WRAIWYK IVOROL smaaM beier nadeqeiow» en BOMMEN op Kaatsheuvel mm No\qei\de >\qare1 verfrissende WRIGL&L Sanapirm 3 goede Brandweer uit Brabant 3 sloot het vuur in. HET MYSTERIE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 25 JULI 1952 2 Mohte^0" Herderlijk schrijven Mgr. W. Mutsaeris. 10 na hun H. Priesterwijding uit volle borst mochten zingen rond de genade- troon hunner dierbare Moeder, daar mag ook de eeuwfeestviering niet tot onze bisschopsstad beperkt blijven en voelen Wij Ons gedrongen al onze priesters en gelovigen uit te nodigen om aan deze feestviering deel te nemen. Daarmede treden Wij ook in het voet spoor van ieder van Onze hoogvereer de voorgangers. Herdenkingen. Mgr. Adrianus Godschalk mocht op last van Z.H. Paus Leo XIII in het jaar 1878 bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de terugkeer van de Zoe te Moeder het Wonderbeeld plechtig kronen. Bij het gouden jubileum van de terug keer onder het episcopaat van de vurige Maria-vereerder Mgr. Wilhelmus van de Ven in het jaar 1903 werd door de Zalige Paus Pius X een feestdag met eigen Mis en Officie voor het gehele Bossche Diocees ingesteld. De 75ste verjaardag in-1928 werd op aansporing en onder leiding van Onze onmiddellijke voorganger Mgr. Arnold Frans Diepen met grote luister door het gehele diocees herdacht. „Mhj kunnen ons niet anders voorstellen", zo kondig de deze bisschop de feestviering aan, „dan dat dit medevieren en medejube len voor al de onzen een ware vreugd zal zijn en een rijke bron van nieuwe gunsten, die wij allen tot behoud van ons H. Geloof, tot steun en uitgroei van ons waarlijk Christelijk leven in onze woelige en onchristelijke tijden zo hard nodig hebben". Tot eer van de Zoete Moeder werd bij deze gelegenheid de Kathedraal van Sint Jan door Z.H. Paus Pius XI tot Basiliek (Basilica minor) verheven. Diocesaan Maria-Con gres. De eeuwfeestviering van t jaar 3953 hebben Wij Ons gedacht o.a. in de vorm van een groots opgezet Diocesaan Maria-Congres op de feestdag van de Zoete Moeder, 7 Juli, en de daar op volgende Omgangsdagen, om op deze wijze hulde en dank te brengen aan de Zoete Moeder. Met de Dogmaverkla ring „Maria fnet ziel en lichaam ten he mel opgenomen in het Heilig Jaar '1950, heeft onze roemrijk regerende Paus Pius XII een nieuw tijdperk van Maria-ver- ering voor de gehele Katholieke wereld ingeluid. Zo durven Wij verwachten, dat dit eeuwfeest met het daaraan verbonden Diocesaan Maria-Congres veel zal bij dragen tot grotere en diepere kennis van de ware Maria-leer, tot vuriger verering van de Zoete Moeder en dat het aldus een bijdrage zal betekenen aan de zo vurig begeerde wereldvrede. Wij aarzelen daarom niet een beroep te doen op Uw aller noodzakelijke me dewerking, om dit eeuwfeest van het Wonderbeeld der Zoete Moeder te doen slagen tot Uw aller geestelijk heil. En daar deze luisterrijke viering uit de aard der zaak grote onkosten met zich brengt, zal aanstaande Zondag 27 Juli in alle kerken en kapellen van Ons Bisdom voor dit doel een collecte met open schaal worden gehouden. Geef met milde hand; het is voor de eer van ons aller Zoete Moeder. geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Kaatsheuvel, Dinsdagavond. Een gillende sirene deed de parate lui van de Kaatsheuvelse brandweer naar hun perfecte wagens hollen. Commandant Hopman vatte post bij de telefoon en ver nam al spoedig dat de bommen uit de vijandelijke vliegtuigen te recht waren gekomen op het Missiehuis en het Zusterklooster in de Gasthuisstraat. Hij dirigeerde naar elk van de plaatsen des on- heils een eenheid, stelde de rayon-commandant, de heer Kobbe te Waalwijk, op de hoogte en kon niets anders doen dan afwach ten, afwachten wat de onder-commandanten hem zouden berich ten omtrent de omvang en de aard van de ramp. Spoedig kwa men de meldingen binnen en hieruit bleek dat beide branden een dergelijke omvang hadden aangenomen, dat het potentiëel Yan Kaatsheuvel niet bij machte was een ramp te voorkomen. „Vier eenheden nodig", telefoneerde de Kaatsheuvelse commandant naar Waalwijk, en die rayon-commandant gaf vanuit zijn post te Waal wijk de brandweer van Waalwijk opdracht met twee eenheden naar Kaatsheuvel te gaan, terwijl hij Drunen en Waspik gelastte elk een eenheid in te zetten. Waalwijk, Drunen en Waspik verleenden assistentie. Met gillende sirenes stoven de ro de brandweerwagens uit de drie naburige gemeenten, uitstekend op tijd, het emplacement van de trotse Kaatsheuvelse Brandweerkazerne op' en vandaar uit werden hun de diverse opdrachten gegeven. Toen wij op de plaats van de ramp in de Gasthuisstraat aankwamen, was 't daar een en al bedrijvigheid van vlugge brandweermannen, zoemen de motors eri knetterende spuiten; in de kortste keren hadden de brandweerlui uit Drunen, Kaatsheu vel en Waalwijk het gedeelte van het klooster, dat in lichte laaie stond, met een muur van water om geven; vanaf ladders en vanaf da ken werd de vuurduivel Uit alle kracht bestreden. En evenzo ging 't toe bij het Missiehuis, waar de Was- pikse brandweerlui hun collega's uit Kaatsheuvel een welkome as sistentie verleenden. Hier werden de spuiten met touwen naar 't hoge dak gehesen, van waaruit men te zamen met de andere stralen op succesrijke manier ook dit vuur be streed. Opmerkenswaardig is ook de kalmte die de bewoners en bewoon sters van beide gestichten aan de dag legden; de Zusters waagden 't zelfs vanaf de platte daken der zij vleugels een blik in de vuurhaard te werpen, terwijl de Paters van 't Missiehuis druk de gang van zaken stonden te becommentariëren. Oefening in het kader der B.B. Het was een geslaagde oefening, dit drukke bedrijf dat in Kaatsheu vel de belangstelling van geheel de bevolking gaande maakte. Deze oe fening vond plaats in het kader van de opleiding van de Brandweer instructeurs in de Kring Midden- Brabant. Bij de voorbespreking voor de be langstellende autoriteiten, waarbij wij ons hadden aangesloten, niet als autoriteit, maar als belangstellende, deelde de heer F. Rietveld, kolonel Art. b.d., het Kring Hoofd Bescher ming Bevolking te Oisterwijk, o.a. mee, dat de Kring Noord-Brabant 3, bestaande uit 17 gemeenten, ten behoeve van de snellere berichtge ving en commando-voering in een viertal rayons is onderverdeeld, welke rayons weer onderverdeeld zijn in sectoren. 't Doel van de oefening zou zijn: 1. het beoefenen van de samenwer king althans wat betreft de brand weer, in het Noord-rayon, rayon vier, dat samengesteld is uit de ge meenten Waspik, Sprang-Capelle, Loon op Zand, Drunen en Heusden met Waalwijk als C.B.B.-gemeente en 2. de plaatselijke commandanten te leren om vanuit een centraal punt, in dit geval de juist geopende nieuwe brandweerkazerne te Kaats heuvel, het bevel te voeren over 'n groot aantal brandspuiten. In de normale omstandigheden zal de plaatselijke commandant zich met zijn manschappen naar de plaatst van de ramp spoeden; nu echter moet hij het hoofd koel hou den, de nadere berichten afwachten van zijn onder-commandanten en daarop snel reagerend de hulp in roepen van de Kring-organisatie. Zodoende kan hij putten uit het brandweerpotentiëel van de gehe le kring. En hierop berust de grote kracht van de organisatie, want be schikt Kaatsheuvel over normaal twee brandspuiten, de Kring be schikt over 35 spuiten. En wanneer dan in gevallen van werkelijk om vangrijke rampen de kringorgani satie niet in staat is voldoende hulp te verlenen, dan kan de commissa ris van de Koningin hulp uit de na buurkringen zenden of uit de te vor men mobiele brandweercolonnes, ieder ter sterkte van 48 spuiten. Dit alles vertelde ons de heer Rietveld; hij vertelde nog meer over de gehele organisatie in de Kring Brabant 3, maar daar komen wij later nog wel eens op terug. Spontaniteit aan de dag gelegd. We zeiden al dat er vele autori teiten aanwezig waren; onder hen zagen we de burgemeester van Dongen, Dr. Sweens, voorzitter van de Kringraad; de burgemeester van Loon op Zand, Mr. R. v. d. Heijden; de rijksinspecteur voor Zeeland, Brabant en Limburg, drs. W. J. v. d. Made; de heer Flaming, Kring inspecteur van de Brandweer, en vele heren doktoren uit de omge ving e.m.a. Na afloop van deze oefening wer den de manschappen toegesproken door de Kringraad-voorzitter, dr. Sweens, die de autoriteiten dankte voor hun belangstellende aanwezig heid en de commandanten en man schappen voor hun medewerking. „Indien U niet spontaan en actief met ons meewerkt, dan kan onze actie niet slagen, 't Heeft me daar- En eerlijk moeten wij bekennen, dat we ons zelf onder het spel deze vraag ook hebben gesteld, dat we ons hebben af gevraagd: kan die speler (of speelster) zijn rol aan, wanneer we de niet zo ge makkelijke tekst van Burgersdijk hoor den zeggen; wanneer we hen verward zagen in dat taaie net van zinswendin gen, die voor de ongeschoolde zegger ook iets van een labyrinth moeten heb ben. Er was inderdaad alle reden voor deze vraag; maar dan zagen we weer de oude bekenden, de beproefde Oister- wijkse talenten; dan zagen we Jan Merkelbach weer in een van zijn rake creaties en de vlotte Jos van der Brug gen, een speler met een zeldzaam ge makkelijke en prettige manier van doen, dan zagen we Diny Nouwens in haar sprankelende rol van Maria en niet te vergeten Wim Raaymakers, die ons van een kostelijke Malvolio deed genieten en dan dachten we, en deze gedachte groei de tot een overtuiging, en deze overtui ging bleef ons bij: laten ze daar in Ois terwijk toch gerust „Driekoningen avond" spelen en laten wij dan reminis centies aan grotere successen van betere Shakespeare-vertolkers uitbannen, voor enkele uren, en ons te goed doen aan het spontane en genoeglijke spel van de „Ghesellen van den spele". En zo dacht het publiek er ook over, en het genoot van het begin tot het einde. De première van Zondag kunnen wij daarom niet anders dan een groot suc ces noemen en dan is het onze plicht de naam te vermelden van de man, die het leeuwendeel had in het werk dat aan dit succes voorafging. Regisseur Jos Molenkamp heeft ge toond een goed regisseur te zijn, voor al kloor de voortreffelijke mis-en-scène, waarbij hij veel wat het vorig jaar aan merking behoefde, corrigeerde. Ook nu streefde hij er naar, 't geen achter de tekst gebeurde te verzichtba ren, wonderwel is hij hierin geslaagd, en zonder dat er van een onnatuurlijke overlading sprake was, zonder dat, en dit is heel belangrijk, zonder dat de tekst zelf geweld werd aangedaan. Het geheel won hierdoor aan levendigheid, aan natuurlijkheid en aanvaardbaarheid. We hebben er 't volste vertrouwen in, dat „Driekoningenavond" het zal doen; dat dit stuk de Brabanders en ook de velen van buiten deze provincie eni ge uren van onbezorgd plezier zal ver schaffen. "Voor hen allen zal deze ken nismaking, of hernieuwde kennismaking met Shakespeare en zijn vrolijk spel, het stereotiepe „aangenaam" van harte ge meend doen zijn. Op de Zondagen die nu gaan volgen met inbegrip van 15 Augustus en tot en met 31 Augustus wordt dit amusante spel herhaald en we gunnen de regisseur, de speelsters en spelers, het bestuur van de Kunstkring en de gemeente, maar ook de zeer velen die van toneel, van goed spontaan en hartverkwikkend to neel houden, dat 't al die Zondagmid dagen erg druk zal zijn. van GROOTSE VIERING VAN EEUW FEEST IN VOORBEREIDING. In alle kerken van het Bossche Dio cees is Zondag een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin Mgr. V7. Mutsaerts, de Bisschop, vaststelt, dat in het komen de jaar, 1953, het Eeuwfeest gevierd zal worden van de terugkeer van het Wonderbeeld der Zoete Moeder in Den Bosch. Na een historisch overzicht van de lotgevallen van het V/onderbeeld ver volgt 't schrijven „Het zou wel zeer ondankbaar zijn tegenover de Moeder wanneer wij dit eeuwfeest onopgemerkt zouden laten voorbijgaan. Waar ons gehele bisdom op tastbare wijze in allerlei omstandigheden de bescherming van de Zoete Lieve Vrouw rijkelijk heeft mogen ondervin den, aan Haar mogen wij veilig toe schrijven het behoud van het geloof in deze gewesten - waar de gelovigen van het gehele bisdom niet ophouden te pel grimeren naar Haar heiligdom om bij Haar troost en steun te Vinden in alle noodwendigheden, waar bij alle priesters de blijde herinnering dankbaar voortleeft van het Salve Regina, dat zij FEUILLETON VAN DE BLAUWE TRAM. door T. Lodewijk 19) Hij had nog maar ternauwernood de hoek van 't Plein bereikt, toen hij de stevige stappen van z'n nieu we kennis reeds achter zich hoorde en weldra zaten ze gemakkelijk elk in een fauteuil en luisterden naar de zachte muziek van het strijkje. „Nou kun jij meneer Moorrees" monkelde De Boer olijk, „wel een verhaal op de mouw spelden over die tram, maar mij niet, m'n beste jongen. Daar zit meer achter dan een getuigenverklaring die gecon troleerd moet worden." Jochem was meteen op z'n qui vive. Had De Boer hem meegeno men om hem te „pompen?" „Argwaan school in zijn doorbo rende blik", declareerde De Boer hoogdravend. „Nee vader, ik wil niet vissen, maar om mij om de tuin te leiden, had je een beter smoesje moeten verzinnen. Er zit vuiligheid achter die tram, of mijn naam is geen Johannes". „Als u het weet", pareerde Jo chem, „behoef ik niets meer te ver tellen". „Ik weet niets", wierp De Boer tegen, „maar ik denk veel. Je hebt verdenking tegen een paar tram mensen, hoe en waarom weet ik niet. Dat raakt mij, want alles wat rijdt tussen Haarlem en Leiden valt onder mijn ehverantwoorde lijkheid." „Ik geloof dat u het wel een beet je zwaar ziet", probeerde Jochem voorzichtig af te leiden. „Zwaar", smaalde De Boer, „zeg es, ik ben geen groentje. Ik weet dat er ook onder trammensen schurken kunnen zitten, zo goed als tussen agenten, bankiers en mi nisters, om van de rest te zwijgen. Waarom zou het trampersoneel al lemaal uit brave Hendrikken be staan? Nou jij!" Jochem lachte. De Boer had on getwijfeld de spijker op de kop ge slagen. „Begrijp me goed", ging De Boer opeens veel ernstiger voort, „als jij niets wilt zeggen, vraag ik niet ver der. Maar jij komt ook niet verder. Probeer het op je eentje, en je schiet op als een slak op een teer ton. Maar neem Johannes de Boer in de arm, en die heeft duizend oren tegen jij twee. Ik hoor van al les waar je geen idee van hebt. Ze weten dat ik nooit rapporteer, ten zij dat het een werkelijk ernstige kwestie is. Daarom komen mij veel meer van die kleine zonden en on regelmatigheden ter ore dan bij voorbeeld de controleurs Als je iets weten wilt over de diensten, de mensen, het materiëel of wat ook tussen Haarlem en Lei den, geef je maar een seintje. Ik heb overal m'n voelhorens. Ik ben verantwoordelijk voor dat traject. Als er iets mis is, heb ik een zeker recht om 't te weten. Straks staan er misschien sensationele stukken in de kranten en dan vragen mijn directeuren: „Zeg, De Boer, wist jij daar allemaal niks van?" en wat moet ik dan zeggen? Nee heren, want de politie heeft mij zorgvuldig overal buiten gehouden!" Jochem zag de logica in deze re denering. Hij keek z'n gastheer 'ns aan, die na z'n lang verhaal weg gezakt was in z'n fauteuil en ver woed aan z'n sigaar trok. „Kijk eens De Boer", het tutoye ren ging hem bij deze ronde kerel al heel gemakkelijk af, „het is in derdaad waar, ik heb bepaalde ver moedens. Maar meer ook niet. En als je me zoudt willen helpen, of om ze te ontzenuwen, of om de juistheid er van aan te tonen, zou dat me ongetwijfeld een stuk sche len. Maar ik moet er op kunnen rekenen dat het geheel onder ons blijft en niemand, noch van de di rectie, noch van het personeel, er iets van te weten komt". De Boer stak een hand uit zo groot als een bord. Stilzwijgend be zegelden ze 't verbond. Toen vertelde Jochem, met ge dempte stem, van z'n vermoedens. Hoe z'n achterdocht gewekt was, toen verschillende slachtoffers der overvallen over een tram spraken, die volgens de dienstregeling op dat uur niet reed. Hoe een conducteur De-Boer liet zich de man minu tieus beschrijven zijn argwaan had gewekt. En dat hij het plan had, zelf enkele van die nachtritten mee te maken om eens te kijken hoe de zaken stonden, te controleren of er met behulp van die tram soms ongerechtigheden werden uitge haald. „Het is een fantastisch verhaal", meende De Boer, vergeefs trekkend aan z'n sigaar, die tijdens het ge spannen luisteren was uitgegaan, „en als je niet pas de helft van je borrel op had, zou ik een zoute ha ring voor je bestellen. Maar aan de andere kant, niets is te dol, dat heb ik in m'n Antwerpse tijd wel ge merkt. Zo", herhaalde hij, aandach tig z'n sigarenstomp weer aanste kend, en een grote rookwolk in Jo- chem's richting blazend, „dus jij wou es mee. Heb je misschien enig idee hoe je dat doen wou?" Jochem mompelde iets, wat op een ontkenning moest lijken. „Je dacht zeker als verstekeling of zo mee te gaan, niet? Nou, zet dat maar uit je hoofd. Als je geen hulp om bijzonder verheugd dat er van daag spontaniteit aan de dag is ge legd, en de enkele fouten die ge maakt zijn, daar praten we van daag nog niet over. Ik hoop dat U zich verder zult bekwamen tot nut van Uw eigen brandweer en tot nut van onze Bescherming Bevolking. De brandweerman moet niet alleen de spuit kunnen hanteren, maar hij moet helpen waar hij kan". Burgemeester Sweens reikte hier na aan de bevelvoerders sigaren en sigaretten uit, ter verdeling onder de manschappen. De Inspecteur Bescherming Be volking, drs. van der Made, ver klaarde dat het hem genoegen deed namens de Minister van Binnen landse Zaken hier aanwezig te mo gen zijn en te constateren dat er zo veel welwillendheid en belangstel ling was voor de B.B. Hij dankte de burgemeester van Loon op Zand voor de verleende gastvrijheid en hij sprak de hoop uit dat de Kring ZONDAGSDIENST 27 Juli 1952, Arts: Dr. Langemeijer Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 27 Juli 1952. 10 uur: Ds. W. L. Jens. Bediening H. Doop. R.K. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. Geslaagd voor het practijkdiplo- ma boekhouden: de heren A. de Ruyter en G. op de Weegh te Was pik; J. de Hart te Drunen; H. v. Daalen, W. v. d. Mee en M. Teur- lings te Waalwijk. Voor practijkdiploma Engels: me juffrouw A. Biekart te Waalwijk. Voor aangifte van leerlingen ver wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Bij het begin der vacanties der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, is de aangifte voor de nieuwe cursus 1952/'53, die aan vangt 1 October a.s., gestegen tot 147. De verdeling over de verschil lende afdelingen is als volgt: Smeden-bankwerken 55 Schoenmakers 32 Timmeren 28 Electro-techniek 24 Schilderen 7 Dit getal zal nog hoger worden en het aantal leerlingen groeit dus zeer sterk. Hopelijk zal de gepro jecteerde uitbreiding der school niet lang op zich laten wachten, om een zo groot mogelijk aantal jon gens te kunnen plaatsen, waar de drang naar vakschool-onderwijs zich allerzijds demonstreert. PROT. CHR. H B S. TE WAALWIJK. Vorige week maakten vijf en twintig leerlingen onder leiding van directeur en leraren een fietstocht over de Veluwe. 's Maandags werd om kwart over acht afgereden, om 11 uur werd Tiel bereikt en de slui zen werden bezichtigd. Door de Be tuwe ging het naar de Grebbeberg, waar 't ere-kerkhof en Ouwehands Dierenpark bezocht werden. Daar na ging het naar Lunteren, dat om streeks zes uur bereikt werd. Dinsdagmorgen werd een fiets tocht gemaakt door de omgeving van Lunteren, terwijl des middags een stertocht werd georganiseerd. Des avonds werd nog het bosbad bezocht. 's Woensdags werd midden over de Veluwe gereden naar Uddel en van binnen uit hebt, red je dat niet. Als je niet iemand hebt die je in die tram smokkelt, loop je zo in de gaten. Maar da's maar praat, want als we samen doen, redden we dat. Ik smokkel je er persoonlijk in, en er kraait geen haan naar". „Zou ik nietals wegwerker of zo.mee kunnen i-ijden", vroeg Jochem. „Je snapt toch zeker wel dat er niets gebeurt als er een vreemde meerijdt?", schamperde De Boer. „Als er inderdaad op die tram din gen gebeuren die niet door de beu gel kunnen, zullen ze daar geen pottekijkers bij dulden. Je moet zien, zonder gezien te worden!" En toen ontvouwde De Boer zijn plan. Jochem zou door hem, vanuit de remise te Leiden, achterin de volgwagen gesmokkeld worden. Die wagens waren toch onverlicht en niemand zou hem daar zoeken. Dan kon hij op z'n gemak alles eens af kijken Nog geruime tijd zaten de samen zweerders met elkaar te overleggen en stelden een plan-de-campagne op. Toen scheidden ze, en welge moed stapte Jochem op een stamp volle tram waar hij slechts met de grootste moeite bij z'n portemon- naie kon komen. Het neusje van de zalm En niet duurder dan andere» Brabant 3 niet alleen in tijdsorde steeds de eerste zou zijn. Toen werd de manschappen in rukken gecommandeerd. Gezien het snelle verloop en de vlotte en goede wijze waarop de- vrijwillige brandweren eenvormig gekleed in de nette overall van de Bescherming Bevolking samenwerk ten, kunnen wij er van overtuigd zijn dat, wanneer voldoende vrij willigers voldoende oefenen, er ge bouwd kan worden aan een goede bescherming van alle burgers, htm have en hun goed, tegen de ver woestende krachten van een onver hoopte oorlog. vandaar naar Nunspeet met Pesies Bad. Tijdig werd Oldebroek be reikt. De stertochten waren zo goed in de smaak gevallen, dat er Don derdags zelfs twee werden gehou den. Vrijdags reden zij midden door de bossen naar de Echoput in Apel doorn door de mooiste gedeelten van de Veluwe. Hier werd gerust en natuurlijk de Echoput, die 78 m. diep is, bezien. Daarna werd over Hoog Soeren en Hoog-Buurlo naar Hoenderlo en vandaar naar Arn hem gereden. Hier werd de vis- k weker ij der Ned. Heidemaat schappij bezichtigd. 's Zaterdags werd de tocht huis waarts ondernomen over Ooster beek en Renkum. Tevreden over het vele dat ge noten en gezien werd, keerde het gezelschap huiswaarts. EXCURSIE. Vorige week Dinsdag en Woens dag werd door de afgestudeerden der Looierij-afdeling der Middel bare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie, een excursie ge maakt naar de grote Chemische fa brieken „Bayer" te Leverkusen bij Keulen. Deze excursie werd aan de studenten en leraren aangeboden door de firma „Defa" in Arnhem. De excursie, die op uitmuntende wijze was verzorgd door de verte genwoordiger der firma Bayer, de heer Hosemans uit Tilburg, was een waardige afsluiting van twee druk ke studiejaren. Bij aankomst in de Bayer-fabrie- ken werden de deelnemers verwel komd namens de Directie door het plaatsvervangend Hoofd der Looie rij-afdeling, Dr. Eitel, waarna eerst de inwendige mens versterkt werd en waarbij de droge kelen volop 'gelegenheid werd gegeven zich aan te passen aan het Rijnlandse drui vennat. Des middags vond 'n tocht plaats naar verschillende afdelingen van deze wereldbekende fabriek. Op de looierij-afdeling werden ze rondgeleid door Dr. Eitel en Dr. Bosse en werden aan de jonge looi ers de verschillende looierij-afde lingen voor de bereiding van bont, zware en diverse lichte leersoorten getoond. Al deze afdelingen zijn voorzien van de nieuwste en modernste ma chines, opdat op elk leergebied de door deze firma geproduceerde pro ducten grondig getoetst kunnen worden op semitechnische schaal, alvorens ze de leerindustrie aange boden worden. Na het bezoek aan deze afdelingen werd de fabriek van synthetische looistoffen, de „Taniganfabriek" bezocht, waar men werd rondgeleid door Dr. Fin- gado, de leider van deze fabriek. Hier werd vaak tot in de finesses HOOFDSTUK XI. Marja biecht op. Door de ramen van de serre in het fraaie landhuis van de familie Meulemans kwam de rode schijn van het late zonlicht. Gemakkelijk steunend in de kussens van z'n lig stoel, trachtte Jacob Meulemans, president-commissaris van de N.V. Bloembollenkwekerij en Export- handel v/h Meulemans, Holtzappel en Co., zijn aandacht te bepalen bij het boek dat hij in z'n handen hield, maar waarvan z'n gedachten steeds wegdwaalden. Tegenover hem zat zijn vrouw, een statige, grijsharige dame met een zonnig-vriendelijk gezicht, ver diept in een krantenartikel. Af en toe keek ze tersluiks op en spiedde naar het gezicht van haar man, en dan kwam er een klein zorgenrim- peltje tussen haar ogen. Jacob Meulemans was een der grootste en meest ondernemende zakenlieden van de bollenstreek ge weest en had zijn zaak tot de eer ste plaats onder al haar concurren ten weten op te voeren. Hij aanbad zijn enige dochter, de vrolijke le venslustige Annelies, en het scheen dat er op heel de wereld geen ge lukkiger en voorspoediger mensen trio bestond dan de familie Meule mans. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2