Plezier maken, veel plezier. Waaiwijkse en LangstraCourant W-at daai wü met de Waaiwijkse Kermis. 50 JAREN VAN ONONDERBROKEN ARBEIDZAAMHEID NIEUWE AMERCENTRALE officieel in gebruik genomen. Rheumatlscbe Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Heem dan toch Kruschen Salts Het kermisprogram van Musis Sacrum Alweer Goud in Besoyen Gloriedag voor de PNEM JliTj VRIJDAG 11 JULI 1952. Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZODEN 75e JAARGANG No. 56 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2.35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1871 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" Alles wat er met de Waaiwijkse Kermis wordt georganiseerd is er om de mensen plezier te laten maken, zich te laten ontspan nen, te laten genieten van „de kleine vreugden van het leven". Zo is het met iedere kermis; een paar mensen sloven zich uit (natuurlijk niet helemaal voor niks) om het overgrote deel van de mensen een paar onbezorgde dagen te bezorgen en het over grote deel van de mensen zal er goed aan doen Zich deze bezor ging te laten welgevallen. Hieronder laten wij in vogelvlucht nagenoeg alles de revue pas seren wat er in Waalwijk de komende weken te beleven valt, op het kermisterrein, in café's en zalen, en we hopen dat dit alles, de Waalwijkers en al die andere mensen die naar Waalwijk ko men deze dagen, in de gelegenheid zal stellen op een gepaste ma nier plezier te maken. DE KERMIS ATTRACTIES. Op het Raadhuisplein, de Markt en in de Stationsstraat, het Cen trum van het Waaiwijkse kermis- gebeuren, zal men dit jaar de vol gende vermaak- en eet-etablisse- menten aantreffen: Lunapark annex Stoomcarroussel, een Kinderdraai molen, een Auto-scooter, een Rups- baan (speciaal voor jongelui), Luchtschommels, Babysport, Hoog- vaart, Hangpaardjesmolen, Licht- sport, twee Bumpers, Derbyrennen, Sprookjesstad, Diepzeeshow, Tro pische vogeltjes, Schietsalon, Lijn trek- en Werptent, Hoofd van Jut (eindelijk weer 'ns 'n keer in Waal wijk) en voorts twee Palingkramen, een Gebakwagen, een Friturewa- gen, een Nougat- en Suikerkraam, een Speelgoedkraam en vier Fruit- kramen. De Ouden van Dagen aan de kop. De Ouden van Dagen liggen dit jaar minstens met een lengte voor sprong aan de kop; we willen niet denken aan dat rijmpje dat o.m. van de Brabanders zegt: Hoe ouder hoe zotter; zot, zoals wij dat bedoe len, zijn die Waaiwijkse Ouden van Dagen allerminst, maar dat ze van plezier houden en dat ze iets ple zierigs weten te organiseren, dat zal Zaterdagavond wel blijken, wanneer ze, liefst om 6 uur al in „Thalia" de Kermis op een gran dioze wijze gaan openen. Het be stuur heeft zich de medewerking weten te verzekeren van nagenoeg alle Waaiwijkse kleinkunst-artisten, er zal gezongen worden en muziek gemaakt, er zullen moppen worden getapt en er zullen oude dansen worden gedanst. Geloof maar dat dat een prachtig begin wordt van de Waaiwijkse kermis. Ga zo maar daar, misschien hoort dan over en kele jaren de Zaterdag ook al bij de kermis; 't kan eigenlijk niet lang genoeg duren. Zo zullen er Dorus van Eggelen en zijn mannen er ook over gedacht hebben. De burgemeester zal deze avond openen. Aandacht voor de edele zangkunst. Het is een schone traditie van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" om op de eerste Zondag van de Kermis een welverzorgd matinée te geven; ook dit jaar breekt men niet met deze traditie, men zal dit ma tinée nog aantrekkelijker gaan ma ken, door de heer Theo Baylé, de gevierde Nederlandse bariton met zijn glanzend timbre, die thans al een jaar verbonden is aan de roem rijke Weense opera, op dat matinée te laten zingen. Het zijn werkelijk niet de eerste de beste, de zange ressen en zangers van de Weense Opera en dat men daar Baylé aan zich heeft geëngageerd, is het beste bewijs voor zijn groot meesterschap. We zijn, hier in Waalwijk, al wel eens meer in de gelegenheid ge weest, Baylé te beluisteren; naar zijn eigen verklaring heeft zijn ver blijf en zijn optreden in Wenen zijn stem en zijn voordracht nog beter gemaakt, zodat iedere muziek liefhebber zijn optreden hier in Waalwiik wel zal willen meemaken. Mevr. Baylé (Kitty Johns) zal haar echtgenoot aan de vleugel begelei den. De Liedertafel heeft een aantrek kelijk programma samengesteld van opera-fragmenten: La nozze di Fi garo en Titus van Mozart en voorts van Verdi Traviata, La Forza del Dest.ino, Rigolett.o en II trovatore, welke fragmenten uitgevoerd zul len worden door het Koor en de eigen solisten: de dames Nel Du- nont, Cis v. d. Griendt en Leni Blom. en de heren Harry Vesters, M. Hesselberth en Joh. van de Griendt. welke laatste met 't koor ook enkele Negro Spirituals ten gehore zal brengen. Theo Baylé zal aria's zingen uit ..Un ballo in Maschera", „La Tra viata", „Don Carlos" en de beken de proloog uit „Palias". Ook de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" zal dit jaar niet achter blijven, ook deze zal een traditie hoog houden en op Dinsdagavond in de zaal van de Wed. P. v. Crom- voirt haar donateurs vergasten op een mooi programma, dat geheel door eigen krachten wordt ver zorgd, althans wat het vocale ge deelte betreft. Het Gemengd koor en het Man nenkoor zullen beide enige boeien- opera-fragmenten of liederen ten gehore brengen, die ongetwijfeld de belangstellende waardering zullen genieten van het publiek. Daar naast treden dan ook de bekende eigen solisten op, zoals de gebroe ders v. d. Ven, mej. Jeanne van den Hoven e.m.a., die in soli, duetten en kleine ensembles de belangstelling van het publiek zullen gaande hou den. Zodra dan dit meer ernstige ge deelte afgelopen is, zullen „De Vro lijke Kornuiten" uit Drunen op het podium plaats nemen, om door mid del van hun musiceren en hun lied jes het publiek in de juiste kermis- sfeer te brengen, als het tenminste nog niet in die sfeer is. En ge hoeft er niet aan te twijfelen, of het ver dere verloop van die avond zal zeer amusant zijn, zodat ook de Baard- wijkers op deze altijd echt gezellige Borkse avond aan hun trekken zul len komen. en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U Van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regel matig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. En nou-gaan we dansen. En nou gaan we eens kijken waar we allemaal kunnen dansen, want dat moet ge als het kermis is toch ook van tijd tot tijd 'ns doen. Nou, er is gelegenheid te over; we noe men hier alleen maar de namen van de diverse gelegenheden, hoe deze het dansen en het amusement in hun zaak nog attractiever maken, kunt ge lezen in de advertenties. In elk geval, wilt ge dansen, dan kunt ge terecht in de Gildenbond, dat is ingericht tot een danspaleis en waar wordt gedanst op orgel muziek; in Hotel „De Twee Kolom men" en Hotel Ver wiel, in beide gelegenheden zit een goed orkest; verder natuurlijk bij Frans v. Hel- voirt, voor dansers een even be kend adres als „De Lindeboom" en zaal „Thalia", waar ook weer veel volk zal zijn, terwijl de bewoners van v.m. Baardwijk en v.m. Be- soyen resp. hun danspassen kunnen maken in het café van de heer W. de Haan en in het café „Hof van Holland", van de heer Smolders. Om dorst te lessen en te krijgen Daar zijn natuurlijk een hele boel mensen, voor wie het kermisver maak niet bestaat in het dolle ple zier in draaimolen of holly-holly, niet in de zwierige beweeglijkheid van de dans, maar in het kalmpjes zich zelve te goed doen aan een op wekkend drankje, gezeten in een gezellig vertrek waar muziek is, waar gezongen wordt en waar veel mensen zijn; anderen zijn er die wel eens uit willen rusten van de vermoeienissen des kermisver- maaks, en weer anderen zijn er die alleen maar dorst hebben. Dezulken kunnen terecht bij café Galgenwiel, waar de eigenaar, de heer Steenbergen, na zijn zaak eerst geheel gemoderniseerd te hebben, het goede idee had dit rustige ge zellige plekje nog aantrekkelijker te maken, door in de bijbehorende tuin een van goede smaak getui gende verlichting aan te brengen; in café Frans v. Helvoirt, waar ie dere dag matiné is en waar op Maandag 14 Juli van half elf tot 3 uur een bijzondere attractie is voor de bewoners van de Putstraat; in café „De Sport" waar heel de dag muziek is; in Hotel Royal" waar ook een bekend bandje de sfeer zal verhogen; in café v. d. Pluym waar het natuurlijk ook al heel gezellig zal zijn en waar ook volop muziek is; in „De Twee Kolommen" speelt een bekende stemmingskapel; in café „City" van de heer De Ruyter, waar „De Drie Musketiers" zullen spelen en zingen; ook café v. Berkel zal ongetwijfeld de nodige bezoe kers trekken, evengoed als Jan Vrijhoeven en café „Sportzicht"; enfin, U kijkt er de advertenties maar 'ns op na, U hebt keus ge noeg. Zondag zal, bij gelegenheid van de opening van de jaarlijkse ker mis, wederom een matinée gegeven worden in café Jac. Passier. Stond dit het vorig jaar in het teken van het zilveren jubilé van de humorist J. v. d. Griendt, thans wacht de bezoekers iets geheel an ders. Hoofdfiguyr op dit matinée is ditmaal „Tinuske", de bekende hu morist der blinden uit Grave. Hij zal er borg voor staan dat er veel „leut" zal zijn en dat er eens echt spontaan gezongen en gelachen zal worden. Verder werkt hieraan mee de bekende Bossche accordeonist Tonny v. Gerwen en de pianist, de heer P. Mulders, die de supervisie van het geheel heeft. Het matinée vangt aan om 12 uur precies. Gaat in groten getale naar al die muziek en pret. U zult er geen spijt van hebben. En voor mensen die dorst willen krijgen of die toch 'ns iets hartigs willen eten, zijn er natuurlijk de bekende automatieks, zoals die van Pulles-Heesbeen, van Antoon van de Water en van Keetels-Festen, en geloof maar gerust dat die ook ex tra hun best hebben gedaan, het geen we ook rustig kunnen ver wachten van Sars Lunchroom. We kunnen U nog wijzen op de Patates Friteskraam van Trommelen, de Palingkraam van v. d. Haar en op de Palingwinkel van Koekoek, U weet het eigenlijk allemaal even goed zelf te vinden. Tenslotte willen we U adviseren: kijk de advertentierubriek nog eens goed door, zie eens naar de annon ces van de vele middenstanders die in textiel, in schoenen, in lederwa ren ,in gouden en zilveren voorwer pen, in sport-artikelen, sigaren, fruit, huishoudelijke artikelen, dranken enz. bijzondere kermis- aanbiedingen hebben, want kermis is de tijd om ook 'ns iets extra's te kopen dat van blijvende waarde is, en dat U eigenlijk nog te kort kwam. Et zullen ook mensen zijn die gaan reizen dezer dagen, gebruik makend van het mooie reisprogram van „Musa Express"; veel plezier, en komt ge soms in Breda, dat nu de Oranjestad is en waar Woensdag de Koningin komt, loop dan 'ns bij Beurs, of bij Modern (dat als oud- Breda is ingericht) binnen; er zal U een bekende oud-Waalwijker als gastheer wachten. Enfin, onze lezers kunnen nu toch zoetjesaan wel hun keuze maken; laat die keuze zo zijn, dat ge er voor 100% plezier en profijt van hebt, dat ge een heel gezellige Kermis 1952 viert. Van Vrijdag t/m Zondag wordt in Musis Sacrum vertoond de span nende film „Luchtduivels boven de Pacific" tegen de achtergrond van felle luchtgevechten en opwinden de raids speelt zich de geschiedenis af van de verhouding tussen een kapitein van de marineluchtvaart dienst en een majoor. De eerste voelt zich ernstig gepasseerd, wan neer de majoor hem niet als zijn opvolger aanbeveelt, en alles in de majoor, al zijn handelingen en daden worden door de zich verongelijkt voelende kapitein verkeerd beoor deeld. Er komt echter een moment waarop hij in de hitte van de strijd, moet toegeven, dat zijn com mandant het steeds bij het rechte eind had, wanneer hij streng was en harde discipline eiste. Dan leert de piloot zich te onder werpen aan de bevelen van zijn superieuren, en dan ook wordt hij waarnemend commandant van de vliegbasis. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag wordt defilm „Tarzan en de Slavin" vertoond; nu niet Johnny Weismuller als de dappere held van de jungle, maar de nieuwe ster Lex Barker, die echter al even kolassaai is: als zijn- roemrucht^ voorganger. In een film, die zeer rijk is aan spannende momenten zien we Tarzan enkele geheimzin nige mannen achtervolgen die een aantal meisjes geschaakt hebben om hun stad hiermee te bevolken, daar veel inwoners aan een ge heimzinnige jziekte zijn gestorven. Ook Jane, Tarzan's vrouw en Lola, een verpleegster uit het gezelschap van een dokter, die met Tarzan 05 zoek gaat, worden geschaakt. Tar zan wordt zelfs overmeesterd en het zier er zeer donker uit als de •held op het laatste moment alles in het reine weet te brengen. Een film, die de liefhebbers van sensationele en spannende jungle films, ongetwijfeld zal boeien. Toegang 18 jaar. Vrijdag begint er weer een nieuw programa, o.a. de bekende film „De Blauwe Sluier", waarop wij in ons nummer van Donderdagmorgen zullen terugkomen. LUXOR. Waar de directie van „Luxor" geen andere mededeling in dit ker misnummer heeft te doen dan dat de prijzen zijn verhoogd, zullen ook wij het daarbij ditmaal laten en al leen voor onze lezers aankondigen dat hier de films „Dreigende Trom men" en „Lullaby of Broadway" in de a.s. week draaien en toeganke- lijk zijn voor alle leeftijden. Ons personeel heeft dit jaar zijn vacantie op 17, 18 en 19 JULI en 28, 29 en 30 AUGUSTUS zodat ons bedrijf dus die dagen gesloten zal zijn. Met het oog hierop zal ons blad „De Echo van het Zuiden" niet op 18 Juli, maar op Donderdag 17 Juli verschijnen en ons blad van Vrijdag 29 Aug. op Donderdag 28 Augustus. Advertenties voor deze beide nummers worden ingewacht tot Woensdag 16 Juli en Woensdag 27 Augustus des mor gens 9 uur. Wij verzoeken U van een en ander goede nota te nemen. Hoogachtend^ Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen „De Echo van het Zuiden" Waalwijk, Juli 1952. Ge komt geen praat te kort wan neer ge 'ns gaat praten in den dam bij café v. d. Meys, waar v. Es en zijn vrouw wonen, die binnenkort gouden bruiloft gaan vieren. Ze weten alle twee veel te vertellen over vroeger, over het harde wer ken dat ze gedaan hebben, hij zo wel als zij. „Vanaf m'n elfde jaar heb ik altijd moeten werken", zegt Men moet respect hebben voor de voortvarendheid waarmee de Provinciale Noord-Brabantse Eiectriciteitsmaatschappij haar be langen na de oorlog heeft weten te behartigen. De chaos in de apparatuur, de installaties en de gebouwen die de bezetter bij de bevrijding achterliet, was van een dergelijke omvang, dat een spoedig herstel van de normale electriciteitsvoorziening niet te ver wachten viel. Doch zonder aarzelen is men aan het werk getogen, de voltstations in de diverse plaatsen werden hersteld, gebouwen en apparatuur van de Donge Centrale te Geertruidenberg wer den weer op peil gebracht en ondertussen maakte men reeds plannen voor een beduidende uitbreiding van het bedrijf, welke uitbreiding jj. Dinsdag zijn beslag kreeg, toen de nieuwe Amer- centralc te Geertruidenberg op feestelijke wijze werd geopend. moeder v. Es, "en ik wou dat 'k 't nou nog maar kon". Ze zijn alle twee in Kaatsheuvel geboren („ja, ik ben ook een van die „zwevelmarsen", zegt moeder, die nog heel rap is met haar mond), J. C. L. v. Es op 20 December 1879 en Petronella de Wijs op 12 Dec. 1878. Ze hebben achtereenvolgens in Dongen en in Breda gewoond, en Met de uitvoering van dit werk zijn ongeveer 60 millioen gulden ge moeid geweest. Men begon in 1948, op 7 Juni met de aanleg van een kademuur en ge leidelijk aan ook met het aanleggen van de dijken, allengs volgden het uitbaggeren van de haven, 't ma ken van de havenmond, het op spuiten van het terrein etc., tot in December 1949 de eerste heipaal in de grond werd geslagen. In Juli 1950 plaatste de Commis saris van de Koningin de eerste spant van de constructie van de ma chinezaal; dit gebeurde op feeste lijke wijze. Toen een jaar later het gebouw dicht was, begon men met de montage der diverse machines. Geleidelijk aan zijn toen de diverse ketels en turbines in bedrijf ge steld, zodat op Dinsdag 8 Juli de gehele centrale officiéél geopend zou worden. Als een machtig bolwerk staat thans de nieuwe centrale aan de monding van de Amer, gigantisch in al haar afmetingen, sterk rijst de 150 meter hoge schoorsteen boven alles uit en tegen de Zuidelijke ge vel is de geweldige klok aange bracht, geschenk van aannemers en bouwers, waaryan de grote wijzer ieder uur 31 meter beweegt. DE FEESTELIJKE OPENING. In de morgenuren waren er in de beide Geertruidenbergse kerken plechtige dankdiensten, die door vele genodigden werden bijge woond. In de cantine van de Donge-cen- trale kwam men hierna bijeen; de directeur van de P.N.E.M., Ir. J. de Voogt, verwelkomde de gasten, waaronder de directeur-generaal van de Energie-voorziening, Dr. E. L. Kramer, de Commissaris van de Kóningin in Noord-Brabant, het be stuur van de P.N.E.M., zeer vele Brabantse burgemeester, statenle den en vele anderen. Na de bouw van de nieuwe Amer- centrale, aldus de directeur, zal de capaciteit van de P.N.E.M. geen zorgen meer baren t.a.v. de stroom- beperking des winters, voor zover dit tenminste niet afhankelijk is van de kolenvoorziening. De nieu we centrale zou ook een aanmerke lijke besparing op de kolenrekening kunnen bereiken. Na de verwelkoming werden de genodigden in bussen naar de poort van de nieuwe centrale gebracht, waar de directeur-generaal de of ficiële ingebruikstelling zou ver richten door de grote poort te ope nen. Dr. Kramer, die verklaarde dat de vraag naar electrische energie in Brabant met 155% gestegen was te gen 125% in het gehele land en dat in deze provincie 80% van de elec- triciteit werd verbruikt door het bedrijfsleven, toonde zich zeer er kentelijk voor de steun van de E.C.A., waardoor het mogelijk was geworden deze bouw in dit tempo te verwezenlijken. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten eten] Door een druk op de knop opende hij de poorten, en terwijl de har monie „Kunst en Vriendschap" uit Vught het Wilhelmus speelde ging het rood-wit-blauw in top, terwijl onder het hijsen van de P.N.E.M.- vlag de speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerde P.N.E.M.-mars werd gespeeld. Hierna betraden de gasten de im posante hal van de nieuwe centrale, waar een mooi tableau van Pieter' Wiegersma is aangebracht; de prachtige gedenkramen, ontworpen door Marinus de Leeuw, werden 1 door burgemeester Loeff namens de Brabantse gemeenten aangeboden. De president-commissaris van de P.N.E.M., prof. dr. de Quay, Com missaris der Koningen, voerde tij dens de lunch het woord en betuig de zijn erkentelijkheid jegens dr. Kramer, de directie van de PNEM, de Prov. Staten van Noord-Brabant, de gemeentebesturen en allen die de prestaties van de eiectriciteits maatschappij ieder op eigen wijze hadden erkend. Dankbaarheid aan God achtte spr. echter boven alle respect voor het menselijk vernuft op zijn plaats; van Hem immers was alle menselijk vernuft afkom stig. Zeshonderd kinderen uit Geer truidenberg, die ondertussen op het emplacement van de nieuwe cen trale waren verschenen, hieven een spreekkoor aan waarin zij gewaag den van hun hulde en hun geluk wensen voor de directie, die deze mooie geste beantwoordde door een tractatie in 't vooruitzicht te stellen. Er was een drukke receptie in de loop van de dag, waar burgemeester Bianchi namens de gemeente Geer truidenberg een geschenk aanbood, en waar ook het cadeau van de aan nemers, de geweldige klok, werd gepresenteerd. Een majestueus vuurwerk op het terrein van de centrale afgestoken, besloot deze feestdag voor de P.N. E.M., deze feestdag voor het vlag gende Geertruidenberg, deze feest dag ook voor het zich snel ontwik kelende industriële Brabant, dat zich in zijn ontwikkeling gesteund weet door de onvermoeibare acti viteit van de Provinciaal Noord- Brabantse Electriciteits Maatschap pij- Het echtpaar L. van Es-de Wijs dat op Donderdag 24 Juli gouden bruiloft viert. zijn toen, dat is nou 44 jaar geleden, naar Waalwijk gekomen en daar hebben ze sindsdien altijd gewoond. En als ge dan vraagt aan van Es wat ie zo al gedaan heeft in z'n leven, dan begint ie te praten over de schoenmakerij, hoe hij in Don gen en Breda op een schoenfabriek werkzaam was en later in Waal wijk; hij nam van de fabriek, waar ie altijd een paar „staanders" bij 'm had, werk mee naar huis, en eer het elf uur was had ie een paar of vijf „gekoppeld" staan. Met gerecht vaardigde trots vertelt hij hierover en dat het allemaal geen snoeverij is wat ie vertelt, blijkt wel wanneer ie de schoenen voor de gouden brui loft voor de dag haalt, zelf gemaakt en hoe! 'n Stevige, degelijke schoen, keurig afgewerkt, met een rand, zo als ze nergens maken. Maar ja, hij heeft er altijd hard voor moeten werken en 't is zijn grootste beloning dat hij altijd goed rond heeft kunnen komen; nou ja, toen ze in de kleine kinderen zaten was dat wel 'ns heel moeilijk, dat f

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5