UKALWÏK Buiten en binnen onze grenzen Buitenland Binnenland. LANDBOUW HET MYSTERIE 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 6 op dat het gebeurde dat er wel 'ns geen kramen waren als het markt dag was. Dit, aldus de voorz., was een zaak van de marktkooplui zelf, die hier zelf voor moesten zorgen. Het ge meentebestuur stond hier buiten, men had alleen bemiddeld bij het zoeken naar een kramenleverancier. Maar in elk geval had het de aan dacht van B. en W. Nadat de heer v. d. Broek de aan dacht had gevraagd voor een groot gedeelte van de Schoolstraat waar lichtpunten ontbraken en de voorz. had toegezegd dit te zullen onder zoeken, informeerde dhr. de Glas of er al gedacht was aan de moge lijkheid de naam van de gesneuvel de Waspikse vlieger, Luitenant Brox, op het Brabantse monument te Waalre te doen vermelden. Dit zou zeker in orde komen, al dus de voorzitter. Tot slot wees de heer v. d. Broek op het bericht dat enige tijd gele den in ons blad verscheen over de ongelukken in de bocht in de Be- nedenkerkstraat. Was het niet mo gelijk te voorkomen dat die bocht daar zo'n gevaar opleverde? De voorz. verklaarde reeds con tact opgenomen te hebben met de Provinciale Waterstaat. De hoof dir. zou de mogelijkheden ter bestrij ding van het euvel onderzoeken. Te veel borden wenste de voorz. niet te plaatsen, dan zou men van de bomen het bos niet meer zien. Niets was er verder meer aan de orde, en de vergadering werd ge sloten. BENOEMD. Tot Geestelijk Adviseur van de afdeling Waalwijk van de R.K. Middenstandsvereniging, is door de Bisschop van Den Bosch benoemd de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. B. v. d. Hurk, Pastoor van de parochie St. Jan. Tevens is ZijnEerwaarde benoemd tot Adviseur van de Afd. Waalwijk van het Wit-Gele Kruis. DE KUNSTKRING OPENT HAAR SEIZOEN MET „HET WITTE SCHAAP VAN DE FAMILIE". Op Vrijdag 26 September zal de Waalwijkse Kring voor Kunst en We tenschap haar seizoenopenen met een charmante klucht van L. du Garde Pe ach en Ian Hay genaamd „Het Witte Schaap van de familie", waarin Cor Ruys, al voldoende bekend in Waal wijk, om volle zalen te trekken, de hoofdrol zal vertolken. Ongetwijfeld zal dit een goed begin worden van het 8e Kunstkringseizoen. Behalve Cor Ruys treden in dit blij spel op: Sara Heyblom, Yda Andrea, Nell Koppen, Eric van Ingen, Wim van den Brink, Willy Ruys, Ton van Duin hoven en Henny Orri. NIEUWE MATER AMABIL1SCURSUS. Donderdagavond had in de R.K. Huis houd- en Industrieschool de opening plaats van de nieuwe cursus van de Ma- ter Amabilisschool. Hierbij waren o.m. aanwezig de Zeereerw. heer Pastoor Dr Van den Hurk, de directrice van de Huishoudschool, mej. P. van Slobbe, de leidster mej. M. Hoffmans, vertegen woordigers van het gewestelijk Arbeids bureau en de K.A.V., bestuursleden, do centen en leerlingen. De voorzitter, de heer J. Klijberg, opende de bijeenkomst en heette de aan wezigen welkom. Dat de meisjes die vo rig jaar de cursus hadden gevolgd toen die onder fabriekstijd werd gegeven, ook dit jaar de school weer bezochten, of schoon ze nu gedeeltelijk in de avond uren werd gegeven, stelde hij zeer op prijs. Dat de meisjes dit offer brachten bewees het nut dat de Mater Amabilis school had gesticht. Hij sprak de hoop uit dat de lessen met evenveel animo zouden worden gevolgd als in het afge lopen cursusjaar. Voorts deelde de heer Klijberg mee dat voor 24 oudere leerlingen een dag cursus was begonnen, terwijl voor 15 nieuwe leerlingen een cursus in voorbe reiding was. De twee avondcursussen waren geheel volgeboekt. Ook pasfoor Van den Hurk sprak de aanwezigen toe. Uiteraard door zijn ja renlang verblijf op het seminarie nog niet zo goed op de hoogte met deze nieuwe vorm van onderwijs, was hem toch al gebleken dat de Mater Amabilis- r .ejsrSISBMlSiFISB school een zegen kon zijn voor plaats en streek. 'Hij stelde het zeer op prijs dat de meisjes een gedeelte van hun vrije tijd opofferden om deze cursus te volgen, waardoor ze toonden hun toe komstige taak in 'het gezin te begrijpen. Hij sprak de wens uit dat het school jaar in een prettige sfeer zou leiden tot resultaten waarop de meisjes later met genoegen zouden terugzien. De bijeenkomst werd daarna gesloten door de voorzitter. VOLKSMUZIEKSCHOOL. De Volksmuziekschool is vorige week haar werk begonnen. Er zijn nu 2 zangklassen, n.l. een eerste en een tweedejaars. Verder is men bezig met het samenstellen van een blokfluitklas. Wat de instrumentale afdeling be treft, vormt de pianoles het belang rijkste onderdeel. Met de muzikale vorming op de zangklassen, wat de basis is voor alle verdere studie, zal zeer zeker ook voor andere instrumenten meer belangstelling komen, wat weer uit breiding der leerkrachten vereist. Het principe van de V.M.S. is: de belangstelling aan te kweken voor de muziek, alsmede het volkslied, dat is het volkseigen gezonde lied van eigen bodem, èn de goede huis muziek te bevorderen. Wat de huis muziek betreft is het zo, dat, wie nooit eenvoudige muziek gespeeld heeft in vriendenkring of met huis genoten, moeilijk kan beseffen wel ke vreugde hierin gevonden wordt. Ongetwijfeld zullen binnenkort meer gegevens verstrekt kunnen worden omtrent de ontwikkeling der Volksmuziekschool. UITSLAG AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding gehouden op 29 Juli 1952, voor het sloop-, metsel-, be ton- en bestratingswerk ten behoeve van de bouw van een tasloods te Waal wijk voor de heer I. C. Mortier aldaar. S. de Vries, Breda 14310 P. A. Kramer, Genderen 14111 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 13888 J. E. Haspels, Eethen 13590 A. Rosenbrand, Capelle 13460 J. Michaël, Vrijh.-Capelle 13229 A. v., Hest, Loonopzand 12777 M. Kleijngeld, Waalwijk 12221 A. Hoefnagel, Capelle 11987 H. M. Kramer, Waalwijk 11500 L. Kooien-Leijtens, Waalwijk 11300 Wed. A. Aarts en Zn., Waalwijk 11290 A. J. den Teuling, Waalwijk 10980 J. A. van Heesch, Waalwijk 10726 P. van Hilst, Waalwijk 10720 Door de architect D. Verhoeven te Utrecht is het werk opgedragen aan de laagste inschrijver P. van Hilst te Waal wijk, op 10 Sept. 1952. EGYPTE STEEDS ANDERE MAATREGELEN IN EGYPTE. Speciale groepen van leger en politie zetten de invallen in woningen en kan toren van vele vooraanstaande Egypte- naren voort. Door de aanhouding van Nagoeib Salem, voormalig directeur van Faroeks koninklijke domeinen, van majoor Me- goeid el Asjri van de politie en de ad vocaat Hassan Ahmed, is het aantal prinsen, politieke leiders en anderen, die zich in het militaire instituut van JKoeb- bah bij Kairo in verzekerde bewaring bevinden, gestegen tot 56. Na een vergadering van ruim zes uur heeft het nieuwe Egyptische kabinet een wet goedgekeurd, op grond waarvan rijksambtenaren, die verdacht worden van corruptie, waarvoor geen bewijzen aan te voeren zijn of waarover men lie ver geen strafzaak wil openen, gepen- sionneerd zullen worden. Voorts besloot de regering nationale „Waqfs" (religieuze instellingen), met uitzondering van liefdadigheidsvereni gingen voor de armen te ontbinden. Een ander regeringsbesluit 'houdt in, dat bij de lopende zuivering ontslagen rege ringsambtenaren geen beroep mogen aantekenen voor zes maanden zijn ver streken na het van kracht worden van het besluit. DUITSLAND t NEO-NAZISTISCHE PARTIJ ONTBONDEN. De Westduitse neo-Nazistische „So- zialistische Reichspartei" (S.R.P.) heeft zichzelf ontbonden, zo werd door de se cretaris-generaal van de partij Fritz Heller bekend gemaakt Heller zei, dat de partij zich ontbonden had uit vrees voor vervolging door de communisten. Hij verklaarde dat de partijleiders vernomen hadden dat de levens „van de leden be dreigd worden door het Oostduitse com munistische regiem en dat daarom be sloten was de partij te ontbinden en de leden te beschermen". Volgens Heller bevinden de ledenlijsten van de Reichs partei zich in handen van de Oostduit se geheime politie. Het is echter waar schijnlijk, dat de partij zichzelf heeft ont bonden, omdat zij er anders eerdaags wel eens door het Westduitse opperste gerechtshof toe gedwongen zou kunnen worden. OOST-DUITSERS NAAR BONN. De voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, dr. Hermann Ehlers, zal een delegatie van de Oost-Duitse Volkska mer op 22 September in Bonn ontvan gen, aldus is te Bonn officieel medege deeld. De voorzitter van de Oost-Duitse Volkskamer, Johannes Dieckmann, heeft in het begin van de week in een tele gram aan Ehlers verklaard dat een dele gatie van vijf man met West-Duitse par lementsleden wenst te spreken over problemen aangaande de eenheid van Duitsland. Een brief, die zij zouden mee nemen, bevat voorstellen voor een me thode om Duitsland als een democrati sche, vredelievende en onafhankelijke staat te herenigen, voor „deelneming van geheel Duitsland aan het sluiten van een vredesverdrag" en voor „vrije ver kiezingen in geheel Duitsland. VERENIGDE STATEN t TAFT STEUNT EISENHOWER. Generaad Eisenhower en zijn tegen stander op de Republikeinse Conventie, senator Taft, hebben samen een bespre king gehouden om de meningsverschillen uit de weg te ruimen, die de eenheid in de Republikeinse Partij bedreigen. Na afloop zei Taft: „De generaal en ik zijn het over alle kwesties in grote mate eens geworden. Ik zal hem in zijn ver kiezingscampagne steunen zoveel ik kan". GEEN BEVRIJDINGSOORLOG. De Amerikaanse minister van buiten landse ziaken, Dean Acheson, heeft een toespraak gehouden, waarin hij de „re publikeinse voorstellen voor een meer dynamische buitenlandse politiek" en de „bevrijding" van onder communistische controle staande volken" van de hand wees. „ndien deze positieve politiek een ge welddadige bevrijding dezer volken in houdt, komt zij neer op een positief re cept voor een ramp'. Bovenstaande voorstellén zijn door generaal Eisenho wer en de republikeinse adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, John Fos ter Dulles, gedaan. Acheson noemde hun namen echter niet. Hij zeide, dat de huidige buiten landse politiek der V.S. verder gaat dan het enkel en alleen binnen de perken houden van het communisme. De lan den aan deze zijde van het „IJzeren gor dijn" dienden een sterke aantrekkings kracht uit te oefenen, „opdat de balans naar ons voordeel doorslaat. „De buitenlandse politiek kan op ge zonde en constructieve wijze besproken worden, indien men zich bezig houdt met vraagstukken uit de werkelijkheid", aldus Acheson. „Achter het militaire schild treffen wij alle maatregelen, om de levenskracht, de eenheid en de po litieke en economische kracht van de vrije landen te vergroten". Ondertussen hebben Eisenhower en Dulles verklaard dat zij bij hun uitla tingen niet het oog hadden op maatre gelen van geweld. LICHTING 1950-11 en 1951-1 12 OCTOBER NAAR HUIS. De dienstplichtige onderofficieren, korporaals en manschappen van de lich tingen 195CLII en 1951-1, die vóór 1 Ju ni 1951 voor eerste oefening in werke lijke dienst kwamen, gaan 12 October a.s. met groot verlof. Van deze regeling zijn o.a. uitgezonderd de dienstplichtigen, die opgeleid zijn of worden tot reserve officier of dienstplichtig kader en de technici, die later naar huis gaan. NAJAARSBEURS WAS SUCCESVOL Donderdag is de najaarsbeurs te Utrecht gesloten. Op een persconferentie kon de direc teur, mr. J. Milius, optimistische klan ken laten horen. Het bezoek is, hoewel niet overmatig druk, zeer bevredigend geweest, waarbij men heeft geconsta teerd dat het kijkerselement begin te ver dwijnen. In totaal werden 120.000 kaar ten verkocht, een respectabel getal. Ook de deelnemers zijn, globaal gesproken, content geweest. Daar' in de naaste toekomst geen da ling der prijzen kan worden verwacht heeft men in voldoende kwantiteiten in gekocht, waarbij de belangstelling voor namelijk is uitgegaan naar het betere product. De stroom bezoekers die zich heeft geïnteresseerd voor de medische en pharmaceutische afdeling, bleek kwali tatief bijzonder goed en vergeleken bij de vorige najaarsbeurs is in genoemde afdeling 100 pet. meer aanloop geweest. Voor deze groep bestaan ook veel be langstelling uit buitenlandse kringen. Bij de woninginrichting was men te vreden. Er zijn geen grote orders ge plaatst, doch de voorraden werden aan gevuld en de assortimenten uitgebreid. Langzaam aan neemt de tendens naar het moderne, kleine meubel toe. De expositie der lederwaren heeft in haar nieuwe vorm op de vierde etage uitnemend voldaan. Er werden zeer drukke zaken gedaan. WILDE STAKING IN AMSTERDAM Vijftig timmerlieden en andere bouw vakarbeiders zijn ontslagen, nadat op 9 September een wilde staking in de wo- ningbouwobjecten in Tuinstad Sloter- meer was uitgebroken. Het motief van deze wilde staking betreft de uitkering van het z.g. regenverzuim, welke uit kering bij bindende loonregeling voor het bouwbedrijf is vastgesteld op 80 pet. van het standaarduurloon. Door de sta kers hiertoe aangezet door de E.V.C., wordt het volle uurloon geëist, verhoogd met de uitkomst der in tarief verdiende o vergelden. FEUILLETON VAN DE BLAUWE TRAM. door T. Lode wijk 37) Van de andere zijde naderden de lich tende schijnwerpers van een tweede wa gen. Jochem bedacht zich geen ogenblik, sprong midden op de weg en spreidde beide armen uit. Wonder boven wonder de wagen, een krachtige, moderne tweezitter, stopte. „Politie", snauwde Jochem nog voor de chauffeur gelegenheid had 't portier raam omlaag te draaien. „Die auto vóór ons, vlug!" De deur zwaaide open, hij sprong naar binnen. Met een schik schoot de wagen weg. Jochem liet zich op de bank vallen en trok het portier dicht. „Omdat je 't zo beleefd vraagt", zei 'n spottende mannenstem naast hem. Met een kreet van verbazing staarde Jochem de bestuurder aan. „Inspecteur Bakker!" „Aangenaam", glimlachte de inspec teur, die inmiddels de wagen had over geschakeld. Hij besteedde enkele ogen blikken al zijn aandacht aan het optrek ken van de auto, en Jochem constateerde met een zucht van verlichting dat deze moderne acht-cylinder Amerikaanse auto het niet spoedig tegen een andere wagen zou afleggen. Er was nog een kans... „Ziezo", zei Bakker, terwijl de naald langzaam naar de 60 mijl kroop, „wie zit je achterna?" „Weet ik niet", antwoordde Jochem, „een man die zich Gravenhorst noemt, maar waarschijnlijk anders bekend staat, en die als ik me niet vergis, de man achter de schermen is van de tram-ben de." „Klinkt veelbelovend", merkte Bakker op, „en het toeval is, dat ik misschien achter precies dezelfde kerel aanzit. Ik kreeg een tip dat hij in de omgeving van villa „Wijde Blik" was gezien. Waar is die zo wat?" „Wel.... daar stond ik voor het hek te zwaaien", vertelde Jochem. „En mijn slachtoffer was juist het hek uitgereden. Ik had geen auto, kon 'm niet volgen. Maar ik heb toch wel al het geluk van de we reld gehad, dat u er juist aan kwam". Toen vertelde hij kort, wat hij die avond was te weten gekomen. Bak ker floot zachtjes tussen de tan den. „Het zou me niet verwonderen of het is juist de man die ik zoek. We zijn allebei aan een eind van het touw begonnen en allebei tegelijk bij de knoop gekomen. Ik zal je niet vertellen wie ik achter de broek zit, het lijkt me leuker dat als een verrassing te bewaren." „Als we hem krijgen tenminste", twijfelde Jochem. En op datzelfde ogenblik zag hij in de verte het dubbele rode achter licht van een auto. „Daar hebben we hem!" riep hij gespannen. „Dat zullen we hopen", temperde Bakker z'n enthousiasme. Er rijden er meer met dubbele achterlichten, en het is niet voor het eerst dat ik door de halve stad een kar achter na gereden ben, om eindelijk te be merken dat ik de verkeerde bij de staart had". Jochem's valkenogen zagen ter zijde van de rode lichtpunten het zwakke rode schijnsel van 'n rich tingaanwijzer. „Als ik me niet ver gis gaat ie daar rechtsaf", berichtte hij, de hals gestrekt om beter te kunnen zien. Een ogenblik later waren de bei de lichtpunten verdwenen. „Hij is vlak voor Sassenheim rechtsaf geslagen, de asphaltweg naar Noordwijk", concludeerde in specteur Bakker. „Laten we hopen dat het inderdaad de bewuste wa gen is, want als we straks in Noord- wijk tussen de strandstoelen staan en het blijkt de een of andere heer op leeftijd te zijn, die z'n typiste 't strand bij avond wil laten zien Hij dimde voor een tegenligger, toen spreidden de krachtige schijn werpers hun lichtbundels weer over de brede Rijksweg. De eerste huizen van Sassenheim doemden als duistere gevaarten ter zijde van de weg op. Scherp uitkij kend, zwaaide de inspecteur de wa gen opeens naar rechts, een ANWB, wegwijzer wenkte aan zijn linker hand. „Hier is de weg naar Noord- wijk", zei hij. „We gaan het pro beren". Eenmaal op de asphaltweg geko men, die in brede lussen naar de badplaats slingert, negeerde de po litieman alle maximumsnelheidsbe- palingen. De grote wagen schoot als een bliksemschicht vooruit, en in een bocht van de weg zag Jochem tot zijn grote genoegdoening zowat een kilometer vooruit, de dubbele rode achterlichten. De politie-auto slipte door de bochten met gierend geluid, de beide inzittenden tegen elkander drukkend. Maar de inspec teur won snel op zijn prooi. „Hij trekt op", zei Jochem ge jaagd. „Kijk eens, inspecteur, hij trekt op! Hij heeft ons in de gaten". „Dat doet me plezier", antwoord de de Amsterdammer rustig. „Als ie een goed geweten had, zou-ie .kalmpjes doorrijden. Dat geeft ons een kansje méér, dat we de rechte man te pakken hebben!" Hotsend en bonkend was de wa gen de spoorwegovergang gepas seerd en bevond zich nu in de brede bocht bij Noordwijkerhout. "Weldra zouden ze de smalle, door bomen ■overwelfde weg naar Noordwijk- Hinnen bereiken, en vóór die tijd moesten ze de achtervolgde zo dicht OPLICHTER-FANTAST IN ARREST GESTELD. Op aanwijzingen van een ingezetene, die reeds eerder het slachtoffer van de zwendelpractijken van de betrokkene was geworden, heeft de Leerdainse po litie B. D. uit Halm (Fr.) gearresteerd. Het is gebleken dat hiermee de hand is gelegd op een oplichter-fantast, die niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland meermalen in contact is geweest met de politie. Hij noemde zich de laatste tijd jour nalist en ook wel litterator. Onder deze dekmantel probeerde hij 'alom in den lande lezingen te organiseren over zijn buitenlandse belevenissen. In Zaltboin- mel slaagde hij in deze opzet, maar ver scheen op de avond van de lezing in „kennelijke staat" voor zijn auditorium en sloeg daarbij zulke wartaal uit, dat men hem het woord ontnam en de le zingenreeks in het geheel zou D. zes. avonden vullen annuleerde. De politie ontdekte, dat D. een res pectabele serie vonnissen achter de rug heeft. D. diste de meest ongeloofwaardige verdichtselen op. Hij geeft zich o.m. uit voor een zoon van een Friese genees heer en beweerde in de oorlog illegaal medicijnen gestudeerd te hebben. In Frankrijk was hij kind aan huis bij Bi- dault en met tal van Australische auto riteiten zei hij op voet van „jij en jou" te staan. Volgens zijn zeggen legde hij de laatste hand aan het manuscript voor een boek, getiteld: „De vrijheid en ik". Voorlopig is hij evenwel ter beschik king van de Officier van Justitie in Dordrecht gesteld. BROMFIETSRIJDERS MOETEN ZESTIEN JAAR ZIJN. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij de Kantongerechten in het arrondissement Den Haag heeft medege deeld, dat het berijden van bromfietsen door personen beneden de 16 jaar in strijd is met de letter en geest van de wet. In daartoe aanleiding gevende ge- vallen zal de politie procesverbaal op maken. Een strafvervolging ter zake leidde reeds tot een veroordeling. SORTEREN ZONDER BESCHADIGING. De tomaat werd het eerst bekend als sierplant. Aanvankelijk dacht men dat deze fel roodgekleurde vruchten niet anders dan zwaar vergiftig konden zijn. Het bleek echter dat men hier met 'n vrucht te doen had die zowel rauw, ge kookt als gebakken zeer gezond en smakelijk voedsel opleverde. Maarin de practijk stond men voor de moeilijkheid dat deze vruchten wel zeer teer waren en licht beschadigden. Men was dan ook gedwongen ze met de grootste zorg met de hand te sorteren. Onnoemelijk veel vruch ten werden door onvoldoend gerou tineerde arbeiders dermate bescha digd, dat ze onverkoopbaar werden. Voor het sorteren werden zowel in Nederland als in Engeland nieu we machines geconstrueerd, die in de practijk bewezen hebben de menselijke arbeid voor het grootste gedeelte te vervangen. Ervaren werklieden kunnen nu voor ander werk gebruikt worden, terwijl een jongen of meisje de onrijpe vruch ten uitschiet. Het principe van de Nederlandse sOrteermachine komt in het kort hierop neer: Het fruit wordt uit de stortbak op twee smalle transport banden gevoerd, die uit elkaar lo pen, dus een wijkende band. Door dit systeem verlaten de vruchten op vastgestelde plaatsen de band. Doordat de banden van rubber en de verzamelbakken van spons- rubber zijn, kunnen de vruchten niet beschadigd worden. Een Engelse machine voert de vruchten langs een rubbertrans- portbandje door een met sponsrub- ber gevoerde transportgoot onder zgn. „sorteerarmen". Deze sorteer- armen die bestaan uit op ver schillende hoogten opgestelde sor- teer-rotors, schepraderen dus, die de tomaten sorteren schuiven de vruchten als het ware uit de rij. De grootste maat het eerst en zo verder in 5 soorten. De allerklein ste vruchten glijden op het einde der band in een doos. Wij willen niet zeggen dat de tomaten de al lereerste vruchten zijn en dat de machines daarom ontworpen zijn. Deze sorteermachines blijken na melijk voor alle soorten fruit zeer efficiënt; o.a. appels, peren, perzi ken, tomaten kunnen door deze vooruitgang onbeschadigd worden afgeleverd. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen- en leder: Bedrijfsleider-Modeleur Diverse hulp-arbeiders onder- werkafdeling Aanklopper Kantenschrooier Hand-overhaler Bijtuigers Overleersnijders Mannelijke schoenstiksters L.l. Randenmaker. Jeugdige schoen, en lederwaren fabr.arbeiders Nathuis-arbeiders Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Kleding, Reiniging L.l. Naaisters Metaal Aank. jongens voor metaal- walserij Landbouw: Landbouwersknechtje finish. Diensten Dagmeisje BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Bouwkundig tekenaar Aank. bouwk. tekenaar Timmerlieden Schilders Bou wvaks j ouwers Grondwerkers ffoutKurkStro Meubelmakers Mach. Houtbewerkers Kleding, Reiniging Kleermakerij (groot- en kleinwerkers) Naaister (Kleermaker) Schoen- en leder Werkmeester Onderwerkafd. Modelmaker (schoenen) Sjouwers looierij (nathuis- en droogzolder) Metaalnijverheid Mach. bankwerkers Metaaldraaier Stoker Werktuigbouwkundigen M.T.S. Vrije beroepen Vertegenwoordiger in schoenen Vr. Kantoorbedienden Mannel. Jongste bediende Voeding en genot Slagersknechten Handel: L.l. verkoopsters Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Landbouwknechten Tuinbouwknechten Personeel in alg. dienst Magazijnbediende Deze bekendmaking is geldig t.m. 20 September 1952. op de hielen zijn, dat hij geen kans zou zien in de zijstraten van het dorp de honden van z'n spoor te doen dwalen. De snelle Chrysler schoot nu voort onder het geboomte. Het smalle maansikkeltje gaf nauwelijks enig licht, en de dichte donkere boom kruinen hulden de weg in een on doordringbaar duister. De boom stammen flitsten voorbij in de stra lenbundel der schijnwerpers. Een paar honderd meter vooruit zette de andere wagen alles op alles om vóór te blijven. Maar de strijd was ongelijk. Zienderogen wonnen de politiemannen. Jochem draaide het raampje om laag en langzaam gleed zijn hand naar z'n jaszak. Hij stak het hoofd naar buiten, de stormwind sloeg hem in 't gezicht, rukte aan zijn das» zijn haren. „De banden?", informeerde Bak ker kortaf. „Ja", gromde Jochem. „Zou je raken?" informeerde zijn chef daarna even zakelijk, als ston den ze samen op een schietbaan. „Ik was de scherpschutter van de Knokploeg", antwoordde Jochem, en z'n ogen schatten de afstand. Ekele ogenblikken later klonken twee scherpe knallen. De voorste auto zwaaide even, vervolgde toen zijn koers. Maar de achterlichten floepten uit. „Hij is niet wan plan als schiet schijf te fungeren", constateerde Bakker, „maar tien tegen één dat we ons mannetje hebben. En ander zou al lang zijn gestopt, of ons rus tig laten passeren. Nog eens, Ver- kruysen, geef hem d'r een". Jochem hing uit het portierraam, trachtte te mikken op de flauw zichtbare schim van de voor hen uitsnellende auto. Toen weerklon ken de knallen snel achtereen. Wat er precies gebeurde, konden Jochem en z'n begeleider op de aarde-donkere weg niet zien. Maar boven het gezoem van de motor uit klonk plotseling een scheurend kra ken. Op hetzelfde ogenblik bereik ten de tastende vingers van de schijnwerpers de plek, waar een grote, zwarte wagen, nu verwron gen tot een hoop verbogen metaal, tegen de massieve stam van een eik lag gesmakt. Een felle steekvlam schoot op, benzine vatte vlam. Jochem sprong uit de auto, nog vóór de wagen geheel tot stilstand gekomen was. Hij rende naar het autowrak, maar in de onmiddellij ke nabijheid struikelde hij bijna over een obstakel.het lichaam van een man, nu als een vormloze klerenbundel neergesmeten op de berm, blijkbaar versuft door de he vige schok, waarmede het met de aarde in aanraking was gekomen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6