UIT DE PROVINCIE WEK DE GAL IN UW LEVER OP HET MYSTERIE 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952 6 Schaafwonden HOOFDSTUK XIV. DE RACE IN DE NACHT. anders gedaan dan de bestaande wegen geregeld. Bovendien was voor de kerk een pleintje gepro jecteerd. BEZWAREN.. Nadat de voorzitter de heer Gee- nen bedankt had voor zijn uiteen zetting, kregen de leden van de raad gelegenheid hun bezwaren kenbaar te maken en hun vragen te stellen. De heer de Cock was de eerste die van deze gelegenheid gebruik maak te en hij vroeg naar de schadever goeding, hoe die was geregeld en met name of er rekening mee was gehouden dat de eigendommen, doordat er nu een bepaalde bestem ming aan gegeven was, niet meer verkoopbaar zouden blijken en dat er dus voor de eigenaars van een bepaalde inkomstenderving sprake was. Hij sprak ook over het kerkhof in Loon op Zand dat aanvankelijk rechts van de Weteringstraat was geprojecteerd, maar dat nu, naar de wens van het kerkbestuur, meer in de richting van de kom gelegd zou worden. Hij stelde de vraag, of de eigenaars van de grond rechts van de Weteringstraat, daar nu een landhuisje zouden mogen bouwen. De heer Geenen wees de sugges tie van die inkomstenderving ge heel van de hand. Integendeel, in de regel lagen de vergoedingen die bij eventuele koop of onteigening door de gemeente gegeven werden, hoger dan de bedragen die in de openbare verkoop geboden werden. De Weteringstraat beschouwde hij als het einde van de bebouwing in Loon op Zand. Het was wel de bedoeling dat aan de andere zijde van die weg het betere type huizen gebouwd zou worden. In dit verband echter adviseerde hij, te wachten totdat vaststond of daar inderdaad olie gevonden zou worden, dan zou het plan toch in cidenteel gewijzigd moeten worden. Ook de heer Grootswagers stelde enkele vragen: Ingevolge het plan 1936 was de verbinding van de Leostraat. met de kerk een kerkpad geworden, thans was deze toegang als een winkelstraat geprojecteerd. Maar was de uitgang dan niet te smal? Op de tweede plaats: waarom was de weg die van de Heistraat op de Molenstraat was geprojec teerd niet doorgetrokken tot de Dongensestraat? Zodoende zou deze twee-banige weg met bomen er langs en een strook groen in het midden, over 100 jaar nog niet ver wezenlijkt zijn. En tenslotte vroeg hij of 't pand van café Klijsen toch op de vroe gere plaats herbouwd zou mogen worden, nu daar een groenstrook was geprojecteerd. De eerste vraag beantwoordde de ontwerper met er op te wijzen, dat, toen - het geheel daar eenmaal was geprojecteerd, het niet meer stede bouwkundig verantwoord was om een gedeelte van de parochie door middel van een pad met de kerk te verbinden. Het was voor de hand liggend dat daar een winkelstraat werd geprojecteerd die een belang rijk gebied ontsloot. Bovendien was de uitgang van 6% meter breed ge noeg. Het gebied tussen de Molenstraat en de Dongensestraat, antwoordde Ir. Geenen op de tweede vraag, wordt volgens het plan niet be bouwd, maar behoud vooralsnog zijn agrarische bestemming. Wordt hier wel gebouwd, dan wordt de weg doorgetrokken. Het café Klij sen zou daar mogen worden her bouwd, omdat het een wederop- bouW-geval was. Ook de heer Beerens had een aan tal vragen te stellen. Zo had hij be zwaren tegen de prima gronden langs de Oude Omdraaier, die aan de tuinbouw zouden worden ont trokken, terwijl hij de bouweisen langs de Provinciale Weg wat mil der gemaakt wenste te zien, wonin gen van 800 M3 waren een illusie. Hij vond het voorts beter de Sta tionsstraat te bebouwen in plaats van de gronden daar te reserveren voor industrieterrein, terwijl er eveneens, volgens hem, woningen geprojecteerd dienden te worden aan de Berkdijksestraat en aan de j Dongensestraat in de richting van de watertoren. Voorts wilde hij de 1 verbinding HoofdstraatHeistraat recht doorgetrokken zien, in plaats j van met een draai. De heer Geenen antwoordde op j deze tegenwerpingen, dat de Oude Omdraaier gezien moest worden als de toegangspoort naar Kaatsheuvel, de weg zou een dubbele rijbaan krijgen en alleen het betere genre huizen zou er gebouwd mogen wor den. Voor de rest was tegen een tuinbouwbedrijf geen bezwaar. De 800 m3 voor de woningen langs de Provinciale Weg had eigenlijk 8000 m3 moeten zijn; het was eigen lijk veel beter te zeggen dat er he lemaal niet gebouwd mocht worden. Aan de Stationsstraat was indus trieterrein geprojecteerd omdat daar al industrie gevestigd was en omdat men dan een gemakkelijke verkeersverbinding had met de Provinciale Weg via de Loonse Dijk, die dan eventueel vernieuwd zou worden. Aan de Berkdijksestraat was in derdaad een bouwstrook geprojec teerd, maar trok men die nog ver der door, dan zou het plan aller minst de instemming hebben van de commissie van de Planologische Dienst. Dit gebied moest zijn agra rische bestemming blijven behou den; daarom mochten ook aan de Dongensestr. geen woningen wor den gebouwd. Aan de verbindingsweg Heistr. Hoofdstraat was veel gedokterd; deze weg mocht niet recht tegen over de Stationsstraat uitkomen, en wanneer men de weg anders zou leggen dan hij was geprojecteerd, dan zou de uitbreiding van de twee industrieën ter plaatse in het ge drang komen. De heer Elshout stelde de vraag of een industriëel nu nog achter zijn huis een bedrijf mocht bouwen, zoals in de gemeente zoveel was gebeurd en vaak tot schade van de andere bewoners van de buurt. En hij wees op de fabriek, die hem zelf het uitzicht benam en die, als al de grond volgebouwd werd die ge kocht was, achter 18 woningen doorgetrokken zou worden. Er waren, aldus Ir. Geenen, be paalde bedrijven waarvoor uitbrei dingsmogelijkheden moesten zijn; nieuwe industrie werd naar het in dustrieterrein verwezen. Wilde ie mand in de bebouwde kom achter zijn huis bouwen, dan had men niets aan het uitbreidingsplan, dan moest men de bouwverordening hanteren. Mogelijk kon men voor deze vraag stukken ook een oplossing vinden in de achter-rooilijn. De heer v. Kuik had bezwaar te gen de brede weg van de Heulstraat op de Molenstraat, waarmee veel landbouwgrond gemoeid zou zijn; ten aanzien van de Dongense weg vond hij het helemaal niet juist dat de raad alsmaar ja en amen moest zeggen op wat de Planologi sche Dienst bepaalt. Het eerste moest men, aldus Ir. Geenen, zuiver zien als een aesthe- tische kwestie. Bij een intensieve bebouwing was af en toe een zeke re verruiming noodzakelijk. De tweede opmerking van dhr. v. Kuik ontlokte aan de heer Gee nen het antwoord: U bent de baas, maar Gedeputeerde Staten keuren het plan goed, na advies van de Planologische Dienst. STEMMING OVER DE BE ZWAARSCHRIFTEN. Na deze behandeling van 't plan als zodanig, werden de diverse in- U zult 's moygens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. VAN DE BLAUWE TRAM. door T. Lodewijk 36) Het ging niet zo erg best. We hadden vooral tekort aan kasgeld, en ik ben bang dat ik niet de man was om in zulke omstandigheden een zaak te leiden. Velzenaar is een bekwaam man, maar oud en een beetje conservatief. Ik had geld ge stoken in een letterkundig tijd schrift, waar iedere maand meer geld bij moest. M'n politieke inte resse was verdwenen, ik had gezien wat dictatuur betekende, de rom mel na de oorlog stond me tegen en ik besloot met zulke zaken nooit meer iets van doen te hebben. Wat er van de organisatie, waaraan ik had meegewerkt, geworden was, wist ik niet. En ik dacht er ook maar niet te veel aan, want soms bekropen me daarover allesbehalve geruststellende gevoelens. Op een goede, of liever een kwade dag stond opeens Gravenhorst voor me. Ouder, dikker, kortom zo veranderd, dat ik hem bijna niet zou hebben herkend. Om een lang verhaal te bekortenhij had me nodig. Hij kwam er rond voor uit, dat hij smokkelde en handelde in zwarte spulletjes, en hij zocht een hoofd kwartier. Z'n oog was gevallen op de Bennebroekse villa, en toen hij er achter was gekomen, dat die aan onze firma behoorde en ik daarin deelgenoot was aarzelde hij geen ogenblik en zocht me op. Ik voelde er niets voor, maar toen kwam hij met andere argumenten. Hij toonde mij aan, dat de organisatie waar voor ik had gewerkt niets anders was dan een Duitse spionnage afdeling, waar" in ik dus een werkzaam aandeel had ge had. Zou dit openbaar worden, dan was ik geruïneerd..." „Chantage dus", constateerde Jochem, „Niets anders", gaf Van Lier toe. „Ik had niemand met wie ik over het geval kon spreken. M'n broer zat in Canada. Velzenaar zou 't besterven, wanneer hij 't woord spionnage hoorde en de oude heer Terweeghen was m'n enige hoop in m'n financiële moeilijkheden, een hoop die verdwijnen zou wanneer zijn voor keur voor mij, door zulke onthullingen niet langer zou bestaan. Ik raakte al dieper in de put. Graven- horst had mij geheel in zijn macht, maar financiëel werd ik er niet beter van. De villa bleef in naam verhuurd, in feite ontving ik er nooit een cent voor. Nooit heeft Gravenhorst me iets betaald. Op de een of andere manier kwam hij er achter hoe ik in de schuld stak. Toen kwam hij1 bij me. Wanneer ik failliet ging, was dat voor gekomen bezwaarschriften aan de orde gesteld. Het bezwaarschrift van de heer W. J. de Kort, waarvan wij de in houd en het prae-advies van B. en W. dienaangaande, evenals van de andere bezwaarschriften in ons vo rig nummer afdrukten, werd ge steund door de heer Grootswagers, die er op wees dat met het plan van de nieuwe weg, die een voort zetting was van de Oude Omdraai er, een tuinderij gemoeid zou zijn waarvoor een hoge prijs zou moeten worden betaald. Ook verzette hij zich tegen de bestemming van de percelen aan de Noordzijde van de Gasthuis straat, aanvankelijk zou deze weg elders komen, maar daar was de grond te duur en toen heeft men de weg maar verlegd over het ter rein van de heer de Kort. Ook het bezwaar dat adressant maakte tegen de bestemming van een zijner percelen als industrie terrein vond hij gerechtvaardigd; zodoende kwam het industrieter rein tegenover het Wilhelminapark tot aan de straat. „Men is niet in staat een uit breidingsplan te maken, waarmee niemand getroffen wordt", ant woordde Ir. Geenen. Deze straat is daar gekomen omdat ze daar thuis hoort, als doorzetting van de Oude Omdraaier. De betreffende percelen zouden altijd getroffen zijn, hoe men het ook keert of wendt. Zijnerzijds was er geen bezwaar om de bestemming van het ene per ceel van industrieterrein te wijzi gen in terrein voor woningbouw. De heer De Cock wilde het ter rein dat bestemd was voor kerkhof en processiepark, dat adressant be stemd wilde zien voor woningbouw, ook bestemmen voor kerkelijke doeleinden. Ook hier had de ont werper geen bezwaar tegen. De heer Mallens had eveneens ernstig bezwaar dat kostbare grond werd weggedaan; in het bestaande plan was deze weg ook niet gepro jecteerd. Kon deze weg niet ver legd worden zoals aanvankelijk was bedoeld? De heer Geenen constateerde merkwaardige tegenstellingen in de meningen van de heren raadsleden, die enerzijds bezwaar maakten te gen de bestemming tot agrarisch terrein van de grond tussen Molen straat, Dongensestraat en Berkdijk sestraat, terwijl men hier juist het tegenovergestelde wilde. Vanzelf sprekend, aldus de heer Geenen, is vooropgesteld dat we zo zuinig mogelijk moeten zijn met cultuur grond. Daarom zit ook de land- bouwconsulent, de heer Krugers, in de adviescommissie van de Plano logische Dienst. We zijn zo zuinig mogelijk ge weest. Maar het onderhavige bouwblok had op het oude plan dezelfde be stemming. Toen hebt U met mij ge vochten om dit te realisereri, en nu maakt U bezwaren. In wezen is er dus niets veranderd en de eigenaar heeft geen reden om een klach| in te dienen. Hij zou het erg betreuren, ten slotte, als van deze weg moest wor den afgezien. De heer Mallens wees er op dat het veel veiliger zou zijn wanneer men deze geprojecteerde weg door middel van een zgn. „bajonet" zou laten aansluiten op de Oude Om draaier. We moeten juist van de bajonet afzien, zei Ir. Geenen, als het ver keer intensiever wordt. De heer Grootswagers tenslotte verlangde stemming; tien heren steunden het voorstel van B. en W., vijf, te weten Mallens, v. Laarho ven, Elshout, Grootswagers en Van Kuik stemden tegen. Bij de behandeling van het be zwaarschrift van de heren Robben betoogde de heer Mallens dat het de molenaars onmogelijk werd ge maakt er iets bij te bouwen. De voorzitter en Ir. Geenen we zen er op dat men achter de rooi lijn toch uit kon breiden en boven dien schoot men er niets mee op de rooilijn te verschuiven, omdat de Provinciale Waterstaat hier nooit mee accoord zou gaan. hem natuurlijk het eind van ons contact, dat voor hem waardevol genoeg was. Hij had een plan, nil. om meneer Ter weeghen, Marja's vader, te beroven. Ik moest hem daarbij helpen en ik zou dan zoveel geld krijgen, dat ik m'n meest dringende schulden betalen kon. Eerst stuitte het me tegen de borst, maar ik werd steeds meer geprest, ener zijds door m'n schuldeisers, anderzijds door Gravenhorst, die me voortdurend dreigde, m'n verleden bekend te zullen maken. Het werd me zo moeilijk ge maakt... ik begrijp niet dat ik in die tijd niet gek geworden ben!" Hij had de laatste woorden bijna uit geschreeuwd, en verborg het hoofd in de handen. Jochem wachtte zwijgend, tot de jonge man zich weer hersteld zou hebben. Mar- ja streek hem zachtjes door zijn haar. Hij keek op, en glimlachte verwezen te gen haar. „Ik had allerlei plannen ontworpen en weer verworpen", vervolgde Van Lier eindelijk, „toen ik op een middag met meneer Terweeghen meereed naar Den Haag en hij me vertelde, dat hij die avond met veel geld zou terug komen. Hij vroeg of ik met hem terug wou gaan, omdat hij niet graag alleen reisde, ook al in verband met de laatste overvallen. Ik zag m'n kans en praatte mezelf voor, dat het zo 't beste was. Ik kon zorgen dat Terweeghen er met een paar schrammen De raad zag dit in en ging met het voorstel van B. en W. accoord. Het bezwaarschrift van J. van Noije deed de heer Grootswagers opmerken dat deze bezwaren nog groter waren dan die van de heer de Kort. Het projecteren van de weg betekende practisch het op heffen van de boerderij. „Als U dit standp'ünt gaat inne men, aldus Ir. Geenen, dan kunnen we wel stoppen, dan is het onmo gelijk om een uitbreidingsplan te maken. Gaan we de weg verleggen, zoals U zoudt willen, dan treffen we toch weer anderen. Bovendien, ook hier is er geen verschil in be stemming met het vorige uitbrei dingsplan. De heer Grootswagers verlangde wederom stemming, die dezelfde uitslag had als de vorige. Bijgevolg ging de raad in meerderheid ac coord met het standpunt van B. en W. I Het bezwaarschrift van A. de Kort kwam weer op hetzelfde neer, met dit verschil echter dat deze adressant er beter op was gewor den, zoals de heer Geenen verklaar de, want een perceel dat eerst be stemd was voor woningbouw, heeft nu bestemming gekregen als land bouwgrond. Niettemin verlangde dhr. Groot swagers stemming, en de heren Mallens, v. Laarhoven en Groot swagers stemden tegen. Na een vijfminutenpauze en een kopje koffie, het was inmiddels over tienen, verklaarde de raad zich ac coord met het standpunt van B. en W. t.a.v. de bezwaarschriften van W. van den Hoven en W. van Riel. Het geval van de Wed. A. Klijn- Gommers was weer analoog aan 't geval de Kort, maar de heer Groot swagers persisteerde bij zijn bezwa ren en vroeg of het wel bekend was dat de schadevergoeding in dit ge val minstens 18.000.zou bedra gen. Dit was, meende de voorzitter, een kwestie van toepassing van het uitbreidingsplan, die van latere zorg was. Weer werd er stemming verlangd en weer stemden de heren Mallens, v. Laarhoven, Elshout, v. Kuik en Grootswagers tegen. HET PAND VAN DE WED. SCHALKEN. De heer de Cock was de eerste die het woord vroeg n.a.v. het bezwaar schrift dat was binnengekomen van de Wed. Schalken-Tooriansi, tegen de be stemming van haar perceel als weg. Hij kan veel voelen voor dit bezwaar. Haar huis was een sieraad voor de Hoofdstraat en zeer solide. Het was mis schien beter de betreffende straat meer naar het Westen te projecteren, zodat zij niet zo dicht bij de Peperstraat lag. Ook de heer Mallens was deze me- I ning toegedaan; meer naar het Westen waren panden die heel wat slechter wa ren. De heer Grootswagers had hier wei nig aan toe te voegen, evenals de heer Beerens, die er op wees, dat men bovendien zodoende de bestaande in dustrieën de mogelijkheid tot uitbreiding ontnam. De voorzitter wees er'op dat van een verlegging van de weg geen sprake kon zijn, op dit moment was het alleen mo gelijk de geprojecteerde weg volledig te j laten vervallen. En daar had de heer Geenen groot bezwaar tegen. Hij had een bespreking gehad met de eigenaresse en'hij zelf had hun op de mogelijkheid van een bezwaar schrift gewezen, maar hij was niettemin van mening, dat zij het niet zo erg von den. Zij dachten aanvankelijk, dat hun woning meteen onteigend zou moeten worden. Schrapte men deze weg, dan ontnam men aan het plan iets essentieels. afkwam. Hij kon het geld wel missen en ik was uit de zorg. Stommeling die ik was, gaf ik me er geen rekenschap van, dat ik me op die manier nog dichter in de strikken van Gravenhorst verwarde, die me nu, behalve met m'n politiek ver leden, ook nog met deze misdaad chan teren kon. Toen Marja's vader in Den Haag was, telefoneerde ik met Graven horst en maakte het hele plan met hem op. 's Avonds gebeurde het. We zagen de tram staan. „Die heeft pech", zei me neer Terweeghen, „kijk maar, ze zwaaien al". Er stond een conducteur in het licht van de schijnwerpers te wenken. Meneer Terweeghen stopte en boog zijn hoofd uit het portier. Tegelijk werd aan mijn kant de deur geopend en kreeg ik een klap op het hoofd, die me het bewust zijn deed verliezen. Het was allemaal zo afgesproken. De volgende dag bracht Gravenhorst me zevenduizend gulden, 't Was genoeg om Meulemans en de Twentse Bank te betalen, maar ik had minstens tien no dig gehad. „De rest krijg je wel van een volgend kraakje", zei Gravenhorst lachend. Hij had een inbraak bij de In- cassobank op 't oog en wist, dat ik be vriend was met de zoon van de directeur en er veel aan huis kwam. Zover kwam 't inmiddels niet, want de politie gooide roet in het eten. Ziezo, nu weet U alles". „Nog niet alles", zei Jochem. „Ik be grijp wel hoe de zaak zich toegedragen De voorzitter wees er nog op, dat als het eenmaal zo ver was, de raad tot onteigening zou moeten besluiten. Nu bestond voor het gemeentebestuur de mogelijkheid, dat de gemeente het pand kon kopen wanneer het 'ns verwoest werd ot wanneer de eigenaresse het zou willen verkopen. Bovendien zou de scha devergoeding van het gemeentebestuur groter zijn dan het bedrag dat men in een normale verkoop zou krijgen. i'en aanzien van de industriekwestie die de heer Jbeerens aanroerde antwoord de de heer Lreenen dat hij een van de twee industrieën moest treilen. Volko men onbevooroordeeld uiteraard ging hij hier te werk. De heer de Cock bleef bij zijn me ning; een uitbreidingsplan was er om ge realiseerd te worden, trouwens de hele geprojecteerde straat tussen de Hoofd straat en de Heistraat, stond hem niet aan, dat zou een dooie straat zijn. Het was een straat, aldus de heer Geenen, waaraan alleen maar industrie kon komen, het was louter een verbin dingsweg van de Hoofdstraat met de ge projecteerde brede weg van de Heul straat naar. de Molenstraat. De heer Mallens vond dat deze weg maar moest vervallen, later kon men in een incidenteel plan hem alsnog aanbren- gen. En de heer Beerens was bang dat de ze straat, waar niet gebouwd werd, een van die buurten zou worden waar niet zo heel veel goeds gebeurde. Architect Geenen had er ernstig be zwaar tegen deze weg te laten verval len; als U hem rfu wilt schrappen en hem later weer wilt leggen, dan kan ik ook wel zeggen laat hem nu liggen, om de gaafheid van het plan niet te scha den, dan kunt U hem later ook wel schrappen. Als die weg op het plan blijft staan, aldus de heer Mallens, dan drukt op dit pand het bezwaar dat de raad het kan weg breken en dat het pand dus in waarde daalt. Of stijgt, zei de heer Geenen. In elk geval, de raad verlangde stem ming en de uitslag van deze stemming was, dat het voorstel van B. 6 W. om het bezwaarschrift ,niet ontvankelijk te verklaren met 8 tegen 7 stemmen werd verworpen. Tegen het voorstel stemden de hereen Mallens, Kemmeren, Beerens, van Laarhoven, de Cock, Sins, van Kuik en Grootswagers. Nadat de bezwaarschriften van A. A. v. d. Wegen, van N.V. 't Schoutenhuis, van Nouwens en van den Hoven behan deld wanen, zoals B. 6 W. dat voorge steld hadden, en nadat de heer Broe ders nog enkele vragen had gesteld o.m. betreffende de schadevergoeding, werd met algemene stemmen het uitbreidings plan door de raad vastgesteld, en wer den B. W. de nodige bevoegdheden gegeven ten aanzien van rooilijnen en perceelsbreedten. Ook het vaststellen van de algemenp regelen ter bescherming van de belangen van derden in verband met uitbreidingsplannen, rooilijnen en bouwverboden, ging zonder slag of stoot. En een hartelijk woord van dank tot de heer Geenen was het waardige slot van deze behandeling. OOK NOG EEN RONDVRAAG. Hoewel de voorzitter voorstelde maar geen rondvraag meer te houden, aange zien het al elt uur was, waren er toch nog enkele heren die iets te vragen had den wat blijkbaar geen uitstel kon lijden. De heer van Laarhoven wees er op. dat er in de Gasthuisstraat al enkele weken een woning leeg stond, die nu werd gebruikt voor pakhuis. B. W., antwoordde de voorzitter, waren bezig hier een oplossing voor te vinden. De heer Beerens suggereerde vervol gens om het perceel van de Wed. v. d. Mortel met bekwame spoed op te rui men; hetgeen de aandacht van B. en W. zou hebben. Tenslotte wees de heer Grootswagers op de slechte verlichting op de hoek bij van Heeswijk, waarvoor hij al eens eer der de aandacht had gevraagd. B. en W„ aldus de voorzitter, zijn bezig met een voorstel tot verbreding en vernieuwing van de Gasthuisstraat en de Tramlaan, in verband met het drukke bezoek aan de Efteling; bij dit voorstel zou ook de verlichting worden bezien. En dit was het laatste wat op deze lange en belangrijke vergadering werd behandeld. heeft, en inderdaad... ik vind veel ver zachtende omstandigheden. Chantage is iets, waarover iedere politieman, iedere rechterlijke ambtenaar, zich met de groot ste walging uitlaat. Chanteurs behoeven nimmer op genade te rekenen, maar hun slachtoffers vinden daarentegen bij ons allen begrip en medewerking. Laat het hoofd niet hangen, meneer Van Lier. Ik ben blij, dat U zonder omwegen hebt i bekend. Maar wat ik wel op prijs zou stellen, is een volledig signalement van Gravenhorst." „Dat kunt U krijgen", was het ant woord, „maar ik denk niet dat het no dig is, want..." Zijn stem stokte. Verbaasd keek Jo chem op. Hij zag hoe de ogen van de jongeman met een verbaasde, glazige uitdrukking staarden naar het gordijn, dat de gla zen achterdeuren afsloot, waar Jochem zoëven had staan luisteren. De gedachte aan het tuimelraampje schoot de politie man door het hoofd. Evengoed als hij het ganse gesprek had kunnen afluisteren, kon nu ook iemand ongezien getuige zijn geweest van Van. Lier s bekentenis. Snel draaide hij zich om, z'n hand reeds tastend naar de revolver in z'n jaszak. Toen klonk een harde, scherpe knal en met een zacht kreunen zakte John van, Lier ineen. Marja sprong op en boog zich met een kreet over hem heen. Het bleke gezicht van John van BRABANTS TOERISTEN VERKEER WEDEROM ONDER NORMAAL. Twee jaar achtereen werd aan 't vreemdelingenverkeer naar Bra bant grote schade toegebracht, het vorige jaar door de pokken-epide mie in Tilburg en dit jaar door de kinderverlamming, waardoor de Kath. Jeugdbeweging een deel van dit gewest voor haar leden tot „ver boden gebied" verklaarde. Het zijn vooral de hotels en de middenstandszaken geweest, die dit aan den lijve ondervonden hebben. Vergeleken met andere jaren, kwam er dit seizoen aan inkomsten voor tonnen minder binnen. Dank zij de nieuwe stichting „Efteling" in Kaatsheuvel en de Oranje-feesten in Breda, bleef het dagbezoek ech ter vrijwel hetzelfde. Het waren voornamelijk de grote groepen, die anders gewoonlijk in de dorpen haar tenten kwamen op slaan, die wegbleven. Uit een en quête, die de V.V.V. „Brabants Cen trum onder de hotels en pensions gehouden heeft, is duidelijk geble ken dat er honderden bedden vrij bleven, wat in de zomermaanden in Brabant iets ongekends is. Bij navraag bleek echter, dat vele hiervan wel besproken waren, maar achteraf door de waarschuwing van de K.J.B. weer werden ge annuleerd. Tevoren hadden deze hotels nog andere gasten moeten af schrijven, omdat ze „volgeboekt" waren. Het is vooral in Augustus ge weest dat de terugslag duidelijk merkbaar werd. Tot eind Juli was het toüristenbezoek aan Brabant over de gehele linie vrijwel nor maal. Het Tilburgse Natuur-dieren- park telde alleen in de afgelopen maand meer dan 20.000 bezoekers minder dan de andere jaren, terwijl het museum-bezoek bijna gelijk bleef met dat van vorige jaar toen de pokken-epidemie het toerisme een lelijke poets had gebakken. Ook zijn voor het eerst enkele kampeer terreinen geheel onbezet gebleven. S-JlTl-Brfl. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds Uil Slüfl erger. De helder vloeibare uiiuitsij D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HA Tfe Wfc HUIDAANDOENINGEN MW.MW.MW» EXPOSITIE „NEDERLANDSE TREKPAARD". Met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur, is Maandag avond te 's-Hertogenbosch de 20ste nationale tentoonstelling, georgani seerd door de Koninklijke vereni ging „Het Nederlandse Trekpaard", geopend. Bij afwezigheid van bur gemeester mr. H. J. M. Loeff, sprak wethouder F. van den Eerenbeemt enkele woorden van welkom tot de gasten. De waarnemend voorzitter van „Het Nederlandse Trekpaard", de heer G. O. Sneep uit Ginneken, dankte voor de ontvangst en roem de de Bossche Veemarkthallen als de grootste van Europa. Naar goed gebruik bood het Bossche gemeen tebestuur een glaasje brandewijn met suiker aan. Er zijn pracht-inzendingen uit alle delen van het land. ij OISTERWIJK HEEFT 10.000 INWONERS. Oisterwijk heeft 10.000 inwoners. De 10.000e, Maria Johanna Antoi- netta Petronella Frederica van den Hout, werd Dinsdagmorgen vol trots aangegeven door vader Van den Hout, die van beroep wichel roedeloper is. De boreling zal van de gemeente een spaarbankboekje van 100 krijgen. Voorts gaven tal rijke winkeliers, die wegens de Ois- terwijkse braderie in een gulle bui waren, geschenken. De voorzitter van „Braderiestad", de heer F. Mutsaerts, werd peter van de tienduizendste. Lier tegen haar schouder was het laat ste dat Jochem zag, toen hij de kamer uitvloog. Natuurlijk... het tuimelraampje! De tuintafel, die er onder stond, sprak dui delijke taal. Iemand had het gehele ge sprek afgeluisterd, toen, staande op de tafel, het gordijn opzij geschoven en van uit het tuimelraam koelbloedig John van Lier neergeschoten op het ogenblik, dat hij zou meedelen, wie de man was, die de „tram-bende" had geleid. Het leed geen twijfel, of de moordenaar van John van Lier was Gravenhorst. Al die gedachten jaagden door Jo chem's brein, toen hij, na een vluchtige blik op de tuintafel, om de hoek van het huis rende, trachtend de geheimzinnige pistoolschutter te achterhalen. Maar ter wijl hij met grote sprongen het tuinpad langs ijlde en het grint achter hem op vloog, zag hij dat hij te laat was. Een starter ronkte, de zwarte schim van een grote auto zette zich langzaam in bewe ging en trok dan snel op. Met bonzend hart stond Jochem voor het hek van „Wijde Blik" en zag knarsetandend de wagen langs de straatweg verdwijnen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2