Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatsa Courant De Assemblee in Straatsburg 100 Jaar Haarlemmermeerpolder B.e.K&y.K. UIT DE J (D Strijd van vooruitgang tegen conservatisme Het was het eerste grote waterbouwkundige werk, dat in het Koninkrijk der Ne derlanden tot stand kwam, maar de omstandigheden waaronder het geschiedde, strekten ons land niet tot eer MAANDAG 9 JUNI 1952. Uitgever Waanvijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit biad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZDIDE 75e JAARGANG No. 47 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kv.-artaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL-ADRES„ECHO" Hei zoeken naar eenheid een moeilijke iaak maar de eerste stappen zijn gezet. Een federalistisch hart zal snel ler gaan kloppen als het de naam Straatsburg hoort. Het heeft de af gelopen week wel heel snel geklopt toen men in het gebouw van de Raad van Europa aan de vierde zitting begon. Uit alle hoeken van ons oude werelddeel was men naar de Elzas gekomen om met elkaar te debatteren over belangrijke vraagstukken, die de eenheid van Europa moeten bevorderen. Zon internationale vergadering is iets bijzonders. De bedrijvigheid is on geëvenaard en alle technische hulp middelen rukken aan om de debat ten een zo vlot mogelijk verloop te doen hebben. De Fransen hebben enige ervaring op dit punt. Zij heb ben dit weer bewezen toen zij het huis van de Europese federalisten bouwden. Een prachtig gebouw, in een prachtige omgeving, voorzien van alle gemakken die men maar wenst. Daar is de grote vergaderzaal. Enorme tribunes met gemakkelijke stoelen, van waaruit men een onbe lemmerd gezicht heeft op de ver richtingen van de afgevaardigden. Achter het voorzittersgestoelte zijn glazen wanden waarachter de ver talers zitten, die het Frans en En gels uiteraard tot in de perfectie beheersen. Dit zijn de enige officiële talen die in deze vergadering worden ge sproken. Mocht men één daarvan niet voldoende machtig zijn om de debatten ongestoord te kunnen vol gen, dan behoeft men zich geen zorgen te maken, want een koptele foon, die aan elke stoel hangt, zorgt voor de gewenste taal. De mannen en vrouwen achter glazen wanden doen hun werk voortreffelijk. Zij zijn gereed met de vertaling op het moment dat de spreker zijn rede heeft beëindigd. Niet alleen de zaal, maar het ge hele gebouw dwingt de grootste be wondering af. Het bevat grote wan delgangen, kantoren en restaurants zijn er in gevestigd, zodat men on danks lange avondvergaderingen niet van honger of dorst behoeft om te komen. Die restaurants waren een uitkomst,want de vergadering werkte onder hoge druk om maar voor Pinksteren thuis te kunnen zijn. Een voorstel van de Neder landse delegatie om 's avonds door te vergaderen, teneinde zodoende enige dagen te kuhnén uitsparen, moest maar één nacht worden uit gevoerd. Wie zou denken dat de Fransen en in het bijzonder de Straatsbur gers zich voor de poorten van het gebouw zouden verdringen om maar een plaatsje op de tribunes machtig teworden, vergist zich. Men heeft niet al te veel belang stelling voor dit grote gebeuren. Wellicht weten de meeste Straats burgers nauwelijks het gebouw te vinden, zover staat het in de bui tenwijken van de stad. Slechts de vlaggen van de 15 deelnemende landen die voor het hoge gebouw wapperen, duiden aan dat hier in derdaad de Europese, beweging ze telt. Geen belangstelling dus van de burgers, maar wel van de journa listen die bij tientallen zijn opge komen en hun berichten seinén of telefoneren naar alle delen van de wereld. Een bewijs, dat het gebeu ren in Straatsburg voor Europa van grote betekenis is. De Assemblee die hier bijeen is, vormt een zeer bijzondere verga dering. Er is geen sprake van dat alle afgevaardigden bezield zijn met dezelfde ideeën over de een heid van Europa, dat na twee we reldoorlogen politiek en economisch is gebroken. Ook hier geldt, zoveel hoofden zoveel zinnen. De Raad van Europa is nog geen echt Par lement. Aan wetgevende en con trolerende bevoegdheden, zoals de nationale parlementen die hebben, is men in Straatsburg nog niet toe. Daar kan men slechts aanbevelin gen doen, die de Raad van Minis ters heus niet hebben op te volgen. Dit wil echter beslist niet zeggen dat de Assemblee in Straatsburg een praatcollege is. Zeker niet, want men discussiëert daar met grote ernst over moeilijke proble men. Het grote nut van deze ver gaderingen is ongetwijfeld dat par lementsleden uit verschillende Eu ropese landen elkaar leren kennen en begrijpen. Dan komt er een soort samenspel dat noodzakelijk is, wil men te zijner tijd tot een echte eenheid komen. Het is een moei lijke taak waarvoor de afgevaardig den zijn gesteld. De Engelsen heb ben bijv. heel wat te verduren in Straatsburg. Hun houding, die voor Europa geen vlees of vis betekent, wordt door de andere deelnemende landen uit het Westen nog al ge hekeld, al wil men er begrip voor hebben dat niet alleen het eiland in de Noordzee het trotse Albion vormt, maar dat het imperium over vele werelddelen is uitgestrekt. Men is niet bereid gebleken om Engelands twijfelachtige houding te belonen met 't voorzitterschap van de Raad van Europa. Die eer kwam toe aan de Fransman Menthon, een federalist pur sang. Een poging om de Nederlander v. d. Kieft, het lid van de Eerste Kamer, deze functie te laten ver vullen, had geen kans van slagen, daar de socialisten in Straatsburg onderling niet tot overeenstemming konden komen. Een deel zette hun kaarten op de Noor Finn Moe, met het gevolg dat ook deze niet werd gekozen. Zo zoekt men en tast men in Straatsburg, in de hoop het goede te bereiken. Men debatteert tot de stukken er af vliegen. De federali- satie van Europa kan slechts langs de wegen der geleidelijkheid tot stand komen. Laat ons niet ver wachten dat over enige maanden alle West-Europese staten hun sou- vereiniteit over bepaalde zaken zo maar zullen overdragen. Maar laat ons wel beseffen dat er na de oor log ontzaggelijk veel is veranderd. Dat men in ieder geval is gaan be grijpen dat alleen een hecht Eu ropa weerstand zal kunnen bieden aan het opdringende Oosten. Hecht, niet alleen militair, maar ook po litiek. In de Julimaand zal men in de Haarlemmermeerpolder het feit herdenken, dat vóór honderd jaar het Haarlem mer Meer werd droog gema" len. Het Haarlemmer Meer, die grote zwalpende plas tussen Haarlem, Amsterdam en Leiden, heeft al heel wat offers gevraagd. Meerma len hadden er scheepsrampen plaats, maar liet meer knaagde ook voortdurend aan de landerijen rondom. Men kon hier met recht spreken van de „waterwolf". In de 16e eeuw besloeg het een oppervlakte van 5600 ha., maar in het begin van de 19e eeuw was die reeds uitgegroeid tot bijna 18000 hectaren - In November 1837 woedde een hevige storm, die ruim 4000 bun der land onder water zette, met Kerstmis van dit zelfde jaar wer den 7000 hectaren land door het Meerwater verzwolgen. Dat werd te bar Dat kostte te veel geld - En zo besloot men in principe tot de uitvoering van een eeuwenoud plan de droogmaking van het Haarlemmer Meer. LEEGHWATER EN VAN LIJNDEN. Reeds in 1641 had de beroemde waterbouwkundige Leeghwater de droogmaking van het Haarlemmer Meer bepleit en de mogelijkheid, zelfs met behulp van windkracht, aangetoond. Maar er waren te veel moeilijkheden Allerlei instanties doorkruisten elkaar, de landsre gering kon niet voldoende gezag opbrengen tegen de provincies en de steden. Men vreesde gevaren voor de inperkingen van Rijnlands boezemwater en zo bleef eeuwen achter elkaar dit project rusten. In de eerste helft van de 19e eeuw echter zag men wel in dat het zo niet langer ging en het was Baron van Lijnden van Hemmen, die een plan tot droogmaking lan ceerde. Natuurlijk mopperde het Hoogheemraadschap Rijnland. En de stad Leiden, die altijd fel tegen de droogmaking gekant was ge weest, diende een eis tot schade vergoeding in van bijna een mil lioen gulden, wegens de verloren 'gegane visrechten. Maar dit alles kon toch de droogmaking niet te- 1 genhouden. j Het conservatisme, dat nog met j een scheef oog keek naar de ge- bruikmaking van stoommachines, werd overwonnen. Drie voor die tijd geweldige gemalen werden ge bouwd, de Cruquius, de Lijnden en de Leeghwater, die begonnen het water van het meer weg te zuigen naar de Ringvaart. In Juli 1852 meldde de Opregte Haarlemse Courant, dat enige per sonen over het drooggelegde land de tocht naar Aalsmeer hadden ge maakt» Het Haarlemmer Meer was een polder geworden DE CHAOS. Het doel van de droogmaking i was slechts beteugeling van de waterwolf. Men had er zich blijk baar nog geen voorstelling van ge maakt, wat er met het nieuw ge wonnen land moest gebeuren. Het werd natuurlijk verpacht en de kosten kwamen er ruimschoots uit, want de prijzen werden door de grootgrondbezitters opgedreven. Maar maatregelen tot vestiging van een burgerlijk bestuur en een polderbestuur werden eerst geno men twee jaren nadat de polder was drooggelegd Zo lang heerste de chaos Misstanden ontsproten even we lig als het onkruid, het riet en de wilgen, die weldra een grote op pervlakte van de nieuwe polder bedekten. Langs de dijk hokten in de bouwvallige keten de polder jongens, die hoopten op nieuw werk in de polder. Deze wetteloze gemeenschappen vormden haarden van ontucht, drankmisbruik, mis daad en geweldpleging, van ellen de, ziekte en dood. Een klein troepje maréchaussées probeerde zo ,af en toe een beetje orde te scheppen, maar de duistere ele menten vonden een makkelijke wijkplaats in de verlaten uitge strekte polder, terwijl de paarden der politiemannen tot de knieën wegzakten in de klei. Scholen waren er niet, dokters- hulp was moeilijk te krijgen en de meeste bewoners waren doodarm. Bij afwezigheid van een burgerlijke stand werden tal van huwelijken over de puthaak gesloten. Epidemieën teisterden mens en dier Zwaar werk, eenzijdige voe ding, bedroevende hygiënische omstandigheden eisten hun tol en waren oorzaak van een abnormaal hoog sterftecijfer, vooral onder de kinderen. Alleen de sterken overleefden dit zwaar bestaan. Met /de afwatering van de polder ging het ook niet van een leien dakje. De rijke bezitters van hoog gelegen gronden zorgden er voor, dat het waterpeil voor hen gunstig bleef, waardoor de lager gelegen landerijen maar al te vaak blank stonden en de oogst verrotte. Voor al de pachtboeren hadden' 't moei lijk en op de grond werd maar al te veel roofbouw gepleegd. Het absenteïsme werkte deze toe stand in de hand. Vele grondbezit ters lieten zich nimmer op hun terreinen zien, woonden ver weg en eisten slechts eenmaal per jaar de pachtsom. Het nieuwe land werd bestuurd vanuit Haarlem en 'vanuit Den Haag en het tempo was de departementale slakkengang. Het Ministerie-Thorbecke scheen te tzjjn vergeten, dat Nederland 18.00(1 hectaren groter was geworden DE VOORTREKKERS, i De eerste burgemeester, Mr. Pabst, en zijn opvolger Mr. Amersfoordt, hebben pionierswerk verricht op ieder gebied: sociaal, economisch, hygiënisch en cultureel. Vooral de laatste, de stichter van de toender- tijd beroemde modelboerderij De Badhoeve, de man die de stoom ploeg in Nederland importeerde, heeft zijn krachten versleten in dienst van de nieuwe gemeenschap. Dat hij daarvoor zo weinig erken ning vond, kwam niet alleen door dat hij zijn tijd te ver vooruit was, maar ook doordat hij geduld en tact miste om met een conservatieve en onwetende bevolking om te gaan, om zich neer te leggen bij de zelf genoegzame traagheid die het Ne derland van die dagen kenmerkte. Er bestond geen enkel plan. Er werd hoegenaamd geen voorlich ting gegeven. Het landbouwonder wijs lag nog in de wieg. Terwijl in Engeland de stoommachine haar triomftocht al lang begonnen was, keek men in Nederland de kat uit de boom. Dat ondanks dit alles de Haarlemmermeerpolder geworden is tot een bloeiend en welvarend stuk van ons land, is dan ook in de allereerste plaats te danken aan de noeste arbeid, het doorzettingsver mogen en de onvermoeide werk zaamheid van de voortrekkers. Van de polderjongens, van de boeren, van de ambtenaren, die op 'n klein salaris hun taak verrichtten, van de onderwijzers en de dokters en van mannen als Pabst en Amersfoordt, die het „gevecht tegen de bierkaai" taai volhielden. NA HONDERD JAAR. Het is dan ook maar niet een op pervlakkig meningsverschil dat ontstaan is rondom de viering van dit jubileum. Eerst in 1854 werd de gemeente Haarlemmermeer ge sticht, maar de ingezetenen van de polder wilden toch óók in 1952 feestvieren, ter ere van hen, die tij dens die zwarte bestuursloze jaren hebben doorgezet. Eén der hoogtepunten van deze viering zal zijn de herbegrafenis van de „vergeten voorman", Mr. Amersfoordt en zijn vrouw, de eens gevierde zangeres Hermine Dijk, die in vergetelheid stierven na vrij wel alles voor het welzijn van de polder te hebben opgeofferd. De nakomelingen van hen, die deze voortrekker niet hebben begrepen, zullen thans eerbiedig staan aan 't graf, dat midden in de polder, in Hoofddorp, zijn gebeente ontvangen zal. Zij zullen daarmee eren het particulier initiatief, de geestkracht en het idealisme waarmee de pio niers in het nieuwe land de strijd hebben gewaagd en gewonnen te gen de slapheid en de lauwheid in een slaperig-zelfgenoegzaam land, tegen conservatisme en baatzucht. Thans is de Haarlemmermeerpol der met z'n 18000 ha. vruchtbaar land een monument; een monu ment voor hem, die triomfator is geweest in deze strijd: de Neder landse Boer! Lk. De actie van de Russen tegen de var- dragen van West-Duitsland met de ge allieerden concentreert zich momenteel in Berlijn. Het valt dan ook niet té ont kennen dat dit het dankbaarste object is. West-Berlijn ligt er als een vrije enclave in het rode gebied en het ligt er slechts aan in hoeverre de Russen overeenkom sten en afspraken nakomen of de gealli eerden het al dan niet, tenzij door de lucht, kunnen bereiken. Dat de luchtweg een machtig middel is, heeft de lucht brug van enkele jaren geleden bewezen, toen de Russen er niet in slaagden de geallieerden op de knieën te dwingen dank zij deze machtige organisatie. Daar hadden de heren niet van terug en ze kozen de wijste weg door toe te geven, een van de weinige keren dat de Russen bakzeil hebben gehaald tegenover het Westen. Het gaat natuurlijk niet aan te ver onderstellen dat de moeilijkheden die West-Berlijn momenteel weer in de weg worden gelegd zo maar pesterijtjes zijn, al heeft het er veel van weg. De zaak waar het om gaat is er veel te ernstig voor. Ongetwijfeld is de positie van West-Berlijn de Russen een doorn in het oog. Het is een vooruitgeschoven Wes terse post, midden in een gebied dat de Sovjets aan zich wensen te trekken, zo als ze ongeveer alle landen van Oost- Europa stelselmatig hebben gerussifi ceerd. In dat opzicht is de afsluiting van de grens tussen Oost- en West-Duits land met prikkeldraad en een vijf kilo meter brede strook niemandsland duide lijk genoeg. En dat de Russen proberen WestBerlijn hermetisch af te slui ten van het Westen door de toegangs wegen te blokkeren is evenmin erg twij felachtig. Het zal hun evenwel heel wat moeite kosten hun plannen door te voe ren zonder ernstige conflicten, zolang het Westen ernst maakt met zijn belof ten en voornemens om West-Berlijn niet aan zijn lot over te laten. En dat kan heel lang zijn. Men moet dit niet onderschatten. Ber lijn is wel slechts een stad, maar daar mee is niet alles gezegd. Op de eerste plaats wonen er evenveel mensen als in enkele provincies van ons land tesamen, zodat het altijd de moeite waard is om er iets voor over te hebben om te voor komen dat die in handen van de Sov jets vallen. Vervolgens blijft het zeker voor de Duitsers de hoofdstad van Duitsland, ook voor de West-Duitsers en zij zullen nooit tevreden zijn met de toestand als ze niet de mogelijkheid in het verschiet zien dat Berlijn weer hun hoofdstad zal zijn. Die mogelijkheid blijft zolang de Westelijke geallieerden in Berlijn blijven. Trouwens men hoeft niet enkel op de Duitse gevoelens af te gaan om Berlijn als een symbool te zien. Het. is een teken van de onverzettelijkheid van de vrije wereld in de verdediging van de vrije wereld, ook al kost die of fers. Langzamerhand is de rode in vloedsfeer practisch afgesloten, maar Berlijn is het bewijs dat die afsluiting niet volkomen is en, wat nog belangrij ker is, niet definitief. Als men de feiten en gebeurtenissen zoals die zich ontwik keld hebben als onvermijdelijk en onher stelbaar beschouwde, had de handhaving van Berlijn veel minder zin dan nu. Want deze toestand schreeuwt om een oplossing. Nu Berlijn nog gedeeltelijk Westers is, is de pas naar een hereni ging van Duitsland nog niet afgesneden. Mocht het geheel in handen van de Rus sen vallen, dan wordt dit vraagstuk voor onbepaalde tijd opgeschort en hoelang zal dat zijn? Niettemin hoeft men niet optimistisch te zijn over de gang van zaken. Berlijn lijkt in ieder geval nogal explosief. Er wordt een gevaarlijk spel gespeeld door de politiek van speldeprikken en al pro beert men openlijke conflicten te voor komen, het is de vraag hoever men kan gaan. Van de andere kant is het zo, dat ook de Russen weten dat er aan een oplijk conflict geweldige, maar onafzien bare konsekwenties vastzitten. Er zijn al meer pijnlijke wrijvingen geweest en tel kens heeft men het gevaar van de vonk in het kruitvat weten af te wenden. Dit is een schrale, zij het niet helemaal waar deloze troost. i Al met al hebben de Russen in Berlijn de meeste troeven in handen. Daar de stad geheel in hun gebied ligt, zijn de Westelijken in veel meer opzichten van hen afhankelijk dan zij van het Westen. De Engelsen hebben een van hun troe ven uitgespeeld toen ze het beleg sloe gen voor het gebouw van radio Berlijn als represaille tegen het bezetten van enkele Engelse enclaves in Oostduits ge bied. De middelen waarover de Russen beschikken om hun tegenstanders te dwarsbomen zijn evenwel heel wat talrij ker, maar zolang zij er niet in slagen de Westelijken uit de lucht te verdrijven zullen deze hun niet tot hun doel bren gen. i Ondertussen schijnt voor de Oostduit- se bevolking weer een nieuwe faze te zijn ingetreden. Het groeiend aantal vluchtelingen, de laatste tijd vooral van jonge mensen, wijst er op dat de Rus sische satellieten die de Oostduitse re gering vormen met steeds meer kracht de bevolking trachten te knechten. De volkspolitie is niet minder dan een leger en ofschoon de Russen heftig ageren tegen de Westduitse deelname aan de Westerse defensie, breiden ze de Oost duitse strijdkrachten steeds verder uit en ze dwingen de jongemensen daarin dienst te nemen. De boeren hebben hun lande rijen moeten verlaten, evenals omge keerd. De godsdienst wordt steeds ernstiger gedwarsboomd, enfin, het beproefde recept dat ze in heel Oost europa hebben toegepast en dat een ramp betekent waarvan het einde niet in zicht is. De enige hoop blijft ook voor deze mensen Berlijn, zij het dan niet een die uitzicht geeft voor de naaste toe komst. RODE KRUIS SPOORDE VERMISTEN OP. In 1951 heeft het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis 11.039 vermissingsgevallen van Joden opgelost. Allen bleken te zijn overleden. Van ver miste Nederlanders in Duitse dienst en vreemde vreemde militairen bleken er 107 overleden te zijn. Daarentegen kwa men 24 terecht. Gevraagde inlichtingen uit het buitenland naar personen in Ne derland en uit Nederland naar Neder landers over de gehele wereld verspreid, brachten aan het licht, dat 42 van hen gestorven waren. Van 311 kon worden vastgesteld, waar zij zich in levenden lijve bevonden. Van in Indonesië ver misten bleken 189 te zijn overleden en 168 nog in leven. 161 In Nederland ver miste buitenlandse militairen waren overleden; 2359 aanvankelijk als onbe kend begraven militairen konden worden geïdentificeerd. RUIM 127 MILLIOEN VOOR WONINGBOUWLENINGEN. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten deelt mede, dat thans de ver koop van de rentespaarbrieven is geslo ten. Om aan alle aanvragen, welke vóór 1 Juni jongstleden zijn gedaan te kunnen voldoen, is het totaalbedrag nog ver hoogd tot nominaal 54 millioen 100.000 gulden. In totaal zijn uitgegeven 481 dui zend rentespaarbrieven van 100 gulden en 40 duizend rentespaarbrieven van 25 gulden. Thans kan ook worden vastge steld het totaalbedrag van de drie natio nale woningbouwleningen. Dit totaal is 127 millioen 200.000 gulden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Bij Koninklijk Besluit van 5 Juni is met ingang van 1 Juli benoemd tot bur gemeester van Rotterdam mr G. E. van Walsum, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Delft. Mr van Walsum is 52 jaar oud. In 1939 werd hij tot lid van de Rotterdam se gemeenteraad gekozen. Na de bevrij ding werd hij lid van de Partij van de Arbeid. Gedurende acht maanden trad hij op als wethouder van Onderwijs en Volksontwikkeling in Rotterdam. Van 1946 tot 1948 maakte mr Van Walsum deel uit van de Tweede Kamer als af gevaardigde van de P.v.d.A. In 1948 ging hij; naar de Eerste Kamer over. In hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot burgemeester van Delft. PAPIERPRIJS OPGEJAAGD DOOR ZWENDELPRACTIJK. De economische recherche is in het geweer gekomen tegen minder waardige practijken in de papier handel, welke mede oorzaak waren van de buitensporig hoge prijzen, welke voor luxe papier, papier voor handelsdoeleinden en ook voor ver pakking werden genoteerd in de nog slechts kort voorbije tijd toen de papierprijzen in het algemeen hoger waren dan thans, nu 't aan bod de vraag weer overtreft. Deze practijken bestonden in het inschakelen van allerlei personen en instanties in het goederenver keer, welke in feite niets met de leveranties te maken hadden, maar die er alleen geldelijk voordeel uit trokken zonder een redelijke tegen prestatie. Zo kwam het meermalen voor, dat de verwerkende industrie (fabrikant) de uitvoering der or ders liet lopen over twee, drie, zelfs vier grossiers, ofschoon de fabri kant tenslotte zélf aan de klanten leverde. Wat de gevolgen van deze prac tijken waren ten aanzien van de papierprijs blijkt onder meer uit drie gevallen, waarbij de oorspron kelijke verkoopsprijs ten profijte van de tussen-„handelaren" steeg, respectievelijk van 67 gulden tot 116 gulden; van 115 gulden tot 144 gulden en van 80 tot 110 gulden per honderd kilo. Van justitiële zijde kunnen krach tige maatregelen tegen dergelijke onbillijke prijsopdrijvingen worden verwacht. Over enige dagen zal voor de economische politierechter te Utrecht het eerste proces worden aangespannen tegen een papier handelaar aldaar, die zich aan deze vorm van prijsopdrijving heeft schuldig gemaakt. EDEN VOLGT STIKKER OP IN O.E.E.S. De Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, is ge kozen tot president van de raad van ministers van de organisatie voor Europese Economische samenwer king (O.E.E.S.) als opvolger van minister D. U Stikker. De Britse minister van financiën zal Eden zo nodig vervangen. PRINS BERNHARD MOET RUSTEN. Tengevolge van een licht onge val bij het paardrijden, dat hem vorige week Zondag is overkomen, zal Prins Bernhard op medisch ad vies een week rust moeten houden. J. W. ANDRIESSEN. De voorzitter van de Kath. Volks partij, de heer J. W. Andriessen, zal in de verkiezingscampagne van dit jaar geen spreekbeurten meer vervullen. Kortgeleden is de echt genote van de heer Andriessen overleden. Op medisch advies moet hij nu een maand rust nemen. A.N.V.V. FEL GEKANT TEGEN VREEMDELINGENBELASTING. „Wij moeten van onze gasten geen pluimvee maken", aldus een van de afgevaardigden van 't con gres van het A.N.V.V. te Breda bij de bespreking van het probleem van de logeergasten en de vreem delingenbelasting. Middels een mo tie waarin een dergelijke heffing zeer ongunstig voor het vreemde lingenverkeer werd genoemd, ver klaarde het congres zich vierkant tegen deze „averechtse" onlogische en onzedelijke belasting". BIJ 31 ONGELUKKEN MET STRAALJAGERS 26 PILOTEN OMGEKOMEN. In een periode van 2x/i jaar van 6 Februari 1950 tot en «net 5 Juni in 1952 zijn. met inbegrip van de Thunderjet, die bij Den- Helder verongelukte, in to taal 31 Nederlandse straaljagers neerge stort. Hierbij kwamen 26 militaire vlie gers om het leven. TWEE DODEN EN EEN ZWAAR GEWONDE OP DE STAATSMIJN HENDRIK. In de staatsmijn „Hendrik" nabij Schuttersveld te Brunssum heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, tengevolge waarvan twee personen om het leven zijn gekomen en een derde in levens gevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden vervoerd. Het ongeval heeft zich voorgedaan tij dens werkzaamheden aan een der stut ten. Er waren geen andere personen in de nabijheid, toen het ongeluk gebeurde. De nog in leven zijnde arbeider heeft nog geen inlichtingen kunnen verstrek ken, daar hij bewusteloos is. DOODELIJKE VAL DOOR DAK. Tijdens werkzaamheden is Donderdag middag de 38-jarige opperman H. Ver voort uit Uilsbeek door het dak van een huis gevallen. De man werd zwaar ge wond en overleed enkele uren na het ongeluk. KIND ONDER VRACHTAUTO. Het vierjarig zoontje van de expedi teur J. Z. uit Assen is Vrijdagmorgen door een vrachtwagen, bestuurd door zijn vader, overreden en op slag gedood. Het jongetje wilde iets onder de stil staande auto weghalen juist op het mo ment dat de wagen begon te rijden. SOVJET-AMBASSADEUR UIT AMERIKA TERUGGEROEPEN. De Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Pan joskin, is van zijn functie ontheven en naar de Sovjet-Unie teruggeroepen. Dit heeft de Russische diplomaat in Washington meegedeeld, nadat hij een bezoek van een half uur aan minister Acheson had gebracht. „Ik krijg in Rusland een nieuwe taak", zei hij. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in middels meegedeeld dat de opvol ger van Panjoeskin reeds is be noemd. Zijn naam wilde de Ame rikaanse regering echter nog niet bekend maken.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5