HEMES L00N-0P-ZAND DE ECHO VAN HET ZUIDEN Het Programma. DE IMSSTRMT DRUNEN ELSHOUT VLUMEN WASPIK HEUSDEN SPRANG CAPELLE RAAMSDONKSVEER j Utrecht of Waalwijk Druk bezochte Middenstandsmarkt werd officieel geopend. I>e edele Imid- Jos. v. d. Lee en Zn. VOLLEYBALCLUB WILHELMINA. Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Onrustig, gejaagd? VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952. In de Troonrede waarmee H. M. de Koningin j.l. Dinsdag de gewone zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, heeft de regering niet alleen haar be leid voor het komende jaar uitgestippeld, men mag aannemen dat er in grote trek ken het programma dat dr Drees inder tijd voor het nieuwe kabinet heeft op gesteld, aan ten grondslag ligt. Zo is de Troonrede tevens regeringsverklaring geworden. Ondertussen kan men zich afvragen of er de lijn in te vinden is die men in een regeringsverklaring zou verwachten, maar dan moet het antwoord zijn dat het blijft bij het opsommen van een aan tal praktische punten betreffende de ver schillende voorwerpen van staatszorg. Wel is er een lijn in zoverre een groot deel van de aangekondigde maatregelen en voorzieningen is terug te voeren tot de zware last van de defensie-inspan ning of gericht is op de verruiming van de werkgelegenheid. Nog altijd blijft de zorg voor de de fensie een groot deel van onze financiën opeisen: niet minder dan 26,7 procent van de hele begroting. Wanneer men dan leest dat men er voor moet zorgen dat er geen wanverhouding komt in de ver deling van het beschikbare geld over de verschillende takken van huishoudzorg, dan wordt men toch bekropen door de neiging om, gedrukt door die 1500 mil- lioen, te vragen of er hier dan geen wanverhouding bestaat. Ongetwijfeld heeft men dan de schijn van gelijk aan zijn kant: het lijkt inderdaad belachelijk dat er nu, nauwelijks zeven jaar na een wereldramp, ruim een kwart van de be groting wordt besteed en niet voor de eerste keer om zich te wapenen te gen een nieuwe vijand. Men moet dan echter bedenken dat voor bittere nood zaak soms veel moet wijken. Wij heb ben geen andere keus, want als we ons niet tot het uiterste inspannen om onze vrijheid te bewaren, lopen we groot ge vaar dat al wat we voor de rest beste den die toch altijd nog driekwart van de begroting uitmaakt helemaal zin loos is. Er schiet dus niets anders over dan de last te aanvaarden. Wat het regeringsbeleid over het al gemeen aangaat, heeft er een onmisken bare accentverschuiving plaats. Ener zijds het feit dat de betalingsbalans waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na Depót-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tol. 2971 de bevrijding een overschot zal verto nen, anderzijds het feit dat de productie reeds geruime tijd gelijk is gebleven en dat de werkloosheid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau bevindt dan vorige jaren, heeft de regering er toe gebracht de werkgelegenheidspolitiek steeds meer als het centrale punt van het sociaal-economische beleid te zien. Wat de betalingsbalans betreft wordt er in de Troonrede de nadruk op gelegd dat SPOEDIG WAS „OFFICIEEL" DE 500 BEREIKT. Bij de officiële opening waren aanwezig behalve het bestuur van de Middenstand en de ijverige com missieleden, de Eerw. Adviseur Pas toor Dr. van den Hurk, de Edelacht bare Heer Burgemeester Teijssen, die vergezeld was van Wethouder Smolders, terwijl de Kamer van Koophandel vertegenwoordigd werd door de Edelachtb. Heer Burgem. Snels van Drunen, en Waalwijks Belang door de heer Jan Tielen. De voorzitter van de gouden mid denstandsvereniging, de heer A. Meijs, verwelkomde de genodigden en de verdere aanwezigen, waar onder de standhouders: Het doet mij een groot genoegen om na de feestelijke dag van Zondag hier de tentoonstelling te mogen inleiden. Vooral doet het mij een genoegen dat U aan de oproep gevolg hebt willen geven, en dat de burgemees ter zich bereid heeft verklaard om de markt te openen. U bent hier gekomen om de Mid- denstandsmarkt te zien; wat mij betreft, zijn de verwachtingen over troffen, al is deze markt anders dan wij gewend zijn. Voor mij heeft het de schijn alsof de middenstanders gemeend hebben bij het 50-jarig jubilé enigszins anders voor de dag te moeten komen en het is verheu gend dat iedereen zo goed z'n best heeft gedaan. Ik hoop dan ook dat het voor iedereen een succesvolle week zal zijn. Tenslotte vroeg de heer Meijs, of men, wanneer er fouten waren ge maakt door het ijverige comité van actie, dit dan wilde excuseren; het was immers zeer lang geleden dat de Middenstand iets dergelijks had georganiseerd, „EEN NIEUWE JEUGD. „In de weinige minuten dat ik hier vertoefde, aldus begon de bur gemeester zijn openingsrede, heb ik 75e JAARGANG No. 76 die gunstiger positie het gevolg is van in 1951 getroffen maatregelen, de gun stige ontwikkeling van de ruilvoet en een aantal slechts tijdelijk werkende fac toren. Bovendien wordt er voor gewaar schuwd dat de goud- en deviezenvoor raad in verhouding tot de totale han delsbeweging nog aanzienlijk kleiner is dan voor de oorlog en dat de interna tionale economische toestand vol onze kerheden is en dat de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voort durende toeneming der economische be drijvigheid voor ons land dringend noocb zakelijk maken. Met enige omzichtigheid richt de re gering dus haar aandacht meer speciaal op de bevordering van de werkgelegen heid. Met name zal daartoe de industri- alisatiepolitiek met kracht worden voort gezet, „waarbij de mogelijkheid van vol doende investeringen zal zijn te bevor deren, mede door participatie van de overheid in investeringen waar de om standigheden daartoe nopen." De rege ring acht het in dit verband belangrijk dat de koopkracht van de bevolking wordt gehandhaafd en zo mogelijk ver hoogd, terwijl tevens de export moet op gevoerd worden, met name naar de Ver enigde iStaten en Canada. Gelukkig wordt er ook de nodige aan dacht besteed aan de geestelijke waarden van ons volk, die worden gesteld naast de verdediging en de materiële belangen. Het ene kan nu eenmaal niet buiten het andere. De regering is voornemens de vernieuwing van het onderwijs, waar voor de wetsontwerpen al zijn ingediend, met voortvarendheid ter hand te nemen, terwijl er plannen blijken te bestaan om de faciliteiten bij het volgen van Onder wijs uit te breiden. In het algemeen wordt vastgesteld: „Voortgang zal wor den gemaakt met het treffen van maat regelen, opdat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en we tenschappen deel kan nemen". Voorts worden op verschillend gebied concrete maatregelen aangekondigd, zo als een herziening van de pensioenwet geving, een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening, een definitieve regeling van de kinderbijslag voor zelf standigen, een landbouwarbeidswet en een landbouwwet, terwijl een krachtige doorvoering van de bedrijfsorganisatie zal worden bevorderd en er bijzondere aandacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de bezitsvorming. We mogen dus vaststellen dat de Troonrede zoal geen fraai stuk proza dan toch een programma met enig hou vast is geworden. Ze zet geen domper op de bescheiden hoop1 dat we zo lang zamerhand de goede richting ingaan en wekt anderzijds geen valse verwachtinr gen. Ze stelt onomwonden vast dat de toekomst geenszins rozegeur en mane schijn zal zijn, maar geeft het streven van de regering weer om de materiële en geestelijke belangen van ons volk zo goed mogelijk te bevorderen en onze onafhankelijkheid te handhaven. Wat de uitvoering betreft kunnen, we niet beter doen dan ons aansluiten bij de bede van H. M. de Koningin dat God regering en volksvertegenwoordiging wijsheid moge schenken om tot zegen van het 'Konin krijk en voorzover mogelijk van de wereld werkzaam te zijn. voor mezelf de conclusie getrokken dat de jubilerende vereniging de polsslag van de tijd begrijpt en dat zij ondanks haar 50 jaren nog jong is, en zich hier presenteert als het ware in een nieuwe jeugd, om dat deze markt er op zo bijzon dere wijze blijk van geeft dat men op moderne wijze en met moderne middelen in contact wil treden met het kopend publiek. De Middenstandsmarkt is voor mij een manifestatie, zowel naar binnen als naar buiten; naar binnen, omdat hier de deelnemende middenstan ders trachten duidelijk te maken dat, wil men iets in het economi sche leven betekenen, men de weg moet vinden naar de consument, naar de koper; naar buiten, in dit opzicht dat de markt duidelijk maakt aan stad en streek dat de Waalwijkse Middenstand een waar devolle schakel is in het hele eco nomische bestel van gemeente en streek. Het kan niet anders of deze markt zal spreken tot het kopend publiek van Waalwijk en daarnaast ook tot degenen in de omgeving die het wel en wee van Waalwijk vol gen. Het gemeentebestuur is ver heugd dat deze markt op deze wijze is georganiseerd. Gaarne wil ik mijn erkentelijk heid betuigen jegens allen die mee werkten aan de totstandkoming. Ik hoop dat deze markt tot resul taat zal hebben dat de koper er veel meer nog dan voorheen over tuigd van zal zijn dat Waalwijk een middenstand herbergt die er zijn mag, en dat deze middenstand in het succes van deze markt 'n spoor slag zal vinden om voort te gaan op de weg naar een betere welvaart en meer service voor het publiek. Het lijkt me 't best deze markt te openen door een wandeling langs de stands te maken en me als eer ste koper te melden". En nadat de burgemeester nog maals zijn beste wensen had uitge sproken voor de jubilerende ver eniging en de deelnemende midden standers, maakte het gezelschap van genodigden en bestuurderen een rondgang over de markt. raEsasaaBSPwaaasaKinwaï nfflicwi genezer voor het gehele gezin PUROL. De huid blijft er ge zond, zuiver, zacht, mooi en —una rimpelvrij door. ima MARKT EN EXPOSITIE. Wandelt ge door de twee ruime tenten, die bijna het gehele Raad huisplein in beslag nemen, dan weet ge niet hoe ge het moet noe men, wat ge te zien krijgt. Is het een markt, of een tentoonstelling, een expositie? Het heeft van allebei wat. Kleine kraampjes met kleuri ge daken versierd, waar van alles te koop is, doen U ongetwijfeld aan een markt denken, terwijl ander zijds grote en prachtig ingerichte stands U een volkomen tentoon stellingsidee geven, speciaal waar 't het grotere artikel betreft, zoals de haard, de wasmachine, het radio toestel en de stofzuiger. Maar mis schien is dat juist wel één van de aantrekkelijkheden van deze Mid denstandsmarkt, waar ge kaas kunt snijden, en als ge het gewenste ge wicht afsnijdt krijgt ge het voor niets, waar ge wasmachines in volle werking ziet, waar ge een apparaat ziet dat alles kan, behalve hetgeen de taak van de ooievaar is, zoals de standhouder zei, waar ge radio's hoort spelen en stofzuigers ziet zui gen, waar 'n gerespecteerd sigaren winkelier zich ontpopt als een ras echte standwerker, of als ge wilt marktkoopman. En dan niet te ver geten de vele extra koopjes die er, voor degene die er op uit is, te ha len zijn. Het is een bont beeld dat deze markt biedt; het is interessant dat de Waalwijkse Middenstanders nu eens vanachter hun toonbanken en uit hun winkels vandaan zijn geko men, en in een doodgewoon kraam pje nu de gunst van het kopend publiek trachten te verwerven. Dat publiek heeft hen de eerste middag al niet in de steek gelaten, want zodra waren de poorten niet geopend, of de belangstellenden en kooplustigen kwamen toegelopen, en zij bleven komen tot 11 uur toe; toen had men bijna 4000 bezoekers officiéél geteld. Iedere vijfhonderd ste kreeg een presentje, terwijl de 3000ste, dat was mevr. Hoogenhout uit Waalwijk, met een bijzondere prijs werd vereerd. Een aardige attractie op deze markt is ook het raden van het ge wicht van een bepaalde groep deel nemende middenstanders; de be treffende heren werden door velen op hun gewicht geschat en om 11 uur gingen zij op de schaal en be- zamenlijk het gewicht van 1203 reikten gezamenlijk 't gewicht van 1203 pond en 4 ons. Jan v. Delft had mocht dus de beschikbaar gestelde prijs in ontvangst nemen; alle schatters op vier na hadden de mid denstanders hoger aangeslagen, dan de werkelijkheid was. De eerste dag van de Midden standsmarkt was ongetwijfeld suc cesvol, en de ijverige commissie kon er van overtuigd zijn dat zij haar werk niet voor niets had verricht. FANCY-FAIR. De Fancy-fair die ten bate van het instrumentenfonds van de R.K. Harmo nie Beatrix zal worden gehouden komt zeer nabij. Op Zaterdag 27 September zal ze haar poorten openen. Het orga niserend comité werkt thans op volle toeren en niets wordt nagelaten om er iets moois, gezelligs en ook natuurlijk finantieel iets goeds van te maken. Aan tal van attracties zal de bezoeker zich op deze avonden kunnen vermaken, ter wijl het orkestje „De Pee-Boeren' de gezelligheid zal komen verhogen. Volgende week zal nog een huis-aan- huis-circulaire worden verspreid, waar aan tevens een actie is verbonden. Aan iedere circularie zit n.l. een strookje waarop men naam en adres kan invul len. Dit briefje kan bij een bezoek aan de fancy-fair in een bus worden gede poneerd, waardoor men mede loot naar de 5 prachtige extra bezoekers-prijzen, welke iedere avond zullen worden uit geloot. Dit is een aardige en bijzondere at tractie, want alleen door een bezoek aan deze fancy-fair heeft men al kans op een van de vele prachtige prijzen. Maandagavond pl.m. 10 uur zal tot slot de trekking plaats vinden van de grote loterij, welke deze zomer werd op touw gezet in verband met deze fancy- fair. Zaterdag 27 Sept. zal de Drumband ter gelegenheid van de opening van dit fancy-fair een rondmars maken. Wij komen op het een en ander nog nader terug. A.NjW.B. De Kon. Ned. Touristenbond A. N. W. B. zal op 1 October a.s. in de zaal van Th. Elshout een Bondsavond hou den met film. Door het bestuur van de Volleybal club Wilhelmina werd besloten ook he ren buiten de jeugdbeweging in de club op te nemen, om zodoende zeer spoedig de competitie in te gaan. Verder werd nog besproken een da mes-team toe te voegen, maar hierover werd nog geen besluit genomen. MOOI SUCCES. Op de j.l. Zondag gehouden interna tionale hondententoonstelling te Breda werd de Schotse herder „Collie" van de heer W. Roozen alhier tweede geplaatst in de open klasse. DUIZENDEN BEZOEKERS OP DE MIDDENSTANDSMARKT. Gang van zaken overtreft verre verre de verwachtingen. Ook de tweede dag van de Mid denstandsmarkt is in alle op zichten bevredigend geweest en heeft de verwachtingen die, laten we maar eerlijk zeggen, niet zo hoog gespannen waren, verre overtroffen. Niet alleen dat er veel belangstelling was, maar het publiek toonde zich zeer kooplustig. We hebben links en rechts de stand houders eens gevraagd naar hun mening over deze markt, en uit wat zij ons zeiden, mogen we inderdaad concluderen dat de meesten goede zaken doen. Daar zijn natuurlijk artikelen zoals haarden en fornui zen, stofzuigers, radio's, meubelen etc., die nu niet direct een markt- artikel zijn, die bijna nooit meteen gekocht worden, maar ook deze handelaars zijn tevreden over hun contact met de koper, over de af spraken die zij maakten. Daarnaast hadden de artikelen in de kleding en in de consumptiesector een zeer goede afzet. Ook waar het de verkoop betreft, mogen we de eerste dagen van de markt algemeen geslaagd heten; en de verwachtingen zijn, dat dit de laatste dagen van de week nog be ter zal worden. Het grote aantal bezoekers bleef, zoals we reeds zeiden, ook Dinsdag aanhouden; met duizenden sprong het totale aantal telkens omhoog en, nu is het wel zo, dat het bezoek niet altijd even gemakkelijk te contro leren is, speciaal in de middaguren wanneer er geen entree geheven wordt maar Woensdagavond om streeks half elf werd toch mejuffr. Toorians als de 10.000e bezoekster overladen met geschenken, die door de commissie en door diverse stand houders beschikbaar waren gesteld. En ook deze avond gingen de aan wezige middenstanders weer op de schaal en zij bereikten het totaal gewicht van 1170 pond en 4 ons en Jan v. Huiten won met zijn geschat gewicht van 1171 de vulpen. Het was zeer geanimeerd op de markt en alles had een vlot verloop en we menen dat het op zijn plaats is hier een woord van hulde te spreken aan het adres van de com missie, die dit alles voor de Waal wijkse Middenstand hebben voor bereid. De heren De Visser, Dek kers, J. v. Huiten, J. v. Loon, H. v. Mill en J. v. d. Ven en niet te ver geten de ijverige secretaresse mej. Joke Dekkers en de heer v. Adel- berg hebben de Waalwijkse mid denstanders zeer aan zich verplicht door hun werkzaamheden, die zij, ondanks de vele moeilijkheden, die er, naar wij weten, zijn geweest, hebben volgehouden. 'Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. REVUE. De tweede Elshoutse revue, getiteld: „Oost West - Thuis Best" is gereed ge komen. Door de schrijver en regisseur van de revue de heer D. v. d. Brink, zijn de medewerkers van de eerste revue ter vergadering opgeroepen op Vrijdag avond 8 uur. De rollen en werkzaamhe den zullen dan verdeeld worden. De be doeling is om op Zaterdag 25 October de première te geven en 26 October, 1 en 2 November reprises. TENNIS. De damestafeltennisclub „De Vlindar" speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen het tweede team van de heren club „De Smasters". Wel jammer voor de dames, maar in bijna elke partij moes ten ze de meerderheid der heren erken nen. Een volgende keer beter. TENTOONSTELLING. De tentoonstelling van de aan de kerk toebehorende misparamenten en de eventueel in de toekomst aan te schaf fen nieuwe paramenten, heeft veel be zoekers getrokken. Nu de parochianen met eigen ogen gezien hebben hoe ver verschillende benodigdheden versleten zijn, zal het geven voor het aanschaffen van nieuwe kazuifels enz. te gemakke lijker zijn. Op welke manier het beste een beroep op de parochianen gedaan kan worden, wordt nog overwogen. LOOS ALARM. Dinsdagavond ongeveer half acht loei de de sirene. In zeer korte tijd waren de brandweermannen present, ook de bruidegom M. K„ die 's morgens in het huwelijksbootje was gestapt. Toen de bruidegom in zijn zwart jaqet arriveerde kon alles inrukken; het was loos alarm. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen, BEDEVAART. Zondag 21 Sept. gaat de Vlijmense bedevaart naar de H. Cornells te Bok hoven. ORIËNTERINGSRIT. Zondag 21 September organiseert de K.A.J. een oriënteringsrit door bos en heide. Volgens gegevens is hiervoor gro te belangstelling. 'Stel niet uit, U kunt ook nog meedoen. DUIVENVLUCHT. Zondag wedvlucht vanuit Vilvoorde, afstand 105 km. Los 9 uur. Inkorven van 6 tot half 9 in café B. Oremans. WIELRENNEN. Na de grote successen Zondag 14 Sept. in de ronde van Baarle Nassau, toen de Amateur Wolfs en de Nieuwe ling van Baardwijk beide derde werden, gaan de Vlijmense renners Zondag weer in de strijd. Zelfs de Nieuweling Kivits rijdt Zaterdag in Udenhout en Zondag met van Baardwijk en vermoedelijk Fr. Libregts in 'Raamsdonksveer. De Amateur Wolfs rijdt in Mierlo- Hout. Jongens succes. HET ST. THERESIA-RECTORAAT JUBILEERT. Na het officiële gedeelte van dit zil veren jubileum op Zondag j.l., zullen de feestelijkheden op Zaterdag a.s. worden voortgezet. Het feestcomité heeft voor deze gelegenheid een groot programma in elkaar gezet. Zaterdagmiddag 20 September a.s. om 3 uur zal er eerst een grote Kinder filmvoorstelling voor alle schoolgaande kinderen worden gegeven in de feest zaal schuin tegenover de St. Theresia- kerk op het terrein van de heer M. Ver- schure. Om 7 uur zal de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak, eveneens in de grote feestzaal, de feestelijkheden openen met 'n klein concert. Verder zal men de ge hele avond kunnen genieten van zang en muziek, hetwelk gegeven zal worden door het bekende Sophia's Klein Orkest uit Loon op Zand met medewerking van Sophia's Rosalie (jodelzangeres). De feestzaal is de gehele avond voor eenieder tot 12 uur vrij toegankelijk. In de feestzaal zijn tevens aanwezig: diver se attracties prima consumptie - en een buitengewoon gezellig zitje. Zondag 21 September a.s. om 11 uur wordt dit programma voortgezet en is de feestzaal weer voor ieder vrij toeganke lijk tot 's avonds 12 uur. Vanaf 3 uur 's middags tot 12 uur 's avonds zal weer optreden Sophia's Klein Orkest met hun Jodelzangeres. Om 7 uur wordt er een afwisseling in het programma gebracht door het op treden van de Waspikse gemengde zang vereniging „Polymnia" en het St. The- resiakoor. Maandag 22 en Dinsdag 23 Septem ber a.s. telkens om 8 uur n.m. wordt in de feestzaal een pracht Cabaret-Ruvue gepresenteerd onder de titel: „Vooruit met de schuit". Deze cabaret-revue wordt gegeven door het bekende gezel schap „Klaveren Vijf" uit Roosendaal. Dus succes is verzekerd. LANGSTRAATSE SCHUTTERSBOND. De Langstraatse Schuttersbond kwam Zondag j.l. in hotel Central alhier in vergadering bijeen. Besloten werd ter herdenking van het 75 jarig bestaan van de Bond een groot nationaal con cours te organiseren; 9 en 10 Mei 1953 werden als voorlopige datum hiervoor vastgesteld. Omtrent het a.s. sluitingsconcours van de Bond op Zondag 28 Sept. a.s. werden enige punten uiteengezet en de schiet- uren vastgesteld. Besloten werd het groot nationaal concours dat op Zaterdag 20 en Zondag 21 Sept, a.s. alhier zal worden gehouden ter herdenking van het 110-jarig bestaan van het Schuttersgilde St. Blasius, Za terdagmiddag om 4 uur te beginnen. Een 4-tal prachtige bekers en een Ko- ningskruis zijn reeds door de leden der gilden beschikbaar gesteld, benevens vele giften van diverse verenigingen. HEUSDENSE RODE KRUIS-PLOEG Kampioen van de Kring Noord-Brabant. Het Heusdense Rode Kruis korps nam j.l. Zaterdag 13 Sept. deel aan de Kring wedstrijd voor de korpsen der diverse af delingen van de Kring Noord-Brabant, welke te Breda werd gehouden. Met 445 punten legde de afdeling Heusden beslag op de le prijs, en tevens de le prijs voor de commandant met alle te behalen pun ten. Aan deze wedstrijd werd deelge nomen door de korpsen uit Den Bosch, Eindhoven, Breda, Geldrop en het be roemde korps uit Bergen op Zoom. De Heusdense ploeg welke met deze overwinning kampioen werd van de Kring Noord-Brabant, zal nu op 27 Sept. a.s. te Gouda deelnemen aan de wedstrijd voor het kampioenschap van Nederland. De Heusdense ploeg was als volgt sa mengesteld: Commandant M. v. Beijnen, Helpers: Chr. v. Balkom, G. Jonker, J. Klaren en G. van Rijswijk. MIDDENSTANDSCURSUS. Wij vestigen hierbij de aandacht van belanghebbenden op de advertentie in dit nummer betreffende de Sprangse Middenstandscursus. Deze cursus leidt rees meerdere jaren met succes op voor het Middenstands-examen. Dinsdag a.s. beginnen de nieuwe lessen. Tevens wondt dan in overleg met de cursisten de lesavond vastgesteld. We verwach ten dat velen hieraan zullen deelnemen. AVONDCONCERT. Bij gunstig weer zal Zaterdagavond half acht vanaf de muziektent over de Binnenhaven een concert worden gege ven, waaraan behalve door de muziek vereniging Kunst na Arbeid en de Ge mengde Zangvereniging: met het Jeugd koor 't Rozeknopje, medewerking zal worden verleend door de Chr. Gemeng de Zangver. en het Chr. Jeugdkoor Ex celsior uit Sprang. OPLEIDINGSCENTRUM KRAAMVERZORGSTER. Het bestuur van de Prov. N.Brab. Ver. Het Groene Kruis heeft besloten bij het te dezer plaatse gevestigde opleidings centrum voor kraamverzorgsters een as sistent-docente aan te stellen, zulks met het oog op de zeer drukke werkkring van de aan dit opleidingscentrum ver bonden leidster-docente Zuster G. van Duyne. MUTATIE. De heer J. de Roon, directeur van het Zeer tot mijn leedwezen hoor ik dat er een sterke polemiek gevoerd wordt over de vraag: Moet in 1953 de Schoen- en Le- derbeurs gehouden worden in Utrecht of in Waalwijk? Zo gesteld, is dit eigenlijk geen vraag, en daarop zou iedereen slechts één en hetzelfde antwoord kunnen geven. Er is niemand in Waalwijk die er aan denkt de Schoen- en Leder- beurs van Utrecht naar Waalwijk te trekken. Er is niemand in Waalwijk die zoals het fabeltje blijkbaar gaat de Beurs in Utrecht moeilijkheden in de weg zou willen leggen. De zaak ligt geheel anders. Waalwijk viert in 1953 het ge denkwaardige feit dat het 650 ja ren geleden stadsrechten ontving. Het ligt voor de hand dat een be langrijke gebeurtenis als deze, wordt gevierd. De Federatie van Schoenfabri kanten viert in December 1952 haar 25-jarig bestaan. Met het Bestuur van deze Fede ratie zijn reeds sedert Mei 1951 be sprekingen gaande om dit jubileum te vieren met een Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk. Waalwijk is de bakermat van de Leder- en Schoenindustrie. Waalwijk nam het initiatief tot oprichting van de Bond van Schoen fabrikanten. Waalwijk heeft op het gebied van Tentoonstellingen een waardige traditie. De Internationale Tentoonstelling van 1903 heeft de stoot gegeven tot de mechanisatie van de Leder- en Schoenindustrie in Nederland. De Internationale Tentoonstelling van 1925, bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Bond van Schoenfabrikanten, die in 1900- in Waalwijk werd opgericht, is een groot succes geweest en gaf de In dustrie de gelegenheid om de nieuwste machines in werking te zien. Aan traditie mogen wij zeker wel enige piëteit voegen ten opzichte van de grote Waalwijkse figuren in de Schoen- en Lederindustrie. En dan denken wij aan de heer Ber nard Timmermans-Verschure, de grote voorvechter van 't z.g. Schoe nenwetje. De heren Evert Klijberg, Bernard Timmermans Wzn, A. H. v. Schijndel, Piet en Gerard van Loon, die pioniers en grondleggers van onze tegenwoordige organisa ties. Het wordt thans weer de hoogste tijd dat de fabrikanten, die niet zoals enkele groten Engeland en Amerika bezoeken, de nieuwste ma chines in deze landen uitgedacht in oorlogs- en na-oorlogse tijd, in wer king te zien krijgen. Dit alles is aanleiding geweest om te trachten in 1953 bedoelde beurs-tentoonstelling te organise ren, als een luister aan een 650- jarig jubileum die voor Waalwijk volkomen op zijn plaats is. Het spreekt, vanzelf dat dit alles moet gebeuren con amore met me dewerking van allen die bij de Le der- en Schoenindustrie betrokken zijn. De volledige steun op alle gebied van het Jaarbeursbestuur is ons toegezegd. In de leiding van de organisatie zullen alle groepen van belangheb benden worden vertegenwoordigd. In Vakkringen is men van mening dat een Tentoonstelling, naast de mogelijkheid van de verkoop voor de Industrie, ook zeer belangrijke perspectieven biedt: zo zal er, met behulp van Waalwijkse arbeiders, een volledige schoenfabriek in wer king te zien zijn met de modernste machines en inrichtingen en op het gebied van de Lederindustrie de nieuwste snufjes voor afwerking en verven vhn diverse ledersoorten. Toezeggingen op dit gebied zijn reeds gedaan. Waar een Tentoonstelling boven dien minder gevoelig is voor con juncturele omstandigheden en met enige zekerheid verwacht mag wor den dat deze Internationale Ten toonstelling evenals hare voorgang sters in 1903 en in 1925 een succes wordt, temeer waar de organisatie in direct overleg en met medewer king van de Jaarbeurs geschiedt, mag worden aangenomen dat een Tentoonstellingsbeurs in 1953 te Waalwijk een belangrijke steun kan geven aan de verdere uitbouw van Interleder en de Beurs in Utrecht in de volgende jaren, en dus een schakel zal zijn in de keten van hopenlijk vele groepsbeurzen te Utrecht, en niet zoals velen den ken een onderbreking daarvan. Het laatste woord is vanzelfspre kend aan de Industrie zelf. Waalwijk, 15 Sept. 1952. J. L. P. M. TEIJSSEN, Burgemeester van Waalwijk. Voorzitter van het Voorlopig Comité. kantoor der posterijen alhier is benoemd als zodanig te Dedemsvaart. BEKRONING. Op de grote internationale Hondeen- tentoonstelling te Breda behaalde onze dorpsgenoot de heer P. J. Vera met z'n Barsoi Rindo van Odebert (Reu) in de open klasse de twee prijs (zeer goed). SLOTREPETITIE. Vrijdagavond te acht uur houdt Loon- op-Zand's Gemengd Koor in de zaal van Concordia haar slotrepetitie. Zoals ge woonlijk zullen zeker vele zangliefheb bers van deze gelegenheid gebruik ma ken om de nummers welke genoemd koor a.s. Zaterdag op het Zangconcours te Scheveningen in het Kurhaus zal uit voeren, te gaan horen. GESLAAGD. Voor het diploma Lerares Coupeuse slaagde j.l. Vrijdag aan de Ned. Mode vakschool te Haarlem, onze dorpsgenote mej. Corry van Loon. „Deze Middenstandsmarkt maakt aan stad en streek duidelijk dat de Waalwijkse Middenstand een waardevolle schakel is in 't hele economische bestel van gemeente en gewest"; deze woorden sprak burgeme^ter Teijssen toen hij Dinsdagmiddag- omstreeks drie uur de Waalwijkse Middenstandsmarkt, het hoogtepunt van de jubi- leumviering door de Waalwijkse neringdoenden, officiëel voor ge opend verklaarde. En nauwelijks was de markt voor het publiek opengesteld, of vele honderden stroomden de tenten binnen die een bonte, gezellige en feestelijke aanblik boden.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5