i Waalwijkse en Langstraaise Courant DE BESCHERMING BEVOLKING SN KRING NOORD-BRABANT 3 Wijde Wereld Rumoer in het nabije Oosten UIT DE MAANDAG 28 JULI 1952. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO UI HEI ZUIDEN -1. - Bureaux GROTESTRAAT 295, WAALWIJS TEL. 2621 OPGERICHT 1878 SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL. TEL. 2121 75e JAARGANG No, 61 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentie-prijs 10 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO" Het beschermingsplan zoals dai voor onze omge ving is uitgewerkt Allerwege werkt men de laatste tijd aan de opbouw van de burgerlijke verdediging; dat wil zeggen de be scherming van het leven en de be zittingen van de burgerbevolking in geval van oorlog. De oorlogvoering heeft zich nu een maal zodanig ontwikkeld, dat ook het leven en de bezittingen van de burgers niet worden ontzien; men kent de demoraliserende kracht van bombardementen op open steden en dit is een belangrijke factor ge worden in de moderne oorlogsvoe ring. Hiertegen wil men in Nederland een machtig beschermingsapparaat opbouwen; een apparaat dat niet de bedoeling heeft een gewa pende afweer te vormen, maar dat zal gebruikt worden om de ge volgen van zulk een oorlogsvoering tot een minimum te beperken en om grote rampen te voorkomen. Om dit apparaat de nodige soe pelheid en daadwerkelijke bruik baarheid te geven, heeft men ge heel het land in kringen verdeeld; daar zijn de grote gemeenten en de gemeenten met bedrijven van vi taal belang en met oorlogsindustrie die een kring op zich vormen, de zgn. A-gemeenten, terwijl de ove rige, de zgn. B-gemeenten in krin gen zijn samengevat. Zo kent men in Noord-Brabant 7 A-gemeenten, te weten Eindho ven, Helmond, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda, Roosendaal en Ber gen op Zoom; de overige gemeen ten zijn verdeeld in 6 kringen, waarvan kring Midden-Brabant. (Brabant 3) voor ons van belang is. Deze kring omvat 17 gemeenten met in totaal 112.991 inwoners en een oppervlakte van 51.677 ha., en omvat het gebied dat wordt be grensd door de gemeenten Heus- den, Drunen, Oisterwijk, Baarle- Nassau, Gilze Rijen, Dongen en Waspik. De Kring Brabant 3 wordt dan weer onderverdeeld in vier rayons, waarvan het vierde de gemeenten Waspik, Sprang-Capelle, Loon op Zand, Drunen, Heusden en Waal wijk omvat; Waalwijk is als zgn. C.B.B.-gemeente aangewezen; hier zetelt de rayonverbindingspost ten gemeentehuize. KRINGRAAD VAN BURGE MEESTERS. De leiding van de Kring berust bij de Kringraad van burgemees ters, die zowel het gezag uitoefent, als het bevel voert en verantwoor delijk is voor het algemeen beleid, ook t.a.v. de technische uitvoering daarvan. De burgemeesters worden vertegenwoordigd door een als da gelijks bestuur optredend werk comité, dat als volgt is samenge steld Voorz.: Dr. J. C. M. Sweens, bur gemeester van Dongen; Secretaris: de burgemeester van Oisterwijk; Leden: Mr. E. L. M. van Mierlo, burgemeester van Gilze-Rijen; J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waalwijk en A. Smit, burgemeester van Spr.- Capelle. Als uitvoerend orgaan fungeert het Kring-commando met aan het hoofd het Kring Hoofd Bescherming Bevolking, en verder bestaande uit adviseurs voor de Brandweer, de Geneeskundige Dienst, de Opruim en Reddingsdienst, Sociale Verzor ging en Politie. Dit Kring-commando bestaat uit de volgende heren: Kring Hoofd: de kolonel der Ar tillerie b.d. F. Rietveld. Commandant Brandweer: G. J. A. Spit, Dir. Gemeentewerken Ois terwijk; Commandant Geneesk. Dienst: Dr. B. Schrader, Oisterwijk; Commandant Opruim- en Red dingsdienst: J. v. Esch, architect, Oisterwijk; Commandant Soc. Verzorging: Dr. F. C. Spierings, arts, Oisterwijk; Commandant Politie: J. H. P. Hoog-Antink, Inspecteur van Poli tie te Waalwijk. De vier rayons waarin de Kring Brabant 3 was onderverdeeld, wor den weer verdeeld in sectoren, in totaal 13. Rayon vier is verdeeld in 4 sec toren, te weten Waalwijk, Drunen, Waspik en Kaatsheuvel; in de ge meentehuizen van elk dezer vier plaatsen is de sectorverbindingspost ondergebracht. TAAK VAN DE COMMANDANTEN. Indien nu de bebouwde kom van een gemeente beschoten of gebom bardeerd zou worden, gelasten de commandanten van Dienst in die plaats de inzet van het plaatselijke potentiëel. Voor wat betreft de sec tor geschiedt de inzet van het aan wezige materieel op last van de be trokken sector-commandant. Beide zijn echter verplicht direct hun naast hogere commandant, (dus de plaatselijke commandant de sector commandant, en de sectorcomman dant de rayon-commandant) te be richten, evenals de betrokken bur gemeesters. De rayon-commandant geeft het bericht van het bombar dement of de beschieting door aan de Kring-commandant. Indien men in een bepaalde sec tor versterking van een of andere dienst, hetzij geneeskundige dienst, brandweer etc. nodig heeft, vraagt de sector-commandant deze aan de rayon-commandant, die over het in zijn rayon aanwezige potentiëel kan beschikken tot 75% van het voor handen zijnde materiëel en perso neel; 25% blijft namelijk ter be schikking van de Kring-comman dant ten einde te voorkomen dat het gehele potentiëel van een rayon zonder voorkennis van het Kring commando wordt ingezet. Hulpver lening van rayons onderling en bui ten de Kring, wordt door de Kring- comrnandant geregeld. Zo zien wij dus dat: le. direct op de melding plaatselijk kan worden gereageerd; 2e. een snelle inzet in sectorverband mogelijk is; 3e. snel le hulp in rayonverband mogelijk is en tenslotte dat interrayonale hulpverlening eveneens snel kan geschieden. Bij dit alles is men uitgegaan van het principe dat de beleids-instan- tie (het college van burgemeesters) de bevoegdheden in routine-zaken aan het technische- uitvoeringsor gaan het Kringhoofd delegeert, ook de bevoegdheid, zich in ge vallen van hulpverlening en der gelijke rechtstreeks met hoger ge zag in verbind te stellen; onder de verplichting echter voortdurend melding te doen van alle ontwik kelingen en onder voorbehoud dat de leiding weer overgenomen wordt door de Kringraad, wanneer daar toe dringend aanleiding bestaat. Op deze basis en volgens dit schema zal dus de burgerlijke ver dediging in onze omgeving en in geheel ons vaderland opgebouwd worden. Moge men er in slagen een apparaat te verkrijgen dat de groot ste waarborgen biedt voor de per soonlijke veiligheid van de burgers. Laten we echter van de andere kant hopen dat dit apparaat nooit in werking zal behoeven te treden, tenzij voor een oefening, zoals vo rige week in Kaatsheuvel, waar be wezen werd dat de brandweer in dit verband al een heel eind op de goede weg is. Zowel Egypte als Perzië heeft de laatste weken een opzienbarende poli tieke ontwikkeling doorgemaakt. Leek de wending in de gang van zaken in Perzië op een gegeven moment veel op revolutie, in Egypte was het er een, zij het een onbloedige. In Teheran zijn meer slachtoffers gevallen dan in Cairo en misschien is daaraan niet geheel vreemd het feit dat het karakter van beide om wentelingen aanmerkelijk verschilde. De Sjah van Perzië zat in de persoon van de fanatieke Mossadeq te kijken met een zeer machtig premier, die zich nog meer macht wenste toe te eigenen door zich meester te maken van de porte feuille van oorlog. Mossadeq, ondanks zijn hysterie, slim en bewust van zijn grote aanhang, nam ontslag. Zijn tegen standers in het parlement kozen Gha- vam, die ook al vroeger aan de rege ring was geweest en de Sjah keurde dit goed. De aanhangers van Mossadeq wa ren niet in het parlement verschenen, maar daarbuiten veroorzaakten ze een volksoproer, dat een aantal slachtoffers kostte en de Sjah in een uiterst moei lijke positie bracht. Het rijk van Gha- vam was dan ook niet van lange duur. Hij moest op zijn beurt aftreden en het parlement koos nu even vrolijk Mossa deq weer tot premier. Voor de Sjah zat er niet veel anders op dan ook hierin toe te stemmen en te buigen voor de wil van „het volk". Mossadeq zit weer hoog te paard en heeft nu ook de macht over het leger gekregen in de vorm van de portefeuille van oorlog. Mossadeq is nu praktisch oppermach tig. Hij heeft duidelijk gemaakt dat hij de eens verworven positie niet zo maar wenst prijs te geven. Volgens de wer king van een merkwaardige psychologi sche wet mag hij zich bovendien ver heugen in de gunst van het volk, blijk baar meer dan de Sjah, die eigenlijk het kind van de rekening is geworden. Zijn positie was al niet buitengewoon sterk en is door deze gang van zaken nog meer geschokt. Overigens maakt hij hierbij niet de indruk van het formaat te zijn dat men van een staatshoofd ver wacht: door de kracht van zijn persoon lijkheid boven de partijen te staan. Hij is integendeel weinig meer dan de speel bal van de partijpolitiek. Evenmin maakt het parlement een grootse indruk: er wordt een volkomen opportunistische politiek gevoerd, anders zou het niet voorkomen dat binnen enkele etmalen Mossadeq wordt geaccepteerd, Verwor pen en weer geaccepteerd. Op die ma nier is het voor een fanatieke en in zijn genre krachtige persoonlijkheid een klein kunstje de macht geheel aan zich te trekken. Dat daardoor de regerings vorm hard in de richting van dictatuur gaat, schijnt minder te deren. Of mis schien moet men er eerst de zegeningen van ondervonden hebben eer de weer zin er tegen opkomt. Van heel ander karakter is de staats greep van generaal Naguib in Caïro. Ze heeft ook een veel diepere ondergrond. De vele kabinetswisselingen van de laatste jaren, maar vooral van de laat ste week zijn er symptomen van. De snelle opeenvolging van regeringen is geen gevolg van politieke onenigheid tussen regering en parlement zoals dat gewoonlijk is maar van belangen strijd tussen verschillende partijen die elkaar de macht betwisten. Daar zijn koning Faroek, het hof, de Wafdpartij, de grootste en machtigste, en daartegen over het leger. In de onderlinge strijd tussen deze partijen speelt de verhou ding tot Engeland geen rol. Het gaat om minder principiële kwesties, want in Egypte schijnt de corruptie nog een grote .rol te spelen. Koning Faroek heeft grote macht, terwijl daarnaast het hof ook een belangrijke rol speelt in de bin nenlandse politiek. De Wafdpartij is de partij van het extreem nationalisme en heeft daardoor een grote greep op het Egyptische volk. Er is al meer-dan één kabinet gekelderd dat aan de curruptie een einde wilde maken, meestal door gebrek aan medewerking bij de uitvoe ring van zijn program: zo verging het Hilaly Pasja, die enkele weken geleden plotseling aftrad en werd opgevolgd door de onbelangrijke 'Sirry Pasja. Toen daarna Hilaly Pasja weer optrad, werd hij opnieuw in zijn pogingen om her vormingen door te voeren gedwarsboomd door het hof. Toen is het leger gaan spreken. Daar heerste al lang ontevre denheid over de gang van zaken, met name naar aanleiding van de oorlog in Palestina, toen het bij zijn operaties werd gehandicapt door de curruptie in Cairo. Die ontevredenheid is er uiter aard niet minder op geworden, vooral niet onder de jongere officieren. Einde lijk heeft het in generaal Naguib, de bevelhebber van Caïro, zijn sterke man gevonden. In een onbloedige revolutie nam het leger de macht over, generaal Naguib benoemde Ali Maher Pasja tot minister-president, de enige volgens hem die de corruptie zou kunnen bestrijden, en proclameerde zichzelf tot militair gouverneur van het land. Er schoot voor koning Faroek niets anders over dan zich bij de toestand neer te leggen en hij benoemde Naguib tot opperbevel hebber van het leger. In zoverre is er dus schoon schip ge maakt. In zoverre, want men moet nu maar afwachten in welke richting de ontwikkeling nu gaat. Als het slechts de bedoeling van generaal Naguib is ge weest een einde te maken aan de cor ruptie, kan het afgelopen zijn met. de hofintriges en ook met de grote macht van de koning. Naguib zelf heeft ge zegd dat hij niet anders dan de kracht van de constitutie wil herstellen. Als hij Zich daaraan houdt, kan er in Egypte een nieuwe periode beginnen. Echter eveneens als hij zich daar niet aan houdt, zij het dan in geheel andere zin. Voorlopig kan men slechts afwachten, \vat Naguib doet, want hij is de man die antwoord zal geven op de vragen die rijzen. En niet op de, laatste plaats in Engeland ziet men daar ongetwijfeld met belangstelling naar uit. NOG GEEN BESLISSING OVER DE ZETEL VAN HET SCHUMAN-PLAN. Het plan van minister Schuman om Saarland tot Europees gebied te ver klaren heeft er toe geleid, dat de zes mi nisters van buitenlandse zakenvan de landen der kolen- en staalindustrie op hun vergadering te Parijs besloten heb ben «om af te wachten of dit Franse voorstel wellicht kan leiden tot een uit de weg ruimen van het geschil over Saarland tussen Frankrijk en Duitsland. Over de kansen van een oplossing van deze kwestie liet men zich gisteren in Parijs zeer optimistisch uit. De Italiaanse premier De Gasperi heeft met succes de .rol van bemiddelaar gespeeld en heeft bewerkt enerzijds: dat de Franse en Westduitse regeringen op korte termijn hun pogingen om een ac- coord over de Saar te bereiken zullen hervatten, en anderzijds: dat de Benelux- ministers instemden met een uitstel van een definitieve beslissing over de zetel van de organen van de kolen- en staal- unie tot na 15 September. STAALSTAKING TEN EINDE. Truman doet ultimatief beroep. Uit Washington wordt gemeld, dat het Amerikaanse staalconflict is bijge legd. De staking heeft 53 dagen ge duurd. President Truman deelde persoonlijk aan de verslaggevers mede, dat er tus sen de zes grote staalmaatschappijen en de verenigde staalarbeiders van Ameri ka (C.I.O.) thans overeenstemming be staat over de voornaamste geschilpun ten. Het zal vier of vijf dagen duren, voor aleer de Amerikaanse staalindustrie weer geheel op gang zal zijn. STEVENSON DEMOCRATISCH CANDIDAAT VOOR HET AMERI KAANSE PRESIDENTSCHAP. Het heeft nogal wat voeten in de aar de gehad, voordat de democratische can- didaat voor het Amerikaanse president schap door de conventie te Chicago was gekozen. Chicago is getuige geweest van op windende tonelen, veroorzaakt door hysterische senators en zich als kwa jongens gedragende oud ministers: de vooruitstrevende vleugel in de Demo cratische partij slaagde er bijna in de delegaties van drie zuidelijke staten het recht te ontnemen aan de conventie deel te nemen; maar als zij werkelijk hierin waren geslaagd zou het hele Zuiden zich hebben terug getrokken en een eigen candidaat naar voren hebben gebracht, hetgeen Generaal Eisenhower de can didaat van de republikeinen bijna zeker het ^presidentschap zou hebben bezorgd. De progressieve vleugel was het niet eens met Stevenson waar het zijn visie inzake het negerprobleem betrof. Donderdag werd de zitting verdaagd, veel deelnemers waren uitgeput van het veertien uren aan een stuk ver moeiend vergaderen. Vrijdagmorgen echter kwam de linker vleugel van de partij weer in alle vroeg te bijeen om een laatste poging te doen de candidatuur van gouverneur Steven son te verhinderen; zij verklaarden Es- tes Kefauver als hun favoriet, die ver klaarde dat het negerprobleem door Washington en niet door de staten af zonderlijk moest worden opgelost. Maar het hoofd van de machtige politieke ac tiecommissie van de vakvereniging de C.I.O. kondigde toen aan dat de vak bondsleiders zouden stemmen op Steven son. Toen men eindelijk tot de stemming kon overgaan bleek dat de eerste ronde die urenlang duurde de volgende stand had opgeleverd: Kefauver 299]4< Steven son 249, Russel 268 en Harriman I2i]4- Een tweede ronde had het volgende resultaat: Kefauver 362J/2, Russel 294, Harriman 121 en Stevenson 324)/;. Nadat de stemming weer enkele uren was verdaagd, Verklaarde tenslotte zo wel Harriman als Kefauver, nadat zij enkele staten toestemming hadden gege ven hun stemmen uit te brengen op Ste venson, dat zij hun candidatuur introk- wen. Toen werd Stevenson, voor wie zich ook president Truman had uitge sproken, de candidaat van de Democra tische partij, die het bij de komende presidentsverkiezingen in September op zal moeten nemen tegen de democrati sche candidaat Generaal Eisenhower. DE TOESTAND IN EGYPTE. Koning Faroek van Egypte heeft in alles moeten toegeven aan de eisen die generaal Naguib bij zijn staatsgreep van vorige week stelde. Naguib is door de koning benoemd tot militair gouverneur van Egypte en tot opperbevelhebber van alle strijd krachten. Hij heeft hem bevorderd tot maarschalk en op zijn verlangen een deel van de hofhouding ontslagen. Van daag zal de koning van zijn zomerver blijf te Alexandrië naar Caïro terugke ren. Vrijdag heeft Generaal Naguib een groot machtsvertoon in de straten van Caïro gehouden en onderwijl werden twee vooraanstaande militaire leiders die in een vliegtuig trachtten te vluchten aan de grens opgevangen door Egypti sche jagers, terwijl in Caïro zelf 6 hoge officieren gevangen werden genomen, omdat zij een staatsgreep voorbereidden tegen de openbare or.de. In een radiorede heeft de maarschalk verklaard dat het regiem niet zal wor den gewijzigd en een grondwettelijke monarchie zal blijven, maar dit regiem zal wel van corruptie en onbetrouwbare elementen worden gezuiverd. Onze be weging zal Egypte naar een nieuwe en grote toekomst voeren, zei de generaal. AUSTRALIË BEPERKT DE IMMIGRATIE. De Australische immigratie wordt vol gend jaar gehalveerd. Er zullen maar 80.000 immigranten worden toegelaten, om de verwerking van de sinds de oor log gearriveerden makkelijker te maken; het besluit blijft van kracht totdat de fi nanciële en economische situatie van het land verbeterd is, heeft de minister voor de immigratie Holt meegedeeld. WEDEROM MISLUKKINGEN IN PAN MOEN JON. De geheime besprekingen van de wa penstilstandsconferentie te Pan moen jon zijn op een totale mislukking uitgelopen. Het enige agendapunt dat thans een ver gelijk nog steeds in de weg staat is het vraagstuk van de krijgsgevangenen; maar hiermee is men nog even ver als op 4 Juli, toen het beraad achter de ge sloten deuren werd begonnen. Vrijdag hebben de communisten een eind gemaakt aan het overleg. Tijdens de 18 conferenties die zijn gehouden hebben de communisten steeds opnieuw hun eis herhaald dat de 20.000 Chinese en 96.000 Noord-Koreaanse krijgsgevan genen moeten worden gerepatrieerd, of zij willen of niet; terwijl de Verenigde Naties alleen diegenen willen repatrië ren die hiertoe de wens te kennen ge ven. Het overgrote deel van hen echter verkiest de dood boven een terugkeer naar China of Noord Korea. Enfin, hier schijnt men 18 keren over gepraat te hebben; deden de geallieerden nieuwe navragen onder de krijgsgevan genen en deelden zij hiervan het voor de communisten steeds gunstiger wordend resultaat aan de delegatie mee, dan kwamen de communisten weer met nieu we eisen, dat een groter aantal krijgs gevangenen moest worden gerepatri eerd. Op communistisch verzoek is toen een einde" gemaakt aan de geheime bespre kingen. NEDERLAND NEEMT DEEL MET ALLE WAPENS. Zoals gemeld, zullen alle strijdkrach ten onder het opperbevel der N.A.V.O. in Europa in de herfst aan manoeuvres deelnemen, niettegenstaande het besluit om eerder ontworpen plannen voor oe feningen van grotere omvang niet te la ten doorgaan. Nederlandse vlootstrijdkrachten zullen deelnemen aan de oefening „mainbrace" in Scandinavië, onder leiding van de be velhebber in Noord-Europa, vice-admi- raal Sir Patrick Brind. Nederlandse landstrijdkrachten zullen deelnemen aan een grote oefening met Britse en Belgi sche troepen, die door het Britse Rijnle- ger in de herfst zal worden georgani seerd. Afdelingen van de Nederlandse lucht macht nemen deel laan een serie kleine manoeuvres, georganiseerd door het commando in de Middeneuropese sector. BIJ OEFENING MARINE VERONGELUKT. Vrijdagmiddag is op het Hollandsch Diep ter hoogte van Moerdijk de 24-ja- rige gehuwde parachutepakker W. A. Bruns uit Rotterdam bij oefeningen met twee Sea-otters van de marineluchtvaart dienst verongelukt. Met de vliegtuigen werd geoefend in het oppikken van drenkelingen van een rubberboot. Bruns kwam in de propeller van een der toestellen terecht. Hij was op slag dood. GEEN OPZETTELIJK MISDRIJF? Nog steeds zet de Rotterdamse recher che het onderzoek naar de moord op de 22-jarige telefoniste A. G. B. aan de Willibrordusstraat onverdroten voort, zonder dat ook maar enige vordering van belang wordt gemaakt. De tot nog toe gevolgde sporen heb ben geen resultaat opgeleverd en nieu we aanknopingspunten heeft de politie tot nog toe niet in handen gekregen. Intussen schijnt men thans te mogen aannemen, dat de dader niet de voorop gezette bedoeling 'heeft gehad zijn slacht offer te doden. Uit de sectie, die op het lijk van de vermoorde is verricht, is namelijk komen vast te staan, dat het meisje is overleden tengevolge van een bloeding in de hersens. Deze kan zijn ontstaan door een hevige slag met de blote vuist in de omgeving van het oog. Het is dus niet zeker, dat de dader ge bruik heeft gemaakt van een ijzeren buis, of enig ander voorwerp, zoals aanvan kelijk door de politie werd veronder steld. 1 IN LIFT BEKNELD GERAAKT EN GESTIKT. Een zesjarige jongen uit Amsterdam, die bij zijn oom in het flatgebouw op het Zuidplein logeerde, is gistermiddag bekneld geraakt tussen de bodem van de lift in dat gebouw en de wand van de liftschacht. De jongen is vermoedelijk op de be nedenverdieping in de lift gestapt, die door de gebruikers zelf moet worden bediend. In de lift heeft hij waarschijn lijk met een gummibal staan spelen, waarbij de bal bekneld raakte tussen de liftboctem 'en de schacht. Toen 't ventje de bal wilde grijpen, is hij ten gevolge van de opwaartse beweging van de lift met beide armen eveneens bekneld ge raakt. Even vóór de zevende verdieping is de lift tot stilstand gekomen. Bewoners troffen de jongen, wiens beide armen verbrijzeld waren, daar aan. Een terstond ontboden arts kon nog slechts de dood, vermoedelijk door ver stikking, constateren, K.V.P.-NOTA OVER VERKIEZING. Het dagelijks bestuur der K.V.P. heeft zich, zoals reeds eerder werd medege deeld, in opdracht van het partijbestuur diepgaand beraden over de situatie van de K.V.P. na de verkiezingen, met na me haar positie ten opzichte van het katholieke volksdeel. De resultaten van dit beraad zullen in een uitvoerige nota worden vastgelegd. Deze nota zal aan de leden van het partijbestuur worden toegezonden. Het partijbestuur zal de bespreking van de daarin behandelde Vraagstukken begin September aanvan gen. „NiC.B.-PARADE 1952" IN BREDA-ORANJESTAD. De bekende regisseur Kees van Iersel is thans druk aan het werk in verband met het op 20, 23 en 24 Augustus in Breda-oranjestad op te voeren massa spel „N.C.B.parade 1952". Meer dan tweeduizend jonge boerinnen en boeren uit West-Brabant zullen er aan deelne men. Voorts honderden paarden, alsme de de staffanfate van deze standsorga nisatie. Het spel dat het ontstaan van de N.C.B., zijn ontwikkeling en beteke nis in velerlei opzicht voor de leden en het maatschappelijke leven behandelt, is geschreven door rector H. Beex uit Den Bosch en wordt bij voldoende be langstelling ook op 30 en 31 Augustus opgevoerd. ONBILLIJKE VERDELING VAN MILITAIRE WONINGEN IN DEN BOSCH. Het K.V.P.-kamerlid, de heer Fens heeft aan de Minister van Oorlog de volgende vraag gesteld betreffende de verdeling van de voor militairen be schikbare woningen in het garnizoen Den Bosch: Is het de minister bekend, dat in het garnizoen 's-Hertogenbosch grote onge rustheid heerst in de kringen der onder officieren aangaande de verdeling der 66 voor militairen gebouwde woningen, omdat in genoemd garnizoen door 't huis vestingsbureau Ministerie van Oorlog 55 woningen zijn toegewezen aan offi cieren en slechts 11 aan onderofficieren, terwijl de door de garnizoenshuisves- tingscommissie met .grote zorg samenge stelde lijst van toewijzingen geheel an dere cijfers bevat? Indien deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, heeft dan het huis vestingsbureau zich wel gerealiseerd dat urgente gevallen, voorkomende op de prioriteitslijst van de garnuizoenshuisves- tingscgmmissie nu niet voor woonruimte in aanmerking komen, terwijl b.v. een tweede luitenant op 18 Februari 1952 gehuwd en hoofd van een gezin zonder kinderen wel op de lijst van het huis vestingsbureau van het Ministerie van Oorlog voorkomt? Soortgelijke vraag stelde de heer Fens ook betreffende de woonruimte-verde ling te Laren. SUCCES VAN LEDERBEURS OVERTROF VERWACHTNG, Blijkens mededelingen van mr. Milius, directeur van de Koninklijke Jaarbeurs, is de Vrijdag beëindigde internationale Lederbeurs een groot succes geworden. Zij heeft de verwachtingen van de ini tiatiefnemers en exploitanten overtrof fen. Met name in de afdelingen leder en schoenen is men zeer tevreden over de bereikte resultaten. In beide bran ches werden goede buitenlandse orders geboekt. In de lederwaren-branche is het succes iets minder. Het aantal bezoekers bedroeg in totaal rond elf duizend, zo goed als uitsluitend vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. Daarvan kwamen er 1016 uit het buiten land, voornamelijk uit België en Duits land, de overigen uit 22 andere landen. Blijkens een onder de deelnemers ge houden rondvraag was 87 percent te vreden over het verloop van deze eerste hier te lande gehouden internationale le derbeurs; 61 percent van de deelnemers ontving orders uit het buitenland, 87 percent vestigde nieuwe relaties. Zowel de deelnemers als de bezoekers waren vol lof over de organisatie en de inrich ting van de beurs. Het staat thans wel vast, dat de lederbeurs een jaarlijks te rugkerend evenement zal worden. Moge lijk zal de datum echter met enige weken worden vervroegd. V.V.V.'s UIT BELGIË NAAR BRABANT. Een aantal vertegenwoordigers van Verenigingen voor Vreemdelingen Ver keer uit de Provincie Antwerpen, zullen in September a.s. een bezoek aan Noord- Brabant brengen, teneinde zich nader te oriënteren over de organisatie van het V.V.V.-wezen in Nederland. Er zullen o.m. lezingen worden gehouden door de heer H. Verwiel, directeur van de streek V.V.V. „Brabants Centrum", de heer Jacobs, directeur van de V.V.V., Eind hoven en de heer Sliepen, directeur van de V.V.V. Breda. HARRIMAN ZAL STEVENSON STEUNEN. Harriman heeft zich uit de race naar de presidentschapscandidatuur terugge trokken en meegedeeld, dat hij Steven son zal steunen. Stevenson heeft ver klaard, dat hij een benoeming gaarne zou aanvaarden. Gouverneur Paul Dever van Massa chusetts, die 3014 stem kreeg bij de tweede stemming, zei, dat hij eveneens Stevenson zou steunen. Arkansas heeft 18 stemmen, die het bij de tweede stemming op Senator Rus sell uitbracht aan Stevenson gegeven.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5