woens VROOM DREESMANN prijzen HET MEISJE MET DE KAM 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 MEI 1952. ALLEEN GELDIG WOENSDAG 7 MEI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND CONCERT DOOR HET BRABANTS ORKEST. SCHRifTELIJKE EN TELEFONISCHS BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Japonschort in div. nieuwe dessins en kleuren, ingezette mouw, rits-of knoop-™T 90 sluiting, m. 42 - 50 Witte plastic cein tuur,stro nerf 3 cm. 4 cm Leder kindercalifornia- schoentje m. rubberzooi, vlot model. In wit, tan, beige en rood, maten 20 21 22-23 24 28 Parapluie, 10 baans, over trokken met mooie zijde in leuke streep- en ruitdessins; verschillende aar- 9Q dige knoppen 3. Chocolade Napolitains, keurig verpakt, per O/Lc doosje «50 Plissé damesrok van prima kwaliteit kamgaren in grijs, Zwart en bruin, 90 maten 36- 44 lx> Charmeuse onderjurk met 'aparte Jrantgarnering, div. modellen, mooie pasvorm. In bleu, wjt, zalm 90 en rose Zijden filet dameshand schoenen in verschillende leuke zomerkleuren; aardige, ruitgarnering op de <f 95 hand Plastic kluwhouder, grote maat, in leuke kleuren o.a. hardrood, bleu, geel, groen enz.'n Practisch ge- a 95 schenkvoorMoeder. la 3 Dameszakdoekjes van prima kwaliteit, mooie in geweven ruitdessins, verpakt in luxe doosje - 6 Flinke stukken fijn ge parfumeerde palmzeep, goed schuimend, voordelig in het gebcuik flQc Porseleinen kop met schotel, mooi model, fraai décor.Met opschrift 35 „voor Moeder"la Vanille galettes, een over heerlijk koekje, zeer COc licht, 250 gram de omstandigheden, dat vele vrou wen fabrieksmeisjes waren geweest en „geen huishouden hadden ge leerd". De meisjes uit de fabriek is geen leus die verwezenlijkt kan worden, en daarom wilde hij een combinatie van huishoud- en indus trieschool, welke instelling in 1938 tot stand kwam en in 1940 in een nieuw en fraai gebouw werd onder gebracht. Het was zijn ideaal dat elk meisje, voor het naar de fabriek ging, eerst de Huishoudschool be zocht en daar ook reeds voorbereid werd door het volgen van een cur sus als stikster. Oorlogsomstandig heden zijn oorzaak geweest dat deze, in ons land unieke, instelling eerst in 1950 kon worden verwezenlijkt. De bekommernis van pastoor Heezemans ging ook uit naar de minst bedeelde kinderen, n.l. die genen die het gewoon onderwijs niet kunnen volgen. In 1936 werd de Don Bosco-school voor „buiten gewoon lager onderwijs" gesticht. Aan de oprichting van „de Nijver heidsschool voor Waalwijk en om streken" heeft pastoor Heezemans in 1941 eén werkzaam aandeel ge had. We willen verder nog noemen: de stichting van een katholieke U.L.O.- school voor meisjes in 1938, de bouw van een nieuwe meisjesschool voor L.O. in 1940, de uitbreiding van de min of meer ouderwetse bewaar school tot een beter ingerichte kleu terschool in 1936. Pastoor Heezemans had nog veel meer punten op het programma en een geheel nieuw kerkmilieu ont worpen met o.m. een modern zie kenhuis en pension voor ouden van dagen. Oorlogsomstandigheden heb ben uitvoering van dit programma verhinderd. Ingewijden weten dat pastoor Heezemans ook behoorde tot de be heerders van het Fonds voor Bij zondere Noden. Tenslotte memoreren we nog de moedige wijze waarop pastoor Hee zemans de commandant van de doortrekkende Duitse troepen op 6 September 1944 onder 't oog bracht dat burgemeester Moonen met nog twee gijzelaars, die doodgeschoten zouden worden, recht hadden op geestelijke bijstand, terwijl pastoor Heezemans tevens op tactische wij ze wist te zorgen dat één van de drie, die slechts zwaar gewond was, wist te ontsnappen. 5 MEI BEVRIJDINGSDAG. Hedenavond 7.308.30 uur Con cert door het Gemengd Koor der Liedertafel „Oefening en Vermaak". Programma: 1. Zegekoor uit „Judas Maccabeus" G. Handel 2. Ave Verum W. Mozart 3 Largo G. Handel 4. Klokkenkoor uit „Paljas" R. Leoncavallo 6. „Ave Signor" uit „Mephistophe- les", A. Boïto 7-. Koor der Zigeunerinnen en Stie renvechters uit „Traviata", G. Verdi. Directie: Louis Sars. Pianobegel.: Frans Wilmont. 9.3010.30 uur Concert door de Harmonie „St. Crispijn". Programma: 1. Wilhelmus. 2. El Capitan, Mars, J. P. Sousa 3. Ouverture Romantique, O. Cordonnier 4. Partita Piccolo, G. Boedijn a. Praeludium b. Menuetto c. Pavane d. Rigaudon 5. Andante in G, Batiste. arr. Gosling Mol 6. Marsch Gala, L. Voussure 7. Ouverture Italienne, E. Deneufbourg 8. Judex (uit Oratorium Morset Vita van Ch. Gounod) 9. Donauwellen, Wals, S. Ivanovici 10. Ouverture Fantastique, A. Govaert 11. De Garde, Mars, C. J. N. Cori BENOEMD. Onze oud-stadgenoot, de heer W. j J. Pulles, directeur der P.T.T. te Nijmegen, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. GESLAAGD. Op het dezer dagen te 's-Herto- genbosch gehouden examen voor Fröbelonderwijs Akte A slaagden o.m. Truus Rozenbrand, Besoijen, Truus Verhoeven, Geertruidenberg, Dinv v, Liempde, Nieuwkuijk, Gemma Bos en Leny van Loon, Waalwijk, die allen haar opleiding genoten bij de Eerw. Zuster van J.M.J. in de Postelstraat te 's-Her, togenbosch. NED. ROODE KRUIS. Wist U, dat het Ned. Roode Kruis overal waar zich rampen voordoen, direct hulp verleent aan de slacht offers b.v. watersnood, brand, storm, enz. Dat daarvoor rampen' depots over geheel Nederland ver spreid, zijn ingericht Deze depots kosten enorm veel geld. Wist U, dat langs de wegen dui zenden Roode Kruis hulpposten zijn geplaatst, om bij ongelukken directe hulp te kunnen verlenen Dat kost veel geld. Wist U, dat het Ned. Roode Kruis door de regering belast is met de „beentransplantatie" Steunt ons in ons werk door mild te geven bij onze collecte in de laatste week van Mei en de eerste week van Juni. Ned. Roode Kruis, afd. Waalwijk, Drunen, Sprang-Capelle, Waspik. AANBESTEDING. Lhtslag aanbesteding verbouwing winkelpand voor de heer D. J. van Oss-van Buren te Waalwijk. Metsel- en Timmerpost Fa. A. v. Hulten-Krol 19760. Fa. M. Kleyngeld Zn. 20499. A Vermeer 21641. Fa. A. J. den Teuling Zn 22655.— Fa. H. J. v. Huiten.v Bladel 23200 Fa. Wed. A. Aarts Zn. 23850 F. Couwenberg 23980. Schilderpost L. Bijnen 1811. P. v. d. Pas 1832.— P. A. Dekkers 2275 Fa. W. Hens Zn. 238o!— Lood- en Zinkwerk E. M. Dekkers-Verschure 2281.- Fa. J. Zeegers Zn. 2295.— G. Strijk 2538. De architect is A. v. Huiten te Waalwijk. De inschrijvers zijn allen Waal- wijkse aannemers. Zoals wij reeds eerder berichtten geeft het Rirabants Orkest op Dins dag 27 Mei a.s. in Musis Sacrum een concert, waaraan medewer king wordt verleend door Lucienne Bouwman, sopraan en Simon Koo- ke, concertmeester. Het programma 'luidt aldus 1. Cimarosa Ouverture „II Matrimonio segreto" 2. Mozart Aria „L'Amero, saro costante" 3. Haydn Aria „Nun beut die Flur" Lucienne Bouwman, sopraan. 3. Saint.Saëns La Havanaise Saint—Saëns Introduction et Rondo Capriccioso Simon Kooke, Viool. Pauze. 4. Beethoven - Vijfde Symphonie. DER MESSIAS IN TILBURG. A.s. Woensdag 7 Mei zal onder auspiciën van de afd. Tilburg van de Mij. tot Bevordering der Toon kunst in de Metropool-Schouwburg een uitvoering worden gegeven van het oratorium „Der Messias" van Georg F. Haendel Aan deze uitvoe ring werken mee Erna Spooren- berg, sopraan, Annie Hermes, alt, Chris Scheffer, tenor en Herman Schey, bas. Verder het Toonkunstkoor, Til burg, het Brabants Orkest en Jan Heerkens. Het geheel staat onder leiding van P'hons Dusch, dirigent van het Toonkunstkoor INTERNATIONALE SCHOENEN-CONFERENTIE TE BEST. In de Bata-fabrieken te Best zijn van deze wereldindustrie schoen technici uit een aantal landen bij een om gezamenlijk onder leiding van de uit Londen overgekomen Thomas Bata te bespreken, hoe het meest efficiënt gewerkt lean wore den, teneinde zo goedkoop moge. lijk schoenen aan de markt te brengen. De heer Bata beschouwde dit als hèt probleem, omdat de prijs van de schoenen aangepast moet wor den aan de inkomens, die in het algemeen geen te hoge uitgaven veroorloven. Schoenen zijn altijd een sociale behoefte geweest, maar doordat grotere gebieden tot ont wikkeling komen, zal de produc tie kunnen toenemen. Om dit dragen van schoenen door mensen, die gewoon waren barrevoets te gaan, nog aan te moedigen, heeft de Bata Engelse teams naar Afrika en India gezon den om door middel van films voorlichting te geven. De deelnemers aan de interna, tionale research-conferentie wor den in de gelegenheid gesteld ken nis te nemen van verschillende nieuwe machines, waarmee de on derdelen van de fabricage vlugger en economischer uitgevoerd wor den. In Best bedraagt de productie thans 85 tot 90 duizend paar schoe. nen per week, waarvan 25»tot 30 duizend van leer en de rest van rubber, een omzet, die men wel denkt te handhaven, zodat geen vrees behoeft te bestaan, dat de personeelsbezetting van 2200 man nen en meisjes ingekrompen be hoeft te worden. Daar de Bata in 28 landen 37 fa brieken heeft, die alle geheel zelf standig werken, waaronder ook in Canada én Amerika zelf, doet het vreemd aan te vernemen, dat juist Best aan twee export-orders van 100.000 en 50.000 paar schoenen voor de Verenigde Staten werkt. De fabriek in Amerika is echter onmogelijk in staat aan de vraag daar te voldoen, terwijl de prijs in Nederland het laagst is. Men heeft hiervoor spéciale lees. ten moeten laten maken, omdat de voet van de Amerikaanse vrouw langer en smaller is en dus een ander model schoen vraagt. Zoals men weet, is de Bata-indu- strie oorspronkelijk te Zlin in Tsjecho-Slowakije ontstaan, doch deze fabriek achter het IJzeren Gordijn is geheel van het concern losgeraakt en heeft ook een ande re naam. De heer Thomas Bata, zoon van de stichter, moet dan ook be schouwd worden als directeur van de Western Company. Toen hij in contact kwam met de uit Tsjecho. Slowakije gevluchte machinist, die met zijn trein over de grens was gereden, bood hij deze een huis en een betrekking in zijn fabriek in ■Canada aan. Msb. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Bouwnijverheid Metselaars Timmerlieden Schoen- en Leder Machine-zwikker Kantenschrooier Prima Ophaler Aflapper (Mackay en Flexible) Jeugdige schoen- en lederwaren- fabrieksarbeiders. Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Lederwarenstikster. Kleding, Reiniging Confectie-naaisters L.l. Naaisters Handel Vertegenwoordiger (Lederfabr.) Huish. Diensten: Dagmeisje BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Grondwerkers Opperlieden L.l. Timmerlieden (mét Ambachtsschool-opl.) L.l. machine bankwerker (met Ambachtsschool opl.) Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Meubelstoffeerders Mach. houtbewerkers Kleding, Reiniging Kleermakers Schoenen Leder Werkmeester Onderwerkafd. Overleersnij ders Stikmeester Stanzer Diverse arbeiders zwikkerij Zolenschuurder Handzwikkers Hakkenbouwers Leestensorteerder Uitpoetser Fournituren-monteerder Schaver Schuurder Uitzetter (hand en mach.) Hulp-Splitter Glansstoter Huidenspanners Strikers Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid Machine-bankwerkers Metaaldraaiers Constructie-bankwerker Stoker Rijwiel-reparateur Auto-monteurs L.l. Auto-monteur Electro-monteurs Vrije Beroepen Vrouwel. Kantoorbed. Mannel. Kantoorbed. Voeding en Genot Slagersknechten Broodbakker Verkeer Div. Chauffeurs Bezorgers Landbouw: Tuinbouknechten Landbouwknechten Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 u. v.m. op 't Arbeids bureau te Waalwijk, Grotestr. 339, telef. 2131. Aan het bureau kunnen in lichtingen ingewonnen wor den over tewerkstelling in Engeland. Deze bekendmaking is geldig t.m. <10 Mei 1952. LEIDING IN OIRSCHOT VERVANGEN. „Met het geval Oirschot hebben we een lesje gehad", verklaarde minister Staf Vrijdagmiddag op een persconferentie. Hoewel het onderzoek naar de klachten der onderofficieren nog niet is afge lopen, is de commandant van het kamp Oirschot inmiddels vervan gen. De minister weet de onge. wenste toestand aan „onvoorziene omstandigheden en aan onoplet tendheid". Het oefenprogramma, dat sommige onderofficieren aan leiding gaf tot de uitdrukking „va- cantie op staatskosten" is geheel herzien Met name is gebleken dat de instructeurs, hoewel zij zich zeer hebben ingespannen, niet in. gesteld waren op hen, die de vrij willige wintercursussen hadden ge volgd. De waarde van deze cur sussen is voor de minister „een verrassing" gebleken. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" 10) „Dat is zo. Ik heb niets gezien van haar op de boot. Het kan zijn dat ze in een van de slaaphutten was. Dan moet ze alles gehoord hebben wat er gezégd is. En het snoer als het ware onder de ogen van Antony gestolen hebben" „En dat zonder enig uitzicht om het op onverdachte wijze te gelde te kunnen maken, zonder vrienden en eenzaam als zij in dat voor haar vreemde land is. Nu, zouden jij en Hermione ook maar niet gaan ont. bijten „Ik weet niet of Hermi er zich toe in staat voelt. Ik voor mij, ga eens buiten kijken. Wat maakt die stuwdam een hels lawaai. Dat komt van al die regen, het lijkt wel een zondvloed -" Zo sprekend, trad hij naar buiten. Ook Margaret nam haar uitkijkpost bij de deur weer in. Ja, het over de stuwdam stromende water was indrukwekkend om te zien en on heilspellend om te horen. Zó had ze het nog nooit meegemaakt. Maar daar tussendoor deed zich een an der geluid horen. Ze keek de weg af en inderdaaddaar kwam wat aan. Geen auto, maar een doodgewone kar, die moeizaam door de plassen bolderde. O, zeker de melkboer. Want het was Zondag; dus andere leveranciers waren niet te verwachten. Weer trok het donderend gebruis van de stuwdam al haar aandacht in beslag en met een rilling herin nerde ze zich de keer» toen Antony, zo argeloos-roeiend op de rivier, bijna in de maalstroom was beland. Daar werd Margaret bij de bocht van de oprijlaan een figuurtje ge waar dat vlug het huis naderde en in een ommezien het bordes op was. Haar lange mantel met kap viel haar van de schouders; een grote kam en een paar donkere ogen trokken dadelijk de aandacht. Nog altijd in bruidsjapon, wit en schar lakenrood, maar verfomfaaid en ge scheurd. En de rode schoenen ge heel doorweekt en bemodderd. „Bent u niet de senorita?" vroeg ze. „U is toch „Ja, ik ben Margaret. En jij bent Conchita?" „Senorita, hier is het halssnoer". „Wat zeg je „Het halssnoer van de Prins, dat die dwaze senor en zijn vrouw uit de safe hadden genomen. Ik luister de en heb alles gehoord, weet u. De oude senor Lockwood u weet toch wie dat is kwam op de boot en heeft het gestolen. Ik zag het snoer in zijn hand. En Don Antonio was weg. Omdat hij het hebben moest want anders zou hij zich doodschieten ging ik het bos in om het terug te halen. En het is gelukt." Ze haalde het snoer uit de hals opening van haar japon te voor schijn: een overweldigende hoeveel heid edelstenen in de meest uiteen lopende kleuren, alle in zwaar goud gevat. Het was een schittering van rood en wit, blauw en groen, paars en geel; grote robijnen, enorme dia manten, saffieren, smaragden, het zogenaamde Hazarabad halssnoer. Juist toen Margaret met een kreet van vreugde het snoer van Conchita overnam, verscheen mevrouw Lud low in de hall met de woorden: „Margaret, Tony heeft opgebeld. Kom je even? Ik begrijp er niet veel van. Hij wil wetenVer- baasd hield zij op toen ze Conchita gewaar werd. Margaret snelde naar de telefoon en toen ze na een paar minuten te rug kwam, vertelde ze: hij wilde weten of jij misschien hier was, Conchita. Hij belde op uit een lo gement, ergens aan de rivier, „de Kerseboom" geloof ik. Ik zei hem dat je zo juist hier was aangekomen en dat je op de een of andere ma nier het halssnoer in Randen had gekregen, dat je het aan mij had gegeven en dat ik het dadelijk aan zijn oom ter hand zou stellen. Tony is op weg naar hier. O, Tante Babs, ze is totaal op; uitgeput van ver moeienis, het arme kleine ding. Dat ik dit niet eerder zag." Met het snoer nog in de hand, knielde Margaret naast het op de grond gevallen figuurtje, in 't rood en wit dat daar lag als een afge- broken bloem. HOOFDSTUK XI. Conchita lag makkelijk achter overgeleund in een stoel bij het bal- convenster van de kleine tuinkamer, naast de bibliotheek. Zij hief haar hoofd met een glimlach op en streel de even met haar hand langs het mooie gezichtje van Margaret, dat over haar heengebogen was. „O, wat is u toch mooi, senorita! U heeft wangen als rozen." „En jij, meisje, hebt de mooiste ogen en het mooiste haar dat ik ooit gezien heb. Na elkaar zo van weers kanten bewonderd te hebben, mo gen we wel erg goede vriendinnen worden, vind je niet? Daar heb ik al naar verlangd van het ogenblik af dat ik te weten kwam wat een afschuwelijke tijd je in dat ver schrikkelijke huis hebt doorleefd. Wel ben ik v.éel ouder dan jij, al drie en twintig, maar dat hindert niet. Jij bent stellig nog geen acht tien? Je noemt Tony altijd Don An tonio, hè? Dat klinkt zo aardig!" Ze draalde even en ging toen voort: „Ik kon er niet helemaal uit wijs worden aan de telefoon. Misschien was ik wel te opgewonden om goed te kunnen luisteren. Ik heb daar door geen flauwe notie van wat er gisteren allemaal gebeurd is. Het schijnt dat je een briefje hebt ach tergelaten op „De Wilde Eend", waarin stond dat de oude heer Lockwood de man moet stellig niet helemaal wèl bij 't hoofd zijn het snoer heeft gestolen. Jij zou de rivier zijn overgestoken in een sloep, om het terug te halen, en To ny is je gevolgd tot in het huis. En daarna zei hij iets van in het bos naar je gezocht te hebben en je niet te hebben kunnen vinden. Voel je je al weer in staat om mij te vertel len hoe je het aangelegd hebt om het snoer weer in handen te krij gen?" „O, ja, dat kan best. Ik viel flauw omdat ik zo moe was. Het snoer was niet om te dragen. Gelukkig dat het nu veilig en wel hier is. Ik roeide de rivier over met het kleine bootje en daarna liep ik heel vlug door het bos. Het onweerde, en daar ben ik erg bang voor. Ik heb me in de tuin verscholen, tot ik enkel nog maar licht zag branden in de kamer van de oude senor. Ik kwam het huis o zo zachtjes binnen en sloop de trap op. Toen ging ik naar de kamer die vroeger van mij was ge weest. Daar deed ik mijn mantel uit. Ik luisterde aan de deur van de oude senor en hoorde hem heen en weer lopen. Ik, wachtte geruime tijd; toen hoorde ik niets meer en dacht dat hij misschien over zijn boeken in slaap gevallen was. Zacht deed ik de deur open. Hij zat te slapen in zijn stoel. Het halssnoer lag op tafel vóór hem en hij hield er de hand op. Ik trok 't heel voor zichtig weg en hij werd gelukkig niet wakker. Toen sloop ik de trap weer af; maar o, wat was ik bang, senorita." Ze sprong op en trilde van het hoofd tot de voeten. Margaret sloeg, kalmerend de armen om haar heen. „Lieve kind, denk daar nu maar niet meer aan. Je bent er wonder lijk goed afgekomen; dat is de hoofdzaak. Antony is na jou in het huis geweest en hij zal er ons nog wel meer van vertellen. Je bent toch niet door 't bos teruggegaan?" „Nee, ik was veel te bang om met zulk weer onder de bomen te zijn. Ik wist een hut te staan in het veld, dicht bij de weg. Daar ben ik heen gegaan en daar heb ik mij verbor gen in het stro tot het al wat licht begon te worden. Daarna ben ik o zo ver gelopen, tot er eindelijk een man met een wagen kwam. Ik had een armband, die de senora mij nog gegeven heeft. Ik zei hem dat hij die voor zijn vrouw zou krijgen als hij mij hierheen reed, want ik had geen geld. En dat heeft hij gedaan. Dit is alles, senorita." „Dan zullen we verder niet meer spreken over dat afschuwelijke snoer. Als Antony straks komt, dan zullen we je gezamenlijk trachten te zeggen hoe dankbaar we zijn voor wat u voor ons gedaan hebt. Maar voor het ogenblik laten we de hele zaak maar rusten. Wat een geweld maakte het water bij de stuwdam toch, hè." „O, ja, Don Antonio was daar eens bijna verdronken". Ze had zich naast Margaret op de knieën laten vallen en zei: „Ja, kijkt u maar eens goed naar mijn kam, senorita. U moet er stel lig net zo om lachen als Don Anto nio." „Lachte hij er om? Ik vind dat die kam juist uitstekend past bij jouw enorm zwart haar. En toen ze in het bovendeel de glinstering van juwelen zag, ging ze voort: „Het is een prachtstuk. Ze zal vast veel waard zijn". (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6