Wijde Wereld Middelen tot herstel Waalwijkse en Langst UIT DE Een vlotte vergadering van de WASPIKSE RAAD Subsidies werden royaal toegekend GOEDE INKOMSTEN VOOR BREDA. HET E.T.X. CONCLUDEERT van hei grootste belang voor de Langstraat B. en W. houden het been strak waar het het woningbeleid betreft MAANDAG 15 SEPTEMEBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 75 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" 1 Zoals gemeld, hebben het partijbe stuur en het dagelijks bestuur van de K.V.P. zich beraden over de situatie van de K.V.P. onder de huidige omstandig heden en zijn ze ten opzichte van een aantal punten tot concrete conclusies of besluiten gekomen. Het eerste deel van deze mededeling is niet bijster duidelijk uitgedrukt. Het manifesteert namelijk niet of partijbe stuur en dagelijks bestuur van mening zijn dat de K.V.P. tengevolge van de verkiezingsuitslag in de te onderzoeken situatie is komen te verkeren, of die situatie daarvan een oorzaak is of dat ze er niets mee te maken had. Ofschoon men niet kan veronderstellen dat beide blazen. Het droevige daarbij is dat niet alleen bij het gros van de leden elke bezieling schijnt zoek te zijn, maar ook bij vele bestuurderen, vooral in de af delingen. En dan hoeft men eigenlijk niet eens over bezieling te spreken; zelfs het woord interesse kan in dit verband nauwelijks genoemd worden. Daar is indertijd uitvoerig en veelvuldig over ge schreven. Men kan betwijfelen of dat iets heeft geholpen en dan kan men ook gerust de hoop op herstel laten varen. Men kan echter ook hopen dat er ook enig verantwoordelijkheidsgevoel is ge wekt in bredere kring en waarom zou den dan de kansen op herstel in de po litiek ongunstiger staan dan in andere minder dan welke andere politiek ook in staat bezieling te wekken. Eerder meer, maar dat ligt aan degenen die ze be drijven. Zoals al gemeld, heeft Breda-Oranje- stad een batig saldo van ongeveer 170.000 opgeleverd, welk bedrag voornamelijk te danken is aan het grote aantal betalende bezoekers van ruim 700.000. Met de doorlopende kaarten mee zijn er volgens schattingen wel een millioen bezoekers geweest. Het aantal Belgen wordt op 300.000 geschat. Overigens heeft er een Engelse verze keringsmaatschappij een strop aan ge haald, want die voelde er niets voor een contract te sluiten omdat ze het risico te groot achtte. Nu heeft ze geen pech gehad wegens het te grote risico, maar omdat ze het risico niet durfde te lo pen, terwijl de Bredanaars toen zelf maar een garantiefonds bij elkaar heb ben gebracht. I Tenslotte is ook de Bredase midden stand wel gevaren bij de feesten. Men heeft berekend dat die een 12 millioen gulden heeft ontvangen tijdens de feest- weken. Dat kan misschien de Waalwijk se middenstand een hart onder de riem steken... OISTERWIJKS BRADERIE EN 10.000ste. Het heugelijke feit van de geboorte van Oisterwijks 10.000ste, Maria Jo hanna Antoinetta Petronella Philomena van den Hout, is gevierd met een bui tengewone raadsvergadering, waarin de gelukkige vader werd toegesproken door besturen de laatste mening zouden zijn gevallen? De katholieke politiek is niet toegedaan, is het toch mogelijk dat ze zich over die vraag niet hebben willen uitspreken. Ook dat verwondert enigs zins, want er zijn, geloven wij, weinig mensen die er aan twijfelen dat de si tuatie waarin de K.V.P. momenteel ver keert haar oorsprong heeft vóór de ver kiezingen, al is ze door de verkiezingen pas zo duidelijk aan het licht getreden. Mogelijk is trouwens bedoeld dat het partijbestuur en het dagelijks bestuur zich beraden hebben over de plaats die de K.V.P. onder de huidige omstandig heden inneemt, al lijkt het juist de be doeling dat dit onderzocht wordt, waartoe het dagelijks bestuur een sug gestie heeft gedaan het het Contactbu reau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg. Als het bureau deze suggestie aanneemt, krijgt het blijkbaar carte blanche, want er wordt slechts gevraagd het initiatief te nemen voor de bestu dering van het vraagstuk der sociale en politieke eenheid onder de Katholie ken in Nederland. Dergelijke communi qués munten over het algemeen niet uit door duidelijkheid en daarop maakt dit geen uitzondering. Onwillekeurig immers rijst de vraag wat het dagelijks bestuur van de K.V.P. onderzocht wil hebben. Hoe het staat met de sociale en politieke eenheid onder de katholieken? Maar bij de verkiezingen is toch wel gebleken dat het daarmee niet zo rooskleurig ge steld is als de K.V.P. wel graag zou wil len. De noodzakelijkheid van sociale en politieke eenheid dan? Men zou toch zeggen dat die buiten kijf staat. Vooral voor de verkiezingen is in alle toonaar den betoogt dat de katholieken om hun staatkundig program uitgevoerd te krij gen, vooral politiek een moeten zijn. Blijft over een onderzoek naar de mo gelijkheid van sociale en politieke een heid, maar waarom dat dan niet ge zegd? In ieder geval lijkt het wel nuttig daarnaar een onderzoek in te stellen. Meermalen zijn er stemmen opgegaan dat het practisch onmogelijk is, mensen, zij het met eenzelfde geloofsovertuiging en eenzelfde politiek beginsel, maar van zo uiteenlopende maatschappelijke richtin gen als nu eenmaal ook onder de ka tholieken vertegenwoordigd zijn, in één politieke partij onder te brengen. Dege nen die dat te berde brengen hebben de schijn van gelijk aan hun kant, of ze ook in werkelijkheid gelijk hebben is de vraag. Wie het zo stelt, gaat er van uit dat het uit het bestaan van ver schillende maatschappelijke standen voortvloeit dat de belangen van die standen in alle of tenminste in een of ander opzicht botsen. De feiten bewijzen dat het gebeurt, maar ze bewijzen niet dat het noodzakelijk is. Het zal nuttig zijn als een onderzoek ook in breder kring duidelijk kan maken dat de nood zaak van sociale en politieke eenheid niet alleen een leuze is, maar ook een mogelijkheid. Want dit wordt veelal niet ingezien. Daarbij gaat het behalve over het principe ook over de praktijk. M.a.w., het onderzoek moet uitwijzen dat in beginsel de eenheid mogelijk is, maar ook dat de geesten er rijp voor zijn. Het zal de moeite waard zijn de uitslag van zo'n onderzoek te bestuderen. Dit onderzoek is blijkbaar bedoeld als fundament voor de kuur die de K.V.P. moet ondergaan om zich te herstellen van de slagen die haar zijn toegebracht. De andere punten zijn van meer prac- tische aard, zoals daar zijn de besturen- conferentie van 1.1. Zaterdag, de uitbrei ding van het dagelijks bestuur met ver tegenwoordigers uit alle maatschappe lijke groeperingen, de versteviging van de band met de Tweede Kamerfractie, enz. Op de besturenconferentie is ook gesproken over het probleem der partij- financiën en men heeft dat punt beschei denlijk achteraan geplaatst. Dat neemt echter niet weg dat het van de prakti sche punten wel eens een van de voor naamste kon zijn, vooral nu gebleken is dat de propaganda over de hele linie tekort is geschoten, niet alleen door ge brek aan fantasie, maar evenzeer door gebrek aan geld. Wij willen hier niet gaan bedelen voor de K.V.P., alleen op merken dat het bestuur uiteindelijk toch bij de leden en degenen die er voor in aanmerking komen lid te zijn, moet aan kloppen om zijn financiële positie te versterken en dat het katholieke volks deel niet van geldelijke offervaardigheid in politici pleegt uit te blinken. Zonder op iets wat nog moet begin nen vooruit te lopen, kan men waar nemen dat voorop moet staan het vuur binnen de partij zelf opnieuw aan te de loco-burgemeester en een spaarbank boekje van 100 kreeg voor zijn doch ter. Het toeval wilde dat de 10.000ste juist gedurende de tweede Oisterwijkse braderie kwam, wat de feestvreugde slechts kon verhogen. Het feit werd na tuurlijk ook daar gevierd. Woensdag werden de feestelijkheden besloten met feesten voor de jeugd des middags, o.a. een oriëntatierit voor fiet sen en een voorstelling door Cia van Boort met haar poppenspel, en 's avonds een concert met fakkeloptocht en taptoe. ROZENKRANSKRUISTOCHT. „Niet met de kracht van wapenen, maar door Gods hulp, verkregen door het gebed van de Rozenkrans, kunnen de kwalen van onze tijd genezen wor den", heeft Paus Pius XII gezegd, en gedachtig dat woord is men begonnen met de prediking van de Rozenkrans kruistocht. In Amerika is Pater Peyton er mee begonnen en in Nederland is de grote promotor Pater D. A. Linnebank O.P. Al in 1936 werd in het Albertinum te Nijmegen het Apostolaat van de Ro zenkrans opgericht en sinds enkele jaren is het gevestigd in het Dominicaner klooster te Huissen, waar pater Linne bank zijn hoofdkwartier heeft. Nu de Octobermaand weer nadert, wil men de Rozenkranskruistochten nieuw leven inblazen. Het is de bedoeling de Rozenkrans te propageren als dagelijks gezinsgebed met als intenties: vrede, wel vaart en wereld verbetering. De namen der deelnemers zullen worden opgetekend in het Gulden Boek, dat gedeponeerd Zal worden in het heiligdom van O. L. Vrouw van de Rozenkrans in Fatima. Men kan zich als deelnemer opgeven van pater D. A. Linnebank O.P., Dominica nerklooster te Juissen (Gld.) Voorts zullen al op de laatste Zondag van September in Venlo, Roermond, Sit- tard, Heiloo, Breda, Langenboom, Han del, Renkum en Nijmegen en waarschijn lijk nog op verschillende andere plaat sen Rozenkranskruistochten worden ge houden. Op deze manier hoopt men het Ro zenkransgebed opnieuw ingang te doen vinden in de gezinnen. SPAAK VOORZITTER VAN KOLEN- EN STAALPARLEMENT. Men heeft de Belg Paul Henri Spaak weer op een voorzitterszetel geplaatst, nu van het Kolen- en Staalparlement te Straatsburg. Zijn tegen-candidaat was de Duitse christen-democraat Von Bren- tano. Spaak werd gekozen met 38 stem men, Von Brentano kreeg er 30. Een merkwaardige uitslag, terwijl de chris- tendemokraten toch 37 van de 78 ze tels bezitten en de socialisten maar 28. Verschillende christen-demokFaten heb ben dus hun stem aan Spaak gegeven. Spaak blijft voorzitter tot Mei 1953. De Nederlander Vixseboxse werd gekozen als een van de vijf vice-presidenten, uit elk van de landen die de voorzitter niet hadden geleverd één. aanwezige weglengte rijkswegen in verslag voor, dat men, vooral met vergelijking met de Noordelijke het oog op dit belang, zal moeten Provincies vrij gunstig is gesteld. aandringen op een bespoediging Maar overduidelijk weet 't jaar- van het tempo waarin de Biesbosch- verslag aan te tonen dat er behalve j werken thans worden uitgevoerd, Groningen geen enkele provincie in I waarna men zich zal moeten bera- Nederland is, waar èn het aandeel I den inzake de maatregelen, welke in de rijksbevolking èn het aandeel in de rijksoppervlakte groter is dan het aandeel in de weglengte der rijkswegen. En dan spreken we nog niet van de toestand waaraan de wegen ,niet alleen de rijkswegen, verkeren en die in onze directe omgeving nu niet bepaald ideaal is te noemen. Mogelijkheden na de Biesboschwerken. Ook meent het rapport een enkel woord te moeten wijden aan de ge ringe ontsluiting, welke deze pro vincie nog slechts kent, ten aanzien van de bereikbaarheid van haar ge bieden, die aan of in de nabijheid van grote vaarwegen gelegen zijn, wanneer het gaat om de vestiging van zwaardere industrieën in de metaalsector, en ook voor bedrijven in de chemische sector, van welke beide bedrijfstakken men in de toe komst toch de grootste verwach tingen moet hebben. Tot de gebieden die het E.T.I. op het oog heeft, behoort ook „de wei nig geoutilleerde Noordrand van onze provincie, welke nog altijd op meerdere punten de handicaps on dervindt van de nog slechts in een laag tempo voortschrijdende Bies boschwerken". Naar de mening van het E.T.I. verdient het de grootste aanbeve ling om o.a. de gebieden vanaf de Moerdijk tot en met Waalwijk en 's-Hertogenbosch te onderzoeken op de geschiktheid, die zij na de voltooiing der Biesboschwerken zouden kunnen hebben voor de ver betering van de provinciale vesti gingsvoorwaarden op het gebied van de kapitaalgoederenindustrieën, en het komt de samensteller van het in deze gebieden genomen moeten worden om de mogelijkheden welke zij in dit opzicht voor de provincie Noord-Brabant bieden, te effec tueren. En leest men in dit rapport ver der wat over de uitbreiding van de werkgelegenheid in de diverse cen tra van onze provincie wordt ge zegd over de noodzakelijkheid hier van voor de toekomst en over de perspectieven die de bestaande in dustrieën ten dien aanzien bieden, dan kan men slechts hopen dat bo venstaande maatregelen ten spoe digste zullen worden verwezenlijkt om onze omgeving en onze plaats meer in staat te stellen industrie aan te trekken, die de gevaarlijke eenzijdigheid van de schoenindus trie doorbreekt. Van 1947 tot 1962 zal de Lang straat moeten zorgen voor 2800 tot 2900 nieuwe arbeidsplaatsen; wan neer men dit cijfer gaat vergelijken met de ontwikkelingstendenties die in onze omgeving gemiddeld per jaar van 1930 tot 1950 konden wor den waargenomen (in de laatste 15 jaar ontstonden 2600 a 2700 nieuwe industrieële arbeidsplaatsen), dan zou men gemakkelijk tot de con clusie kunnen komen dat dit gebied goed voor industriële ontwikkeling is geoutilleerd. Maar het jaarverslag waarschuwt nadrukkelijk; het aantal industriële arbeidsplaatsen dat op het tijdstip van de Volkstelling in de schoen industrie aanwezig was droeg een opgeschroefd karakter, gezien de weerslag van de incidentele binnen landse hausse, en zal waarschijn lijk voor een niet onbelangrijk ge deelte niet als van blijvende struc turele aard mogen worden be schouwd. Een Nooiii-ZuiMiniling In zijn jaarverslag over 1951 spreekt 't Economisch Tech nologisch Instituut voor Noord-Brabant over de toekom stige industrialisatie van Noord-Brabant, over de aard van deze industrie, de spreiding daarvan in in verband met die industrialisatie en aan de voorwaarden waaraan zal moe ten worden voldaan, wil men de toekomstige groei van de beroepsbevolking kunnen opvangen. En op de eerste plaats vestigt het rapport dan de aandacht op de Centrale Noordrand van de provincie, waar het al daar gelegen Langstraatse industriegebied zich verstoken ziet van een ontsluitende Noord-Zuid-Verbinding, en moet blijven voortsukkelen met z'n allerslechtste verbindingen, zeer ten nadele van de uitgroei van handel en industrie. Bestaande bedrijven bieden geen oplossing van het werkgelegen heidsvraagstuk. Door het ontbreken van deze ver binding, aldus het rapport, ligt dit gebied, waar men immers van de bestaande industriële bedrijven geen verdere grote bijdrage meer kan verwachten in de oplossing van het structurele werkgelegenheids vraagstuk, dat in 15 jaar de nood zakelijke uitbreiding van het aantal industriële arbeidsplaatsen van on geveer 2900 inhoudt, volkomen ge- isoleerd. Ook het Oost-West-ver band verkeert in een slechte condi tie. Om in dit gebied een ontwikke ling mogelijk te maken welke kan beantwoorden aan de aldaar waar te nemen problemen, achten wij, aldus het jaarverslag, de creëring van een Noord-Zuid-verband via een vaste oeververbinding bij Go- rinchem van het grootste belang, met welke vaste oeververbinding tevens de belangen gediend zouden zijn van de Westelijke uitloper van de Langstraat, waar Geertruiden- berg en Oosterhout als industriële centra fungeren, in welke beide ge bieden tezamen de industriële be roepsbevolking van 1947-1962 naar onze ramingen een toeneming zal vertonen met 5.5006000 personen. In de periode van 19301950 kwam het hier slechts tot een ad ditionele industriële werkgelegen- heidsuitbreiding van ca. 170 perso nen per jaar. Wel een bewijs dat ook voor dit gebied een grondige wijziging van de industriële data structuur, middels de ook voor het overige Langstraatse gebied belang- In nauwelijks drie kwartier tijd hebben de leden van de Was- pikse gemeenteraad Donderdagavond een twintig punten lange agenda afgehandeld. Dat wil echter niet zeggen dat de raad van Waspik op alles maar ja en amen zegt, integendeel. Dat bleek bij de rondvraag toen een aantal raadsleden een schriftelijke vraag hadden ingediend, waarin zij B. en W. aanvielen om hun woning beleid dat, volgens deze leden, geen rekening hield met het advies van de commissie. B. en W. hielden echter het been strak, aangezien de uitvoering en de toepassing van de Woonruimtewet bij uitsluiting in handen van het college is gelegd. PREMIES TER VERBETERING VAN WONINGEN. Nadat de notulen waren vastge steld en een aantal ingekomen stuk ken, waaronder een dankbetuiging van de Paters Carmelieten, voor kennisgeving waren aangenomen, ging men over tot de behandeling van de uitvoerige agenda, die ech ter geen stof tot een belangrijke dis cussie bleek te leveren. Nadat het Ambtenaren-reglement was gewijzigd, en de Arbeidsover eenkomsten, kwamen enkele voor stellen tot premietoekenning vrij willige beschikbaarstelling woon ruimte ter sprake. Aan A. A. Pagie, die zijn woning Engelsestraat no. 4 zal splitsen, werd voor 400.in de kosten te gemoet gekomen en aan H. C. Smits, voor zijn woning 't Vaartje no. 94 eveneens een bedrag van 400.Deze personen splitsen hun woonruimte ten behoeve van der dén, zonder dat zij hier zelf mee zijn gebaat. Nadat het tijdelijk Ziekenkosten- reglement aan een wijziging was onderworpen, besloot de raad met het Waterschap „Klein Waspik" een waterloop te ruilen. Voor 't bouw rijp maken van de gronden in het uitbreidingsplan Waspik Dorp moest er een waterloop gedicht worden rijke vaste oeververbinding by Go-" aan het Waterschap toebehoor. rinchem, ten zeerste dienstig zou zijn. Ook voor Tilburg acht het E.T.I. deze Noord-Zuid-verbinding van verregaande betekenis. Meer en betere wegen. Een andere voorwaarde voor in dustrie-vestiging is de ontsluiting van Brabant op het stuk der we genstructuur. Wanneer men thans in het wets ontwerp Ontwikkelingsgebieden in de Noordelijke Provincies over gaat tot een belangrijke en versnelde uitvoering van het rijkswegenplan, lijkt de vraag gewettigd of uit deze uitvoering de conclusie mag wor den getrokken, dat het kennelijk in andere provincies, en met name in Noord-Brabant, wat betreft de de; deze is thans meer Zuidelij kei- verlegd en wordt overgedragen in eigendom, beheer en onderhoud aan het bedoelde waterschap. Hierna werden de Bouwverorde ning en de Bouwcredietregeling ge wijzigd, de laatste onder meer in die zin, dat het bedrag van 35.dat bij de bepaling der stichtingskosten ten hoogste als aannemingssom per m3 in aanmer king wordt genomen, wordt ver hoogd tot 40.in verband met de prijsstijgingen. Een aantal spoorwegparallelwe gen die de laatste tijd in onderhoud én beheer waren, werden thans op verzoek van de Nederlandse Spoor wegen ook in eigendom overgeno men, echter met bevestiging van een tweetal erfdienstbaarheden, waarvan er één bepaalt dat de we gen, voorzover zij bestemd zijn als toegangswegen tot het station, deze bestemming niet mogen verliezen. Ik hoop dat de wegen deze bestem ming nog eens daadwerkelijk zul len krijgen, zei de voorzitter, al ben ik op dit punt niet erg optimistisch. P. v. Loon uit 's-Gravemoer had een bezwaarschrift ingediend tegen de hem opgelegde straatbelasting over 1949, maar met klem van rede nen wisten B. en W. aan te tonen dat de aanslag volkomen gemoti veerd was en de raad wees dan ook het bezwaarschrift af. Het is wel opvallend, commenta- riëerde de voorzitter, dat bezwaar schriften altijd afkomstig zijn van mensen buiten de gemeente. Ook A. P. Claassen uit Stampers gat had 'bezwaren tegen de hem opgelegde straatbelasting, maar ook dit bezwaarschrift werd ongegrond verklaard. Meer succes had A. Ne- rings, die verzocht hem ontheffing te verlenen van zijn schoolgeld aanslag, welk verzoek door de raad werd ingewilligd. Aan G. Heesters, A. Nerings en C. Dekkers, allen inwoners van de gemeente, werd op hun verzoek te gemoet gekomen in de kosten van vervoer van hun kinderen, die de B.L.O.-school in Waalwijk bezoe ken. De eerste twee krijgen hun kosten volledig vergoed, de derde tot 50%. DIVERSE SUBSIDIES. Voor het eerst vroeg het bestuur van de Stichting Noord-Brabants- Studiefonds een subsidie aan de ge meente van 5 cent per inwoner. Het doel van deze stichting is de grote achterstand van Brabant waar het de intellectuele ontwikkeling be treft (op een aantal van 4441 eer ste-jaarsstudenten aan inrichtingen van hoger onderwijs in het jaar 1950-1951 was slechts 6.4% uit Bra bant afkomstig) in te halen. Burgemeester Couwenberg had niet veel van zijn overtuigings kracht nodig om de raad deze sub sidie graag te doen geven. De volgende subsidie-aanvrage was afkomstig van de Stichting Ka tholieke Beroepskeuze-voorlichting. Ook hier wees de voorzitter op het grote belang dat met dit werk is gediend en B. en W. stelden dan ook voor 10.per onderzoek te subsidiëren tot een totaal van 7 on derzoekingen; welk bedrag over eenkomt met 2 cent per inwoner, zoals door de Stichting was ge vraagd. Zonder meer gingen de raadsle den met dit voorstel accoord. Het Seminarie te St. Michiels- Gestel, het St. Theresia-college van de Paters Carmelieten te Geleen, het Klein Seminarie van de Paters Capucijnen te Voorschoten en de Kath. Economische Hogeschool in Tilburg hadden eveneens aanvragen tot subsidie ingediend; de gevraag de subsidies variëerden van 50. tot 150.B. en W. stelden voor aan elk der inrichtingen 50.sub sidie per jaar per leerling uit de ge meente te verlenen. De heer Langerwerf merkte op dat aan andere inrichtingen van Middelbaar Onderwijs, zoals de H.B.S. en het Lyceum 100.ge geven werd. Waarom kwamen ook deze scholen niet voor dit bedrag in aanmerking? Hier zijn we vooralsnog een beet je huiverig voor, zei de voorzitter. We beginnen immers aan iets nieuws, en we weten nog niet waar het einde is, zodat het mogelijk zou zijn dat, wanneer de toeloop groot wordt, we zelfs de 50.niet kun nen geven. We zullen het dit jaar eens afzien; mocht er het volgend jaar aanleiding zijn de subsidie te verhogen, dan'konden B. en W. met een nieuw voorstel komen. De volgende subsidie die verleend werd, werd gegeven aan het Konin gin WilhelminafondS; hiermee was een bedrag van 50.— gemoeid. Donderdagmorgen was er nog een aanvrage van de E.H.B.O., afdeling Waspik, binnengekomen om een subsidie van 250. De voorzitter wees op het belang van deze E.H^.O.-afdeling die in het kader van de Bescherming Be volking cursussen gaf; aan de eer ste cursus die gegeven werd namen 70 inwoners deel. Dé voorz. noemde dit van zeer grote betekenis en het was een eis van de eerste orde dat de mensen dit diploma hadden. Aangezien de cursussen moesten doorgaan en hier geld mee was ge moeid, richtte de vereniging zich met deze aanvrage tot de raad. Hoewel B. en W. dus overtuigd wa ren van de grote betekenis van 't werk, stelden zij niettemin voor de subsidie te verlagen tot een bedrag van 150.Mocht het volgend jaar dit bedrag niet toereikend blijken, dan kon men alsnog tot verhoging van de subsidie overgaan. Vervolgens werden de heren v. d. Broek, Langerwerf en Smits be noemd als leden, en de heer Zijl mans als plaatsvervangend lid van de commissie, belast met het onder zoek van de gemeenterekening '51 die hierbij werd aangeboden, en te vens van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur, die in inkom sten en uitgaven sloot met een be drag van 19.756.63; de gemeente lijke subsidie over dit dienstjaar bedraagt ƒ7159.08. Nadat er enige wijziging was aan gebracht in de Vacantie-uitkering over 1952 aan het gemeenteperso- neel, ging men over tot de Rond vraag. HET WONINGBELEID. Enkele raadsleden hadden een schrijven tot het college gericht, waarin zij vroegen om welke reden B:. en W. ten aanzien van de toe wijzing van de woning Kerkstraat 38 waren afgeweken van het advies van de Woningcommissie. Herhaal de malen, aldus de vragenstellers, waren B. en W. van dit advies af geweken. De voorz. antwoordde hierop dat volgens de Woonruimtewet de uit voering en toepassing van deze wet bij uitsluiting berustte bij B. en W., die geen verantwoording schuldig waren aan de raad. Om geen prece dent te scheppen, zouden B. en W. dan ook geen uitsluitsel geven. De commissie heeft slechts te adviseren en dit advies is niet bindend. Dat B. en W. herhaalde malen van het advies zouden zijn afgewe ken, vonden B. en W. overdreven. Integendeel, wij stellen, aldus de voorzitter, de adviezen zeer op prijs en hebben steeds getracht tot een overeenstemming te komen. B. en W. droegen alleen de ver antwoordelijkheid. en daarom we ken zij wel eens af, ook zonder de commissie alsnog te raadplegen, omdat er toch geen vergelijk moge lijk was. De heer v. d. Broek vond dit een zwak antwoord. En hij wees op art. 216 van de gemeentewet, dat B. en W. verplichtte alle gewenste inlich tingen aan de raad te verschaffen. Maar de voorz. hield voet bij stuk en wenste geen inlichtingen te ge ven. En de heer v. d. Broek verklaar de het zeer jammer te vinden dat de samenwerking in deze tussen B. en W. en het college zo slecht was. Het was de plicht van de commissie de urgentste gevallen te helpen, en dat gebeurde thans niet. Hiermee was deze kwestie afge handeld. De heer v. d. Broek wees er voorts

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5