Waalwijkse en Langstraaise Courant I Wijde Wereld BEWÜDINC imiWTR 1 7-ofon o.n.a(t&an UIT DE Waaiwijks gemeentesecretaris ten grave gedragen NOG GEEN REDEN TOT JUICHEN Een indrukwekkende stoet van vele medelevenden begeleidde hem naar zijn laatste rustplaats. MAANDAG 5 MEI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 37 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Op Maandag 28 April j.l. is Ja pan, na bijna zeven jaar bezet land te zijn geweest, weer onafhankelijk geworden, doordat acht van de lan den die het vredesverdrag hebben ondertekend, het hebben bekrach tigd. De situatie is nu zo, dat Japan met een aantal landen vrede heeft, met een aantal andere landen af zonderlijke verdragen sluit en met de communistische landen nog geen enkel verdrag heeft. De vrede met de Verenigde Staten is voor de practijk het belangrijkste, omdat Amerikaanse troepen het land bezet hielden en de Amerikaanse opper bevelhebber, gouverneur van Japan was. Deze toestand is nu gewijzigd en de Japanners zijn voortaan weer baas in eigen huis. Vanzelfsprekend rijst nu de vraag: wat hebben we voor een Japan ge kregen? Welke positie neemt Japan in het Oosten en tegenover 't Wes ten in? Hebben de zeven jaar Ame rikaanse bezetting iets ten goede uitgewerkt? Vragen, wier beant woording van het grootste belang is voor de gang van zaken in de ko mende jaren, niet alleen in 't Verre Oosten, maar over de hele wereld. Men weet, men kan 't althans uit de gebeurtenissen afleiden, hoe de structuur van het staatsbestuur in Japan voor de overgave was: alle macht in handen van een kleine militairistische kliek, niet zo heel veel verschillend van de Nazi-kliek in Duitsland. Van democratie was dus geen sprake. Na de oorlog heb ben de Amerikanen zich ingespan nen het land te democratiseren. Men kan bewondering hebben voor hun goede bedoelingen en voor het geen ze bereikt hebben, al hebben ze soms wel minder fraaie middelen aangegrepen om een goede gang van zaken te bevorderen, maar dan nog blijft het een open vraag of men een verslagen land, dat nooit democratie heeft gekend, onder het oog van bezettingstroepen de demo cratische beginselen in zeven jaar tijd kan bijbrengen en ze leren toe passen. Dit is op zijn minst zeer twijfelachtig. Zeker, de Japanners hebben zich voor het oog zeer gewil lige leerlingen getoond, maar was dat niet het beste middel om zo gauw mogelijk de onafhankelijkheid te herwinnen? De nieuwe Japanse diplomaten hebben voorbeeldig met de bezettingsautoriteiten samenge werkt, doch dat ze het van harte zouden hebben gedaan, is een illu- sie Een eenvoudige redenering maakt duidelijk dat dit een' verne dering voor hen moet zijn geweest na de glorie van weleer. Keizer Hi- rohito kon „de ongekroonde keizer van Japan", die generaal MacAr- thur was, met alle eerbewijzen over laden, hij beschouwde zichzelf en niet de opperbevelhebber van het bezettingsleger als keizer. Ongetwijfeld zijn de na-oorlogse Japanse regeerders voortgekomen uit die kringen die begrijpen dat de vooroorlogse politiek van het land fout was en dat een Japanse uitga ve van het „Deutschland über alles evenmin op zijn plaats was als het origineel. Dat wil evenwel niet zeg gen dat de geest van het oude re giem helemaal uitgegroeid zou zijn en niets is gemakkelijker dan te speculeren op het nationalistische sentiment. Daar biedt de aanwezig heid van buitenlandse troepen wel een buitengewoon dankbare gele genheid toe. Bedenkt men daarbij dat de stemming in het Verre Oos ten over het algemeen niet zo vrien delijk is tegenover het Westen dat de communisten hun best doen om die anti-Westerse stemming te ver hogen, dan zijn er redenen genoeg om sceptisch te staan tegenover de Amerikaanse pogingen orp Japan te democratiseren om minstens de re- sultaten met belangstelling te be schouwen. Nu komt de proef op de som. De Amerikaanse troepen zijn van een bezettingsleger gasten geworden, de Japanners zullen voortaan hun ei gen boontjes doppen. Het zou nu waarschijnlijk nog wel niet zo ver gekomen zijn als ze niet met de Verenigde Staten een aantal ver dragen hadden gesloten waardoor het mogelijk is dat de Amerikaanse troepen voorlopig zolang Japan zich zelf niet kan verdedigen 1 in Japan blijven en waardoor beide landen elkaar wederzijdse bijstand beloven. Hierdoor blijft Japan in 't Amerikaanse vaarwater als bolwerk tegen de communistische stroming. Een betrouwbaar bolwerk? Dat het niet allemaal safe is, bewijst wel 't feit dat haast onmiddellijk nadat 't land onafhankelijk was geworden, onlusten zijn uitgebroken bij gele genheid van de 1 Mei-viering. Een symptoom van de stemming in Ja pan? Men kan veilig aannemen dat de agitators in ieder geval communis ten zijn, die, om hun doel te berei ken, gebruik maken van leuzen als: „Gooi de Amerikanen het land uit". Het gevaar schuilt niet in die com munistische demonstraties, maar in het succes dat ze er mee hebben ook bij niet-communisten. Daardoor wordt Japan te gemakkelijker een prooi voor de Russische propaganda, die speculeert op de aanwezigheid van Amerikaanse troepen en de Sovjet-Unie tot enige ware vriend van Japan proclameert. Het land neemt als het ware een sleutelposi tie in tussen de rode en de vrije wereld, bovendien onder dreiging van springplanken voor de Sovjet- Unie en haar satellieten. Zolang dus de wrijving in de wereld voort duurt en hoe lang zal dat zijn! blijft Japan een uiterst kwetsbare plek en een kostbaar bondgenoot. Zou Amerika er niet in slagen die te behouden, dan hoeft niet de schuld op MacArthur te worden ge schoven, maar dan is het-een fiasco van de hele Amerikaanse politiek ten opzichte van Japan. Hoe het zal gaan, hangt voor een groot deel af van de binnenlandse ontwikkeling, niet in de laatste plaats de economische. Het wel vaartspeil van de Japanse bevolking ligt niet erg hoog en er is dus een vruchtbare voedingsbodem voor 't communisme. Alleen als men er in slaagt Japan een redelijke moge lijkheid te verschaffen om zijn snel groeiende bevolking te voeden en te kleden met alles wat daarbij hoort, kan dat gevaar afgewend worden. Maar politiek en militair bondgenootschap sluit nog geen eco nomische samenwerking in en voor al in dit opzicht geldt dat de ene mens voor de andere een wolf is. Vooralsnog heeft Japan geen moge lijkheden voor heel zijn bevolking. Denkt men echter het probleem op te lossen met het propageren van ongeoorloofde middelen, dan vergist men zich. Deze methodes strekken noch Amerika tot eer, noch Japan tot voordeel. De zaak van de vrije wereld mag niet bezien worden van uit een egoïstisch standpunt, want dan zakt het hele systeem als een kaartenhuis in elkaar en er is er maar één die dan zal lachen. LIJSTNUMMERS BIJ VERKIEZINGEN. De thans zitting hebbende politie ke partijen krijgen bij de Tweede Kamerverkiezingen op 25 Juni de volgende lijstnummers: 1. Katholieke Volkspartij; 2. P. v. d. A; 3. A.R.; 4. C.H.; 5. V.V.D.; 6. C.P.N.; 7. Staatk. Geref. Partij; 8. K.N.P. Voor de lijstnummers der overige partijen en groepen, die aan de ver kiezingen zullen deelnemen, zal door het Centraal Stembureau wor den geloot. GULHEID VAN EEN AMSTERDAMSE AMERIKAAN. Een Amerikaan, die in de Govert Flinckstraat te Amsterdam is gebo ren, wilde aanvankelijk zelf naar ons land komen om zijn geschenken rond te brengen, maar zag hiervan af, toen zijn naam in één der dag bladen werd gepubliceerd. Hij wilde n.l. ter gelegenheid van z'n gouden bruiloft, de gouden echt paren van z'n geboorte-stad beden ken. Hij liet dit nu de heer Koop man doen. Eén van de eerste echtparen, die van dit meevallertje profiteerden, waren de oud-gangmaker Jan Sles- ker en zijn echtgenote, die in de Marnixstraat 15 wonen. De tranen kwamen te voorschijn bij de muziek uit 't bruidskoor van Lohengrin, ten gehore gebracht op een koffergramofoon, die door de afgezant van de Amerikaan trap op, trap af werd gesjouwd. Het hoogtepunt van het bezoek aan het echtpaar Slesker en ook aan alle andere paren was wel de overhandiging van een bijzonde re surprise, die voor de oudjes de meest welkome gave was, ter waar de van ƒ100. Tien echtparen werden verblijd. Onder hen was een gouden paar, waarvan de vrouw al 21 jaar met een verlamming aan beide benen in bed ligt. Ook was er een bruide gom, ivoorwerker van beroep, die de onbekende geyer wel degelijk kent. Hij heeft n.l. in 1938 bij de Nederlandse Amerikaan een dia mantbeitel gekocht, die hij nodig had voor het maken van biljart ballen- Dat de dankbaarheid van alle echtparen groot was, behoeft nau welijks te worden vermeld. Op vijf data in de maand Mei zullen ruim 70 gouden echtparen in Amsterdam een soortgelijk bezoek krijgen. Ruim 70 maal zal de kof fergramofoon het bruidskoor van Lohengrin afdraaien en waarschijn lijk zullen ruim 70 paren dan stil letjes een traan wegpinken en den ken aan vijftig jaar geleden, toen de wereld aan hun voeten lag en zij een nieuw leven begonnen. DE VERLAAGDE OMZETBELASTING. De voorgestelde belastingverla ging zal verscheidene artikelen een stuk goedkoper maken. Televisie toestellen zullen niet minder dan 22 percent of méér dan een vijfde en radio-toestellen ongeveer 15 per cent of ongeveer een zesde goedko per worden. Een televisie-toestel, dat bijna 800 gulden kost, zal min der dan 600 gulden gaan kosten. Foto- en filmapparaten, geslepen en gegraveerd glaswerk, kristallen voorwerpen voor huishoudelijk ge bruik, haargolf-apparaten, gouden en zilveren voorwerpen en kleding uit bont zullen niet meer vallen on der de verhoogde weeldebelasting van 30 percent, maar er zal 15 per cent van worden geheven. Alle bo- terhamhagel, strooisel, pasta en muisjes zullen voortaan met 4 in- plaats van met 7 percent worden belast. Electrische wasmachines en gas- geysers zullen eveneens goedkoper worden. Het tarief wordt 7 percent. Voor boilers wordt het tarief vier percent. Voor electrische- en gas fornuizen zal men echter 15 percent belasting blijven betalen. VERMISTE STRATOCRUISER VERBRAND GEVONDEN. De stratocruiser van de Pan Ame rican Airways, die sinds twee dagen werd vermist op de lijn Rio de Ja neiroNew York, is gevonden ruim 600 kilometer ten Zuid-Oosten van de Braziliaanse stad Carolina. Het toestel is uitgebrand en in tweeën gebroken. Het werd ontdekt door de piloot van één der 42 vliegtuigen, die de laatste dagen de oerwouden en de hoogvlakten ten Noorden van Rio de Janeiro hebben afgezocht. De piloot heeft geen tekenen van leven waargenomen in de buurt van het wrak van de stratocruiser. Er bevonden zich 50 mensen aan boord: 41 passagiers en 9 leden van de bemanning. Het gehele personeel, dat in dienst is van de gemeente, en vele vooraanstaande persoonlijkheden uit Waalwijk en Omgeving, hebben Vrijdagmorgen de j.l. Dinsdag zo plotseling overleden gemeente-secretaris, de heer J. H. v. Mierlo, ten grave gedragen. Het was een plechtigheid, die door het diepe meeleven van velen en het ontbreken van alle uiterlijk vertoon, zeer indrukwek kend was. Tegen 10 uur, nadat Mevrouw v. Mierlo en haar dochters per auto naar de kerk waren vertrokken, verliet de droeve stoet het sterfhuis in de Julianastraat. Voorop droegen enkele jongens grote kransen, o.a. van de gezamen lijke gemeentediensten en van de secretarissen uit de kring Lang straat; dan volgde een deputatie van de gemeentepolitie met aan 't hoofd adjudant Hellings en vervol gens het gehele personeel van de gemeentelijke bedrijven, van het Gas-, Licht- en Waterbedrijf, van de Openbare Werken en van het Slachthuis; we zagen voorts de hoofden van dienst, de leden van de gemeenteraad, waarachter een diep ontroerde Burgemeester Teys- sen, Burgemeester Mr. R. Lambooy van Hengelo, de beide wethouders en de waarnemend gemeente-secre taris. Voorafgegaan door de gemeente bode, die een prachtige krans droeg van de Gemeenteraad, volgde dan de baar met het stoffelijk overschot van de overleden secretaris, bedekt met een bloemenkruis van de amb tenaren ter secretarie en gedragen ook door de ambtenaren die zijn naaste medewerkers waren en en kele leden van het overige gemeen- tepersoneel. De baar werd omringd door de leden van de conferentie Parochie St. Jan van de St. Vin- centiusvereniging, waarvan de over ledene lid was geweest. Achter de baar gingen de familie leden, de buurtgenoten en vrienden van de secretaris en veel notabelen uit Waalwijk en de Langstraat; on der wie we zagen de Weleerw. Heer Ds. Jens, de burgemeesters en secretarissen van nagenoeg alle plaatsen uit de Langstraat, Drs. H. Moonen, de voorzitter en secre taris van de Kamer van Koophan del, de voorzitter en de secretaris van Waaiwijks Belang e.m.a. Door de Stationsstraat, waar, evenals op het Raadhuisplein en in de Grotestraat de brandende lan taarns waren omfloerst, trok de stoet naar het Raadhuisplein; en men voerde de baar langs 't Raad huis, waar de gestorven secretaris zijn leven inhoud gaf, door het ge heel in dienst te stellen van de ge meente Waalwijk; voor het laatst langs het huis dat getuige was ge weest van zijn onvermoeide ijver en van zijn grote liefde voor de ge meente. In de kerk van St. Jan, waar de vrouwelijke familieleden en vele andere dames, o.m. Mevrouw Moo nen en Mevrouw Lambooy, reeds hadden plaatsgenomen, droeg de Zeereerw. Heer Pastoor J. Ras, ge assisteerd door de Weleerw. Heren Kapelaan Wassenberg als diaken, Kapelaan Lempens als subdiaken en Kapelaan v. Laarhoven van de Parochie St. Clemens als ceremo- niaris, de plechtige Requiem-mis op. Het kerkkoor zong de wisselende en de vaste gezangen uit de Re quiem-mis van Perosi. Ook de Heren Geestelijken uit de andere parochies waren in de kerk aanwezig. De absoute, na de H. Mis, werd eveneens verricht door Pastoor Ras, waarna het stoffelijk overschot naar het kerkhof werd gedragen. En ontroerender dan woorden of gezangen was de stille groet die al len voor het laatst brachten aan de overleden gemeente-secretaris, toen zij zwijgend langs de kist gingen. De Waalwijkse gemeenschap heeft een goed mens en een hoog gewaar deerd ambtenaar verloren. Moge zijn ziel reeds bezit hebben genomen van de heerlijkheid die God zijn trouwe dienstknechten heeft bereid. Zaterdag hebben we onze doden herdacht, onze doden van de oorlog, de gemartelden van de concentra tiekampen, zij die getroffen werden door het lood van het vuurpeleton, zij die vielen onder het krakend ge weld van granaten, bommen en V- wapens. Wij zijn langs het monument ge gaan dat te hunner nagedachtenis werd opgericht, opdat wij niet zou den vergeten Wij hebben geluisterd naar de lange rij van namen; die... en die we herinnneren hen ons, nog niet zo lang geleden waren zij in ons midden. We hebben het Wilhelmus gezon gen en dat was de hernieuwing van een belofte, die wij deden aan hen, die de prijs waren voor onze vrij heid. Vandaag vieren vwij weer die dag, toen de vrijheid, nieuw en jong, ons land binnentrad en wij het leven en de wereld weer heel anders be zagen, beter en hoopvoller. Toen hebben wij, nadat we de roes van het eerste jaar te boven waren en toen we ons bezonnen op het grote goed, dat we weer hadden verworven, gezworen en beloofd, te werken aan een betere tijd, een be tere maatschappij; de herinnering aan de offers die gebracht waren, was vers en heilig; die offers zouden niet tevergeefs gebracht zijn Nu zijn er zeven jaar voorbij, en wat is er nog van de droom van vrijheid en broederlijke eensgezind heid? Niet alleen dat de droom geen werkelijkheid werd, maar we heb ben zelfs de droom verloren, zo het schijnt. Neen, verloren misschien toch niet; zolang het mensenhart klopt, zal die droom wel onverwoestbaar blijken; we geloven echter niet meer wat we dromen van broederschap en vrijheid; we staan koud en scep tisch tegenover de droom van onze diepste menselijkheid; omdat de feiten zich tegen die droom hebben verklaard, omdat geen ogenblik, misschien zelfs niet in potentie, de vrijheid, de totale vrijheid en de absolute vrede aanwezig bleken te zijn geweest. Dit is het falen ook van onze menselijkheid. Nauwelijks was het geweld, ont ketend door een nationaal egoïsme, bezworen, of groter, afschrikwek kender gevaren bedreigden ons. Er was niet zo'n lange tijd voor nodig, of de wereld was verdeeld in twee kampen, was gegrepen in de ban van een geweldige tegenstelling, zo als zij nog nooit kende. Nu wapenen wij ons, met alle vrije landen, om de vrede te bewa ren (de Romeinen zagen reeds de onmisbaarheid van de wapenen in; zij zeiden: Si vis pacemals gij de vrede wilt, bereid U dan voor ten oorlog); wij wapenen ons om de vrijheid te beschermen, onze vrijheid, maar onderwijl zijn er mil- lioenen de slaaf van een totalitair systeem. De vervulling van onze droom is zo onwezenlijk ver. Wij wapenen ons om de christe lijke cultuur te beschermen, om de goede waarden van het oude, grijze Europa te bewaren, om de wereld vrede te verdedigen ,en wij doen dat in eensgezindheid, omdat we geleerd hebben dat ^e niet straffe loos enkel maar kunnen blijven toezien. Dat is één vrucht, die de bevrij ding uit de grote wereldramp ons schonk. En toch ook al zijn we eens gezind, waar het betreft ons te wa penen tegen de macht die onze vrij heid en onze waardigheid als mens bedreigt, al werpen we bolwerken op van gewapend beton en al ver klaren we ons goed voor het leve ren van zo veel divisies, het zal ons weinig baten wanneer we niet de vijand met gelijke wapens bestrij den, de wapens namelijk van de geest; wanneer we niet tegenover de ideeën die hij verkondigt, onze eigen christelijke beginselen plaat sen en niet leven naar die beginse len. Meer dan ooit is er nu een geestelijke herbewapening noodza kelijk, een radicale bewapening in de vorm van een nieuwe radicale beleving van het Christendom; dat moge de grootste vrucht zijn die de herkregen vrijheid ons schenkt. Het jaarverslag over 1951 van de Nederlandse Bank is ditmaal wel een bijzonder verhelderend en in spirerend stuk in zoverre dit ten minste passende kwalificaties zijn voor een document, dat betrekking heeft op zulke dorre onderwerpen als betalingsbalans, overheidsfinan ciering, loonpolitiek e.t.q. Dr. Holtrop, de president, doet allereerst nog eens duidelijk uitko men in welk een beangstigende si tuatie Nederland zich in 1950 heeft bevonden. In dat jaar moesten we rond 1100 millioen meer aan het buitenland betalen dan wij er van te vorderen hadden. Zonder Mars- hall-hulp en leningen, alsmede ver koop van Amerikaanse effecten, zou onze gehele goud- en deviezen voorraad er aan zijn gegaan om dit gat te stoppen! Het jaar 1951, in zijn geheel ge nomen, is heel wat minder ongun stig geweest. Niettemin heeft het tekort op de lopende rekening toch nog 252 millioen bedragen, de to tale rekening wijst een tekort aan van zelfs 452 millioen. Al stemt deze ontwikkeling tot grote voldoening en al getuigt dr. Holtrop zelf dat de betalingsbalans crisis als overwonnen kan worden beschouwd, dit betekent nog aller minst dat in de overheidshuishou- ding de zorgen tot het verleden be horen. De dollarpositie van Nederland is nog steeds ongunstig, ze gaat zelfs, DEKEN HEEZEMANS KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN. zij het licht, achteruit. Ook mag niet uit het oog verloren worden dat de betalingsbalans geflatteerd werd door enige toevallige factoren (schuldaflossing Duitsland, deva luatievrees in Frankrijk en Enge land, scherpe terugslag bij de in voer etc.). Onze goud- en deviezenreserve, waarvan de laatste tijd telkens weer met zoveel voldoening is vastgesteld dat ze op recordhoogte is komen te liggen, noemt dr. Holtrop nog steeds van „bescheiden omvang" en niet op het vereiste niveau. Hij wijst op verschillende facto ren, welke dit niveau elk ogenblik gevoelig omlaag kunnen brengen en vooral ook legt hij er de nadruk op dat door de ongunstige ontwikke ling bij de lagere overheid-finan- ciën de totale overheidshuishouding een inflatoir tekort te zien geeft. Ondanks de verheugende omslag, welke 1951 heeft gebracht, is de gul den slechts op het oog een sterk devies, d.w.z. technisch sterk, In feite echter is de gulden nog steeds een tamelijk zwakke valuta. Sterk en gezond zou het Neder lands devies pas worden wanneer de werkgelegenheid verder kon kon worden opgevoerd en het han delsvolume een aanzienlijke uitbrei ding onderging. Aan het eerste kan veel gedaan worden, maar dan verdienen o.m. loonstop, dividendstop en rente- gamma de Bank-president wijst er terecht op hernieuwde over weging. Het tweede hebben we slechts ten dele in de hand. Al heel belangrijk zou het zijn wanneer b.v. Amerika eens wilde inzien dat een meer reële invoerpolitiek ons nog wel zo lief is als Marshallhulp. Een werkzaam en ontwikkeld volk heft ook niet graag de bedelhand op. Voor het overige is het een bitte re constatering in het verslag hoe waar overigens ook dat voor een omvangrijke consolidatie van de enorme vlottende schuld geen mo gelijkheid bestaat. Niet meer be staat zal dr. Holtrop hebben wil len zeggen. Ze is er wel geweest, maar helaas werd ze niet gebruikt. (Brab. Nbld.). De Hoogeerw. Heer H. F. Heezemans, Deken van Eindho ven en pastoor van de St. Catharina-pa- rochie aldaar, tevens kanunnik van 't Bos sche Kathedrale Ka pittel, is door Hare Majesteit de Konin gin benoed tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Wanneer wij onze oud-pastoor, Deken Heezemans, zeker na mens als zijn oud parochianen Van har te gelukwensen met deze hoge en welver diende onderschei ding, dan mogen wij leze gelegenheid aan grijpen om nog eens iets te vertellen om trent zijn tien-jarig pastoraat in Waal wijk Pastoor Heezemans werd in 1934 tot pas toor van de St. Jan's parochie te Waalwijk benoemd. Van den beginne af heeft hij zich bijzondere moei te getroost om het kerkelijk leven, dat door allerlei omstandigheden in de vroegere jaren wat verslapt was, nieuw leven in te blazen. Hij toonde een hoge opvatting te hebben van zijn taak als pastoor, wist door zijn verzorgde predicaties, geheel aangepast aan de sociale ver houdingen in deze streek, zijn ge hoor te boeien en te treffen. Hij deed veel voor de liturgische aan kleding van het priesterkoor en had een werkzaam aandeel in de uit breiding van het onderwijs in zijn parochie. Ook hierbij deed hij zich vooral kennen als sociaal priester: hij wist uit zijn bezoeken bij de pa rochianen hoezeer de huiselijke toe standen in vele arbeiders-gezinnen ongunstig beïnvloed werden door

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5