woens w das:. g-prijzen VROOM DltUIXMAW i 35? VANDALISME in Waalwijks speeltuin. 3» 4." 4." 6. 5.75 7. HET MYSTERIE 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 6 l '•'■ar 'vv 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Een slechte beuri. ALLEEN GELDIG WOENSDAG 10 SEPT. i r: 3/4 kousjes, hiel er. tem met nylon versterkt, boord met ingeregen elas tiek, mooi kleurig dessin, maat 173 (met kleine stijging) Plastic schortje met lastex taille, zeer apart model, leuke kleuren, onmisbaar in de huishouding -| 65 Vistra hoofddoek, 75x75 cm., mesrkleurig rozen- en randmotief, soepele 75 sterke kwaliteit JL Wit plastic taleldamast van zware kwaliteit, 112 cm. breed, per meter 75 Prima zware witte flanel, /O cm. breed, zeergeschikt voor hemden, p. mtr. 25 Stalen schuifspeld m. goe de veerkracht, prima kwaliteit, 2 kaartjes SO Flinke pot prima OQe kleefpasta m. kwast xfcV Knepen voor schorten en stofjassen, 4-gaats in wit, zwart, bruin enkha- ki, 12 stuks op kaart JL Pindakaas, bereid van Javapinda's, p. pot 80c Sprits, banketbakkerskwa liteit, 250 gram 44' SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN i Manchester werkbroek van ijzersterke zware ribs. Heupmodel met steekzak- ken en duimstokzak, kleuren drab en olijf, leng- *g OQ te103t/m115cm. IOa Grote wit emaslle afwas- bak van prima kwaliteit, practisch rond model 45 VOOR DE KLEINTJES. Blokkendoos in (raai ge kleurde uitvoering met 6 verschillende OCc sprookjesplaten73 Een geheel nieuw model Prisma kindermolière met de bekende ijzersterke witte vormrubber zolen. In bruin en camel 20-21 22-23 24-27 28-31 75 32-35 75 Neen, de hierbij geplaatste foto is geen document dat de gevolgen van de laatste oorlog wil vastleggen voor het nageslacht; niet de gevolgen van een bominslag, of van een grana tenregen zijn hierop vereeuwigd. De foto is vorige week hier in Waalwijk genomen, en toont slechts aan hoe een gedeelte van de W aalwijkse jeugd vacantie heeft gehouden op de daarvoor bestemde plaats; de speeltuin, gelegen aan de Zuiderpa rallelweg, ten Oosten van het R. K.C.-terrein. Deze foto toont overduidelijk, hoe de speeltuin, bedoeld als een ge paste ontspanningsgelegenheid voor de Waalwijkse jeugd, in tegendeel deze jeugd volop gelegenheid biedt tot een vandalisme dat dermate erger lijk en vergaand is, dat men het in onze gemeente, niet voor mogelijk had gehouden. I EN HET IS NIET ALLEEN DE JEUGD. Het enige nut van de speeltuin die nooit aan de verwachtingen heeft beant woord, bestond eigenlijk hierin, dat de Waalwijkse Hockeyclub het achterste ge deelte kon huren als speelveld en na verloop van tijd ook gebruik kon maken van het dure theehuisje, dat in de tuin stond. Maar veel pleizier heeft de Hockeyclub, vooral de laatste tijd, niet van dit theehuisje gehad, en toen de be stuursleden vorige week in de speeltuin kwamen, troffen zij niets minder dan een ravage aan. In het theehuis was er van de 240 ruitjes niet één meer heel, op sommige plaatsen was ook het houtwerk ver nield, de schakelaars in het gebouw wa ren si uk, de stoppen waren uit het scha kelbord verdwenen, evenals de lampen. Maar het was niet de eerste keer dat het Hockeybestuur kennis maakte met deze mentaliteit. Dit jaar, verzekerde ons de heer Th. v. Dongen, zijn er zeker al een 60 nieuwe ruiten ingezet moeten worden en vaak gebeurde het dat de nieuwe ruiten de volgende dag weer aan diggelen lagen. Enige tijd geleden werd de kelder ge forceerd en flink onder water gezet, de kopjes van de vereniging die zich daarin bevonden lagen aan scherven door de speeltuin. Het meubilair heeft in de loop van de laatste maanden ook al veel ge leden, en ook stukken stoelen kunt ge in de speeltuin vinden. Zowel binnen als buiten het gebouw zijn de koperen kra nen eenvoudig van de leidingen gerukt en spoorloos verdwenen, evenals een re serve-hockey goal, die al enige tijd ge leden onvindbaar bleek. Maar het zijn niet alleen de kinderen die dit vandalisme op hun geweten heb ben; een kind kan geen koperen kraan afrukken en bovendien is het feit bekend, dat vorige week Zondag een vrouw haar zoontje gelastte het gebouwtje binnen te kruipen en de gordijnen weg te nemen; deze verdwenen in de kinderwagen en werden later bij de naaister terug gevon den, om jurkjes van te maken. En een kind kan ook niet de zware ijzeren stangen van de draaimolen hele maal verbuigen en losrukken, zoals dat ook is gebeurd, evenals met de ijzeren stangen van de schommels die rond de palen gewrongen zitten. Van de dure beplanting is niets terecht gekomen. Van de fraaie kastanjebomen zijn bij tientallen de takken afgescheurd; planten en heesters, werkelijk niet van de geringste soort, zijn de laatste tijd nooit meer bijgehouden, groeien elkaar kapot en worden verdrongen door het hoge onkruid. Zo was de tuin, gelijk wij hem aan troffen, toen we nog eens gingen kijken; we waren voorbereid op een minder verkwikkelijk toneel, maar zo erg had den we het ons niet voorgesteld. En dan vernemen we verder nog, wat er vooral in de avonduren daar gebeurt, en dat er meermalen paartjes van hoog stens 13 jaar uit de tuin verwijderd zijn moeten worden. Enfin U begrijpt, wat wij hiermee bedoelen te zeggen en op welke wantoestanden wij hier willen wijzen. En al werden de hekken gesloten, dat hielp niet; tot tweemaal toe zijn deze hekken tegen de stenen pilaren kapot ge smeten en ijzeren kettingen en hangslo ten verdwenen spoorloos! EEN OGENBLIKKELIJKE OP LOSSING NOODZAKELIJK. Wanneer men bovenstaande leest en we vinden 't niet prettig dit tenslotte aan de openbaarheid te moeten prijsge ven, dan vraagt men zich af hoe dat al les mogelijk is en allichtheeft de politie hieraan niet voldoende aandacht besteed, had het niet op de weg van 't gemeentebestuur gelegen hier tijdig maatregelen te nemen. Maar men vergete niet dat het hier een particuliere instelling betreft, die zelf voor voldoende bescherming en toe zicht had moeten zorgdragen, jhet is ons bekend dat de politie dit object na tuurlijk zoveel mogelijk in 't oog heeft gehouden, maar zij kan niet overal tege lijk en steeds daar zijn, en ook 't ge meentebestuur kwam direct op 't ter rein van 't particulier initiatief, maar in elk geval is ons bekend dat deze zaak de volle aandacht van de politie heeft, die de daders al op het spoor is en die niet zal schromen zeer streng tegen hen op te treden; terwijl het bestuur van de Hockeyclub de mogelijkheid van een ci viele vordering zeer ernstig in overwe ging heeft genomen; ook 't gemeente bestuur zal niet afzijdig blijven. Thans echter dienen ook ogenblikke lijk maatregelen genomen te worden die een einde maken aan deze wantoestan den. Liever geen speeltuin, dan een die een schande is en die een gelegenheid is tot alle mogelijke kwaad, die aldus het tegengestelde effect bereikt, van hetgeen er meer beoogd werd. Liever de dure beplanting weg, dan deze intact te laten en zodoende voor het oog te verbergen wat het daglicht niet verdragen kan. Het beste zou natuurlijk zijn, wanneer de gemeente Waalwijk, zoals ook, wan neer wij goed zijn ingelicht de plannen Zijn, de exploitatie van deze tuin (in zo verre er nog van een exploitatie sprake is) zou overnemen; wanneer zij achter elkaar zou beginnen met iets moois van de tuin te maken, met aan alle voor waarden 'te voldoen die nodig zijn oïn er de orde te kunnen handhaven; we 4*-i- ken aan een permanent toezicht, (er zou iemand b:'j moeten wonen), aan een vol- I doende afrastering, ook aan de kant van het R.K.C.-terrein, nu was het net of de speeltuin daarbij hoorde. Wij hebben het voorrecht te wonen in een gemeente die met alle soo.-cgeiijke gemeenten kan wedijveren in uiterlijk aanzien, in verzorging van parken én plantsoenen, in doeltreffendheid tn 1 schoonheid van uitbreidingsplan enz. j enz., alleen op dit ene gebied moeten wij in veel kleinere gemeenten onze meerdere erkennen. Waalwijk beschikt i over geen enkele recreatieruimte voor de j jeugd; we hebben er al eens meer op gewezen, enkele weken geleden, dat we eenvoudigweg met onze kinderen in hun 1 vrije uren, in hun ontspanningstijd geen raad en geen weg weten. Prijzenswaardig was het initiatief dat de parochies namen tot oprichting van deze speeltuin; maar allerminst prijzens waardig was de wijze waarop deze in richting werd beheerd, de wijze waarop in korte tijd heel deze speeltuin een ver waarloosde boel was, waar de jeugd de vrije teugel werd gelaten. Door de ma nier waarop het bestuur (mogen we nu nog wel van een bestuur spreken?) de zaak van de speeltuin behartigde, be reikte men een averechts resultaat: de jeugd die men een juiste gelegenheid tot vermaak en ontspanning wilde geven, die men tegen zich zelf wilde bescher men, werd in de gelegenheid gesteld naar hartelust haar neiging naar balda digheid te voldoen; men bond de kat het spek op de neus. En ieder jaar geeft de gemeente een subsidie van 1000.die wel gebruikt zal worden als rente van het geld waar mee men eertijds, vol goede bedoelingen en vol goede verwachtingen ook, deze speeltuin financierde. Kortom, het is onnodig verder hier over uit te weiden; iedereen weet wat een plaats als Waalwijk op dit gebied eist en iedereen is er van overtuigd, ze ker als hij zich op de hoogte heeft ge steld van wat de laatste tijd is Voorge vallen, dat onverwijld ingrijpen noodza kelijk is. DE HOCKEYCLUB ERNSTIG GEHANDICAPT. De jonge Waalwijkse Hockeyclub, die nu, zoals we zeiden het achterste gedeel te van de speeltuin bespeelt en gebruik maakt van het paviljoen als clubtent, zou zeer gebaat zijn bij een spoedige op lossing van deze netelige kwestie. Deze club is al voldoende gehandi capt nu haar nieuwe terreinen zijn afge keurd. Zoals U weet, heeft de hockeyclub nieuwe terreinen in aanleg ten Oosten van de speeltuin. De Grondmij. had een bègroting gemaakt voor de aanleg van deze terreinen, waarmee het bestuur ac- coord ging. Men verkreeg DUW-sub- sidie, dus het werk werd in DUW-ver- band uitgevoerd. Toen het geld op was echter, bleek een aanvullende begroting noodzakelijk, omdat het terrein nog niet klaar was. Met deze aanvullende begro ting van de Grondmij., die bijna even groot was, als de oorspronkelijke, ging het bestuur wederom accoord en weder om kreeg men subsidie van de DUW. En toen de Grondmij. dus eindelijk de terreinen afleverde, werden deze door het Nederlands Olympisch Comité af gekeurd, ze waren volkomen oneffen. Bij een bespreking die het bestuur van j de club met de DUW en het N.O.C. had i liet de autoriteit van de Grondmij. ge1- woon verstek gaan, maar wel stuurde j men nog een vordering van 1000. voor het onderploegen van het onkruid dat tussen de eerste en de tweede be- j groting op het veld groeide, aldus deel- j de het bestuur ons mede. De vitale Mixed Hockeclub moet dus met vier elftallen en één terrein het nieu we seizoen weer in, terwijl dit terrein ook nog gebruikt wordt voor de trai ning. Voor deze club betekent dit alles een ernstige handicap die echter niet nog vergroot behoeft te worden, door het steeds weer vernielen van het als club huis gebruikte paviljoen door baldadig heid. Mogelijk kan het nieuwe hockeyter- rein opgenomen worden in het vergrote en verfraaide speeltuin-plan. Maar het voornaamste is, dat er een eind wordt gemaakt aan de toestand, waarin het gevalletje, dat speeltuin ge- noemd wordt, verkeert, en liefst zo spoe dig mogelijk. i DE CROSS-COTJNTRY VAN KLEINE HARRY. De 2V2 jaar oude Harry R. uit j Den Bosch, die met zijn ouders en zijn 3 maanden oude zusje voor een korte vacantie in een bungalow woont in de omgeving van de Dis- telbergen onder de gemeente Hel- voirt (N.Br.) heeft door zijn on- j dernemingslust bet gehele politie- apparaat van de omgeving in wer- i king gesteld. j De kleine maakte op eigen gele- j genheid een wandeltocht van on- geveer 5 km. door zwaar terrein, i Hij trok langs duin, door bos en hei, tot een paar grazende koeien op een klein weideveld zijn aan dacht zo in beslag namen, dat hij er maar bij ging zitten. De familie R., die 's morgens rond tien uur het kind miste, trok geassisteerd door bewoners van enkele andere bungalows op on derzoek uit. Dit bleef echter zon der resultaat. Toen ging de gealar meerde rijkspolitie van Helvoirt, bijgestaan door collega's uit de omtrek, een speurtocht onderne men met een politiehond, die spe ciaal voor dit doel uit Waalwijk werd gehaald. Ongeveer zes uur na de vermissing werd de kleine tip pelaar door de hond gevonden. Hij had zijn kleine voetbal nog bij zich en vermaakte zich blijkbaar opperbest in het zwijgzame gezel schap der roodbonte viervoeters. Msb. VAN DE BLAUWE TRAM. 11 door T. Lodewijk 35) „Meneer van Lier", begon de jonge rechercheur, „ik ben hier heen gekomen om opheldering te verkrijgen in enkele zaken. Ik wens allereerste van u de juiste toedracht te vernemen van de overval op meneer Terweeghen, ik wens te weten waar u de fondsen vandaan gehaald hebt om uw schulden te voldoen.misschien kunnen die twee vragen in één antwoord opgehelderd worden en ik verwacht volledige inlichtingen omtrent uw relaties met de bende, die haar hoofdkwartier had in de villa, waar ik dit boekje vond, die u blijkbaar meermalen hebt be zocht, die trouwens reeds langer dan een jaar uw eigendom is". John van Lier likte z'n droge lip pen. Als een muis in de val keek hij van Jochem naar het blauwe boek je, dat zo onschuldig schijnend, maar vervuld van dodelijke drei ging op de tafel lag. Mar ja was in haar stoel terugge vallen en haar blikken gingen ge spannen van de een naar de ander. Toen het zwijgen bleef duren, nam Jochem opnieuw het woord. „Het is mij niet zozeer te doen om uw inlichtingen", zei hij een beetje bluf kon geen kwaad „want de feiten zijn voor het over grote deel aan de politie bekend. Maar ik wil, uit achting voor me- jufrfouw Terweeghen, die u onder haar vrienden rekent, u een kans geven. In uw eigen belang raad ik u aan geen beledigingen te uiten, geen uitdagende houding aan te ne men of koppig te zwijgen, want ge loof me, dat alles kan u niet red den. Ik zou u het dringend advies willen geven, in de woorden van m'n chef: spuit op! U bent reeds verloren, maar nog niet geheel en al. Een ruiterlijke bekentenis, me neer Van Lier, kan veel goed ma ken, en ik hoop dat er verzachten de omstandigheden zijn die kunnen verklaren hoe u, een jongeman van goede huize, in deze kringen ver zeild geraakt bent. En ik geef u mijn woord van eer zoals ik u zei, uit respect voor mejuffrouw Terweeghen dat ik alles zal doen om u te helpen, voorzover m'n ambtsplichten dat toelaten". Hij zweeg en leunde terug in z'n stoel. Mar ja stond op en ging naar de bleke jongeman, die als 'n beeld van wanhoop in z'n fauteuil hing. Ze legde haar hand op z'n schou der met een bemoedigend, zuster lijk gebaar. „Doe het, John", zei ze, en alle boosheid was uit haar stem verdwe nen, „toe, wees niet koppig. Vader weet veel, zo niet alles, en zoals je hoort, de politie ook. Ik geloof niet dat je uit vrije wil tot zulke eh. dingen gekomen bent. En ik geloof ook dat meneer Verkruysen in deze zaak sportief zal zijn. Schaam je niet voor mij, John. Desnoods wil ik wel de kamer uitgaan, maar heus, ik heb'meer respect voor 'n eerlijk misdadiger dan voor een algemeen gerespecteerde schurk". John glimlachte moeilijk. Een ogenblik zagen zijn ogen in die van Jochem, en de politieman voelde hoe medelijden zijn minachting en toorn verdrongen. Wat zou deze jongeman, deze elegante zwakke ling, die ondanks alles geen ongun stig uiterlijk had, hebben doorge maakt, voor hij tot zulke daden overging, zich associeerde met het rattennest uit de Bennebroekse vil la? Zijn blikken verzachtten zich, en bijna vriendschappelijk zei hij: „Praat eens ronduit, meneer Van Lier, het zal u opluchten. U houdt dit niet lang vol, en als u praten gaat, dat verzeker ik u, kunt u het beter tegen mij doen dan tegen ie der ander". John van Lier's ineengezakte fi guur rechtte zich. Mar ja ging op de leuning van zijn stoel zitten, haar hand vriendschappelijk op zijn schouder. „Ik zal van 't begin af vertellen", begon de jongeman met vlakke stem. „Ik studeerde te Utrecht rechten, hoewel ik me eigenlijk meer voor letteren interesseerde. Vader had me beter meteen in de zaak kunnen doen, maar hij had 't altijd een grote handicap gevonden dat hij niet meer juridische kennis bezat; daardoor is hij enkele keren gevoelig benadeeld. Daarom wilde hij dat ik m'n doctoraal zou doen, en Rob, die voor studie niets voel de, zou dan meteen in de zaak ko men. Toen maakte ik kennis met een student, een zekere Graven- horst. Hij was een aardige, gezelli ge kerel, met zeer gedurfde denk beelden en een zekere roekeloze moed. Hij had heftige critiek op de toenmalige constellatie en ik werd het roerend met hem eens dat er iets gebeuren moest. Eln op een avond, toen ik al vrij veel gedron ken had, vertrouwde hij me toe dat er ook iets gebeuren zóu. Een aan tal vooraanstaande Nederlanders had besloten een eind te maken aan die „vergane democratie" en een krachtige autocratische regering te vormen, een soort militaire dicta tuur. Maar daarvoor moest heel wat voorbereidend werk gebeuren. Mis lukking zou het einde betekenen van allen die aan deze plannen ar beidden. Of ik er voor voelde mee te doen? Ik zei meteen ja. Van toen af was mijn studie num mer twee. Ik kreeg allerlei geheim zinnige opdrachten, die erg tot mijn verbeelding spraken. Ik kreeg do cumenten te vertalen, waarvan me aanstonds bleek dat ze hoogst ge wichtig waren en waarvan ik niet snapte dat ze in vreemde handen hadden kunnen terecht komen. Ik heb in een auto militaire uniformen vervoerd, ik heb op een misselijke manier via een vriendschapje met de dochter van een kolonel militai re gegevens weten te bemachtigen, en ik deed 't allemaal voor 't heil van het vaderland en vond mezelf hoogst gewichtig. Maar ik kwam nooit te weten wie eigenlijk m'n opdrachtgevers waren. Ik had al leen te maken met Gravenhorst. En die was zo dicht als een pot". „Leek u dat niet verdacht?", in terrumpeerde Jochem. „Integendeel. Zoals u tijdens de bezettingsjaren wel hebt gemerkt, zijn tal van ondergrondse werkers ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen- en leder Bedrijfsleider-Modeleur le klas hulp-arbeiders onder- werkofdeling Chef opbalerij-verzending Kantenschrooier j Machine overhaler Hand-overhaler i Bfjtuigers I Overleersnijders Lederwarenstikker J Jeugdige schoen_ en lederwaren- fabr.arbeiders L.l. Randenmaker. Nathuis-arbeiders Lederwarenstikster i Schoenstiksters (fabriek) Plaksters KledingReiniging L.l. Naaisters 5 Metaal Aank. jongens voor metaal- walserij i Huish. Diensten I Dagmeisje BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Aank. bouwk. tekenaar Timmerlieden Schilders Metselaars Bouwvaksjouwers Opperlieden Grondwerkers Hout, Kurk. Stro Meubelmakers Mach. Houtbewerkers KledingReiniging Kleermakerij (groot- en kleinwerkers) Naaister (Kleermaker) Schoen- en Ieder Werkmeester Onderwerkafd. Modelmaker (schoenen) Sjouwers looierij Metaalnijverheid Mach. bankwerkers Plaatwerker Metaaldraaier Stoker Electr. lasser Autog. lasser Vrije beroepen Vertegenwoordiger in schoenen Vr. Kantoorbedienden Mannel. Jongste bediende Voeding en genot Slagersknechten Handel: L.l. verkoopsters Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Landbouwknechten Tuinbouwknechten Personeel in alg. dienst Magazijnbediende Huish. diensten Dagmeisje, halve dagen Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwjjk, Grotestraat 339, Tel 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 13 Sept. 1952. om het leven gekomen door dat er te veel werd gepraat. En het feit dat men hier het stilzwijgen zo goed bewaarde, dat de organisatie vol komen „luchtdicht" was, gaf mij vertrouwen. Ik dacht: daar zitten bekwame lui achter. Toen brak de oorlog uit. Hij duur de maar kort. Ik heb nog een tijdje doorgestudeerd, maar geen examen gedaan, doordat het voor ons stu denten te gevaarlijk werd. Ik kon hier aan 't werk blijven dank zij een „Ausweis" van de Voedselvoor ziening, en toen de oorlog voorbij was, ging Rob naar Amerika en ik leidde de zaken hierniet erg schitterend naar ik vrees. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6