Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeente Waspik bouwt 8 woningen Vlijmen met Drunen en Engelen in één dienst voor bouw- en woningtoezicht Sprookjesfiguren in een Waalwijks atelier Ook Drunen sluit zich aan bij gemeenschappelijke dienst. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 f 70.000.- bestemd voor de woningbouw f 100.000 uit Nationale Woningbouwlening. MAANDAG 12 MEI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 39 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p- Advertentie-prijs 10 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Na even in geheime vergadering te zijn geweest, besloot de Was- pikse gemeenteraad in de verga dering van Donderdag j.l. acht nieuwe woningen te bouwen, n.l. zes in de Arnoldus Verschure- straat te Waspik-Boven en twee in het Uitbreidingsplan Waspik. Deze bouw is mogelijk, doordat de gemeente 15.700 is toegewe zen uit de Nationale Lening voor de Woningbouw en 55.000.— uit de lening die de Bank van Neder landse Gemeenten heeft gesloten met de verzekeringsmaatschap pijen. Notulen en ingekomen stukken leverden geen moeilijkheden op, evenmin als de geloofsbrieven van 't nieuwe raadslid, dhr. C. Langer- werf, die door een commissie van de raad in orde werden bevonden. In de raadsvergadering van 31 Ja nuari was besloten een rekening- courantovereenkomst aan te gaan ten bedrage van f 140.000.met de Onderwijzersspaarbank, ter finan ciering van de bouw van veertien woningwetwoningen. Ged. Staten echter merkten op, dat het op te nemen crediet zuiver kasgeld is, waaraan slechts de vorm is gegeven van een Rekening-Cou rant om een hogere rente te kunnen bedingen, dan volgens het rente gamma is toegestaan. Bijgevolg kon dit college zijn goedkeuring aan dit besluit niet hechten. De raad besloot het genomen be sluit in te trekken. De leden van de instelling voor Maatschappelijke Zorg. Hierna ging de raad over tot be noeming van de leden van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg. Behalve de voor zitter, de heer M. v. Dongen, traden de thans zittende leden van het Burgerlijk Armbestuur op 1 Mei af. B. en W. hadden nu voor alle vier de vacatures een dubbeltal candida- ten gesteld, waaruit de raad de le den te kiezen had. De heer Zijlmans vond dit geen vrije verkiezing meer; de raad was zodoende een wassen neus, zei hij. Maar de voorzitter wees er op dat het zo bepaald was in het nieuwe reglement, dat door de raad was vastgesteld. In de le vacature waren candidaat gesteld de heren W. de Glas en C. Langerwerf; de heer de Glas werd gekozen met 8 tegen 2 stemmen. In de 2e vacature waren de heren A. Kamp en A. v. Kuijk candidaat gesteld; A. Kamp behaalde hier 9 stemmen tegen 1 voor v. Kuijk. In de 3e vacature stond als no. 1 op de voordracht de heer W. Smits en de heer L. Timmers no. 2; dhr. Timmers werd gekozen met 7 tegen 3 stemmen. Tenslotte waren de heren L. Ver- duijn en A. v. d. Broek de candida- ten in de 4e vacature; de heer Ver- duijn kreeg 9 van de 10 stemmen op zijn naam. Reorganisatie Bouw-, Woning en Welstandstoezicht. Bij besluit van 7 April 1941 had de gemeente Waspik zich ook aan gesloten bij de gemeenschappelijke regeling van Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht Noord-Brabant- Oost; de centralisatie in deze dienst werd echter te groot, zodat de hui dige gang van zaken het gemeente bestuur niet langer meer bevredig de. De burgemeesters van de aan gesloten gemeenten besloten dan ook in October '51 bij meerderheid tot liquidatie van de dienst van Bouw- en Woningtoezicht; voor Welstandstoezicht zou de mogelijk heid voor een gemeenschappelijke regeling open blijven. B. en W. hadden zich beraden over de vraag hoe men nu te werk moest gaan en konden thans voor stellen: 1. het besluit betreffende toetre ding tot de gemeenschappelijke dienst in te trekken; 2. een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Waalwijk voor de verzorging van het Bouw- en Wo ningtoezicht; deze gemeente had zich bereid verklaard de verzorging van deze dienst voor Waspik op zich te nemen voor 1500.per jaar; 3. toe te treden tot het op te richten „Welstandsdistrict Oost- Brabant". De raad schaarde zich unaniem achter deze voorstellen. Dan besloot de raad tot het aan gaan van een geldlening met de NV Bank voor Ned. Gemeenten ten be drage van de ter beschikking van de gemeente komende gelden uit de Nationale Lening; deze beliepen tot nog toe een totaal van 15.700. een extra compliment bracht de voorzitter aan de Boerenleenbank, die gezorgd had voor 6300.als voorkeurbedrag voor de gemeente. Daarnaast was de gemeente een bedrag van 55.000.toegewezen uit de lening met de verzekerings maatschappijen. Na de regeling tot gedeeltelijke vergoeding van ziektekosten gewij zigd te hebben, werd de gemeente begroting 1952 in dier voege gewij zigd, dat om het tekort te dekken van 57.000.—, geen bijzondere uit kering uit het gemeentefonds nood zakelijk was; maar men kon hier voor nu aanwenden de meevaller uit de ondernemingsbelasting en de verhoogde uitkering uit 't gemeen tefonds, zodat de begroting '51 als nog sluitend was. Ook de pensioengrondslag van de voorzitter van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg werd vastgesteld. Rondvraag. Bij de rondvraag beantwoordde de voorzitter eerst een vraag die dhr. van de Broek in de vorige vergade ring gesteld had betreffende de wa terafvoer van de woning van dhr. Boezer. Hiernaar was een onder zoek ingesteld en inmiddels was 't euvel verholpen. De vraag van de heer Zijlmans betreffende de vergoeding van de inkwartiering van de landwacht tij dens de bezetting, waarover zich en kele inwoners in een request tot B. en W. hadden gericht, vestigde de voorzitter er de aandacht op dat 't hier een geval was van machtsmis bruik; deze inkwartiering steunde op geen enkele bepaling of rege ling, maar was gewoon geschied op last van zekere van der Hammen uit Waalwijk, welke persoon ook ge zegd had dat men kon declareren; de declaraties echter waren nooit gehonoreerd. De gemeente stond hier volkomen buiten, maar de voorz. had de per sonen in kwestie aangeraden te trachten via de schade-enquêtecom missie de kosten alsnog vergoed te krijgen, of desnoods een civiele vor dering in te stellen tegen Van der Hammen. Nadat de heer Kamp de leden had bedankt voor zijn verkiezing tot lid van de Gemeentelijke Instel ling, wees de heer de Glas op het vreemde feit dat het gemeentebe stuur in een huis-aan-huiscirculaire de inwoners had aangespoord zich te laten verzekeren tegen Sanato- riumkosten; aanmeldingen konden op het gemeentehuis geschieden. Ligt dit wel op de weg van het ge meentebestuur? vroeg de heer de Glas; U treedt hier op het terrein van de plaatselijke assuradeur. De voorz. betoogde het grote nut van deze stichting, waarbij men zich zonder wachttijd kon laten ver zekeren. We hebben dit alleen ge daan in het belang van de bevol king zelf; de mensen blijven na tuurlijk volkomen vrij. De heer de Glas vroeg zich ver volgens af hoe het zou gaan met de provisie, en adviseerde het gemeen tebestuur de aanmeldingen door te geven aan de plaatselijke assura deurs. De voorzitter zegde toe deze mo gelijkheid te overwegen; was er een plaatselijke agent van die verzeke ring, dan zou deze de aanmeldingen krijgen. De heer v. d. Broek had klachten gehoord vooral van dames, die hin der ondervonden van de rijwielen die op de markt meegevoerd wer den. De nieuwe politie-verordening, al dus de voorz., zou hierin voorzien; in de toekomst zou men op markt en kermisterreinen niet meer met een fiets mogen verschijnen. Vervolgens ging de raad in gehei me vergadering, na afloop waarvan in openbare vergadering besloten werd tot het bouwen van de wo ningen, zoals boven reeds is om schreven. Maar de raadsleden wijzen op de prioriteit van Vlijmen boven de andere gemeenten In de vergadering van Vrijdag j,J. besloot de Vlijmense gemeen teraad een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met Drunen en Engelen ter voorziening in bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken in die gemeenten. Een mooi voorbeeld van coör dinatie en behartiging van gezamenlijke belangen; maar de le den van de raad wilden toch wel Vlijmen aangewezen zien als plaats van vestiging voor het bureau en de burgemeester van Vlijmen zou als voorzitter moeten optreden, omdat Vlijmen de grootste gemeente was. 8 NIEUWE WONINGEN. Bij de ingekomen stukken bevond zich een goedkeuring van Ged. Sta ten van een geldlening, waarvoor acht woningen zouden kunnen wor den gebouwd. Vergissen wij ons niet, dan betrof het hier het aandeel van Vlijmen uit de Nationale Wo ningbouwlening, of althans een ge,- deelte van deze 8 woningen zou hiervoor gebouwd kunnen worden, maar de juiste toedracht werd ons uit de vergadering niet duidelijk. In elk geval aan dit goedgekeurd raadsbesluit zat vast dat er acht woningen gebouwd zouden kunnen worden; deze waren geprojecteerd in de Burg. v. d. Venstraat. Hier tegen liet de heer Wijkmans een protest horen; hij wees althans op het geval Mommersteeg in Nieuw- kuijk, hetgeen een zeer ernstig ge val was, zoals hij betoogde, en waar in, zoals door de voorzitter was toe gezegd, tegemoet gekomen zou wor den zodra zich hiertoe een mogelijk heid voordeed. Nu was er die mo gelijkheid, hij adviseerde om 2 wo ningen in Nieuwkuijk te bouwen en 6 in Vlijmen. De voorz. zei dat dit nog maar een provisorische mededeling was ge weest; het gemeentebestuur zou graag meewerken om het geval Mommersteeg op te lossen. Nadat het ambtenaren-reglement gewijzigd was en het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening van 18.200.voor de bouw van een lokaal aan de Open bare Lagere School zonder meer was aangenomen, bracht de voorz. een begrotingswijziging ter sprake, die o.m. noodzakelijk was geworden door het plaatsen van enkele nieu we verkeersborden. Dit gaf de heer v. d. Meerendonk gelegenheid te wijzen op het feit dat er in Vlijmen nogal eens, naar hij vernomen had, een verkeersbord verkeerd stond, zoals bijv. op de hoek bij de Loos. B. en W. zouden hier alle aan dacht aan schenken. De heer v. Son wees er in dit ver band op dat er in Nieuwkuijk eigen lijk geen parkeergelegenheid was, omdat het in de straat overal ver boden was te parkeren. De voorz. wees verschillende ter reinen aan waar wel geparkeerd kon worden, bijv. bij de Eerwaarde Zusters; niettemin had de suggestie die de heer v. Son deed om 't ver bod maar voor één kant te doen gelden, zijn aandacht. De bedragen van de vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet, werden voor de diverse scholen vastgesteld tot bedragen, variërend van 18.90, 21.40 en 23.gulden per leerling. Op een vraag van de heer van de Meerendonk deelde de voorz. mee dat de schoolbesturen van Haarsteeg en Nieuwkuijk in beroep waren ge gaan tegen de bedragen die in de begroting van 1952 waren bepaald; deze bedragen waren zelfs nog ho- dan die voor 1951, die men nu vast stelde. De heer v. d. Meerendonk merkte op dat het steeds dezelfde waren die zich verzetten, vooral Nieuwkuijk, Maar ja, zei hij; 't is best mogelijk dat ze het daar hard nodig hebben, om het onderwijs op hoger peil te brengen. BOUW- EN WONING TOEZICHT. Dan stelde de voorzitter aan de orde het voorstel om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken met de gemeente Engelen en Drunen. Reeds herhaal de malen was dit onderwerp in de raad ter sprake geweest, hij kon dus wel veronderstellen dat de leden van deze materie op de hoogte wa ren. De heer v. d. Ven had dit punt graag in besloten vergadering be handeld, maar hij wilde allereerst in openbare vergadering enkele op merkingen maken. „Wanneer wij zouden toetreden tot deze dienst, aldus de heer v. d. Ven, dan zou ik, en naar ik denk ook de andere raadsleden, gaarne zien dat het bureau in Vlijmen komt. Nu hebben we nog geen ge schikte ruimte, dus nu nemen we zolang genoegen met de vestiging van dat bureau in Drunen, maar zo gauw hier ruinate vrij komt, zal dit bureau naar Vlijmen moeten ko men. Voorts stelde hij er prijs op te verklaren dat het zijn wens was dat de burgemeester van Vlijmen het voorzitterschap van deze dienst op zich zou nemen; Vlijmen was im mers de grootste gemeente van de drie. De voorzitter wees er op dat het streven om het bureau naar Vlijmen te krijgen er was; men moest echter in verband met het niet voorhanden zijn van geschikte ruimte, nog even geduld hebben. Wat de kwestie van het voorzit terschap betrof, men had aan de oudste van de drie burgemeesters de eer gegund. Hij wees er voorts op dat het nu zaak was zo gauw mogelijk tot deze gemeenschappelijke regeling te be sluiten, opdat ze per 1 Juli officiëel zou kunnen zijn. Men moest nu de zaak niet op deze kwesties laten stagneren; wanneer de dienst een maal in werking was, konden deze nog altijd aan de orde worden ge steld. De heer v. d. Ven persisteerde bij zijn wens betreffende het voorzit terschap en de heer v. d. Meeren donk onderstreepte vooral ook de wenselijkheid van Vlijmen als vestiging van het bureau, omdat 't bureau dan gevestigd zou zijn in 't centrum van het district. Verschillende leden opperden nog suggesties voor een gebouw waar de dienst ondergebracht zou kun nen worden; de pastorie van Nieuw kuijk, die te koop was, bleek hier niet voor geschikt; de zijvleugel van het patronaat dié weer leeg zou ko men zodra de nieuwe kerk was ge bouwd, zou door het kerkbestuur niet worden afgestaan. Nadat de heer v. d. Ven nogmaals had verklaard dat hij liever de bur gemeester van Vlijmen als voorzit ter zag dan de burgemeester van Drunen, besloot men de zaak in ge heime vergadering verder te behan delen. RONDVRAAG. Maar eerst stelde men de rond vraag aan de orde, waarin de heer Samuels de aandacht van het col lege vroeg voor een tegelpad en voor de aanleg van de lichtpunten die in 1950 al waren aanbesteed. Beide zaken hadden de volle en actieve aandacht van B. en W. en over de tweede kwestie waren er al vaak brieven gewisseld. De heer v. d. Meerendonk wees weer op de onhoudbare toestand op het plein: bij regenachtig weer was het een- modderpoel; was het droog weer, dan moesten de bewoners met plakband hun ramen dicht maken tegen het opstuivende zand. Was er nog geen idee om hierin verande ring te brengen? De grote gedachte, kon de voorz. hem antwoorden, is binnen; dezer dagen is een plan tot bestrating van de Heidemij. gearriveerd. Binnen 10 dagen zou men bovendien een ra ming van de kosten hebben en dan zou men ogenblikkelijk met dit plan naar Den Haag gaan om een voor schot voor dit werk los te krijgen, in het kader van de wederopbouw- wet. Het plein zou rondom van stra ten worden voorzien, middenop zou er een andere bestrating komen terwijl de waterafvoer naar vier kanten zou plaats hebben. AANLEG RIOLERING IN D.U.W.-VERBAND Indertijd vernamen we van de grootse plannen van het Kaatsheu- velse „Efteling"-bestuur, we hebben onze wenkbrauwen opgetrokken, ons voorhoofd gefronst toen we al les hoorden; maar we zagen de ont werpen van Anton Pie'ck, we heb ben de detail-tekeningen gezien van het mechanisme en toen moesten we alles wel geloven. Het is een fantastisch plan, in meer dan één betekenis, en de Kaatsheuvelse „Ef- teling" zal een unieke gelegenheid worden in geheel Nederland, en zal duizenden tot zich trekken wanneer daar de bazuinblazers hun trompet ten naar hun mond brengen en de oude sprookjes weer tot leven ko men. En in Waalwijk, waar een gedeel te van een kousenfabriek is inge richt tot atelier, werkt Adriën Stok- wielder; loopt ge dat atelier binnen, dan staart U een geweldig gezicht aan, een neus als een komkommer, ogen als schoteltjes, en een kop, zo kaal en rond als een reuze biljart bal; deze machtige kop van klei, door de handen van de heer Stok- wielder in zijn juiste proporties ge kneed, is ,ge begrijpt dat direct, na tuurlijk bestemd voor één van de figuren die de sprookjestuin in Kaatsheuvel zullen gaan bevolken. Wat verderop in het atelier staan een paar slanke herauten-benen en links en rechts liggen de ontwerpen en detailtekeningen van Anton Pieck. Adriën Stokwielder werk aan de realisering van de fantastische plan nen en dan blijkt dat het heel wat gemakkelijke is plannen te maken, dan ze uit te voeren. De kunstenaar moet bij het vormen van deze beel den en deze koppen met zoveel din gen rekening houden, dat het dik wijls bijna onmogelijk schijnt alles tot een goed einde te brengen. Men kan wel zeggen, zo en zo zal het moeten worden, maar de practische uitvoerbaarheid is vaak aan grote twijfel onderhevig. Het betreft hier geen kwestie van even gauw enkele koppen boetse ren, desnoods in gips afgieten, op schilderen en klaar is kees; voeten en armen moeten kunnen bewegen, alles moet zeer licht zijn, er moet ruimte zijn voor technische instal laties, zoals luidsprekers etc. en dat alles stelt z'n eisen, stelt zodanige eisen, dat de uitvoerende kunste naar, in de persoon van de heer Stokwielder, nog al wat heeft moe ten experimenteren, vooraleer hij een geschikte methode en goed ma teriaal meende gevonden te heb ben. Uiteindelijk dan is hij terecht gekomen bij het vloeibaar hout, maar ook hier zitten nog bezwaren aan vast, in zoverre dat het „trekt" en dat het vooral voor bewegende onderdelen van de beelden niet zo erg deugdelijk zal zijn. Maar eigenlijk heeft de practijk in deze het laatste woord, en eerst wanneer deze sprookjesfiguren hun oude spel spelen, zal blijken of de gevolgde methode goed is geweest. Wanneer dat zijn zal? Er wordt hard gewerkt in het Natuurpark waar het sprookjeskasteel verrijst, er wordt ook hard gewerkt aan de uitgebreide technische apparatuur, die dit geweldige plan vereist, en er wordt ook hard gewerkt aan de beelden; maar men kan geen ijzer met handen breken, en de tijd die men zich had gedacht voor de ver wezenlijking was wel erg kort, vooral ook omdat het hier een ge heel nieuw experiment betrof. Het vorige jaar heeft men in Eindhoven tijdens de Philipsfeesten wel erva ring op kunnen doen in de daar in gerichte sprookjestuin, maar hier 1 betreft het een permanent sprook jesspel, dat om duurzaamheid en degelijkheid vraagt. We twijfelen er echter geen ogen blik aan of we worden binnen af zienbare tijd voor het. feit gesteld, waarvoor we enige tijd terug nog even onze wenkbrauwen moesten fronsen, dan zullen de trompetters op de muren staan en dan zal het geweldige hoofd, gevormd door de vaardige handen van Adriën Stok wielder, op de negen meter lange hals prijken van de man die alles weet en alles ziet. Dan zal ook de papegaai, die nu nog slechts op na pier bestaat, alle woorden nabruu- wen die ge hem zegt en alle andere figuren ,die nu de ontwerpers en - uitvoerders zorgen baren, zullen dan deze unieke Kaatsheuvelse sprookjestuin bevolken en de naam van Kaatsheuvel wijd en zijd be kend maken, en velen verstomd doen staan over wat hier door kun stenaarschap, ondernemingsgeest en durf werd bereikt. De heer v. d. Meerendonk had voorts gelezen van de grote bedra gen die door de minister uitgetrok ken waren voor werkverruiming. Zou ons rioleringsplan hierin niet opgenomen kunnen worden, vroeg hij. Reeds vorig jaar had dit een punt van bespreking uitgemaakt en zes weken geleden had er op het ge meentehuis weer een bespreking plaats gehad met de nieuwe direc teur van de D.U.W., aldus de voor zitter. De stukken waren thans naar de commissie voor Werkverruiming. De voorz. was de mening toegedaan dat direct en indirect door dit plan de werkeloosheid kon worden be streden. Hij had goede verwachtin gen van de besprekingen. De heer Dekkers vroeg wat de be doeling was van het bezoek dat een aantal raadsleden als landerij en- commissie aan 't Ven zou brengen. De voorz. antwoordde dat dit be zoek van groot belang en grote be tekenis werd geacht door het ge meentebestuur; dit rijke eigendom moest extra verzorgd worden. De speciale raadscommissie die er reeds bestond, was zeer waakzaam en dat was zeer geruststellend, maar de bedoeling van dit bezoek was, zich van advies te laten dienen; men zou de heren ook de visie van de Heidemij. overleggen. De heer Dekkers vroeg dit ook met het oog op de eventuele werk zaamheden die men als gevolg hier van zou gaan verrichten en die mis schien voor vele huurders van grond een handicap zouden beteke nen wanneer men dit niet buiten 't seizoen deed. De heer v. Helvoirt wees er op dat er land in reserve was, dat tij delijk toegewezen zou kunnen wor den aan degenen op wier percelen men werkzaamheden verrichtte; maar de heer Dekkers betoogde dat het beter was wanneer men 't land bewerkte als dit buiten de teelt lag. Deze gedachten wisseling, aldus de heer v. d. Meerendonk, bewijst reeds het nut van deze commissie. Hierna ging men over in besloten vergadering, waarna besloten werd toe te treden tot de gemeenschap pelijke dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en gemeentewerken. De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeente huize, onder voorzitterschap van de Edelachtb. Heer Burgemeester Snels. Afwezig waren de leden L. van Drunen en Klein. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stuk ken ter kennisgeving aangenomen. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot het toekennen van pre mie aan de Wed. F. Vesters, Toren straat 1, als vergoeding bij vrijwil lige beschikbaarstelling van woon ruimte, wat door de raad werd goed gekeurd. Het voorstel tot verrekening van de vergoeding per leerling ingevol ge art. 101 der L.O.-wet over 1951 en vaststelling van de voor vergoe ding in aanmerking komende uit gaven over 1951, ging ook vlot on der de hamer door. Deze uitgaven kunnen, naar aanleiding van de controle der ingekomen bescheiden, worden vastgesteld over 1951 als volgt:, School glo. v.g.l.o. Jongensschool, Drunen ƒ4779.21 322.65 Meisjesschool, Drunen ƒ4715.— 855.38 Jongensschool, Elshout 2144.31 156.52 Meisjesschool, Elshout 2571.21 Aan de orde was verder 't voor stel van B. en W. tot toekenning van vergoeding ex art. lOlbis der L.O.-wet (vakonderwijs) aan de Bij zondere Lagere Meisjesschool te Drunen. Hierover zegt het prae-advies: Van het bestuur van de Bijzon dere Meisjesschool te Drunen werd een verzoek ontvangen om voor 't vakonderwijs aan deze school een vergoeding te mogen ontvangen over 1952 2 x 5 wekelijkse les-uren. Tot op heden ontving deze school een vergoeding voor 1x5 weke lijkse les-uren a ƒ72.— per weke lijkse lesuur 360.In het 7e en 8e leerjaar wordt thans 20 uren les gegeven in het vak handwerken. De vakleerkracht is in het bezit der akten k en u en het diploma cou peuse. De raad keurde dit voorstel goed. De heren Ploegmakers en v. d. Wiel hadden woorden van lof voor dit vakonderwijs, dat zij zeer nuttig noemden. De voorz. was van gevoelens dat, wanneer straks meer lokaliteit ter beschikking zou zijn, het vak huis- houdonderwijs zich zeer zeker in de gunstige zin verder zou uitbreiden. Naar aanleiding van het verzoek door enkele bewoners van 't Groe ne woud, werd op voorstel van B. en W. besloten de weg die uitloopt op de Kasteeldreef, te verharden. Hierover zegt het prae-advies: Door een vijftal bewoners van 't Groenewoud is een verzoek inge diend tot verbetering van de zand weg vanaf de Kasteeldreef in Wes telijke richting tot aan de woning van J. v. d. Bosch, Groenewoud 15. In verband met de hoge kosten en gezien het geringe verkeer, is 't aanbrengen van bestrating finan- ciëel niet verantwoord te achten. Om aan de bezwaren tegemoet te komen hebben B. en W. een onder zoek doen instellen en stellen deze zich in verband hiermee voor het betreffende weggedeelte bijv. met puin of afval van de firma Lips te verharden en daarnaast een fiets pad van gruis aan te leggen. Door het aanbrengen van de voorgestelde voorzieningen, kan de weg in be hoorlijke staat worden gebracht en is deze alleszins berijdbaar. Op deze wijze wordt zoveel mogelijk tege moet gekomen aan de verlangens van de betreffende bewoners. De heer R. v. Drunen zag gaarne deze weg verhard tot aan Bruur- mijn. De raad oordeelde dit, daar dit niet gevraagd was, ook niet nodig. De voorz. zou echter laten onder zoeken of het rijwielpad kon wor den verbeterd. Nieuw wandelpad. Aan de orde was verder het voor stel van B. en W. tot aanleg van een wandelpad aan de Zuidzijde van de Grótestraat. Het prae-advies zegt o.m.: Zoals bekend is, neemt het aantal verkeersongevallen, speciaal in de Grotestraat, in ontstellende mate mate toe. Deze toename is te wijten aan het intensieve snelverkeer over deze weg, dat zich nog steeds in stij gende lijn beweegt. Hierdoor wordt de veiligheid op de weg meer en meer in gevaar gebracht, met het gevolg dat het aantal ongevallen legio is. Er zijn zelfs perioden, dat

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5