Siaien Brabants Heem V Provinciale PLUIMVEE LANDBOUW Brieven uit srre landen. VOETBAL. Hei KORFBALSPEL 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 25 JULI 1952 3 m. w.v.o. i. de bereiding van de voor de leder industrie zo voorname synthetische looistoffen getoond en uitgelegd. Ieder toonde zich dan ook zeer en thousiast over de wijze waarop deze explicatie gegeven werd. Daarna werd nog de fabriek voor de berei ding van groene chroomvochten en poedervormige chroom-extracten, zoals Chromlauge en Chromosal be zichtigd. Hier werd de explicatie verzorgd door de leider van deze fabriek, Dr. Reiche. Tenslotte werd die. middag nog een bezoek gebracht aan de bichro- maatfabriek, waar uit het erts, dat over Rotterdam in Rijn-aken aan gevoerd wordt uit Zuid-Afrika, het natrium- en kaliumbichromaat ge maakt worden. Ook hier was de leiding in handen van een zeer be kwaam scheikundige, n.l. Dr. Gliss- mann, die met een zichtbaar ge noegen de vele vragen beantwoord de, die hem omtrent de productie wijze van deze stoffen gesteld wer den. Na afloop van de voor deze dag vastgestelde excursies werd een di ner aangeboden in het Casino dezer fabriek, waarbij een buitengewoon prettige stemming heerste en waar bij de jonge looiers in bepaalde ei genschappen toonden uit echt looi- ershout te zijn gesneden. Hierna werd naar Keulen gere den, waar de nacht in hotel Lenze werd doorgebracht. De volgende ochtend vertrok men reeds om 8 uur uit Keulen, zodat we om half negen weer present waren op het fabrieksterrein, waar men na een korte inleiding over de diverse pro ducten, die in de verschillende fa brieken gemaakt werden, tevens een overzicht kreeg van de grootte van dit bedrijf. Om enkele getallen te noemen om enige indruk te krij gen van de grootte van dit bedrijf, het volgende: het aantal employé's bedraagt rond 21000; het electrici- teits- en waterverbruik is groter dan in de stad Keulen met zijn 500.000 inwoners. De tweede dag werd verder be steed aan het bezichtigen van de pharmaceutische afdeling, waar we zagen hoe met de uiterst hygiëni sche voorzorgen de peniciline en andere pharmaceutica tot aspirine toe bereid werden in hypermoderne fabrieksruimten. Hier waren de modernste tablettier- en ampullen- vulmachines te zien. Na het bezoek aan deze pharma ceutische afdelingen werden nog bezocht de zwavelzuurfabtriek en de azo anilinekleurstoffenfabriek. Na bezichtiging dezer bedrijven werd nog een bedrijfsfilm getoond, waar men eerst goed een meer vol ledig beeld van dit enorme bedrijf kreeg. Het bezoek aan deze diverse fa brieken had een gunstige uitwer king gehad op de magen van de deelnemers, zodat de daarop vol gende maaltijd allen zeer goed be kwam. 's Middags werd nog een uitstapje gemaakt naar het recrea tie-oord der firma „Der Grosze Ledder", waar genoten werd van 't prachtige heuvellandschap. De sociale verzorging der Bayer geëmployeerden bleek ook hier weer zeer goed te zijn tegen mini male vergoedingen. Na afloop van dit uitstapje werd de terugreis weer per autobus ondernomen. Alle deelnemers waren voldaan over deze zeer geslaagde en zeer leerzame excursie. Een woord van dank aan allen die deze excursie mogelijk maakten en in zonderheid aan de vertegen woordiger dezer firma, de heer Ho- semans, voor de uitmuntende ver zorging dezer excursie. Rapport 2e kwartaal 1952 Gew. Arb. Bureau. GUNSTIGE ONTWIKKELING VAN DE ARBEIDSMARKT. Bij het einde van het 2e kwartaal 1952 was het aantal werkloze man nen 555 lager dan bij het begin van dit kwartaal. Op 30 Juni 1952 bedroeg het aan tal werkloze mannen namelijk 2179 tegen 2734 op 31 Maart 1952. Als gevolg van een opleving in de bedrijvigheid kwam deze daling gedurende de verslagperiode gelei delijk tot stand. Rayon Waalwijk. In het rayon Waalwijk nam de werkgelegenheid in de verslag periode verder toe. Deze gunstige ontwikkeling werd voornamelijk veroorzaakt door de oplopende bouwactiviteit en door de sterk toegenomen werkgelegen heid in de voor dit rayon belang rijke schoenindustrie. Ook de ove rige bedrijfstakken werden hierdoor in lichte mate beïnvloed. Als gevolg van bovenstaande daalde de werkloosheid van 414 tot 270 en liep het aantal wachtgelders tot een minimum terug. AGENDA. Waalwij ks Kamerorkest Van avond repetitie onder leiding van instructeur Plintsinga om 8 uur in achterzaal Hotel Verwiel. Volledige bezetting. AFDELING NOORD-BRABANT CENTRALE LAND- EN TUIN- BOU W -ONDERLINGE. Op 17 Juli 1952 werd te Breda in Ho tel „Het Wapen van Nassau" onder voorzitterschap van de heer J. P. Dek kers te Heerle (N.B.), de jaarlijkse alge mene ledenvergadering gehouden van de onderafdeling Noord-Brabant van de Centrale Land- en Tuinbouw-Onderlin- ge.. Aan het ter vergadering uitgebrach te verslag over het boekjaar 1951 ont lenen wij het volgende Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1951: 903. Door de leden werd in dit jaar f 5.997.100.verloond (vorig jaar 5.510.600.—)'. In 1951 werd aangifte gedaan van 547 ongevallen, waarvan 515 bedrijfsonge vallen in behandeling werden genomen. Voor 1950 waren deze getallen resp. 561 en 532. Met de leden kan worden afgerekend op 1.47 per 100.loon, benevens 1.50 per lid. Het verslag en financieel overzicht werden door de algemene ledenvergade ring goedgekeurd. De vergadering droeg een bijzonder karakter in verband met de omstandig heid, dat afscheid werd genomen van een aantal functionarissen, wier taak als gevolg van de reorganisatie in de uit- OOK DE OVERDIEPSE POLDERS WORDEN OPGEHEVEN. Dinsdag vergaderden de Provinciale Staten van Noord-Brabant, ter afhande ling van een agenda, die op meerdere punten nogal bespreking vergde. Onder meer stelden G.S. aan de orde het landelijk ontwikkelingsplan, naar aanleiding waarvan burgemeester Teijs- sen het financiële aspect van deze kwes tie nader belichtte. Volgens zijn mening was de basis prijs a 2.50 van industrie terrein een bezwaar voor het aantrekken van nieuwe industrie. Was hier geen compensatie mogelijk, vroeg hij; en G.S. antwoordden hier ontkennend op. Hoe wel zij hiermede niet wilden zeggen, dat het uitgesloten was, toestemming te ver lenen industrieterrein te verkopen be neden de kostprijs. De heer van Oers kwam op voor een hogere subsidie voor het rijwielplan van de Baronie, dan G.S. voorstelden. Nu zouden de gemeenten teveel moeten dra gen. Hij kreeg de toestemming van de voorzitter, dat er later gelegenheid zou zijn hierop terug te komen; nu was het zaak te zien hoever men het plan in dit stadium kon brengen. De heer Sassen vond in het voorstel tot toekenning van een subsidie aan de gemeente Rucphen voor het bouwrijp maken van grond een gelegenheid die per.in te gaan op de werkgelegenheids- politiek en hij vroeg zich o.m. af of het thans de tijd niet was 'n instituut in het leven te roepen dat de leningsmogelijk heden voor kleinere gemeenten kon ver gemakkelijken. G.S. zouden deze sug gestie eens onder ogen nemen. Het kampeervraagstuk was onderwerp van een langdurig debat. De heer Tasma was van mening, dat het artikel, waar bij verboden werd met 2 echtparen in 1 tent te slapen, of met 2 kinderen boven 12 jaar, het ontwerp ontsierde. G.S. hielden zich echter aan dit ontwerp, evenals de heer Sassen, die de mening van de K.V.P. weergaf. Deze laatste diende nog een amendement in, waarin hij voorstelde de leeftijdsgrens voor kin deren op 10 jaar te brengen; met 51 stemmen voor werd dit amendement aan vaard, terwijl ook het hele ontwerp werd aangenomen, met de stemmen van de P. v. d. A. tegen. Nogmaals bespraken de heren Schuur- mans, Coppens en Sassen de werkgele- genheidspolitiek; zo pleitten zij o.m. voor de uitbreiding van de Provinciale Com missie voor de werkgelegenheid en de Provinciale Raad voor de welvaart. In de najaarsvergadering zou men, aldus de voorzitter, met positieve voorstellen te dien aanzien komen; thans beraadden G.S. zich over de mogelijkheid het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, die voor al werden veroorzaakt door de groei van de bevolking. voering van de landbouwongevallenver- zekering een einde nam. Daarbij werden in het bijzonder gehuldigd de heren be stuursleden C. v. Dis, voorzitter, te Ou denbosch; J. P. Dekkers, secretaris, te Heerle; Fr. Hakkers D.Czn., te Wer kendam; D. Lankhuijzen Szn., te Raams- donksveer en C. Timmers te Dinteloord, alsmede de heren J. M. J. Potters te Steenbergen en H. van Arkel te Sleeu- wijk, welke laatste gedurende een reeks van jaren in een Plaatselijke Ongevallen- Commissie hun medewerking aan de Landbouw-Onderlinge hebben verleend. LANGSTRAAT MOET UIT ISOLEMENT. Toen het voorstel tot opheffing en reorganisatie van de Waterschappen in de Langstraat aan de orde kwam, hield het lid, de heer Kamp een vurig en gemotiveerd pleidooi tegen de ophef fing van de Overdiepse polders (onder Sprang-Capelle, Waspik en Raamsdonk) De heer Jansen, die ook evenals de heer Kamp zitting had in de waterschaps commissie bleek evenals de meerder heid der andere leden de zienswijze van de heer Kamp niet te delen. Dhr. Kamp diende een amendement in, dat met 34 6 stemmen werd verworpen. De heer Janssen noemde de Langstraat een gebied dat ontgonnen moest worden. Niet alleen moest men hier de periodieke overstromingen opheffen, maar de pol ders moesten ook bewoon- en begaan baar worden gemaakt en het waterpeil moest volkomen worden beheerst. Deze reorganisatie en ruilverkaveling was de eerste stap naar dit grote doel, en deze werken moesten bovendien worden be zien in het kader van de grote Biesbos plannen. De voorzitter eveneens betoog de dat het noodzakelijk was de Lang straat uit haar isolement te verlossen. De zitting nam het voorstel tot reor ganisatie en opheffing van de polders aan. Vandaag vertellen we U over ons bezoek aan de twee Deurne's. Ons eer ste reis ging naar Dr. de Beer, de vrien delijke Directeur van het folkloristisch museum te Deurne bij Antwerpen. Het prachtige kasteel „Sterckshof", schilder achtig gelegen in het unieke Rivierenhof, herbergt een schat van folkloristische resten uit onze Kempische gewesten. De 52 zalen kunnen niet alles herbergen, wat de nijvere Directeur met veel moei te wist bijeen te brengen en voor het nageslacht te redden. En wat deze ken ner-bij-uitstek mét zijn grandioze ambitie aan relikwieën van onze voorvaders kon opsporen, stelt hij met evenveel liefde beschikbaar om het dichter bij ons ge slacht van heden te brengen, opdat het Zijn voorgeslacht beter zou leren ken nen en waarderen. Voor zijn werk en gezindheid past hem hulde en dank! Van de niet op te sommen hoeveelheid aan verzameld materiaal viel onze keuze op een zestal grote panelen met hang- en sluitwerk (beslag), dat een hele zaal vult. Tot het kleinste stukje handsmeed werk is deze collectie een voortreffelijk bewijs van de makers. Onze kunstsme den en ambachtslieden (ook leerlingen!) kunnen hier prachtige voorbeelden vin den uit de 15e, 16e en 17e eeuw. Onze architecten en kunstenaars van het edele ambacht kunnen hier nieuwe concepties opdoen, die een aangename vernieuwing van de versiering onzer bouwwerken zouden kunnen voortbrengen. En dit al les zal men op Alphen's tentoonstelling (1017 Aug.) kunnen bewonderen, als tenminste, zoals we hopen, de douane geen al te grote moeilijkheden in de weg zal leggen. Zoals afgesproken, brachten we ook een bezoek aan dokter H. Wiegersma in Deurne N.Br.: een bekwaam medicus, doch tevens een zeer kunstzinnig en kunstminnend man met een fijngevoelige ziel. Zijn oprechtheid is zonder make-up; hij geeft zich zoals hij is en... „I like him as he is"! Of hij praat over zijn beroep, over zijn kunstliefhebberijen of over zijn prachtverzamelingen: hij weet je te boeien! Onze eerste kennismaking is om het vele dat wij bij hem hebben gezien en gehoord onvergetelijk gewor den. Met voldoening kregen wij van de de dokter de toezegging, dat we voor onze tentoonstelling een keur-represen- tatie van zijn uitgebreide collectie her- dersstokken, breischeien enz. ter beschik- COMPETITIE-INDELING SEIZOEN 1952—1953. 3e klasse B. Blauw-Geel '38 Cone. S.V.D. Gudok Hieronymus Heusden St. Mich.-Gestel O.J.C. Oss 1920 R.K.C. Uno Animo W.S.C. Zwaluw 3e klasse C. Baardwijk Boeimeer B.S.C. Dongen Hero R.W.B. Roosendaal S.C.O. VES 1935 Virtus Zierikzee 4e klasse D Haarsteeg Nieuwkuijk Raamsdonk R.K.D.V.C. Veerse Boys Vlijmense Boys Waspik Wit-Zwart R.K.J.V.V. Res, 3e klassei B. B.V.V. 4 Desk 2 G.V.V. 2 O.J.C. 2 O.D.C. 2 Hieronymus 2 R.K.C. 2 Top 2 St. M.-Gestel 2 W.S.C. 2 HET ZILVEREN SCHOEN- TOURNOOI. Als laatste krachtmeting voor de weer naderende competitie begint a.s. Zondag op het R.K.C.-terrein de strijd om de kostbare trophee de Zilveren Schoen Dit tournooi zal speciaal dit jaar in het middelpunt van de belang stelling staan, als we daarin ver tegenwoordigd zien de vier plaat selijke verenigingen Baardwijk, R.W.B.W.S.C. en R.K.C., waarbij van enig krachtsverschil geen sprake is, waarim dus deze vere nigingen hun allerbeste voetbalca paciteiten ten toon zullen moeten ■spreiden om in het bezit van de Zilveren Schoen te komen. Als verdere deelnemer noemen we dan R.K.D.V.C. uit Drunen, waarvan we ons de nek-aan-nek-race met R.W.B. nog herinneren uit de laat ste competitie. En last not least „Schijndel", welke vereniging ook hier ter plaatse met zoveel belang stelling is gevolgd en die tenslotte na felle strijd haar verloren plaats in de 2e klas weer innam. We zullen dus oude bekenden en rivalen uit de aanstaande competi tie tegen elkaar in het veld zien treden, waarbij elke vereniging afzonderlijk het zich tot een eer zal rekenen, wanneer zij haar con currente een nederlaag kan be zorgen. En wanneer dit gebeurt in een eerlijke, sportieve strijd, zal een bezoek aan het R.K.C.-terrein op de komende Zondagen een waar genot blijken. Gezien de momen tele verstandhoudingen tussen de verenigingen onderling, mogen we daaraan niet twijfelen. Deze week vond de loting plaats voor het programma, dat nu als volgt luidt Zondag 27 Juli BaardwijkR.W.B. om 2 uur. Zondag 3 Augustus R.K.D.V.C.—W.S.C. om 2.30 uur. SchijndelR.K.C. om 4.30 uur. Zondag 10 Augustus Demi-finale om 2.30 uur. king zullen krijgen. De bezoeker zal er zich met ons over kunnen verwonderen, welk een kunstsmaak onze eenvoudige Brabantse jongens van weleer wisten te uiten in hun versieringen, met welk een uitbeeldingsvaardigheid zij hun gevoel voor schoonheid en symmetrie in hun gebruiksvoorwerpen wisten vast te leg gen. Door deze veelzijdig verkregen mede werking, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn, moge onze Alphense tentoonstelling bijdragen tot ontwikkeling van de kunst zinnige aanleg van ons Brabantse volk. Mogen talloze Brabanders van stad en land door bewondering van het werk hunner voorouders tot de overtuiging komen, dat we met alle mogelijke zorg en toewijding de resten van onze Bra bantse cultuur moeten verzamelen en voor ons nageslacht bewaren. Ons slotartikel zal handelen over en kele onderafdelingen: een eigen collectie van 120.000 doodsprentjes met hun ge schiedenis vanaf 1700, de vorig jaar he laas te kort getoonde verzameling merk en sierlappen en enig beeldhouwwerk uit eigen omgeving. P. v. E. Afmattingswedstrijd om 2.30 uur op het neventerrein, terwijl om 5 uur de finale wordt verspeeld. Vermoedelijk zal op Zondag 27 Juli om 1 uur de voorwedstrijd plaats vinden aussen het 2e B-elf tal van de Jeugd van R.K.C., dat kampioen was in zijn afdeling en een B-elftal van R.K.T.V.V. uit Tilburg. Gezien het programma zal het aan spanning niet ontbreken, doch de hoofdgedachte, die hier tot uitdrukking moet komen is Sport in z'n ware betekenis 1 Laat ook het publiek doordron gen zijn van deze gedachte 1 Het is een wel zeer verheugend ver schijnsel, dat ook in onze omgeving de belangstelling voor de korfbalsport groeiende is en het aantal Langstraatse korfbalclubs gestadig toeneemt. Korfbal is een in Nederland sterk ontwikkelde en gegroeide sport en is na voetbal wel de meest beoefende veldsport. De grote betekenis van het korfbal- spel is niet in enkele regels uit te druk ken. We denken slechts aan de alzijdige lichaamsontwikkeling die het zijn be oefenaren schenkt. En dankorfbal is evenals voetbal een veldsport, die uitsluitend in het winterseizoen in ploeg- verband wordt beoefend. Juist dus in een seizoen, waarin het gevaar voor een algehele verwaarlozing van de lichame lijke ontwikkeling het grootst is. Daar naast weten zij, die de intrinsieke waar de en betekenis van de sport in het al gemeen hebben leren kennen, dat het spelen in ploegverband een grote karak- tervormende waarde heeft en in bijzon dere mate opwekt tot een sociale instel ling. Met name het gemengd deelnemen aan deze sport, evenzeer door meisjes als jongens bevordert het zo belangrijke so ciale gevoel niet weinig. We spraken in den beginne reeds over de alzijdige lichaamsontwikkeling die korfbal mogeijlk maakt. Aan deze li chaamsontwikkeling nu liggen alle ele menten ten grondslag. Men denke slechts aan het feit, dat de bal uitsluitend met de handen mag worden gespeeld en verder bijvoorbeeld aan het snelle star ten, rennen, plotseling stoppen, keren en wenden, springen, bukken, etc. Deze elementen komen voornamelijk bij korfbal het meest tot hun recht, meer dan bij welke andere willekeurige sport ook. Daarenboven berust het korfbalspel enkel en alleen op samenspel, zodat solo-acties practisch onuitvoerbaar zijn, daar men immers teneinde de bal te kun nen opbrengen (men mag er niet mee van z'n plaats lopen) gedwongen is tot een combinatie met zijn medespelers en speelsters. De zelfzucht van de speler, zich uitende in het alleen willen doen, hetgeen we vooral vaak bij voetbal con stateren, wordt hier dus aan banden gelegd, ofschoon de individualiteit van de speler toch volledig tot uiting kan komen. Iedere korfbalspeler dient dus terdege rekening te houden met z'n me despelers, daar anders succes ten enen male uitgesloten is. Deze speelwijze is van een niet te onderschatten importan tie, want ze schept onmiddellijk de voor waarde tot „teamwork", hetwelk uiter aard psychologisch bezien van eminente betekenis is. Een ander niet minder belangrijk punt in het korfbalspel is „snelheid". Zonder deze is de hoop op succes uiterst ge ring. Snelheid en behendigheid zijn fac toren die bij verschillende takken van sport, doch wel in zeer bijzondere mate bij korfbal, doorslaggevend zijn. Dit al les stelt natuurlijk hoge eisen aan de physieke (lichamelijke) capaciteiten der spelers en speelsters. Het spreekt haast vanzelf dat door het hoge tempo kleine botsingen niet steeds te vermijden zijn. Nochtans is het gevaar voor ernstige blessures, waaraan voetballers dikwijls bloot staan, bij korfballers zeer gering, ofschoon in het leren aanvaarden van een beetje pijn juist een sterke opvoe dende waarde ligt verborgen. Arie van Pas. Een belangstellend lezer van de pluimvee-rubriek vraagt mij, hoe hoog de temperatuur is, waarmede cie eieren worden uitgebroed. Een bevrucht ei ontwikkelt zich onder 103 a 104 graden Fahrenheit. Op welke manier de warmte ook aan het ei wordt gebracht, steeds volgt er ontwikkeling van de kiem b.v. in de broedmachine, onder de broedse kip, in het broednest, maar ook in de gewone leghokken waar veel kippen lopen. Het is dus nodig dat de eieren elke dag worden uit gehaald, als het warm is zelf twee- maai per dag. Ook in de winkel étalages, waar de volle zon op staat, is de temperatuur zó hoog, dat de eieren daar door de enorme hitte achter de ruiten enigszins aange- broed worden. Het is absoluut verkeerd dat kui kens bij kippen in de ren gedaan worden; zij zullen zeer slecht groei en, want ze komen nooit aan bod als er wat te smullen valt. De kip pen pikken alles voor hun neus weg en als ze iets bemachtigen kunnen, wordt 't hun nog afgenomen. Houd de kuikens dus altijd apart. En nu iets over de zitstokken voor de kuikens. Hiertegen wordt maar al te dikwijls gezondigd, het geen kan worden waargenomen door iedereen die wel eens kippen in handen of op zijn bord krijgt. Het borstbeen bij de kuikens bestaat grotendeels uit kraakbeen, dat eerst later door toevoer van een kalk- samenstelling in harde beenvorm overgaat. Gaan die kuikens nu zitten op die akelige dunne, dikwijls ronde zitstokken, welke men veelal bij kippenhouders aantreft, waarbij 't nog weke borstbeen op die stokken komt te rusten, dan zal hier een fer me deuk in komen, of het zal krom groeien. Hierdoor worden de in wendige organen in hun ontwikke ling beperkt en benadeelt dit hun legvermogen. Laat men de kuikens op de bo dem zitten, dan is dit ook niet goed. Ze zullen op en tegen elkaar krui pen, daardoor te veel warmte ont wikkelen, waardoor de kans op kou vatten en straks de snot aanmerke lijk vergroot worden. Om van het vervuilen door het in de mest ver blijven maar niet te spreken. Breng daarom in de kuikenver- blijven zitstokken aan, welke niet al te ver van de bodem verwijderd zijn, zodat het geen vliegenierstoe- ren vereist om ze te bereiken. Neem deze zitstokken in de vorm van z.g. schroten, in een breedte van 68 c.m. Laat daar de kuikens op rus ten, zodra ze 5 a 6 weken oud zijn. De zekerheid is er dat de nadelen, hierboven opgesomd, niet zullen be staan. Kuikens moeten afwisseling heb ben. Het zijn jonge wezens en die zijn allen gelijk. Een jonge hond en kat ravotten ook graag. Strooi wat zaad in haksel en geef ze spoedig een uitgerafelde grasplag. Jonge haantjes moet men apart zetten. Overal zitten die rakkers 't eerste bij, pikken de hennetjes het lekkerste voer, 'n verstrekt worm pje voor de snavel weg-, zijn altijd „haantje de voorste". Het is daarom in het belang van de hennetjes dat men zo gauw mogelijk de haantjes van de hennetjes scheidt, waarbij vooral de laatsten wel zullen varen. Kippenvriend. KALKBEMESTING. Voor een goede opbrengst is de e.an- wezigneid van kalk in ons bouw- en grasiand een belangrijke factor. Aan de kalktoestand van de grond, heelt men, toen bleek, hoe noodzakelijk een goede kaikbemesting is, wel de nodige-aan dacht besteed, maar dat daarnaast een goede magnesiabemesting vereist is, ver geet men al te vaak. Magnesia is voor het gewas en de bo dem evenzeer nodig als b.v. kali en fos- torzuur en speelt met kalk een grote rol Dij de opname van laatstgenoemde voe dingsstoffen. Jüij de granen neemt het gewas per oogst, per jaar en per H.A. ongeveer 12 kg. zuivere Magnesia uit de bodem; bij de wortelgewassen ongeveer 50 kg. iviagnesiumgebrek, dat zeer algemeen voorkomt, drukt de oogstopbrengsten aanzienlijk. Aangezien de plantenwortels niet in de bodem zoeken naar voedingsstoffen, maar alleen opnemen, wat zij terstond aanwezig vinden, moet men zorgen, dat de gewassen grotere hoeveelheden ter beschikking hebben en wel in de grootst mogelijke oplosbaarheid. Gelijkmatige verdeling van de magne- siakalkmeststof door de grond is daar om vereist. Men strooie, wanneer de bouwgrond droog is, bij voorkeur in de herfst. In een ander getijde is het echter in geen geval nadelig. Licht ineggen, direct na het strooien, verdient aanbeveling. Uit Nederlandse bodem, uit een groe ve te Winterswijk, worden hoog mag- nesiahoudende kalkmeststoffen gedolven, die onze Land- en Tuinbouw ruim schoots kunnen voorzien. Dit natuur product, een zeer zacht gesteente, Dolo miet genaamd, is een goede magnesia- kalkmeststof, welke tevens diverse spo renelementen bevat, als 'borium-man- gaan, koper enz. Goede resultaten be reikte men er o.a. mee door een kleine gift ervan aan de naweide te geven. Deze kalkmeststoffen bevatten 8 a 9 18 a 20 28 a 30 koolzure magnesium en respectievelijk 40 38 en 45 zuurbindende bestanddelen. Laat ieder dus, wanneer men zijn be mestingsplannen opmaakt, het belang van bemesting met magnesiakalk in het oog houden. TER INLEIDING, Het is eigenlijk niet nodig, dunkt ons, dat de redactie van een krant een re porter met een klinkende naam, naar de verre en vreemde landen stuurt om van daaruit te schrijven over die landen en de mensen die daar wonen en over wat hij er beleeft. Het is niet nodig, want overal waar ge ook komt, vindt ge Nederlanders, on dernemende Nederlanders in alle moge lijke hoedanigheden, die echter de band met het moederland niet willen en niet kunnen verbreken, en die schrijven; schrijven over dat land, dat zo geheel anders is dan Nederland. Schrijven over het leven, dat zo vreemd is en zo on wennig in het begin; en al schrijvende storten zij hun hart uit en spreken zij met die zij achterlieten en daarom is zo'n brief van meer waarde en echter ook dan van een correspondent die het beroepshalve schrijft. Het doet ons daarom deugd, dat wij het orgaan mogen zijn, door middel waarvan onze plaatsgenoot, onze ma troos le klasse Guus van Bladel, al de genen die hem kennen en al degenen die hem niet kennen, maar die belang stellen in Nieuw-Guinea, in de mensen en de dieren daar, in de taak van onze ma rine op die laatste toren van onze trotse burcht die eerst ons eilandenrijk was, van dat land zal vertellen. Guus zal hierover schrijven en hebt gij bepaalde verlangens omtrent deze corres pondentie, wilt gij vragen stellen of iets dergelijks, richt U tot ons en wij zullen voor die grote afstand overbruggen. Guus, ga je gang! Aan boord Hr. Ms. „Boeroe" NIEUW-GUINEA. Sorong, 10 Juli 1952. Het ligt in de bedoeling dat er regel matig in dit blad artikeltjes verschijnen over Nieuw Guinea en waarschijnlijk ook over Australië, die geschreven zijn door ondergetekende. Maar alvorens te beginnen lijkt het me beter om me eerst eens, als een be leefd jongmens, aan U voor te stellen. Mijn naam is Guus van Bladel, ik ben op 17-jarige leeftijd bij de Koninklijke Marine gekomen en zit nu reeds 9 maan den in de tropen. Toen ik in October 1951 op Schiphol in zo'n grote viermo torige Lockheed Constellation van de K.L.M. stapte, ging ik in de functie van schrijver der le klasse bij de Marine naar Nieuw Guinea. Voortaan zal ik ge regeld brieven schrijven, die gestuurd worden naar de redactie van dit blad, die ze zal plaatsen, en die zijn voor al m'n familieleden, vrienden, kennissen en de talrijke lezers van dit blad. Het zullen geen ingewikkelde, politieke klets praatjes worden, maar ik zal schrijven van m'n belevenissen, van de mensen en van m'n omgeving. U zult de jongens hier leren kennen met hun naar ouder liefde hunkerende harten, de fanatieken en de slappelingen, de gelukkigen en de ongelukkigen. Als in een zee met vele schonen vissen en monsterlijke gedroch ten leven wij hier allen met en voor el kaar. U zult Nieuw Guinea leren ken nen, zoals het misschien in niet één boek beschreven staat. U zult lezen van zwie pende zeeën, stikkende wouden, einde loze regens en moordende temperaturen. Van mensen, dieren en planten van wier bestaan velen van U niets afweten. Nieuw Guinea is het grote, onbekende land met de sluimerende oerkrachten en de fabelachtige rijkdom aan natuur schoon. Nieuw Guinea is het verre land. Ver van liefde en vreugde, van de pol ders en de heide. Ver van Waalwijk en van allen die mij lief zijn. Maar ook hier moeten wij zien te leven. En we leven ook. Anders, heel anders dan U zich voor kunt stellen. We leven met het einddoel Holland voor ogen. Holland, thuis, het onbetaalbare, het overheerlijke, het altijd bijblijvende gevoel van iets te bezitten, iets te hebben wat je gelukkig maakt en waar je voor vecht als het nodig mocht zijn. Want het is er heus nog niet zo slecht. En ook bestaat er nog het spreekwoord: Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Ik hoop niet dat U denkt dat ik heimwee heb. Maar ik weet zeker, dat U van al m'n ge schrijf niets snapt, als U zich niet reali seert wat het voor ons betekent om hier lJjj jaar te leven. Ik zal mijn best doen om U deelgenoot te maken van al m'n belevenissen, U van al het schoons te schrijven en proberen om U een beetje Nieuw Guinea-sfeer bij te'brengen. Hopende dat het in goede aarde valt en dat ik er velen een plezier mee doe, sluit ik dit eerste krabbeltje met de aller hartelijkste groeten voor U allen. Het beste en tot de volgende keer. GUUS VAN BLADEL.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3