■HEHKES ll Waalwijkse en LangCourant J/oah, aan. nCatm JCa&inat. Persoonlijk bezit voor de arbeider. Binnenland. De groot Kempische cultuurdagen in Hilvarenbeek. 1 - - - - - K.A.B. wenst aandeel in de investeringen. «■ni- Waar Zuid en Noord elkaar ontmoeten IN TWEEDE KAMER 36 KATHOLIEKEN. Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! VRIJDAG 4 JULI 1952. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZOEO Bureau* GROTESTRAAT Z05, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11. KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 54 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Algemene verkiezingen brengen het interessante, voor de betrokken persoon dikwijls echter minder aan gename bedrijf mee van de kabi netsformatie. Het is de goede ge woonte dat de oude regering op de dag van de verkiezingen haar man daat ter beschikking stelt van H.M. de Koningin om haar de gelegen heid te geven een formateur te be noemen die een kabinet vormt over eenkomstig de nieuwe samenstel ling van de Tweede Kamer. Dat dit geen loutere formaliteit is, bewijst de uitslag van deze verkiezingen, waarbij de verhoudingen in zoverre zijn omgegooid dat nu niet meer op de eerste plaats een K.V.P.-er voor de functie van kabinetsformateur in aanmerking kwam, maar een man van de P.v.d.A. En overeen komstig de verwachting heeft dus de aftredende premier, dr. Drees, de opdracht gekregen. Een van de moeilijkheden bij een kabinetsformatie is, dat het een -kwestie is zowel van programma als van partijen en personen. Heeft de formateur eenmaal verschillende partijen in principe bereid gevon den van een regering deel uit te maken, dan moet hij zijn program ma zo opstellen dat het door al die partijen en die verschillen in Nederland onderling nogal wat onderschreven kan worden. Daarna komt het probleem van de verdeling der plaatsen onder de partijen en het verleden heeft doen ondervin den dat dit nog al eens moeilijkhe den oplevert, zowel wat het aantal als de kwaliteit der plaatsen be treft. Tenslotte is er de vraag welke personen deze plaatsen zullen be zetten, want ook dat is niet onver schillig. Er zijn bepaalde personen die qua bekwaamheid zeker voor een ministersportefeuille in aan merking zouden komen, doch die om een of andere reden persona in- grata zijn bij een andere partij en daarom hun bekwaamheid maar el ders aan de man moeten zien te brengen, wat dikwijls minder na delig is voor henzelf dan voor het land. Het lijdt geen twijfel of met dr. Drees is de beste troef van de Partij van de Arbeid uitgespeeld. Dat is niet alleen bij de verkiezingen ge bleken, maar dr. Drees is ook in andere opzichten een populaire en geziene figuur. Dat dankt hij voor een groot deel aan zijn persoonlijk heid, die hij in de positie die hij be kleedt allereerst in dienst van het landsbelang stelt. Hij weet zich ook daarbuiten op een objectief en door anderen te waarderen standpunt te plaatsen, zodat men helemaal geen P.v.d.A.-man behoeft te zijn om 't werk van dr. Drees op prijs te stel len. Dat men bij de verkiezingen ook op 't sentiment heeft gewerkt, heeft met de kabinetsformatie wei nig meer te maken. Wat deze laat ste betreft, blijkt uit het voren staande dat dr. Drees zoal geen na tionale figuur, dan toch er een is die algemeen vertrouwen geniet. Wat hem bij zijn besprekingen j slechts van nut kan zijn. Dat de (in)formateur het niet op de eerste plaats in het partij-poli- j tieke straatje zoekt, kan men af- j leiden uit zijn oriëntatie. Die wijst j in de richting van het streven naar een brede basis, vooralsnog zonder de V.V.D., die in eerste instantie de deur voor haar eigen neus dicht gooide door een communiqué te pu bliceren waarin zij te kennen gaf in de oppositie te willen gaan. Zo definitief als dit leek, schijnt het echter niet te zijn, zoals uit latere uitlatingen uit liberale kringen blijkt. De grote moeilijkheid schijnt wel te zijn een formule te vinden waar op een brede basis gevestigd kan worden, vooral gezien de ontevre denheid die sinds het optreden van het demissionaire kabinet heerste. De V.V.D. heeft al tijdens de rege ringsperiode van dit kabinet laten blijken dat zij zich er niet sterk aan gebonden voelde en tijdens de verkiezingscampagne kon men ook uit de C.H.U.-hoek horen dat er weinig ingenomenheid met deze formatie bestond. Misschien was dat voor een deel verkiezmgsontevre- denheid, maar men moet er reke ning mee houden dat dr. Drees dientengevolge tussen twee vuren zit met zijn brede basis, die vooral de K.V.P. voorstaat. Voor de chris telijke partijen is een voorwaarde tot deelname dat er niet teveel P. v.d.A. uit het programma spreekt en de P.v.d.A. wenst natuurlijk dat er niet teveel water bij de wijn wordt gedaan, vooral nu zij het meeste succes heeft behaald bij de verkiezingen. Het valt derhalve niet te ver wachten dat we al gauw een nieu we regering zullen hebben. De eenvoudigste en door velen in de P.v.d.A. meest gewenste oplossing zou zijn een kabinet op de smalle basis van P.v.d.A. en K.V.P. Doch ook hiertegen bestaat nogal oppo sitie, vooral in K.V.P.-kringen, niet in de laatste plaats vanwege de po sitie waarin de K.V.P. door de uit slag der verkiezingen verkeert. Bo vendien zou een meerderheid van precies zestig op honderd wel erg krap zijn en bij gevallen waarin een tweederde meerderheid wordt vereist, zoals de grondwetsherzie ning, geenszins safe. Men ziet het, de atmosfeer is sinds vorig jaar geenszins verhel derd en toen duurde het al zeven weken eer we een nieuw kabinet hadden. Dat wil niet zeggen dat het nu minstens zo lang moet duren, maar wel dat het niet gemakkelij- j ker zal gaan en dat de formateur al zijn staatmansschap zal moeten aanwenden om te slagen. Onder de titel „De aanspraak der arbeiders op een aandeel in de in vesteringen" heeft de Katholeike Arbeidersbeweging een rapport la ten verschijnen, waarin een com missie, ingesteld door het Weten schappelijk Adviesbureau van de K.A.B. op verzoek van het Bonds- bestuur, in een aantal conclusies zich uitspreekt voor een aandeel in de investeringen, waar de arbeiders recht op hebben. Als eerste conclusie leest men in dit rapport: Omdat wijdverbreide bezitsvor ming enerzijds een voorwaarde is voor de persoonlijkheidsvorming van zo veel mogelijk mensen en an derzijds voor een meer doelmatige structuur van de maatschappij doeleinden welke ten nauwste met het algemeen welzijn verbonden zijn is spreiding van het privaat bezit een eis van sociale rechtvaar digheid. De verschuiving in de verdeling van het nationaal inkomen in een tijd van grote investeringen (be zitsvorming) ten ongunste van de bezitlozen is het concrete bewijs, dat in de afgelopen jaren de ver werkelijking van de eis van sociale rechtvaardigheid is verwaarloosd. In de huidige Nederlandse verhou dingen moet het realiseren van de bezitsvorming door arbeiders wor den gevonden in het geven van een aandeel aan de arbeiders in de in vesteringen. Bovenstaande gedach ten, zegt het rapport elders, zouden op eenvoudige wijze kunnen wor den verwezenlijkt, door het reeds bestaande systeem van directe winstdeling uit te breiden in die zin, dat het thans geldende maxi mum van 4% van het jaarloon (2 weken loon) mag worden over schreden en tot b.v. 16% (8 weken loon), mits waarborgen worden ge geven dat dit surplus in de inves- overtuigde medewerking verlenen aan eventuele stappen die door de werkgevers worden gedaan. De ondernemers moeten de me thoden en de wegen bestuderen langs welke in hun bedrijf de werk nemers tot bezit kunnen geraken. Er moet zeker niet gestreefd wor den naar een systeem dat voor ie dereen bruikbaar is. In aanmerking komen als objecten, een uitzet voor vrouwelijke personen, een woning inrichting, een eigen huis, een stuk grond, aandelen in de onderneming waar de betrokkene werkzaam is, terwijl ook het eigen huis, aldus Drs. Derksen, de bijzondere, hoewel niet uitsluitende belangstelling ver dient van de A.K.W.V. Zijn stellingen kregen de volle steun van de vergadering. VERHOOGDE ZIEKENFONDSPREMIE. In de algemene vergadering van de Centrale Bond van Onderlinge Beherende Ziekenfondsen, heeft de voorzitter gesproken over diverse moeilijkheden. Allereerst over de moeilijke ver houding met de specialisten, waar van een vrij groot aantal niet ac- coord gaat met de onlangs getroffen overeenkomst tussen de Zieken fondsen en de Maatschappij tot be vordering van de geneeskunde. De kernen van deze oppositie bevinden zich vooral te Tilburg, Breda en Amersfoort. Met de huisartsen zijn moeizame onderhandelingen lopende over een nieuwe overeenkomst. Enkele voor stellen zijn door de huisartsen af gewezen; overeenstemming werd bereikt over een verhoging van de doktersvergoeding met 46 ct. per jaar per ziel. teringsfeer blijft, en niet wordt aan gewend in de consumptieve sfeer. Kath. werkgevers werken mee. Ook op de algemene in Nijmegen gehouden ledenvergadering van de Kath. Werkgeversvereniging is uit voerig gesproken over de bezitsvor ming bij de werknemers. Dr. Cassianus Hentzen verklaar de dat de werkgevers moesten zoe ken naar een rechtvaardige toon hoogte, van waaruit de arbeiders zich door overleg en spaarzaamheid tot een bescheiden vermogen kun nen opwerken en kunnen geraken tot die maat. van goederen welke toereikend is niet alleen voor het noodzakelijke en voor een passend comfort, maar ook om tot welstand te komen. De maatschappij zelf was volgens spr. de eerst geroepene om de nodige maatregelen te treffen, de staat had hier alleen een aanvul lende taak. Hoewel winstdeling een van de vormen kon zijn om tot het rechtvaardig loon te geraken, was het geen noodzakelijke vorm. Dr. Hentzen betoogde tenslotte dat be zitsvorming bij de massa niet al leen van belang was voor heel de maatschappij, maar ook zeer in het bijzonder voor de bezittende klasse zelf. Drs. J. Derksen sprak over de practische uitwerking van het prin cipe. De individuele bezitsvorming moest met kracht door de algemene Katholieke W erkgevers vereniging worden nagestreefd. Het bezit ver heft en ontwikkelt de menselijke persoonlijkheid en is een stabilise rend element in de samenleving. Er zal een beroep op de overheid moeten worden gedaan om het spa ren gemakkelijker te maken en ook de vak- en standsorganisaties van de werknemers moeten een inten sieve propaganda voor de bezits vorming, zoals bedoeld, voeren en Bij zonnebrand,doorzit- 'ten, schrijnen, smetten Wanneet ge mei honderdenanderen op een schone zomer avond gezeten zijt aan lange tafels, die doorbuigen ondei de weelderige last van al het goede en rijke dat het Kern- penland kan opbrengen, onder de ruisende en zwaar geu rende lindebomen op het schone Hilvarenbeekse markt plein, wanneer daar de veelkleurigheid van de vendels door sterke en bekwame handen boven hei diepe groen van het gras in forse kringen en figuren wordt bewogen, wanneer ge U laat opgaan in de zwierige dans van het volk en ge spontaan de gulle handen grijpt die een schone boeren dochter U ten dans toesteekt, dan heet het dat gij deel neemt aan de Groot-Kempische Cultuurdagen, maar gij laat dit zware woord met zijn veel omstreden betekenis voor wat het is; gij neemt voor dat moment slechts deel aan een spontaan en ongedwongen feest, gij ondergaat de gulheid en de hartelijkheid, de gastvrijheid van de Kempen en gij zegt met Gezelle: „Daar zijn nog goede dagen De voorzitter merkte op dat de huidige premie voor de verplicht verzekerden van 3.8 absoluut on voldoende is voor een behoorlijke financiële verzorging en onmogelij ke eisen stelt aan de financiën van de fondsen. Wanneer de huidige re geling gehandhaafd wordt, zal er bij het Ziekenfondswezen- een te kort van ruim 30 millioen zijn. Verder beknibbelen op de voor waarden van de verplicht verzeker den is niet mogelijk; ook kan men de medische hulp in het algemeen niet verder beperken. Er kan slechts uitkomst worden verkregen door door verhoging van de premie van 3.8 op 4.4 of door het verlenen van een regeringssubsidie. RADIOPRIJSVRAAG ROODE KRUIS. Enkele weken geleden heeft het Roode Kruis via beide Hilversumse zenders een interessante prijsvraag uitgezonden die betrekking had op de activiteiten van het Roode Kruis. Het was wel een zeer interessante uitzending, waarbij scherp opletten de boodschap was. Op verzoek heeft thans het Roode Kruis besloten de uitzending te herhalen. Voor Hil versum I zal de uitzending geschie den op 3 Juli a.s. van 21.20 tot 21.40 uur, en via de K.R.O. op 5 Juli van 20.40 tot 21 uur (Hilversum II). Dientengevolge heeft men de trek king uitgesteld tot 24 Juli a.s. Onder de 6 thans na loting ge kozen P. v. d. A.-leden bevinden zich 3 zittende leden, t.w. de heren: Ir. S. A. Posthumus en F. J. Goed hart en mevr. A. C. Ploeg-Ploeg. Nieuwe verschijningen in de Ka mer zijn de heren J. J. A. Berger, C. Egas en Mr. Th. J. A. M. v. Lier. Laatstgenoemde, directeur van 't Gewestelijk Arbeidsbureau te Nij megen, is vice-voorzitter van de ka tholieke werkgemeenschap in de Partij v. d. Arbeid. De fractie der P. v. d. A. telt thans 4 katholieken. In de Tweede Kamer hebben in totaal 36 katholieken zitting: 30 K.V.P.-ers, 4 P. v. d. A-ers en 2 K.N.P.-ers. GROTE BRAND TE HEEZE. Een rook- en phosphorgranaat, geworpen bij veldoefeningen van de genietroepen uit Den Bosch, heeft drie boerderijen en vijf schu ren te Heeze in as gelegd. De granaat die neerkwam in. de naRijheid van de boerderij van de landbouwer v. d. Loo, deed een vonkenregen door het open dak, dat men aan het repareren was, neer vallen op het hooi en in de kortste keren stonden 't woonhuis, de stal en de schuur in lichte laaie. De ijlings toegeschoten militairen die heldhaftige pogingen deden 't vuur te blussen, hadden geen succes en in enkele minuten tijd was het vuur overgeslagen naar twee schuren van v. d. Hurk en nog geen kwar tier later had het vuur ook de aan grenzende boerderij van Palen en vijf nieuwe landbouwschuren aan gegrepen. De brandweercorpsen SCHONE EN RIJKE DAGEN.' Dit is voor velen, voor de mees ten wel, de grote aantrekkings kracht van de Kempische Cultuur dagen, die dit jaar op 26 en 27 Juli in Hilvarenbeek voor de zesde maal gehouden worden, dat 't een groot en een schoon feest is; een feest van warme hartelijkheid, van verbroe dering met het goeie volk van Beek, met de spontane Vlamingen en met al die andere mensen, wie 't gees telijke belang ter harte gaat van het Kempenland, dat, gelijk 't lied zegt, aan de Dietse kroon een won- derfrisse perel is. Ge vraagt U niet af wat ge hier nu precies onder cultuur hebt te verstaan (Huizinga schreef er boe ken over en wist het nog niet pre cies te zeggen), gij weet enkel, en dat weten is U genoeg, dat ge U met de honderden anderen bezint op de blijvende waarden van het Brabants land, het Brabantse volk en de Brabantse tradities. Niet dat men van deze cultuurdagen een studiecongres maakt in Hilvaren beek, daar is het 't dorp niet voor, daar is men niet zwaarwichtig ge noeg voor. Maar van de andere kant streeft men toch ernstig naar een reële bezinning op bepaalde vraag stukken, rakende het geestelijke leven van Brabant en Vlaanderen, en dan deze twee gewesten, zonder die grens er tussen, gezien als één groot, in zovele opzichten gelijkge stemd gebied. Zo zal in de middag van Zaterdag 26 Juli allereerst een bijeenkomst gehouden worden waarop Drs. J. Scheerder uit het Vlaamse Genk, de voorzitter van de Vereniging „Historici Lovaniensis", zal spre ken over „Brabant, het hart van de Oude Nederlanden", tetwijl Dr. Aug. Commissaris, voorzitter van 't Provinciaal Genootschap voor K. en W. in Noord-Brabant, de vraag zal stellen: „Brabant, het hart van de Nieuwe Nederlanden?" De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, Prof. Dr. J. E. de Quay, zal een synthese geven van beide inleidingen. En de jeugd van Hilvarenbeek zal tussen de ern stige gedachten de leutigheid strooi en van Brabantse en Kempische liedjes. En afgezien dan van de plechtige Hoogmis de andere dag 's morgens, bestaat heel het programma voor taan uit kunstmanifestaties. MANIFESTATIES VAN GROOT BRABANTSE KUNST. Wanneer we ons bezonnen heb ben op de positie van Brabant in de Nederlanden, en we komen weer buiten, dan zullen de klanken van de beiaard uit die schone Hilvaren beekse toren neertuimelen op de boerinnekes die de Brabantse kof fietafel in gereedheid brengen, op de gasten die neerstrijken op de rieten stoelen voor de vriendelijke Beekse café's, waar het bier op zul ke dagen zo koel stroomt. De Bre dase stadsbeiaardier P. Maassen, zal een rijk programma spelen. En dan begint de maaltijd aan de lange witte tafels, met de stapels gouden krentenmik en de grote schijven boerenham; onderwijl roe ren de gildebroeders hun trommen en wentelen zij hun vendels, dan sen de boerinnekes eh gymnastie- ken de jonge boeren, blazen de mu zikanten hun wagen bol, en Jan Naaykens en z'n mannen zullen een wagenspel spelen, een gezellig boer tig wagenspel, en we zullen lachen zoals we vorig jaar gelachen heb ben toen Reinaart terugkwam. En voordat we achter de harmonie de taptoe rond de markt gaan hossen, zullen we elkaar bij de hand nemen en in grote kringen de zevensprong dansen. En het is niet de gewoonte dat hierna al de rust weerkeert in Hil varenbeek, en zeker niet bij Heeze- mans waar de befaamde Pick-Wick- club weer een illuster iemand tot doctor honoris causa zal promove ren. De volgende dag zullen de dich teressen Reninca (Renée Lauwers) en Harriet Laurey en de proza schrijvers Valère Depauw en Wal ter Breedveld, ingeleid worden door Anton v. Duinkerken, wanneer zij voordragen uit eigen werk. Anton v. Duinkerken zal ook later op de dag de interne schrijversvergade ring praesidiëren. Zoals vorig jaar zal ook thans 't concert van Het Brabants Orkest één van de hoogtepunten van dit feest worden. Onder leiding van Hein Jordans zal dit bekwame en semble een uitvoering geven van de feestelijke Ouverture „Vivat Bra- bantia" van Oscar van Hemel, de Brabantse componist, van het Con certstuk van de Vlaming Jef Maes, en van de Haydn-variaties van Brahms en Beethovens onvolpre zen vijfde Symphonie. Het openluchtspel „Zon in de Nacht" van Jan Naaykens zal het meest waardige sluitstuk van de Cultuurdagen vormen, dat mén zich denken kan. Levendig staat ons nog het burleske spel van vorig jaar voor de geest: Reinaart keert terug, ook van Jan Naaykens, die zo'n beetje het culturele opperhoofd is van Hilvarenbeek en wiens open luchtspelen meer en meer een wel verdiende belangstelling krijgen. Hijzelf schrijft over dit spel: Het is een historisch spel, dat in Bra bant is gesitueerd rond het jaar 1648 en dat in deels spannende en bewogen, deels ontroerende of bur leske momenten een weerspiegeling is van het leven, zoals zich dat in die veelbewogen jaren in een Bra bants dorp afgespeeld kan hebben. Onder de titel „De Storm maakt ons sterk" is het 't vorig jaar in Someren opgevoerd, nu heeft de schrijver het aangepast aan Hilva renbeek; 20 Juli reeds zal dit stuk worden opgevoerd en ook na de cultuurdagen zal nog een opvoe ring volgen, vóór de grijze toren van Hilvarenbeek. GROEIKRACHT. We kunnen U door het opsommen van deze programma-feiten slechts een zeer beperkte indruk geven van wat deze cultuurdagen eigenlijk be tekenen, van de sfeer die er heerst en van de weldaad die men onder vindt wanneer men er aan deel neemt. Men zij er echter van overtuigd dat hier goed werk wordt gedaan, dat hier een verbroedering met Vlaanderen tot stand komt en een samen zich bezinnen op één verle den en op bijna dezelfde huidige problemen, en hier heeft de Bene lux meer succes dan op welk ander gebied van 't maatschappelijk leven, 't zij politiek, economisch of sociaal. Dit blijkt uit de groeikracht die de Kempische Cultuurdagen in de vijf jaar van hun bestaan hebben ge toond. Steeds meer deelnemers de monstreren op deze feestdagen van kunst en beschaving hun belang stelling voor het in meer dan één opzicht rijke gebied van Brabant en Vlaanderen; want mogen we eigen lijk niet zeggen dat de cultuurdagen zich verder uitstrekken voortaan dan de Nederlandse en Belgische Kempen? En steeds rijker en afwisselender wordt het programma, waarin de Beekse mensen, hierin bijgestaan door vooraanstaande Brabanders en Vlamingen, hun gasten de weelde tonen van het „Bourgondische" le ven. Moge wij tenslotte voldoen aan 't verzoek van het bestuur, waarvan de actieve voorzitter, burgemeester Meuwese, de grote stuwkracht is, en eventuele deelnemers aanraden zich spoedig voor 20 Juli aan te melden en ook de deelnemers, die maar voor één dag komen, hetzij- de Zaterdag of de Zondag, er voor waarschuwen hun aanmelding of aanvrage niet tot het laatste mo ment uit te stellen; dan zal ook dit jaar de organisatie weer uitstekend zijn. van Heeze, Geldrop, Eindhoven en een fabrieksbrandweer uit Heeze stonden machteloos. Om 8 Uur wa ren drie boerderijen en zeven schu ren tot de grond toe afgebrand. Men schat de schade op ruim 200 duizend gulden. Het gemeentebe stuur van Heeze zal trachten niet alleen via de verzekering, maar ook via het ministerie van oorlog de af gebrande boerderijen volledig scha deloos gesteld te krijgen. Bovendien zal er een beroep worden gedaan op het Provinciaal Rampenfonds. Negen militairen werden bij de blussingswerkzaamheden gewond of door de rook bevangen. TREIN AMSTERDAM—BAZEL ONTSPOORD. De internationale sneltrein Am sterdamBazel is Dinsdag uit de rails gelopen, die uitgezet waren door de warmte. De laatste vier wagens kantelden bij Thionville; uit de wrakstukken werden 4 doden gehaald en 18 zwaargewonden. Onder de zwaargewonden bevon den zich 3 Nederlanders; onder de 12 lichtgewonden waren ook enke le Nederlanders; de trein was extra zwaar bezet door Italiaanse emi grerende arbeiders, die vanuit Bel gië naar Italië teruggingen en door vacantiegangers die op weg waren naar Zwitserland. DUCLOS WEER IN VRIJHEID. Jacques Duclos, de Franse com munistenleider, die eind Mei gear resteerd was, er van verdacht de communistische betogingen tegen de komst van generaal Ridgway ge leid te hebben, is weer in vrijheid gesteld. De Parijse rechter van in structie is tot de conclusie gekomen- dat Duclos niet op heterdaad werd betrapt en de Franse justitie voeg de hier aan toe dat hij eigenlijk niet gearresteerd had mogen worden, juist vanwege dit daadwerkelijk be wijs en dat hij zie hten volle mocht beroepen op zijn parlementaire on schendbaarheid. Alle gerechtelijke vervolging te gen Duclos zal nu worden gestaakt. Een hervatting zal slechts mogelijk zijn als de Assemblée zijn commu nistisch lid van zijn onschendbaar heid vervallen verklaart. U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor izuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraagt Rennies bij Uw apotheker of drogist. „DE BRAAKMAN" AFGESLOTEN. Om even voor twee uur Maandag middag is de „Braakman", de in ham van de Westerschelde in Zeeuws Vlaanderen, afgesloten. De sluiting werd door duizenden bijgewoond. In het aan de „Braak man" liggende havenplaatsje Phi lippine werd de vlag halfstok ge hesen. Zoals men weet is de afsluiting in twee keer geschied: Zaterdag werd aan de Oostelijke kant van de mond van „De Braakman" een betonnen ponton gelegd. Maandag werd de afsluiting voltooid door het invaren van een tweede betonnen caisson. Deze caisson was 63 meter lang, 13 meter breed en 12 meter hoog en woog 33.000 ton. HITTEGOLF IN EUROPA. In het Oosten van de Verenigde Staten is de hitte, als gevolg waar van tenminste 169 personen het le ven hebben verloren, afgenomen. Onweersbuien hebben afkoeling ge bracht en in Washington daalde de temperatuur van 24 tot 20 graden Celcius. In Europa blijft het warm. In Ro me zijn temperaturen van 35 gra den en in Basel temperaturen van 34 graden Celsius gemeten. In Ko penhagen was het wat koeler, daar bereikte het kwik slechts 23 gra den. In Duitsland steeg de tempe ratuur langs de Rijn en de Main -tot boven 30 graden. In Londen is Maandag de zomer- uitverkoop begonnen. In de hitte stonden de vrouwen urenlang in de rij ombontjassen en andere winterkleding te kopen. Aan het strand tussen Kijk duin en de Noordboulevard te Sche- veningen raakten in het afgelopen weekeinde 576 kinderen zoek. De E.H.B.O. sprong 145 keer bij, voor namelijk voor kwalsteken. DE ZWEEDSE VLIEGTUIGEN. Nieuw protest. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken heeft de Sovjet ambassadeur in Stockholm een nota overhandigd. Daarin wordt geprotesteerd tegen het neerschie ten door Russische jagers van 2 ongewapende Zweedse vliegtuigen. In de nota is verklaard, dat de Zweedse vliegtuigen echter als te voren boven internationale wate ren zullen blijven vliegen. Voorts is voorgesteld het Inter nationale Hof te Den Haag uit spraak te laten doen, indien de Sovjet-Regering blijft vasthouden aan haar lezing van de incidenten.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1