I Wijde Wereld Het nieuwe Kabinet. Waalwijkse en§Langstraatse Courant Brieven uit verre landen. Wie grote reizen doet..." UIT DE HAMEA KOK BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN. Vier weken door Europa. VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 72 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Vier bouwmeesters hebben negen we ken lang gewerkt om het getimmerte in elkaar te krijgen dat het nieuwe kabihet is Het gevolg is dat men niet goed weet, wat men er aan heeft. Het is een tame lijk heterogeen geval geworden, met iets van Drees, iets van Beel, iets van Don ker en het restje van Staf. We hebben behalve een langdurige ook een beeldrijke formatie gehad, voor al dank zij mr Donker, en om de maat vol te maken zou men nu nog van een cocktail kunnen spreken: een scheutje van dit en van dat en mixen. Eigenlijk is het verwonderlijk dat het kabinet toch nog zo plotseling uit de lucht is komen vallen. Na wekenlang touwtrekken tussen de partijen, werd er blijkbaar plotseling een formule gevon den volgens welke de strijdige stand punten verzoend konden worden. Men heeft ons uitvoerig ingelicht over de oorzaken van het mislukken der vorige pogingen, maar waarom het plotseling nu wel ging, is niet duidelijk geworden. Ir Staf had ingevolge zijn geheime in formatie opdracht naarstig gespeurd naar mogelijkheden, doch zijn werk werd als mislukt gedoodverfd. Daarna bezochten weer de ministers Drees en Beel de Ko ningin en daarna ging het van een leien dakje. Was ir Staf toch geslaagd? Het heeft er alle schijn van dat hij een gaat je had gevonden om uit de impasse te geraken, .dat hij dat gaatje tot gat had gemaakt en dat dr Drees er maar ge bruik van hoefde te maken. Immers, toen deze door H. M. de Koningin voor de derde keer werd aangezocht om een ka binet te vormen, aanvaardde hij de op dracht onmiddellijk, blijkbaar er zeker van te zullen slagen, terwijl hij de eerste keer de opdracht in beraad wilde houden en de tweede keer zelfs helemaal voor de eer bedankte. Maan dag was het kabinet dan ook al hele maal Voor elkaar, op een katholieke mi nister van Binnenlandse Zaken na. En fin, Prof. Beel heeft al meer met dat bijltje gehakt. Nuttiger misschien dan zich bezig te houden met speculaties over het hoe en waarom, is het de vraag te stellen, wat we nu wel gekregen hebben. Vv ant zelfs dat is niet zonneklaar. Men zal het of ficieel ongetwijfeld betitelen als extra parlementair, maar daar zal niet ieder een het mee eens zijn. De N.R.C. b.v. schreef in haar commentaar op het nieu we kabinet, dat het van onwaarachtig heid zou getuigen als men het parlemen taire peetschap van de zijde van de vier betrokken fracties, speciaal de P.v.d.A. en de K.V.P. zou gaan ontkennen; en: „Tussen dit kabinet en de vier fracties bestaat een zodanige, niet te miskennen band, dat naar ons gevoelen van het op treden van een parlementair kabinet moet worden gesproken." Een feit is het dat onmiskenbaar is gestreefd naar vertegenwoordiging van vier partijen in de regering, om niet te spreken van een brede basis. Daar heeft de K.V.P. Economische Zaken voor ge offerd, in plaats waarvan ze zes minis terszetels heeft gekregen; twee van deze ministeries zijn nieuwe scheppingen. Voorts is van dr Drees het program, waarmee de fracties zich hebben ver enigd, en als men wil ook de deelname van vier partijen; hij heeft er althans de eerste pogingen toe aangewend Van prof. Beel is de creatie van het ministe rie van Maatschappelijke zorg en het af staan van Economische Zaken door de K.V.P.. Mr Donker is de geestelijke va der van de twee ministers van buiten landse zaken, al was daar al eerder sprake van en ir Staf heeft tenslotte de cocktail gemixed of het onverzoenlijke verzoend, terwijl dr Drees weer de cocktail heeft opgediend. Dan blijft het ook zo, dat de fracties zelfs het uitdruk kelijk als extra-parlementair aangekon digde kabinet van mr Donker hebben doen mislukken en in dit licht gezien is het wel zeker dat zij aan de laatste constructie ook hun fiat hebben gege ven. Al deze feiten en overwegingen in aanmerking genomen, wordt het erg moeilijk het nieuwe kabinet zonder meer als extra-parlementair te betitelen. Dit kan wel voordeliger zijn voor zijn le vensduur, want dan zou het er zich niet zoveel van hoeven aan te trekken als de fracties het eens moe zouden worden. Overigens zou men zich nu waarschijn lijk toch wel tweemaal bedenken eer men het kabinet zou laten kelderen, want nieuwe formaties die achteraf niet eens zoveel nieuws plachten mee te brengen betekenen tegenwoordig een ware lijdensweg voor degenen die ermee belast worden envoor het lands belang. Zelfs nu, met wel een groot aantal nieuwe gezichten (voorlopig elf van de vijftien) is het enthousiasme over de nieuwe regering maar heel matig. De twee grenzen van de algemene waarde ring schijnen in grote lijnen gevormd te worden door professor Duynstee in De Maasbode, die het kabinet min of meer afkraakt, en professor Romme in De Volkskrant die het resultaat „niet gek" noemt. In ieder geval treedt het kabinet op in de schaduw van wekenlange touw trekkerij, gegoochel met zetels en mini steries, aftredende ministers, ministers in spe die huiveren dit ambt te aanvaarden of het zonder meer niet doen, altemaal omstandigheden die een regering aller minst een krachtig voorkomen geven. Daar komt bij dat de begroting is moe ten opgesteld worden door het demis sionaire kabinet, terwijl het nieuwe zijn plannen en inzichten maar moet vast leggen in wijzigingen. En wat zal de Troonrede brengen d-a- eerste offi ciële regeringsverklaring als het pro gram van Drees al zo vaag is dat alle partijen er zich haast op het eerste ge zicht mee konden verenigen? Het derde kabinet-Drees treedt niet on der een gelukkig gesternte op, zoals uit de hele geschiedenis blijkt. Het zal dan ook nog wel enige tijd meer nodig heb ben om op gang te komen met zijn vele nieuwelingen, nieuwe departementen en verschuivingen tussen de ministeries on derling. Men denke voorts aan de hier voor geschetste eigenaardige verhouding tot het parlement. Dan is er alles tesa- men weinig reden tot optimisme. Maar uiteindelijk kan men, alvorens een oor deel uit te spreken, wachten tot de re gering zich zelf uitspreekt en de koers uitzet die zij denkt te varen. En dan nog is belangrijk de manier waarop. Een feit is echter dat het kabinet het ver trouwen zal moeten winnen. Depót-agent Langstraat e.o. 7 Jos. v. d. Lee en Zn. Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 MINISTER DE BRUIJN OVER P.B.O. EN BEZITSVORMING. „Denkt U nu vooral niet dat ik als K.A.B-man of als vertegen woordiger in de regering zitting neem. Dat doet Suurhoff trouwens ook niet. Het is wel van mij gezegd, maar dat is volkomen onzin. Ik ga geen klassepolitiek voeren. Ik ben toch nooit klassenstrijder geweest? Maar ik vind 't wel belangrijk dat er ook ministers zijn die uit ons milieu komen". Dit verklaarde minister A. C. de Bruijn aan een verslaggever van „Het Parool", die hem in zijn wo ning opzocht. Ten aanzien van de P.B.O. ver zekerde de nieuwe minister: „Denkt U nu niet dat ik mij voor stel terstond met wettelijke maat regelen te komen. Ik weet vee] te goed dat moeilijke zaken tijd nodig hebben om te rijpen. Wij katholie ken hebben altijd op het standpunt van de subsidiariteit gestaan Ik hoop oprecht, dat onderling be raad er toe zal leiden dat de onder nemers uit vrije wil aan het tot stand komen van bedrijfschappen en productschappen medewerken. Nog eens, dat hoop ik oprecht. Maar dat moeten ze dan ook doen. De wet op de P.B.O. beoogt een gron dige reconstructie van ons sociaal- economisch leven. Die moet dan ook worden doorgevoerd. Dat is niet mijn persoonlijke mening, maar (lie van dit kabinet''. Bezitsvorming. Belangrijk noemde de heer De Bruijn ook de bezitsvorming door de arbeiders: „Zij werken hard. De productiviteit wordt opgevoerd. Moeten de grotere winsten, die daardoor worden behaald, uitslui tend in de zakken van de aandeel houders vloeien? Daar kom ik te genop. omdat ik dat een onrecht vaardigheid vind". In ieder geval hebben wij nu mi nisters uit de vakbeweging, zo be sloot de heer De Bruijn het inter view, daar heb ik heel lang voor gevochten, samen met anderen na tuurlijk. Zo beschouwd, kunt U deze benoeming inderdaad zien als de bekroning van mijn hele leven... NAJAARSBEURS GEOPEND. Dinsdag is de 59ste Jaarbeurs te Utrecht zonder enig ceremoniëel ge opend. De eerste twee dagen waren de zogenaamde „exportdagen", die voornamelijk door de buitenlanders werden bezocht. 154 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING. Blijkens de Staatscourant zijn er in de week van 17 t/m Augustus 154 gevallen van kinderverlamming geregistreerd. De verdeling over de provincies is als volgt: Groningen 3, Friesland 12, Dren te 2, Overijssel 22, Gelderland 17, Utrecht 2, Noord-Holland 14, Zuid- Holland 28, Zeeland 1, Noord-Bra bant 34 en Limburg 19. ONMIDDELLIJK AFTREDEN VAN PHOLIEN GEËIST. De Belgische minister van justitie Pholien heeft in zijn kabinet een onderhoud gehad met afgevaardig den van het comité „Oproep tot het Land" (comité d'Appel au Pays), dat een overkoepelende organisatie der Belgische verzetsbeweging is. De uitnodiging was van Pholien uit gegaan en in een uitvoerig betoog heeft de minister van justitie zijn beslissing tot begenadiging van de „beul van het concentratiekamp Breendonk" De Bodt en de vrijla ting van kolonel Coppenolle, gemo tiveerd. De twaalf leden van het comité „Oproep tot het Land" wei gerden de door de ministers aange boden sigaretten. Nadat zij het be toog van Pholien hadden aange hoord, verklaarde de voorzitter, Nysthoven, dat het comité de uit eenzetting van de minister niet kon accepteren en diens onmiddellijk aftreden eiste. MOSSADEQ VERWERPT BRITSE VOORSTELLEN. De Britse regering heeft nog maals voorstellen gedaan aan de Per7.ische regerins. ter oplossing van het olieconflict. Ze ging zelfs zo ver, dat ze de nationalisatie van de olievelden erkende en aanbood de olieverkoop weer mee op gang te brengen en de bevroren ster- lingvoorraden te ontdooien, terwijl Amerika om Perzië te vrijwaren voor het communisme een le ning van 10 millioen dollar be loofde. Mossadeq heeft echter ge weigerd de voorstellen te aan vaarden. BREDA ORANJESTAD GESLOTEN. Op de laatste avond van de fees ten rond het 700-jarig bestaan van Breda, heeft „Breda Oranjestad" zijn 700.000ste bezoeker geboekt. Dit wat te ongeveer half twaalf en hieraan was voorafgegaan de offi ciële sluiting van de nationale oranjeviering te Breda. Deze plech tigheid geschiedde op 't binnenhof van het kasteel van Breda. De voor zitter van de Stichting Breda Oran jestad 1952 wees er op, dat Breda er beter op is geworden. Hij doelde daarbij niet zozeer op het batig sal do van 140.000, maar meer op de gedachte dat de Bredanaars zich be wust zijn geworden van de kracht die in hun eenheid schuilt. Tot slot deponeerde hij alle documenten be treffende de feesten in een antieke kist, die onder beheer werd gesteld van de gemeente en die pas over 50 jaar weer mag worden geopend. 13 DODEN EN 28 GEWONDEN BIJ RACES OP „GRENZLANDRING". Voor de tweede achtereenvolgen de Zondag gingen in Duitsland au to- en motor wedstrijden met dode lijke ongelukken gepaard. Negen personen werden gedood en 32 ge wond bij twee ongelukken tijdens de internationale motorwedstrijden op de „Grenzlandring", een circuit dat vlak bij de grens met de Ne derlandse provincie Limburg ligt en dat als één van de snelste ter wereld bekend staat. Verleden week Zondag werden 3 personen gedood en ruim 20 ge wond waarvan 13 ernstig toen een Duitse zijspanmotor in het pu bliek vloog te Hamburg. Ook nu weer waren het de toe schouwers en niet de deelnemers zelf die het leven verloren bij de ongelukken op de Grenzlandring. Het eerste ongeluk gebeurde in de wedstrijd van de 500 cc-auto's, toen de Belgische coureur Swaelens die op 17 Augustus ook in de wed strijd der kleine wagens op 't cir cuit te Zandvoort heeft meegereden, uit de baan vloog en tussen het gil lend publiek terecht kwam. Swae lens en een toeschouwer werden met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Een veel ernstiger ongeluk dat 9 doden en 30 gewonden kostte, on der wie 12 met ernstig letsel ge beurde in de wedstrijd voor de gro te race-auto's, die in de wedstrijd voor de formule II reden. De Duitse coureur Helmut Nie- dermeyer naderde de „Roermun- der"-bocht in de eerste ronde van de wedstrijd, toen hij, reeds op vol le snelheid rijdende, een lekke band kreeg. Niedermeyer verloor de macht over het stuur en zijn wagen drong het publiek in. Vreselijke to nelen speelden zich af. Niedermeyer zelf ontsnapte op wonderbaarlijke wijze aan de dood. VIER JONGE MENSEN OP DE WEG GEDOOD. Vier jonge mensen zijn in 't week-end door het wegverkeer om het leven gekomen. De jongste, het 4-jarige meisje Lea Alders, werd Zondagmiddag voor haar ouderlijke woning in Den Helder overrederj en overleed korte tijd later. In Tubbergen werd een ver loofd paar door een vrachtauto overreden en gedood. In Eindho ven werd een wegwerker van 20 j jaar door een passerende tank- apto aangereden, j In Tubbergen wandelde Zon dagavond de 25-jarige II. Lohuis en zijn verloofde, de 25-jarige .1. Wissink op de Fleringeres. Zij werden onverhoeds van achter aangereden door een vrachtauto, bestuurd door de 22-jarige B. V. uit Ootmarsum. De chauffeur ver klaarde dat hij verblind was door twee hem tegemoetkomende fiet sers. Het paar was vrijwel op slag dood. In Eindhoven verrichtte de 20-jarige J. van Brussel in de Oranjelaan werkzaamheden in een kuil in de weg. Een tankauto, die moest stoppen, slipte en kwam met een voorwiel in de sleuf waar de jongeman werkte. Hij overleed ter plaatse. De 29-jarige Kok W. Broer uit Zevenaar is in de afgelopen nacht op noodlottige wijze in de vlam men omgekomen. Hij bevond zich in het zomerpension „Het Hoog- huys", aan de Kerkedalweg te Kootwijk. Het houten zomerpension brand de geheel uit en stortte daarna in. Broer, die vermoedelijk in bed heeft gerookt en daarna in slaap is gevallen, is hierbij om het leven gekomen. De schade wordt op en kele tienduizenden guldens geschat. GASVERSTIKKING IN DEN HAAG. Naar aanleiding van de gasver- stikking in een perceel aan de van Hoornbeekstraat in Den Haag, waarbij de de 30-jarige K. F. F,, •zijn 31-jarige vrouw en hun nog geen 5 jaar oud zoontje om het leven kwamen, wordt nader van de politie het volgende vernomen. Het gezin woonde in een perceel Van het nieuwe complex BPM-wo- ningen, dat daar nog in aanbouw is. De heer F. was namelijk bij de BPM in dienst. Zondagmorgen Took een buurdame een scherpe gaslucht, die uit dat perceel kwam. Zij stelde onmiddellijk een waker hiervan in kennis, die zich met een buurman naar de bewuste wo ning begaf, er een ruit in sloeg en Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei- Gave handen zich zo toegang verschafte. In de slaapkamer werden de slachtoffers dood in bed aangetroffen. In ver band met dit tragische ongeval vestigde de politie er met grote «nadruk de aandacht op, dat het aanbeveling verdient om steeds de muurkranen van gastoestelien af te sluiten. De meeste gastoestelien zijn door middel van een gas- 'slangeije met de muurkraan ver- honden. Dit gasslangetje wordt op de duur poreus en begint dan te scheuren. Wanneer het gastoestel ?s nachts niet brandt en de muur kraan staat open, dan wordt de druk op het slangetje nog groter dan overdag, wanneer het toesel wel brandt. Op die wijze zijn de •laatste jaren al velen liet slacht offer van deze gasslangeljes ge worden. Het gezin F. woonde slechts een week in zijn nieuwe woning. BARNUM EN BAILEY NIET NAAR EUROPA Het is te groot. „Het Amerikaanse circus ,Ring- ling Bros and Barnum and Bailey" komt niet naar Europa", zo ver klaarde in een onderhoud Umber- to Schichtholtz-Bedini, de inter nationale vertegenwoordiger van Ringling. De heer Bedini, die, zo als hij zeide, de programma's van drie circussen in Nederland heeft bijgewoond en Vrijdagavond in 't circus Géant te Rotterdam was, illustreerde z'n uitspraak als volgt: een tournee door Europa van Bar. num en Bailey is door de hoge kosten niet mogelijk. Het circus beschikt b.v. over ruim honderd eigen spoorwegwa gons, zo vervolgde hij. Men be hoeft slechts locomotieven te huren om het circus te verplaatsen. Aan het programma werken 500 artis- ten mee en verder beschikt het circus over 1500 man personeel. Het is te groot om in het centrum van een stad te worden opgezet. In Amerika verrijst het, aldus spr., aan de rand van de steden. Daar bijna iedere Amerikaan een auto •heeft is dit, in tegenstelling tot Europa, geen bezwaar. HET DRAMA TE SOMEREN. Verdachte op vrije voeten. Het Gerechtshof te 's-Hèrtogen- •bosch heeft de invrijheidstelling gelast van de heer Van S. uit Ha- mont (België), die op 4 Aug. j.l. in de omgeving van Someren met 'zijn auto in de Zuid-Willemsvaart reed, waarbij zijn vrouw en zijn drie kinderen om het leven zijn gekomen. Omdat er in verband met dit tragisch ongeluk tegen Van S. ver denkingen waren gerezen, had de •Rechtbank te Den Bosch de voor lopige hechtenis van verdachte gelast. Daarop heeft zijn verdedi ger verzocht de voorlopige hech tenis ongedaan te maken wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs. Het hof heeft dit verzoek ingewilligd. Aan boord Hr. Ms. „Boeroe" NIEUW GUINEA. Hollandia, 24 Augustus '52. De wereld is groot. Er zijn tientallen verschillende landen en ontelbaar ver schillende streken met de meest uiteen lopende steden en stadjes. Maar waar ter wereld men ook komt, haast overal ontmoet men Hollanders. Daar zijn op de eerste plaats onze jongens van de Marine die dienen in Korea, Nieuw Guinea en West Indië, om van de vele Europese steden waar zij dikwijls ver toeven nog maar te zwijgen. De Neder landse emigranten zijn verspreid over de hele wereld. Zowel in Canada als Afri ka, Australië als Argentinië. Onze trot se koopvaardij voert de nationale vlag over alle zeeën, van Hongkong naar Rio, van Kopenhagen naar Kaapstad. Tegen woordig vliegt de KLM even rustig en regelmatig van Amsterdam naar Tokio als een Waalwijkse huisvrouw haar boodschappen doet bij de kruidenier. Nu is het raar, maar waar, dat, over al waar men Nederlanders aantreft, men ook Nederlandse lectuur tegenkomt in de vorm van kranten en tijdschriften. Naar gelang de verbinding met het vaderland en de connecties aldaar, die voor de verzending zorg draagt, zijn deze kran ten en tijdschriften oud of nieuw. Ik ben één van die gelukkige Hollan ders die regelmatig de voor mij, als Waalwijker zijnde, meest interessante krant toegestuurd krijg die door de pri ma verzorging steeds van recente datum is. Vanavond met de post kwamen de „Echo's" ook weer. Primair Zijn van zelfsprekend m'n brieven van thuis en familie, maar als ik die gelezen heb, moet ik eerst de kranten verwerkt heb ben alvorens de jongens weer op me kunnen rekenen voor een klaverjasje of een spelletje schaak. De Echo wordt door mij altijd van voor naar achter en van achter naar voor „gespeld" zo ze dat noemen. De advertenties lees ik al lemaal. Ik vindt het aardig om te we ten wie er met vacantie is en welke fa milie er zonder daghit zit te huizen. Ook de burgerlijke stand heeft mijn volle belangstelling. Sportberichten zo als de overwinning van de R.W.B.'ers op W.8.C. (proficiat RWBen de Ron de van Waalwijk hebben bij mij priori teit boven alles. Trouwens alle andere plaatselijke berichten en berichtjes van de nieuwe secretaris tot het voorgeno men uitstapje van de ouden van dagen naar Eindhoven worden door mij met grote interesse gelezen. Het zal dan ook wel niemand verwonderen dat, als ik zo'n zending couranten krijg, ik voor het eerst niet meer te spreken ben. Deze keer heb ik van iets kennis ge nomen, en wel in het blad van 1 Aug. j.l., wat ik al wel haast van buiten ken, zo dikwijls heb ik het gelezen. Het is het stukje, waarin de secretaris van Ka tholiek Thuisfront onder het hoofd: Van Ijs en 20 cent, ieders aandacht vraagt voor de speldjesdag voor Nationaal Ka tholiek Thuisfront van 411 Augustus. Dat schrijven, dat voel ik, want die secretaris vraagt voor de katholieke mi litairen, hij vraagt ook voor mij. Hij doet moeite voor ons, waar ter wereld we ook dienen en onder welk wapen we ook mogen zijn. Hij doet moeite op dat ik wekelijks m'n krantje krijg en dan weer enkele uurtjes „thuis in Waal wijk" kan zijn. Hij is één van de bur gers die nog meeleven met ons, die iets over heeft voor de Katholieke militair. Dank, geachte heer secretaris, heel har telijk dank voor alles wat U voor Ka tholiek Thuisfront doet, heel hartelijk dank voor alles wat U voor mij doet. Maar niet alleen hem zij dank, maar ook de milde gevers, die hun steentjes bij dragen en meestal maar weinig resultaat denken te zien bij de militairen. Moge dit dan het bewijs zijn dat de Katholieke militairen zeer zeker van het bestaan van Thuisfront afweten. Zij hierbij in het bijzonder vermeld de Waalwijkse Katholieke militairen die in Nieuw Gui nea vertoeven of vertoefden. Ook het bericht dat bij Vlijmen stond in de krant van 8 Aug. j.l. onder het hootd Voor elkaar, door elkaar, beeft tot mij gesproken. En wel voornamelijk het feit dat in dit dorp jongens zijn ge weest die hun vacantiedag opofferden voor ons, Katholieke militairen. Ook jullie, Vlijmense jongens, hartelijk dank. Gaarne zou ik de secretaris die het stukje Van ijs en 20 cent, en de Vlij mense jongens die hun vacantiedag op offerden iets willen geven. Een souve nir van dit land is ten ene male onmo gelijk omdat er geen zijn. Maar geef mij Uw adres heren en ik stuur U per soonlijk een foto uit Nieuw Guinea als dank voor de moeite die U voor ons gedaan hebt. Moge dan op deze wijze een klein deel van m'n dank tegenover allen die medewerken aan het bestaan van Katholiek Thuisfront vertolkt wor den. Ik hoop niet, geachte redactie, dat U het mij kwalijk neemt, dat ik mijn hart heb laten spreken. Het is heet van de naald, maar eerlijk gemeend. Hopend nog nader van betrokken per sonen te mogen horen, verblijf ik groetend, GUUS VAN BLADEL. „Wie grote reizen doet, kan waarvan we de waarheid d toen we te praten kwamen van Musa Express, die van aantal Amerikaanse meisjes- ropa maakte Over zo'n grote reis kunt ge herinnert ge u weer nieuwe en steeds ook blijft er de derige pracht van de Italian Madrileense stierengevecht, te brengen zijn. veel verhalen", zegt het versje, ezer dagen weer bewezen zagen, met Harry Moonen, de chauffeur 14 Juli tot 15 Augustus met een studenten een grote reis door Eu wel aan het praten blijven, steeds dingen die ge zaagt of meemaakte schoonheid van de natuur, de weel- nse paleizen, de opwinding van 't die nooit geheel onder woorden HOLLAND HET MOOISTE LAND Onder leiding van Dr Josephine Vallerie, professor in de Franse taal aan de universiteit van Nor- walk, waren de meisjes eerst op excursie geweest in Engeland, voior zij overstaken naar hel vaste land van Europa, waar zij gedu rende een maand de schoonheid en de waarde van de oude cultuur zouden bestuderen. Via een Amerikaans reisbureau en de Nederlandse vakgroep kwam de Amerikaanse groep in contact met de Waalwijkse firma en Harry Moonen wachtte met de 17 perso- nenbus de groep bij haar aankomst in Nederland op en zou gedurende vier weken hun chauffeur en hun gids zijn maar hij was meer dan chauffeur en gids, vertelt hij. naar Amerikaanse gewoonte werd hij gewoonweg in het gezelschap op genomen, hij at met hen en hij be zocht met hen alles wat er beziens waardig was. Zo werd het de reis van mijn leven, zegt hij. Twee dagen reed hij de meisjes door Nederland en later zouden zij enthousiast verklaren dat zij Hol land het mooiste land vonden en dat speciaal de goed verzorgde hotels hun grote waardering had den. Na Holland was Duitsland aan de beurt met een .bezoek vereerd te worden Keulen, Wiesbaden en Heidelberg waren de plaatsen waar een of meer dagen werd vertoefd, waar kerken en andere gebouwen werden bezichtigd en van waaruit men excursies maakte door de om geving. Voorts ging het naar Zwitser land, naar Luzern, waar de Pila- tus werd bezichtigd en vandaar naar Milaan. Maar eer men daar •was, moest de St. Gothard-pas ge nomen worden. Vier Nederlandse bussen stonden voor de pas en drie daarvan zetten hun passa giers op de trein, maar Harry dacht 't is aangenomen werk, Vooruit, ik waag 't er op en heel- i huids voerde hij de Amerikaanse meisjes door de dikke mist, die 1 het rijden zeer gevaarlijk maake. Nog een ander hachelijk moment maakte hij mee, toen hij in de buurt van Peruggia in Italië over i een weg moest die als gevolg van j hevige regenval voor een groot j gedeelte onder water stond zo hoog stond het water dat het tot tie bumper kwam, dat de hete uit- laat het tot stoom maakte en dat het niet mogelijk was iets van de weg te zien. In Italië moest ook de Futta-pas nog genomen worden en achteraf verklaarde de chauf- s feur 't is maar goed dat ik niet j Wist, dat ie zo gevaarlijk was. En 1 vol trots kon hij verklaren, dat er ■gedurende heel de reis niets, in j het geheel niets aan de bus heeft gemankeerd. AUDIËNTIE BIJ DE PAUS. Men bezocht dus Milaan en toen j Venetië, waar een avondlijke gon- i delvaart met kleurige lampions en 'zachte muziek een grote indruk -op allen maakte, en ook over de wonderlijke stad Florence kwam men niet uitgepraat. Ondertussen •bezocht men ook Assisië, de stad van St. Franciscus en Padua, de stad van de Heilige Antonius, ter wijl men ook het ongeschonden •lichaam van de Heilige Maria Go- retti vereerde. Vier dagen verbleef men in de eeuwige stad Rome tweemaal be zocht Harry met de dames Castel Gandolfo, het zomerverblijf van de "Paus, eenmaal voor een particu liere audiëntie en de andere keer voor een algemene. Toen was er 'n •knapenkoor uit Munchen de Paus sprak in het Engels, het Frans en het Spaans en hij ging verder

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1