DE LMGSTHMT ORUNEN VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG-GAPELLE 200 gram heerlijke Gemengde Biscuits FABRIEKSSTIKSTER THUISSTIKSTER. W. A HOLLAND, TILBURG De Sint Antoniusbroederschap in het goud. SPANNING ROND DE AUTOBAAN Reken en oordeel, zie uw voordeel! 23 37 39 22 28 45 49 39 10 25 55 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! Fa. H. G REVE ZN. een prima een prima HYPOTHEEKGELDEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 6 JUNI 1952 DOOR A. VIERVEYZER ct Huishoudzeep Toiletzeep Zachte Zeep Macaroni Vermicelli Abrikozen Heerlijke Jams Folia's Gemengde Choc. Verjaardags Flikken Choc. Repen Frisse Drups Zaanse Koeken vraagt: Aanmelden HO OGEINDE 64 a WAALWIJK Zit-slaaplcamer beschikbaar van grote financiële instelling. Posten vanaf f3000.— Gunstige aflossings* voorwaarden SPOORLAAN 92 - TEL. 2339 ,.U KUNT ER VAN OP AAN' GARAGE MARTENS-OTTEN. C Vijftig jaren geleden werd in de St. Antonius parochie te Waalwijk begonnen met een speciale verering van deze grote Heilige, thans telt de Broederschap 7000 leden. Op 7 Juni 1902 werd in de St, Antoniuskerk te Waalwijk, die rlog maar enkele maanden geleden plechtig was geconsacreerd, de broederschap van de H. Antonius van Padua opgericht en op 17 Juli 1902 verenigd met de Aartsbroederschap te Padua. Het kleine plantje dat Pastoor Kuypers z.g.. toen plantte, is in de vijftig jaren die ons thans van die datum scheiden, uitge groeid tot een wijdvertakte boom, die de vruchtbare voedings sappen krijgt uit de pieuze devotie waarmee 7000 leden van de broederschap de grote heilige van Padua vereren. Ge voelt U gefrappeerd, wan neer ge, zoals wij, van de Weleerw. Heer Kapelaan Ras verneemt hoe diep deze devotie in vele vrome zielen wortelt, hoe groot deze devo tie is, en hoe groot ook het kinder lijke vertrouwen, waarmee duizen den hun zorgen aan de Heilige An tonius aanbevelen. Ge verneemt van wonderbaarlijke gebeurtenis sen, van het frappante terugvinden van' dierbare voorwerpen die ver loren waren; en wanneer ge een nuchter scepticus bent, dan noemt ge dat spelingen van het toeval, maar wat belet de vrome mens de voorspraak van de heilige Antonius bij God groot te zien Ontegenzeggelijk is de verering voor deze heilige zeer groot en zij was dat vanaf het begin. Want toen Pastoor Kuijpers op 13 Juni 1902 een begin maakte met de bijzon dere verering in de nieuwe paro chiekerk over 't spoor in Waalwijk, en toen de Capucijner pater Barna bas het eerste triduum preekte, stonden 5 a 600 mensen buiten de kerk, omdat er binnen voor hen geen plaats meer was. De Antoniusdevotie in Waalwijk, georganiseerd in de Broederschap, heeft vanzelfsprekend tijden van op- en van neergang gekend, maar toch kenmerkt zich de ontwikkeling hiervan als een stijgende lijn. Re gelmatig is de belangstelling toege nomen; 7000 leden telt de Broeder schap nu, verspreid over geheel Nederland en 80 zelatricen ijveren dagelijks deze devotie bij nog meer mensen ingang te doen vinden. Deze regelen die wij wijden aan de Broederschap zouden zeer onvol ledig zijn wanneer wij niet even in de herinnering terugriepen de edel moedige gestalte van Mevrouw Timmermalns-van. Turenho,ut,, die zich zo bijzonder grote verdiensten heeft verworvenvoor de uitbloei van de Broederschap. Bij de oprich ting hiervan werd zij door Pastoor Kuijpers aangesteld als hoofdzela- trice en niets was haar van toen af te veel-, waar het de Antoniusde votie gold. In haar rijtuig verscheen zij in alle dorpen van de Langstraat en ver daarbuiten om de mensen te begeesteren voor deze schone de votie en wanneer de zelatricen in Waalwijk bijeen kwamen, aarzelde zij niet alle vijftig of zestig in haar huis te verzamelen en hen gastvrij te onthalen. Zeer veel is de Anto niusbroederschap aan deze hoofd- zelatrice verschuldigd. Verschillende gouden jubilaris sen zullen er dit jaar te huldigen zijn, mensen die vanaf het begin lid zijn geweest van de Broeder schap en die zoveel mogelijk ieder jaar trouw hun bedevaart naar Waalwijk heben gemaakt. De zzlatricen zij|n al aan het ijveren om, evenals bij het 25-jarig jubileum van de Broederschap, toen zij een prachtig kleed voor het Antonius-altaar schonken, thans Weer een feestgave aan te bieden. DE SINT ANTONIUSFEESTEN. Zoals ieder jaar beginnen ook dit jaar de feestelijkheden weer op Donderdag 12 Juni, als om half 7 de klokken blij zullen luiden en er om 7 uur een plechtig openingslof zal zijn, waaronder de weleerw. Pater Kersten, ook een Franciscaan zoals de H. Antonius, de predikatie zal houden. 13 Juni is de eigenlijke feestdag van de Heilige; dan zal er in de avonduren om 7 uur een lof zijn, waarna de kinderen van de paro chie een bloemenhulde zullen bren gen. Zondag 15 Juni en Dinsdag 17 Juni zijn de pelgrimsdagenop Zondag is er behalve een solemnele H. Mis, waaronder Pater Kersten wederom zal preken, des middags een Plechtig Lof, waaronder de grote Sacramentsprocessie door de straten van de parochie zal trek ken naar het rustaltaar, dat opge- troken zal worden in de nieuwe Pastoor Kuijpersstraat. Over deze processie moeten we toch even iets meer vertellen, want die zal prachtig zijn dit jaar. Ver schillende nieuwe groepen, zoals de St. Aloysiusgroep met pages, de St. Antoniusgroep, de groep van de St. Aloysiusschool zullen in deze processie meetrekken. En de pro cessie zal trekken door de St. An- toniusstraat en de St. Crispijnstraat en deze straten zullen van 12 t/m 13 Juni bijzonder mooi versierd zijn. Ge weet, dat er sinds 2 jaren in de St. Antoniusparochie een co mité bestaat dat zich belast met de versiering bij kerkelijke plechtig heden. Dit ijverige comité, on der voorzitterschap van de heer v. Steenderen, had een vijfjarenplan voor een definitieve straatversie ring tijdens de St. Antoniusfeesten en de grote processies. Thans, na 2 jaren reeds, is dit comité, vooral ook door de eensgezinde vrijgevig heid van de parochianen, in staat deze versiering een definitieve vorm te geven, zoals volgende week zal blijken. Op Dinsdag 17 Juni, dus ook een pelgrimsdag, is er na de H. Mis van 10 uur een kleinere processie over het H. Hartplein. Om half twee is er de wijding van de religieuse artikelen en Kruisweg voor de overleden leden, terwijl er om 3 u. weer Lof is met preek door de eerw. Pater. Zo zal in de komende weken de grote H. Antonius weer bijzon der vereerd worden in zijn Waal wij kse parochie en moge deze bij zondere devotie Hem Zijn zegen steeds meer doen neerdalen op pa rochie en plaats, en allen die Zijn voorspraak bij God inroepen. a CANTABILE OP CONCOURS. Het was voor de gemengde zangver eniging Cantabile 2de Pinksterdag een succesvolle dag, toen zij het internatio naal zangconcours te Vught in de eerste afdeling gemengde koren met 335 punten de eerste prijs behaalde. Cantabile nam onder leiding van dhr. Jo Verhoeven deel aan het groot inter nationaal zangconcours georganiseerd door het Vughts Gemengd Koor in de prachtige zaal Rozenoord te Vught. Dit succes voor Cantabile was wel uitzonderlijk groot, als men weet dat door zeer bijzondere omstandigheden Cantabile vijf sopranen moest missen en toch met het hoogste aantal punten uit deze afdeling te voorschijn trad. De uitgevoerde nummers zijn: De Vas tenavond die komt aan, van A. de Klerk, als verplicht nummer en Het Paradijs van Jac. Kort als vrij werk. De jury bestond uit de heren M. de Jong, Prof. Mussart, Antwerpen, Th. de Bijl, toonkunstenaar Amsterdam en Fr. Schoenmakers, Directeur van het Vughts Gemengd Koor. Het rapport van de jury noemde de uitvoeringen geestig en pittig en de op vatting van de directie prijzenswaardig. Men kan begrijpen dat toen de uitslag bekend werd, er een blijde en vreugde volle stemming ging heersen onder de leden en supporters. De E.A. heer Bur gemeester Snels, die ook de uitvoering meemaakte, vertolkte in een gloedvolle felicitatie-speech, wat er leefde bij iedere Drunenaar die deze blijde tijding hoorde. De voorzitter van de Kon. Erk. Harmo nie de Volharding de heer M. Elshout, complimenteerde in Vught reeds namens de vereniging en de Harm. Beatrix gaf acte de presence met een fraaie bloemen mand. i Cantahile had een gloriedag en bij de vele gelukwensen willen wij ons gaarne aansluiten. Nader vernemen wij nog dat de beide uitgevoerde nummers ook voor het op treden voor de K.R.O.-microfoon op het programma staan. Dit optreden zal op 14 juni a.s. plaatsvinden. Wij wensen Cantabile, die het wel toevertrouwd is, toe, de naam van Dru- nen hoog te houden. Voor dit optreden veel succes. VERGADERING. Zondag maandvergadering van de Visclub de Hut in café Vismalen. Aan vang 7 uur. Belangrijke agenda: trouwe opkomst verwacht in verband met de gouden bruiloft van de heer H. van der Meijden, lid van de Visclub de Hut. BEDEVAART MEERSELDREEF. Degenen die naar de Bedevaart Meer- seldreef gaan kunnen zich opgeven bij het bekende adres. GOUDEN BRUILOFT. Maandag 9 Juni viert het echtpaar H. v. d. Meijden en Cath. van Dal zijn gouden huwelijksfeest. De buurt is reeds druk in de weer met de versiering. Maandag begint de dag met reveille, daarna opstellen van de stoet, bestaande uit bruidjes, versierde fietsen, wagens enz. Na afloop van de plechtige H. Mis, gezamenlijk feestlied door de buurtbe woners. Daarna aanbieding van buurt- cadeau. 's Middags receptie, 's avonds serenade door Harmonie Concordia en Vlijmens Mannenkoor. HARMONIE ST. CECILIA GELAUWERD. Maandag, 2e Pinksterdag, werd door de harmonie St. Cecilia deelgenomen aan een Federatief Muziekconcours, dat ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het Kon. Zeister Harmonie Muziek gezelschap te Zeist is gehouden. St. Cecilia kwam uit in de Ere-afd. Harmonie, met de Ouverture Fridolin en Precisioso, en wist met 104 punten een le prijs te behalen. Ongekend groot was de vreugde on der de leden en de grote schare belang stellenden, die de reis hadden medege maakt, toen de jury de uitslag bekend maakte. Met dit succes is eveneens het bewijs geleverd van wat door eendrach tige samenwerking kan worden bereikt. Mocht Cecilia er in slagen in deze afdeling nog eenmaal een le prijs te be halen, dan zal onze harmonie de zo be geerde wimpel aan haar vaandel mogen hechten. Direct werden thuis de handen ineen geslagen om de gelauwerde muzikanten met hun ijverige en bekwame directeur dhr. A. v. d. Heijden een grootse ont vangst te bereiden. Toen omstreeks 10 u. de bussen het dorp binnenreden, moesten de directeur en zijn kranige mannen reeds vele felicitaties in ontvangst nemen. De tocht naar het clubhuis werd een ware triomftocht en de tuin nabij café J. van Oijen, was door ijverige handen reeds feestelijk verlicht. Daar maakten de man- nenzangvereniging en het dameskoor reeds hun opwachting, terwijl reeds vele bloemstukken en felicitaties binnen kwa men. Grootse huldiging. De eerste spreker die het podium be trad was de voorzitter van St. Cecilia, dhr. M. Pulles. Na dank te hebben ge bracht aan de directeur voor zijn on baatzuchtige ijver en aan de muzikanten die zich maanden achtereen achter hun directeur hadden geschaard om het ge stelde doel te bereiken, liet hij de vele moeilijkheden en opofferingen die aan het concours vooraf gingen de revue passeren, maar, aldus de voorzitter, Uw taak is vergemakkelijkt, omdat gij U ge dragen w^et door de sympathie van de gehele bevolking en de plaats die gij hebt weten te verwerven in de dorpsge meenschap. Daarna werden door het dameskoor en de zangvereniging Vriendenkring enkele nummers ten gehore gebracht. De voor zitter van Vriendenkring vertolkte na mens beide verenigingen de gevoelens van dank en medeleven met het uitzon derlijke succes door de harmonie be haald. Ondanks het late uur was Kapelaan Glaudemans, die de reis geheel had mee gemaakt, nog aanwezig: hij maakte van de gelegenheid gebruik om namens dé geestelijkheid directeur en leden van St. Cecilia te feliciteren met het behaalde succes. Het is, aldus Kapelaan Glaude mans, een weldaad voor de parochie zulk een harmonie te bezitten, omdat het de mens verheft en hem verre houdt van 't minderwaardige. Als laatste spreker feliciteerde de heer J. Koks de harmonie en bood namens de bevolking een huldeblijk aan, n.l. een be drag onder couvert, bijeengebracht door alle inwoners, ter bestrijding van de on kosten. Nadat de voorzitter van de har monie de sprekers had beantwoord was de huldiging ten einde maar werd 't feest nog lang voortgezet. VI GESLAAGD, Aan het St. Odulphuslyceum te Tilburg slaagde voor het eind-examen Gymnasium A, onze dorpsgenoot J. W. Genuit. i CHR. SCHOOL. De Chr. School alhier is met ingang van September a.s. een z.g. September- school. Werden tot nu toe nieuwe leer lingen aangenomen per 1 April, in de toekomst zal zulks op 1 September plaats vinden, zodat kinderen die per 1 Octo ber a.s. zes jaar zullen zijn, per 1 Sep tember a.s. naar school kunnen. Het gevolg hiervan is dat het leer lingen-aantal dat nu reeds zeer is ge stegen per 1 September a.s. nog aan merkelijk zal uitbreiden. IETS OVER CANADA. Maandagavond 9 Juni a.s. ten 8 uur hoopt in de Geref. Kerk te Vrijhoeve- Capelle te spreken Ds. J. Rook uit Ca nada (Sarnia-Ontario). Hij zal een en ander vertellen over de emigratie in 't algemeen en over het leven in een emi gratie-gemeente. Degenen die ds. Rook kennen, weten dat hij dit op zeer boeiende wijze ver mag te doen. Niemand late deze gele genheid voorbijgaan. Iedere belangstel lende is hartelijk welkom. 10) Hijgend kwam John aan de baan waar de maan nu zijn volle straten uitgoot. In üe verte hoorde hij het getuid van een motor die op gang werd gebracht. Na in zichzelf te hebben overlegd, besloot John een eindje op de Daan te gaan lopen, daar hij dan sneller vooruit zóu ko men. Lie wagen van Biéeourt zou de stilte van de nacht de eerste mi nuten nog niet komen verstoren. Het beton leek in het maanlicht te glimmen. John's schaduw viel ver voor hem uit op het wegdek, een grillige figuur aannemend bij elke beweging die zijn lichaam maakte. Met zijn ogen volgde hij de lange schaduw. Plotseling hield hij zijn tempo iets in. Juist bij de bocht die de baan maakte, zag John de figuur van een man. Uit een korte gedrongen gestalte maakte hij op dat dit de monteur moest zijn. Maar voor John ook nog maar een paar stappen had verzet, ging de man de bocht reeds om. Achter zich hoorde John nu het geluid van de race-auto van Blécourt. Uit de ca dans van de motor maakte hij op, dat de wagen met grote snelheid naderde. Hoe moest hy het snode plan van de Fransman verhinde ren? Zijn hoofd klopte, zijn adem ging hijgend en gejaagd. Hij was nog te ver verwijderd om te roe pen. Plots schoot een gedachte bij hem op. Op een draf vloog hij het bos in, al struikelend over, in de duisternis onzichtbare, boomwortels Doordat de baan een bocht maakte en John schuin het bos in liep, kwam hij weer op 't beton uit. Het geluid van de motor was hier nau welijks te horen, maar elk ogen blik kon de wagen de bocht omko men en de eenzame figuur, die nog op het wegdek liep, meesleuren, i Zonder zich een ogenblik te be denken zette John zijn handen als een trompet aan de mond en riep zo hard als mogelijk was: „Ga van de baan af, vlug!" Instinctief2) beantwoordde de man deze uitroep door onmiddellijk in de zachte bern langs de weg te springen. Niets te vroeg, want de wagen kwam nu gierend om de bocht. Door de grote snelheid waar mee de wagen reed en de schaduw van de bomen waaronder de mon teur was verborgen, merkte de be stuurder de eenzame figuur niet op en reed door. Een zucht van ver lichting ontsnapte John. Inmiddels was hij hijgend bij de man aange komen en bracht er met moeite uit: „dat had hij op u gemunt". Zwij gend hoorde de monteur vervol gens het verhaal aan en keek met dankbare blik naar John. Deze ver telde eerlijk dat hij het gesprek in het bos had afgeluisterd. Toen hij geëindigd was, vroeg de man waar aan hij het te danken had dat John hem had gewaarschuwd. Verwon derd keek deze de monteur aan, terwijl hij antwoordde: „zou u dan niet hetzelfde hebben gedaan?" De man haalde zijn schouders op en zei: „We moeten zien dat we weg komen, misschien keert hij nog te rug". Een warme gloed ging door John heen, de man had gezegd „wij". Hieruit begreep hij dat de monteur nu hun zijde had gekozen en dat kon alleen maar voordeel opleveren. Dit bleek ook wel uit de verdere woorden van de Fransman: „Onder weg zal ik je het een en ander over deze zaak vertellen". Zwijgend stond John naast de man die hem had ontvoerd en toch voelde hij nu in het geheel geen angst. Nauwelijks stonden zij echter weer op de baan om hun weg te vervolgen, of opnieuw hoorden zij een auto. Naar het geluid te oor delen reed deze niet hard. „Laten we aan de kant gaan staan" bromde de monteur, „het is beter dat Blécourt mij niet met jou samen ziet". Doordat de wagen echter met een geringe snelheid reed, merkte de bestuurder de beide figuren naast de weg spoedig op en stuurde in hun richting. „Hij heeft ons gezien", siste de monteur tussen zijn tanden. „Blijf jij hier staan, dan zal ik met hem afrekenen". De bestuurder remde langzaam af en daardoor kwam de wagen vlak bij hen tot stilstand. Met een kreet van vreugde vloog John naar de wagen toe. Hij had zijn vader herkend. Blij vloog hij hem om de hals. Op een afstandje stond een een zame figuur bescheiden toe te kij ken. „Waar was je toch al die tijd?" vroeg Blackfield zijn zoon. Maar voor deze nadere uitleg had kun nen geven kwam de Franse mon teur naderbij en drukte met tranen in zijn ogen de hand van Blackfield, terwijl hij zei: „Wat een pracht zoon hebt u, daar kunt u trots op zijn. Ik wilde dat ik zo'n kerel had". Blackfield keek niet begrijpend van John naar de monteur en van de monteur naar John, maar de Fransman helderde de zaak op en voegde er nog bij: „Gaat u met John maar naar het hotel, dan ben ik direct bij u en dan kunnen we rustig verder praten". Zo werd besloten. John kroop naast zijn vader in de smalle wagen en zo waren zij spoedig verdwenen. De monteur zag nog slechts een schim van de wagen met het sil houet 3) van een hand, die hem toe wuifde. Met de achterkant van zijn ruige hand veegde hij opwellende tranen uit zijn ogen weg 1) Cadans: Regelmaat. 2) Instinctief: Onwillekeurig. 3) Silhouet: Schaduwbeeld. Van Vrijdag 6 t/m Zaterdag 14 Juni Bij aankoop van 100 gram A.H. THEE 55. 60. 66, 72 of 80 ct Hippodrome - Zaanse Molen Croquette - Oval Marie Petit Beurre - Windsor voor Dubbel stuk „Vera" 2 stukken 25 500 gram Per fles 250 gram anaf 250 gram 1 00 gram 150 gram 25 Per potvanaf Fijn koakje 250 gram 4r vanaf 22 100 gram -r 100 gram Melk, puur per stuk Div. smaken 1 50 gr. Per bus Fijnste LIMONADE-SIROPEN per fles vanaf 89 ct BOFFIE-KOFFIE de krachtigste en de geurigste pak 250 gram173-183-188-204 ct DELICATA-KOFFIE iets heel bijzonders per bus a 250 gram 250 ct ALBERT HEIJN dl SECRETARESSE, b. b. h. h. zoekt in beschaafde om geving een in Waalwijk, met ged. pen sion weekends afwezig. Brieven onder No. 4015 Bureau van dit blad. Brieven onder No. 4016 Bureau van dit blad. AÜSTIN A 40 SOMERSET f6715.- SUB-DEALER VOOR KAATSHEUVEL

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3