DE LJNGSIHMT Waalwijkse en Langsiraatse VERSTERKTE POSITIE van de Gulden B R It N EN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG GAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG m- MAANDAG 20 OCTOBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week E ECHO HE 75e JAARGANG No. 85 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Krachtsinspanning van na da oorlog was niet vergeefs I Nadat de regering ons een be perkt inzicht heeft verstrekt in haar plannen voor de naaste toe komst, welke plannen uit troon rede en millioenennota konden worden gedistilleerd, vragen velen zich af hoe Nederland er finan cieel voorstaat. Werken we ons dieper de put in, komen we er uit, of blijft de toestand zoals zij was. Zonder enige beperking kan men hierop antwoorden dat de kracht van Nederland op financieel ge bied het laatste jaar verbazing wekkend is tegenomen. Dit bleek reeds duidelijk uit de cijfers op de derde Dinsdag in September. Een sluitende betalingsbalans leek ons jarenlang een ongekende weelde. Men weet, dat de betalingsba lans een overzicht is van de trans acties, die gedurende een bepaalde periode oorzaak zijn van het feit, dat er tussen ons land en de rest van de wereld betalingen moeten worden verricht. In het verleden zien we na de oorlog een reeks van tekorten. Eindelijk is er nu een overschot, hoofdzakelijk ver oorzaakt door een geringere invoer en een gestegen uitvoer. Stellig kan men nog niet spreken van stabiliteit in deze toestand. Een verdere toeneming van de ex port zal een vergrote invoer ten gevolge hebben. Deze invoer wordt daarnaast versterkt door de bin nenlandse consumptie, die reeds aanzienlijk is beperkt door de be wapeningslasten en de laatste maanden wel bijzonder laag is ge weest. Hierin komt een zekere re actie, welke reeds merkbaar is in de omzetstatistieken over Juli en Augustus. Belangrijk echter is het toene mend vertrouwen dat het Neder landse publiek zelf weer gaat stel len in de gulden. Dit zal de con sumptie ongetwijfeld nadelig blij ven beïnvloeden en de spaardrang versterken. Beide factoren maken de positie van de gulden krach tiger. Meer deviezen. Ook internationaal mag men spreken van een toenemend ver trouwen. In het midden van 1951 beliep onze deviezenreserve een bedrag van ruim 1000 millioen. Thans is dit cijfer meer dan ver drievoudigd. De bankbiljettencir- culatie heeft nu een omvang van ruim 2900 millioen, terwijl deze voor 85 is gedekt. De edelme taaldekking bedraagt nu ruim 32 Zien we nog even terug naar de toestand direct na het vertrek der Duitsers, dan mag men spre ken van een indrukwekkende ver betering. Hiernaast werd het bui tenland nog geïmponeerd door de daling van de staatsschuld met een bedrag van 3,5 milliard gulden ninnen het tijdvak van twee jaar. Helaas kan men nog niet spreken van een enorme verbetering van onze toestand ten opzichte van de dollarlanden, zodat wij zeer kwets baar blijven. Met het oog op onze dollar-positie wil onze overheid dan ook de uitvoer naar de V. S. en Canada enorm opvoeren. Jam mer dat wij- dienaangaande nog niet over veelbelovende plannen kunnen spreken. Naast die dollar-positie blijft ook de werkgelegenheid een factor, die ons betaalmiddel bedreigt. Mocht de overheid genoopt worden be langrijke experimenten voor werk verruiming uit te voeren, dan zal dit kunnen gebeuren ten koste van de versterkte positie van de gul den. Ook op dit punt ziet de toe komst er nog niet hoopvol uit. De Marshall-hulp. Van bijzonder belang bij de ver dere versterkingsmogelijkheid van ons betaalmiddel is de bijzondere rekening van het rijk bij de Ne derlandse Bank, de Marshall-reke ning. Deze bedraagt momenteel ruim duizend millioen. Elke stor ting op deze rekening werkt de- flatoir, d.w.z. zij vermindert de geldhoeveelheid. Hoe meer hierop wordt bijgeboekt, hoe gezonder onze gulden wordt. Nu zal dit Marshall-geld op een of andere wijze moeten worden besteed. In het verleden heeft men steeds wegen gevonden om deze besteding on monetair-neuirale wijze te doen geschieden. Dit laatste betekent dat de uitgaven ervan niet leidde tot een hoger bedrag aan overheidsuitgaven dan aanvankelijk was begroot. Het bes te voorbeeld daarvan is de schuld aflossing van 750 millioen bij de Nederl. Bank. De staat had n.l. na de oorlog het Rijksmarkentesoed van de bank overgenomen. Nu kon men dus eenvoudig het tegenwaar de-tegoed wegstrepen tegen de be staande schuld. Voor de gulden had dit geen nadelige gevolgen. Een dergelijke gunstige besteding is in de toekomst nog nauwelijks te verwachten. Het beveiligings programma met Amerika houdt in dat wij een groot bedrag van de tegenwaarde moeten besteden voor militaire doeleinden. Gevaren. Dit zou zeer nadelig kunnen wer ken op het bestaande evenwicht van de betalingsbalans, vooral wanneer ons productie-apparaat volledig is bezet. Berekeningen en de feiten tonen aan dat van volle dige bezetting geen sprake is. Zo mogen we dan concluderen dat de toekomstige besteding van tegen- waardegelden niet behoeft te lei den tot muntverzwakking. Zou men dit geld gaan besteden voor kankerbestrijding, hotelbouw, industrialisatie, dan kan een ont wrichting van de betalingsbalans liet gevolg zijn. Daarmee zou een goed deel van de behaalde winst weer verloren gaan. Kiest men daarentegen schuldaflossing als bestedingsdoel, dan is daar een in vloed ten goede van te verwach ten. De toekomstige gedragslijn van de regering met het oog op de werkgelegenheidspositie van ons land, is voor ons betaalmiddel doorslaggevend. Met een blik op het naaste verleden zal een ver zwakking van de gulden nauwelijks worden toegelaten en zal men al les in het werk stellen de bereikte verbetering te handhaven. Slaagt men daarin, dan oogst de lands- leiding de dank van ontelbaren, die jarenlang door muntverzwak king hun buikriem hebben moeten aanhalen. De positie van heden duidt echter reeds aan dat de krachtsinspanning van ons volk na de oorlog lang niet vergeefs is ge weest. Drs MIERLO. R.K.J.B. De R.K.J.B. afd. Drunen hield dezer dagen in de zaal bij Th. Elshout een algemene ledenvergadering, waarop het winterprogramma ter sprake kwam. De voorzitter heette in zijn openingswoord allen van harte welkom, speciaal de geestelijk adviseur en dhr. M. v. Huiten, directeur der Zuivelfabriek. Besproken werden allereerst de gewijzigde statuten die ontvangen waren van het hoofdbe stuur en die door de vergadering wer den goedgekeurd. Aan de orde was verder de bespre king van de te houden stalwedstrijd, wat zeer uitvoerig werd toegelicht door de heer M. v. Huiten, directeur der Zui velfabriek alhier. Deze stalwedstrijd die voornamelijk gehouden wordt op hy giëne, staat onder controle van de Rijks- zuivelconsulent en het bestuur der Zui velfabriek ter plaatse. Voor deze wed strijd gaven zich pl.m. 15 leden op. Óp 22, 23 en 24 Dec. zal op het re traitehuis te Vught een retraite worden gehouden; ook hiervoor bestond veel belangstelling. Besloten werd een excursie te hou den naar een suikerfabriek te Breda, waar tevens een koffietafel zal worden aangeboden. Deze winter zal ook een cursus wor- houden proefvelden van tomaten en peu len. Tevens besprak dhr. Vinkenvleugel de gehouden proef van aardbeien. Er bestaan zo werd medegedeeld nog plannen om in kringverband nog een ex cursie te houden naar de witloftrekke- rijen in België. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. Hierna sluiting. BOERINNENBOND. De Boerinnenbond afd. Drunen en Elshout hield Woensdag j.l. Moederdag. Des avonds om 7 uur was het plechtig lof, waarna bijeenkomst in de gymna stiekzaal. Hier heette de voorzitster allen van harte welkom, speciaal de Hoog- eerw. Heer Deken Rooyackers. De H.E. heer Deken hield een lezing over de Kerk en het Boerengezin, waarin hij speciaal de taak van de Boerenvrouw schilderde. Er werden ook een tweetal films gedraaid, een over Rome en een over Lourdes. Hierna volgde nog enige bespreking over de acties in de vereni ging. Er werden enkele cursussen aan gekondigd,- waarvoor goede belangstel ling bestond. De leidster van de gym nastiekclub mej. Nelly v. Delft nam af scheid van de club en de nieuwe leid ster mej. Annie Muskens werd geïnstal leerd. Tevens werd deze avond een reis- kas opgericht voor een Lourdes-reis die het volgend jaar zal worden gehouden. Tevens is in het kader van deze Lour- desreis een spaarkas opgericht waar-uit een zieke van de afdeling de reis naar Lourdes zal worden aangeboden. Het was geen zeer geanimeerde avond, waaruit bleek dat de vereniging vol le ven en actie zit. VARKENSVERZEKERING. De N.C.B. alhier is van plan om bij voldoende belangstelling over te gaan tot de oprichting van een Varkensver zekering. Belangstellenden kunnen zich voor 25 Oct. opgeven bij het bestuur der N.C.B. alhier. UITVOERING VOLHARDING. De Kon. Erk. Harmonie De Volhar ding hoopt begin November haar eerste winteruitvoering te geven. Behalve het muzikale gedeelte van deze avond heeft men zich ook van de medewerking we ten te verzekeren van de Rederijkerska mer Moyses Bosch uit 's-Hertogenbosch, welke toneelvereniging onder haar vroe gere naam Rooms Toneel, alhier grote bekendheid geniet. De Kon. Erk. Harm. De Volharding geeft Zondag 26 Oct. a.s. een balavond in café Th. Elshout. Evenals andere jaren zal dit zeer zeker weer een gezel lige avond worden. COLLECTE-OPBRENGST. De opbrengst van de collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen bracht in Drunen en Elshout 107.50 op. Deze collecte werd verzorgd door de Ned. Bond van Oudstrijders afd. Drunen. VOLLEYBAL. De Elshoutse Volleybalclub S.D.O. speelde een returnmatch tegen de Kaats- heuvelse Volley club De Efteling in de zaal van de Gildenbond. De uitslag was als volgt S.D.O. I—Efteling I: 15—6; 15—7; 1511; 155; 156; Totaal 50. S.D.O. II—Efteling II: 15—9; 15—8; 156; 156; 1516; Totaal 50. Voor de tweede maal nu heeft S.D.O. zich de meerdere getoond van De Efte ling, wat zeker zijn oorzaak vindt in de wekelijkse grondige training en het goe de samenspel. den gegeven in bemestingsleer, die zal worden gegeven door dhr. J. v. d. Broek. Voor deze cursus gaven zich 19 leden op en deze beginnen reeds Donderdag 23 Oct. a.s. Ook zal deze winter een cursus gege ven worden; Spreken in het openbaar. Dit zal nog nader worden uitgewerkt. De toneelclub zit ook niet stil. Tesa- men met de toneelclub der Boerinnen is een toneelspel in studie genomen, waar mede men rond Kerstmis voor -het voet licht hoopt te komen. Opgevoerd zal dan worden ,,Een die niet geteld wordt" van Joh. v. Ekelen. Ook zal dit jaar weer worden deelgenomen aan de Toneel- en Declamatiewedstrijd waarmede men het vorig jaar zo'n goed succes behaalde. De R.K.J.B. afd. Drunen heeft weer een goed en rijk winterprogramma ge reed. TUINBOUWVERENIGING. De Tuinbouwvereniging DrunenEls hout hield Woensdag j.l. een algemene ledenvergadering in café Doomernik Het voornaamste punt der agenda was de bespreking van het winterprogramma, wat direct na de opening en notulen aan de orde kwam. Komende winter zal een filmavond met lezing worden gegeven over een bepaald vakonderwerp. Tevens zal de lass, van de Rijkstuinbouwconsu- lent dhr. Vinkenvleugel nog een praat avond houden over de a.s. zomer te V.G.T., Vlijmens Gemengd Toneel zal op Zondag 26 Oct. en Zondag 2 Nov. haar eerste winteruitvoering geven in zaal Toonkunst van de heer Joh. Peijnenborg. Opgevoerd zal worden j „Het lied van Moeder", oorspron- kelijk toneelspel in 4 bedrijven, j door Antonie. Regie: W. Rozen. De toneelliefhebbers staan weer enkele mooie toneelavonden te wachten. Mooie successen. j Aan het Nationaal Concours Par- kestone werd door enkele duiven- liefhebbers deelgenomen. De prij- j zen werden behaald als volgt: J. v. d. Dungen 54; M. v. Ovsr- I dijk .113, 357; B. Oremans 666. Van de zes duiven die werden gezet, i werden 4 prijzen behaald. In con- i cours waren 3463 duiven. Aanbesteding. Woensdag 29 Oct. a.s. zal in café H. Boom worden aanbesteed het bouwen van een boerderij met daarbij behorende werken voor re kening van de heer A. de Laat te Vlijmen. Rozenknopje. Voor het nederlaag-tournooi zou Zaterdag 18 Oct. j.l. „Rozenjacht" op bezoek komen bij „Rozenknop je", gevestigd in café H. Boom. j „Rozenjacht" was verhinderd en zal nu Zaterdag 25 October a.s. deel nemen. In verband hiermee werd een onderlinge koppelwedstrijd ge houden door „Rozenknopje". en begrafenis plaats van onze dorpsgenote, de 73-jarige mej. Cato Docussen, die op Vrijdag 10 Óct. j.l. bij een aanrijding zo ernstig werd gewond dat zij aan de bekomen verwondingen is overleden. Om ongeveer kwart voor tien werd aan het St. Gertrudes-gesticht de rouw stoet geformeerd en door buurtge noten werd de overledene kerk waarts gedragen, waar tot harer intentie door kapelaan Gloudemans een plechtige Requiemmis werd op gedragen, terwijl het parochiëel zangkoor een meerstemmige H. Mis uitvoerde. Na afloop had op de R.K. begraaf plaats de ter-aarde-bestelling plaats en verrichtte kapelaan Gloudemans de absoute. Na een laatste groet aan de overledene, verlieten allen diep onder de indruk de doden akker. Aanbesteding. Op Woensdag 22 October a.s. zal in café G. Kolen, des namiddags om 5 uur, ten overstaan van archi tect J. Luiben uit Vlijmen voor rekening van A. Bechtold worden aanbesteed het bouwen van een boerderij met bergruimte. Verdiepingsdagen. Op 4, 5 en 22 Nov. a.s. zullen er in de Abdij van Berne te Heeswijk zgn. verdiepingsdagen worden ge houden voor moeders. Zij die daaraan wensen deel te nemen, kunnen zich deze week op geven op de pastorie. Tafeltennis. In de a.s. wintermaanden zal er een onderlinge tafeltennis-compe- titie worden gehouden. Aan deze competitie zal worden deelgenomen door in totaal 7 clubs, en wel: Haarsteeg, Elshout, Heusden met 2, Nieuwkuijk, Engelen en de privé- club van de familie Mommersteeg uit Vlijmen. Er zal in twee klassen worden gespeeld, n.l. in een A- en B-klasse. Uit de diverse clubs is een be stuur van 7 personen gekozen; daar boven staat een hoofdbestuur van 3 personen, dat zich met de wed strijdleiding zal belasten. Tevens is er een centraal punt, vanwaar uit het secretariaat zal worden waar genomen. Aan deze wedstrijd, die een dubbele competitie zal worden, zijn enkele fraaie prijzen verbon den. Slachtoffers van aanrijding begraven. Vrijdagmorgen had alhier onder grote belangstelling van de zijde der bevolking de plechtige uitvaart COLLECTE VOOR VLUCHTELINGENHULP. Daartoe uitgenodigd door en onder presidium van de loco-burgemeester van Sprang-Capelle, de E.A. heer H. Win kelman, kwamen j.l. Vrijdagavond ten gemeentehuize een aantal dames en he ren bijeen, die bereid waren zitting te nemen in een plaatselijk comité van de Nationale Commissie voor Vluchtelin genhulp, ter bespreking van een te or ganiseren collecte voor de organisatie van displaced persons en de vluchtelin gen-kinderen van het Internationaal Kin dernoodfonds van de Verenigde Naties. Wethouder Winkelman zette in het kort de noodzakelijkheid van hulpverle ning aan de vele van huis en haard ver drevenen over de gehele wereld uiteen. Uit een door een internationale commis sie van de U.N.O. uitgebracht rapport blijkt, dat het aantal van huis en haard verdrevenen wordt geschat op 80100 millioen personen, die dn vele landen in kampen zijn ondergebracht en een ont stellend probleem vormen. Het particu lier initiatief zal hier hulp moeten bieden, waartoe ook in ons land een Nationale Commissie, waarvan H.M. de Koningin beschermvrouwe is, werd opgericht en welke commissie een nationale collecte organiseert voor dit doel op Vrijdag 22 October a.s. Na enige bespreking werd besloten in een circulaire aan de ingezetenen het Vluchtelingenhulp-werk uiteen te zetten en de collecte aan te bevelen. De afd. Sprang-Capelle v. d. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de plaatselijke Meis jes- en Jongelingsverenigingen en de Verkennersgroep Jan de Rooij zullen worden uitgenodigd hun medewerking te verlenen bij de te houden collcte. Door de medewerking van velen, die elk dan slechts wijksgewijze een klein deel der gemeente zullen hebben te be werken hoopt het comité dat deze col lecte in onze gemeente alzo een behoor lijk resultaat zal hebben. Het comité komt a.s. Woensdagavond 8 uur ten gemeen tehuize met de collectrices en collectan ten bijeen ter verdeling van de werk zaamheden. i NED. HERV. MANNENVERENIGINGEN. De Ned. Herv. Mannenverenigingen uit deze streek hielden j.l. Vrijdagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier een gecombineerde vergade ring. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer W. Spuijbroek alhier, die in zijn openingswoord de aanwezigen wel kom heette. Door de heer Wljnands van de vereniging te Besoijen werd een inlei ding gehouden over Romeinen 9, waar in de inleider de val van Israël en de uitverkiezing behandelde. Op deze in leiding volgde een breedvoerige en leer zame gedachtenwisseling, zodat het twee de onderwerp voor deze vergadering over Art. 14 van de Ned. Geloofsbelijdenis, om des tijds wille tot een volgende bij eenkomst moest worden uitgesteld. Besloten werd gezamenlijk per autobus de Bondsdag van Ned. Herv. Mannen- verenigingen op Geref. grondslag, die a.s. Zaterdag te Utrecht wordt gehou den, bij te wonen. Na een dankwoord van de voorzitter ging de heer Wijnands in dankgebed voor, waarna de geanimeerde verga dering werd gesloten. AANRIJDING. Bij de Molenstraat alhier werd j.l. Zaterdagavond omstreeks half acht, een in de richting Westeinde fietsende wiel rijder omvergereden door een tweetal i jeugdige fietsers die baldadig met hun fietsen over de weg zwierden. Het slacht offer dat bewusteloos was, werd binnen gedragen en bleek bij onderzoek een ze kere P. uit Vlijmen te zijn. De ontboden geneesheer constateerde hersenschudding en achtte overbrenging naar het zieken huis te Waalwijk noodzakelijk. De schuldige onbekende fietsers reden zon der naar het slachtoffer om te zien door. De politie stelt een onderzoek in. EXCELSIOR BEHAALDE EERSTE PRIJS. De Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior alhier ging j.l. Zaterdagavond met een tweetal luxe bussen van de Alad naar Slikkerveer, om aldaar deel te nemen aan een concours. Onder lei ding van haar eminente directeur de heer Jac. Groen werden de nummers op uit stekende wijze uitgevoerd en mocht de vereniging het genoegen smaken haar ijver beloond te zien. Door de jury werd Excelsior een eerste prijs toegekend in de afdeling Uitmuntendheid met 308 pun ten. Wij feliciteren Excelsior en haar di recteur van harte met dit mooie succes. ONDER ÉÉN DAK. Voor een geheel gevulde zaal gaf de Dilettantenvereniging Gezelligheid alhier j.l. Zaterdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond de eerste opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Onder één dak", van Joh. Fabricius. Dit voor een amateursgezelschap bijzon der zware stuk werd door de speelsters en spelers goed en vlot gespeeld en het publiek toonde zich dan ook zeer dank baar, wat men door een hartelijk applaus duidelijk liet blijken. Heden (Maandagavond) geeft „Ge zelligheid" een tweede opvoering van het stuk, waarvoor wederom grote belang stelling wordt verwacht. GEREF. KERK. Bij de gehouden verkiezing van ambts dragers bij de Geref. Kerk alhier wegens periodieke aftreding, werden gekozen voor ouderling de heer J. Verdoorn en voor diaken de heren M. van Beek en H. Rijken. BEROEPEN. Ds. M. J. Mulder, predikant bij de Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar de Geref. Kerk te Nunspeet. deze collecte zoveel mogelijk te steunen met flinke bijdragen om de mooie taak van de vereniging mede te helpen ver wezenlijken. Gevonden en verloren. Bij de groepscommandant van de Rijkspolitie te Sprang-Capelle kun nen inlichtingen worden ingewon nen omtrent de hieronder volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: damesportemonnaie (groen); beige gestreepte ceintuur; karretouw en twee juten zakken. Verloren: bankbiljet van f 25. polshorloge; rood-wit geblokte kin dercape; ijzerzaagbeugel; heren zakhorloge; hooivork; een paar zwarte regenpijpen; vulpen (ge vlamd). Aangifte werd gedaan van het komen aanlopen van twee honden, een Duitse herdershond en een jachthond en van het vermissen van een roeibootje. De oudste inwoonster Zaterdag 98 jaar geworden. Zaterdag j.l. vierde de oudste in gezetene onzer gemeente, mej. A. D. P. Verheijden onder grote be langstelling haar 98ste verjaardag. Velen kwamen de jarige persoon lijk hun gelukwensen aanbieden, anderen gaven schriftelijk of op andere wijze van hun belangstel ling blijk. Ook wij willen niet ach terwege blijven en we wensen de jarige toe, dat zij haar volgende verjaardag in het genot van een goede gezondheid tegemoet mag zien. 't Rozeknopje. De gemengde Zangvereniging ,,'t Rozeknopje", welke oorspronkelijk het plan had een bazar te organise ren, is op dit voornemen terugge komen en heeft thans tot het hou den van een verloting besloten, teneinde de nodige contanten voor aanschaffing ener piano te beko men. Bereids is aan B. en W. dezer gemeente de voor deze verloting vereiste vergunning aangevraagd. HOGEVAART. Vergadering P.V. „Nooit Gedacht". De P.V. „Nooit Gedacht" houdt op Dinsdag 21 October a.s. verga dering in verband met de afdelings- vergadering. PLATTELANDSVROUWEN. Onder leiding van mej. P. J. Rijken hield de afd. Sprang-Capelle Van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen j.l. Woensdagavond in de Landbouwhuis- houdschool een ledenvergadering. Na een openingswoord van de presi dente, die de aanwezigen en in het bij zonder enige nieuwe leden en het lid van 't Hoofdbestuur, Mevr. Waiboer-v. Elteren, hartelijk welkom heette, werden enige huishoudelijke aangelegenheden be sproken, waarbij gewezen werd op een Donderdag 6 Nov. a.s. aan de Land- bouwhuishoudschool te openen cursus in handwerken. De presidente, die direc trice van de school is, hoopte dat vele leden en hun dochters van deze unieke gelegenheid gebruik zullen maken. Nadat gepauzeerd was, kreeg Mevr. Waiboer het woord. Op boeiende wijze vertelde deze over Meridon en Parijs en aan de hand van verschillende schitte rende foto's, welke onder de aanwezigen circuleerden, werd het gesproken woord verduidelijkt. Een hartelijk applaus on derstreepte het dankwoord, dat de voor zitster aan het eind der rede tot de spreekster richtte. BEROEPEN. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen Ds. Abna te Rotterdam. AANBESTEDING. Het bouwen van een warenhuis voor groenteteelt op de tuinderij van de heer Joh. Sterrenburg Jzn. is bij onderhandse aanbesteding opgedragen aan de aanne mer H. Wagemakers. BENOEMING. D e godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse, de heer D. M. A. van Teijlingen, ontving een benoeming tot hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente te Klaaswaal. COLLECTE T.B.C. Op initiatief van de plaatselijke ver eniging „Het Groene Kruis" wordt deze week in de gemeente Sprang-Capelle een collecte gehouden, waarvan de op brengst ten goede komt aan de N.-Br. vereniging tot bestrijding van de Tuber culose, gevestigd te Tilburg, die haar werkzaamheden uitstrekt over de gehele provincie. Een uiteenzetting te geven omtrent het doel dezer collecte is niet nodig. Het is eenieder voldoende bekend dat het geld wordt bestemd voor de be strijding der gevreesde ziekte, de tuber culose, en dat verschillende thuiskuren de patiënten in onze gemeente ook dit jaar van deze vereniging weer uitkering voor extra-voeding ontvangen hebben. Middels de Groene Kruis-ver. is in '52 reeds ruim 1400 uitgekeerd, en juist daarom doet het bestuur van Het Groe ne Kruis een dringend beroep op allen BILJARTEN. Uitslagen van de op Maandag 13 Oc tober j.l. gespeelde wedstrijden voor de competitie Kring Waspik. 't Groene LakenVriendenkring I 46 Altijd RaakDe Poedelaars 82 Vriendenkring III—O.K.K. 2—8 K.O.T.Vriendenkring II 82 De biljartclub gevestigd in café Chr. van Dongen, die voorheen werd aange duid als „de naamloze", heeft thans de naam Altijd Raak gekozen. De stand na de derde ronde luidt: 1. O.K.K. 14 punten; 2. K.O.T. 12 p.; 3. Vriendenkring I 10 p.; 4. Altijd Raak 8 p.; 5. De Poedelaars 8 p.; 6. Vrien denkring II 8 p.; 7. 't Groene Laken 8 p.; 8. Vriendenkring III 2 punten. Het programma voor vanavond ziet er als volgt uit: Vriendenkring II't Groene Laken, in café Fr. Meeren. K.O.T.Altijd Raak, in café P. Roo- vers. PoedelaarsVriendenkring III, in café Sportwereld. SCHOORSTEENBRAND. Zondagavond brak bij M. van Etten, Havendijk 42 een schoorsteenbrand uit. De plaatselijke brandweer had dit brand je spoedig bedwongefi. GESLAAGD. Mej. Riek Kamp, welke haar opleiding kreeg bij de Eerw. Zusters alhier, slaag de te Tilburg voor het examen typen. JAARVERGADERING. De Kon. Harmonie De Eendracht hield in Huis ten Deyl haar jaarverga dering. De secretaris gaf in zijn verslag een beeld over de feiten van het afge lopen verenigingsjaar, terwijl de pen ningmeester een overzicht gaf over zijn finantieel beleid. De heren E. v. Dongen, C. de Jong en G. Nollen werden tot bestuursleden herkozen. De heer J. Steenbergen werd definitief tot direc teur van het gezelschap benoemd. De voorzitter wekte de leden op tot trouw bezoek van de repetitie en wenste de directeur in het komende jaar veel succes toe. TECHNISCHE SCHOOL. De Technische school alhier breidt zich nog steeds meer en meer uit! Behal ve de reeds bestaande dag- en avond cursussen, die alle bezet zijn, is er dit jaar nog een cursus aan toegevoegd voor de opleiding tot hulpmonteur in de auto techniek, een afdeling electriciëns, een cursus tot opleiding voor de examens K.E.V. adspirant en hulpstroommonteur. Ook is er nog een speciale opleiding voor het diploma landbouwmachinist. Aan het gebouw zelf zijn enige be langrijke verbeteringen aangebracht, o.a. is het tekenlokaal grondig gerestaureerd, terwijl de speelplaats door haar betege ling een nieuw aanzien heeft gekregen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1