DE LSNGSimT D.D.D. DBUNEN SPRANG RAAMSDONK RAAMSDONKSVEER HET MYSTERIE WEK DE GAL IN UW LEVER OP O/is ^eac/c/ve/'iïaaf Nic. Schilders ZOMERPRIJZEN BIOSCOOP-PROGRAMMA. SPANNING ROND DE AUTOBAAN 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 MEI 1952. 2 Voor de BITERI BRANDSTOFFIN VOORZITTER V.V.V. DEN BOSCH OVERLEDEN. DOOR A. VIERVEYZER FEUILLETON (Wordt vervolgd). ERNSTIGE BOTSING IN BELGIË DIE GELUKKIG NOG GOED AFLIEP. Zondag j.L maakte een klein gezel- schaop, bestaande uit de heer W. T. en Mej. E. T. uit Waalwijk, vergezeld van hun resp. verloofden Mej. R. B. uit Kaatsheuvel en de heer B., en de heer H. de V. uit Waalwijk, een tochtje naar België met een gehuurde wagen. Zij reden in de nabijheid van Oost- Malle, toen uit een file wagens die in tegenovergestelde richting reed, plotse ling een grote wagen op de Waalwijkse Volkswagen kwam inrijden, de chauffeur de heer B. wist niet beter en niet anders te doen, dan naar rechts uit te wijken op de tramrails, terwijl in de verte een tram met grote snelheid naderde. Hij moest hier van twee kwaden het beste kiezen. De wagen kon hij zonder meer ontwijken, maar, voordat hij van de 'bo ven de weg uitstekende rails was, had de electrische tram die een zeer grote snelheid had de wagen bereikt en onmo gelijk kon een aanrijding worden voor komen. Bijgevolg werd de wagen zeer ernstig beschadigd, terwijl ook de inzittenden allen letsel bekwamen en opgenomen werden in de kliniek St. Antonius te Brecht. Thans (Woensdag) vertoeven daar nog de heer W. T., die in het gelaat gewond is en 'Mej. B., die enige ribben heeft gebroken. Mej. T. heeft waar schijnlijk een lichte hersenschudding opgelopen; de heer H. de V, heeft en kele ribben gebroken, terwijl de chauf feur B. met enkele niet gevaarlijke schrammen er af is gekomen. De laatste drie bevinden .zich weer thuis. Het was een minder pleizierige onder breking van een uitstapje. Maar wan neer men bedenkt dat de gevolgen vee! erger hadden kunnen zijn, dan mag men de Waalwijkse reizigers gelukwensen dat het letsel tot het .bovengenoemde be perkt bleef. We hopen dat allen spoedig weer hersteld zullen zijn. Het was ons niet meer mogelijk dit bericht in ons nummer van Maandag j.l. op te nemen, omdat de ware toedracht toen nog niet geheel bekend was. naar de zaak met een 50 jarige ervaring voorheen A. Schilders Laageinde 94, Tel. 2734 WAALWIJK 1 Mei begon het zomer seizoen. Profiteer nu van onze verlaagde MUSIS SACRUM. „Geen medailles voor spionnen", is n film die gebaseerd is op authentieke ge gevens van de G 2, de Amerikaanse ge- heime dienst en geeft een opwindend beeld van de geallieerde spionnage ach ter de Duitse linies. Een Duits krijgsgevangene, korpo raal van de Luftwaffe die uit pure va derlandsliefde de ondergang van het na zi-regiem wil bespoedigen, wordt opge- teid, om na gedropt te zijn zich weer onder de eigen troepen te begeven, om zodoende waardevolle gegevens te ver zamelen voor de geallieerde bevelheb bers. In een reeks avonturen worden dan de belevenissen van deze jonge idealistische held in door Anatole Litvak goed ge- regiseerde filmbeelden weergegeven. De moed van deze jonge man die doorzet, ook wanneer de situatie voor hem ho peloos schijnt, krijgt een eerlijke gestalte; de bijbedoeling van een zijner metge zellen wordt resoluut gestraft. De jonge spion sterft tenslotte voor het vuurpeleton, maar niet dan nadat hij de geallieerden in staat heeft gesteld ge bruik te maken van zijn, ondanks alles, verzamelde gegevens. Voor personen boven 18 jaar zeer ze ker een bezienswaardige film. (Vrijdag t.m. Zondag). De film „Pinky" is een van de vele rolprenten die het negerprobleem tot on derwerp hebben. Een jong verpleegstertje, van neger- afkomst, maar met een opvallend blanke huid, keert na haar opleiding terug naar het neger-ghetto in een Amerikaanse stad, naar haar grootmoeder, een zwarte sloof die heel haar leven werkte voor haar kleinkind. In Pinky ontbrandt dan de strijd, tot wie haar leven zich zal richten, tot haar arme verstoten negers of zal zij haar leven delen met de blanke dokter van wie zij houdt en die haar in de wereld van de blanken zal voeren. Talloze vernederingen moet het meisje verduren, langs slinkse wegen betwisten de blanken haar onvervreemdbaar recht; maar fier houdt zij het hoofd geheven en als de goede rechter haar de erfenis, die haar werd betwist toewijst, kan zij haar leven gaan wijden aan de opvoeding van de zwarte kindertjes. (Maandag en Woensdag). LUXOR. „Spoorwegsabotage", is op en top een Wild West-film, die zich afspeelt in de tijd, dat de grote spoorwegen in Ame rika werden aangelegd. Niet iedereen was het hier mee eens en herhaaldelijk worden er in een bepaald district over vallen en sabotage gepleegd. Luke Smith wordt uitgezonden hieraan een einde te maken; hij is een man van weinig woor den, die echter des te beter met zijn re volver om weet te gaan. Hij ontdekt dat een van de bendeleden getrouwd is met het meisje, waarop hij altijd verliefd is geweest, en wanneer hij dan in de strijd met de bandieten als overwinnaar te voorschijn komt en enkele van hen, waaronder ook de bewuste echtgenoot, zijn gedood, dan staat niets meer een happy-ending in de weg. Want ook de vrouw bleek steeds van hem gehouden te hebben. Dat dit een film is vol actie, vol spanning en vol sensatie, behoeft geen betoog. En liefhebbers van wild-west- films kunnen Vrijdag t.m. Zondag hun hart ophalen. ,,De onzichtbare wreker" is een film die zich afspeelt in de sfeer van valse spelers, politie en liefde. Een bende van valse spelers maakt ,n vreemdeling in Chicago 5000 Pond lich ter, die niet eens van hem zijn en in zijn wanhoop pleegt hij zelfmoord. Zijn broer die geestelijk niet helemaal normaal is, wil zijn dood wreken, en als een van de bendeleden wordt vermoord, gaat een ander lid, Dan genaamd, op zoek naar de moordenaar; de politie zal hém vol gen om de dader te kunnen arresteren. Wanneer de onzichtbare wreker zich ook op Don wil wreken is het einde van de geschiedenis in zicht, dat echter nog niet komt, voordat Dan besloten heeft een streep te zetten onder zijn twijfelachtig verleden en aan de zijde van een geliefde vrouw voortaan door het leven te gaan als een rechtschapen man. Deze film is toegankelijk voor vol wassen personen, op Maandag en Woensdag. Ir. HOPSTER DIRECTEUR BOSSCHE R.H.B.S. Tot directeur van dé Rijks Hoge re Burger School te 's Hertogen bosch is met ingang van 1 Septem ber a.s. benoemd Ir. H. Hopster, tweede voorzitter van de K.N.V.B. In de ouderdom van 58 jaar is in Den Bosch overleden mr. A. M. Gerrits, advocaat-procureur. De overledene was oud-wethouder van Vught, lid van het kerkbestuur van de St. Petrus parochie, lid van de bijzondere raad van de H. Vincen- tius en sedert enkele jaren voorzit ter van de V.V.V.-'s Hertogenbosch- Vught. Bekwame leiders gaan heen. Zondag 18 Mei j.l. kwamen de leden van het Patronaat bijeen. On geveer 150 leden waren aanwezig. De avond was bedoeld als afscheids avond van de leiders Br. Bonaven- tura en Willibaldus, die naar elders gaan vertrekken. Om half zes werd de avond geo pend met een woordje van Br. Wil libaldus, die deze niet kon bijwonen daar hij op retraite ging. De Broe der dankte de jongens voor 't ver trouwen en de fijne samenwerking met hem betoond; hij hoopte dat de jongens ook tegenover de toe komstige leiders zich zouden ge dragen zoals dat thans geweest is en hij wenste allen een goede vaart door het leven. Door een hartelijk applaus stemden de jongens hier mee in. Vervolgens werd door Broeder Bonaventura een mooie film ge draaid. In de pauze traden de „Vro lijke Kornuiten", een bandje van het Patronaat, op, dat mooie num mertjes ten beste gaf. Dan nam kapelaan v. Erp, direc teur van het Patronaat, het woord. Hij vond het spijtig dat beide Broe ders het Patronaat gaan verlaten, vooral Broeder Bonaventura die zich ongeveer 17 jaar onafgebroken heeft uitgesloofd voor het Patro naat; Br. Bonaventura die altijd klaar stond, wie niets te vee] was waar het de jongens betrof. Hij sprak vervolgens namens het be stuur zijn hartelijke dank uit, ook namens de Deken, Ouders en alle leden van het Patronaat voor het vele dat verricht werd door beide Broeders. Tenslotte wenste spreker dat 't hen goed mocht gaan. Hierna volgde een ware ovatie van de jongens; wel een bewijs hoe zeer bemind beide Broeders zijn. De „Vrolijke Kornuiten" zetten nu „Lang zullen ze leven" in, dat door allen hartelijk meegezongen werd. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Daarna sprak Br. Bonaventura een dankwoordje tot de Directeur, kapelaan v. Erp, voor zijn mooie woorden. De Broeder noemde de tijd doorgebracht bij de jongens, een onvergetelijke tijd, en dankte hen voor de vriendschap, en volg zaamheid hem steeds betoond. Ik ga nu weg, voorgoed, aldus spr., maar de liefde voor de Drunense jeugd zal mij altijd bij blijven. Ik dank de grotere jongens voor hun hulp die zij bereidwillig gaven bij voorkomende gelegenheden. Moge het U allen goed gaan, zo eindigde hij. Hierna werden weer enkele film pjes vertoond en werden de jon gens getracteerd; zo eindigde deze mooie afscheidsavond. Ook wij sluiten ons gaarne aan bij dit dankwoord voor alles wat zij voor de Drunense jongens en dus voor de Drunense gemeenschap hebben gedaan in katholiek ver band, en wensen hen het beste in hun nieuw werk. FEESTAVOND. De R.K. Werkmeestersbond afd. Dru- nen hield Zaterdag j.l. haar jaarlijkse feestavond, waarop nagenoeg alle leden met hunne dames present waren. De hoofdbestuurder de heer v. Couwenho- ven sprak op deze bijeenkomst een alge meen opwekkend woord en de verdere avond werd doorgebracht met zang, voordracht en muziek. BENOEMD. De heer Megens, ambtenaar bij de dienst Bouw-, Woning- en Welstands toezicht, district de Langstraat, alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot Bouwkundig opzichter bij de dienst der Genie. KERMIS. A.s. Zondag 25 Mei begint de jaar lijkse kermis, welke zal worden voort gezet op Maandag en Dinsdag en de twee Pinksterdagen. Als het weer mee werkt zal deze kermis, evenals andere jaren, als een der eerste in de Langstraat, zeer zeker veel publiek trekken. OPENING ZWEMBAD. A.s. 'Zaterdag 24 'Mei zal het ge meentelijk zwembad opnieuw zijn poor ten openen. Het bad en de opstallen hebben voor het komende seizoen een grondige revisie ondergaan en het ge heel komt als vernieuwd naar voren. LOTERIJ. De R.K. Harmonie Beatrix heeft met vergunning van B. en W. een loterij georganiseerd ten bate van: haar instru mentenfonds. De uitloting zal plaats vin den op een nader te bepalen datum. A.s. Zaterdag zullen tijdens een rond wandeling door de Harmonie, de eerste loten verkocht worden. CONCERT. De gemengde zangvereniging Canta bile gat Zondagavond haar tweede sei zoenconcert voor haar donateurs. Mede werking aan dit concert werd verleend door het Waalwijks Vocaal Ensemble o.l.v. Mevr. L. Verhoeven-v. Gent. Wanneer het engageren van goede gezelschappen tot een verdienste mag worden gerekend, dan is de verdienste van Cantabile voor deze avond zeer groot geweest. Cantabile schreef op haar programma met medewerking van het Vocaal Ensemble, maar het was dit en semble waaraan 't grootste deel van dit concert was toebedacht. Voor leden van Cantabile en het pu bliek dat hoofdzakelijk maar vertrouwd is met het klankgemiddelde en de pro gramma's van de eigen plaatselijke ver eniging, heetf het aanhoren van de pres taties en 't repertoire van het medewer kend ensemble zeer zeker verfrissend kunnen werken. Het programma voor de pauze be vatte hoofdzakelijk ernstige werken. Wij maakten in deze eerste helft reeds kennis met een der solisten van deze avond, mevr. C. 'Mombers-Roomer. Deze soliste verraste ons met een drietal fris gezon gen liederen, waarin zij blijk gaf over een goede stem te 'beschikken. Na de pauze zorgde het medewerkend ensemble voor een vrolijke noot met en kele volksliedjes. De dirigente had er voor gezorgd, dat deze volksliederen met een juiste geestigheid gezongen wer den. Mevr. de Jongh-Spapens, de tweede soliste van deze avond heeft ons na de pauze geboeid met twee ernstige liede ren van Wierts en ons verbaasd met de virtuoos gezongen wals Frühlingsstim- men van Strauss. De heer J. Boom heeft ons doen horen wat een echte bas zoal vermag. Nobel van klank was hij in 't duet van Adam en Eva uit Die Schöpfung van Haydn. Humoristisch en levensecht in De Pruimeboom en Ik ben wat mans, van J. Schier. Mevr. Verhoeven-v. Gent zorgde bij dit alles voor een uitstekende piano-be geleiding en leidde het ensemble voor treffelijk. Het publiek dankte met een hartelijk applaus, dat naar mate de avond vorderde, meer en meer groeide. Al had Cantabile dan niet zo'n groot aandeel in dit concert, toch kwam het nog met drie nieuwe werkjes, die alle een hartelijk applaus oogstten. De voorzitter W. v. d. Steen sprak tot slot een dankwoord, dat van bloe men en applaus vergezeld ging. l<e B.O.5. WANDELTOCHT. De afd. DrunenElshout van de Ned. Bond van 'Oud-Strijders organiseert op 8 Juni een wandeltocht voor groepen en individuele personen. Men heeft de keus tussen 2 routes, nl. een van 15 en een van 25 km. De start heeft plaats bij café Elshout te Drunen resp. om )1 en 12 uur. Inschrijvingskosten 1.- tot 31 Mei, na die datum wordt het inschrijf geld met 15 ct. verhoogd. Het is de eerste maal dat èn door een Drunense vereniging èn in de omgeving van het duin- en bosrijke Drunen een wandeltocht wordt georganiseerd. Daar om verwachten we wel dat er vele lief hebbers voor die tocht zullen zijn. MOEDERDAG K.A.V. Maandagavond hield de afd. Drunen van de K.A.V. haar jaarlijkse Moeder dag. Nadat enkele kinderen onder leiding van; de heer Werner wat zangnummer- tjes en voo.rdrachtjes ten beste hadden gegeven, volgde een tractatie van koffie met, gebak. Daarna hield Pater Adam een boeiende en interessante causerie over de betekenis van het Moederschap. Hierna had nog een gratis verloting plaats onder de aanwezige moeders van een smakelijke taart en een krentenbrood. De voorzitster maakte bekend, dat over de zomerreis naar Rotterdam, Den 'Haag, Wassenaarslag en Avifauna nog schrif telijke mededelingen zullen volgen. Tot slot moest het bestuurslid mej. Pulles- Smits vanwege haar zilveren huwelijks feest nog een cadeautje in ontvangst ne- AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding voor de verbouwing van een woning met bak kerij voor de heer A. van 'Hees alhier, werd ingeschreven als volgt C. Spuijbroek, Sprang 8399. Gebr. v. Wiliigenburg, id. 8297. W. J. Nieuwenhuizen, id. 7695. A. van Zeist, id. 7446. DEELNAME CONCOURS. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Looft den Heer" zal Dinsdag 1 Juli a.s. deelnemen aan een zang- en muziekcon cours te Utrecht. VERKENNERIJ. De verkenners van de Andreas de Bont-groep brachten een weekend door in Drunen. 'Zondagavond keerden ze moe, bestoft, maar voldaan huiswaarts. EXCELSIOR. De gemengde zangvereniging Excel sior zal deelnemen aan het muziekcon cours te Wijk. 'Zaterdag komen ze daar uit in de eerste afdeling met de num- mers„Tenebrae factae sunt" van 'H. Altink en „Vrede" van W. Kools. We wensen Excelsior alle succes! MEJ. MIEN VAN LAARHOVEN f In 't St. Elisabeth-ziekenhuis te Til burg is na kortstondige ziekte overleden in de leeftijd van '40 jaren, mejuffrouw Wilhelmina van Laarhoven, in leven Provinciaal Huisbezoekster van de Nrd.- Brabantse Bond van het Wit-Gele Kruis voor de Rheumatiekbestrijding, in welke functie zij vele en belangrijke diensten heeft bewezen, zoals zij dat ook als ver pleegster bij onze troepen in Indonesië heeft gedaan. Mej. van Laarhoven heeft deze winter een ongeval gehad, toen haar auto slip te en zij met kracht met haar hoofd te gen de kap botste. Aanvankelijk liet zich dit niet ernstig aanzien, maar langzaam openbaarden zich de gevolgen, door ern stige zenuw-storing enz., waarvan zij door een slaapkuur hoopte te herstellen. Helaas is zij door longontsteking daar van niet opgestaan. Zij ruste in vrede. De plechtige begrafenis had plaats Woensdag 1.1. ten 10.30 uur in de pa rochiekerk alhier, onder grote deelne ming. 8) Het was prachtig weer. De zon scheen helder en haar stralen kaat sten fel af op het betonnen wegdek. Groene bomen, die tot de zoom van een uitgestrekt bos behoorden, vormden een natuurlijke omlijsting van de baan. Het was een prachtig tafereel en men zou niet vermoe den dat hier de volgende dag een wedstrijd zou worden verreden als nog nooit tevoren op deze baan in Duitsland was voorgekomen. John wandelde de baan langs. Hij moest flink doorlopen om met de avond weer in het hotel terug te zijn. Nu hoefde hij zich niet meer te vervelen. Hij had iets gevonden dat zijn geest voorlopig kon bezig houden. Hij zette er een flinke pas In, zodat het niet was te verwon deren dat hij spoedig een heel eind had afgelegd. Maar langzamerhand begon hij kalmer te lopen. Zijn voeten deden pijn. Het was alsof hij op hete kolen liep. Het mulle zand naast de baan maakte hem 't voortgaan nog moeilijker, maar op het beton durfde hij niet te lopen, daar er nog steeds race-auto's langs kwamen. Zijn voeten begonnen steeds erger te gloeien. Zou hij maar even gaan rusten? Ach, waar om ook niet, wat hinderde het als hij wat later thuis zou komen dan hij had gedacht. Ja, maar vader zou misschien ongerust worden en denken dat hem weer wat was overkomen. Maar zijn vader wist toch ook dat hij zou gaan wande len en tenslotte had hij het de por tier toch ook gezegd. Het bos lokte hem. Het was nog heerlijk koel on der de bomen en waarom zou hij ook niet even gaan liggen? Einde lijk besloot hij aan zijn verlangen toe te geven en wat te rusten. Als hij dan uitgerust was zou hij ver der hard lopen en dan was hij toch nog op tijd thuis. John liep het bos een eindje verder in. Een haas schrok op door het luide gekraak waarmee een tak onder de voet van John brak en schoot haastig weg met dwaze hinksprongen. John er achter aan. Wat zou het leuk zijn als hij het beestje mee naar Enge land terug kon nemen. Alle moe heid was hij vergeten. Steeds ver der liep hij het bos in; als hij het diertje wilde grijpen ontsnapte het op het laatste ogenblik nog door zijn vingers. Na zo een eindje te hebben gehold, gaf John de strijd op. Hij was te moe, en lusteloos liet hij zich languit op de lage den nennaalden vallen. Met zijn han den onder het hoofd gekruist lag hij naar de blauwe hemel te staren. Heldere witte wolkjes dreven lang zaam langs het uitspansel. De lucht was lichtblauw gekleurd, zodat de witte wolkjes er scherp tegen af staken. Gaandeweg werd de lucht donkerder. De wolkjes pakten zich samen tot grote massa's, die lang zamerhand een dreigend duistere kleur aannamen; John was inge slapen. Rustig lag hij daar, geheel onbe- tïlTÏfll. Krabben en peuterts JTEU.JLU. maakt de kwaal steeds llltclan erger. De helder vloeibare Ultcuatj D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen wust van wat er om hem heen ge beurde. Het haasje waar John ach teraan had gehold, kwam weer te rug en keek nieuwsgierig naar de slapende jongen. Heel voorzichtig naderde het hem. Maar plots, wat was dat? Het spitste zijn oren en strekte de kleine pootjes om toch maar zo gauw mogelijk te kunnen verdwijnen. Even bleef het nog twijfelend zitten, maar dan ver dween het met één sprong in het dichte struikgewas. Waarom was 't diertje zo plots weggesprongen, het had toch niets van John te duch ten? Maar dat was het ook niet. Door de struiken drong het geluid van voetstappen, die door de laag denennaalden werden gedempt. Fluisterende stemmen werden door de wind verder het bos ingedra gen. Een tak kraakte. De stemmen werden al duidelijker. Nu kon men de stemmen van twee mannen al onderscheiden. Een hoge, schelle stem en de ander een zachte be schaafde. Het struikgewas onttrok hen echter aan het gezicht. Zouden ze de slapende jongen opmerken? Rustig ging de borst van John op en neer. Hij knipperde even met de oogleden, maar sliep toch weer door. Niets merkte hij van zijn om geving. Hij was in dromenland. Plotseling klonk het geluid van een auto-motor door het stille bos. Het zoemen ging over in luid ron ken. Hoe was dat mogelijk? Hier, een halve kilometer van de baan een auto en dan nog midden in 't bos? Weer knipperde John met de ogen, sloeg ze dan helemaal op en steunend op zijn rechter-elleboog richtte hij zich half op, maar was dan ineens klaar wakker. Er was geen wolkje meer aan de lucht te bekennen. De hemel was grauw en de schemer hing als een mantel tussen de bofnen. Hij moest langer hebben geslapen dan aanvankelijk zijn bedoeling was geweest. Maar lang dacht hij daar niet over na, want reeds werd zijn oor getroffen door het geronk. Even maar. Nu was het ronken niet meer te'horen, maar maakte plaats voor een on natuurlijke stilte. Deze hield even wel niet lang aan, want een opge wonden stem verbrak de rust van deze zomerse avond. „Nèe, nee en nogmaals nee. Jul lie hoeft niet meer op mij te reke nen". John herkende deze stem als die van de Franse monteur. Voor zichtig trachtte hij de plaats te na deren vanwaar de stemmen tot hem doordrongen. Enkele ogenblik ken later zou hij verstomd staan over datgene wat hij hoorde en niet te vergetenzag. (Wordt vervolgd). ITALIAANSE RENNER PONSIN VERONGELUKT. Tijdens de vierde etappe van de Ron de van Italië is de Italiaanse renner Or- feo Ponsin verongelukt. Hij maakte een dodelijke val bij het afrijden van een helling in de buurt van Caprana, tachtig km. van Rome. Ponsin overleed vrijwel onmiddellijk. VAN DE BLAUWE TRAM. door T. Lodewijk HOOFDSTUK I De man in de auto. Ronkend tornde de zware truck tegen de brug op, om, het hoogte punt van zijn inspanning overwon nen, met een gelijkmatig gangetje de helling af te rollen. Moeizaam was de wagen, op zijn tocht van Rotterdam naar IJmui- den, door de smalle, maar nu ver laten hoofdstraat van Sassenheim gelaveerd, en reeds zag de chauf feur in de verte de spaarzame licht jes van Lisse pinkelen. Met één hand het grote stuurrad omklem mend, tastte hij in zijn zak naar 't verkreukelde sigarettenpakje, waar in zich nog wel een rokertje zou bevinden. Verschrikt grepen plotseling bei z'n handen krachtig het stuur; de grote wagen zwaaide naar links, 't rechter spatbord miste slechts op enkele centimeters de auto, die on verlicht als een donker obstakel, plotseling uit de duisternis in het licht van de schijnwerpers was op gedoemd. Een paar hartige verwensingen knetterden door de cabine. De maat van de Rotterdammer, die had zit ten dommelen, schrok er van wak ker. „Is d'r wat, Janus?" vroeg hij afwezig, knipperend met de nog slaapbevangen ogen om iets in die Egyptische duisternis te zien. „Is d'r wat!haalde Janus verbaasd uit met een minachtende nadruk op ieder woord. „Is d'r wat, vraagt de steenezel! Man, als ik niet bijtijds die wagen een zwaai naar links had gegeven, was jij d'r niet meer geweest.... had je mis schien an stukkies en brokkies in die boom gehange! Staat me daar zo'n kar geparkeerd niet eens op de parkeerstrook geen bewijsje van licht. Zit zeker weer het een of ander stelletje in te vrijen, het is voorjaar mot je rekenen Van verkeerspolitie hebben ze in dat gat hier natuurlijk nooit ge hoord". Deze beledigende uitlating, ge daan met al de souvereine minach ting van de stedeling voor de dorps bewoner, bleef tussen de wanden van de cabine, en Jochem Verkruy- sen, hulpagent van politie, gedeta cheerd te Lisse, had deze laster aan het adres van het Lisser-corps dan ook niet gehoord. Maar wel was, toen hij kalmpjes uit 't dorp kwam aanfietsen zijn aandacht getrokken door de plotseling zwaaiende be weging van de vrachtwagen. Hij zat zich juist af te vragen, terwijl hij zijn eentonige nacht dienst verrichtte, of hij in dit dorp nog wel eens iets anders te doen zou krijgen dan fietsers zonder licht bekeuren of oppassen dat de kin deren het plantsoentje op 't Vier kant niet plattrapten. Nu hij dich terbij kwam, ontdekte ook hij het silhouet van de in 't duister gepar keerde wagen. En cynisch consta teerde hij, dat er toch wel enige af wisseling in z'n werk kwam, want een vrijend paartje aan het bestaan van verkeersregels te herinneren, dat was hem nog niet eerder over komen! Aan de overzijde van de weg, op het rijwielpad, stapte Jochem af en verkende de situatie. Hij kon in 't interieur van de wagen geen be weging ontdekken; daarom plaatste hij zijn fiets tegen een boom, stak de rijweg over en gluurde vrijpos tig door het portierraam, in gedach ten reeds zoekend naar de woorden waarmee hij, vermanend schert send, zijn reprimande zou inleiden. Maar hij sprak de zin niet uit. Een volle minuut stond hij, roer loos gebogen naast de auto, starend door de ruit. Want geen jongemen- sen met het voorjaar in het hoofd vergaten daar hun plichten tegen over samenleving en veilig ver keer, maar over het stuurhing, roerloos, ineengezakt, de gestalte van een man. Jochem probeerde zichzelf te ver tellen dat de man wellicht op ie mand wachtte en van vermoeienis en verveling was ingeslapen. Maar er was iets sinisters in de absolute bewegingloosheid van de stille fi guur. Jochem greep de portierkruk. en opende langzaam de deur. De man reageerde niet. „Meneer......" zei Jochem aar zelend, en raakte de arm van de bestuurder aan. Verschrikt trok hij zijn hand terug. Zijn vingers waren nat, bedekt met een donkere vloei stof, en al kon hij in het halve licht der sterren de kleur niet onder scheiden, hij wist genoeg. Omzichtig sloot hij het portier en stak de rijweg over. Een ogenblik bleef hij staan. Uit de richting Sas senheim naderde een lichtpuntje een fietser, die vrolijk fluitend in de voorjaarsnacht huiswaarts keer de en tot zijn schrik plotseling door een ambtelij k-klinkende stem werd aangeroepen. „Deksels, Jochem, wat laat je me schrikken", klonk het dan opge lucht-vrolijk uit de duisternis. „Heb je niks anders te doen dan nette burgers midden in de nacht de schrik op het lijf te jagen?" „Nétte burgers zijn zo laat niet meer op 't pad", grinnikte Jochem „en jij hebt natuurlijk weer veel te lang in 't Bruine Paard aan het bil jart gestaan." Hij had de reuzen gestalte van Koos Hermsen, de zwager van zijn hospita, herkend". „Koos, kerel", ging hij, nu plot seling weer ernstig, gejaagd voort, „je komt of je geroepen bent. Rij zo snel je maar kunt naar 't bureau en vraag of ze de inspecteur uit z'n bed bellen. Er moet zo gauw mo gelijk een agent hierheen komen, en laat ie een rode lantaarn mee nemen!" „Kerel, je maakt me nieuwsgie rig!" Koos hield van een praatje en bezat in ruime mate de ondeugd, die typisch-vrouwelijk wordt ge noemd wellicht omdat zoveel mannen er aan mank gaan. „Klets nou es niet", antwoordde Jochem wrevelig. „Morgen hoor je de hele historie uit de eerste hand bij je schoonzuster op de koffie. En smeer 'em nou als een grote jongen naar het bureau!" „Ja, een ongeluk met een lucht jeen schiet nou op, alsje blieft!" „O ja, agent; ik ga al, agent; als jeblieft agent!" riep Koos koddig- verschrikt en sprong met zulk een overdreven haast op z'n fiets, dat Jochem, ondanks z'n geprikkeld heid, moest lachen. Tevreden zag hij het rode achterlicht met een sneltreinvaart verdwijnen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2