Wijde Wereld 1 Waalwijkse en Langstraaise Courant waa\dmtpe£ UIT DE Klinkers of keien in de Grotestraai Truck voor Gemeentewerken een Ford of een Bedford? DE PAUS OVER HET SOCIALE VRAAGSTUK. GEEN RECHT VAN MEDEZEGGENSCHAP. Raad van Waalwijk MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No 79 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 een*, per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTKAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft een verklaring uitgegeven waarin hij onom wonden kenbaar maakt, waaraan het te wijten is dat de Westelijke mogendheden met de Sovjet-Unie niet tot overeen stemming komt over de kwestie Duits land. Daarover worden al sinds lang no ta's gewisseld tussen Moskou enerzijds en Londen, Parijs en Washington ander- zijds. Wie zijn onbevangenheid niet heelt laten varen voor berusting of, wat er ger is, fatalisme, verwondert zich telkens weer over de hardnekkigheid en zelfs verbetenheid waarmee men dit spel vol houdt. Het heeft op den duur werkelijk iets belachelijks, omdat men voor zich zelf van tevoren de uitslag van derge lijke activiteiten vaststelt, waarin men zich nooit vergist, terwijl de betrokken regeringen naar het schijnt toch hopen dat dit gepraat en geschrijf iets uithaalt. Dat is wat men noemt diplomatie en er moet wel een zeker nut in schuilen waar de leek geen begrip van heeft. Het lijkt alsof men denkt dat het beter is contact te onderhouden al moet ge niet vra gen wat voor een contact dan hele maal niets te doen. Voor beide partijen zal het wel noodzakelijk zijn de indruk naar buiten te wekken dat men oprecht naar dezelfde oplossing streeft, terwijl het voor iedereen duidelijk is dat de na gestreefde doeleinden hemelsbreed uit elkaar liggen. Dit is de oorzaak van het woorden spel waarvan de diplomatie zich rijke lijk bedient, speciaal de 'Sovjet-Russische. Dean Acheson zegt in bovengenoemde verklaring: „De Sovjet-Unie maakt een ruim; gebruik van de overeenkomst van Potsdam, waarin gesproken wordt van het herstel van Duitsland „als een ver enigd, vredelievend, democratisch en on afhankelijk land". Ook bij ons is dit het doel, doch wat bedoelt de Sovjet-Unie met deze woorden? In de laatste jaren is gebleken, dat de betekenis van! deze woorden voor de Sovjet-staatslieden en de communistische partijen geheel ver schilt van de traditionele betekenis in het Russisch, Frans, Engels, Duits of welke taal ook. Gebleken is, dat de Sovjet- staatslieden het woord „democratisch slechts gebruiken voor landen of groe pen, die strikt geregeerd worden door elementen, die de politieke autoriteit van de communistische partij van dejSovjet- Unie erkennen. „Onafhankelijk bete kent ongeveer hetzelfde en, „vredelie vend" is voor de 'Sovjet-leiders alles, wat de zaak der communistische partijen dient, wat de autoriteit van de Commu nistische partij van de Sovjet-Unie er- erkent. Alles wat verzet tegen de doelen van deze communistische partijen in houdt, wordt „oorlogszuchtig of agres sief" genoemd. Daarom dienen wij op onze hoede te zijn, indien de Sovjet-Unie spreekt van een „onafhankelijk, vrede lievend en democratisch Duitsland De toestand in de Sovjet-zóne is er ook niet naar, om ons te sterken in het geloof, dat daar vrije verkiezingen kunnen wor den gehouden. Hier geeft Acheson dus met evenveel woorden, en duidelijke, aan, welke de oorzaak is die een nuttig gesprek tussen Oost en West onmogelijk maakt. De partijen zeggen wel hetzelfde, ze gebrui ken dezelfde woorden, alsof het dezelfde begrippen waren, maar ze bedoelen er heel iets anders mee. Gaat het niet meer over woorden, en komt het aan op da den, dan negeren de Sovjets dit °"c^r" werp zonder meer. Daarom zegt Ache- son ook: „De Sovjet-Unie is bereid over een vredesverdrag, over het Atlantisch Pact of bijna ieder onderwerp te spre ken, behalve over het houden van vrije verkiezingen". Die zou dan ook het enige middel zijn om een waarlijk onaf hankelijk, vredelievend en democratisch Duitsland te stichten. En zolang de Sov jets daar niet aan willen, weigeren de Westelijke mogendheden met hen te on derhandelen over een vredesverdrag met Duitsland of de hereniging van beide delen. Deze zaken blijven een hersen schim, zolang niet is voldaan aan het fundamentele recht van de democratie: het recht van het volk om te beslissen hoe het geregeerd wil worden en wie het als zijn vertegenwoordigers ^wenst te be schouwen. Dictatuur is nu eenmaal on verenigbaar met democratie en in weer wil daarvan voelen de Sovjets blijkbaar de behoefte hun dictatoriale scheppingen pleonastisch te betitelen als „volksdemo cratie". Over woordenspel gesproken! Hetzelfde nutteloze spel treft in de Veiligheidsraad, die de laatste tijd wei nig van zich laat horen, tenzij in de ko medie over het toelaten van nieuwe le den van de Verenigde Naties. Er zijn twee categorieën landen die in aanmer king zouden komen lid te worden van de V. N.: een aantal landen van het Westerse blok en een aantal Van het Oostelijk blok. De Sovjet-Unie wil alle aanvragen tegelijk behandelen en zo on wettige satellieten als de communistische Vietminh in Indo-China, Noord-Korea en rood China binnensmokkelen. De Westerse landen willen elke aanvraag afzonderlijk behandelen. Met het gevolg dat de stemmingen over toelating on veranderlijk uitvallen: tien tegen één, of wel tien voor en één tegen of omge keerd. Als het prestige van de Veilig heidsraad groter was zou het met der gelijke kluchten een geduchte klap kun nen krijgen. Helaas, het is grotendeels dank zij de Sovjet-Unie niet zo groot meer. Als dit alles niet zo tragisch was, door dat millioenen er het slachtoffer van zijn, zou het slechts lachwekkend zijn. PERZIË STELT Z'N EISEN. De Perzische premier Mossadeq heeft aan Churchill en Truman voorgesteld, dat de eisen van de Brlts-Iraanse Olie maatschappij worden voorgelegd aan 't Internationaal Gerechtshof te Den Haag. Dit voorstel geldt tot Zaterdag 4 Octo ber. Mossadeq spreekt in zijn boodschap niet over verbreking der diplomatieke betrekkingen met Engeland voor het ge val het voorstel niet binnen de aangege ven tijd wordt aangenomen. Perzië vraagt voorts o.m. 49 millioen pond sterling in omwisselbare dollars, te betalen als voorschot op de definitieve afrekening met de oliemaatschappij, dus niet met de Britse regering. Mossadeq verwerpt het Brits-Amerikaanse voorstel van 30 Au gustus, dat volgens hem een poging is om de „ongeldige" concessie-overeen komst van 1933 nieuw leven in te bla zen. In een brief aan de 25ste Sociale Week te Turijn heeft de Paus herinnerd aan zijn uitspraak van 3 Juni 1950, dat er zich op het ogenblik een gevaar voor doet, namelijk dat voor de werknemers, behorende tot een onderneming, het recht van medezeggenschap in de onderneming wordt opgeëist. Dit is bijzonder gevaarlijk, aldus de Paus in deze uitspraak, wanneer de uit oefening van het recht van meezeggen- schap in feite zou worden uitgeoefend door organisaties, die worden geleid bui ten de onderneming om. Noch uit de aard van het arbeidscontract, noch uit de aard van de onderneming valt e.:n dergelijk recht af te leiden. Maar al kan de arbeider geen rechten op medezeggenschap laten gelden, dit belet de ondernemer niet toch op zekere hoogte en in bepaalde mate deel te laten hebben in het geheel van de onderne ming, evenals de staat doet, wanneer deze de ondernemers verzoekt hun stem men te laten horen in bepaalde beleids kwesties of wanneer de staat ingrijpt in gevallen, waar 'het kapitaal aan zichzelf overgelaten, schade zou berokkenen aan de gemeenschap. De Paus spoort er met grote aandrang toe aan, dat de verhouding tussen werk gever en werknemer menselijker en direc ter zal zijn. Andermaal waarschuwend tegen staatskapitalisme zegt de Paus: De economische wereld is op de eerste plaats een schepping van de vrije wil der mensen; op de staat rust derhalve de taak de condities te scheppen, waar in het particuliere initiatief zich kan ont plooien binnen de grenzen van de zede lijke orde en het algemene welzijn. FRANSE ONDERZEBOOT VERLOREN. Alle 48 opvarenden om het leven dr. J. Hanssen, bisschop-coadjutor van het bisdom Roermond namens het Episcopaat, door minister Cals, die de eerste voorzitter van de raad is geweest, oud-minister Rut ten, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Katho lieke Jeugdbeweging en veel jeugd_ leiders en leidsters. De voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, mr. R. Höppener, om schreef de betekenis van de raad aldus „Het inzicht, dat men voor een onnoemelijk aantal vraagstuk ken zou gesteld worden, dat ver warring en misop vat tingen; ook bij alle streven naar vernieuwing, dreigden te ontstaan, waartegen alleen krachtige en op geestelijke eenheid berustende samenwerking uitkomst zou kunnen bieden, deed de Katholieke Jeugdraad geboren worden niet zucht tot centra lisatie of zucht om zich te be moeien met allerlei interne zaken van de verschillende katholieke jeugdbewegingen. Zowel mgr. Hanssen als minister Cals prezen in een toespraak het werk van de Katholieke Jeugd raad en ds. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeen schap, wees op de onmisbaarheid van de Katholieke Jeugdraad in dit lichaam. De feestrede werd gehouden door dr. A. J. M. Cornelissen, die zowel de goede zijden van het ka tholieke Jeugdwerk als de fouten deed uitkomen. Hij wees op het gevaar van verburgerlijking in de huidige samenleving en vroeg in de geestelijke en organisatorische or dening erkenning van het gezin als het fundamentele en primaire op- voedingsmillieu. Voorts pleitte hij voor een sterke vereenvoudiging van het jeugdwerk. Hij sprak zijn vertrouwen uit in het jeugdwerk, mits de ouderen, met behoud van het goede, nieuwe wegen durven in te slaan in overeenstemming met de huidige omstandigheden. De Jeugdraad zond een bloemen hulde aan zijn beschermheer, kar dinaal De Jong en telegrammen van eerbied en aanhankelijkheid aan Z. H. de Paus en H. M. de Ko ningin. f J. B. VESTERS t Dé heer J. B. Vesters, een in vroeger jaren zeer bekende figuur in 't dagbladwezen in Nederland, is op 82-jarige leeftijd te Utrecht overleden. Hij. heeft als hoofdredacteur van „Het Huisgezin" en later van ,,de Volkskrant" heel wat artikelen en rritieken geleverd, die overal wer den geciteerd, maar ook in z'n jongere jaren veel werden becriti„ seerd, daar hij, zoals men dat zegt, z'n tijd vooruit was, speciaal op sociaal gebied. Hij was de man van „Rerum Novarum" en dat wilde in die tijd nogal wat zeggen. Hij werd geboren in Geertruiden- berg, erfde het schrijven van z'n vader, de romanschrijver J. A. Vesters, die veel leverde voor de Katholieke Illustratie. Deze kwam bij de doorbraak van Nieuwkuijk in 1881 om 't leven. De overledene heeft ook veel kleine volksromans geschreven en is lange jaren voorzitter geweest van de Ned. R.K. Journalistenver eniging. Hij is onder grote belang stelling Vrijdag begraven. KERKELIJKE GIFTEN IN MINDERING BELASTING. Aftrekbaar voor loon, en inkom stenbelasting zijn voortaan giften welke met een kerkelijk doel wor den gegeven aan de geestelijkheid. Onder deze giften wordt verstaan bijdragen voor kerkelijk wijkwerk, misstipendia, kosten voor huwe lijksinzegening, doop en dergelijke plechtigheden. Ter verkrijging van belastingaftrek dienen wel schrif telijke bewijsstukken van de giften te worden overgelegd aan de dienst der belastingen. Over enkele agendapunten heeft de raad van Waalwijk in de verga dering-van Donderdag j.l. nogal uitvoerig moeten praten, zodat deze vergadering, voor Waalwijkse begrippen, een zeer lange duur had. Ruim zeven kwartier duurde het namelijk, voordat het laatste punt was afgehandeld. Punten van uitgebreide discussie vormden namelijk de vraag wat voor de Grotestraat het beste zou zij n keien of klinkers, welke wagen voor gemeentewerken het best zou voldoen, een Ford of een Bedford, en of er nu aan het kruispunt ParallelwegStationsstraat een stoplicht dan wel een flikkerlicht moest komen. Intussen verklaarde de raad zich uit eindelijk steeds accoord met hetgeen B. en W. voorstelden. De Franse admiraliteit maakte Don derdag' in een communiqué bekend, dat de onderzeeboot Sibylle als verloren moet worden beschouwd. Bij de opsporingen werd een olievlek zes mijl ten oosten van Kaap Camarat (ten zuiden van.St. Tropez) waar de zeer 750 meter diep is, ontdekt. Voorts werden ook verschillende ronddrijvende voorwerpen in het gebied aangetroffen. WELVAARTSPLAN VOOR EUROPA. De vijftien leden-sfaten van de Europese assemblee te Straatsburg hebben Donderdagavond met alge mene stemmen een voorstel aange, nomen, gebieden overzee tot ont plooiing te brengen door het we derkerig toestaan van preferentiële rechten teneinde West-Europa on afhankelijk van dollarhulp te ma ken. Drie onmiddellijke stappen wor den voorgesteld als basis voor een uit zeven punten bestaand pro gramma. 1. Stichting van een Europabank voor de ontwikkeling van over zeese gebieden. 2. Internationale contracten op lange termijn betreffende de voor, naamste producten, met dien ver stande, dat prijzen en hoeveelheden vastgesteld worden, teneinde de markt voor producenten te verze keren. 3. Een systeem van preferentië le tarieven tussen Engeland en het gemenebest enerzijds en de Euro pese landen en afhankelijke ge biedsdelen anderzijds. PROTEST TEGEN GRATIE VAN WILLY LAGES. De vereniging nationale federatieve raad van het voormalig verzet Neder land heeft j.l. Donderdag een tele gram gezonden aan de minister-presi dent, dr. W. Drees, waarin zij zegt met felle verontwaardiging kennis genomen te hebben van het voornemen der rege ring, aan de ter dood veroordeelde Duit se oorlogsmisdadiger Willy Lages, gra tie te verlenen. De vereniging verzoekt met alle kracht deze gratieverlening ongedaan te willen maken. I VIJF JAAR KATHOLIEKE JEUGDRAAD. Vorige week Woensdag vierde de Katholieke Jeugdraad zijn eer ste lustrum. Deze viering bestond in een studiebijeenkomst met een slotvergadering in Hotel „Groot Berg en Dal" te Nijmegen. Deze werd bijgewoond o.m. door mgr. 13 H A. INDUSTRIETERREIN. Notulen en Ingekomen stukken werden zonder meer gearresteerd en voor kennis geving aangenomen, terwijl de laatste de voorzitter, burgemeester Teijssen de gelegenheid gaven, mee te delen, dat de obligatielening van 1.500.000.zoals wij reeds berichtten, was voltekend. Als eerste punt kwam vervolgens aan de orde het voorstel om het gratificatie- besluit burgerlijke rijksambtenaren van overeenkomstige toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel, welk voorstel de heer Duyvelaar aanleiding gaf, zijn spijt uit te drukken, over het feit, dat er een maximum gesteld was, waardoor vooral de middengroepen werden getrof fen, Hij hoopte dat het Rijk en de par ticuliere bedrijven spoedig van hun standpunt zouden afstappen. „Deze vacantieuitkering, aldus de voorzitter, betekent reeds een verbete ring ten opzichte van vorige jaren, toen er ook nog een limiet was betreffende de loongrens. Overigens ben ik het echter met het betoog van de heer Duyvelaar geheel eens; het ligt echter niet op de weg en in de macht van het gemeente bestuur hierin verandering te brengen' Nadat de salarisverordening een kleine wijziging had ondergaan, werd het voor stel inzake de pachtverlenging der ge- meentelanderijen aan de orde gesteld. En de vraag die de heer Brouwer n.a.v. dit voorstel stelde kwam hierop neer, of degenen die door het uitbreidingsplan ge troffen waren, niet gecompenseerd kon den worden door een van deze lande rijen, wanneer althans de pachter zijn pacht niet meer verlengd wilde zien. Maar hierop kon de voorzitter heel kort antwoorden, dat er geen enkele pachter was die zijn pacht wilde op zeggen. Wethouder van Heeswijk vond deze compensatie bovendien niet juist, want op de eerste plaats, dat het feit gebeur de was een ontwikkeling buiten de wil van het gemeentebestuur, terwijl vervol gens de mensen die door het uitbrei dingsplan waren getroffen reeds een schadevergoeding hadden ontvangen. De heer Verdoorn wees vervolgens op het grote voordeel van de automatische pachtverlening tegenover de vroegere toestand, terwijl de heer Duyvelaar vroeg waarom de pacht van een twee tal landerijen zo aanmerkelijk was ver hoogd; waarop de voorzitter antwoord de, dat de grondkamer deze prijzen re delijk vond, en de pachters er ook ac coord mee waren gegaan. INDUSTRIETERREIN. Nu werd aan de orde gesteld het voorstel tot verharding van de Eerste Zeine (West), en uitbreiding van gas-, water- en electriciteitsleiding aldaar, in het kader van de bouwrijpmaking van het daar gelegen industrieterrein, zoals de lezers in het prae-advies hebben kun- j nen zien. En nadat de heer Duyvelaar de voor zitter op zijn vraag, of het de bedoeling was de gehele Eerste Zeine, dus tot de overweg bij het R. W. B.-terrein te verharden, ja had horen antwoorden, complimenteerde de heer Verdoorn het gemeentebestuur; hij vond het goed gezien, pogingen aan te wenden tot het in gereedheid brengen van het no dige industrieterrein. Was het ook het voornemen, vroeg hij, om er de nodige publiciteit aan te geven, wanneer het terrein klaar was? „Natuurlijk, ligt dit in de bedbeling, antwoordde de voorzitter; zodra de 13 H.A, gereed zijn,, zullen wij de nodige propaganda voeren. Dit is een levens belang voor de gemeente Waalwijk in verschillend opzicht. Naar mijn mening zijn we er zelfs nog niet met een terrein van 13 H.A.; maar binnen afzienbare tijd zullen U hierover nog wel nadere inlichtingen bereiken." KLINKERS OF KEIEN. Nadat de raad met dit voorstel vol mondig accoord was gegaan, en evenzo met de drie volgende voorstellen, n.l. tot verkoop van Bouwterrein aan de Be- soijense Woningbouwvereniging, tot overname van een strookje grond aan de Tweede Zeine en tot overname van een gedeelte van de Zuiderparallelweg, stel de de voorzitter aan de orde het voor stel in de Grotestraat het wegdek van keien te vervangen door een klinkerweg dek, en tegelijkertijd de kleinere straat- kolken te vervangen door grotere, met welk laatste een bedrag zou zijn ge moeid van 11.232.zijnde de kosten van vervanging ad 8640.plus 30 opslag voor algemene kosten van de Dienst Gemeentewerken. De nieuwe bestrating zou geheel kos teloos geschieden, daar een Belgische aannemersfirma, voorgesteld had de thans liggende keien te ruilen tegen le soort gekleurde klinkers, gelegd en al. De heer Pullens merkte op dat dit op het eerste oog een voordelige ruil leek, maar, vroeg hij, was er ook rekening gehouden met de langere levensduur van keien. Terwijl hij bovendien vroeg of het niet mogelijk was tegelijkertijd het wegdek in de Hooisteeg ook te vernieu wen. De heer Verdoorn kom zich niet met het voorstel verenigen; op de eerste plaats reden keiwegen gemakkelijker dan klinkerwegen, bovendien was de levens duur van keien langer, terwijl klinkers bij vorst eerder glad waren dan keien. Hij vond het niet juist om de hele Gro testraat op stelten te gaan zetten, om er klinkers neer te leggen. De heer Brouwer suggereerde om met de keien de eerste Zeine te verharden. De heer v. d. Hoven had bij de be handeling van de begroting al gevraagd, waarom het percentage van de kosten- opslag voor gemeentewerken was ver hoogd. Hij vond het percentage van 30 buitengewoon hoog. De heer Meys was niet direct tegen het vernieuwen van deze straat, wel was hij bang dat het werk een geweldig ob stakel zou worden. Hij stelde daarom voor het werk in gedeelten uit te voe ren tussen de zijstraten, zodat het ver keer gemakkelijk omgelegd kon worden. Voorts vroeg hij of het niet mogelijk was in Besoijen het trottoir iets smaller te maken en de bomen er uit te halen, hij geloofde wel dat de mensen daar erg op gesteld waren. De heer v. d. Hoven vond de bomen een aardig stukje groen, waarachter veel geveltjes schuil gingen, die de straat niet zouden sieren. KLINKERS VERDIENEN DE VOORKEUR. Bij de beantwoording van de spre kers in eerste instantie, zegde de voor zitter toe, dat de kwestie van de Hooi steeg zou worden besproken; als de mo gelijkheid tot vernieuwing bestond, dan zouden B. en W. er zeker voorstanders van zijn. De voorzitter moest toegeven dat de levensduur van keien inderdaad langer was, maar wat de gladheid betreft, daar had men op keien veel meer last van, dan op klinkers. Als de heer Verdoorn opmerkte, dat keiwegen beter reden, dan tastte hij de kern van het voorstel aan; het publiek gaf zeker de voorkeur aan het rijden op klinkerwegen, keiwegen waren onge twijfeld minder prettig en dit was de overweging van het college geweest bij dit voorstel; meerdere straten, zoals de Stationsstraat, de Mr. v. Coothstraat, waren van een klinkerdek voorzien en voldeden uitstekend. Bovendien kostte deze transactie, aldus de voorzitter, de gemeente geen geld, men geeft niet al leen de klinkers in ruil voor de keien, maar men geeft de klinkers gelegd en al. Waarom de Belgen zo gecharmeerd zijn op keien, weet ik niet, zei de voor zitter, maar het is bekend dat in ver schillende Brabantse gemeenten zich Bel gische aannemers vervoegen met dit doe.. Voorts wees hij er nog op dat het Rijk in alle delen van het land al vele wegen beklinkerd had, en dat ook de Provincie hiermee bezig was, misschien zelfs zou de provincie de Langstraat ook nog wel eens van klinkers voorzien! De heer Brouwer beantwoordde hij met te zeggen: Als we de'keien naar de le Zeine brengen hebben we nog. niets in de Grotestraat liggen. Betreffende het percentage opcenten voor de dienst gemeentewerken deed de voorzitter de heer v. d. Hoven de toe zegging, dat B. en W. bij de begroting 1903 dit punt in een afzonderlijke nota zouden toelichten. Zich tot de heer Meys richtend zei hij: B. en W. hebben inderdaad de vraag onder ogen gezien: Stagneren we niet al te veel het verkeer; hiervoor bestaat ons inziens niet veel gevaar voor bij snelle partiële uitvoering en verkeersomlegging. Bovendien zullen we tegelijkertijd bezien of nog andere werken uitgevoerd kun nen worden. De kwestie van het versmallen van het trottoir in Besoijen zou in B. en W. nog nader aan de orde worden gesteld. Ech- ter, dit voorstel had alleen betrekking op het wegdek dat onder de zorg van de gemeente stond, een groot gedeelte van de wegen in Besoijen en ook in Baard wijk was van de provincie. Het lag echter in de bedoeling om met de Pro vincie te praten dat ook deze gedeelten van een beter wegdek zouden worden voorzien. De heer Verdoorn, die in tweede in stantie het woord kreeg, moest toegeven dat klinkerwegen inderdaad voordelen hadden, maar deze wogen toch niet op tegen de nadelen; klinkers hadden niet zoveel weerstand en vroeg hij: Zouden onze Zuiderburen zo dom zijn? Ik ge loof dat ze 't bij het rechte eind hebben. Maar wanneer het dan toch tot een transactie zou komen, dan drong hij er op aan het werk zeker in de zomer uit te voeren, daar anders de ellende niet te overzien zou zijn. De heer Brouwer betoogde dat de j keien zeer geschikt zouden zijn voor t zware vervoer, dat in de toekomst, wan neer er industrie zou zijn, gebruik zou maken van de le Zeine. Het leek hem niet onvoordeliger de keien daarheen te brengen. De heer Pullens merkte nog op, dat j toen destijds de keien tegen klinkers werden geruild, de keien van een slech- tere kwaliteit waren, dan thans het ge- val was, daarom zouden de betreffende j Belgische aannemers er gemakkelijk toe i over te halen zijn, ook de Hooisteeg te vernieuwen. De heer v. d. Hoven vroeg of de pro- vinciale weg liep tot Grotestraat 17, het oude Raadhuis, terwijl hij voorts zei, dat het trottoir op sommige plaatsen wel erg smal zou worden, wanneer men er een stuk af ging nemen. De heer Mombers noemde dit aan bod niet ongunstig, wanneer er inder daad een scherpe controle werd uitge oefend dat men uitsluitend eerste soort klinkers kreeg. Hij wilde ook conditio neren, dat de aannemer ook de bij het aanleggen van de weg kapotgereden te gels zou vervangen door nieuwe. De heer Meys zei tenslotte nog dat de bomen hem niet in de weg stonden, maar vooral de winkeliers in Besoijen vonden het hinderlijk. De voorzitter begon weer aan de be antwoording van de sprekers in tweede instantie en de heer Verdoorn deed hij de toezegging, dat als de transactie doorgang vond, men er ofwel nu onmid- i dellijk mee zou beginnen of zou wachten tot het voorjaar. EIGENLIJK GEEN PUNT VAN DISCUSSIE, Eigenlijk, aldus de voorzitter, hoefde het vraagstuk van de klinkers en de keien geen punt van discussie uit te ma- j ken. B. en W. vroegen alleen aan de raad een crediet voor het vervangen van de straatkolken; met het vervangen van het wegdek waren geen financiën mee j gemoeid, dus daar hoefde de raad eigen lijk niet eens z'n toestemming voor te geven. De heer Brouwer moest het zware verkeer bij het industrieterrein niet al te zwaar opnemen; overal waar zwaar ver keer komt, aldus de voorzitter, vindt men klinkerwegen. De provinciale weg liep verder dan Grotestraat 17; en vermoedelijk zouden de bomen heel moeilijk aan de orde kun nen komen, omdat zij grotendeels, zo niet allemaal, op de provinciale weg stonden. Er was inderdaad geconditio neerd, dat de beschadigde trottoirtegels vervangen zouden worden. Terwijl hij de heer Mombers verder gerust stelde door te verklaren dat de klinkers inder daad van eerste kwaliteit zouden zijn, en door de, gemeente zelf zouden worden gekeurd. De heer Verdoorn tenslotte verklaar de zich niet geheel tegen dit voorstel, al leen betreurde hij het, dat de keien ver vangen werden. Hij drong er echter op aan er nu niet meer mee te beginnen; waarop de voorzitter als zijn vermoeden uitsprak, dat het wel voorjaar zou wor den. En hiermee was de discussie gesloten en werd het voorstel z.h.st. aangenomen. FLIKKERLICHT OF STOPLICHT. Toen het voorstel aan de orde kwam om ter beveiliging van het verkeer op het kruispunt StationsstraatParallelweg AntoniusstraatBurg. v. d. Klokken- laan een flikkerlicht aan te brengen en het fietspad op de Parallelweg te ver leggen, althans gedeeltelijk, naar de rech terzijde van de weg, dus langs het woon huis van de Notaris, zei de heer Brou wer als zijnmening, dat een stoplicht beter zou voldoen dan een flikkerlicht, waartegen de ANWB en KNAC ook gekant waren. Bovendien vond hij de verlegging van het rijwielpad ook geen verbetering, nu zou een fietser die van de Parallelweg de Antoniusstraat in wil de rijden, drie wegen over moeten steken. De heer Kemperman daarentegen was blij dat er nu op de Parallelweg een oversteekplaats kwam; nu kon de fietser op de normale manier de Antoniusstraat in rijden. De heer Duyvelaar stelde de vraag waarom de opslagkosten geen 5 wa ren i.p.v. 30 De voorzitter antwoordde de heer Brouwer dat de A.N.W.B. juist zeer he vig gekant was tegen stoplichten en een grote propaganda voerde voor het flik kerlicht. Een stoplicht zou in dit geval de nodige voorziening ver overschrijden. Het was de bedoeling van de Parallel weg dat het verkeer TilburgDen Bosch zich sneller kon bewegen, terwijl als er een stoplicht kwam, men weer de weg door de Grotestraat zou nemen om het stoplicht te ontgaan. Betreffende het rijwielpad had de heer Kemperman al in de geest van de voor zitter geantwoord. De opslag van algemene kosten ge meentewerken was 30 aldus de voor zitter, omdat flikkerlichten en waarschu wingsborden niet het karakter hadden van kapitaalsposten. En hiermede was de discussie rond dit punt gesloten en nam men het z.h.st. aan. I WAT VOOR EEN VRACHTWAGEN. Aan de orde werd vervolgens ge bracht het voorstel om een crediet be schikbaar te stellen voor een nieuwe vrachtwagen bestemd voor gemeentewer ken. B. en W. hadden blijkens het prae- advies prijsopgaaf doen vragen van een nieuwe 5-tons Ford-truck F 6, die com pleet met een drie-zijdige kipinrichting 167255.zou kosten. De heer Kemperman verklaarde aan vankelijk gedacht te hebben, dat men alleen maar bij Ford prijsopgaaf had ge vraagd, maar uit de stukken was hem duidelijk geworden, dat dit de voorde ligste aanbieding was. De vorige dag echter waren er enkele plaatselijke auto handelaren bij hem geweest, die hem zeiden dat zij wel gelegenheid hadden ge had te spreken met de directeur van ge meentewerken, maar dit onderhoud was zo kort 't leek wel of hij geen tijd had dat zij niet eens een behoorlijke prijsopgaaf hadden kunnen doen. Terwijl zij toch 'n 6 tons Bedford truck konden aanbieden die 4000.— goedkoper was dan een Ford. Ook de heer Mombers leek de prijs fantastisch hoog, een bedford-truck zou compleet met kipinrichting 12.600. j kosten. De voorzitter verklaarde dat men ook prijsopgaaf had gevraagd van de Che vrolet en de DAF; en bovendien het was helemaal niet zeker dat men een ford truck zou aanschaffen, men had deze prijs maar als richtlijn genomen, i De leveranciers van de Bedford wa ren ook bij hem geweest en inderdaad deze truck kostte maar 12.600.J waar dan nog 3 omzetbelasting bij kwam. Maar daartegenover had de ford truck enkele voordelen; de ford had n.l. een cabine voor 3 personen, de bedford maar voor 2; de ford had een '110 pk motor, de bedford een van 85 pk, terwijl de ford een 8 cylinder was en de Bedford een 6 cylinder. Maar nogmaals, er was nog geen en kele beslissing genomen betreffende het merk. De mening van de heer Mombers, al dus deze, was gegrond op de ervaring bij andere gemeenten en expediteurs. Bo vendien was de ford truck sneller, hetgeen niet nodig was voor een wagen die toch hoofdzakelijk binnen de gemeente ge bruikt zou worden. Overigens was hij van mening dat ook de andere middenstandszaken in Waalwijk 'ns 'n keer in de gelegenheid gesteld moesten worden iets te leveren. De. voorzitter meende uit het voor gaande te mogen hebben constateren, dat er geen bezwaar was tegen het aan schaffen van een vrachtwagen; alleen was de vraag aan de orde gesteld, wat voor een wagen er aangeschaft zou

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5