KAAiSHEUVEL L00N-0P-ZAND DE LBÏÏGSimT Waalwijkse en Langsiraaise Courani 1RÜNEN NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG ELSHOUT SPRANG Een levende gehuldigd en zes gevallene herdacht AAA V u (7 aioiciaalRaaü o W aan Last van zenuwen? VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEECHG^M HEI ZUIDEN 75e JAARGANG No. 84 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" 't Was Maandag j.l. wel een aparte dag van herdenking in onze gemeente, 's Morgens om half elf werden wij uit genodigd ten raadhuize om een huldi ging en 's middags om drie uur om een herdenking bij te wonen. Het college van B. en W., gepresi deerd door de loco-burgemeester, de Edelachtb. Heer Fr. v. Tilborg met de waarnemende voorzitter van de afd. Kaatsheuvel van het Ned. Rode Kruis, de heer J. Kemmeren, met de oud-secre taressen van de afd. Mej. R. Dekkers, waren in de Burgemeesterskamer bijeen, waar de heer Jan v. d. Wouw uit Til burg verwacht werd, die in de jaren 19401945 een der meest moedige en actieve figuren is geweest bij het werk van het Rode Kruis te Kaatsheuvel. Als de loco-burgemeester November 1944 in herinnering roept, zijn het niet alle aan gename herinneringen, die onze bevrij ding voorafgingen. Onze gemeente is niet gespaard gebleven en we kunnen ons nu nog -gelukkig prijzen, dat we toen konden roemen op een zeer actieve en uitstekend werkende Rode Kruis-af- deling. Het is de loco-burgemeester een grote eer een der meest markante figu ren uit die tijd nu nog te kunnen hul digen. Het granaatvuur tegemoet tre dend, aldus de heer van Tilborg, hebt gij U toen ingezet om de getroffen bur gers hulp te bieden. Niet allen hadden de moed door U in die dagen betoond en het doet de loco-burgemeester grote voldoening namens het Hoofdbestuur van het Ned. Rode kruis de Medaille van Verdienste in Brons voor zijn moe dige en offervaardige houding in die da gen, te mogen uitreiken. En terwijl foto graaf Korthout het feit vereeuwigt hecht de loco-burgemeester de medaille op de borst van de dappere, eenvoudige Jan v. d. Wouw. De heer Kemmeren spreekt dan een woord van dank tot de gehuldigde. Hij kent hem als E.H.B.O.-er en later als Rode-Kruis-medewerker. Hij heeft steeds respect gehad voor de werkwijze en of fervaardigheid van vriend v. d. Wouw. Mede namens Mej. Dekkers feliciteert hij de heer v. d. Wouw. Hij weet, dat hij met trots mag terugzien op zijn werk in 1944. De heer y. d. Wouw dankt dan een voudig en hartelijk. Wat ik deed was mijn plicht en die plicht vervulde ik gaarne, omdat ik een bestuur naast mij zag en dan roemde hij het rustig op treden van dokter Vercauteren dat wist te stimuleren en in heldhaftigheid voorging. Hij spreekt de hoop uit dat Kaatsheuvel spoedig weer zal kunnen roemen op een E.H.B.O. en een afde ling Rode Kruis, even paraat als in die moeilijke jaren. Na de middag om drie uren volgde in de trouwzaal een andere plechtigheid, wel iets meer gevoelig dan de huldiging van iemand, die dit zelf beleven kan. Het betrof nu de herdenking namens de Minister van Oorlog van zes gevallenen in de strijd voor het vaderland. Wederom waren beide wethouders, v. Tilborg en Snaphaan, en de gem. secre taris v. Nieuwstad hierbij aanwezig. Hoewel minder prettig, noemde de lo co-burgemeester het zich een eer, de erkenning van de Minister van Oorlog persoonlijk uit te reiken, inplaats van een koude toezending per post. Hij re leveerde even de geschiedenis, die al slachtoffers eiste op de eerste dag, dat de vijand ons land binnenrukte; dan op nieuw tot onze jongens bij de lucht macht in de vreemde dienden en later toen velen onzer in Indië de droeve plicht voor het vaderland vervulden. Naast de velen reeds eerder gehuldigd, kende de Minister van Oorlog nog aan de nabestaanden van zes gevallenen de oorkonde 1940—1945 toe. De loco-bur gemeester is er van overtuigd, dat de oorkonde een ere-plaats in de huiska mer zal krijgen als aandenken aan een der uwen. die U het dierbaarste is ge worden. Dan reikt hij met telkens een hartelijk woord van deelneming de oor konde uit aan de nabestaanden van Sergeant P. J. v. Boxtel, die zijn leven liet als vlieger in Engeland; aan de na bestaanden van J. Luijten, G. C. van Rijswijk, H. J. Bouwman en P. A. M. v. Rooij (Loonopzand) die in Indië hun leven gaven en aan de vader van H. H. Tansen, die reeds de eerste oorlogsdag bij Horn in Limburg sneuvelde. Aan soldaat H. M. Bouwman werd voorts posthume het ere-teken van Orde en Vrede uitgereikt. De door de Minister van Oorlog on dertekende oorkonde luidt: Ter nagedachtenis aan die zij# leven gaf voor Koningin en Vaderland in de wereldoorlog 1940-1945. Hij stierf voor het behoud van onze vrijheid. MEDISCHE SPORTKEURING. Elke voetballer is verplicht zich aan een medische sportkeuring te onderwer pen. Binnenkort moeten weer een 20-tal Dessers in Tilburg gekeurd worden. Als datum is 24 October a.s. vastgesteld. De keuring is geheel gratis en vermoedelijk zal de reis per extra bus geschieden. Als ieder daar tijdig rekening mee houdt, loopt alles gesmeerd. GESLAAGD. Voor het Vakdiploma Detailhandel Groenten en Fruit slaagden te 's-Bosch o.m. de heren G. Donders, Gasthuisstr. en A. v. Amelsvoort, Dongenseweg alh. GOUDEN BRUILOFT. Ijverig wordt er gewerkt aan de voor bereiding van de viering van de gouden bruiloft van het echtpaar Jan v. d. Heij- den-Hamers in de Gasthuisstraat. Met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid wordt het feest in de St. Janskerk inge zet. Een keurig verzorgde stoet, een kunstvolle versiering, etc., is iets van zelfsprekends bij een dergelijk feest. De ijverige wijkcommissie staa t daarvoor borg. Tussen half één en twee uur wordt ten huize van het gouden echtpaar een receptie gehouden, die iedereen gelegen heid geeft zijn opwachting te maken. De buurt maakt vanzelfsprekend apart zijn opwachting, terwijl de harmonie Apollo in de avond bij haar oudste lid, heel be grijpelijk haar schoonste serenade brengt. STAMBOEK N.R.S. Dat er veel verbetering komt in de veehouderij wordt wel bewezen door het steeds stijgend getal koeien dat opgeno men wordt in het N.R.S. Bij de jaarlijkse inspectie werden weer opgenomen: van W. de Jong 3 stuks; A. de Jong tl; Kees Nouwens 1; V/. Smeulders 1; Jos Rom- bouts 2; Jos Dombouts-v. Loon 1; A. v. Mensvoort P. Klijn 2; C. Hamers 2; C. Kroot 1; Jos Zijlmans 1; Jan Hamers 1; J. de Kort L.o.Z. 1 en A. de Kort 1. PRACTISCHE LES. Door de Eerw. Broeder Alquinus zal Zondagmorgen om half 12 op het be drijf van de landbouwer Rombouts, Hoofdstraat 33 alhier, een practische les gegeven worden in veebeoordeling. VERGADERING BOERINNENBOND. Zaterdagavond hield de Boerinnenbond een Moederdag, door mej. Dien Verbo- ven met een hartelijk woordje geopend. Als spreker trad deze avond op de Z.E. Pater v. d. Broek, met het actuele on derwerp: Kerk en Gezin. Ook de Zeer- eerw. Adviseur Pastoor de Klijn sprak een propagandistisch woord op zijn eigen humoristische wijze. Besloten werd uit te komen met declamatie en zangwed- strijdep onderling te houden. Tot be stuurslid van de Boerinnenbond Kring Tilburg werd mej. Nelly in 't Groen be noemd. Er werd een collecte gehouden voor het T.B.C.-Fonds van de N.C.B. en voor een gratis reis naar Lourdes voor een zieke uit de Kring. De tractatie en gratis verloting vielen heel begrijpelijk zeer in de smaak. Met een toewijding aan Maria en een hartelijk woord van dank aan de spreker van de avond voor zijn leerrijke uiteenzetting sloot de voor zitster deze zeer goed bezochte verga dering. KLEDIN G-ACTIE. We willen nog even wijzen op de Kleding-actie, die Zaterdag a.s. 18 Oc tober wordt gehouden door de St. Vin- centius-vereniging. Als ieder, die wat bruikbaars te missen heeft voor dit goe de doel even vooraf nagaat wat 'hij ter beschikking kan stellen, dan spaart dat de mannen, die de taak op zich genomen hebben de inzameling te houden heel wpt tijd en moeite. Ieder begrijpt dat het een tijdrovend werk is, dat zeer kan ver licht worden, als wat men geven wil, reeds klaar ligt. Doe dus de moeite voor af even uw garderobe na te zien, wat ge missen kunt Voor de arme medemens. OPENING E.H.B.O.-CURSUS. Om half acht opende de voorzitter met 'n kort welkomstwoord de bijeen komst van de E.H.B.O. cursisten. Hij sprak zijn waardering uit over de grote deelname en deed 'n beroep op de mede werking van alle om te komen tot een bloeiende en goed geoefende E.H.B.O.- vereniging, waarin 'n zelfde geest heerst als voorheen. Voorts dankte de voorzit ter de heren doctoren voor hun bereid willigheid om deze cursus te geven en de nieuwe leden voor hun getoonde goe de wil. Daarna was 't woord aan Dokter Wijtenburg die in 't kort vooraf wees op de goede wil der E.H.B.O., waarna hij overging tot de eerste les die op zeer geestige en duidelijke wijze gegeven werd. Er namen 32 leden aan deze cursus deel, enkele konden wegens omstandig heden de eerste les niet volgen. Wij wensen de 'heren Doctoren en de E.H.B.O. ver. Damiaan veel succes met deze cursus, zodat Kaatsheuvel weer op 'n goede E.H.B.O.-hulp mag rekenen zoals voorheen. 3E KAATSHEUVELSE REVUE. „HEDDEM AL GEZIEN?" Wij hebben reeds een korte inleiding gegeven op de groots opgezette derde Kaatsheuvelse Revue: „Heddem al ge zien?", die 8, 9, 40 en 16, 16 en 17 November a.s. in de zaal van de heer J. v. Dun gaat draaien. Wij zijn nu in de gelegenheid hierop nader in te gaan. „Heddem al gezien?", is evenals de voorgaande jaren een bonte aaneenscha keling van sketchen, show, ballet en mu ziek. Het sketch-werk heeft dit jaar weer de boventoon in tegenstelling met het Vorig jaar, terwijl ballet en show in rui me mate zijn vertegenwoordigd. Natuur lijk wordt 't leeuwenaandeel sketchen weer verzorgd door de gemengde To neelvereniging „Ons Genoegen", die zonder twijfel, de kolder hoogtij zal laten vieren. Naast deze groep, werken weer twee Balletgroepen mee, die onder deskundi ge leiding van Mej. Elly de Jong uit Eindhoven en de heer J. Broeken uit Kaatsheuvel, zonder twijfel menig open doekje in ontvangst zullen nemen. 'De verzorging van het muzikale ge deelte ligt dit jaar ook in Kaatsheuvelse handen. We kunnen dus hier met recht spreken van een Kaatsheuvelse Revue. Een revue-orkest „The Butterfly's" on der leiding van de heer Joop v. d. Lin den zal dit jaar voor het accompagne ment zorg dragen. 'Dit orkest zal onge twijfeld zo beslagen mogelijk op het ijs komen, waardoor de verbondenheid van het geheel zeker zal winnen. Natuurlijk goede wijn behoeft geen krans zal de firma Reichardt uit Roosendaal, ook dit jaar weer, met zijn enorme lichtbatterijen, de juiste gezellige sfeer weten te scheppen, om van het ge- hel een sprookje te maken zonder weer ga. Ook voor de grime en het kapwerk is het beste van het beste genomen n.l. de fa. Wijngaard en Zn. uit Tilburg. Rest ons nog te vermelden, dat mevr. L. Vrinten v. d. Dungen met het ont werpen en vervaardigen van weer ge heel nieuwe costuums bezig is, die een lust voor het oog zullen zijn en de be koorlijkheid der baletten tot een toppunt zullen voeren. Wij mogen zonder enig optimisme verklaren: Kaatsheuvel gaat weer iets presteren, dat tot eer van de plaats zal strekken en waarop menig andere plaats jaloers kan en mag zijn. Wij zien daarom met verlangen uit naar 8, 9, 10 en 15, 16 en 17 Nov. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. KAATSHEUVELSE BILJARTBOND O. V. S. 1ste Klasse: T.O.K. IOns Genoegen I, 44. Met een prachtige serie van 106 en een moyenne van 10.79 was André Snoeren ditmaal de klaskampioen. Ver der waren er nog mooie moyennes van A. Snoeren 5,31 en Henk Dekkers 5,26. Poedelvrees IT.O.K. 2, 62. Hier kon Kees Netten met een pracht gemid delde van 9,75 twee punten voor zijn club bemachtigen. R. v. Dinteren had ook een mooie 8,75. H.G.L. I—Altijd Raak, 2—6. Deze wedstrijd, die Altijd Raak won, gaf eveneens mooie moyennes en wel P. v. Boxtel 7,49, J. Damen 5,86 en Hendriks 6.05: De stand is nu: Altijd Raak 28 wed strijden 33 pnt.; T.O.K. II 2429; Poe delvrees 20—28; T.O.K. I 24—20; H. G. L. II 2017; Ons Genoegen 2017 en H.G.L. I 24—16. 2de Klasse: Ons 'Genoegen 3 behaalde een 62 overwinning bij T.O.K. 3, ter wijl het leidende Poedelvrees met 53 de vlag moest strijken voor Ons Genoe gen 2. Altijd Raak 2 krijgt mede door haar 62 overwinning op H.G.L. 4 een kans naar de begeerde titel. Poedelvrees 3 won bij H.G.L. 4 met 62. De stand in de 2de klasse is: Poedel vrees 2 2433; Altijd 'Raak 2 2030; Ons Genoegen 3 2028; Ons Genoe gen 2 2017; Poedelvrees 3 1614; T.O.K. 3 20—14; H.G.L. 4 20—14 en H.G.L. 3 20—10. BILJARTSPORT. District De Langstraat, Kring Kaatsh. De uitslagen van de deze week ge speelde wedstrijden zijn: Klasse A: H.K.S. I—N.A.S. I 4—4; K.O.T. B—K.O.T A 2—6. De stand in deze klasse is thans: K.O.T. A 28; K.O.T. B 2—8; H.K.S. I 2—8; DES I 1—4 en N.A.S. I 1—4. Klasse B: DES II—H.K.S. II 2—6; O.N.A. I—N.A.S. II 4—4. De stand: H.K.S. II 2—14; 't Centrum 1—8; NAS II 1—4; ONA I 1—4; DES II 2-42. AGENDA. Vrijdag 17 Oct. 9 u. n.m. Senioren-ver gadering DESK in het Theehuis. Zondag 19 Oct. 7.30 u. n.m. Crescendo in Euphonia: Als de klok waarschuwt. Maandag 8 u. n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. CONCORDIA. Met het oog op het concert dat Con cordia uit 'Loon-op-Zand op 18 Octo ber a.s. in Rotterdam zal geven, wordt er op het ogenblik door directeur en werkende leden hard gewerkt om de hooggespannen verwachtingen, die men in de grote Maasstad koestert niet te leur te stellen. Het programma bevat een aantal zeer zware werken, die een langdurige en zorgvuldige voorbereiding noodzakelijk maken. Begonnen wordt met de prachtige ouverture Oberon van von Weber, een compositie die vooral aan de clarinetten zeer zware eisen stelt. Als nummer 2 vermeldt 'het programma Divertissement des Erinnyes van Massenet, een werk in drie delen, waarin naast de musicale vertolking ook de technische eisen zeer groot zijn. Hierna volgt het prachtige werk van H. Berlioz, Romeo et Juliette, dat door Concordia voor het eerst zal worden uitgevoerd. Behoren de drie genoemde werken al le tot het romantische tijdperk, ook de modernen krijgen een beurt in de vorm van Drie Kleine Parades van Koos van de Griend. Deze Nederlandse componist die vorig jaar is overleden, heeft in bin nen- en buitenland een grote vermaard heid gekregen door zijn filmmuziek en door zijn composities voor hoorspelen. Van de Rotterdamse componist P. v. Mever wordt gespeeld de ouverture Fri- dolin. Deze compositie wordt door Con cordia voor het eerst in Rotterdam uit gevoerd. Al met al een programma dat er zijn mag. Wij zijn ervan overtuigd dat Con cordia gewoonte getrouw in Rotterdam een goede indruk zal achterlaten. „DE VRIENDENKRING". Nadat in de oorlogsdagen dagen de kegelbanen dezer vereniging zodanig wa ren vernield dat herstel totaal on mogelijk was, werd enige tijd geleden met de bouw van een nieuwe, geheel aan de eisen voldoende baan begonnen. In tussen maakte de vereniging gebruik van de baan in het Tilburgse Kegelhuis „De Rode Haan", waar om de 14 dagen door de Loonse vereniging werd ge speeld. Ofschoon de nieuwe banen bij na gereed zijn, zullen deze eerst in het voorjaar van 1953 officieel worden ge opend. Men hoopt dit te doen met een 1 O-daags concours van de Kring Tilburg. Binnen een maand zal er echter voor de leden weer gelegenheid zijn de edele sport in de plaats zelf te beoefenen. J.l. Zaterdlag werd door bovenge noemde vereniging voor het laatst ge bruik gemaakt van de Tilburgse baan. WILD ZWIJN. In de buurt van Loonse Plakkeven Kraanven werd de laatste tijd wederom meermalen een wild zwijn gesignaleerd. Landbouwer v. d. Lee moest dezer da gen tot zijn groot ongenoegen consta teren dat hij ongewenst bezoek gehad had in een maisveld, alwaar voor pl.m. 150 was vernield. Meerdere malen is reeds geprobeerd het dier onder schot te krijgen, echter zonder resultaat. Vol gens ooggetuigen moet het een exem plaar zijn van ongeveer 200 a 250 kg. Overigens een zeer welkome aanvulling voor de winterprovisie. GILDE ST. AMBROSIUS. Met wapperende vlaggen en slaande trommels trok 'het gilde St. Ambrosius Woensdagmorgen ter kerke, alwaar de Gildemis werd opgedragen en het zie- lenboek der overleden gildebroeders werd voorgelezen. Na de H. Mis had zoals gebruikelijk de vergadering plaats in de gildekamer. In de loop van de middag kwamen ook de dames der leden zich in de feestvreugde mengen. Na een wande ling door het dorp, opgeluisterd met mu ziek, werd aangezeten aan het gildemaal, dat alle eer werd aangedaan. Het ver dere gedeelte van de dag en avond werd gevuld met 'het gildebal, waarbij de oude dansen 'hoogtij vierden. In de loop van de avond kwamen ook de besturen van de zustergilden St. Hubertus en 'St. Am brosius als gasten aan de feestelijkheden meedoen. DE PROEFBORINGEN IN LOON-OP-ZAND. Naar aanleiding van de lopende ge ruchten dat er olie zou gevonden zijn bij de- proefboringen in Loonopzand, deelt men ons van bevoegde zijde mee, dat deze geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen en dat de mogelijk heid daartoe ook niet vergroot is. K. A. V. De IC.A.V. afd. Drunen hield Maan dagavond een Maria-avond. Begonnen werd met een plechtig lof om 7 uur. Daarna had een bijeenkomst plaats in het gymnastieklokaal De voorzitster heette allen van harte welkom, speciaal de spreker van deze avond, de eerw. pater Groenen. Deze spreker had tot ti tel van zijn bespreking: „Alles is ver af en toch dicht bij". De gewijde spreker besprak verschillende actuele 'onderwer pen van deze tijd en in dit verband de taak, of liever de grote taak, van de katholieke vrouw in het gezin. De tijd, aldus spreker, zal komen, dat men ster ker Katholiek zal moeten leven, men zal dit nu reeds in de gezinnen moeten voor bereiden. De tractatie in de vorm van gebak ontbrak natuurlijk ook niet. Er werd een verloting gehouden, waardoor de nodige spanning en vertier kwamen. Het was een zeer geslaagde avond. UITVOERINGEN. Naar wij vernemen heeft de gemengde zangvereniging Cantabile op Zondag 16 Nov. a.s. haar eerste winterconcert. Drunens toneel hoopt 22, 23 en 24 Nov. voor het voetlicht te komen met het toneelspel: Van ander Ras, onder regie van Jo van Erp. BOERINNENBOND. De Boerinnenbond hield Maandag avond in het parochiehuis haar algeme ne jaarvergadering. Als spreker van de ze avond trad op de heer van de Poll, die met zijn onderwerp „Onze lieve Vrouw en Brabant" buitengewoon goed in de smaak viel. Men besloot tot deelname aan zang en declamatiewedstrijden. Gedurende deze winter zal men aan een te geven kookcursus deelnemen. Voor de cursus „inleiding tot het volle leven" gaven zich verschillende meisjes op. De afdeling zal deelnemen aan de Boerinnenleergang. DODELIJK ONGEVAL. Woensdagmiddag had alhier een ern stig verkeersongeval plaats, dat aan het 6-jarig dochtertje van Bertus van Eg ge len het leven heeft gekost. Bij het oversteken van de straat werd het meisje door een auto gegrepen. De Eerste Hulp was direct ter plaatse en bracht het kind in de woning van de familie Gouverneur, waar kapelaan Spee kenbrink de kleine nog het H. Oliesel heeft toegediend. Toen Dr. Verhoeven uit Vlijmen ar riveerde kon hij slechts de dood con stateren tengevolge van een schedelba- sisfractuur. K. A. V. Woensdagavond werd in het Patro naat een uitvoering gegeven voor de K.A.V. Opgevoerd werd Majatta, toneel spel in drie bedrijven. De aanwezigen hebben genoten van hoogstaand spel; jammer dat de belangstelling zo matig was. V. G. T. Vlijmens Gemengd Toneel zal Zon dag 19 Oct. a.s. in de zaal van de heer C. Nieuwenhuizen te Raamsdonk op voeren het toneelstuk: Het smeulende vuur, onder regie van de heer W. Ro zen. De toneelliefhebbers in Raamsdonk kunnen Zondag genieten ,van een prach tig stuk. BILJARTWEDSTRIJD. Zondag 19 Oct. a.s. zal na de Hoog mis en des avonds in café v. Beijnen, Meliestraat alhier, een biljartwedstrijd worden gegeven. SLACHTOFFER OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de 73-jarige mej. Cato Docussen, die Vrijdagmiddag in de Haarsteegsestraat door een vracht auto werd aangereden en zwaar gewond werd, aan de bekomen verwondingen overleden in de nacht Van Maandag op Dinsdag in het groot ziekenhuis te 'Den Bosch. BEKROOND. De grote centrale fokveedag die in de afgelopen week in Veghel is gehouden, heeft voor enkele fokkers van de plaat selijke fok- en contrölevereniging grote successen opgeleverd. Zo behaalde de fokker W. v. d. Brandt niet minder dan vijf eerste prijzen, terwijl hij in de ru briek groep 5, 5 stuks van één eigenaar, het hoogste aantal punten in de wacht wist te slepen. 'Het is wel een uitzon derlijke prestatie om 5 runderen in di verse rubrieken met een le prijs be kroond te zien. Ook de fokkers M. J. Pulles en Gebr. van Oijen behaalden een eerste prijs. JUBILEUM. Zaterdag j.l. herdachten onze dorps genoten Henk en Wim v. d. Wiel de dag dat zij 25 jaren in dienst waren bij de firma P. de Gruijter en Zn. te Den Bosch, als chef-drukker en drukker- copiïst. Op het hoofdkantoor werden de jubilarissen ontvangen, waar hun een grootse huldiging werd bereid. Bij monde van de heer L. de Gruijter werden zij hartelijk gefeliciteerd en werd 'hun ieder een gouden horloge met inscriptie, als mede een couvert overhandigd. Verder ontvingen Zij nog een plaquette en een getuigschrift voor handel en nijverheid. In de prachtig versierde cantine had daarna de huldiging plaats door het per soneel. Door diverse sprekers werd daar het woord gevoerd en werden prachtige cadeaux geoffreerd. De oudste jubilaris dankte namens zijn broer en beider echt genoten voor de overgrote belangstel ling. AMATEURSAVOND. Zondagavond had alhier in café M. Achten de door de zangvereniging Vriendenkring georganiseerde wedstrijd plaats tussen de beste plaatselijke ama teurs op het gebied van muziek, zang en declamatie. Het betrof hier een expe riment, omdat nog nimmer een dergelijke avond werd georganiseerd. De deelna me was bijzonder groot en de belang stelling overweldigend; de zaal bleek veel te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. Het publiek was dan f ook getuige van een programma dat zeer in de smaak viel. Niet minder dan 2Z nummers werden er Voor het voetlicht gebracht en de jury bestaande uit de heren iSchoenmakers uit Oisterwijk, M. Fitters uit Vlijmen en Th. v. d. Heijden, onderwijzer alhier, had geen gemakke lijke taak om alle nummers tot ieders te vredenheid te beoordelen. Toen de uit slag bekend werd gemaakt bleek dat van de 22 nummers er 13 het vereiste aan tal punten hadden behaald om voor een i le prijs in aanmerking te komen. Het hoogste aantal punten werd behaald door A. Beekmans met de voordracht „Gekke Nelis". Hij legde daarmede be slag op een prachtige prijs. De publieks prijs ging naar het duo Lamoen, met het lied: „Schenkt men zich Rozen". Na afloop gaf de jury commentaar op het gebodene en sprak zijn voldoening uit dat bijna alle nummers Op zulk een hoog peil stonden. Verder dankte de voorzitter van Vriendenkring allen die aan het welslagen hadden medegewerkt. DE REVUE. Inleiding op de revue „Oost West, Thuis Best". Toen men het vorig jaar voor de opgave stond een revue te brengen, deden zich verschillende moeilijk heden voor. Het nieuwe toneel moest hiervoor speciaal worden in gelicht; het spelen van een revue eist van de spelers een geheel apar te routine, en bovendien, bij het schrijven van de tekst was men toen gebonden aan een opdracht: n.l. de priesterhulde ter gelegen heid van het 40-jarig priesterjubi leum van de Zeereerw. Heer Pas toor. Door dit alles kon men niet voldoende de mogelijkheden van spel muziek, zang en dans benut ten die een revue te bieden heeft. Dat de eerste Elshoutse revue ge slaagd was, bleek wel uit de vijf volle zalen die men trok en de roep die er van uitging tot in de verre omgeving. De voorwaarden voor een ge slaagde opvoering zijn deze keer veel gunstiger. Het decorum kon worden vernieuwd en uitgebreid, 't aantal costumes werd verdubbeld en de routine der medewerkers be looft een vlot spelverloop. Wat de inhoud betreft, het vol gende: De schrijver, de heer D. v. d. Brink, is uitgegaan van een alge meen gegeven, en in de titel van de revue „Oost West, Thuis Best" ligt de inhoud van de revue geheel uitgedrukt. De mens is onrustig van, nature. Hij zoekt, hij verlangt, hij reist, hij trekt, want hij wil het geluk vinden. Tevergeefs! St. Augustius zei reeds: „Onrus tig blijft mijn hart, totdat het rust zal vinden in U, mijn God". Dit was een woord van diepe wijsheid, zoals aleen een heilige dit spreken kan. Ook dichters hebben zich met dit thema bezig gehouden. Het was in de tijd dat er een roep ging over de wereld: „In Klondijke (Alaska) wordt goud gevonden!" In dichte drommen stroomden de avonturiers er heen, bezeten door de dorst naar goudzij wilden goud delven, rijk worden en gelukkig zijn. Helaas! Vele gouddelvers stierven een ramp zalige dood, anderen keerden verkom merd naar hun vaderland terug, versla gen en ontgoocheld. Toen schreef een jong gestorven Nederlands dichter zijn gevleugeld geworden woord: „Delf waar gij staat, want daar is Klondijke". Dezelfde wijsheid ligt besloten in het aloude spreekwoord: „Oost-West, Thuis Best". Wie dit woord doorziet begrijpt iets van het mysterie van de onrust in ons leven. De schrijver van de revue heeft getracht het bovenomschreven thema, 't mysterie van die onrust, in verschillende variaties uit te werken, en we (kunnen gerust zeggen, hij is daar ook ten volle in geslaagd. De parochianen van Elshout en de liefhebbers van zang, spel en declama tie uit de omgeving staat een avond van hoogstaande ontspanning te wachten. De verzorging van de tekst, de routi ne van de spelers en de zorg besteed aan decors, costuums enz. zijn daar borg voor. Première 25 Oct. Reprises 26 Oct., 1 en 2 Nov, telkens half 8. COLLECTE. Zaterdag en Zondag werd door de afd. Drunen—Elshout van de Ned. Bond van Oudstrijders gecollecteerd ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen. De opbrengst bedroeg 107.51 en is bestemd tot leniging van de nood van weduwen en wezen van gesneuvelde mi litairen. EXCELSIOR NAAR CONCOURS. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Excelsior" gaat a.s. Zaterdag naar Slikkerveer, om aldaar deel te nemen aan een concours. Excelsior komt uit in de afdeling Uitmuntendheid, met als ver plicht nummer „Cantate Domino" en als vrij nummer „De perelkens van de Hei". Onder leiding van haar directeur de heer Jac. Groen uit 'Heusden heeft Ex- selsior zich voor dit concours uitstekend voorbereid, zodat verwacht mag worden, dat de vereniging beslagen ten ijs komt. Wij wensen Excelsior veel succes toe. MANNENVERENIGINGEN. Heden Vrijdagavond Zal in de Con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier een gecombineerde vergadering worden gehouden van Ned. Herv. Mannenver- enigingen uit deze streek. Door de heer Wijnands zal namens de vereniging te Besoijen een inleiding worden gehouden over Romeinen 9, ter wijl de heer v. Dongen namens de ver eniging te Capelle een onderwerp zal behandelen over Art. 14 Van de Ned. Geloofsbelijdenis.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5