VROOM DEEGSMAM WM1WYR HET MYSTERIE 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 JULI 1952 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 9 JULI woens (lil g- prijzen BESTELLINGEN worden hierop 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND FEUILLETON SCHftlFftllJKE EN TELEFONISCHE .lIHCEN WORDEN Hl WIT AANGENOMEN Temperatuurfles in diverse uitvoeringen, V2 liter inhoud, elke binnenfles ge- A 95 gerendeerd I» Jongenspolohemd met T- en vetersluiting, mooie kwel. katoenen piqué in bordeaux, groen, reseda, geel £,5 en wit, leeftijd 6 jaar JLm met kleine stijging per maat. Meerlcleurige jacquard baddoek, prima kwaliteit, 50x100 cm., zeer geschikt voor stranddoek 2 35 Babyschortje van fijne katoen in wit, rose en licht- bleu. Strik op schouder, met kant- of tres- 40 garnering Prima gelakte babybox met verhoogde bo-4 Q90 dem, 80 1 00 cm. I Oa Vechthaanstores markiezen- doek, 140 cm. breed, per meter JL» Voor de kinderen I Grote speelbal] in div. pasteltinten Schrijfbloc met plastic spiraal, boekvorm. 100 vel 1e kwaliteit papier, in 2 maten, kwarto octavo Jam in diverse smaken: abri kozen, aardbeien, kersen, fram bozen, rode bessen, reine claude, per pot Citroenkwast, een zuiver natuurproduct, per fles 35 Sportcap, de laatste Franse nouveauté, leuke dracht. In 9 modekleuren 50 Zuiver zijden georgette damesshawl, uni of meer- kleurig, vierkant 4 75 model I. Dameshand- en tevens schoudertas,sportief model, in de kleuren zwart, 0Q groen, beige en wit 3* Onderjurk van zeer mooie kwaliteit waszijde met fijne kantgarnering,goed A 9Q passend model *Tm wanneer hij Estella weerziet, haar zijn hart schenkt en geen liefde van haar terugontvangt, omdat zij geen hart heeft; en suggestief is ook weer het einde van de roman als beide, oud en met desillusies voor de gro te verwachtingen van vroeger, el kaar weer ontmofeten en geleerd door het leven elkaar tot hulp zul len zijn. Ook in dit boek brengt Dickens ons weer in de wereld van misdaad en verdorvenheid, schildert hij ons weer de misdaad in zijn meest apar te vorm. In 1860 begon hij dit werk te schrijven en als wekelijkse bijdrage publiceerde hij het in het door hem gerdigeerde blad. Op aandringen van Bulwer Lytton wijzigde hij het oorspronkelijke slot op een een voor de meelevende lezer meer bevredi gende manier. In deze Spectrum- uitgave zijn beide slot-episodes op genomen. De goede vertaling is van Hein de Bruin. DE WERKERS VAN HET ELFDE UUR. Het is, om het maar meteen te zeggen, een ware verkwikking een boek te lezen zoals „To every man a penny" van Bruce Marshall, dat onder de titel „De Werkers van het elfde uur" in de vertaling van P. Boezeman-Droog, bij „Het Spec trum" verscheen als deel van de Prisma-reeks, welke reeks het mo gelijk maakt heel goedkoop heel goede boeken te bezitten. Ge leest het boekje met een stij gende verbazing eigenlijk; gewend als ge bent aan al die min of meer geslaagde, min of meer aantrekke lijke uitingen van de moderne bin nen- en buitenlandse literatuur, waarin somberheid en uitzichtloos heid de grondtonen zijn van waar uit de schrijvers hun thema van tastend zoeken en opstandig wan hopen ontwikkelen, knippert ge even met Uw ogen wanneer ge „De Werkers van het elfde uur" begint te lezen. De naam Bruce Marshall garandeerde U al frisheid en oor spronkelijkheid van zegging, garan deerde U weldadige, buitengewoon geestrijke humor, die zo zeldzame uitzonderingen zijn in de huidige literatuur. Ge hebt met hem het wonder beleefd van „De Vliegende Danstent" en ge herinnert U dit dagelijks nog, maar ge ziet Bruce Marshall nog groter, wanneer hij in zijn „Werkers van het elfde uur" de titel is ontleend aan Mattheus 20,9 Zij die tegen het elfde uur gekomen waren, traden dan naar voren en ontvingen ieder een tien- ling het Parijs van 1914 tot 1948 tot decor maakt voor een boeiend toneelstuk, handelend over Gods genade. Temidden van het mondaine, maar o zo koude en harde leven van deze wereldstad, waar de midinet- tes zijn en de mannequins en waar de toiletjes steeds luchtiger worden en de zon weldadig schijnt, waar de mensen steeds kouder worden voor elkaar en het leven toeneemt in hardheid; temidden van dit Parijs, zoals we dat zien in de ontwikke ling van de laatste decenniën, staat de kleine en zielige, grote en prach tige gestalte van abbé Gaston, de onaanzienlijke hulp-kapelaan, die nooit tot de eer der altaren zal ver heven worden omdat er te veel tekortkomingen in zijn leven zijn, maar die juist om zijn warme men selijkheid, om zijn kinderlijk stre ven om Gods wil te doen en in God Van alle mensen te houden, om zijn kleine toegevingen aan eigen men selijke verlangens, die juist aanto nen hoe veel hij zich ontzegt, een figuur is van zeldzaam vanzelf sprekende vroomheid, die wel erg prominent afsteekt tegen de kleine levens, de zelfgenoegzame en zelf zuchtige levens van zijn confraters. Abbé Gaston praat met de manne quins, neemt een vluchtend jodin netje in zijn huis op, en Abbé Gas ton vraagt zich kinderlijk af waar om zijn confraters zich hier zo on gunstig over uitlaten; de Heer zelf sprak toch met de zondaars en ver telde toch de parabel van de wijn gaardenier die de werkers die ter elfder ure kwamen ook een dena- rie gaf? In Abé Gaston zien wij de uni versaliteit van de kerk, zien wij de barmhartige liefdé, het apostolaat, geadeld alles door de totale weg cijfering van zich zelf en de nede rige erkenning van eigen onvol maaktheid. Onbegrepen door de harde, koude mensen gaat Abbé Gaston onder het niet verwarmen de schijnsel van neon-reclames door de Franse hoofdstad, waar de luid ruchtigheid van het vermaak niet de spontaniteit van de ware vreug de is; en zo gaan er ontelbare pries ters, verloren in de jagende menig te, door de steden waar de liefde ontbreekt, maar ge kunt hun spoor volgen, want er zijn harten die zij openbranden voor God en er zijn ogen waarin zij de vreugde doen lichten van te leven in Gods onein dige liefde. Zo heeft Marshall ons het leven getekend van de priester, zo heeft hij ons de werking getekend van Gods barmhartigheid en Gods Lief de, en dat verleent aan het boek de blijde glans en de weldoende mild heid, die ons zo zeer troffen. VAN DE BLAUWE TRAM. 11 door T. Lode wijk 14) Jochem durfde niet verder vra gen en kreeg daar ook de gelegen heid niet toe, want reeds kwam de jongeman het pad doorgewandeld en ging in hetzelfde compartiment zitten. „Hallo John", groette het meisje niet over-hartelijk. „Hallo Marja", zei hij, en toen „onder politie-geleide? Weer on deugend geweest?" „Nee oom", zei ze zoet, „ditmaal niet. Deze meneer is buiten dienst". „Je houdt er blijkbaar goede re latie met de smerissen op na", sneerde hij grof. „Smerissen en bollenboeren", antwoordde ze krachtig, „dat is voor mij egaal"..;.... en Jochem vond haar geweldig. Een diepe kleur was op haar wangen gekomen, haar cgen fonkelden, en de jongeman, die scherp wilde antwoorden, haal de de schouders op en ging over dreven aandachtig zitten lezen in een keurig Frans boekje, dat in z'n ANTONIUSPAROCHIE HEEFT NIEUWE HERDER. Met ingenomenheid zullen de pa rochianen van de Antoniusparochie het bericht gehoord hebben dat de Bisschop hen niet lang zonder her der heeft laten zitten. Met ingang van 11 Juni heeft hij dan ook tot pastoor van de Antoniusparochie benoemd de Zeereerw. Heer Adria- nus Rudolphus Maria van Haaren, tot nu toe rector van het Moeder huis van de Zusters van Schijndel. De nieuwe pastoor is geboren in Grave op 11 November 1907. Hij werd priester gewijd op 30 Mei 1931 en tot professor benoemd aan. het Klein-Seminarie op 2 Augustus van dat jaar. Dit is hij gebleven tot 16 Maart 1945, toen hij werd aange steld tot rector van het Moederhuis in Schijndel. Wij hebben Vrijdag even met pastoor v. Haaren gesproken, want hij was al gauw in zijn nieuwe pa rochie. Hij zei ons het erg prettig te vinden dat hij in Waalwijk kwam en meende dat het wel zou gaan. De installatie heeft Vrijdagavond om 7 uur plaats in de kerk door de Hoogeerw. Heer Deken v. d. Bre- kel. De nieuwe pastoor zal om half zeven vanaf de grens van de paro chie (de overweg) worden afge haald. Wij wensen de Zeereerw. Heer Pastoor van harte geluk met zijn benoeming en spreken de hoop uit dat hij een vruchtbaar pastoraat mag vervullen in Waalwijk. GESLAAGD. Ten Den Haag slaagde vorige week onze plaatsgenoot Jan v. d. Mee Wzn., ambtenaar ter secretarie alhier, voor het examen Gemeente administratie. Proficiat. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding verbouwing winkel-woonhuis voor de heer J. v. d. Dungen te Waalwijk, gehouden op Woensdag 2 Juli. Fa. M. Kleyngeld Zn., Waalwijk f 28.008.— Fa. A. J. den Teuling Zn., Waalwijk 28.325.— Wed. L. Fitters Zn., Waspik 30.124.— M. Wijnands, Waalwijk 30.200.— L .Kooien, Waalwijk 30.600. H. Kramer, Waalwijk 30.640. Gebrs. de Wit, Drunen 30.650. G. Merkx, Drunen 3Q.675.—1 H. Wagemakers, Sprang 31.243, A. Hoefnagel, Sprang 31.249. J. Molengraaf, Capelle 31.300. J. Nieuwenhuizen, Sprang 32.301.50 J. v. d. Meijs Zn., Waalwijk 32.794.— Fa. H. Maas, Waalwijk 32.799.—' S. de Vries, Breda 34.200. Het werk is gegund aan de laag ste inschrijver. Architect A. v. Huiten, Waalwijk. VISSCHERSLUST. Op de laatst gehouden alg. verga, dering werden de aftredende be stuursleden bij acclamatie herbe, noemd, terwijl in de vacature werd voorzien door verkiezing van de heer J. de Graaff alhier. Notulen en jaarverslag secr. wer den onder applaus goedgekeurd. Jaarverslag penningmeester werd, ingevolge een verandering in het boekjaar, niet uitgebracht. Beslo ten werd niet deel te nemen aan een eventueel te houden sportweek in Waalwijk. Eveneens werd beslo ten dit jaar geen kinderfeest te houden ten koste van de kasmid delen. Willen de ouders voor deze kinderen toch een feest hebben, dan zal dit uit eigen middelen die nen te geschieden, terwijl het be stuur gaarne bereid is organise rend op te treden. De vergadering was betrekkelijk goed bezocht en er werd veelvul dig gebruik gemaakt van de rond vraag, die door de voorz. naar ieders voldoening werd beant woord. Het blijkt dat de Besoyenaars van mening zijn dat groot en klein gratis in onze daarvoor bestemde wiel mogen hengelen. Dat is on juist. Slechts kinderen van de leer, plichtige leeftijd wordt dit henge len oogluikend toegestaan. Hetzelf, de geldt voor het kanaal. Ouders dezer kinderen worden er op op merkzaam gemaakt, dat hun hen gelende kinderen zich met groep jes van buurtkinderen naar het kanaal begeven. Dit is niet alleen zeer hinderlijk voor onze henge lende leden, maar bovendien niet van gevaar ontbloot, daar zelfs een twee-jarig kind over het sluister- rein wandelde. Bij Kamerman langs de Maas hebben zwemmers in de Maas de hekken laten openstaan, waardoor twee veehouders enkele koeien ver misten. Dit gebeurde in de eerste wei links over de pont. Ook zijn stenen uit de glooiing weggenomen door dezelfde jongelui. Nu willen de veehouders proberen bij de do meinen de toegang langs de Maas tot 1 Nov. gesloten te houden. Echter hebben onze hengelaars daar part noch deel aan en ver zoeken wij de politie ook op het euvel zwemmen, vernieling en an dere baldadigheid te willen toe zien en daartegen op te treden. De feiten werden geconstateerd door personeel van de Rijkswaterstaat. Naam en adres bij ons bekend. DE KUNSTKRING IN 1952—'53. Dezer dagen zal het bestuur 'van de Waalwij kse Kring voor Kunst en Wetenschap de 600 leden een circulaire toezenden, waarin in gro te lijnen het programma voor het komende seizoen wordt aangekon digd. En dat het ongetwijfeld wéér een goed seizoen zal worden moge blijken uit de volgende avonden, die al op het voorlopig programma voorkomen. Op Vrijdag 23 Sept. opent Het Vrije Toneel met „Het Witte Schaap van de familie" het seizoen. On Dinsdag 14 October komt Het Brabants Orkest concerteren; Dins dag 4 November draagt Nel Oost hout voor. De Nederlandse Comedie komt op Vrijdag 28 November naar Waal wijk, terwijl er voorts in December een muziekavond en in Januari een filmavond geprojecteerd zijn. Donderdag 22 Januari is er een opera-avond die verzorgd wordt door de Wallersteingroep en op Dinsdag 3 Februari zal het Rotter dams Toneel voor het voetlicht van Musis Sacrum komen. Vervolgens houdt op 24 Februari A. de Doolaard een lezing met licht beelden en vertoont Mr. Hustinx zijn kleurenfilm „Tussen Ganges en Indus". Aangaande enkele punten zou 't bestuur van de Waalwijkse Kring graag de mening van de leden ho ren, die tot deze meningsuiting in de gelegenheid gesteld worden wan neer zij enkele vragen per brief kaart beantwoorden. O.m. vraagt het bestuur of er voldoende ambitie is voor 'n strijk kwartet in December. VERPLAATSING BUSHALTEN. In verband met de opbouw van de kermisattracties deze week, zul len de bussen niet meer stoppen op het Raadhuisplein. De halten zullen ook in de kermisweek resp. zijn bij Sigarenmagazijn v. Boxtel-Pulles Grotestraat 209 en bij de firma P. Klerkx, eveneens in de Grotestraat. De reizigers gelieven hiermee reke ning te houden. WORDEN GEVRAAGD Schoen- en leder le klas inballer Kantenlikker Bijtuiger Leersnijder Overleersnijders Lederwarenstikker Kantenschrooier Jeugdige schoen, en lederwaren- fabr.arbeiders Lederwarenstikster Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Kleding, Reiniging L.l. Naaisters Huish. Diensten Dienstbode (dag en nacht). Vrije beroepen Jongste bedienden mannel. en vrouwel.) BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Aank. bouwk. tekenaar Timmerlieden Schilders Bouwvaksjouwers Grondwerkers Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Mach. Houtbewerkers L.l. Meubelmaker Kleding, Reiniging Kleermakers (groot- en kleinwerkers) Schoen- en leder Werkmeester Onderwerkafd. Mach. overhaler Hakkenbouwers Schuurder Leerspuiter Glansstoter Strijker Huidenspanners Sjouwers looierij (nathuis en droogzolder) Metaalnijverheid Mach. Bankwerkers Stoker L.l. Auto-monteur Electr. lasser Autog. lasser Halfwas Electro-monteur Vrije beroepen Vrouwel. kantoorbedienden Mannel. Kantoorbedienden Voeding en genot Slagersknechten Handel: L.l. verkoopsters Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Tuinbouwknechten Landbouwknechten Personeel in alg. dienst Magazijnbediende Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 12 Juli 1952. gehandschoende hand verborgen gebleven was. „Ik zal jullie maar niet aan el kaar voorstellen", zei Marja tot Jo chem. „John houdt er nog al standsbegrippen op na, weet je? Zijn grootvader was één der be langrijkste groenteboeren van Sas- senheim, moet je weten". Jochem zag, hoe de jongeman in wendig ziedde en zich slechts met de grootste moeite beheerste. Maar zijn woede bleek Marja onverschil lig te laten. „Zeg Jochem", vroeg ze, „krijg ik dat boek van je, vóór ik naar Zwitserland ga? Ik zal daar 'n zee van tijd hebben om het op m'n ge mak door te nemen. Enne, als ik daar in een of andere boekhandel iets zie over dat onderwerp, neem ik 't voor je mee. Goed?" Hij knikte glimlachend, maar was niet op zijn gemak. Zie je, daar had je 't al. Marja was een schat en ze bedoelde 't goed, maar daar was nu de een of andere rijke snuiter grof door haar beledigd in 't bijzijn van een doodgewone politie-agent. Daardoor kwam hij scheef te staan. Hij wenste dat hij maar op het bal- con gebleven was. Hij keek haar nog eens aan; hij was blij dat hij niet op 't balcon gebleven was. Bij De Nachtegaal stapte ze uit, drukte hem stevig de hand en zei: „Je krijgt een prentbriefkaart van me met échte Edelweiss d'r op ge plakt! Dag hoor!" „Goeie reis en veel plezier!" wenste hij. Toen ze de wagen langs liep, wuifde ze nog vrolijk en onbe kommerd naar hem, maakte een sprongetje om zich te vermaken met het ontstemde gezicht van de jonge dandy, en was verdwenen. Jochem stond nu ook op. Hij zag hoe de jongeman hem met beledi gende impertinentie van het hoofd tot de voeten opnam, maar deed of hij er geen acht op sloeg. Toen hij de sleutel in de deur stak, schoot hem het gesprek met de Amsterdammer door 't hoofd. Hij had er geen ogenblik meer aan gedacht, ,,'t Is maar goed dat ze naar de Alpen gaat", dacht hij glimlachend, „vrouwen houden een man van z'n werk!" Maar toen hij aan z'n werktafel zat, nam hij het kleine bureau-ka- lendertje in de handen en streepte met een rood potlood een datum aan 't eind van de volgende maand aan HOOFDSTUK VIII. Jochem komt in moeilijkheden. „Wat zit jij in vredesnaam te le zen?" vroeg Lenie Terweeghen haar zuster. „Macdonald - Crime is a bussi- ness". Is dat een detectiefje?" „Nee, lieve schat", lachte Marja, „dit is een werk over verschillende vormen van misdaad in Amerika: rackets, oplichterijen enzovoort". „Jakkes", pruilde Lenie en strek te haar elegant figuurtje nog wat makkelijker uit op de bank, waar op ze lag te zonnen in het heerlijke Zwitserse klimaat. „Hoe kom je er bij om zulke rommel te lezen?" „Vanmorgen vond ik op jouw nachtkastje „De man van haar dro men". Is dat zulke verheffende li teratuur?" „Nou jameende Lenie, haar kleine sproetenneus rimpe lend in ergernis, „je leest die din gen voor tijdverdrijf. Maar hoe een meisje in alle ernst een boek kan gaan zitten lezen dat vakkundig verschillende boevenstreken behan deltHoe kom je er aan?" „Van Jochem", zei Marja en zweeg geheimzinnig, schijnbaar vol aandacht voor „Crime is a bussi- ness". Ze wist dat Lenie nu niet zou rusten, voor ze de hele historie van haver tot gort kende. „Wie is Jochem?" kreet de jong ste der dames Terweeghen. „Wat ben je toch een mysterieus persoon, Marja. Nu blijk je zo bevriend met iemand, dat hij je boeken leent, en ik heb nog nooit van hem gehoord". ,,'t Is schandelijk", gaf Marja toe, die er in haar vuurrode zonnebad- pak uitzag als een ras-echte zigeu nerin. „Maar ik zal 't goedmaken, want vóór jij 't weet, heb ik noch rust noch duur". „Wie is Jochem", hield Lenie aan. „Een smeris!" antwoordde Marja ernstig en keek haar zusje met van plezier trillende ogen aan. „Maar Marja. Wat een uitdruk king. Hoe kom je daaraan?" „Van John". „OnzinJohn gebruik zulke termen niet". „Wél als hij boos is, liefje. Ik weet dat je een beetje verliefd op John bent, maar laat je liefde niet blind zijn". „Ik ben niet verliefd op John", ontkende Lenie iets te heftig en een blos steeg langzaam op in haar ge bruind gezichtje. „Hij is trouwens smóór op jou." „Daarom was hij zo boos", ont hulde Marja, „ik praatte met Jo chem en dat wou hij niet. Toen zei hij dat Jochem een smeris was en „En jij?" „Ik zei, dat smerissen en bollen boeren voor mij egaal waren". „Marja! John een bollenboer te noemen! Ik vind hem hyper- beschaafd! dat weet je". „Ja, bepaald hyper! Dat bleek wel uit het feit dat hij Jochem een sme ris noemde. Gelukkig is Jochem niet zo hyper, dat ie hem een blauw oog sloeg, maar ik had hem niet tegen gehouden „Marja, je overdrijft. Ik snap er niets van. Wie is Jochem?" „Jochem", vertelde Marja, en strekte zich eens extra-lui uit, „is hulpagent in 't Lisser politiecorps". Ze zag van terzijde Lenie's verba zing en ging voort. „Ik ken hem 'n dag of veertien, ik vind hem een reuze-vent en daarbenevens een héértienmaal méér heer dan die hyperbeschaafde Johnen hij heeft me een boek geleend over zakenpraktijken in de misdaad. That's all". Lenie was enkele ogenblikken sprakeloos. „En heb je met John ruzie ge maakt over die., eh.. Jochem?" „Nee", wees Marja terecht. „Hij was onhebbelijk in de tram en ik heb hem op z'n nummer gezet. Ik heb hem er aan herinnerd dat z'n grootvader groenteboer was!" „Dat is gemeen van je, dat kan John toch niet helpen?" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6