Waalwijkseen Langstra MA1WYK Buiten en binnen onze grenzen Kermis DE NEDERLANDSE DOK Mij. DE GROOTSTE TER WERELD. VERLAGING VAN DE VEREVENINGSHEFFING. ONTPLOFFING OP NEDERLANDSE KUSTVAARDER. VLIEGVELDEN EN VLOOTBASES MAANDAG 14 JULI 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 57 Abonnement 2.60 franco p. p. 18 cent per week speciaal tarief. 2,35 per kwartaal Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureanx GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 TEL.-ADRES „ECHO" EISENHOWER REPUBLIKEINS CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP. Generaal Eisenhower heeft sena tor Taft bij de eerste stemming op de conventie in Chicago verslagen en is nu officiëel republikeins can- didaat voor het presidentschap. De overwinning van Eisenhower, reeds in de eerste ronde, was het gevolg van een sensationele ommezwaai van de staat Minnesota. Toen alle staten him stemmen hadden uitge bracht, was de stand: Eisenhower 595, Taft 500, Warren 81, Stassen 20 en MacArthur 10 stemmen. Ei senhower was dus nog negen stem men van een overwinning af. Er viel stilte in de grote zaal. Toen werd plotseling het naambordje van de staat Minnesota heen en weer gezwaaid ten teken, dat de voorzitter der delegatie het woord wenste. Dit werd hem onmiddellijk verleend, nog voordat de stemming officiëel werd gesloten. „Minne sota wenst van stemming te veran deren", riep de delegatie-voorzitter en daarmee gingen 19 stemmen van Stassen over naar Eisenhower. De generaal had gewonnen. Zijn tegen stander Taft feliciteerde hem direct en beloofde hem alle steun. De Californische senator Nixon, 39 jaar oud, is candidaat voor het vice- presidentschap. MELK GOEDKOPER. De prijs der flessenmelk is met ingang van heden één cent per liter goedkoper. De heer Goedkoop, directeur der Ned. Droogdok Mij., deelde mee dat de onder-portefeuille zo groot is, dat zij de productie het volgend jaar tot 200.000 ton zal opvoeren en daarmee de grootste werf ter we reld zal zijn. Zij heeft alleen reeds 32 tankschepen in bestelling. 10.369.814 INWONERS. Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 Juni van dit jaar 10.369.814, zo blijkt uit het statis tisch bulletin van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend 't wetsontwerp dat strekt tot verwezenlijking van de voorge nomen verlaging van de vereve ningsheffing met V2 pet. Deze ver laging is een onderdeel van de com pensaties voor het bedrijfsleven, dat zijn lasten verhoogd zag in ver band met de doorberekening in het loon van de werknemer van de pre mie voor de werkloosheidsverzeke ring (groot 2 pet.). Zoals bekend, krijgt het bedrijfsleven een totale compensatie van 1,2 pet,, t.w. ver laging van de vereveningsheffing van 414 pet. tot 4 pet., verlaging van de kinderbijslagpremie van 6 tot 5V2 pet. en een verlaging van het werkgeversaandeel van de werk loosheidspremie van 1,4 tot 1,2 pet. Zoals de minister in antwoord op vragen van het K.V.P. Tweede- Kamerlid Hooy mededeelde, kan de regering het bedrijfsleven niet ver der tegemoet komen, vooral van wege de hoge uitgaven die zij voor de werkverruiming van plan is te doen. K ANKERBE STRIJDING. Naar de Maasbode verneemt, is sinds enige tijd in Utrecht een team van artsen, in combinatie met we tenschappelijke centra in Wenen, Heidelberg en Noorwegen, bezig met de bestrijding van kanker op grond van de choline-therapie, waarbij reeds opmerkelijke resul taten geboekt mochten worden. Een paar patiënten, die lijdende waren aan maag- of darmcarcinoom bevinden zich thans in uitstekende conditie, waardoor zij weer in staat zijn hun arbeid te verrichten. Ove rigens dient men wel te bedenken dat elk ziektegeval op zichzelf staat en het nog lang niet vast staat dat elke kankerpatiënt thans te gene zen is. Drie opvarenden overboord ge slingerd en. gedood. Vrijdagmiddag hebben zich op de Nederlandse kustvaarder „Myfem". die met een lading kolen van Car diff op weg was naar Rouaan, twee ontploffingen voorgedaan, die aan drie opvarenden het leven hebben gekost, terwijl een vierde werd ge wond. De slachtoffers die gedood werden, twee leden van de beman ning en een dochtertje van de ka pitein van het schip, lagen te zon nen op het dek. Tengevolge van de ontploffingen die zich voordeden „in de luiken", werden zij over boord geslingerd. Hun lichamen zijn nog niet gevonden. De „Myfem", dié niet ernstig werd beschadigd, heeft de reis voortgezet. Bijna 2.4 milliard dollars. De beide Kamers van het Ame rikaanse Congres hebben overeen stemming bereikt over de toewij zing van 'n bedrag van 2.398.282.000 dollars aan het ministerie van de fensie voor de bouw van vliegvel den en vlootbases ten behoeve van de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland. Dit bedrag, dat 629 millioen lager ligt dan het door president Truman gevraagde, omvat 328 millioen voor het leger, 256.8 millioen voor de vloot en 1813 millioen voor de luchtmacht. Het Huis van Afgevaardigden heeft voorts een compromis-voor stel goedgekeurd dat de commissie voor atoom-energie een aanvullend bedrag van 550 millioen dollars toekent voor het bewapeningspro gram. ONGEVALLEN. In de Rijn bij Wijk bij Duurstede is een jongen van 15 jaar verdron ken. Bij een aanrijding in Hardinx- veld zijn de 45-jarige mevrouw M. en een 2V2 jarig jongetje gedood. Een 27-jarige Ambonese vrouw viel te Enschede uit het raam der 4e verdieping en werd zo ernstig gewond, dat zij weldra overleed. Twee straaljagers kwamen bo ven Baarn met elkaar in botsing; door het in werking treden der schietstoelen werden de piloten er uitgeschoten en zo kwamen ze met een parachute ongedeerd op de grond. De bekende motorrijder Lous van Rijswijk, 37 jaar oud, is bij een training in Duitsland verongelukt. De heer J. Rietdijk, directeur van de forma Betz en Jay te Rot terdam, die in gezelschap van zijn vrouw, zijn zoon (arts te Gronin gen) en diens vrouw, zomede zijn dochtertje van 15 jaar per auto op weg was naar Oostenrijk, is te Gre- venboirgh, op de weg van Roer mond naar Keulen, tegen een boom gereden. Vermoedelijk is hij bij het passeren van een vrachtauto in 't grint geslipt. Mevrouw Rietdijk was dadelijk dood; de heer Rietdijk is ernstig gewond waarschijnlijk met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis te Grevenboirgh op genomen. De medicus, diens echt genote en het 15-jarige meisje zijn ongedeerd gebleven. PASTOOR VERHAGEN TE SCHIJNDEL. De Zeereerw. Heer Pastoor A. Verhagen, die om gezondsheidsre- denen eervol ontslagen werd als pastoor van de St. Antoniusparochie, wordt thans, naar wij vernemen, verpleegd in het St. Lidwina-zie- kenhuis te Schijndel. OVERGANGSEXAMENS R.K.H.B.S. EN M.M.S. TE WAALWIJK. H.B.S. Bevorderd van klas I naar II M. Bakkers, K. Beerens, A. van Bladel, H. Duyvelaar, C. Hendriks, F. Hoog-Antink, C. v. Hulten, Th. Pullens, A. Pulles, Fr. Quick, B. Riksen, A. Schilders, J. Thijssen (met lof), C. v. d. Ven en C. Ver- heyen te Waalwijk. M. v. Hulten, H. v. d. Pennen en L. Ploegmakers te Drunen. J. Kfee- tels te Nieuwkuijk. G. Oremans, A. Schoonen, L. Spanjers, en J. de Vaan te Vlijmen. Fr. Mathieu, H. Timmers en A. Trommelen (met lof) te Kaatsheuvel. A. Rekkers (met lof) te Loon op Zand. P. van Oort te Raamsdonk; J. Damen te Geertruidenberg. G. Rombouts te Made, Voorw. toegelaten: 1. Afgewezen: 16. Bevorderd van klas II naar IH J. Adriaanse, Th. Barkel, P. Beu nes (met lof), M. Brok, G. de Cock (met lof), Fr. de Folter, Fr. Du- moulin, M. v. Gurp, A. de Jong, M. v. Mierlo, A. de Munnik, A. Pul lens, P. Schoemans, L. Spierings, J. Timmermans, W. Vugs, L. IJpe- laar te Waalwijk. Th. Brok, J. v. Oosterhout, H. Spee en Th. v. Wezel te Drunen. J. Jansen te Elshout. J. Bienert, A. Peters, C. Robben, A. v. d. Velden te Kaatsheuvel. J. de Glas en Sj. v. Gorp te Waspik. M. v. Riel te Geertruidenberg. W. Segeren te Ma de. L. de Mol te Heusden. Fr, Jans- sens te Tilburg. Chr. Hermus te Zevenbergse Hoek. Afgewezen: 9. Her-examens: 2. Bevorderd van! klas III naar IV F. Bakkers, A. Bergmans, S. de Bruijn, F. v. Eeten, J. Grijsbach, J. v. Helvoirt, N. v. Hulten, Fr. Leenheers, W, de Louw, H. Minke, Th. de Munnik, J. Smolders, Chr. Spierings, Th. v. Well, W. Wiesman en J. de Rooy te Waalwijk. M. v. Drunen, W. Klerkx, Chr. Thijss te Drunen. M. v. Hulten te Elshout. W. v. Bladel, J. v. d. Linden, A. de Vaan te Heusden. J. Mathijssen, C. Schoenmakers en C. v. Steenbergen te Kaatsheuvel. A. Stalpers te Loon' op Zand. J. Langerwerf en Th. Langerwerf te Waspik. H. v. Laarhoven te Raams- donksveer. J. Verwater te Made, M. Bolsius te Vught. J. Vergouwen te Roosendaal. Afgewezen: 9. Her-examen: 2. Bevorderd van klas IV a naar V a P. Hellings, H. Klerkx en R. v. Leijen te Waalwijk. K. Kooter te Sprang-Capelle. J. v. d. Hoven te Kaatsheuvel. J. Tab- bers te Waspik. A. Weterings te Geertruidenberg. A. Kogels en J. Mimpen te Drunen. J. Verhoeven te Vlijmen. P. Nagtzaam te 's-Her- togenbosch. Afgewezen: 1. Bevorderd van klas IV b naar V b M. v. d. Hoeven, A. Spapens en P. v. Vliet te Waalwijk. G. Velthuysen te Drunen. J. Tim mermans te Heusden. J. Nieuwen- huizen te Sprang-Capelle. J. Dub belman te Waspik. N. v. d. Molen te Raamsdonksveer. M. v. Macke- lenberg te 's-Hertogenbosch. Afgewezen: 3. M.M.S. Bevorderd van klas I naar II J. Bergmans, C. v. Bladel, M. Charpentier, W. Dirks, H. v. Don gen, A. Hordijk, A. v. Iersel, H. Knepflé, B. v. Laarhoven, M. Meijs, A. Nijnatten, H. Schilders, E. v. Steenderen, J. Timmermans, A. Vermeer en, M. Vugs en A. Sars te Waalwijk. G. Willems te Elshout. Afgewezen: 1. Bevorderd van klas II naar III M. Bergman, C. v. Bladel, M. de Jong, C. v. Oers, J. v. d. Pol, J. Toorians, M. Trimbach en M. v. Wees te Waalwijk. F. Beerens en J. Kolsteren te Kaatsheuvel. J. v. Hest te Vlijmen. Afgewezen: 1. Bevorderd van klas in haar IV C. Baars, C. Dumoulin, E. Jakobs, M. Kleijberg, W. v. Laarhoven, C. Thijssen en A. v. Wees te Waalwijk. G. Hempenius te Drunen. R. v. Hest te Vlijmen. D. de Rooy te Vrij- hoeve-Capelle. Afgewezen: 2. Bevorderd van klas IV naar V J. v. d. Loo, B. Maas, J. Vermeer, M. v. Vliet en M. v. Wees te Waal wijk. A. Pijnenburg te Drunen. E. Mal- lens te Kaatsheuvel. A. v. Ever- dingen te Eethen. A. Maas te Was pik. Afgewezen: geen. PROT. CHR. H.B.S. TE WAALWIJK. Bevorderd van klas I naar II W. L. Bretveld, E. Oirkens, E. W. v. d. Dussen, R. v. d. Dussen, J. A. P. Gerssen, H. J. v. Herwij nen, A .v. d. Hoek, C. M. v. d. Ho ven, A. J. Kolkert, A. L. Kreugel, H. A. Kuysten, *N. J. J. Nieu- wenhuyzen, G. voor de Poorte, W. voox de Poorte, H. A. van Riel, M. J. Rijken, A. M. v. Seist, G. F. Stein, A. Strang, G. W. A. Streefkerk. Afgewezen: 6. Bevorderd van klas H naar III J. Bazen, J. Boekholt, J. Bouman, J. ter Borg, A. W. Dubbeldam; J. J. Faro; L. P. de Geus, C. J. M P. v. d. Hoven, H. M. de Hoop, S. de Jong, C. C. Kieboom, L. v. d. Laar, A. C. Mayers, C. Metzke, W. Th. Molenbrugge, *J. Nieuwenhui- zen, H. C. N. Nieuwenhuyzen, A. N. Rozenbrandt, P. CL Smits, J. Strang, V. Vredenduin, F. J. A. Meyer. Afgewezen: 3. Her-examen: 1. Bevorderd van klas III naar IV J. v. Aken, W. Benckhuysen, M. J. Branderhorst, *J. v. Buuren, M. J. Citroen, C. v. Drongelen, P. v. d. Dussen, H. de Hoop, A. J. Knaap, J. G-. Knaap, A. M. Land weer, G. de Man, E. B. Mandema- kers, A. G. W. Schapenk, A. Scholt, L. J. W. Schuller, A. Smits, J. Spuybroek, A. J. Vos, *C. J. Vos. Afgewezen: 3. Bevorderd van klas IV naar V C. Z. Anspach, J. P. Lankhuy- zen, Q. Y. Schouten, W. Versteeg, J. G. Wilschut. Afgewezen: 4. Her-examen: 3. meisjes. DE OUDEN VAN DAGEN OPENDEN DE KERMIS. Wel wat erg vroeg hebben de Waalwijkse Ouden van Dagen Za terdag in „Thalia" de Kermis ge opend. Wij bedoelen dat 6 uur nu niet bepaald een geschikte tijd is om een Bonte Avond te beginnen; dat bleek tenminste Zaterdagavond, toen ze in „Thalia" enkele uren moesten wachten alvorens het feest goed kon beginnen. Want het is on getwijfeld een feest geweest; een feest dat door de burgemeester per soonlijk werd geopend en door zijn tegenwoordigheid werd opgeluis terd. Met voldoening, zei de burge meester kennis genomen te hebben van deze avond, omdat hieruit bleek de belangrijke activiteit van de Bond voor Ouden van Dagen, die zo'n goede verpozing gaf aan de le den. Hij was er van overtuigd dat deze avond, die ook doormensen buiten de vereniging bezocht zou worden, aan de vooravond van de kermis een succes zou worden. De voorzitter, Dorus v. Eggelen, die met zijn bestuursleden in een witte jas op het podium stond bij de stapels peperkoeken, dankte de burgemeester hartelijk voor zijn be reidwilligheid, en sprekend over de Bond zei hij: Ik ben trots op onze Bond, met onze 104 leden tellen wij 7319 jaren. En toen begon het feest; de pe perkoeken werden verloot en in een bont programma boden Tom Bur- manje, het Duo van Engelen, het Kinderkoor Cantabile, Piet Mul ders, Frans v. d. Straeten, The Me lody Band, de Yellow Cowboys en niet te vergeten de eigen zangver eniging van de Bond „Nieuwe Bloesem" de bezoekers een aange name verpozing, zodat deze opening van de Kermis ongetwijfeld een groot succes is geworden voor de kranige Bond voor Ouden van Da gen. De prijzen welke om 12 uur wer den verloot, waren de volgende: le prijs no. 369 schilderij. 2e prijs no. 89 damestas. 3e prijs no. 133: damesschoenen. MATINÉE VAN „OEFENING en VERMAAK". Voor een volle „Musis Sacrum"- zaal heeft de Liedertafel „Oefening en Vermaak" gistermiddag de tra ditionele kermismatinée gegeven, die een zeer groot succes werd. En sprekend over dit succes moeten we op de eerste plaats noemen de gevierde Nederlandse bariton Theo Baylé, die op een werkelijk stra lende manier zijn medewerking gaf aan deze middag. Baylé is een zanger van formaat, die met zijn niet gemakkelijk te evenaren stem en zijn buitengewoon mooie voordracht meteen heel de eivolle zaal voor zich innam, het geen bleek uit het stormachtige ap plaus dat hem ten deel viel. Vaar dig begeleid door zijn echtgenote, legde hij een overtuigende getuige nis af van zijn talent in een drietal aria's van Verdi en in de befaamde proloog uit Paljas van Leoncavallo. Het waren, dat stond trouwens van te voren wel vast, de hoogtepunten van deze middag. Het bestuur mag zich wel zeer gelukkig prijzen deze coryfee van de Nederlandse opera wereld, die zijn naam tot ver buiten de grenzen bekend weet, gistermid dag als gast in zijn midden te heb ben mogen begroeten. Het publiek heeft dit zeer hoog weten te waar deren. Wij kunnen moeilijk de eigen krachten van de Liedertafel met Theo Baylé gaan vergelijken, dat zou niet juist zijn; we moeten bij 't beoordelen van de prestaties der Waalwijkse solisten natuurlijk an dere maatstaven aanleggen; waar mee we echter allerminst willen zeggen dat hun optreden op dit ker- mis-matinée geen succes had. Ook hier mogen we het applaus als graadmeter nemen voor de waar dering die het publiek voor hun op treden had. De dames mej. Nel Du- pont (nog steeds aan de top van de Waalwijkse solisten), Leni Blom en Cis v. d. Griendt, de heren Har ry Vesters (die we met vreugde weer hoorden optreden), M. Hessel- berth en Joh. v. d. Griendt hadden ongetwijfeld stuk voor stuk groot succes. Noemen we hiernaast nog het koor, dat strak gedirigeerd door de heer Sars en vlot begeleid door de heer Wilmont in een aantal ko ren zijn geoefendheid toonde en dat vooral in enkele nummers,zoals o.a. Libiamo en niet te vergeten 't mannenkoor in de beide negro-spi- rituals, enthousiast en vlot zong. Het was een uitzonderlijk en sfeervol matinée, zodat de Lieder tafel een goede traditie op buiten gewoon goede wijze heeft gehand haafd. In de ochtenduren was 't overal in de café's, bijzonder in die met muziek of specialiteiten, zeer druk en gezellig en in de namiddag bleek de Waalwijkse kermis, begunstigd door lekker fris weer, opnieuw de grote attractie van de gehele Lang straat e.o. Het was er enorm druk en gezellig overal, maar speciaal op het kermisterrein waar geen door komen aan was, vooral omstreeks een uur of zes en later om negen en tien uur gaf het een drukte als we nog zelden hebben gezien. Voor al het kermisterrein was overvol, duizenden fietsen waren her en der gestald, honderden auto's vond men in de straten, maar vooral ook de dansgelegenheden en andere ont spanningsgelegenheden waren over bezet en het ging er overal prettig toe. De eerste Zondag was een buiten gewone inzet der Waalwijkse Ker mis 1952, en dat alles rustig ver liep, hoeven we niet te zeggen. NUTS U.L.O.-SCHOOL. Bevorderd van klas III naar IV H. J. Bakker, N. Bonis, A. Goud- berg, G. H. v. d. Hoeven, A. Schoon- dermark en C. J. Schoondermark te Waalwijk. G. v. d. Hoeven en J. v. Iersel te Sprang-Capelle. J. E. v. d. Kolk, J. C. Kramer en W. Lankhaar te Ee then. Bevorderd van klas II naar III P. G. v. d. Hammen, J. Blom, G. L. v. d. Hoeven, J. Kuysten, J. de Rooy en J. Schoondermark te Waalwijk. P. Boll, P. Branderhorst, J. E. Haspels te Eethen. J. Genuït, A. Hommel, P. Paans (vw.), A. A. Ro- senbrand (vw.) en J. J. Vos te Sprang-Capelle. Bevorderd van klas I naar II M. v. Andel, C. v. Barneveld, G. Boezer, L. v. Dongen, M. de Groot, J. de Jong (vw.), P. Konings, A. P. v. d. Laan, Alb. Paans (vw.), C. v. Tiggelen, J. Vos, J. W. B. Vos, B. Wissink, J. L. v. Zeist (vw.) en J. Zwart te Sprang-Capelle. H. Gerssen (vw.), C. v. Herwij nen, J. v. Heijst, A. de Hoop, W. Kappert, A. Koek, J. C. Koning, A. Ophorst, C. Pot, S. J. Wilhelm, J. Korteweg en J. Thomas (vw.) te Waalwijk. P. v. Buuren (vw.), H. J. Colijn, J. de Haan, D. v. d. Mooren (vw.) en M. Redeker te Eethen. P. Rijken te Kaatsheuvel. Niet bevorderd: 1. DE MIDDELBARE VAKSCHOOL VOOR DE LEDER- EN SCHOEN INDUSTRIE TE WAALWIJK. De cursussen van de M.V.L.S. zullen dit jaar gesloten worden op Donderdag 17 Juli a.s. Na deze slui ting bestaat er gelegenheid 't werk van de leerlingen te bezichtigen en de voor dat doel georganiseerde tentoonstelling zal geopend zijn op Donderdag 17 Juli van 25 uur en op Vrijdag en Zaterdag d.a.v. van 912 en van 25 uur. Het zal de Nederlandse leder- en schoenfabrikanten en niet minder hen, die hun zoons in deze bedrijfs takken wensen opgeleid te zien, zeker interesseren door middel van deze tentoonstelling de practische resultaten te kunnen aanschouwen van hetgeen door deze onderwijs inrichting tijdens de tweejarige cur sus wordt bereikt. De afdeling Le derbereiding zal daar verschillende ledersoorten, waarvan wij noemen, boxcalf, mastbox, rundbox, elk- leder, chevreaux, croco, suède, voeringleder, zooileder, voetbal leder, grauw overleder, chroomvet en semi-chroomvetleder en techni sche ledersoorten zoals slagriemen- leder, drijfriemenleder en tuigleder demonstreren, terwijl men op de afdeling Machinale Schoenfabricage een keur van volgens zeer verschil lende maakwijzen, o.a. Good Year, Mackay Welt, Doorgenaaid, hout- gepend, California en volgens fan tasie-methoden gefabriceerde schoe nen zal aantreffen. Ook is op deze afdeling een plaats ingeruimd voor naar eigen ontwerp gemaakte schachten en andere halffabrikaten. Uit dit alles kan men de gevolg trekking maken dat er op deze ten toonstelling veel interessants te zien zal zijn. Door hetgeen wij daar het vorige jaar gezien hebben, menen wij er goed aan te doen deze ten toonstelling onder de aandacht van geïnteresseerden te brengen en hen aan te bevelen zich door een be zoek aan Waalwijk van het belang en het nut van de daar gegeven op leiding te gaan overtuigen. AANBESTEDING. Bij onderhandse inschrijving van het landhuis voor de heer André v. Hilst alhier, architectuur H. en G. Valk 's-Bosch, werd als volgt inge schreven: Dusee, Tilburg f 77300 Willemse, Sprang S 77200 Wed. J. v. Hees, Waalwijk 72380 Fr. Couwenberg, Waalwijk 72200 Fa. de Reus, Oss ƒ71295 B. Verboort, Vlijmen f 71280 J. de Bont, Nieuwkuijk 70180 Fa. A. v. Huiten-Krol, Waalwijk 69950 Fa. G. Coppens, Waalwijk f 69300 Gebr. Naglé, Geertruiden berg 68985 Gebr. Kramer, Genderen 68522 Fa. Kwaaitaal, Made 62995 EXCURSIE NIJVERHEIDSSCHOOL. Vrijdag j.l. werd onder leiding van enkele leraren door een 30-tal leerlingen van de afd. Schoenma ken der Nijverheidsschool een ex cursie naar de „Vredestein" Rub berfabrieken Loosduinen gemaakt om kennis te maken met de rubber - schoenen-fabricage. Ook werd een bezoek gebracht aan de Haagse Vakschool voor Schoenmakers, waar de jongens o.m. enkele zeer leerzame films over orthopaedisch schoenen maken e.d. te zien kregen. Tot slot werd de jongens op het strand in Scheveningen de vrije teugel gelaten. Mede ook door het mooie weer is het voor de jongens een zeer interessante en prettige dag geworden. GILDE ST. CRISPIJN EN CRISPINIANUS. Woensdag a.s. zal volgens oude traditie het koningschieten plaats vinden. Om 2 uur samenkomst van de gildebroeders in het gildehuis, waarna de oude koning zal worden afgehaald om zich vervolgens naar het schietterrein te begeven, waar de kamp zal plaats vinden. Gezien de concurrentie die er onder de schutters is, belooft dit een span nende wedstrijd te worden. Tevens zal bij deze gelegenheid een nieuwe voorzitter worden ge kozen, daar de heer M. Verhagen wegens zijn vergevorderde leeftijd, die deze oude veteraan op gilde- gebied heeft mogen bereiken, zich niet meer ten volle aan het hem zo geliefde St. Crispijn kan geven. PROT. CHR. H.B.S. TE WAALWIJK. Dinsdag j.l. werd door de leerlin gen der Prot. Chr. H.B.S. een uit stapje gemaakt onder leiding van de directeur en enige leraren, 's Morgens om 8 uur vertrokken zij mét twee bussen, die met een klei ne omweg om het nieuwe Am sterdam-Rijnkanaal op verschillen de punten te kunnen zien naar Utrecht reden. Daar was de eerste halteplaats op het Domplein, want de Domtoren moest bestegen wor den. Het was een heel werk de 456 treden te beklimmen, maar boven wachtte een mooi uitzicht op deze stralende dag. De volgende stop plaats was bij de Pyramide van Austerlitz, vervolgens werd aan één stuk doorgereden naar het hoofd doel van de tocht: de Zuiderzee werken bij Harderwijk. Een bad in het IJsselmeer en de limonade aan het strand zorgden eerst voor de nodige verfrissing in de warmte, toen lag de boot klaar voor een rondvaart, om iets te laten zien van de werkzaamheden aan de dijk voor de nieuwe Oosterpolder. Interessant was de uitleg die op verschillende punten gegeven werd. De dijk, die één der grootste Zuiderzeepolders zal omgeven, groeit elke dag met 40 meter aan, en het zal dus nog enige jaren duren voor de vereiste lengte van 90 km. bereikt is. Nu moest de terugreis naar Waal wijk weer worden aanvaard, en vol daan over alles wat gezien en ge noten was, gingen de jongelui huis waarts. ERNSTIG ONGELUK OP HET OOSTEINDE. Onze plaatsgenoot de heer F. Snels die met zijn echtgenote en twee kin deren in zijn auto Zaterdag van Oosterhout naar Waalwijk reed, is op het Oosteinde door een vracht wagen die melkbussen vervoerde aangereden, met het noodlottige ge volg dat alle vier de inzittenden in het ziekenhuis te Waalwijk moesten worden opgenomen en dat de wa gen zeer zwaar beschadigd werd. De vrachtwagen, die een andere wagen passeerde, heeft waarschijn lijk de volkswagen van dhr. Snels te laat opgemerkt en kon, ondanks krachtig remmen, een aanrijding niet meer voorkomen. Hij reed bo ven op de kleine wagen met het ge volg, dat de heer Snels achter het stuur bekneld raakte, zodat hij een aantal ribben brak. Mevr. Snels raakte met haar voet bekneld, zodat deze werd gebroken; daarna werd zij uit de wagen geslingerd, als ge volg waarvan zij een zware hersen schudding opliep. De twee kinderen kregen allebei een lichte hersen schudding. Een dokter uit Oosterhout ver leende de eerste hulp, waarna de patiënten naar het ziekenhuis in Waalwijk werden vervoerd, waar zij thans nog verblijven. De slachtoffers maken het thans redelijk wel, met uitzondering ech ter van Mevr. Snels, wier toestand nog enigszins zorgwekkend is. - AANRIJDING. Donderdagmiddag tegen half zes had er in de Eerste Zeine alhier een aanrijding plaats, waarbij de 6-ja- rige H. M. een beenbreuk opliep. Hij liep plotseling de weg over vlak voor een auto, bestuurd door dhr. V. uit Breda, die een aanrijding niet meer kon voorkomen en wie ook geen schuld treft. Met een beenbreuk en schaafwonden moest het jeugdige slachtoffer in het zie kenhuis worden opgenomen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1