-- Internationale Beurs voor SCHOENEN en LEDER DE LSHGSimi Waalwijkse en Langstraaise Courani DRUNEN ELSHOUT HEUSDEN Gemeenteraad GEERTRUIDENBERG Levendige stemming op de HOE GOED MEN OP DE HOOGTE IS VRIJDAG 25 JULI 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHD W HEI ZEIDEN Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1872 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No. 60 Abonnement: 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Een overzichtsfoto der Schoenen- en Lederbeurs. DE BELANGSTELLING UIT BINNEN- EN BUITENLAND IS NIET ALLEEN GROOT, MAAR OOK ZELFS VRIJ KOOPLUSTIG Brengt ge een bezoek aan de grote internationale Beurs voor Leder, Schoenen, Lederwaren en aanverwante branches, die van 21—25 Juli in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht gehouden wordt dan valt U, na de keurige inrichting van het geheel en van de vele stands, op de levendige belangstelling die er blijkt te be staan, vooral voor leder, schoenen en machines. Wij hebben aanvankelijk stemmen gehoord, die het tijdstip voor deze beurs niet juist gekozen achtten, of die de toestand in de schoen- en lederindustrie in 't algemeen niet geschikt achtten voor het organiseren van een beurs, thans op deze grote Utrechtse beurs hebben wij geluiden gehoord, die heel wat optimistischer klinken, geluiden, die, de min of meer pessimistische verwach tingen, tegenspreken. DE OFFICIËLE OPENING. Maandagmorgen om 11 uur had onder grote belangstelling uit de kringen van de binnen- en buiten landse industrie, die er was voor dit plechtige moment, want men had onofficieel de poorten al eer der opengezet en er werden reeds drukke zaken gedaan, de officiële opening plaats. De Voorzitter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, Mr. W. H. Foc- kema Andeae, constateerde met voldoening de grote belangstelling waarin deze beurs zich van het be gin af aan had mogen verheugen, terwijl het hem eveneens veel ge noegen deed de burgemeesters uit de plaatsen waar de schoen- en lederindustrie was gevestigd, te mogen begroeten. De Voorzitter van de Stichting „Interleder", de heer A. Mannaerts, toonde zich zeer erkentelijk voor het feit, dat door deze beurs tege moet was gekomen aan een ver langen, dat al sinds vele jaren in vakkringen bestond, terwijl hij ook de gunstige omstandigheden rele veerde, waaronder deze eerste in ternationale beurs werd gehouden. De burgemeester van Utrecht, Jhr. Mr. de Ranitz, die tenslotte het woord voerde, toonde zich voldaan over het feit, dat deze beurs ge houden werd in het zo gunstig en zo centraal gelegen Utrecht. Hij noemde de Nederlandse schoen- en lederindustrie een dynamisch, vi taal en typisch Nederlands bedrijf. Dynamisch, omdat deze industrie zich ondanks de tegenslag van de laatste jaren, had weten te hand haven. Toen hij tot slot de stad Utrecht aanbeval als plaats van vestiging voor de op te richten Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Le derindustrie, sloeg hij wel zeer de plank mis. ORDERS UIT ALLE WINDSTREKEN. Intensief is er voor deze beurs, zowel in binnen- als in buitenland, propaganda gemaakt; U hebt kun nen lezen in de diverse landelijke en gewestelijke bladen, in de vak pers ook, hoe prominente figuren uit de schoery- en lederindustrie hun zienswijze hebben gegeven op de huidige toestand. En die zienswijze was over het algemeen niet somber. Zo verklaar de de heer Mr B. J. M. v. Spaen- donck, secretaris van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikan ten: De ontwikkeling van de gang van zaken in 1952 geeft mij aan leiding vost te stellen, dat de Korea- affaire thans als geliquideerd kan worden beschouwd. Er is een ge zond krachtig herstel ingetreden. De overtollige voorraden zijn ge ruimd er wordt in de winkels be hoorlijk verkocht volgens on langs gepubliceerde gegevens lag de parenomzet in Mei 1952 23 hoger dan in Mei 1951 en' de schoenindustrie heeft dan ook in de afgelopen maanden op een al leszins behoorlijk peil kunnen draaien. Dit neemt niet weg, dat men ook dit jaar wel weer met de onvermijdelijke seizoensinzinking te maken heeft, doch deze is ge lukkig dit jaar belangrijk later in getreden dan men op grond van de normale gang van zaken had ver wacht. Een belangrijk element in deze ontwikkeling is, dat het ver trouwen in de markt is terugge keerd. De huidenprijzen die het vorig jaar alsmaar afbrokkelden, vertonen sinds enige tijd een vaste tendenz en de laatste veilingen in Parijs gaven voor kalfsvellen zelfs stijgingen te zien met 10 tot 20 Er is over het geheel genomen alle aanleiding de verdere ontwikkeling van de situatie in de schoenindu strie met een gezond optimisme te gemoet te zien. Tot zover de mening van de heer van Spaendonck. En ook ten aan zien van de lederindustrie werd verklaard, dat dank zij de stabili satie van de prijzen der grond stoffen en eindproducten, welke zich heeft voltrokken, de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. Toen wij de beurs bezochten, daar rondwandelden, onze ogen de kost gaven en hier en daar eens informeerden, bleken de boven uit gesproken verwachtingen alleszins gerechtvaardigd, behalve in de le- derwarenbranche, voor welke be drijfstak dit tijdstip erg ongunstig is en die meer zijn heil zal vinden in de komende Najaarsbeurs, hoorden we nergens uitgesproken sombere geluiden. Mogelijk waren er die wel te beluisteren, maar over het algemeen was men in de leder-, in de schoenen-, in de ma chines- en fourniturenstands zeer goed geluimd. Het mooie van een dergelijke vakbeurs is wel, dat ge er bijna zeker van kunt zijn, dat alle be langstelling die ge waarneemt, werkelijk belangstelling is van vakmensen. Op een jaarbeurs lo pen er zovelen rond, die zo maar 'ns komen kijken hier integendeel, heerst een heel andere stemming, die echter niet minder prettig is. Wij vernamen ook dat de buiten landse belangstelling, vooral op de eerste dag, zo groot was 460 za kenlui vertegenwoordigden 12 lan den vooraan stond België, waar het Maandag nationale feestdag was. Dan volgde West-Duitsland, verder Pakistan, Uruguay, Zuid- Afrika, Amerika, enz. En die bui tenlandse zakenlui toonden een kooplustige belangstelling voor het Nederlandse product. Zo sloot Amerika het eerste uur al een proeforder voor tuigleder af ter waarde van 5000 dollar. 456 FIRMA'S VERTEGENWOORDIGD 456 Firma's zijn op deze beurs vertegenwoordigd. Zij zijn afkom stig uit 17 landen 256 uit Neder land, 107 uit West-Duitsland, 24 uit Engeland, 19 uit België, 10 uit Ita lië, 7 uit Frankrijk, 7 uit de Ver- Biij de officiële opening van de Internationale Schoen- en Lederbeurs te Utrecht, werd o.m. het woord gevoerd door de burgemeester van Utrecht, jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, die het bestond te verklaren, dat hij vernomen had van plannen tot oprichting van een Middelbare V akschool voor de Schoen- en Lederin dustrie hij beval zijn stad als plaats van vestiging voor deze school aan. Gelukkig kon onze bur gemeester, die de officiële opening meemaakte, zijn Utrechtse collega spoedig uit de droom helpen en hem er van op de hoogte stellen, dat er geen sprake is van een in oprichting zijnde Middelbare Vakschool voor de Schoen en Lederindustrie, maar dat deze vakschool sedert 38 ja ren te Waalwijk bestaat en al sedert enige jaren „mid delbaar" is geworden. Zo ziet men weer hoe men in kringen buiten onze in dustrie en buiten de schoen en lederstreek op de hoogte is van deze industrie en wat daaraan vastzit en verwant is. Hetgeen ook gedemon streerd wordt door het feit, dat verschillende bladen zo maar klakkeloos deze verre gaande vergissing in hun ko lommen opnamen. NIEUWE PRODUCTEN. enigde Staten, 5 uit Denemarken, Oost-Duitsland en Oostenrijk, 4 uit Zwitserland, 2 uit Ierland, Luxem burg en Zweden en 1 uit Finland, Spanje en Tsjecho-Slowakije. Voor deze beurs, welke in om vang de bekende „Salon du Cuir" te Parijs overtreft, zijn alle par terre-ruimten van de Jaarbeursge bouwen en -hallen op het Vreden- burg, benevens de gaanderij in de Beatrixhal met een totale nuttige expositie-oppervlakte van ca. 5000 m2 gereserveerd. En de Utrechtse architect G. Rietveld, aan wie de inrichting van de beurs werd op gedragen, is er in geslaagd deze grote oppervlakte te vullen met een fraai en harmonisch geheel van standopbouw en standinrich ting, zodat ook het uiterlijke aan zien va ndeze internationale beurs volkomen verantwoord is. Het is voor ons natuurlijk on doenlijk een overzicht te geven van alles wat er op deze beurs is te Zien, van al de noviteiten die wor den aangeprezen en van alle ver beteringen die zijn aangebracht aan fournituren ,aan machines enz. enz. Laat ons ten deze volstaan met uit de speciale lijst van novi teiten die ons werd verschaft, die namen te lichten, die bedrijven uit onze directe omgeving vertegen woordigen Zo brengt J. Kemmeren en Zo nen uit Kaatsheuvel een nieuwe serie damesschoenen, waarin geen enkele spijker is verwerkt. De fa bricage berust op het california- Systeem, echter aangevuld met een neus en hielstijf (contrefort), zo dat geen verschil meer bestaat met een normaal gezwikte schoen. De schoen is buitengewoon buigzaam. De fa. Kerst en Oerlemans uit Capelle trekt de aandacht, ook op de exportmarkt, met een nieuwe skischoen, die is vervaardigd van origineel Zwitsers juchtleder, dat uitermate geschikt is gebleken voor sportief waterdicht schoeisel. De firma Van der Putten uit Drunen exposeert luxe dames schoeisel en avond- en gelegen heidsschoeisel, dat geheel met de hand is vervaardigd van speciale leersoorten, die zich lenen voor buigzaam schoeisel, waaraan hoge eisen worden gesteld. Dan werd onze aandacht nog ge trokken door de juchtlederen met vacht gevoerde bottines van de Wed. C. Steenbergen uit Kaatsheu vel. Opzienbarend is ook het nieuwe zool- en hakmateriaal dat onder de naam „Porêpe" door de fa. Vincent Weijers te Waalwijk uit Duitsland wordt geïmporteerd. De fa. Alfons Roxs te Waalwijk exposeert een uit Italië geïmpor teerde vibramzool, - die voor 95 is vervaardigd uit pararubber. Deze fa. voert uit Duitsland ook nieuwe modellen cambreurs in en stalen veren en uit Italië een aan tal nieuwe leesten, de z.g. F.F.- leesten, die een nieuwe pasvorm introduceren. Op het gebied van de leerlooierij kunnen wij melding maken van het feit, dat door de lederfabriek L. Mombers te Waalwijk naast zooi- leder thans ook liezen en halzen als tuigleder voor de schoen- en lederwarenindustrie in tal van kleurenvariaties in productie wor den genomen. Wij menen dat ook andere fabrie ken ter plaatse dit artikel reeds lang vervaardigen. Terwijl tenslotte ook de nieuwe hakkenschuurmachine en 't stanz- mes twee in één van de fa. F. van Wees en Zonen uit Waalwijk zeer de aandacht trekken. Dit waren zo enkele noviteiten, waar men onze aandacht op ves tigde en die wij onze lezers niet wilden onthouden, maar daarnaast hebben wij ook al die prachtige andere stands gezien, waarin de Langstraat was vertegenwoordigd op deze internationale Beurs en terecht schreef een der kranten dezer dagen, dat het Brabants op deze beurs eigenlijk de voertaal is. Men hoort veel talen spreken de dag dat wij er waren, dachten we inderdaad dat we op de Köllner of Leipziger Messe waren, want ook Duitsland heeft veel vertegen woordigers, zowel onder de deel nemers als de belangstellenden maar steeds toch overheerst het Wolks en vooral het Ketsheuvels en het doet iemand goed zijn plaats genoten in dit internationale han- delsmillieu de grootste plaatsen en de belangrijkste posities te zien in nemen. We kunnen nu we dit schrijven, al moeilijk vaststellen of deze beurs in zijn geheel een succes ge worden is, hoewel onze twijfel hieraan zeer gering is. De eerste dagen echter zijn bijzonder ge slaagd en droegen bij, het beeld dat schoen- en lederindustrie bo den, gunstiger te maken, of besten digden op z'n minst de vrij gunsti ge toestand waarin beide indu strieën zich bevinden.. Wat iedere bezoeker zal opval len is zeer zeker 't feit, dat het schoenen- en ledercentrum Waal wijk ditmaal zo matig is vertegen woordigd. Naar men ons van be voegde zijde mededeelde is dit te wijten aan het feit dat men zich hier niet kon verenigen met de ge kozen data, die men niet in het be lang van de schoen- en lederindus trie achtte. We mogen vertrouwen dat deze bezwaren in de toekomst zijn ver vallen. GOEDE KANS VOOR STEVENSON. Uit de voortgezette bijeenkomst van de democratische partijconventie te Chi cago blijkt, dat gouverneur Stevenson een goede kans maakt om democratisch candidaat te worden. 20.275 UIT DE NAT. WONINGBOUW. i Woensdagavond kwam de raad j van Geertruidenberg in openbare vergadering bijeen Het hoofdpunt was de benoe- j ming van een chauffeur-werkman i in vaste dienst. Dit gebeurde zon der dat er veel over gepraat werd. De voorzitter deelde mee dat twee losse arbeiders ontslagen zouden worden. De raad koos met 6 stem men nummer 2 van de voordracht A. Pruijsten uit Dordrecht. Num mer 1, J. H. Broeders uit Geertrui denberg, kreeg 5 stemmen. Op voorstel van B. en W. werd aan de PNEM een perceeltje grond in de Zoutmanstraat voor de bouw van een transformatorhuisje ver kocht voor de prijs van ƒ1.per m2. Een wijziging van de begroting van de Godshuizen, nodig vanwe ge een bijdrage die de Godshuizen wilden geven in de aanschaffing van een bestralingstoestel voor het Gasthuis. De prijs hiervan zou 2600 bedragen, terwijl jaarlijks een bedrag van 600 nodig was voor lampen. De Godshuizen had den een bijdrage ineens toegezegd van 100Ö, af te schrijven in 5 jaar. Overtuigd van het nut van een dergelijk appartaat, ging de raad met de begrotingswijziging accoord. Bij de behandeling van de inge komen stukken deelde de voorzit ter mee dat de gemeente nog 200 had gekregen uit de Nat. Woning bouwleningen, zodat het totale be drag 20.275 was geworden. Voorts was er een mededeling dat burgemeester Bianchi met in gang van 1 Juli herbenoemd was. Op een verzoek om ontheffing van schoolgeld werd op voorstel van B. en W. gunstig beschikt. Het laatste punt, betreffende sa larisregeling van het gemeenteper- soneel, stond op de agenda naar aanleiding van het voorstel van de heer Zijlmans, om ook de gemeen, te-arbeiders salarisverhoging te geven. Aan de bonden*was advies gevraagd. De Christelijke Bond was met het voorstel accoord gegaan, maar de Kath Bond stelde voor een wijziging aan te brengen, waardoor hun loon niet boven het vastgestelde niveau zou komen, maar toch gunstiger. De raad be sloot het in de vorige vergadering genomen besluit volgens het advies van de KAB te wijzigen. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Boxtel naar de ambts woning. De voorzitter zou er naar informeren. De heer Van Alphen vroeg hoe het stond met de aankoop van gronden van Allard voor de indu strialisatie. De voorzitter ant woordde dat deze nog steeds te koop waren voor 1.— per m2. Op voorstel van de heer Hartong werd toen besloten een laatste brief te sturen met de mededeling dat dit te duur was, een tegenbod te doen (nog nader vast te stel len) waarover binnen 14 dagen beslist zou moeten worden, en dan tot onteigening over te gaan. Op een andere vraag van de heer Van Alphen deelde de voorzitter mee dat waarschijnlijk Vrijdag de beslissing zou vallen over de hui zen aan de haven Voorts bracht de heer Van Al phen het verzoek van de markt kooplieden over om de markt van 15 Augustus op Donderdag daar voor te houden. Op voorstel van B. en W. werd toen de verordening in die zin gewijzigd dat op alge meen christelijke feestdagen en op feestdagen die in Geertruidenberg als Zondag worden gevierd, de markt zou worden gehouden in de middag van de laatste werkdag daaraan voorafgaande. De heer Harfong vroeg of de oude brandspuit gereviseerd zou worden, wat de voorzitter beves tigde. Verder deelde de heer Hartong mee dat de fa. Coppe-v. d. Schuit die de dienst AmsterdamTilburg onderhield, a.s. Zaterdag die dienst zou staken. De heer Har tong achtte dit een grote tegenslag voor de industrie. De fa. Winkel Oomen zou echter de dienst overnemen, maar niet aan de an- ;dere kant van het water meren, Wegens de hoge kosten. Aan deze kant aanleggen was oenmog'elijk. Daarom achtte de heer Hartong het noodzakelijk dat de kade werd herzien en er plannen gemaakt werden om deze in orde te bren gen. Toen de voorzitter opmerkte dat daar geen geld voor was, zei de heer Hartong dat dan toch een ontwerp gemaakt kon worden. Dan wist men tenminste iets van de kosten. Daar verder niemand iets te vragen had, sloot de voorzitter de openbare vergadering en ging de raad over tot vertrouwelijke be sprekingen ANJERDAG. Naar wij vernemen zal de jaarlijkse Anjerdag dit jaar gehouden worden op 17 Aug. a.s. Het ligt in de bedoeling die dag een sportmiddag te organiseren, terwijl des avonds concerten zullen wor den gegeven. AUTO-ZEGENING. A.s. Zondag, op het feest Van Sint Christoffel, zal na de Hoogmis voor het gemeentehuis de jaarlijkse auto-zegening plaats vinden. PRIJZEN-COMMISSIE. T.s. Dinsdag 29 Juli zal ten gemeen tehuize de plaatselijke prijzencommissie door de E.A. heer Burgemeester Snels officieel worden geïnstalleerd. Hierbij zal ook tegenwoordig zijn de contact-ambtenaar van het Min. van Economische Zaken de heer van Ouden- huizefi. MIDDENSTANDS-ZOMERFEEST. Ook de Middenstand van Drunen zal a.s. Zondag vertegenwoordigd zijn op het Middenstands-zomerfeest, dat tot besluit van het gouden bestaansfeest te Heeswijk wordt gehouden. Zij die a.s. Zondag hieraan nog wen sen deel te nemen, kunnen zich tot 25 Juli opgeven bij Th. Wagemakers, Sta tionsstraat 23, Drunen. WINKELSLUITINGSWET, Per 1 Oct. a.s. treedt de nieuwe Win kelsluitingswet in werking. Ten einde het gemeentebestuur een gedegen advies te kunnen uitbrengen, zal de Winke liersvereniging binnenkort een vergade ring beleggen. CONCERT. De R.K. Harmonie Beatrix is voorne mens om op een van de Zondagen in Augustus op het kampeerterrein een concert te geven. Vermoedelijk zal dit gebeuren op 10 Aug. a.s. GENOVEVA-GILDE. Het Genoveva-gilde alhier heeft op het tournooi te Tilburg goed succes ge had, door aldaar de eerste prijs te be halen. ANJERDAG. De Anjerdag zal alhier gehouden worden op 17 Augustus; de middag wordt gewijd aan sport en athletiek, terwijl ook een volleybalwedstrijd wordt gehouden en de O.L.V. Schuts na een rondwandeling een demonstratie in het vendelzwaaien zal geven. Des avonds muziek en zang. Voor de organisatie van een en ander werden verschillende commissies be noemd, nl. een voor sport, een voor mu ziek, een voor de collecte en een voor de kaartenverkoop. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heusden op 29 Juli 1952 des avonds acht uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen van de vergadering van 20 Mei 1952. 3. Mededeling ingekomen stukken. 4. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot wijziging van de alge mene politieverordening. 5. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot vaststelling van een ver ordening, regelende de toekenning van wachtgeld aan eervol ontslagen ambte naren der gemeente. 6. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot vaststelling van a. een verordening, als bedoeld in art. 3 lid 3 der Winkelsluitingswet (koopavond), b. een verordening, als bedoeld in art. 11, lid 1 (afwijkende regeling aan wijzing aantal dagen, waarop de artt. 2 en 8 der wet en art. 1 van de i.g. art. 4 der wet vastgestelde verordening, niet gelden, c. een verordening, als bedoeld in art. 4, lid 1 (halve dagsluiting), d. een verordening, als bedoeld in art. 11, lid 2 (afwijkende regeling voor kapperswinkels 7. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven, enz. voor het O.L. onderwijs en tot vaststelling van de uit keringen, de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven en het ver schil tussen de uitkeringen en de ver goedingen ten behoeve van het Bijz. la ger onderwijs, over 1951. 8. Rekening Godshuizen en Burger lijk Armbestuur te 'Herpt over 1951. 9. Voorstel van Burgemeester en

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5