeningen van de verlossing van ons land en volk stel len ons dan ook voor grote verplichtin gen en het moet ook bij ons worden toen geloofden zij aan Zijn Woord. Moge het ook ons volk brengen tot diepe verootmoediging. Al is de toe komst donker en onheilspellend, wanneer wij bouwen op de grondslag Jezus Chris tus en Dien gekruist, zal het Woord van Da Costa gelden: „Zij zullen het niet hebben, de goden dezer eeuw. Tenzij het woord des Zwijgers moedwillig werd verzaakt, 'k Heb met den Héér der Hee- ren, een vast verbond gemaakt." Na beëindiging van de dienst werden door de aanwezigen staande gezongen het Je en 6e couplet van het Wilhelmus. Buiten het kerkgebouw werd vervol gens een stoet geformeerd waarbij zich een grote menigte aansloot en werd een stille tocht gehouden naar de algemene begraafplaats. In de stoet liepen o.m. mee Burgemeester Smit, Wethouder H. Winkelman, Ds. Streefkerk en beide kerkeraden. Door een drietal bruidjes werden bloemen meegedragen, die na mens de Oranjevereniging op de graven der slachtoffers van de bevrijding enz. werden gelegd, terwijl door burgemeester Smit namens het gemeentebestuur bloe men werden gelegd op het graf van Jan de Rooij. Burgemeester Smit sprak vervolgens een kort woord, waarin Z.E.A. er op wees dat het een traditie van de Oranje vereniging te Sprang geworden is om de dodenherdenking te organiseren en Spr. heeft gaarne gevolg gegeven aan het ver zoek om hier een kort woord te spreken. Wat vergeten wij toch snel, wat leven wij oppervlakkig, zegt burg. Smit, want hoe weinig denken wij nog aan de dui zenden slachtoffers en de tienduizenden nabestaanden. Wie kan zich indenken het leven van hen die wij heden herdenken en die opgesloten in cellen hun einde wachtten? De burgemeester herinnert hierbij aan de woorden van Jan Cam- pert in zijn lied der 18 doden en ver telt van zijn ontmoeting met de gevan genispredikant van Scheveningen, die de laatste nacht met deze 18 veroordeelden doormaakte. Nadat de predikant met al len gesproken en gebeden had, vroeg één van deze 18 om met elkaar te zingen Ps. 43 4: „Dan ga ik op tot Gods al taren". Denk U eens in, een uur voor hun dood. Zo zijn er duizenden igegaan, hier ligt er ook een, die in het volle ge loof heenging. Eén ding hadden zij allen gemeen: zij hadden tesamen de vijand wederstaan. Zo gedenken wij onze doden, in ere en dankbaarheid, zegt burgemeester Smit en vertolkt de dank met in te stemmen met de woorden van het gedicht: „Ver van het jagende, jachtende leven", enz. Op verzoek van Burgemeester Smit werd dan twee minuten stilte in acht ge-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1