JJpOXt. GAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG Gemeenteraad HAAMSDONK. VOETBAL. Tm DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 Feest bij de Chr. H. B. S. Drs D. Schouten 25 jaar bij hei Chr. M. O. met inzet van uw hele van thuis aansluit. Voorts de lectuur voorziening; aan de jongens die in dienst gaan wordt b.v. een bijbel meegegeven. De taak van P.I.T. is daarom enorm uitgebreid, waarom Ds. Fokkema krach tig opwekt tot steun en medewerking aan de te houden collecte voor dit doel, opdat deze ook in Sprang-Capelle moge slagen. Voor ons zit er echter nog wat anders achter, zegt spr.; wanneer we leven uit het geloof, dan putten wij de kracht voor alles wat wij doen uit Hem, Die de kracht geeft. Staande op de bo dem van Gods Woord, willen wij ons in alle omstandigheden toevertrouwen aan Hem en dan zal niemand het wagen het comité en de collectanten af te schepen met een stuiver. Ds. Fokkema vertelt een en ander over het werk der legerpredikanten, wat on ze jongens grond onder de voeten geeft. Met een krachtige opwekking beveelt Ds. Fokkema ten slotte het werk van P.I.T. ook plaatselijk van harte bij de aanwezigen aan en dringt aan op gebed en offer voor dit zo noodzakelijke werk onder onze militairen. Na een dankwoord van de voorzitter aan de spreker en het gezamenlijk zin gen van het le en 6e couplet van ons volkslied, werd de samenkomst beëin digd. W-Ifftf EEN REUZE AARDAPPEL. Op het Ontginningsbedrijf „de Dul- laerd" onder de gemeente Sprang-Ca- pelle, van de N.V. Levensverz. Mij. „Utrecht", werd dezer dagen bij het rooien van aardappelen een exemplaar aangetroffen van niet minder dan 550 gram, van het ras „Voran". Zeker een zeldzaamheid. rm-j S?a^wMKiaaaa SPRANG-CAPELLE. SIRENA-NIEUWS. Aan het te Tilburg Vrijdag 19 Sept. gehouden federatief examen voor muzi kanten namen o.a. ook 4 werkende leden van Siréna deel, met groot succes, want alle vier wisten het diploma te behalen. De heer C. Hoevenaars slaagde voor het diploma B met 59 punten; de heer B. v. d. Ley behaalde ook het diploma B met 58 punten; de heer G. Wagema- kers slaagde voor het diploma A met 56 punten en het oudste lid van Sirena, de heer G. v. d. Ley,behaalde diploma A met 58 punten, met de bijzondere aan tekening: „zeer goede candidaat, welke als voorbeeld gesteld kan worden voor de jongere generatie." Dhr. v. d. Ley is 62 jaar en nog steeds een bijzonder actief werkend lid van Sirena. Wij wensen de geslaagden van harte proficiat; Sirena kan met recht trots zijn op zulke muzikanten. TIJDELIJKE BENOEMING. De heer J. Quirijns Jzn., die enige tijd als tijdelijke leerkracht is werkzaam ge weest aan de O.L. school alhier, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Nuts Ulo school te Waalwijk. NUTSBIBLIOTHEEK. Met het aanbreken van de avondjes staat ook het leesseizoen weer voor de deur. Kon andere jaren de in een der lokalen van de Koningin Julianaschool gevestigde bibliotheek van het departe ment Langstraat van de Mij. tot Nut v. t Algemeen begin October zowel voor de ouderen als voor de jeugd worden ge opend, dit jaar is de bibliotheekcommis sie tot haar leedwezen genoodzaakt de opening van de afdeling voor ouderen nog enige tijd uit te stellen, in verband met reorganisatie- en andere werkzaam heden, die veel tijd in beslag nemen. Voor jeugdige lezers en lezeressen wordt de bibliotheek Donderdag 2 Oct. a.s. des namiddags half 4 geopend en zal deze in het vervolg iedere Dondagdag- middag van half 4half 5 geopend zijn. BLOEMENTENTOONSTELLING. Met de bedoeling de kinderen liefde voor planten en bloemen bij te brengen zijn in de loop van dit jaar aan de leer lingen van de Kon. Julianaschool plant jes uitgereikt ten einde deze op te kwe ken. Deze planten en bloemen zullen het a.s. week-end in een der lokalen van de school worden tentoongesteld en door deskundigen worden gekeurd. Voor de beste exemplaren worden enkele prijsjes uitgeloofd. PRIJSUITREIKING. Onder grote belangstelling van de zij de der duivenliefhebbers had Zaterdag avond in Café Cové-v. d. Haart de uit reiking plaats der prijzen van de door de postduivenver. De Luchtvaart geor ganiseerde z.g. „kasvlucht van Vilvoor de uit. De extra prijzen, kunst- en huis houdelijke voorwerpen enz. waren ten deel gevallen aafi W. Haverhals 1 en ereprijs voor eerst geconstateerde duif; W. de Jong 2; M. v. Peer 3; J. v. Door nik 4; G. Treffers 5; B. Pols 6; St. v. Peer 7; Adr. Klootwijk 8; Th. van der Schans 9; C. Smits 10; E. Haverhals 11; M. de Jong 12; Adr. v. d. Schans 13; Adr. Versteeg 14; M. Verduijn 15; J. Meter 16; J. v. Oosterhout 17; M. Mesch 18; H. v. Campen 19; Adr. de Jong 20; Adr. Stam 21; C. Boer 22; P. Nieuwen- huizen 23 en VL Versteeg 24. De lief hebbers die niet voor een gewone prijs in aanmerking kwamen, ontvingen een troostprijs. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer M. A. van den Born, slaagde voor het examen Meester Carrosseriebouwer (in hout en staalbouw), hetwelk werd gehouden door de F.O.C.W.A. in de Centrale Techni sche School te Zaandam. E. H. B. O. Aan de leerlingen die deel hebben ge nomen aan de E.H.B.O.-cursus,^ welke gegeven werd door dokter Wijffels, en die het examen met goed gevolg hebben afgelegd, werden Donderdagavond j.l. de diploma's uitgereikt. Dit ging gepaard met een buitengewoon goed geslaagde feestavond voor alle cursisten in de zaal van de heer P. Roovers alhier. VERLOTING. Zaterdagmiddag vond de trekking plaats van de loterij ten bate van het Rode Kruis op het gemeentehuis alhier. De netto-opbrengst voor de afdeling G.bergR'veer bedroeg 568.80. GESLAAGD. Onze stadsgenoot de heer M. Schrau- wers slaagde voor het op 26 Sept. 1.1. te Amsterdam gehouden examen schoen- winkelier. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedurende het badseizoen zijn door eerlijke vinders de navolgende voorwer pen iij de badcellen gevonden en op het politiebureau gedeponeerd: gele badmuts; rode ceintuur; rood kindervest; blauwe zwembroek; zilv. halsketting met kruis jes, medailles enz.; zilv. armbandjes met daaraan kleine snuisterijen; wit hals snoer en div. zilv. ringen. Verder is door een eerlijke vinder een paar nieu we schoenen op straat gevonden, dat nog steeds op de rechtmatige eigenaar wacht. „Looft den Heer mijn ziel en vergeet geen van Zijn weldaden", dit 3e vers uit de 103e Psalm was het hoofdmotief van de toe spraak waarin de Weleerw. Heer Ds. Verwey Vrijdagmiddag de directeur van de Prot. Christelijke H.B.S., Drs. D. Schouten, hul digde bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als leraar bij het Christelijk Middelbaar Onderwijs; en ook in de andere redevoe ringen klonk door de toon van blijheid om Gods weldaden, de toon ook van voldoening, om het feit, dat de jonge Prot. Chr. H.B.S. zich zo heel voorspoedig had ontwikkeld. VELE EN HARTELIJKE WENSEN. Het was dus feest op de Prot. Chr. H.BlS. en deze feestvreugde bereik te haar hoogtepunt ongetwijfeld in de bijeenkomst die in de middag uren van Vrijdag 26 September was belegd in de „aula", zoals de heer Kerst zei van de school. Op deze bijeenkomst zagen wij de Wel eerwaarde Heren Ds. Verwey, Ds. Jens en Ds. Mulder, de Edelachtb. Heer Burgemeester Teijssen, ver gezeld van wethouder Smolders en loco-secretaris Thijssen, de Edel achtbare Heer Burgemeester Smit van Sprang, de leden van 't school bestuur en het verenigingsbestuur, dé leden van de Commissie van Toezicht, het personeel van de school en de leerlingen, terwijl ook een deputatie van de Ambachts school uit Harderwijk, waaraan de jubilaris jarenlang verbonden is ge weest, aanwezig was. Aan de arm van een leerling en een leerlinge werden Mevrouw en Mijnheer Schouten de feestzaal binnengeleid en Ds. Verwey opende de bijeenkomst met het lezen van Ps. 103, 1-8, waarna hij voorging in gebed. En dan zei de Dominee: Wij zijn bijeengekomen omdat U een mijlpaal in Uw leven hebt mogen bereiken, omdat gij 25 jaren ver bonden zijt aan het christelijk mid delbaar onderwijs, de laatste jaren als directeur van onze school. Wij kunnen ons voorstellen dat gij bij het overdenken van die 25 jaren aan Uw geest voorbij ziet gaan die reeks van weldaden, die juist zo groot worden omdat zij geschonken zijn van God aan ons, onwaardigen. Het zij ons vergund, dat wij U toe roepen: Looft den Heere. En wij spreken daarbij de wens uit, dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren aan het Christelijk Middel baar Onderwijs verbonden te zijn, en dat de Heere U geve ook door dat onderwijs te getuigen van de weldaden die God geschonken heeft door Jezus Christus aan de zondige wereld. PERSOON. Zeer vele jonge mensen, aldus de heer Kerst, de tweede voorzitter van het Schoolbestuur, hebt gij op geleid, opgevoed en gevormd voor het verdere leven, naar het begin sel van Uw opdrachtgever. En het is moeilijk te beantwoorden of er vluchten zijn, want veel van deze vruchten blijven verborgen. De laatste jaren hebben wij U van na bij kunnen gadeslaan, hoe Uw werk Uw hart vervulde, hoe gij het hebt verricht met de inzet van heel Uw persoon, hoe gij Uw veelzijdigheid en ervaring hebt gebruikt voor het Christelijk Middelbaar Onderwijs. De heer Kerst wenste hem ten slotte geluk met zijn jubileum en hoopte dat hij nog heel veel jaren met dezelfde trouw en dezelfde energie het M.O. zou dienen, en zich richtend tot Mevrouw Schouten zei hij: U zult er ongetwijfeld toe bij gedragen hebben dat Uw man zijn taak heeft kunnen vervullen. Als waardering en gedachtenis bood hij de jubilerende directeur 't drie-delig werk van Prof. Pollema: „Onze Nederlandse Geloofsbelijde nis aan, terwijl hij Mevrouw een boeket offreerde. ALS EEN LANDMAN De heer v. Bemmel, die namens het lerarencorps en de ammanuen- sis sprak, zei niet alleen dat hij van boerenafkomst was, maar liet dit ook merken in de beelden die hij gebruikte; hij vergeleek de direc teur met een landman en de H.B.S. was zijn akker; hij sprak over het materiaal, over de ploeg waarvan de schaar wel goed was, maar aan de rest waarvan nog veel verbeterd kon worden, en hij sprak over het onkruid dat uitgeroeid moest wor den (en later zou blijken dat de leerlingen het „ken U zelf" al te ver doorvoerden toen zij zich ver eenzelvigden met dit onkruid, ter wijl dit toch niet de bedoeling was van de spreker, zeer zeker niet!). Het meest echter wat de leraren in de directeur had gefrappeerd was de grote rust en de grote kalmte waarmee hij al zijn werk verricht te, en dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de jubilaris zijn blik richt te op de grote landman. Met de beste wensen bood hij ten slotte namens de collega's 'n prach tige leeslamp aan. Rap en vlot werd hierna 't woord gevoerd door de jongeheer Pruys- sers namens de leerlingen, „namens dit onkruid" zei hij, en in het ge baar van zijn hand vatte hij ietwat denigrerend de rijen discipelen, door welke rijen zacht protestge- mompel ging. Al was het moeilijk voor hem al de meningen van dat onkruid als één mening voor de voeten van de jubilaris te leggen, toch meende hij te mogen zeggen dat de leerlingen hem zagen als de man uit één stuk, als de man die volhoudt, die recht door zee gaat. „Wij willen mijnheer Schouten' als onze grote leidsman van dit jaar zien" zei hij. Hij bood zijn directeur twee boe ken aan, gekocht van de stuivers der leerlingen, en in die boeken zat een lijst met al de namen van hen, die aan dit cadeau hun penning hadden gegeven. Namens de ouders sprak de heer Vos en hij verklaarde blijté zijn dat hij zijn kinderen naar deze school in Waalwijk had gestuurd, omdat wij als ouders, zei hij, heb- hebben kunnen zien dat de kinde ren hier onderwezen worden in de schrift en de religie. Hij was onge twijfeld de tolk van alle ouders als hij de directeur hiervoor dankte en als hij hem van Godswege toe bad, dat hij nog vele jaren zijn werk zou mogen voortzetten. Burgemeester Smit, die namens de Commissie van Toezicht sprak, begon met de ietwat ondeugende opmerking, dat het bestuur de com missie wel eens passeerde, maar nu dit niet het geval was geweest en de commissie wel een uitnodiging had ontvangen, mocht men natuur lijk niet weigeren hieraan gevolg te geven. Hij zou het echter kort maken; één van zijn gemeenteleden was reeds op zo'n goede manier aan het woord geweest, dat dat*ongetwijfeld een toekomstig raadslid zou wor den; maar toch wenste hij ook na mens de Commissie de jubilaris van harte geluk met zijn jubileum en wenste hij hem het beste toe voor de toekomst. DE STEUN HET GEMEENTEBESTUUR. Biurgemeester Teijssen, die na mens het gemeentebestuur van Waalwijk zijn gelukwensen aan bood, zei o.m. Hoewel ik pas korte tijd hier ben, heb ik toch vernomen met welk een grote toewijding U zich aan Uw werk hebt gegeven. U heeft zeer veel moeilijkheden te overwinnen gehad, en nog zijn alle moeilijkheden niet voorbij. Als ik zo rondzie in de ruimte waarin we nu zijn, dan is de „aula" toch nog wel voor enige verbetering vat baar. Maar als u vooruitblikt, zult U ongetwijfeld voor U zien oprij zen een luisterrijke H.B.S,, waarin U de functie van directeur uitoe fent. Gaarne verklaar ik dat dit doel de grootst mogelijke sympathie van het gemeentebestuur heeft dat alle mogelijke medewerking wil veer- lenen om tot spoedige totstandko ming te geraken. De burgemeester noemde de school van groot belang voor Waalwijk en de verre omtrek. En nadat de heer Sonneberg na mens bestuur en leraren van de Ambachtsschool te Harderwijk het woord had gevoerd en de H.B.S. en V/aalwijk geluk had gewenst met deze directeur, dankte de jubilaris voor al deze vriendelijke woorden en de cadeaux en zei hij o.m. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik mijn arbeid niet zuchtend heb verricht, maar met blijdschap. Ik dank het bestuur en de commissie voor de goede samenwerking en ik stel de woorden van de burgemeester vooral zeer op prijs, wij bevelen onze be langen in zijn vriendelijkheid aan en hopen dat het niet te lang meer zal duren voor wij het nieuwe ge bouw kunnen betrekken. Ook de collega's en de leerlingen, wie hij steeds getracht had de wis kunde zo te onderwijzen, dat ze het begrepen en dat er misschien wel eens enkelen waren, die het een fijn vak vonden ook, dankte hij har telijk. En hij besloot Ik hoop en bid dat God mij nog jarenlang de kracht zal geven om mijn werk ten behoeve van het Christelijk Middelbaar On derwijs voort te zetten. Met liefde heb ik steeds mijn taak mogen ver vullen. En dan waren er gullen tractaties voor leerlingen en genodigden en terwijl de eerste dames en heren reeds gebruik maakten van de ge legenheid tot feliciteren die de re ceptie bood, verklaarde de jubile rende directeur nog iets vergeten te hebben en met het feilloze in stinct van H.B.S.-ers voor dergelijke dinge zwegen de jongens en meis jes onmiddellijk en toen hun direc teur gezegd had dat het de volgende dag vrij zijn, was de uitbundigheid groter welicht dan de constellatie van het gebouw toeliet. De Winkelsluitingswet had heel wat voeten in aarde, maar werd na eindeloze discussie aanvaard. Op Zondag winkels dicht. De vroede vaderen onzer gemeente kwamen op 27 September in openbare vergadering bijeen, waarbij de heer Kna pen bericht van verhindering gezonden had. De notulen der vorige vergadering van 29 Aug. werden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken en medede lingen werden voor kennisgeving aange nomen, o.a. een hele serie subsidieaan vragen. De Interdiocesane beroepskeuze, 't Klein Seminarie St. Michielsgestel vroeg 150, de paters van het H. Hart te St. Oeden- rode, Norbertus Gymnasium te Hees- wijk, Kath. Econ. Hogeschool te Til burg, de Vrienden van het Brab. Orkest, Den Bosch, de Landbouwschool alhier, Kunst en Wetenschappen voor Noord- Brabant, Groene Kruis, Kath. Blinden zorg, A.V.O. en Nat. Gezinszorg. Al deze aanvragen zullen bij de begroting van 1953 in behandeling komen. Dan was er nog een verzoek binnen gekomen van het Raadslid de heer H. J. van Strien om met het oog' op de nieuwe Winkelsluitingswet bij eventuele overtreding ook de koper strafbaar te stellen. B. en W. konden hierover nog geen beslissing nemen, hiervoor zal een prae-advies worden samengesteld en een voorstel hiertoe zal in de volgende ver gadering ter tafel komen. Op voorstel van de heer v. Woerden werden bij acclamatie herbenoemd tot le den van de woningcommissie de heren H. J. de Bruijn, G. J. Knaap, A. L. Ro denburg, W. v. Seters, en A. Verschu ren. De ziekenkostenregeling voor het ge- meentepersoneel onderging een 2e wij- ziging. Het vermenigvuldigingscijfer voor L.O. en U.L.O. werd vastgesteld op resp. 2 en 0.8, terwijl er ook een gezinsreductie ingevoerd wordt. Aan de besturen der bijzondere scho len voor gewoon en uitgebreid lager on derwijs zal een voorschot worden ver leend over 1952 op de exploitatievergoe ding. 't Voorstel van B. en W. dat voor L.O., V.L.O. en U.L.O. bedragen in houdt van resp. 22, 25 en 37, werd z.h.st. aangenomen. Tot dusverre waren het allen hamer stukken geweest, doch nu kwam de nieuwe Winkelsluitingswet ten berde, die per 1 October van kracht wordt, maar waarvoor de gemeente zelf enige volmachten heeft deze naar plaatselijke omstandigheden te wijzigen. Het ging hier: a. over een koopavond, b. het instellen van een halve dagslui ting, c. het aanwijzen van ten hoogste 20 uitzonderingsdagen. Koopavond op Vrijdag. De gezamenlijke Middenstand uit de gemeente had geadviseerd een wekelijkse koopavond in te stellen, op welke avond de winkels open mogen zijn tot 10 uur. Verder hadden zij het advies gegeven op Dinsdagmiddag te sluiten, met uitzonde ring van bloemen, groenten en fruit en brood- en banketbakkers. De heer Kieboom was van mening dat hier ter plaatse geen behoefte is voor een koopavond; voor Dinsdagsluiting wel, zo had hij dat gehoord op een mid denstandsvergadering waar hij ook was geweest. Wethouder Nollen ontzenuwde deze mening door te verklaren dat op die vergadering besloten was door zo goed als allen aan een koopavond mede te werken. Dinsdagmiddag zou er gesloten worden met uitzondering van de eerder genoemde branches. De heer Rodenburg bevestigde even eens de bedoeling van het instellen ener koopavond, alhoewel hier alle zakenlui niet zo zeer belang bij hadden. De heer Vermeer vond dit allemaal heel aardig en vroeg zich af of er wel behoefte aan was en dan nog wel op een Vrijdag. Hij zag er niet veel in, daar er volgens zijn mening1 dan geen geld is en daar is het de Middenstand toch om te doen. Hij dacht ook aan de extra kosten die dit meebracht, o.a. uit betaling van personeel. Hij steunde de bezwaren die waren binnengekomen van de Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden. De voorzitter dacht dat de middenstan ders dit wel hadden overwogen; we zou den het voorlopig wel kunnen proberen, het kan altijd nog worden ingetrokken. De heer Rodenburg meende dat het met het personeel niet zo'n vaart zou lopen, aangezien hier ter plaatse meestal de winkels gedaan worden door eigen mensen, wat het geld betreft; pok op Vrijdag worden veelal de lonen uitge keerd. De heer Kieboom dacht dat 'een koop avond niet lang stand zou houden. De heer Verschuren was tegen een koopavond en somde dezelfde bezwaren op als zijn collega Vermeren, zoals geen geld op Vrijdag en worden er grotere stukken gekocht, dan komen deze meestal van buiten de gemeente. De voorzitter: We kunnen het althans voor een tijd proberen. Wethouder Nollen, die tevens voor zitter is van de R.K. Middenstand, zei da t de consekwenties van een koop avond lang overwogen zijn. Het is Vrij,- dags druk op de Markt in Geertruiden- berg, ook uit onze gemeente. Zouden deze mensen allen zonder geld daar naar toe gaan? vroeg hij zich af. Volgens de enquette willen de zaken lui zelf deze verkoopavond; dat er in de stad bezwaren zouden zijn kan hij zich voorstellen, doch in kleine plaatsen is dat niet zo erg. De heer Vermeeren wilde stemming; de K.A.B. fractie stemde tegen (5); zo werd het voorstel met 7 stemmen voor aangenomen en wordt de verkoopavond op Vrijdagavond tot 9 uur van kracht. Halve dag sluiting. Ook hiertoe ging de raad over, zij het dan na enige discussie. Alle zaken zul len op Dinsdagmiddag gesloten zijn, met uitzondering van bloemen, groenten, frupit, vis en banketbakkers. Ook hier werden de nodige en onnodige woorden aan gewijd. Tot slot werd men het ook hierover eens en wel zonder stemming. 21 Uitzonderingsdagen werden vastgesteld. Dat deze nieuwe wet veel haken en ogen heeft, bleek ook hier, aangezien ook de raad hier weinig vanaf wist en geregeld de wet geraad pleegd moest worden. Even later was men het weer vergeten. De practijk zal echter wel de beste leermeester blijken. Hieronder laten wij apart de dagen volgen waarop de winkels open zijn tot 9 uur. 1. Nieuwjaarsdag, Zaterdag voor 2e Paasdag, Zaterdag voor Tweede Pink sterdag, O. H. Hemelvaart, 2e Kerstdag, 31 October, 5 December, 5 achtereen volgende werkdagen onmiddellijk voor afgaande aan 29 November, alsmede de dag voorafgaande aan Moeder- en Va derdag en de 2 dagen, waarop de kin deren in deze gemeente hun Eerste H. Communie doen. 2. de dagen, waarop binnen de ge meente jaarlijkse kermis gevierd wordt tot 24 uur. Op Zondag zullen alle winkels ge sloten moeten zijn, ook voor groenten, brood en banket. Over het al of niet strafbaar stellen van de koper zal in de volgende raadsvergadering worden be slist. Het voetpad over de vonders zal worden onttrokken aan het openbaar verkeer. Tot slot deelde de voorzitter mede dat de herbestrating van de weg van de Herv. Kerk volgende week een aanvang zal nemen. Op het program staan nog de Beatrixlaan, de Korte Broekstraat en de Emmaweg. De heer Kieboom noemde het meer een traditie dat de raadsvergadering al tijd op een Zaterdag viel. Hij zag gaar ne en met hem meerderen, een andere dag hiervoor. Besloten werd in het ver volg een andere dag te nemen, bij voor keur op Vrijdag. Hierna volgde te kwart voor 10 slui ting. DE UITSLAGEN. Eerste klas A WageningenZwolse Boys SneekDe Vole wijekers GVAVEnsehedese Boys FrisiaNEC DOS—EDO VSVRCH AjaxHeracles Eerste klas B '1 GooiStormvogels Go AheadBlauw Wit HaarlemElinkwijk VitesseLeeuwarden EnschedeBe Quick Aclii lies—Heeren veen DWS—AGOVV Eerste klas C Willem II—MVV SVVExcèlsi or TheoleEmma SittardiaVVV JulianaLONGA BVVBrabantia SpartaHBS Eerste klas D ADOEindhoven NACXerxes BBCBleyerhei de PSVMaurits NOAD—TEC LimburgiaHermes DVS FeyenoordDHC Tweede klas A TOP—RKTVV Iiolping SDWWoensel SchijndelDe Spechten VELOCDESK SETIHelmond SET Derde klas B Blauw Geel '38Concordia SVD Hieronymus—OJC RKCZwaluw VFC Ileus denWSC GudokOSS '20 St. Mich.gestel-Uno Animo 0—0 1—4 6—2 1—2 6—3 0—3 1—0 0—0 2—1 1—1 3—1 4—1 06 4—1 2—2 4—0 1—6 2—0 1—3 3—0 5—3 1—0 1—3 1—0 3—2 4—3 4—2 7—1 6—0 5—1 4—2 4—2 n. o. 02 3—1 1—2 2—2 0—4 0—4 Derde klas C VES '35Zi,rikzee 2—1 'SCO—BSC 2—1 BaardwijkRoosendaal 31 WVO—RWB 26 DongenVirtus 30 Vierde klas D RKJVVNieuwkuyk 30 RKDVCRaamsdonk 4—1 HeukelumWit-Zwart 01 Veerse BoysWaspik 61 HEUSDEN—W.S.C. 2—2. De uitslag van de wedstrijd Heus- .denWSC is 22. Waar wij geen technisch verslag ontvingen, vol staan wij met te zeggen dat de al gemene indruk was, dat WSC tech nisch beter speelde dan de tegen partij, maar dat de slechte afwer king vooral oorzaak was dat zij niet met de volle buit ging strijken. R.K.C.Zwaluw VFC 12. Het is de geel-blauwen niet mo gen gelukken de beide puntjes in Waalwijk te houden. De oorzaak hiervan schuilt voornamelijk in het feit, dat de voorhoede van RKC nu niet bepaald het beste deel van de ploeg was. Zij was niet doortastend genoeg. Was dit beter geweest, dan zouden waarschijnlijk de rollen om gekeerd zijn. Bovendien speelden de Zwaluwen een fors spel, hetgeen daarbij ook niet altijd even fair was. Het spel van RKC was daartegen over te week. Technisch waren ze in 't veld echter zeker niet de min deren van hun Vughtse tegenstan ders. Er werd in hoog tempo begonnen met aanvankelijk de Zwaluwen in het offensief, hetgeen ze echter ook niet in doelpunten konden uitdruk ken. Na een kwartier weet RKC zich echter hieraan te ontworstelen en het gaat beter vlotten. Van een uitgesproken overwicht van een der ploegen is echter geen sprake. Het spel gaat snel over en weer, doch de achterhoedes weten steeds het ge vaar te keren. Er worden aan bei de kanten aardige aanvallen opge zet, doch voorlopig zonder resul taat. Het eerste succes is voor Zwa luw-VFC. Bij een aanval over links komt de bal voor het RKC-doel. Keeper Eekels staat echter klaar om de bal in veilige handen te doen belanden, doch rechtsachter Mahieu trapt, op voor de toeschouwers on verklaarbare wijze, de bal vlak voor Eekels' grijpgrage vingers weg. De bal, die bovendien nog slecht weg gewerkt was, komt bij de Cloe, die hem nogmaals verkeerd wegwerkt en, wat erger is, vlak voor de voe ten van een tegenstander, die dank baar profiteert van deze fout en Zwaluw de leiding geeft met een onhoudbaar schot; 0—1. RKC is echter niet ontmoedigd. Even later komt de bal in het be zit van Jan Duquesnoy, die oog in oog komt met de Vughtse doelman. Iedereen denkt Jan te zien doel- punten, doch de zuiver en snel rea- gei ende keeper weet de overigens zeen goed geschoten bal te stoppen. Steeds weer opnieuw probeert RKC doch door slecht spel van de voor- hoede blijft de stand tot aan de rust ongewijzigd. Na de thee vlot het aanstonds veel beter bij RKC. Ze nemen zelf het heft in handen. Met mooie passes zet Donhuyzen z'n voorhoede aan 't werk, doch het succes komt pas na een kwartier spelen, wanneer Jan Duquesnoy profiteert van een fout in de achterhoede van Zwaluw, en met een mooi onhoudbaar schot plaatst hij de gelijkmaker in de touwen; 11. Even later weer een mooie aanval. De bal belandt we derom bij Jan Duquesnoy. Heel de RKC-kolonie staat juichens gereed, maar jammer genoeg gaat z'n schot juist naast de paal in de zijnet. Er wordt hard gewerkt voor het win nende doelpunt en we zien zelfs de Zwaluwen bij tijd en wijle de'be faamde „noodrem" gebruiken, zich blijkbaar al verzoenend met de ge lijke stand. Een paar minuten voor het einde veroorzaakt de linksbuiten van RKC echter een vrije trap op 't midden veld vlak bij de buitenlijn. De bal wordt prachtig voor doel geplaatst. Verschillende spelers, keeper Eekels incluis, springen naar de bal. Eekels komt ten val en Zwaluw scoort de winnende goal; 1—2. Even later fluit de scheidsrechter voor de laat ste maal en RKC heeft haar eerste wedstrijd verloren. Volgende keer beter, jongens! En laat je toch vooral niet imponeren door het spel van de tegenstander. W.V.O.—R.W.B. 2—6. Al bestond er voor de aanvang van deze wedstrijd bij de spelers en supporters van RWB reeds een ze ker optimisme omtrent de afloop van deze ontmoeting, niet één zal er toen ook maar even gedacht heb ben dat Besoyen in Oosterhout zo'n daverende overwinning zou beha len. En toch is het een feit geworden; met maar liefst 6—2 kregen de wa pendragers op eigen veld een ver diende nederlaag te incasseren. Voor de rust gingen de partijen vrijwel gelijk tegen elkaar op, al hoewel toen het spel van RWB zich kenmerkte door een matheid, die tegen de robuste WVO-spelers niet bepaald tot succes kon leiden. De kansen gingen dan ook meestal door gebrek aan stootkracht verloren. De thuisclub was vóór de thee, mede dank zij haar enthousiasme, dan ook wel iets gevaarlijker, en na 38 mi nuten was het hun rechtsbinnen die zijn club de leiding kon geven; 10. Een stand die tot aan de rust bleef gehandhaafd. .De rust scheen RWB dermate goed gedaan te hebben, want er was nog geen minuut na de hervatting gespeeld, of midvoor Meulmah zag zijn goed doorzetten reeds met de gelijkmaker beloond; 11. Dit suc ces luidde een algeheel overwicht voor de bezoekers in, dat 35 minu ten zou duren. Aanval op aanval kreeg het Oosterhoutse doel in deze periode te doorstaan. Na 9 minuten was het de ver opgedrongen links half v. Beek die met een verrader lijke schuiver zijn club de leiding gaf; 12. Nu was het hek voor RWB van de dam, want enkele minuten later kreeg linksbuiten W. v. d. An ker het leder te pakken, gaf die met een listig tikje door aan de vrij staande linksbinnen Jan Schalken, die zich geen moment bedacht en met een keihard laag schot de WVO-doelman kansloos sloeg; 13. Hoe de thuisclub ook zwoegde om aan de druk te ontkomen, het hielp haar niets. Steeds bracht de Be- soyense middenlinie de bal weer terug in het doelgebied van de te genstander. Een doorbraak van Jan Schalken bracht in de 20e minuut een wapendrager zo van zijn stuk, dat hij in zijn pogen om een vierde doelpunt van RWB te voorkomen, even de spelregels vergat, met als gevolg een strafschop, die door Jan Schalken keurig werd benut; 14. Eerst nadat in de 26e en 31e minuut de stond tot 16 door goede doel punten van resp. v. Gooi en Meul man was opgevoerd, ging RWB het wat kalmer opnemen. De gastheren bleven met hard werken proberen om in de resteren de tijd hun achterstand wat in te lopen, wat enkele minuten voor 't einde hun nog een 2e goal oplever de, zodat met de stand 62 voor RWB het einde kwam van deze harde, doch overigens sportieve wedstrijd, en waarmee Besoyen we derom op fraaie wijze heeft getoond dat haar promotie naar de 3e klas geen „vergissing" is geweest. Proficiat, Jongens! RWB 2 en RWB 3 deden voor het eerste elftal niet onder en wonnen resp. van Zwaluw 3 en RKC 5 met 30 en 41, en droegen hiermee in niet geringe mate bij om de dag van gisteren voor Besoyen zo suc cesvol te maken. A.s. Zondag RWBBoeimeer.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2