woen§ dag -prijzen DE LSNGSimi 50 JAAR BOERENLEENBANK HET MEISJE NIEUWKUIJK RAAMSDONK ma. IN DRUNEN IN ELSHOUT. MET DE KAM DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 MEI 1952. ALLEEN GELDIG WOENSDAG 21 MEI 24-27 5.50 6. 4.50 28-31 95 4.95 32-35 7« 1.30 1.55 7 's-HERTOGENBOSCH VROOM Si, UREIiSMAW TILBURG - HELMOND Het Gouden Feest werd op grandioze wijze gevierd. Bevolkingsonderzoek op tuberculose SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Witle kinderschoenen «net leder zool, leuk model, maten 20-21 22-23 Luchtige zomerhand schoenen van geknoopte filet, goed model. In u 35 wit, grijs en ecru I. Moderne vierkante shawl, ook als hoofddoek te ge bruiken, leuke 45 kleurencombinaties óm Plastic kousenetui voor 4 paar kousen, opvouwbaar. Inrood.korenblauw, #3}g3Sc geel en lila V© Waszijde van prima kwaliteit in bleu, rose en zalm, «g 25 80 cm. breed, per meter L Witte katoen vcor ledikant- lakentjes en sloopjes, stevige kwaliteit, 100 cm. gQ breed, per meter H Molton onderlegger,gebleekt, mooie zachte kwaliteit, «a <^5 wit gefestonneerd Sa Vulpotlood, 8 kantig, in mooie kleuren uitgevoerd. Goed systeem O*!) Sinaasappel limonadestroop ONZE BEKENDE j KWALITEIT, grote fles 20 cent statie Gevulde drups met verfris sende vruchtenvulling, 200 gram Poplin overhemd, vaste trubenijs boord, staande op maak, Amerikaanse man chetten, gevoerde borst. In groen, bleu, wit, -rr 90 beige en grijs Interlock jongensbroekje met ingeregen elastiek, prima kwaliteit, 2-4 jaar 5-7 jaar 89e -1.05 8-10 jaar 11-13 jaar T weepersoons gewatteer de bedsprei met volants, 215 x 210 cm., zijde met fraai doorgestikt patroon in terra, groen en as 9Q goud At> Dubbel bouclé loper ui frisse streepdessins, sterks kwaliteit, 50 cm. M £5! breed, per meter Jm* eigenlijk allemaal bent en wat U allemaal gedaan heeft. Het is een lange lijst geworden en ik ben er niet in geslaagd, aldus de burge meester, er een opbouw, een geheel in te ontdekken; Mijnheer Tuerlings is de man die alles kan". De burgemeester wees er verder op hoe de heer Tuerlings begon met de jeugd, zich voorts richtte tot de rijpere jeugd in tuinbouw en pluim vee-onderwijs en in zijn muziek lessen. Dan stichtte hij een begra fenis-onderneming, maar voor het zo ver was dacht hij nog aan de ou de dag en richtte het Comité Ouden van Dagen op. Er was geen feest of Tuerlings had de leiding of een belangrijk aandeel hierin. Niets kon er gebeuren op het gebied van han del, nijverheid en middenstand, of hij was bij de hand. „Uw voornaamste werk buiten de school is de muziek. U beseft niet het goede werk wat U daarmee ge daan hebt. Gij hebt het jaren gedaan en met groot succes. Wij zijn U daarvoor zeer dankbaar. Naast de muziek hééft ook „de Pers" U wel helemaal te pakken". En de burge meester yertelt hoe 't eerste woord van de heer Tuerlings, toen spreker hem vroeg naar zijn plannen wan neer hij het onderwijs zou verlaten, het woord „pers" was. „Gij zijt in de gemeente een be langrijk man geweest en gij zijt 't nog, ondanks Uw 65 jaren". Het paste niet Mijnheer Tuerlings een rustige levensavond toe te wen sen, maar de burgemeester sprak de hoop uit, dat Kaatsheuvel nog vele jaren van zijn levenslust en activi teit zou mogen profiteren. Tot Me vrouw Tuerlings richtte de burge meester zich met de woorden: „U hebt het Uw man mogelijk gemaakt al dit werk te verrichten; daarvoor danken wij U." Tenslotte bood hij de jubilaris 't geschenk van de verenigingen aan, dat bestond uit een mooie pick-up, met een aantal platen naar keuze van de feesteling. Het knapenkoor van St. Jan zong hierna enthousiast het liedje van de Scharesliep en Lang zal-t-ie leven, en de jongens zongen het van har te, dat kon je zo zien. Nadat de heer v. Woensel de bur gemeester had bedankt voor zijn be reidwilligheid, bood hij Mevrouw Tuerlings, als dank en waardering voor de opofferingen die zij zich had getroost, een prachtig bouquet bloemen aan. Bel Canto jubelde nog „Hij leve lang" en „Hiep, Hiep Hoera" en dan kreeg Jan Tuerlings gelegenheid 'n woordje te zeggen. „IK HEB GEDAAN WAT IEDER MOEST DOEN". En dat woordje was kenmerkend voor deze verdienstelijke feesteling, ongekunsteld en spontaan als het was. „Burgers en burgeressen van Kaatsheuvel, van waar die eer dat me zo'n avond bereid wordt? Ik heb veertig jaren mijn plicht gedaan; wat heb ik daarnaast gedaan Ei genlijk wat ieder moest doen, dat is doen wat ge kunt. In de school heb ik mijn plicht gedaan, in 't bur gerlijk leven mijn morele plicht. 't Doet me toch wel goed, deze dank, deze huldiging, zei de heer Tuerlings verder; en wanneer ik dank breng aan de burgemeester, aan het comité en aan de vereni gingen, dan doe ik dat met een ge voel van sympathie voor de vereni gingen en voor Kaatsheuvel. Ook het slagen van een werk geeft voldoening, maar wanneer, zoals nu, tot uiting komt dat men er dankbaar voor is, dan stemt dat nog meer tot genoegen. Het was al lemaal gemeend en spontaan". En tenslotte gaf hij de verzeke ring dat hij niet van plan was te gaan rusten. De heer Tuerlings achtte het nog zijn plicht mee te delen, dat ook Berkdijk niet achtergebleven was in de huldebetuigingen. Hoewel men daar enigszins was gepikeerd over het feit dat geen vertegen woordiger van die parochie in het comité was opgenomen, wilde men toch deze gelegenheid niet voorbij laten gaan en was men in de mid daguren zijn opwachting komen maken bij de heer Tuerlings, die van de drie Berkdijkse verenigin gen, te weten: de voetbalclub, de .wielerclub'en de harmonie St. Jan, een prachtig cadeau in de vorm van enkele boekwerken en bloemen had mogen ontvangen. Hiervoor uitte de jubilaris zijn grote erkentelijk heid. Dit was het einde van de officiële huldiging, die duidelijk aantoonde hoe grote waardering men heeft in Kaatsheuvel voor de persoon en de werkzaamheid op alle mogelijke gebied van de heer Jan Tuerlings. Het is de goede eigenschap van een gemeenschap, wanneer ze haar verdienstelijke leden weet te eren en te huldigen; het is ook een groot voorrecht voor een gemeenschap personen onder haar leden te tellen die zich zo belangeloos voor haar belangen inzetten als de heer Tuer lings in de afgelopen veertig jarert voor Kaatsheuvel heeft gedaan. Ook onze oprechte gelukwensen voor de heer Tuerlings en zijn geachte fa milie, en niet minder voor Kaats heuvel. Op een waarlijk grootse wijze heeft de afdeling DrunenElshout van de Boerenleenbank haar gouden bestaans- feest gevierd. De dag begon echt Ka tholiek „in piam memoriam", nl. met een H. Mis in beide parochiekerken voor de overleden leden. Om 9 uur had in de kerk te Elshout een plechtige H. Mis van dankbaarheid plaats, die wegens ziekte van de H.E.H. Deken Rooyackers werd opgedragen door Pastoor Versteeg, geassisteerd door de Eerw. heren v. d. Berg en Mutsaerts. Iri een korte feestpredikatie belichtte pastoor Versteeg in het bijzonder de so ciale en charitatieve betekenis van de Boerenleenbank. De vreugde en de dank werden aan het einde nog eens uitge zongen door het koor dat „Haec dies" van Giessen ten gehore bracht. Na deze plechtige H. Mis volgde in het prachtig versierde parochiehuis te Elshout een feestvergadering. Hierop waren tegenwoordig bestuur en leden, alsmede de geestelijkheid van beide parochies, Burgemeester en Wet houders, de voorzitter van de centrale Boerenleenbank de heer Fleskens met de hoofdinspecteur de heer Lugtman;ver der Notaris Schreurs, vertegenwoordi gers van diverse andere verenigingen en instellingen enz. De directeur van de plaatselijke afde ling de heer C. van Drunen, opende deze vergadering met een hartelijk wel komstwoord en gaf hierbij tevens een kort historisch overzicht over het ont staan van de plaatselijke afdeling en in 't bijzonder memoreerde spr. de grote promotor Deken Gijsen z.g., die het nut van een plaatselijke spaar- en credietver- eniging bijzonder heeft gepropageerd en gesteund. Door het vertrouwen der leden en de verdere ontwikkeling van het boeren bedrijf is uit deze spaar- en crediet-in- stelling een instituut gegroeid, dat thans voor boer en tuinder het gehele beta lingsverkeer regelt. Spr. bracht ook dank aan de werkers van weleer en de op richters .die de aansprakelijkheid durfden aanvaarden, n.l. Deken SGijsen en de he ren H. Klerkx, J. v. Loon, A. van Dru nen, M. v. Loon, A. Robben en F. van Drunen. Speciaal bracht spr. ook dank aan de beide gouden jubilarissen en medeoprichters de heren M. van Hal der en Adr. v. Delft Wzn. De Kassier de heer C. Brok verstrekte hierna een financieel overzicht, waaruit de gestadige groei bleek. Aan spaar gelden was verschuldigt in 1910 84.984, 1920 431.415; 1930 465.723; 1940 436.367; 1950 ƒ2165.626. Vanaf de oprichting tot Febr. 1952 werd aan spaargeld en rente ingelegd 13.240.575.84. In 50 jaar was er een bedrag aan voorschotten van 1.195.804.—. De omzetten op de lopende rekening bedroegen in 1944 200.000 en in. 4950 ruim 10 millioen.De omzetten bedroegen in 1910 224000.— en in 1951 24.400.000.—. Het ledenaantal bedraagt thans 387. Vervolgens sprak de heer Fleskens, voorzitter van de Raad van Bestuur, een enthousiaste rede uit. Na de algemene gelukwens huldigde deze spreker de twee gouden jubilarissen de heren Adr. van Delft en M. van Halder. De heer van Halder, oud bestuurslid, oud kassier en thans nog e.re-bestuurslid, kreeg van de heer Fleskens een oorkonde aangeboden die alleen wordt uitgereikt aan hen die zich op zeer bijzondere wijze voor de Landbouwcredietinstelling hebben ver dienstelijk gemaakt. De heer Fleskens roemde het werk van de oprichters. De jubilerende Bank, aldus sp,r„ heeft de solidariteits- en orga nisatie-gedachte bij de boeren en tuin ders versterkt en levendig gemaakt. Eén zijn in werken en bidden is ook thans nog nodig, om in deze tijden de proble men te kunnen oplossen. Intussen waren verschillende geluks telegrammen binnen gekomen, o.a. van oud Deken Goossens en Deken Rooy ackers. De hoofdinspecteur de heer Lugtman schetste hierna in een rede de maat schappelijke betekenis van de Boeren leenbank en haar veel omvattend werk. Burgemeester Snels noemde de cijfers van de plaatselijke afdeling een graad meter van de welstand. Spreker bracht ook dank voor de mooie gift van 15500 die de Bank voor de woningbouw in de gemeente beschikbaar had gesteld. Vervolgens kreeg nog het woord No taris Schreurs, die terug dacht aan de prettige samenwerking en veel lof had voor het werk van de kassiers, terwijl spr. uit zijn archieven nog enkele frap pante puntjes uit het eerste begin van de bank aanhaalde. Ook de beide jubilarissen spraken nog een kort woord waarna de voorzitter van bet feestcomité de heer Kamp de vergadering sloot. De genodigden verenigden zich daarna aan een feestdis in Hotel Gez. Klerks. Aan deze feestdis werd nog het woord gevoerd door de Zeereerw. heer Drs. v. Dal, oud-adviseur yan de N.C.B., door Pastoor Vogels, namens de oud-ad viseurs en door de heer Fleskens en Burgemeester Snels. Intussen had om 2 uur in het versier de Veilinggebouw de eerste opvoering plaats van de feestrevue, waarvan des avonds om 7 uur een reprise, tevens hoofdopvoering plaats vond. Dit was het grote massale feest van de jubile rende vereniging voor hare leden en het is waarlijk een groots festijn geworden. Hier hebben in beide uitvoeringen meer dan duizend mensen het feest meege vierd. De beide Drunense Harmonieën en de Elshoutse Fanfare brachten hier hun serenades. Hier is door de duizen den genoten van de royale tractatie door de jubilaresse aangeboden en allen heb ben genoten van de grote revue, ge schreven en ingestudeerd door het lid Wijnand van Delft en gespeeld en ge danst door de leden van de Jonge Boe renstand en Boerinnenbond. Deze opvoering is voor ons werkelijk en openbaring geworden, wat er aan goede krachten in de Jonge Boerenstand schuilen. De opvoering was weer eens een ma nifestatie van wat men gemeenschappe lijk weet te bereiken. Het orkestje van deze avond ,.de Peeboeren" verhoogden nog de gezelligheid. Geen wonder dat Burgemeester Snels een enthousiast dankwoord sprak. Het slotwoord werd gesproken door FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" 14) (Slot). HOOFDSTUK XV. Strickland rende naar de stuw dam zo snel als hij nog nooit gelo pen had. Wat langzamer volgde hem de schipper, die er 't zijne van wilde weten. Zou hij haar nog inhalen?Ze was zo vlug als een eekhoorn. Hij kwam aan een bocht van de weg en keek hunkerend uit naar Conchita. Vergeef 1Alleen was er het geluid van het snel-voort- schietende water. Het klonk hem in de oren als het gebrom van een ver scheurend dier, op het punt om z'n prooi te verslinden. Weer een kromming van de weg, de laatsteWat lag daar op de grond? Een rood schoentje. Nu wist hij zeker dat hij op het goede spoor was. Hij raapte het haastig op. Mis schien was dat alles wat er van Con chita over zou blijven. Hij tuurde in de richting van de stuwdam. Jawel daar aan de ijze ren railing boven de dam, vlak bo ven het kolkende water, dat met donderend geweld over de dam stroomde, zag hij een klein rood, en wit figuurtje hangen, vlak bij de oever nog. Naderbij gekomen, kon hij haar gezichtje onderscheiden, waarop zich een uitdrukking van onuitsprekelijke angst afspiegelde. Zij scheen op het punt zich in de maalstroom te laten vallen Hij greep in zijn jaszak, haalde zijn revolver te voorschijn en riep daarop zo luid hij kon: „Conchita! Conchita! Luister! Zie je de revolver?Het is de jouwe! Als je je laat vallen, schiet ik me dood. Dan ben ik er nog eer der uit dan jij!" Ze keek verbijsterd in zijn rich ting en schreeuwde boven het ge weld van het water uit: „Neen, liefste, dat nooit. Ik zal me vasthouden!" Strickland wierp de revolver weg en het lukte hem aan de landzijde de railing te bereiken. Moeizaam verplaatste hij zich in de richting van Conchita. Het lukte. Nu was hij bij haar. Hij sloeg zijn arm om haar heen. Zij klemde zich krampachtig aan hem vast. Maar hoe moest hij haar aan land krijgen? Hij was nog geheel buiten adem door het harde lopen; en met maar één arm tot zijn beschikking, kon hij weinig uitrich ten. Zou het water tenslotte hen bei den bemachtigen? Opeens werd hij als in een ijzeren greep gevat, en met de zich aan hem vastklemmen de Conchita met één ruk op de oe ver gesleurd. Een forse gedaante verwijderde zich, zonder iets te zeg gen. De schipper! Strickland riep hem aan, haalde zijn beurs te voorschijn en wierp ze hem toe. De schipper ving ze be hendig op, tikte aan zijn pet en ver volgde laconiek z'n weg. Antony had nu nog maar alleen ogen voor Conchita, die hij, buiten het bereik van het kolkende water, nu eindelijk ongestoord onder zijn bescherming kon. nemen. Hij bukte zich, raapte de revolver op en wierp die in de rivier. Conchita barstte in snikken uit en daar tussendoor hijgde ze: „O, je had mij niet moeten red den. Ik zou wel heel gauw voorgoed weg zijn geweest. Het is enkel om mijn bestwil dat je met mij ge trouwd bent, maar je houd van haar!" Ach, kindje, dat dacht ik zelf ook. J Margaret is mooi, verstandig; ze heeft een goed hart en is zorgzaam, j Misschien bestaat er wel geen man I die goed genoeg voor haar is. Dat speelde me nog door het hoofd toen ik haar vertelde dat ik met jouw ge trouwd was. En hoe goed vatte zij dat niet op. Maar jouw rood schoen tje dat ik uit de modder opraapte toen ik je achterna liep, is mij meer waard dan de hele Margaret En nu gaan wij de rivier op, liefste; jij en ik samen. WaarheenOch, wat komt er dat eigenlijk op aan? Je bent de mijne en ik de jouwe! Nu zo gauw mogelijk naar de boot, want je bent door en door nat. Maar eerst Hij nam haar in zijn armen en kuste haar zonder van ophouden te weten. En die kussen werden al even onstuimig beantwoord. Toen liepen ze hand in hand over 't nog modderige pad, naar de plaats waar „De Wilde Eend" vastgemeerd lag. Ze hielden alleen even stil om Mar garet en Tante Babs toe te wuiven, die bij het hek van de villa in span ning hadden staan kijken naar alles wat zich had afgespeeld. Mrs. Ludlow barstte in tranen uit. Toen ze weer enigszins tot spreken in staat was, bracht ze er met moei te uit: „De Hemel weet dat ik dank baar ben dat het arme kind nu in goede handen is. Wat heeft dat nare halssnoer een ellende op z'n gewe ten. Maar jou, mijn liefste Ma'rga- ret, zal het hart breken!" Uiterlijk kalm en beheerst, maar toch met trillende lippen, antwoord de het jonge meisje: „Tobt u daar maar niet over, Tan- de voorzitter van het feestcomité dhr. Kamp en de voorzitter van de plaatse lijke afdeling de heer C. v. Drunen. Het feest van de Boerenleenbank, prachtig georganiseerd, groots van opzet en allure, is volkomen geslaagd. CULTURELE VERENIGING. De Culturele Vereniging alhier hield op „Mariënkroon" een algemene ver gadering. Hierbij gaf de voorzitter een overzicht en sprak een dankwoord, waarin hij o.m. het volgende zei Nu de Culturele vereniging enige tijd geleden haar seizoen gesloten heeft en zich met al haar ten dienste staande middelen inspant om ook het volgend seizoen, het vijfde van haar bestaan, voor te 'bereiden, past het haar U van harte te danken voor de genegenheid die LI haar toedraagt en voor de grote steun die zij van U mocht ontvangen. Het mag ons; buitenmate verheugen dat in onze gemeente, uitingen op het gebied van ontwikkeling, beschaving en ontspan ning, mogelijk zijn, die anderen ons te recht benijden. Dat de Culturele vereniging in staat is geweest alle aanvankelijke moeilijkhe den te overwinnen en met een steeds be ter programma uit te komen, dankt zij voor het grootste gedeelte aan de velen die haar streven waarderen en begrij pen. Zoals U ervaren hebt mogen we terugzien op een buitengewoon geslaagd seizoen. We hebben genoten van een boeiende voordracht van de beroemde schrijver Ernst 'Claes, we hebben waar kunstgenot gesmaakt bij de declamatie avond van Joop Biekman. Buitengewoon interessant en uitermate leerzaam was de uiteenzetting over het Ardennenoffen sief van Von Rundstedt door de enthou siaste Luit. Kol. de Koning. Het voor treffelijk blaasquintet v. h. Brabants Or kest heeft onze liefde tot de edele mu ziek ten zeerste aangewakkerd en Mr. Jan Derks bezorgde ons een avond van geestig plezier en grote hilariteit. Wat de vereniging in het afgelopen seizoen ons bood is waarlijk niet gering geweest. Nu zij haar eerste lustrum viert hoopt zij in staat te zijn een extra goed program samen te stellen. Wij rekenen et' vast op dat U, die ongetwijfeld te vreden is, ons ook in het volgend sei zoen trouw blijft. Zonder tegenbericht nemen wij aan dat U Uw lidmaatschap verlengt. Wij danken U voor Uw be langstelling en we durven U verzoeken ook Uw vrienden en kennissen te wijzen op het werk der Culturele vereniging, opdat deze in de toekomst in staat zij nog veel en nuttig werk voor onze ge meenschap te verrichten. Naar wij vernemen zal in de gemeen ten Raamsdonk, 'Geertruidenberg en Waspik binnen afzienbare tijd een be volkingsonderzoek op tuberculose wor den gehouden. Dit onderzoek, dat uitgevoerd wordt door de Stichting tot Opsporing van Tu berculoselijders (S.O.T.U.) heeft ten te Babs. Antony is nooit met zijn hele hart de mijne geweest, al wa ren wij ons daar geen van beiden van bewust. Maar haar is hij volko men toegewijd." Zo sprekend hief zij het blonde kopje fier omhoog. Nadat het opgehouden had met regenen, brak er een gouden zonne schijn door, gevolgd door een avond met toverachtig zilveren maanlicht. In de boeg van „De Wilde Eend", die nu in een zij-arm van de rivier gemeerd lag, troonde Conchita op een stapel kleurige kussens met haar guitaar, als een zeldzame tro pische vogel. Strickland, die aan haar voeten geknield lag, stond op toen het lied uit was, sloeg zijn arm om haar heen en kuste in vervoering het handje dat de snaren had bespeeld. „Vertel eens, mijn kleine, schat tige fee, als die jonge Lockwood, die dat moet ik eerlijk bekennen toch niet zo'n schurk is als ik eerst wel dacht, je gisteravond in 't huis gezien had, voordat je het gelukt was het halssnoer in handen te krij gen, en hij had je tegengehouden, wat zo je dan gedaan hebben? Had je daar van te voren wel aan ge dacht?" Ze keek hem aan met haar grote mooie zwarte ogen en sprak kalm: doel eenieder voor de röntgencamera te brengen om daardoor in staat te zijn, de tot nu toe verborgen lijder aan t.b.c. op te sporen en te behandelen. U zult zich ,de vraag stellen, waarom dit werk gedaan wordt. Neemt Neder land niet een vooraanstaande plaats in, wanneer we de cijfers van de sterftege- vallen aan tbc met die van andere lan den vergelijken? Het antwoord hierop is bevestigend. Maar er mag niet uit het oog worden verloren, dat er in ons land nog ieder jaar 18 duizend nieuwe tbc-gevallen wor den gevonden. Dit enorme aantal vormt een erfenis van de afgelopen oorlogsjaren. De wo ningnood, ondervoeding en angst hebben de tbc de kans gegeven haar werk te doen. Wanneer U de enorme bedragen ziet, dië de tbc jaarlijks aan Nederland kost, aan verpleging, uitkering van zie ken- en invaliditeitsgeld, doch vooral aan verlies van werkuren, dan zult !U Uw ogen niet geloven; het loopt in de tien tallen millioenen guldens. En dan spreken we nog niet van het verlies aan gezondheid en levensgeluk van tienduizenden mensen. Daarom is het al geruime tijd de wens geweest van allen, die met tbc-bestrij- ding te maken hebben, dat de gehele be volking zou worden onderzocht. Maar men moest dit plan voorlopig laten va ren, omdat er zoveel doktoren nodig wa ren om al deze mensen door te lichten, dat men er eenvoudig niet aan kon be ginnen. De techniek heeft deze moeilijk heid opgelost. Het is tegenwoordig mo gelijk, aan de lopende band kleine long foto s te maken, door op een eenvou dige knop van een ingewikkeld apparaat te drukken. Men heeft weliswaar voor de gehele Nederlandsse bevolking een behoorlijk aantal van deze apparaten nodig, doch de Marshall-hulp heeft in belangrijke mate bijgedragen tot aan koop hiervan. Onderzoek van de gehele bevolking is dus nodig en deze bedoe ling wordt nu eens niet verwerkelijkt door de overheid maar door de Neder landse Tuberculosebestrijding, die zoals men weet op particulier initiatief berust. Over het algemeen heeft het publiek veel interesse voor het bevolkingsonder zoek, dat al op pl.m. 60 plaatsen in onze provincie is beëindigd en op andere in voorbereiding of in gang is. Het wordt U dan ook niet moeilijk gemaakt, U mag zelf een tijd kiezen welke het best uitkomt. U wordt voor het toestel geplaatst, moet even diep in ademen, adem inhouden, en voor hel weet bent U klaar en neemt Uw opvol ger Uw plaats in. Bij het maken ivan de foto wordt een klein prikje gegeven, met tuberculine. Hierdoor wordt de stof in het lichaam gebracht, waartegen dit 'zich verzet, het stuurt afweerstoffen naar de plaats waar gespoten is. Na 3 dagen kan men zien, of er afweerstoffen zijn, er ontstaat een kleine rode vlek. Deze vlek ds een goed teken, want het is een bewijs, dat men tegen een aanval van tbc kan. Wanneer U binnenkort door een huis- bezoeker(ster) bezocht wordt, geef dan gehoor aan de oproep tot deelname. Zeg niet: „Bij ons in de familie komt geen tbc voor", want tbc is geen familiekwaal of erfelijke ziekte. Iemand uit een tbc vrije familie kan heel wel aan deze ziekte lijden. Het interesseert het bevolkingsonder zoek niet allen, of iemand tbc heeft, maar evenwel of iemand gezond is. U voert een struisvogelpolitiek, wan neer U niet aan dit onderzoek dat voor jong en oud bestemd is deel neemt. „Ja, wel degelijk heb ik er aan gedacht, zowel in het bootje op de rivier, als in het bos. Want ik was bang dat hij in het huis zou zijn en dat, als jij zou merken dat het snoer weg was, het misschien wel heel lang zou duren eer je terug kwam en mijn briefje zou vinden, Dus heb ik er tevoren goed over nagedacht wat ik in dat geval zou moeten doen. Hij heeft zo vaak tegen me gezegd, dat hij me lief heeft." „Ach liefhebben. Hij weet niet wat echt liefhebben betekent", viel Antony uit. „Nu ja, dat is natuurlijk waar; maar ik was van plan tegen hem te zeggen dat, als hij mij het snoer gaf en het mij aan jou liet brengen, ik bij hem terug zou komen, wanneer hij dat zou willen. Dat zou ik ge zworen hebben bij de Heilige Maagd. Ik had de revolver van de senor. Dus dacht ik, ik zal wel naar hem teruggaan, maar zal mij voor het hoofd schieten eer hij mij kan aan raken, want ik ben de jouwe, lief ste, of ik nu leef, of in het graf lig!" Met haar ene arm om zijn hals geslagen, trok ze, met de andere, zijn hoofd tegen haar borst. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6