Wijde Wereld Brabant. Waalwijkse en Lang Eisenhower candidaat DE OLYMPIADE GAAT BEGINNEN HOOFDPIJN UIT DE De wegenbelasting voor de wegen 4 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Wij hebben nog velen bij deze DONDERDAG 17 JULI 1952 Uitgever Waal vvijkse Stoomdrukkerij ANTOON HELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZUIDEN ------- - - «a-órfaneat 75e JAARGANG No. 58 Abonnement 13 cent per week 2.35 per kwartaal 2.S0 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 295, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 187S TEL.-ADRES „ECHO" 1 Waarschijnlijk was de uitspraak van president Truman een goede graadmeter voor de stemming in de Democratische Partij, toen hij voor de verkiezing van een republikein se candidaat voor het president schap zei, dat hij tot zijn spijt zag dat niet zijn favoriet Taft de over winning zou behalen. Waarmee hij bedoelde dat de kansen van de De mocraten aanmerkelijk minder zou den zijn wanneer Eisenhower repu blikeins candidaat zou zijn, dan wanneer Taft het zou worden. Het is Eisenhower geworden. Era- ge maanden geleden leek het alsof zijn pad over rozen zou gaan, maar dat was niet het geval. Op de Con ventie in Chicago verscheen Taft zelfs met de beste papieren: een aanmerkelijk groter aantal stem men in het vooruitzicht dan. zijn grootste concurrent; de andere con currenten telden practisch niet mee. Het ging er dus maar over wie op den duur de onzekeren op zijn hand zou krijgen en de stemmen van de genen die ze eerst voor een kans loze hadden bestemd. Men kent 't verloop: bij de eerste stemming kwam Eisenhower nog enkele stem men tekort. Minnesota sloeg om en binnen de kortst mogelijke tijd was hij met algemene stemmen geko zen. De Republikeinse partij is de partij van Eisenhower geworden, ofschoon Taft aanvankelijk het hele partij-apparaat in handen had. Ongetwijfeld is het voor 'n groot deel Eisenhowers populariteit ge weest, die hem zo'n eclatante over winning heeft bezorgd. Hij is in het hem enerzijds het voordeel gaf dat verleden geen politicus geweest,wat hij niet de last van in het verleden gemaakte fouten hoefde te dragen, terwijl hij anderzijds tamelijk on ervaren tegenover een gigantische taak kwam te staan. Daaraan is ook te wijten dat hij bij zijn eerste op treden als burger enkele onhandig heden heeft begaan, die zijn sup porters de schrik om 't hart deed slaan. Dit heeft hem overigens uit eindelijk niet zoveel kwaad gedaan, misschien dank zij de charme der naïveteit waarmee gepaard gaat 't schouwspel van een president der Verenigde Staten in spe, die nog niet precies weet hoe hij zich in de politiek moet gedragen. En dat in deze tijd! Dat wil natuurlijk niet zeggen dat Eisenhower een kind is in de politiek: het is meer 'n kwes tie van sfeer dan van wezenlijke fouten. Wat hem aan ervaring ont breekt zullen zijn talent en de hulp middelen die hem ten dienste staan, gauw genoeg aangevuld hebben. Men mag veronderstellen dat er in West-Europa een zekere voldoe ning heerst over het feit dat niet Taft, maar Eisenhower favoriet is voor het presidentschap. Men kent Taft hier weinig en heeft in de loop van de laatste jaren veel lelijke din gen over hem gehoord. Eisenhower kent men wel en hij heeft er meer malen blijk van gegeven dat hij Europa een warm hart toedraagt. Het is alleen niet zeker dat de een in een andere positie isolationist zou blijven, evenmin als het zeker is dat de ander in een nieuwe func tie zijn hartelijkheid tegenover Eu ropa zou kunnen blijven uiten. Het moet maar aansluiten op de lijn van een bepaalde politiek. Daaren boven is er het republikeins pro gramma, waaraan ook Eisenhower zich althans in grote lijnen heeft te houden. Nu geeft hem dat wel vol doende armslag om als president zijn eigen inzichten te volgen, maar uiteraard zijn er ook die van de groep Taft in vastgelegd. En ten slotte is er een president van de Verenigde Staten niet op de eerste plaats voor Europa, maar voor de Verenigde Staten. Alle voordelen die wij er bij halen zijn tenslotte voor het grootste gedeelte maar meegenomen, want de Amerikaan stemt heel begrijpelijk op de candi daat die hem het meeste biedt en Europa kost hem alleen maar geld. Daarom is het te verwachten dat na de verkiezing van de democra tische candidaat de strijd pas voor goed zal losbranden, voornamelijk op het terrein van de binnenlandse politiek. Want die zal uiteindelijk beslissend zijn voor de keuze van de president. Als partij geeft men algemeen de democraten de beste papieren, omdat zij de sterkste par tij vormen. In de uitspraak van Truman kon men echter al beluis teren dat zij niet een candidaat hebben van de populariteit van Ei senhower, zeker niet nu Truman zelf zich niet meer verkiesbaar heeft gesteld. Misschien wegen de voordelen van de persoon tegen de voordelen van de partij op. In ie der geval wordt de doorslag niet gegeven door de buitenlandse po litiek, aangezien die vooral een last is op het Amerikaanse volk. Eisen hower zal niet genoeg hebben aan zijn populariteit om de overwinning te behalen, hij moet het volk iets bieden waar het vertrouwen in heeft, zoals belastingverlaging e.d. De verkiezingen van vier jaar ge leden hebben bewezen dat 't zelfs gevaarlijk is af te gaan op het on derzoek van de publieke opinie, maar mocht Eisenhower er in sla gen na zijn overwinning op zijn concurrent Taft ook zijn toekom stige democratische mede-candidaat te verslaan, dan kan Europa toch v/el met enig optimisme de toekom stige koers van de Amerikaanse buitenlandse politiek tegemoet zien. Want geen republikein heeft mis schien Trumans politiek meer ge steund dan Eisenhower. Mee,r en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en on opgemerkt in te nemen waar li maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. WACHTPOSTEN LANGS AMERIKAANSE KUST. Hondervijftigduizend vrijwilligers be trekken vanaf Maandag de wacht tegen een „Sovjet-Russische luchtaanval", in gevolge het besluit der V.S. om elk ogen blik waakzaam te zijn. Er zullen zesduizend wachtposten langs de Amerikaanse kusten en grenzen worden ingericht, welke dag en nacht op hun hoede zullen zijn en de jacht vliegtuigen zullen waarschuwen, indien zij een vliegtuig van onbekende nationa liteit waarnemen. Volgens de Amerikaan se generale staf is September de „waar schijnlijkste maand voor een plotselinge aanval van vijandelijke strijdkrachten". President Truman heeft een oproep tot de Amerikaanse bevolking gericht om deel te nemen aan het corps van vrij willigers. Volgens Truman zijn er behal ve de 150.000 vrijwilligers nog 350.000 nodig om de bewaking van de grenzen der V.S. doeltreffend te doen zijn. BOMBARDEMENTEN OP KOREA. De stafchef van het Amerikaanse le ger, generaal Lawton Collins, heeft ver klaard, dat de geallieerde luchtmacht haar bombardementen in Noord-Korea zal voortzetten, „tot de communisten met een wapenstilstand accoord gaan". Collins legde deze verklaring af tijdens een persconferentie in het hoofdkwartier van het Amerikaanse Achtste Leger in Korea. Hij zei ook, dat besprekingen met bevelhebbers der geallieerde strijd krachten hem de overtuiging hebben ge geven, dat de Noordelijken, als zij een nieuw offensief zouden beginnen, tegen gehouden en op de vlucht gedreven kun nen worden. Zondag verklaarde Collins overigens, dat hij een offensief der com munisten onwaarschijnlijk achtte. Het opperbevel der Verenigde Naties in Korea heeft de communistische bewe ring, dat geallieerde vliegtuigen Vrijdag bommen zouden hebben geworpen op een krijgsgevangenkamp bij Pjongjang geloochenstraft. Luchtfoto's, aldus het opperbevel, hebben afdoende bewezen, dat het bedoelde kamp bij de aanvallen op het gebied van Pjongjang niet ge troffen is. GROTE HOTELBRAND. In Fairbanks in Alaska is een uit hout opgetrokken hotel uitgebrand. Vier per sonen zijn met zekerheid omgekomen. Hotelgasten beweren, dat het aantal do den minstens 50 moet zijn. Negen ge wonden zijn in een ziekenhuis opgeno men. De gasten lagen nagenoeg allemaal te slapen toen de brand uitbrak. Volgens enkelen van hen die de brand konden ontkomen, moeten 50 personen verbrand zijn; anderen beweren dat velen nog door de vlammen zijn ontkomen. OVER SIGAREN EN SIGARETTEN. Vergeleken bij 1938 is in 1951 het verbruik van sigaren met 48 pet. ge daald. De prijs steeg echter van 4.56 per 100 tot 21.59. Begrijpelijk is dat de werkgelegenheid daalde en wel met 59 pet. van 27.150 op 31 December '39 tot 11.153 in Juni 1951. Deze cijfers zijn ontleend aan het jaar verslag dat op de vergadering van de R.K. fabaksbewerkersbond werd goed gekeurd. Het verbruik van sigaretten nam in 195 IJ met ruim 77 pet. of wel 3J/J mil liard stuks toe ten opzichte van 1938; de prijzen waren gemiddeld 3,8 maal zo hoog als voor de oorlog. In 1938 werden bijna 23 millioen sigaren ter waarde van bijna V/2 millioen geëxporteerd, in 1951 was de uitvoer ongeveer 2]/2 maal zo groot met een waarde van ruim 10 mil lioen. Ook de import van sigaren is toege nomen van 614.000 in 1938 tot ruim 19 millioen in 1951. De export van sigaret ten is van twaalf millioen in 1938 ge stegen tot een milliard vorig jaar. De invoer is teruggelopen van 478 millioen tot bijna vier millioen. De tabaksaccijns steeg van 36J4 mil lioen in 1938 tot 350 millioen vorig jaar. VOORZITTER EERSTE KAMER. Mr. J. A. Jonkman is bij K.B. van 10 Juli 1952 opnieuw benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor de zitting, welke zal aan vangen op 15 Juli. VERLAGING VERMAKELIJKHEIDSBELASTING BIOSCOPEN. Honderd vieren zestig Nederlandse ge meenten hebben besloten de vermakelijk heidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te verlagen, in de meeste gevallen tot het vroeger geldende tarief. De Nederlandse Bioscoopbond doet thans een krachtig beroep op de overige gemeentebesturen om de zijns inziens buitengewoon zware heffing algemeen tot het oude peil terug te brengen. Aldus werd ter jaarvergade ring van de Ned. Bioscoopbond in Hotel Krasnapolsky medegedeeld door de vice- vodrzitter de heer J. S. Croeze. DRONKEN CHAUFFEUR. Een dronken Belgische chauffeur heeft Zondagmiddag twee zoontjes van de fa milie Cover uit Budel Schoot aangere den. Eten zes-jarige jongen werd op slag gedood, zijn tien-jarig broertje moest met een zware hersenschudding naar het zie kenhuis worden overgebracht. De dronken automobilist was W. S. uit Hamont. Hij botste met zijn auto met flinke vaart op beide kinderen, die op het rijwielpad naar huis fietsten. De auto kwam vijftig meter verderop in een sloot terecht, waar woedende toeschouwers de chauffeur uit de wagen sleurden. De man werd gearresteerd. Mijnhardt's Hoofdplinpoeders. Doos47 ct. Zal nieuwe regering een andere koers kunnen bepalen? In het jaarverslag van de Ned. Spoorwegen werd er al eens op gewezen dat de verschijning van de bromfiets op de weg het aantal treinreizigers verminderde. Hiermee werd niet alleen voor de spoorwegen een probleem opgeworpen, maar dit verschijnsel had vooral gevolgen voor ons wegennet, dat zich onmogelijk plot seling kon aanpassen. Aanvankelijk werd er niet zoveel aandacht aan besteed, maar nu het aantal van deze lichte motorrijtuigen ongeveer een kwart millioen bedraagt, dient men zich voor deze factor toch wel te interesseren. Wij staan voor de moeilijkheid dat onze bevolking nog steeds snel toeneemt, dat het auto- en rijwielverkeer steeds intensiever wordt en dat er een nieuwe categorie weggebruikers is bijgekomen. Nu wordt er wel niet zoveel geklaagd over de kwaliteit van onze wegen, want wij kunnen de vergelijking met het buitenland ge makkelijk doorstaan, maar daarmee is de zaak niet afgedaan. Zou dit dichtst bevolkte land van Europa een beslist onvoldoende wegennet krijgen, dan leidt dat tot des-organisatie. Men kan hier geen vergelijking treffen met Duitsland of Frankrijk, omdat men daar veel minder gebruik maakt van lichte vervoermiddelen, zoals fiets en bromfiets. De veiligheid op de weg wordt in Nederland zeer bevorderd door het bestaan van de verkeersbonden. Wat deze organisaties voor de weg gebruikers in de loop der jaren heb ben gepresteerd, is niet in cijfers uit te drukken. Maar ook hier heb ben de mogelijkheden grenzen. Het aantal borden op de wegen neemt steeds toe. Veel van die borden ge ven zwakke punten aan op de we gen. Zij vormen hulpmiddelen, doch het gevaar op de weg wordt er niet minder door. Zijn onze wegen op de duur voorzien van zoveel aan wijzingen en waarschuwingen dat men door de bomen het bos niet meer ziet, dan verslapt ook de aan dacht voor de aanwijzingen van on ze touristenorganisatie. Dat is ook een ernstig gevaar. In de jaarvergadering van de A.N.W.B. heeft voorzitter Zimmer man onomwonden er op gewezen, dat onze overheid de weggebruikers in de steek laat. Hij noemde het offer van 1000 doden en ruim twin tigduizend gewonden per jaar veel te groot als prijs voor de bezuini ging op de verkeersuitgaven. Al die doden en gewonden veroorzaken een schade van 90 tot 100 millioen per jaar. Het is algemeen bekend dat de weggebruikers per jaar meer dan tweehonderd millioen aan belasting betalen teneinde de overheid in staat te stellen de wegen te onder houden en te verbeteren. Ruim driekwart van dit bedrag wordt voor andere doeleinden besteed. Meer dan 700 doden per jaar. Onze burgers mioeten worden be schermd tegen oorlogsgevaar. Daar worden milliarden aan besteed. Het oorlogsgevaar is ernstig, drei gend, maar mogelijk afwendbaar. Het gevaar op de weg bedreigt ons echter elke dag opnieuw en kan met de millioenen, die daarvoor bestemd zijn, worden afgewend, respectievelijk jsterk gereduceerd. De heer Zimmerman berekende dat het aantal ongelulkken tot 15 20 van de hedendaagse cijfers kan worden teruggebracht, warv- neer een aantal gewone wegen in ons land door autosnelwegen zou worden vervangen. Dat zou betekenen, dat 700 a 800 mensen per jaar de dood vinden omdat de gelden voor onze wegen niet op de juiste wijze worden be steed. Wat baat het ons, indien wij ons leven tegen de oorlog bescher men en anderzijds honderden do den per jaar aan de weg offeren Bovendien moet men zich afvragen of de aanleg van een groter aantal brede autowegen niet mede aam militaire doeleinden ten goede komt. Naast deze kapitaal-vragende objecten weet de A.N.W.B. nog tientallen punten op onze wegen aan te wijzen waar met betrekke lijk weinig kosten de situatie aan zienlijk kan worden verbeterd. Wanneer door deze verbeteringen de honderd millioen schade per jaar tot de helft kan worden terug gebracht, dan ligt de conclusie voor de hand, dat hier zelfs financiële baten aan verbonden zijn. De nieuwe regering. Onze weggebruikers zijn over 't algemeen bereid voor een goede conditie van ons wegennet aanzien lijke offers te brengen. Zuigt men van overheidswege die offers weg naar andere kassen, dan is hier al leen een oplossing te vinden door een gewijzigde overheidspolitiek. Een nieuw ministerie vangt wel dra zijn werkzaamheden aan. Er is een nieuw regeringsprogramma op gesteld en in September komt de nieuwe begroting aan de orde. On getwijfeld zullen er flinke bedragen worden uitgetrokken voor openba re werken. Onontwikkelde gebie den zullen onder meer worden aan gepast aan de eisen van het moder ne economische leven. Er zijn ver schillende wegen in ons land die onder deze gebieden vallen. Toenemende industrialisatie be tekent toenemend verkeer. Grotere bevolking bevordert de drukte op de weg. Het reeds aanwezige brom fietsprobleem vraagt om een oplos sing. Ook de toenemende inspan ning van de verenigingen voor vreemdelingenverkeer om meer buitenlanders tot een vacantie in Nederland te verlokken, heeft tot gevolg dat ons wegennet zwaarder zal worden belast. De Nederlandse Spoorwegen zitten met de moeilijk heid dat bij intensivering van het treinverkeer verschillende overwe gen bijna voortdurend gesloten zul len moeten zijn Al deze factoren vragen om meer aandacht en geld voor onze wegen, die in hun huidige toestand elk jaar nog duizenden ongelukkig maken. Moge onze nieuwe regering er alle aandacht aan besteden. KABINETSFORMATIE. De formateur dr. Drees had Dinsdag een onderhoud met prof. Romme, de voorzitter van de K.V.P.-fractie. De formatie bevindt zich thans in een sta dium, waarin personen voor de bezetting van de departementen moeten worden gepolst. Wat de getalsverhouding betreft is men het er algemeen over eens, dat P.v.d.A. en K.V.P. na de uitslag van de verkiezingen even sterk vertegenwoor digd zullen moeten zijn en wel in een verhouding van 55. A.R. en C.H. zullen ook wel 22 doen gelden. Bin nen de getalsverhoudingen blijft voorts van belang om welke departementen het hierbij zal gaan. De K.V.P. heeft in het verleden wellicht te weinig departemen ten gehad, die ook naar buiten spreken en het ware goed wanneer hiermede thans meer rekening kon worden gehou den, Nederlandse sportlieden behaalden vele successen in vorige krachmetingen, „Hup, hup, hup Olympiade, jongens zet je beste beentje voor!" Onder deze kreet ging Nederland de Olympiade van 1928 in, die te Amsterdam werd gehouden. Ditmaal is er nog geen speciaal lied, maar de moed en het enthousiasme, waarmee onze beste krachten uit de sportwereld naar Helsinki gaan, is er niet min der om. Van 19 Juli tot 3 Augustus zullen wij in het vaderland dag in dag uit met ingehouden adem voor het radio-toestel zitten, wan neer de uitslagen doorkomen uit Finland, het land der duizenden meren,~dat zich juist een plaats onder de volkerenwereld ver overde om zijn sportiviteit en onkreukbaarheid. Finland, dat an ders in één adem genoemd wordt met het woordje hout, zal nu enkele weken in het teken staan van het goud der Olympische medailles. Wie zal ze mee naar huis nemen? Voor ons Nederlanders is van be lang hoe onze ploeg het er zal af brengen. Onze hoop is ongetwijfeld allereerst op Fanny gevestigd, maar ook de zwemsters hebben zich in de loop der jaren met een fabel achtige roem overladen. Dat begon al in 1928, toen Zus Braun zegevierde op de 100 meter rugslag en daarbij tevens het we reldrecord verbeterde. De naam van deze zwemster, nu nog niet vergeten, opende een reeks van overwinningen die, naar wij hopen, nog lang zijn einde niet heeft ge vonden. In 1932 stonden onze zwem sters weer op het podium. Ditmaal was de 4 x 100 meter voor onze dames, Willy den Ouden, Corry Ladd, Puck Oversloot en Truus Vierdag. Bovendien werd Willy den Ouden nog tweede op de 100 meter vrije slag. Dat beloofde nog veel voor de toekomst en was Zus Braun in dat jaar niet ziek geweest toen de spelen werden gehouden, zeker zou er nog een medaille meer ver overd zijn.Elke sportliefhebber zag dan ook met belangstelling uit naar de spelen van 1936 te Berlijn, waar onze zwemsters nog beter voor de dag kwamen. Wie herinnert zich niet de feno menale zwemster Ria Mastenbroek, die ons een gevreesde naam bezorg de in de zwemwereld? Met liefst vijf gouden medailles keerde onze zwemploeg huiswaarts. Naast Ria Mastenbroek hadden Nida Senff, Willy den Ouden, Tini Wagner en Jopie Selbach er voor gezorgd. Die spelen waren even onverge telijk als die van 1948 in Londen. Wij denken terug aan de prestaties van Nel van Vliet, Irma Schuma cher, Jannie de Groot, en al die an deren. Boven alles uit schitterde toen Fanny Blankers-Koen, dig liefst vier gouden plakken over Het Kanaal naar Nederland zond. En thousiast liepen wij met ons rood- wit-blauw op door Londen. Met welke gevoelens zullen wij nu door Helsinki wandelen? De heren. Ook de heren-afdeling heeft zich steeds duchtig geweerd in de mo derne Olympische Spelen, die sinds 1896 met regelmatige tussenpozen zijn gehouden. Dit is de dertiende Olympiade sinds dat jaar en het is in die tijd lang niet altijd vanzelf sprekend geweest dat er gouden medailles naar Nederland kwamen. Wij moesten zelfs tot 1920 wachten, voordat wij de eerste thuis kregen. Dat was te Antwerpen, waar Maurice Peeters 't spring-nummer won. Toen eerst begonnen onze he ren moed te krijgen. Wij konden toch wel wat en dat zou in 1924 te Parijs duidelijk blijken. Daar na men onze ruiters bijna alle prijzen mee. Drie rood-, wit- en blauwe vlaggen wapperden er aan de ere- masten. De gelukkigen waren Co lenbrander, Pahud de Mortanges en v. d. Voort van Zijp, die resp. eer ste, tweede en derde werden in de samengestelde ruiterproef. De laat ste was met het brons niet tevre den en veroverde er nog een gou den plak bij in de afstandsrit. Het was een geweldige zege, zo dat het niemand verwonderde toen de Nederlandse ploeg ook nog in 't landenklassement zegevierde. On der de wielrenners zorgde Ko Wil- lems in dat jaar voor de hoogste eer. Hij zegevierde in de 50 km.-race, daarbij geholpen door Jan Maas. De Nederlandse roeiers begonnen nu ook van zich af te bijten en de La- ga-twee Beynen-Rösing schoot al direct in de roos. Die overwinnin gen op en in het water hebben ons altijd bijzonder hoog gezeten. Moge het in Helsinki niet anders zijn. Meer successen. Er komt bijna geen einde aan de reeks van Nederlandse Olympische prestaties in de loop der jaren. Ze ker moet nog genoemd worden de overwinning van Bernard Leene en Daan van Dijk in 1928 te Amster dam, toen zij het tandemnummer wonnen, terwijl Bep van Klaveren zijn boksen in het vedergewicht met goud bekroond zag. opsomming in het vergeetboek la ten staan, o.m. onze Wim Slijkhuis bij de heren athleten en Tinus Osendarp, ook Bob Bonte en Kees Kievit, die in 1948 zo geweldig zwommen in Londen, maar wij doen niemand tekort wanneer wij verge ten. Wie ooit uitgezonden werd naar de Olympische Spelen en wie van de toeschouwers de Olympische sfeer heeft aangevoeld, die weet dat juist deze sportieve prestaties ge leverd worden om de sport zelf groot te maken en niet de mens, die het volmaakte in al zijn bezigheden slechts kan benaderen. Het is de juiste geest die bij dit alles de over winning moet behalen: samen de tak van sport, waaraan men zijn hart verpand heeft, groot te maken zonder enig winstbejag. Daaraan willen wij denken, wanneer eerst daags de duizenden athleten het stadion van Helsinki binnen mar cheren om de titanenstrijd te ope nen. De Nederlandse deelnemers gaan vol goede moed en van zin om het beste te geven van hun krachten en uithoudingsvermogen. Wij mo gen hopen op goede prestaties, maar wij kennen allen de belangrijke uit spraak van Pierre de Coubertin, stichter van de moderne Olympia de: „Het belangrijkste op de Olym pische Spelen is niet het winnen, maar het deelnemen. In het leven is het niet begonnen om te verove ren, maar om een gode strijd te voeren". „De Tijd" schrijft in een „vrij moedig commentaar" Uit Brabant bereiken ons onte vreden stemmen. Niet uit Breda waar drie ministers belangstelling heben getoond bij de grote feesten van het zevenhonderdjarig bestaan. Maar wel uit Den Bosch en Geer- truidenberg. Want in laatstgenoem de plaats is vorige week Dinsdag de grote Amer-ceritrale geopend, een indrukwekkende instelling van de nog indrukwekkender PNEM. Men had aldaar wel enkele mi nisters verwacht, al zijn de excel lenties dan ook demissionnair, want, zo redeneert men in Brabant, die excellenties dienen toch de lo pende zaken bij te houden. En zo'n centrale is een lopende zaak, die geen gering aandeel heeft in de stroomvoorziening van streek en land. De ECA was wèl vertegen woordigd. Waarom bleven de mi nisters dan weg? Nu gaan er geruchten, als zouden de regeringsmannen weinig aan dacht hebben voor de gebeurtenis sen beneden de rivieren. Maar daar moeten wij aan twijfelen, want het vorige jaar heeft zich in Enschede, dat niet beneden de rivieren ligt, een kleine klucht afgespeeld, die ook te denken gaf. Daar was rumoer ontstaan over het feit, dat er geen minister aanwezig was bij de ope ning van een grote industrie-ten toonstelling. Na de klachten is de minister toch gekomen, maar toen was de leukigheid er af en heeft men Z.E. het entreekaartje zelf la ten betalen. Zou het kunnen, dat de ministers bang zijn van rivieren en dat al wat beneden of achter de rivieren ligt, aan hun aandacht ontsnapt? Het zijn wel hele stukken, die op die manier verstoken blijven van ministeriële bezoeken, waar men, ook in die contreien, prijs op blijkt te stellen. Ook „Het Huisgezin" heeft in een hoofdartikel terecht op dit euvel ge wezen. WED. MAX BLOKZIJL GEEN PENSIOEN. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de weduwe van Max Blokzijl, tegen de beslissing van de Pensioen raad, die haar verzoek om voor wedu- wenpensioen in aanmerking te komen onlangs heeft afgewezen. De uitspraak van de Raad houdt in, dat de beslissing van de Pensioenraad wordt bevestigd.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1